kleederen enz. Gy kent my niet, zegde den jongman, het spréékt van zelf dat'ik u eene waerborg moet geeven, want ik bearyp wel, dat gy al uwe werklieden hun werk zult moeten doen ter zyde leggen, om uw woord te houden. Ik ga u dus eenige Napoleons ter hand stellen. Onder het spreéken deézei wóórden voelde hy in de zakken zyner gilet en trok er eenige vyffrankslukken uyl. «VNatben ik dwaes, ging hv voort, ik heb al wat ik bezat by den juwe lier Didiot besteéd; maer niettemin ik houd hieraen; mynen schoonvader en twee onzer getuygen waglen my in de Eslami- nelde l'Univers; ik wil dalgy zonder eenige komplnnenten met ons den kaflc komt neémenik zal u daer de vyftien goudstuk ken "eéven. Den heer D. weygerde aen te neémen, doch zynen nieuwen kalant drong aen, en eyndclyk liet hy zich gezeggen en ging met hem naer de Estaminet dc L'Univers. Aldaer gekomen scheen den jongman zeer verlegen zynen schoonvader niet te vinden. Hy dééd drank brengen en stelde voor eene party met den domino te speélen. Men dronk, doch byna op hetzelfde oogenblik wierd den kleermaeker eene zekere schemering der oogen gewaer; zich verdwaeld gevoelende, vroeg hy lucht en gat den weusch te kennen tot zyne wooning terug te keeren. Den jongman na hun vcrteêr betaeld te hebben, gaf hem den arm en gelevdde hem naer zyne wooning. Wat er alsdan »ebeurde kan zich den heer D.... verwardelyk herinneren, en hy zelf wierd dry ueren lacier, met bebloed aenzigl, buyten kennis en in eene soort van slaepziekte op den trap gevonden. Volgens de bewvzen dier aenklagt voor den commissaris van oolicie gedaen, schynt het, dat na den heer D... in eenen ver- doovenden slaep gedompeld was, den jongman die hem van het kaifehuvs naer zyne wooning begeleyd had, aldaer door eenen medepligtigen vervoegd was, met wien hy al l geld en zilverwerk, dat zy in de meubelen vonden, welke zy openge broken hadden, hééft medegenomen. Nietlegenstaende zynen verdoovenden staet, welken hem het gebruyk zyner geestvermogens, benam, hééft den lieer D.... cenigen tegenstand aen de dieven geboóden, welke geweldae- digheden op zynen persoon gepleégd hebben, en die hy lol op den trap vervolgd hééft, alwaer zy hem nedergeworpen hebben. In de worsteling was de gouden keting van zyn uerwerk ge broken, wacrvan de dieven zich meester gemaekl hebben, doch *t uerwerk onder de kleederen glydende, is in eene zyner lcèr- zen gevallen, waer 't wedergevonden is, Een onderzoek is begonnen, en de policie, hóópt naer T juyste signalement dóór den aenklaeger en de persoonen, welke zich in de Eslamincl de l'Unixers bevonden gegeéven, op het spoór der dieven te komen, die waerschynlyk in zulke aenslagen zeer ervaren zvn. DUYTSCHLAND. Het korps der russische generaels hééft zich, naer wy uyt goede, bron verncémcn, tegen de russische interventie m Hongarién verklaerd en den czaer aengeraeden zich slegts op het defensief te houden tegenover den hongaerschen opstand. Niettemin hééft dc interventie plaets op een uytdrukkelyk bevel van den keyzer, het gcén slegten indruk maekt op het korps der generaels. Den keyzer is van deéze omslandighcyd onderri"t, en hierom zal hy, naer men veronderstelt, niet spoe dig de nabyheyd van het leger veriaeten. Rusland doet den vcldtogt met groole kosten en wat zulks bewyst, is dat men een le°er van 175,000 man hiertoe gcbruyki, dat zich reeds gedceltelvk in Ilongariën bevind en wacrvan de overige benden nog in oplogt zyn. C.VSL'S BELLI TUSSCIIES RUSLAND EN PREYSSEN. De scheuring tusschcn het kabinet van Berlyn en de gouver nementen van Munchen en Weenen, is nu volkomen bevestigd. De verlegenheyd van het pruysisch ministerie word dagelyks grooler; den toestand w ord van langs zoo meer dreygend. l)c houding des konings van Pruysen bewyst, dat hy alle sóórt van vryhevd, alle sóórt van vertegenwoórdigende vergadering uyt Duytschland zou willen doen verdwynen. Dal land bevind zich op deézen oogenblik onder dc magt van het brutael geweld, en het kanon staet gelaeden om hel verschil tusschen dc vol keren en de koningen te beslissen. liet pruysisch gouver nement hééft eene nota ontvangen van hel kabinet te St. 1 e- tersburg, waerin Rusland zeer duydclyk vordert, dat de troe pen van Pruysen zich acnslonds uyt Jutland moeten verwydeicn en wat meer zegt, men evschtdat Pruysen gccnen enkelen stap doe lol de vereeniging van Duytschland Den koning van Pruysen mag volgens geen het minste regt, noch op welkdanige manier, zich aen het hoofd van Duytsch land stellen, liet parlement, van Frankfort word ontbonden verklaerd, en de duylsche Dieétmoèt weder ingesteld worden, zoo als dezelve bestond vóór de traktaetcn van \Yeenen. Deéze vraegen van Rusland zyn zcCr ernstig. By weygering om daeraen te volkomen, verklaert keyzer Nikolaes den oorlog. De Staten van hel groot-hertogdom Hessc zyn ontbonden geworden dóór het ministerie, omdat zy, by deslemming over de kieswet, den kics-cyns vóór de tweede kamer, en den ver~ kiesbaeren cyns vóór dè eerste kamer verworpen hadden. Vrankryk protcsieért legen de bezettingen van Jutland dóór de Pruyssen. Eene andere nota drukt de verwondering van dat gouvernement uyl, dat Pruyssep den doórtogt der Russen duld. IIOSGARlEy. pesth, 20 mey. Yeéle gekwetste Magyaren zyn hier gisteren en heden aengebragt. Eenen veldslag, in de omstreéken van Raab geleverd, heélt dc Hongaren, even als de kèyzerlyken, véél volk gekost. De Hongaren beweèren dat zy de overhand gehad hebben. De hongaerschc vrvkorpscn verontrusten en randen onophou- delvk de oostenryksch-russische troepen aen. Indien hetgeén men hier verhaelt waer is, hehben dc Hongaren eene schandige daed bedrcéven. Naby Bartfeld op de grenzen van Gallicién had een magyaersch vrvkorps geveynsd vóór eenige honderd tallen Russen te vlugtén en in het kamp vergiftigden wyn gclacten, dien de Russen gretig dronken en wélke er véél dééd sterven. Het leger-bulletin over dien zegeprael uylgcgeeveu, maekt egter van die omstandigheyd geene meldingin hetzelve spréékt men van een gevegt, dat zou plaets gehad hebben naby Bartfeld en in welke de Russen de neérlaeg zouden gehad hebben. Het blykt uyt eene lyst, vóór de betaeling der soldy van de troepen, dat er thans 180,000 man onder de wapenen zyn in het magyaersch leger. Een zesde deel van die troepen bestaet uyt Poolen. De Hongaren wyken vrywillig, men beseft niet waerom. Dembinsky is over de grenzeu van Gallicién gemarcheérd met 15000 Poolen. Er zyn geene Russen in Transylvaniën. Den ban is onwerk- zaemhy doet niets meer. Het keyzerlyk paleys te Buden ligt in asch. Ongeveer 50,000 Magyaren zyn te Pesth en rond Buden gelegerd. De keyzerlyke troepen bombardeéren Pesth. In eenen aenval tegen Buden zyn 500 honveds gesneuveld. Yeéle per soonen veriaeten dagelyks Buden omdat zy gebrek hebben. Het voórnaemste legerkorps der Magyaren is te Leopoldifcld. Görgey begcéft zich naer Debreczin. Naer het schynt, is dien generael niet zeer genegen vóór Bern en Dembinsky, Er heb ben veéle desertiën plaets by de Hongaren. Men houd de hus- saren slegts met geweld onder de wapenen. Volgens de Kölln. Zeil. zegt, zouden de Russen met de Oostenrykers verecnigd, de Magyaren langs 4 zyden aenranden. Naby Hradisch zyn 10(3,000 Russen met 600 stuks kanon gele gerd, alle dagen komen nog nieuwe troepen aen. De Deutsche Zeilung van Praeg gééft de volgende inlich tingen over den oplogt der Russen liet russisch leger is in optogt in 7 kolommen. De eerste kolom staet onder het bevel van generael Rudiger. Dezelve telt 17,000 man infanterie en kavalerie en 900 man artillerie en is reeds naby Hradisch. De tweede onder het bevel van den zelfden generael is te Göding aengekomen langs Pilerno en Dukla. Zy bestaet uyt 22,000 man van alle wapens. Het derde korps, aengevoerd dóór generael Kinintschelf, en uyt 17,500 man bcstaende is den 15 dóór Prezezoro gemarcheérd. De vierde kolom, welke onder het bevel van den zelfden generael staet, bestaet uyt 54,000 man. Het vyfde legerkorps telt 8700 soldae- len. De zesde kolom is te Lemberg aengekomen en zal er gar nizoen houden zy bestaet uyt 9900 man. Eyndelyk de zevende kolom is in Transylvaniën gemarcheérd, langs Moldaviën. Dit korps is zamcngesteld uyt 29,000 man infanterie, kavalerie en artillerie en voert al het malerieél vóór bruggen met zich. Dit korps word dóór generael Luders aengevoerd. Keyzer Nicolaes hééft eene som van 9 milioen roebels naer Lemberg gezonden vóór het onderhoud van dit leger. TYDINGEN UYT ITALIËN. De tydingen, regtstreéks uyt Roomen aengekomen bevestigen dat de romeynsche conslilueérende kamer hel ultimatum van den heer Lesseps verworpen lieél't. Ziehier eenige inlichtingen over de zitting van 19, in welke die verwerping hééft plaets gehad De dry commissarissen, dóór de Vergadering gekoózen, geé- ven leézing van de volgende voorstellen dóór den fransehen afgezant toegezonden. a 1° de roineyusehe staeten vraegen de bescherming der fransche republiek. 2U De romeynsche bevolking zal geroepen worden, om vry haere denkwyze te zéggen nopens den regeéringsvorm, wel- ken zy begeert. 5Ü Roomen zal het fransch leger als een broederleger d onlhaelen. Den dienst in de stad zal gelyklydig dóór Fransche en Romeynen gedaen worden en de romeynsche burgerlyke en militaire overheden zullen hunne wettige funcliën blyven uytoefenen. Ten gevolge de leézing van die voorstellen, hééft de Verga dering na eene korte discussie, eenpaerig het volgende anl wóórd aengenomen <c De Vergadering, haer spyt betuygendc het ontwerp van den l'ranscheu gezant niet te kunnen aenneémen, gelast de y> triumvirs de beweegreden van die niet aenneéming te doen i» kennen en de onderhandelingen voort te zetten, ten eynde de vriendschappelykste betrekkingen tusschen de twee repu blieken te handhacvcn. Dresden Saxen)22 mey. Eenen pruyssischen officier hééft stellig verzekerd, dat behalve talryke vremde troepen, 100,000 Pruyssen dóór Saxen zulleninarcheéren, om zich naer Zuyder-Duytschland te begeéven. tl'ryn, 22 mey. Generael Ramorino, tot de doodstraf ver oordeeld, is deézen morgend ten half zeven op de Wapenplaels gefusileérd geworden, in tegenwoórdigheyd van vcrscheyde korpsen van ons garnizoen.Den generael had gratie gevraegd eenige persoonen begaven zich by de koningin en smeekten haer, in naem der oude moeder van Ramorino, om deézen gunstig te willen zyn by den koning: doch te vergeéfs. De ziekte waeraen koning Victor Emmanuel lyd verer gert: zy verwekt véél onrust by de koninglyke familie. Heppenheiu, 25 mey. Gisteren namiddag is het volk met de hessische troepen naby Lautabach handgemeen geweést. Eene volksvergadering zou plaets grypen; den gouvernemenls voorzitter Prinz begaf zich derwaerts om ze te beletten. Het volk boód weerstand en den voorzitter wierd gedood dóór cdn geweerschot. Eenen gendarm, die hem vergezelde, wierd dóór eene venster geworpenhy ontsnapte egter en bekwam slegts eenige kneuzingen. 10,000 badensehe oproerlingen en 200 soldaeten hadden zich bv ongeveèr 600 vrywilligers aengesloó- len en waren naer hel schynt, herwaerts gezonden onder voor wendsel, dat men in Baden geene volksvergaderingen mogt houden. Toen de tyding van die moord te Heppenheim aen- kwam, begaven de troepen zich derwaerts. Een gevegt had plaets. Eenige soldaeten w ierden slegts ligt gekwetst terwyl 40 oproerlingen gedood, een groot getal gekwetsten 107 gevangen genomen wierden. Men léést in de Gazette piémonlaiseGansch Roomen is in alarm. Den aenval der Fransche schynt zeer naby. Generael Gudinot hééft verklaerd, dat hy de stad zal binnenrukken, al moest hy zelfs de uyterste middelen gebruyken. Den heer Lesseps hééft op nieuw de fransche vlag boven het hotel der legatie doen opheysschen. Deéze vlag wappert insgelyks boven zyuc wooning. Het is egter niet te gelooven, dat gene rael Oudinot met geweld Roomen zal binnendringen, vóóraleer nieuwe instructiën te hebben ontvangen. Men zegt nog, dat de Napolüacncn een garnizoen te Vellelri ladende, naer Cistema gewcéken zyn en men den 18 in de rigling van die vlek een lievig kanonvuer gehoord heeft. Cisterna ligt aen den groolen weg een weynig van de plaets waer de moerassen beginnen. Indien men daer gevogten heeft zou zulks bewyzen, dal de Napolitaenen te Vellelri langs agter aengevallen of wel dat zy geheel vcrslaegcn geweést zyn op den weg naer Terracine. Volgens een ander gezegde bevind hel romeynsch leger zich tegen het gebergte en is zelfs dfgesneéden langs den weg naer Roomen. Êyndelyk, volgens een dagblad van Florence zegt, heeft eenen soldact, die uyt het gevegt gevlugl was, gezegd, dat de romeynsche troepen eene groole nederlaeg hadden ondergaen en dat zy gansch ingesloólcn waren. liet triumviraet kondigt niets af te Roomen, zoo dat den angst nog vermeerderd. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 26 mey. Ingeval de Vergadering eenige moeyelyk- heden beproefde van wege de bevolking van Parys, zou'het gouvernement voórdraegen dezelve naer Rouaen over te bren gen. Alle maetregelen zyn reeds ten dien eynde genomen. Men zegt, dat er onder de nieuw gekoózene vertegen woordigers zich dry bevinden, die dóór hunne schuldeyschers falliet verklaerd zyn. De aenneéming van die vertegenwoor digers zal dus waerschynlyk aenlevding geéven lot talryke contestatiën. Gisteren wierd den verantwoórdelyken opsteller van hel dagblad le Peuple verweézen tot eene boete van 4,000 fr. vóór een artikel, strekkende om het volk tot oproer aen le hitsen. Dien opsteller, sieur Duchêne, die reeds vóór zulke feyteu ge vangen zit, hééft geweygerd op het verhoor te verscheynen, den heer Madier de Montjau, zynen verdediger, was insge lyks afweézig. Men verzekert, zegt de Salul Public van Lyon, dat eenen onzer vertegenwoordigers der Rhene, thans les néémt in de schryfkunst ten eynde zynen naem te kunnen schryven. De nieuwe vergadering lelt eenen maerschalk van Vrank ryk 26 generaels, en zonder de afdaelende graeden op te noemen 5 onder-olficieren, waervan den sergeant Coinmissaire op tweeplaelsen gekoózen is. Dry admiraels vertegenwoordigen daerin de marine. De gecstelykheyd is vertegenwoordigd dóór eenen bisschop en vier priesters. parys, 29 mey. Gisteren avond kwam M. Thiers uyt de Vergadering en rigtte zich met den heer Descheverry naer de Champs-Elysées. Hy w ierd omringd dóór eene groep menschen die op de Concorde-placls stonden, en die onder het vervolgen Lpéve de democratische en socialitische republiek! riepen. Langen lyd ging hy voort zonder antwoorden. Eyndelyk wendde hy zich om en zeyde met klem: Neen, geene sociale republiek! Die wóórden verbitterden de menigte en zyne positie wierd deêrlyk, toen hy ecu huerrytuyg gewaer wierd en er zich in wierp om zich aen de vervolgingen te ontrekken. Men léést in den Journal des DébalsEenige dagbladen melden, volgens eene correspondentie der Gazette du Midi, dat den heer Lesseps niet alleen eene wapenschorssing had gesloó- ten; maer nog dacrenboven een verdrag had gemaekt hetwelk de goedkeuring van generael Oudinot had bekomen. Den heer Forbin-Janson zou naer Parys vertrokken zyn, om de bekrag- tigingvan het gouvernement te verkrygen. VYy denken dat er nog geene kwestie is van een verdrag lesluyten, en wy ver moeden, dat den heer Lesseps slegts nog de eerste grondslagen eener vreédzaeme onderhandelingc heelt kunnen zenden, om dezelve le onderwerpen aen de veranderingen, welke het gou vernement zou vermcenen te moeten doen, met het dobbel oogmerk hel gezag van den H. Vader le waerborgen en aen onze interventie haer libcrael karakter te behouden. Men zegt, dat hel gouvernement de vreédzaeme overeen komst weygert te erkennen, tusschen den heer Lesseps en de romeynsche republiek gesloótcn. Een ysselyk schelmstuk is voorleden nagt in de Feau- bourgstraet, N. 45, gepleégd. Den genaemden Emile Bourquin, horlogiemaeker van beroep, leélde sedert meer dan een jaer met eene een-en-twintigjacrige dogter, uyt hel departement der Vosges, Regina Henry genaemd. De ouders van dit meysje hadden reeds dikwyls geweygerd hunne toestemming tot haer houwelyk te geéven, en haer zelfs aengemaend ten spoedigslen huyswaerls te keeren, vermits zy verseheydene grieven tegen den jongman iubraglen. Zy besloe t haere ouders te gehoorzaemen, gaf dit dit liaeren vryer te ken nen en maekle zich lot hel vertrek bereyd, dal lieden moest plaets hebben. Bourquin poogde le vergeéfs haer over te haelen tot hem weder te keerendoch eyndelyk schéén hy met haer vertrek te vreden. Gisteren avond, na het avondinael met Bourquin genomen te hebben, begaf zy zich ter rust, en was welhaest in slaep gevallen. Bourquin, die had voorgewend een werk te moeten afmacken, ging niet te bed. Hy schrééf verseheydene brieven, in welke hy zyn misdaedig voórneémen te kennen gaf, en ver- klaerde dal, na hy zyne vryster vermoord had, hy zich zelve had regt gedaen. Hy laedde vervolgens twee pistolen tot boven toe, en brandde dezelve op het hoofd van het meysje los, welke op het oogenblik den hoofdschetel wierd verbryzeld. De pistoólen waren zoo sterk gelaeden, dat dc schouwen derzelve aen stukken gesprongen, en dat den moordenaer in de onmogelykheyd wierd gesteld het plan te volvoeren, dat hy zich voorgesteld had, zich zelve regt le doen, dóór hetzelfde middel, lly hééft daedelyk de vlugt genomen, niets vóór klee ding hebbende, dan zyn hemd en zyne broek. Tot hiertoe is het onmogelyk geweést op zyn spoór te geraeken. Men zegde in de wel onderrigte cerkels, dat de spaensche expeditie vóór Italiën, den 20 iney Barcelona had veriaeten. Ziehier eene belangryke statistiek over de bevolking van Vrankryk, onder het oogpunt der fortuyn beschouwd. Deéze cyfers zyn vóór het grootste gedeelte getrokken uyt de olïlcieéle statistiek over den eigendom van het grondgebied en over der- zelver inkomsten. Er zyn in Vrankryk 49,119,000 persoonen, welke in gebrek en armoede verkeeren. 5,750,000 zyn byna, arm, 40,180,000 leven in dwang of half op hun gemak, 244,000 zyn in weelde, terwyl 6,600 in de grootste weelde leéven en

De Denderbode | 1849 | | pagina 3