ZONDAG 10 JUNY 1849. DERDEN JAERGANG.—N 145. nwtfivmr FT/TAir De vers°«nm mdk<'voór AELST, den 9 Juny. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in T algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal CUIQUE SUliM. verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begcèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aenqael. DENDER-BODE DEilVilil'.HïllJj IV1 i\ u. den aenstaenden trimes ter aen den Dendeu-bode inschryven, zullen al de Num mers van lieden tut i July kosteloos ontvangen. Gelyk er in onze conditiën vermeld staet, mogen de belanghebbende die voór eengeheel jaer ingeschreéven zyn, alle dry maenden tien regels gratis in de aenkondigingen plaetsen. Wy roepen de aendagt der neèringdoende persoonen op deéze buytengewoone premie in. 3 MILLIOENEN 397 DUYZEND 170 FRANKEN. Wat is dat al wederom zal iemand vraegen, en wy zullen antvyoórden dat die klinkende en blinkende mil- lioenen en duyzende franken op eene fraeye manier uyl de zakken der schatpliglige geklopt zyn, zonder dat men konnc bewyzen dat ei' 't minste voordeel voór 't land zal aen vast zyn. En waertoe dien geheel wagen vyfl'rank- stekken Is het om de Vlaenderen te redd en V Och! lastigen bliksem, gy zyt daer al wederom met uwe Vlaen deren, weet gy niet dat wy de Vlaenderen niet zullen redden en dat wv slegts BEEOOFD hebben den toestand diër voorheen zoo gelukkige en thans zoo rampzalige streéken te verbeteren, enkeiyk om aen 't roer te gerae- ken, maer, dat wy nu meester zynde, ons moeten bepae- len by eenige vernederende aelmoessen, aengezien ons breyn even zoo bekrompen is als onze beloften loos waren? Ja maer, gouvernementsmannen, men vraegt u nog eens wat hebt gy met dien geheelen voerwagen vyflrankstukken gedaen? En waerom moet dit toch voór de pinne komen? Omdat wy ze met te veel zweet en beroovingen hebben moeten winnenomdat wy meer- maels het onontbeêrlyke hebben moeten missen om ze naer de ontvangers te konnen draegenomdat wy met een wóórd, uytgegeéven zyn en dat wy toch willen weé- ten wat er van die ontzaggelyke geldmassa geworden is. Welnu, knorrige schatpliglige wy zullen het u zeggen, wy hebben ze aen de wapening dei' burgerwagt besteed Wel hemel! zoo veel geld aen de burgerwagt en dit om de burgers te plaegenMaer a propos, mannen van 't bestier, waerom hebt gy die buytengewoone onkosten niet van den zwaerlyvigen oórlogsbudget afgesnoeyd Daerop antwoorden wy niet, wy hebben toch gezien dat de burgers nog eenig geld over hadden 't welk zy aen hunne tunieken, shakos, epauletten etc. hebben besteed, en dat de Belgen toch geéven zoo lang zy hebbenJa maer als de laetstc duyt zal aen den man gezet zyn, wat zultgy dan doen? Wat wy zullen doen? Schampavie speélen en zeggenJongens uwe zaekis verkneukeld maer wy, wy hebben toch onze scliaepkcns in 't droog, onze vette jaarwedden etc. zyn vóóraf belacld en wy moeten voór geenen kwaeden winter bedugt zyn; wat ul. aengaet, respicite finem ziet dat g'er uyt geraekt. OPENBAER OIVDERWYS. De kopstukken van het belgisch dompcrsliberalismus spannen alles in om de bcraedslaegingen over 't nieuw wetsontwerp op 't openbaer onderwys in deéze sessie te doen aenvangen, met inzigtdat dit gewigtig vraegstuk dan in hackt zal overloopen en met slaende trommel aenveêrd worden. Het ministerie dat geheel het gezag over 't onderwys wilt bemagtïgen, schynt tot dusverre de poogingen zvner aenbidders te zullen involgen en toont zich zelfs genegen dat het ontwerp zonder véél discussie aenveêrd worde. Wy hoópen nogtans dat er deftige redenaers zullen zyn die zullen toonen hoe liae- tolvk, hoe scbandelyk en gevaervol het is voór een gouvernement, welks grondwet de vryheyd van 't onder wys waerborgt, dit zelfde onderwys uytsluytelyk en alleen te willen beheerschen. Indien het 'ministerie van de minderheyd der vryheydslievende volksvertegenwoor digers en van den haetdraegenden partygeest der meer- derheyd wilt gebruyk maeken om zyn verderfelyk pro gramma ten uytvoer te brengen, dat" het wel toezie op de gevolgen, want zy zouden ernstig konnen zyn zoo wel voór het stollelyke als voór het moreéle. Wy hoeven hier niet veel meer van te zeggen, de ondervinding heeft ons mecrmaels geleerd wat er van inbreuken op den godsdienst eener natie komt, als wy zeggen gods dienst, dan mikken wy op 't onderwys, en als wy onder wys zeggen dan bedoelen wy ook godsdienst, omdat die twee zaeken van eikanderen onaischeydbaer zyn. Een slegt onderwys kan, zoo men wéét, de godsdienstigste gevoelens bederven en 't geloof doen verliezen; en, eene natie by wie het geloof verloóren of verslapt is, waertoe is zy bekwaem Men raedpleége de gebeurtenissen van Vrankryk en meer andere volkeren en men zal dit ge wigtig vraegstuk gemakkelyk oplossen. Voorleden dynsdag en volgende dagen heeft Z. II. den bisschop van Gend, alhier en in de omliggende gemeen- tens het heylig vormsel toegediend. Den aglbaeren pre- laet heeft zyne tegenwoórdigheyd in onze stad dóór een schitterend voorbeeld van waere broederliefde geken merkt, met onbeschroomd de arme ongelukkige te gaen bezoeken welke in de cholerazael door dien vreeselyken geesselgeslaegcn, liggen te lyden. Daer heeft hy, als eenen anderen samaritaen, olie en wyn in de wonden diër troos- telooze herten gegoóten met hun dóór heylzaeme opwek kingen en zalvende wóórden tot verduldigheyd en over- geéving in hun ongelukkig lot aen te zetten. Z. H. diep getroffen dóór het gebrek waeraen die menigvuldige slagtoffers lyden, heeft by de geestelyke vermaeningen ook eene milde aelmoes,"gevoegd, en, dank aen dit tref- felyk voorbeeld van liefde tot den armen, hebben wy de voldoening te mogen aenkondigen dat reeds verseheydene andere persoonen deézer stad geldelyken onderstand en verschoon voór de ellendige gezonden hebben. Onzen geagten heer Deken die, gelyk men weet, nooyt ten agter blyft als er kwestie is ongelukkige te helpen, hééft voor leden donderdag de aenbeveéling van zynen bisschop by tie zyne gevoegd en de geloovige tot medelyden jegens hunne arme verlaetene broeders kragtdaediglvk opge wekt. Daer wy bv ondervinding weéten dat onzen geag ten herder altyd "begint met eerst mildelyk te geéven eer hy van zyne schaepen iets vraegt, gelooven wy dat de opwekking gevoegd by het voórbeéld het allerbeste uyt- werksel zal hebben op de begoedde burgers onzer stad en dat eerlang het noodig gerief in die plaets van smer- ten zal te vinden zyn om de ellendige te verzuyveren en verder deéze die aen den geessel ontsnappen, te voeden en tot de gezondheyd terug te brengen. Deéze stof verschaft ons nog al eenige bemerkingen welke wy voór alsnu zullen overgaen doch 0111 er laéter gebruyk van te maeken, nogtans zouden wy wel aen M. Brunean cèns willen vraegen wat er hem NL' van dit zelfde BIGOTISMUS denkt waervan hy in de kamer zoo schaemteloos gesproken hééft? Als hy deéze vracg niet verstoet, zouden wy hem aenraeden eens te komen zien wat dit bigotismus hier al uytregt, en dat hy er dan zyn zoo opgepronkt liberalismus eens nevens iegge en oórdeele. Den Momteur kondigt de reglementen af van de uytgacve der volks-prenten, welke op last des ministeries uytgegeéven worden, onder den naem van Music populaire de Belgiquc (Belgisch Yolks-Museum). Den 9 july 1819, word die uytgave te Brussel in hel ministerie, aenbesleéd. Wat nul zal de natie uyt die zoo genaemde volksprenten trek ken Geen, volstrekt geen, en nogtans zullen de schatpliglige deéze zotligheyd moeten betaelen Is T niet eene biltere beschimping aldus de in zweet en zwoegen gewonnen pennin gen der Belgen te verkwisten aen Rogierstrckken slegts ge schikt om T volk te verblinden Arme Belgen na dal men u door gedwongene leeningen, dóór vermeerdering van druk kende contributiëndóór koslelyke aenkoopen van kleeding voór de burgerwagt en meer andere zaeken deftig afgerost heeft, spot men nog bovendien met u, en, gelyk er met kinders en zotten gedaen word, men steekt u buylen de kapel met een beéldeken in de vuyst Geene schandelykcre daed dan eerst iemands oogen uylsleéken en deézen dan nadien blinden verwv- teu men overlcgge de zaek en men zal zien dat er hier niets anders gedaen is. Sedert geruymen lyd zend men uyl alle deelen des lands petitiën naer de kamer om de verdeeling der burgerwagt in twee bans te verkrygen. Tot heden toe wist men niets zekers over den uytslag welken deéze bemerkingen zouden hebben. Mnendag egter hééft den minister van binnenlandsche zaeken verklaerd, dat men aen geene hervorming eener wet moest denken, die pas een jaer beslaet. Er zyn nogal gebreken in de uytvoering der wet, zegt den minister, welke men zal iragten te doen verdwynen dit belet niet, dat hy het grondbeginsel derzelve billvk keurt. Den heer Rogier vraegt, of met jonge lieden van 2U tol 50 jaeren, de garde-civique grootere waerborg zoude geéveu tot de orde en openbaere rust? Denkt men dat de burgers van de 50 lol de 50 jaeren, ombekwaem zyn een geweer te draegen Neen, hy beweert zelfs dal veéle van die laetste, hunne verwydering als eene belediging zouden beschouwen. Datjuyst gelooven wyniel; want hel zyn deéze, welke in meerderheyd hunne opmerkingen naer de kamers gezonden hebben. Den heer Rogier zegt, om hel waer doel der burgerwagt te treifen, men zich wel wagten moet, mannen van rypen ouder dom, huysvaders, uyt hacre gelederen te verwyderen. Deéze beschouwt hy dus als de sleunpilaeren der orde. De bewoor ding is vleyënd voór onze huysvaders; maer of zy den geest der ydelheyd zal opwekken, om dien van misnoegdlieyd te verdoo- vendit staet te bewyzen. 1 (Handelsblad.) Daer de buytengewoone hitte zeer gevaerlyk is voór de per soonen die zich in de brandende zon aen vermoeyenissen moeten overgeéven, wekken wy de overheyd der burgerwagt op de exercitiën zoo kort mogelyk te maekeii op dat met deéze omstandigheden niemand liet slagtoffer zy van zyne nauwkeu- righeyd in het bywoonen der oeflëningen. Wy hebben voorle den Zondag gehoord dat het verboóden is met lynwacden broeken naer de exercitiën te komen, en dal de garden abso- luet met hunne laken broeken moeten versehynen. Wy zullen hierop zeggen dat de overheden dienen na te letten dat de gezondheyd der garden niet in gevaer gesteld worde, want dat eenige gevallen, die overigens niet verwonderlyk zouden zyn, zouden vergenoegen om erge gevolgen te hebben. Buylen dal de lynwaeden broeken véél ligter en gemakkelykcr zvn. hebben zy nog het voordeel van véél min kostclyk te zyn, en van den anderen kant, als dien laken tenue geduerig voór die afmattende exercitiën moet gebezigd worden, zal hy welhaest versieéten zyn en dan wagte men zich van eenen nieuwen te doen aenkoopen, want er zou volk komen naer kyken. Onze stedelyke regeéring hééft de burgers deézer stad opgewekt in den dag de straet voór hunne huyzen meer- maels met water te besprocyën en dit zoo lang de groole hitte duerl. Deézen maetregel in belang van d'algeineene gezondheyd genomen, is onder alle betrekken prysbuer en kan niet dan goede uytslagen hebben. OOGSLAG OP DE KAMER. Den minister Rogier hééft een wetsontwerp voorgedroegen waerby hy een krediet vraegt van een millioen franken om de nyverhetds-werken te ondersteunen, premiën aen de uvi- voerders van belgische voortbrengsels te schenken en andere maetregels te neémen; nu, de middensectie had aen den minis ter iOO duyzend fr. toegestaen in plaets van een millioen, maer M. Rogier was daerméc niet te vrede hy moest maf grtjiqngrc

De Denderbode | 1849 | | pagina 1