ZONDAG 24 JUNY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 145. AELST, den 23 Juny. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insehrvving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. ,'iü of; dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos cene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze gullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige .stukken zouden, begeêren. 14a ede te deelen, zullengeheym ge- houdën worden, ten zy wy in regtegedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich meéal wat den druk aengaet. CHIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE De persoonen die in de postkantooren ingeschreéven zyn, worden verzogt hun abonnement tydelyk te vernieuwen, witten zy de vertraeging in 't ontvangen van ons blad voorkomen. De N" van de maend Juny zyn kosteloos vóór de nieuwe inschryvers. Onzen correspondent uyl Brussel hééft ons de volgende bemerkingen toegezonden welke wy aen de aendagt onzer leézers aenbeveélen. Den schryver is eenen man die geene doekskens aen de zaeken doet rnaer alles regtuyt zegt. Leest en óórdeelt Brussel den 20 Juny 1849. 1° De Feuille d'Oslcnde zegt dat de Brusselsche slinimerik- ken, om in de Vlaenderen den landbouw te doen bloeyén, eenen sausissenboom geplant hebben, den welken van het eerste jaer 500 ponden worsten zal geéven. Die brusselsche slimmerikken, welke niet anders zyn dan afgesmolten walen en advocaeten zonder werk, zullen nog andere wonderheden doen. Men moet weéten dal die joódenwezens niet allcenelyk den landbouwer komen pluymen en in d'herbergcn met de priesters en de goede zeden spotten, maer dat zy tot alles bekwaem zyn. Zy zullen, in d'een of d'ander parochie der Vlaendcrcn, doen wortels groeyén, zoo rood als de fransche soldaelen-brocken en zoo dik, lang en zwaer als Rogier en Chazal, men zal ze fransche wortels noemen. Zy zullen kiekens kweeken met koppen, zoo groot als het hoofd van d'Haussy. In eiken kieke- kop zal een pond herssenen sleeken; wat verstand Het is meer al§ genoeg om minister van juslicie te worden. Men zal ze waelckiekens noëmen. Den opperbaes der francmagons zal er, met zyne bende, eenen molen metselen den welken, gelyk d'Hoflfsmid, van zelfs dag en nagt naer alle winden zal draeyën. Elke groote stad zal naer die parochie van haere ezels en verkens zenden d'advocaeten zullen deéze leeren leézen, schryven en exerceéren. Het gouvernement zal van die wwnderlyke personnagiën maeken officieren, kapileyns, gene raels, schoólkykers, professoren, reglers, districl-commissa- rissen, gouverneurs, ontvangers, controleurs enz. enz. Die personnagiën zullen het land bestueren en opeéten men zal hun van 3 lot liduyzend franken jaerwedde geéven, om hun op korten tyd vet te maeken Dan zal men hun decoreéren en met kruyssen van eer beplakken en geduerende hun leven een pensioen toewerpen het welk somlyds (gelyk dit van den gene- rael d'Hane) tot 0000 franken zal beloopen. Men zal diewyze bediende en opeéters van het land noemen vergulde ezels of gedecoreérde verkens of wel nieuwe philosophen.Op dier- gelyke wyzezal men den landbouw doen bloeyën. 2° Den minister van oorlog heeft onlangs een pensioen loe- gestaen van over de 0000 franken aen den generael d'Hane- Steenhuyze, den welken, zoo men zegt, een millioen ryk is, daerby noch vrouw noch kinderen hééft. Men vraegt wat dien generael vóór het vaderland mag gedaen hebben. Bemerkt, leézers, dat het land alreedc meer als vvf millioenen pensioen beiaelt.— Is het te verwonderen dat de Belgen arm worden en de liefde vóór het vaderland verkauwt Wel hoe men gééft 0000 franken pensioen aen millionarissen, en men laét de ecrlvke en ongelukkige weévers en spinsters van honger en gebrek versmelten en sterven 5° De kamer hééft wederom aen den Minister véél honderde duyzende franken toegestaen om premiën uyl te deelen; zullen de Vlaenderen daermede geholpen of gered worden? neen, duyzendmael neen. Deéze hebben noch cluyt noch spel te ver- waglen. Al die premiën zyn vóór de waelèn in de groote sleden, vóór mecaniek bazen de welke met koets en peèrden ryden, gehcele dagen drinken en brassen, vóór Ministers bal en ker missen houden, en welkers werklieden gelyk zyn aen slaeveu. 4° Gv hebt in uw laelste weékblad (het "welk ik met groote voldoening geleézen heb) eenen middel gegeéven om de rispen te vernietigen. Hetgouvernemcnt hééft eenen kragtigeren middel uytgevonden. De ministers gaen al gedecoreérde en gepensio- nèérde bediende der Belgen, de helft der pennesnvders van Brussel en een derde van het leger het land rond zénden om de rispen te vangen. Ik mevn dat iedereen deézen maetregel zal goedkeuren en zeggen; Dat al die leéggangers en opeéters der Belgen toch nog vóór iels goed zyn. 5° Ik verzeker u dat ons gouvernement eenen franschen inval en inwendigen opstand vreest. Hel hééft maetregels genomen om, in tyd van nood, op eenen oogenblik de kamer by een te roepen. Het is waerschynelyk om die onheylen te voorkomen dal de Ministers willen de geestelykc uyl de schooien jaegen gelyk Koning \A illem gedaen hééft. Volgens onze Slaelsinannen zyn de geestelykc meer te vrcezen als de francmagons en de clubsen in Vrankrvk. 6° ik heb verscheyde mael de volgende bemerking gehoord: Den chorcla-morbus is in ons land gekomen weynig na dat de laetste curegoederen aengcslaegen zyn; hy hééft geweldig toe genomen als den minister de arme menschcn verdrukt hééft, met, tegen regt en reden, testamenten te verwerpen of te breé- ken de welke hun voórdeelig waren; hy hééft nog geweldiger toegenomen als de ministers besloóten hebben al het geesleïvk gezag uyl de schooien te bannen, om de zelve te leveren in de handen der vrygeesten eii klubislen. Men voegde er by dal den grooten groolen Napoleon ook gevallen en gestraft is na dat hy de hand op den Paus gelegd had. 7° VVaerom hebben wy twee franschmans vóór Ministers? antwoord. Om de Belgen te vermageren, om hunne laetste duyl uyl den zak te kloppen, om den godsdienst te benadeeligenom de plaetsen van eer en geld te geéven aen Joódenweézeus, zede- bedervers ou vremdelingen; om aldus de fransche haetelyk te maeken aen de Belgen. Hei is een fyn politiek maer dat waerlyk dient een eynde te neémen. 8° D'haussy hééft een teslamenl ten voórdeele van Tourhout goedgekeurd. Hy hééft diergelyke gebroken vóór andere paro chiën. Is het hier misschien het geval van te vraegen of het waer is dat men alles kan bekomen met vrienden geld of drevgemenlen STEDELYKEN RAEÜ. OPENBAERE ZITTING. In de zitting van zatcrdag.lesl is vooreerst, een politic-reglement verhandeld en acngenomen vóór doel hebbende alles wat nadeelig is aen de algemeene gezondheyd, legen te gaen, vóór zoo veel zulks onder de attribution der stedelijke overheden valt. liet verbeteren, verluchten en gezond maeken van arme wooningen in onze stad is hier voórnacmclyk liet doel dal onze besluerdcrs willen bereyken met de cygenaers-verhuerders van kleyne armen- of werkmans- wooningen aen te spoóren zoo veel mogelijke middelen in te span nen ter gezondmaeking dier leoonplaelscn. Het reglement zal in de vlaemsche lacl op d'eene of d'andere wyze worden bekend gernaekt. Een tweede vracgsluk is dan opgelost te weéten de openbaere verpagting van hel meet- en zegclrcgl der lynwaeden welke alhier ter merkt gcbragl worden. M. Gheeraerds, verslaggeéver der commissie, had in zyn rapport vóór conclusie genomen het per- snnnecl van mcéters, vouwers, ontvangers en controleurs op de helft te verminderen, doch scheen niettemin genegen de publieke verpagting, in 't belang van 's stadskas in te voeren, van welken maetregel M. Gheeraerds om zekere reden was afgcwcéken. Deéze reden vóór M. Jouret niet geldig genoeg zynde, is er met byireéding van M. Gheeraerds en de overige tegenwoordig zynde leden besloó ten de openbaere verpagting van die sladsrevenue vast te stellen. Wy konnen hier maer moeyelyk voórbygaen de onbehendige wyze op welke M. Jouret het heeft acngelcgd om, vóór 's stads belangen waenende te pleylen, ons eenen zydelingscïim stéék toe te brengen. Wy zullen aen M. Jouret ronduyl zeggen dal wy die waelen-komplemenlen necmcn van waer zy komen, doch in alle geval, dal hy op verre na den man niet is om ons, dóór soórlge- lyke dwecperyën, uyt ons lood te waggelen. M. Jouret kan, in cene plaels waer wy onzen bek in de pluymen moeten en allyd zullen houden, ons 't een en 'l ander ongepast, onwaer, of laste rend tocdouwcn, maer wy laden het hem lot zyn narigt weéten dal toy nadien, op onze beurt, scherpe rekening met hem zullen houden en aen 't publiek doen zien aen wiens zyde't baelig slot zal vallen. Dit zy genoeg vóór heden, wy zullen thans zeggen wat ons aengespoörd heeft deéze m in of meer afwijkende tacl lespreéken. De eerste reden om welke }I. Jouret zich vóór de openbaere verpagting in kwestie verklaerd heeft, is omdat hy ovcrtuygd was dal de sladsrevenue hierdoor met dry, vier enwelligtvyf day zend franken zou vermeerderen, als den -pagler voor eygene rekening 't inbrengen, mcéten, zegelen etc., der lynwaeden zal moeten bewacken. Deéze reden is voortreffelijk, maer valt te weéten of de nytkomst de grondigkeyé daerren htivyzen zal. Ten tweeden, ging M' Jouret voort, als wy geheel den samen stel van het werkend pcrsonncèl van ontvangers, controleurs, mcéters, zegelaers, vouwers etc. onzer lynwacdmerkl zouden dissolvcéren en er andere benoemen die onze genegenheyd zouden hebben, dan zou zulks slof tol kritiek opleveren aen onze legen- slrcévcrs die gcduerig op den loer liggen om al onze akten te beknibbelen, verkeerdclyk uyl te leggen en te belasteren Dat wy naluerlyli nauwe rekening van de akten onzes gemccntebe- sluers houden, dat bekennen wy, maer zou MT Jouret ons tucl eene enkele lastering of verkeerden uyllcg konnen acnduydcn Op dit lerrcyn zouden wy, wie het zy, durven vcrwaglcnmag den tolk van Mv Jouret, hel Verbond van Aelst, dit wel zeggen dal er hel geëerd publiek over oordeelc. Ondcrlusschcn is den verslandigen schepen, Mr Dommer, opgclrcédcn en de eerste reden van )Ir Jouret voor de verpagting goedkeurende, hcéfl er den man bijgevoegd dal, voor wal de tweede reden raekle, hy zich daeraen geen zins geneerde en daerom niets doen of loeten zou als de belangen der stad zulks zouden vereyschcn. Wy geéven M' Dommer hierin gelykmaer de vraeg is of den party geest zelfs legen de belangen der stad niet meermaels lot. leyd- draed gediend hééft En wal meer is, wy zullen omtrent M. Dommers gezegde het volgende vcrhaelen, hetgeen zal bewy- zen dal zommigc menschcn in gedagten vérschillig of mei den tyd veranderlijk zyn Zekeren gazetschryver had, over eenigen tyd, den naem van eenen st. rkgespierden persoon in zyn blad voornoemd voor cene zak die niet al. te corrckl was nu, den gespierden ontmoette, l y 9 ral, den gazetschryver, en op eenen vricndclykcn loon riep hy deézen lactslen lol zich met deéze woorden L. hoort eens... L. nadert gcruslelyk en eensklaps ontvangt hy eenen zoo geweldigen cuyslslag in 'l gezigtdat hem hel bloed uyl mond en neus stroomde, en, ofschoon byna buylen zich zelvcn, hoorde hy deéze woorden dit zal u leeren mynen naem in de gazet noemen De wonde welke dit judas karesken had te weég gcbragl, is, zegt men, nadien met fync muntolie zoodacnig uy(gedopt en gecureerd dal er sedert noch. haen nocli henne over gekraeyd hoéft Gelyk men ziet, is M. Dommelvan een geheel ander gedagf dan dien kloekgcspierden jan van welken wy hier gcwacgen daertegen hebben wy niets in te brengen, maer hel zy ons tocge- laeten op te merken dal zommige vcrracders met don mond anders spreéken dan zy in 't herle denken. Den minister van justicie komt twee vraegstukken op te lossen en er de uytvoering van te gebieden. Deéze vraegstukken zyn 1° Dal een gemeente raedslid levens secretaris van een bureel van weldaedigheyd zyn mag; 2U Dat de benoeming van secretaris dóór het bestner des bureels van weldaedigheyd gedaen, in geener voege aen de goedkeuring des gemeenleraeds moet worden onderworpen. Zoodat geene regen tie zich in deéze materie met den keus dei armen administratie te bemoevën hééft. Volgens de Indépendancc zou den heer minister van open baere werken zelf zyne aenstaende verwydering uyt hel kabinei hebben bekend gernaekt. Wy hebben dit vóórzien en voórzevd, het is onmogelyk dat ireftëlyke vlaemingen konnen overeen komen met Waelen welkers consciencie gevvoonelyk rekt gelvk saeyetten koussen. M. Veydt van Antwerpen hééft ons, by zyne aftreéding nog een voorbeeld gegeéven en telkens dat er eene waelsche mcerderheyd in het ministerie zyn zal, zal het bcsluer van een departement vóór de vlaemingen een gcduerig tor ment zyn. Wy verneémen, zegt den Courrier de Louvain, dat dén secre taris van Hcverlé die tevens schoólonderwyzer was, heymelyk die gemeente veriaeten hééft, zonder dat men weéte welke rigting hy genomen hééft. Indien de verspreydde gerugten nopens de redensdeézer ver- dwyning egt zyn, gelooven wy dat zy van aerd zyn om liet gou vernement en zekere handlangers te doen nadenken over het beweenelyk conllikl dat zy tussehen den gemeenleraed en M hoog bestuer hebben veróorzaekt. Wy zuilen dit welhaest weéten. Hy is sedert 9 juny verdweénev en men zegt dat hy in Yrartkryh is.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1