BLIK OP DE KAMER HOOGER ONDERWYS. Deéze wéék is hel belangryk vraegsluk van 't hoog onderwys in de kanier op hel tapyt gekomen. Volgens hel onlwerp, zou hel gouvernement het onderwys geheel en gansch willen onder zyn beheer hebben; hel wilt eveneens de twee slaetsuniversi- teyten behouden die naluerlyk elkander, ten kosle van de schatkist, geduerig tegenwerken. De plaelselyke belangen van Gend en Luyk worden vóór de algemeene belangen gesteld en t onderwys word er geenen enkelen stap dóór voórwaerds ge zet. Ons zoo gezegd liberael ministerie begrypt noch de onslael- kundigheyd van zynen akt, dóór dien het zonder grond en zonder vrugl zyne eygene kragten tusschen die twee gesligten verdeelt, noch ontziet de weézenlyke verkwisting die hel daer- stelt inct 's laAds penningen op straet te werpen om eenige kopstukken te voldoen en ze aldus aen zynen riem vastgeke tend te houden. Wat egler het roekelooste is, is dat het gouvernement niets min zou willen dan zich uvtsluytelyk de benoeming van den jury aen te matigen, en aldus hel land of de kamer van een voórregt berooven dat haer dóór de gezonde reden, de regt- veêrdigheyd en de wet gewaerborgd is. Wy hebben nüei vol doening gezien dal dit ministerieel ontwerp, ofselioon dóór de middenseclie gewyzigd, nog hevige tegenkanting in de kamer ontmoet, en dit zelfs onder de overdreévene der thans heer- schendc party. En inderdacd, kwaine de kamer van haer vóór regt af te zien nopens haer wettig en billyk deel in de benoe ming van den jury, het zou eene onuylwischbaere schandvlek zyn welke zy op zichzelve zou werpen en die haer in d'oogen van 'l land voor allyd zou veroórdeelen. Waerom moet immers het gouvernement alleen de magt hebben om de mannen te benoemen belast met hel toekennen der akademièkc grae- den, die meestal beslissen over de toekomst der geéne welke ze ontvangen Is hel om de vrye hoogeschoólen t' ondermyneu en de jongelingschap aen deéze te onttrekken, 0111 ze naer de staetsgesligten te krygen en ze aldaer leerstelselsin te boeze men die veelal het vergiften den ondergang der familiën en van de maetschappclykc orde te wcég brengen Is 't om dal de tegenwoordige staetsmanncn eencn blik in 't toekomende wer pen en vóórzien dat dit magtig middel hun voórdeelig zal zyn om de slaelsteugcls te blyven in handen houden Is 't met een wóórd, om zoo heymelyk den godsdienst te vervolgen die hun schyni 'l herle te drukken Wy zouden die vraegen met neen beantwoorden, wist men ons andere beweegredens aen te wyzen. Ondertusschen durven wy ronduyt zeggen dat dit alles eene inbreuk zyn zou op de vryheyd van onderwys welke de grondwet waérborgt, vryheyd welke wy, ten pryze van oenen opstand tegen koning Willem, hebben gekpgl en duer betaeld. Ofschoon het egler omnogelyk schyut dat de kamer zulke gedrogtclyke wet aenveêrde, vrêezen wy egler dal de doctrinaire meerderheyd zich dóór 't ministerie zal laeten be goochelen, zich te vreden houdende met eenige onbeduydende wyzigingen welke in zichzelve eene waere beschimping vóór de vryheyd zullen dacrslellen. De algemeene beracdslacgingen over het nieuw wetsontwerp van hoog onderwys zyn gesloten de discusic over de artikels is reeds begonnen. M. Rogier had niet gedagl zulke harde tegenkantingen te ontmoetenwelke te weeg gebragl hebben dal hy zyn ontwerp heeft moeten wijzigendoch altyd blyven de hoofdzackelyke punten van de benoeming der exaemjurys door het gouvernement, hel behouden van twee stacls-unwersiteylen etc. nog genoegsacm in 't hoofd van M. Rogier. Verscheydene voortrcffclykc redenaers der beyde gezindheden hebben de onregt- veérdigheyd en vryheydschende strekking hiervan zonneldaer bcweézenmaer wat helpt dit aen gasten die door driften verblind en verdoofd, aen deéze, tegen gezond oordeel en billykheyd, den voorrang blyven geéven. Indien de wet niet gansch hersmolten word en dal zy in den zin der heethoofden doorgacl, wy zullen hun zeggen dat zy eene roede maeken om zich zelvcn toeter te gccssclcn. Maendag 2 july, zynde den tweeden dag onzer kermisfeest zullen de hoeren Francois Siron deézer stad en Solvay, twee uylmunlcnde artislen vóór viool en piano, hier een luyslerryk concert geéven met behulp der talentvolle joff. Coequereaux en de hecren choorzangcrs welke in den afgeloopen winter zoq luydruglig zyn toegéjuvgt geweest, liet schynt ons meer als vergenoegend de naemen op te sommen der liefhebbers welke die muziekale feest zullen geéven en verluysteren, om hel geëerd publiek tot derzelver bvwooning aen te zetten; Wv verwaglen iels buytengewoens en dit eenvoudiglyk omdat het buytengcwoon kundige persoonen zyn die onze stad met hun talent komen vereeren, en van den anderen kant omdat wy incermaels gehoord hebben hoe geestdriftig die Apollo's kin deren in de grootste steden des ryks zyn tocgejuygt geworden. De koningscheut met den balboóg hcéft voorleden zondag dóór de maetschappy van SS. Servasius en Prolasius, in de Sterrc (Vacrlstraet) alhier, plaels gehad. I)en koning vogel is dóór M. Ferdinand Roggeman geveld. Deéze maetschappy welke reeds in de twintig actieve leden telt, groeyt nog dagelyks aen omdat er alles zonder te groole bekostiging gebeurt eu altyd in de gulhcrtigsle vriendschap afloopt. Als hel stadsbestuer aen andere maetschappy en bylacgen kan verïeenen, zal het billyk zyn dat de maetschappy waervan wy gewaegen, ook haer aendccl onlvange. Het programma der kermis onzer stad is uytgcplaktonder andere bemerkt men er in dat er op zondag i<en negen ueren eene revue vóór de burgerwagt is vastgesteldÖnderde regeé- ring van koning Willem, die vyand van den kalholyken gods dienst was, wierden dc zondagen en voórnaeineïyk de uer der parochiale hoogmis en predication geëerbiedigd. Thans gact het geheel anders; op hel oogenblik dat't land dóór gecssels en plaegen bezogl word, schyni men hier te Aelsl met de god- delyke diensten te spottenwy hebben bemerkt dal er, tot schande onzer stad, op den solemneélen processiedag kraemeu op dc mérkt stonden alwaer hel allerheyligsle moest voórbyge- draegen worden, nu is er op den eersten zondag der kermis juyst onder d'hoogmis eene revue yoór de burgerwagt aenge- kondigd. Katholyke, die aen de loffelykste gebruyken van Gods dienst gewoon zyt, wat zegt gy hiérvan? LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK, ITALIËN EN DUYTSCHLAND. Men léést in den Amide la Religion) Hel schynt zeker, dat men nog nationale gardèn gefusilleérd hééft; omdat zy niet wilden vegien. Ik heb gisteren eenen pérsóon gezien, die Roo- men den 26 der verledene maénd veriaeten heél'1; hy hééft my de yselykheden bevestigd, welke dagelyks in Roomen en in den geheelen slaet bcdreéven worden. Verder deelt men het volgende mede, welk wy afkondigen in afwagting dat het zich zal opklacren. Den Ami zelf bevestigt het niet; zynen correspondent wéét het slcgls van eenen persoon. In de provincie Fermo zyn in eene wéék, 25 priesters vermoord. Te Roomen zyn er 50 of 55 gefusilleérd. De plaels der strafuytvoering is hel klooster van St.-Calixlus, het retraite-huys der Jesuilen. Dien zelfden persoon hééft my gezegd, dat eenige dagen vóór zyn vertrek, Cicerouacchio een groot banket hééft gegëéven, waër alle öntbeyligingen bega en zyngewyde vaten gebruykte men er vóór glazen. Eergisteren, meldden de dagbladen dat in Horigarien tusschen Karlsburg en Wieselburg een gevegt zoude geleverd zyn, waerinde Oostenrykers en Russen niet minder dan 25,000 en de Hongaren 8000 dooden zouden gehad hebben. Van déézen afdoenden slag, die 64 uerën zoude geduerd hebben, maeken de Weener beriglen mét geeri wóórd melding. Men schryfi uyt Presburg dal men sinds dry dagen in de rigting van Raab bet kanon hoort. Reyzigcrs zeggen, dat zy den brand van die stad bemerkt hebben; zy word waerschyn- lyk gebombardeérd. Men verzekert, dal de kwestiën die het fransch kabinet verdeden, voórspruylen uyt de bedreyging van opschorsing aen verscheydene dagbladen gerigl en de nieuwe wel op de drukpers, welke de reactionnaire party wil doen aenneémen. Nieuws uyt de zael der Pas-Perdus. Men verzekerde beden, dat de rooden nog niet hadden afgezien van eenen an deren aenslag. Den beer Dupin, president der Vergadering, was verwittigd op zyne hoede te zyn; want het zou hoolazaekelyk in de wyken van het lc arrondissement zyn, naby T Concorde- pleyn en 'l wetgeévend paleys, dat de oproerlingen eencn aen slag zouden waegen. De overheyd hóópt, dat den staet van beleg die poogingen wel zal onderdrukken. Egler is liet niet twyfelagtig, datzy by de eerste gelegenbeyd de beste, nogmaels eenen aenslag zullen waegen. inlichtingen van den ophoer te Lyon. Den 20 hebben in de stad, te Croix-Rousse en in de Guillotière, nog verscheydene buyszoekingen plaels gehad. Eene groote hoeveélbeyd wapens zyn in beslag genomen. Verscheydene aeiihoudingen zyn be werkstelligd. Men leiter thans ongeveêr 1200. Het is billyk op te merken, dat veéle onschuldige burgers hierin begreépen, zyn in de handen der justicie vallen, omdat de weézenlyke oproer- maekers zich omringen met voorzorgen, ingeval zy hunne zaek moeten laeten sleéken. De policie hééft geducrende de da«en van oproer zich over het algemeen doen opmerken, dóór haere afweézigheyd. Te Luyk hééft deéze wcék kruyskens geregend. Een aen- tal persoonen welkers verdiensten onbekend zyn, zyn aldaer met de Leopoldsorde beplakt. Men hééft aen 't voórgaende ministerie meermaels het misbruyk van onderscheydteekcns verweéten te regt mag hel tegenwoordig van die kruyskens- ziekle beschuldigd worden. Het is te vreezen dal dit jaer de landbouwers op hunne hoede zullen mogen zyn, om hunne vrugtén te velde te bewae- ken; want van nu af beginnen de dieven hunne strafbaere industrie uyt te oefenen. Op veéle plaetsen bemerkt men dat de acrdappelstruyken worden uytgerukl, om er de kleyne aerd- appcls, die nog maer de grootte van eenen geweerkogel hebben, te rooven. Het is te hoópen dat de veldwagters op hunnen post zullen zyn. Den Monileur bevat eene circulaire van M. Rogier over de werken lol verbetering der openbaere gezondheyd, benevens de conditiën, waerop den staet hiertoe hulp-gelden verïeenen zal aen de stads-en gemeenle-beslueren. Deéze gelden zullen alleenlyk loegestaen worden vóór hoogst noodige werken ter verbetering en gezondmaeking van de wooningen der werkende en noodlvdende klassen, en geenzins vóór uytgaven van luxe of weêlde en slegts in bet geval dat de gemeente-zelve het haere hiertoe zal bydraegen. AVy verhoópen dat onze stad niet zal vergeéten worden; lerwyl de fonds daer loc geschikt zyn, zal ons gemeenlebesluer wel doen kfagldacdig op een goed aendecl aen te dringen. Voórlaelslen donderdag hééft men in bet Rasphuys te Gend eencn gevangen dood gevonden in zyne celeenen ande ren had zich verhangen. Eenen derden hééft zich denzelfden dag verworgd. Niemand kent nog de oorzaek dier rampzalige zelfmoorden. Mgr. den bisschop van Gend hééft zich zaterdag ter bede- vaert begeéven naer Hal. Ten 9 ueren hééft Z. II. aldaer in de Lieve-Vrouw-Kerk eene mis gccelebreérd, ten eynde den by- sland der II. Maegd te verzoeken tegen de heerschendc ziekte in ons bisdom. De groole kermis van Gend, is verschoóven tol den 15 july. Men léést in de Feuillc d'Oslende: Wy kunnen verze keren dat M. Ledru-Rollin laetsleden vrydag-avond in deéze stad gesoupeérd hééft in bet Cour-Impériale, en den volgenden nagt vertrokken is naer Engeland. Hy was vóórzien van eene reyspas. Op eene bevolking van 15,000 zielen, telt de stad Oostende van den 1 tot 14 juny, maer 6 sterfgevallen, waeronder eenen d rinkeling. Te Yperen hééft de zoogenaemde liberale party de neder- laeg gehad in de kiczing van eenen senateur. M. Malou- Yan den Poeren boom hééft 755 stemmen bekomen; M. De Langhe, maer 576. Den eersten is dus gekoózen. Le Liberal Liégcoisrepubliekaensch dagblad, hééft eer gisteren zyn laetste nummer uytgegeéven. Hy beéft zyne in- schryvers afgestaen aen het luyksch dagblad la Tribune. De poslliervorming zal den 1 july in Belgiën in zwang gebragt wordensinds twee maenden doet bet bestuer met plaeldrukpersen de frankeérzegels drukken, welke men aen dc brieven zal moeten heglen. Er is hiertoe eene byzondere sóórt van papier gebruykl, T welk in waterdruk de letters LL. draegt. Op deéze letters is bet hoofd des konings geprent, in eene kleur die verdwynt onder de afeétende sloffe van den zegel van ver- nieltiging. Men hóópt aldus de bedriegery te voorkomen, welke men in Yrankryk ontdekt beéft, naemelyk van dóór middel van wassching de oude zegels op nieuw te doen dienen. Men schryft uyt Dixmude. Een beklaegensweérdig toeval had laetstleden zondag alhier plaets in de hoofdkerk. Tusschen 8 en 9 ueren 's morgens, geducrende de parochie-mis, viel er eene van de sterren, die den plafond versieren, en maekte in hacren val eenig gedruys. Eenen algemeenen schrik beving eensklaps de aenweézige persoonen, die bals over kop naer de kerkdeur vluglen. Eene vreeslyke verwarring ontstond hierdoor. Véél vrouwen, kinders en oude mensehen vielen en wierden onder de voeten getrapt. Yerscheyde bekwamen ernstige kneu zingen, waeraen eene vrouw reeds overleden is. Twee of dry andere bevinden zich in geyaerlyke Omstandigheden. Die vremde gebeurtenis had gansch de stad eenen oogenblik ont steld en le been gebragt. Te Thiell hadden twee spinsters op het spinnewiel aldaer gewed, wie van beyde hel grootste getal meéters garen zou spiniien op eenen dag. De geiiaemde Anlelie Verlré beéft 8,800 meéters n° 60, vóór inslag, afgesponnen; zynde eenèn draed die de lengte hééft van 2 ueren afslands. De genaemde Regina Brevier spon in denzelfden tyd eenen draed van 8,200 meéters lengte, bestemd vóór ketiug n° 40. Een gevaerlyk geval zag men zondag op den yzerweg van Yilvoorde naer Brussel. Een peèrd van weêlde sprong van het konvoy, terwyl den treyn in de snelste beweéging was. Den bewaeker van dat dier aerzelde geen oogenblik om hetzelve na te springen en daeragter le loopen in hel uytgestrekte wey- deland, alwaer hy hetzelve, na vier ueren agtervolgens, heeft kunnen vast neémen. Man en peêrd zyn druppende van het zweet te Brussel toe gekomen. Men schryft uyt Gend, 19 juny: Uyt verscheydene streé- ken der Vlaenderen ontvangen wy de aéngenaeme tyding, dat alom de veldvrugten boven alle verwagting schoon staen, en eencn buytengewoonen oogst beloóven. Binnen eenige dagen zal men, op zommige plaetsen, de geërst beginnen te pikken. De aerdappelen doen zich dit jaer dóór meer dan eene goede hoedanigheyd, en naemelyk dóór eenen goeden en natuerlyken smaek, opmerken, en nergens heélt men het minste spoór van plaeg ontdekt. Eenen der zoónen van M. Felix De Merode, die in Alge- riën als officier hel kruys van het cere-legioen ontving, en den krygsuniform verliet om hel priesterkleed aen te trekken, hééft zich te Roomen op eene merkweêrdige wyze doen onderschev- den. Toen den generacl Oudinot vóór de eerste mael de Ro- mcynen aenviel. begaf zich den heer De Merode, in zyn gees- telyk gewacd, ondanks liet hevigste kanon- en geweërvuer tusschen de beyde legers, om de gekwetste en de stervende te verzorgen. Het volk van Roomen noemt hem den onver schrokken Belg. In de menagerie van den heer Wombwell teConventry (Engeland) heeft deéze wéék weder een vreeselyk ongeluk plaets gegreépen. Terwyl den neéf van den heer Wombwell het hok van den olifant binnentrad, viel het, vermoedelyk wegens de verlraeging in hel ontvangen van zyn voedsel, woedend gewor den dier, op hem aen, doorboorde hem met zyne slagtanden en sloeg hem vervolgens met zynen tromp zoolang, dat hy den geest gaf. Men schryft uyt Breda, 19 juny. Gisteren, had in het naburig dorp Rysbergen, by bet wegryden der diligence van de heeren Gend en Loos, naer Belgiën, een droevig ongeluk plaels. Eenen persoon, die eenen zyner naeslbestaenden dóór hel por tier eenen handdruk toebragl, en den zakdoek oveneykte, dien men by toeval had laeten vallen, geraekte onder een der wielen van het zwaer geladen ryluyg, waerdoór zyn hoofd van een gespleélen w ierd, en de dood onmiddelyk volgde. In onderscbeydenc deelen van Engeland hééft het deézer dagen zwaer gesneeuwd en waren des morgens de wegen hard bevroózen. het Russisch leger. Men schryft van de poól-sche grenzen 11 juny Verscheydene persoonen hebben van talryke aenhou- dingen gesproken te St. Petersburg. Dit nieuws beval waerheyd; maer zy zyn te Warschau onder hel russisch leger gedaen. Eene zamenzweêring beslaet in bet leger. lederen dag groeyt de sterfte aen onder de Russen, die het korps van Kalisch uytmaeken. Het korps is zamengesleld uyt 12,000 man met 4 baltcryën men verwagt ook kavalerie, die langs de grenzen zelf geschakeld zyn. 20,000 man van alle wapens bevinden zich rond Warschauw, vooral in het kamp van Poworz. Talryke patrouilles doórkruysen stad en om- slreékén. Opper-ofiicieren melden, dat by de aenkomst van de vraeg lot russische hulp dóór den keyzer van Ooslenryk, den czar den senaet byeenriep om hem raed te vraegen. De meerderheyd verklaerde zich legen de interventie; omdat, al zou den goeden uylslag aen de zyde van Rusland blyven, dit de opofferingen niet zou vergelden, welke zy zouden veroorzaekt hebbendat daerenboven, bet gedagt om eenen oórlog te onderneémen vóór vremde belangen, eenen schadelyken indruk zou maeken op het volk en vooral op bel leger. Maer den keyzer gaf geen gehoor aen die opmerkingen, en verklaerde dat hy den oórlog voeren zou, zelfs legen het besluyt van den senaet. Dan stond den grysaerd Jermotow op en zou gezegd hebben Even als Napoleon en Karei XII oórlog gevoerd hebben, tegen de besluyten van hunnen raed en van hunne volkeren, even zoo zal het met den czargaen: by werpt zich met het va derland in gevacr! God geévc, dat ik my bedriege! dat er den czar zelfde veranlwoórdelykheyd van op zich neéme! DUYTSCHLAND. frankfort, 17 juny. De tydingen van bet looneel des oórlogs zyn ten agler. Men beéft op de hoogte van Frankfort geducrende geheel den dag een verwyderd kanonvuer gehoord. Verscbev-

De Denderbode | 1849 | | pagina 2