dene wagons mei gekwetsten zyn te Offenbach aeugekomen, en 20 wagons zyn naer Darmstadt gevoerd. Te Kaferlhal is gisteren eenen warmen stryd geleverd. Verscheydene wyken van Mannheim staen in brand. Men bombardeert die stad. \Yuhtemburg. Den li hééft minister Römer, in eene zitting der Vergadering gezegd, dal hy de centrale magt van Frank fort niet meer erkend. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 20 Juny.Een aental Italiaenen zullen uyt Vrank ryk gebannen worden, alsook een aental Poolen en Duytschers. 'Egter zal dit slegls doelen op die, gekend door de overdryving hunner denkwyze en die welke men wéét oproerige correspon- dentiën indenvremden te houden. Eenen policie-commissaris hééft deézer dagen een bezoek afgelegd by de redakteurs van alle dagbladen, die nieltegen- gtaende den belegstaet, nog zekere oppositie maeken. Hy heeft .aldaer kennis gegeéven dat het gouvernement, ingeval van volherdingop deézen weg, verpligt zou zyn tot gestrenge mili taire maetregels toevlugt te neémen. De Pressc, National en Siècle geéven hiervan publiek kennis in hun volgende nummer en zeggen: «de eensuer is weder ingesteldde gedagten zyn niet meer vry. Wy zouden aen die dagbladen durven antwoorden dat hunne gedagten wel vry zyn, maer dat het hun niet vryslaet hunne pen te doppen in 't bloed hunner medeborgers. M. de doctor Liverbeck, genaturaliseérdcn Franschman, en M. de doctor Trausenau, die eene rol speelde in den laetsten opstand van Wcenen, en zich laeler naer Pesth begaf by Kos suth, zyn vrydag aengehouden, even als een groot getal andere duytsche oproermaekers, die zich te Parys bevonden en het manifest der Duytschers aen Vrankryk onderleekend hadden. Eenen policie-commissaris begaf zich zaterdag morgend naer hel gevang St.-Pelagie, ten eynde twee brieven in beslag te neémen, dóór de sergeanten Boichot en Rattier geschreéven aen M. Gournay, lid eens kubs, aldaer gevangen. Reeds had den koinrnissaris de brieven in de hand, toen eenen der gevan genen toesprong, die hem dezelve ontrukte, zich venvyderde en ze doorzwolg. Eene gewigtigc huyszoeking is met eenen buytengewoonen toestel te Puteau gedaen. Eenen commissaris van policie dóór 20 stadssergeanten en van een balaillon linielrcepen vergezeld, hééft het huys van den heer Dcpouilly plotseling doen omringen. Naer het schynl, had die huyszoeking ten doel, de beweégre- denen te beslaligen, om welke al de werklieden van dit gestigt den 13 's morgens het werkhuys hadden moeten veriaeten. Uyt de genomen inlichtingen, blykt, dat zulks gebeurd is op bevel van het cenlrael socialislisch-democralisch comité, waervan meest al de leden aengehouden zyn. Den minister van justitie hééft den procureur-generael gelast, met onverbiddelyke kragldaedigheyd de wel tegen de drukpers uyt te voeren. Zoodra het gouvernement de overgave van Roomen zal verneémen, zullen er, naer men zegt, 100 kanonschoten in de Invalieden gelost worden. Men hééft geregtelykc opzoekingen gedaen in het huys van Ledru-Rollin te Fonlenay-aux-Rose. By die opzoekingen hééft men veéle wapenen, carlouchen, kogels, poeyër en anderen krygsvoórraed van alle sóórten ontdekt. Het huys van Ledru-Rollin was eene verzamel plaets vóór zamenzweërdersmen zou gewaend hebben zich in het huys van Blanqui te bevinden. Men heeft algemeen de dood van marschalk Bugeaud toegeschreéven aen de onvoórziglighcyd, welke hv zou begaen hebben, in stille een glas yswater te drinken in een oogenbiik, dat de geneésheeren bevolen hadden, dat men in niets moest afwyken van de dóór hun voórgeschreévene geneesmiddelen. Het feyt is, naer wy uyt zeer goede bron verneémen, ongelukkig bevestigd. Den maerschalk zich alleen bevindende met eenen kamerdicnaer, die hem nooyt veriaeten had, zelfs niet in zyne veldtoglen in Afrika, aenzogt deézen hem een glas water met een weynig wyn te brengen om zynen grootcn dorst te lesschen. Den kamerdienaer weygerde hardnekkig, zich grondende op het verbod der geneésheeren. Den maerschalk in zyne driflig- heyd, beval zynen knegt het vertrek te veriaeten en nimmer onder zyne oogen te verschynen. Den getrouwen man gehoor- zaemde al wcenende, doch zonder een wóórd te spreékeu. Nauwelyks had hy zich verwyderd of den maerschalk stond •op en begaf zich, nietlegenstaende zyne zwnkheyd, op de meu belen steunende, blootvoets en byna ongedekt in eene nabue- rige kamer, waer een buffet was. Ily schonk zich een glas water in, mengde een weynig wyn met hetzelve en dronk het in eenen teug uyt. Daerna keerde hy naer zyne slaepkamer terug cn legde zich wéér te bed, waeruyt hy nimmer opkwam. Men zegt, dat men by den heer Blind, zendeling van Baden, papieren hééft gevonden, die zyne verstandhouding bevestigden met M. Ledru-Rollin. Den bovengemelden persoou is aengehouden. Den minister van oorlog hééft, zegt men, het congé inge trokken dat aen de sergeanten Boichot en Rattier verleend was geduerendeden loop van hun mandaet als volksvertegenwoor digers; zoodat zy als deserteurs zullen beschouwd worden, als zy zich niet in de handen der justitie overgeéven. onrust te straetsburg. Den 17 juny hééft in gemelde stad eene zamenscholing placts gehad, omdat men eenen klubin deopeneluchl wilde houden. Den divisie-generacl Bougenel en den generael der artillerie Thouvenirs, dóór eenigc officieren vergezeld, begaven zich ter plaetse; doch zy wierden omringd, uytgejouwd op dc leeghertigste wyze. Men vergezelde hen weer tot aen hun hotel cn de nationale garde is er tusschen moeten komen, om de wanorden te doen ophouden. Het gewoel hééft geduerd tot 11 ueren des avonds en te middernagt eerst hééft men de nationale garde mogen wegzenden. Den hoofd-opsleller cn den verantwoórdelyken uytgeéver van het dagblad le Peuple Souvcrainte Lyons, zyn gevan gen gezet. Men spréékt van eene nieuwe organisatie der nationale garde te Parys, en vooral van de kiezingen van nieuwe officiers. Een groot plakkaert trekt nu de aendagt tot zich van de wandelaers te Parys. Hetzelve kondigt aen, dat den 18 july den grooten bosch van Pacy, hebbende 813 heklaren opper vlakte, zou verkogt worden by liciiatie, tusschen minder- en meerdei'jaerigen, op den inzetprys van oen inillioen, en zulks op rekwest van Louis Philippe, graef van Neuilly. De wetgeévende vergadering hééft zonder beraedslaeging de wet aenvcërd welke de klubsen afschaft. Zy hééft eenen voorstel verworpen, welken strekte om den staet van beleg, in welken Parys zich bevind, le doen ophouden. Mevrouw Cavaignac is aen den cholera overleden. Kwaeddoeners houden zich bezig de bosschen rond Parys in brand te steéken. Dagelyks moet men te Boulogne en Vin- cennes dergelyke branden blusschen. M. den maerschalk Bugeaud laet eenen zóón agler die zich in het Iycée van Bordeaux bevind, twee dogters, getrouwd met MM. Feray en Gassou, en eene nederige fortuyn, neérstig met den akkerbouw aengewonnen. Zondag en maendag hééft men papieren ontdekt, die vast stellen dal er een innig verband bestond tusschen den aenslag die den 13 te Parys hééft placts gehad, en de muyleryën die in de departementen uytgeborslen zyn. Men hééft ook verschey dene brieven aengcslaegen, die uyt de sleden waer men poo gingen van oproer dééd, aen muytelingeu van Parys toege- stuerd waren. Onder de dagteekening van den 18 hééft het ministerie de tyding ontvangen dal de rust te Lyon volkoinentlyk hersteld is. Men houd er zich bezig met de ontwapening van Croix- Rousseen van Guillotière. Deéze vcrrigling gaetgoed en zon der tegenstand voort. Den 17 juny hééft den generael Gemeau, bevelhebber der troepen le Lyon, in gansch de 6 militaire afdeeling, het rondleuren met schriften en druksels verboóden, de kaffe- huyzen en herbergen, waer de ruslsloorders zich vergaderden, doen sluyten, en de klubsen en politieke verecnigingen afge schaft. Tydingen over de expeditie. Men léést in den Nouvellisle van Marseille, van 18 juny: Wy ontvangen zeer voldoende lydingen uyt Roomen. De belegeringswerken, die moedig voort gezel worden, zullen weldra geëvndigd zyn. Eenen brief uyt hel hoofdkwartier van den 14 juny, meld Sedert den dag dat den loopgragt is geopend, denken veéle die geene studie van belegeringswerken gedaen hebben, dat onzen voortgang onbeduydend is, en egter is hy groot. Gisteren, zegt dcnzelfden brief, hadden onze bommen een schietgat verbryzeld. De Ro meynen kwamen om hetzelve le herstellen; doch er viel eene bom in hun midden welke ze verslroeydezy zyn niet meer vcrscheénen. Den afstand der twee batteryën die hel digst bv een staen, is 80 mcélers ongeveer; weldra zullen wv er eene maeken op 40 meélers en dan kunnen wy eene bres dacrslel- len, geschikt vóór alle wapens. Onze verliezen zyn tot heden toe onbeduydend; 7 of 8 manschappen zyn inden loopgragt ge dood; een 40lal zyn gekwetst, waerander 4 officieren. Terwyl de Fransche ievcrig werkten, gelastte Oudinot den kapiteyn van den generation staf de smeltery van krygsvoórwerpen aen de Porto Ansia, te vernielen, hetgeén dien oliicier met gewoo- nen icver dééd. Dry stuks kanon zyn op zyn bevel vernageld; meer dan 800 kogels en 1200 kil. poeder en twee kisten met carlouchen zyn in beslag genomen en naer Civita-Vccchia gebragt. De smeltery is buylen staet gesteld oin in ccnige maenden iets te leveren. TYDINGEN UYT 1TALIËN. Eenen afgeveérdigden hééft berigt, dat de Oostenrykcrs, ten getal le van 400 le Lorelte waren aengekomen; zy hebben bevolen dat den vryheydsbooin zou neérgehaeld en de pause- Ivke wapens zouden opgeheven worden. yenetiën. Den heer von Bruck, hééft aen de stad de vol gende voórwaerden aengeboóden. 1" Algemeene amnestie; 2° Erkenning der openbaere schuld; 3" Inrigling der burgerwagt 4" Burgerlyk en militair byzonder gouvernement; 5° llandhae- ving der ambtenaeren in dcambten welke zy vóór 22 maerl bekleedden; 6n Al de beambten zullen Italiaenen zyn ter uytsluyiing van al de Oostenrykcrs; 7° Er zal eene vrystelling van een jacr fonciere contributie vergund worden. Op die voórwaerden zullen dc keyzerlyke troepen de stad en de forten moeten bezetten. De Veneiiaeneu hebben niet willen in onder handeling treéden, vreezende, dal zoodra de Oostenrykcrs meester zullen zyn, zy de dóór hun gedacne beloften zullen vergeéien. Eene fransche korrespondenlie gééft nog eenige byzon- derheden wegens de hardnekkige gevegten den 3 en 4 juny geleverd by de St.-Pancratius-poort te Roomen. Geduercnde achttien ueren lang hééft men aldaer op de vreeslykste manier gevoglen. De fransche scherpschutters van Yinccnces, onder steund dóór eenige kanonstukken, en verschanst in den Casino en eenige bvliggende groote gebouwen, deéden hier den acnval. Eenige verliezen hebben zy ondergaen. De romeynsche kaval- lerie, onder bevel van Alazina, was zoo stout, dat zy met 23 ruyters uyt de vestingwerken tegen de Fransche uylvielen en man tegen man gingen vegtcn op het pleyn van den Casino. By eenen deézer uyivallcn sneuvelde den kolonel Mazina. Kapiteyn Müller vervulde aenstonds zyne placts, en zette dien hardnekkigen stryd voort. Tot 5 ueren 's avonds hielden de Fransche stand in den Casino, doch toen wierd dat gebouw in brand geschoóten dóór de artillerie der Romeynen, waerop eenen bloedigen veldslag volgde tusschen het legioen van Garibaldi, versterkt dóór dry romeynsche linie-balaillons, en de strydmagt van generael Oudinot. Men zegt dat cr nooyt zulken hardnekkigen slag hééft plaets gehad. Van weérszyden lelt men onder de talryke ge sneuvelden lot 50 en 40 officieren. Onder de romeynsche stryders zag men een gansch bataillon der zoogenaemde kinderen des legioens van Garibaldi, van 15 en 14 jaeren oud. Die jeugdige oproerlingen hadden zoodanig gevogten, dat hunne geweêrloopcn vuerheet waren en zy daerin geene carlouchen meer durfden laeden. Eene halve kompagnie diër kinderen is dóór de Fransche krygsgevangen gemaekt. Generael Oudinot hééft eenen zyner broeders zien sneu velen dóór eenen kanonbal, geschoóten van den boulevard Vati- cana. Dit gebeurde op eene vlakte der villa Panfili alwaer den grooten staf der Fransche by een slond. De vederbossen en gou den epauletten hadden de aendagt opgewekt der roomsche kanonniers, die den kapleyn Oudinot, broeder des generaels troffen, den eersten lranschen officier, diete Civila-Vecchia voet aen wal zette. Zeker is het, dat den acnval van het fransch leger deézer dagen zal plaets hebben. Roomen bereyd zich lot eene yselyke verdediging. Men breékl alle hinderpaelen af vóór het vuer der batteryën. Hiervóór hééft men den schouwburg Apollo,, toehoorende aen prins Forlonia, naer men zegt, afgebroken. Het is alsof die onvermoeyde verdedigers slegts puyneri wilden nalaeten aen deézen die na hen zal regeéren. roomen. Mazzini kondigt voortduerend aen, dat men in het kort troostvolle lydingen uyt Vrankryk zal ontvangen; men rekent véél in hel triumviraet op eene krisis le Parys. De Fransche werken voortduerend aen hunne belegeringswerken. Sterbiui is te Roomen teruggekomen. Men zegt dal hy Frosi- none verlaelen heél'l op de tyding van de nadering der Napo- iitaenen en dal 3000 Spanjaerds wéér in de Romeynsche stae- len gemarchcérd waren. Yenetiën word nog aenhoudend gebombardeérd: By de inneémingen van Malghera zyn 146 stukken artillerie in handen der Oostenrykers gevallen. Eene correspondentie van Alexandria zegt, dat de Oos- tenrykers weldra die stad en derzelver forten zullen vcrlaeten, zoo dat men denkt dal den vrede gesloóten is. Ancona boód den 12 nog weérsland. Men léést in de Gazelle van GenuaHet romeynsch gou vernement hééft bevel gegeéven al de gebouwen af le breéken, in eenen omtrek van eene myl rond Roomen. Al de huyzen, zonder uylzondering, zullen afgebroken of in brand gesteéken wordenmen hééft reeds hiermede een begin gemaekt. De afbraek is begonnen op den linker-oever van den stroom, van de brug San Angiola lot den boog van Parma. Men heél'l te Marseille eenen brief van het fransch leger ontvangen, meldende dal de bres den 13 reeds den doórtogt binnen Roomen toelietmaer dat men met de grootste omzig- tigheyd moest te werk gaen, ter oorzaek van de mynen en de barrikaden, die dat punt omringen. Er hééft te Roomen eenen opstand tegen Garribaldi plaets gehad en eene groote menigte vrouwen en kinderen zyn naer het fransch kamp gevlugl, waer zy zeer wel behandeld worden. Men zegt dal Garribaldi eenen uytval hééft gedaen, met een korps van 1400 man, dal schier ganschelyk vernietigd is. De Romeynen beginnen aen legei behoeften gebrek le hebben. Eenen spacnschen officier beéfl den vryën uyltogt gevraegd vóór de Spanjaerden, die zich in Roomen bevinden. Alen hééft de vraeg loegestaen cn de spaensche residenten hebben zich op een vaerluyg hunner natie naer Gaëta ingescheépt. Kolonel Aladi van het romeynsche legioen hééft zyne benoeming geweygerd tol den graed van generael. Den minis ter van oorlog belooft geldelyke belooningen aen die, welke de brandstigtende voorwerpen dóór de Frauschen in de stad geworpen, zullen aenbrengen. Alen spréékt van eenen uytval in welken Garibaldi, de Casino der vier Winden wéér ingenomen hééft. Den krygsvoórraed der Romeynen schynl uylgeput te zyn. De Napolitaenen zyn wéér leVelleiri. PROCLAMATIE VAN" GENERAEL OUDINOT AEN DE ROMEYNEN. Ticwooners van RoomenWy brengen u den oorlog niet: wy komen de orde en vryheyd vestigen. Hel inzigt van ons gouvernement is miskend geweest. De belegeringswerken heb ben ons vóór dc vesting gevoerd. Tot heden toe hebben wy slegls zelden op het vuer uwer batteryën geantwoord: wy na deren het verheven oogenbiik, dat den oorlog met yselyken rampspoed gaet losbersten. Vcrmyd hem vóór eene stad, zoo vol glorieryke herinneringen Indien gy voiherd onsweérstand le biedendan valt op u al de veranlwoórdelykheyd der onheylen. Soldaeten Dien oproep van verzoening is niet aen zyn adres gekomen. Het gouvernement dat de bewooners van Roomen onderdrukt, hééft die wóórden van vrede beantwoord met de weygeririg deézer gemaetigdc wóórden te aenhooren. Soldaetenweynige ueren zyn verloopen en reeds hebben uwe bres-batleryën aen de vyandelyke batteryën, groote schade toegebragt. Dewyl men ons dwingt de belegering van Roomen le doen, zullen wy ons vandiepliglin al haere uytgéstrektheyd kwyten en den uylslag zal geenen oogenbiik twyfelachtig zyn. Vrankryk hééft "de oogen op ons; gy zult zyne verwagling regtveêrdigen 1 BRIEF AEN DEN PRESIDENT VAN DE VERGADERING TE ROOMEN. Mynheer den president der Nationale Vergadering. De gebeurtenissen des oórlogs, gy wéét het, hebben bet Fransch leger aen de poorten van Roomen gebragt. In geval men zou voortgaen de stad vóór ons gesloóten te houden, zoude ik gedwongen zyn dezelve met geweld binnen te dringen er» onmiddelyk de werking te bezigen, welke Vrankryk ter myner beschikking gesteld hééft. Alvoórens tot de schrikkelyke noodzaekelykheyd over te gaen, beschouw ik als eene pligt, eenen laetsten oproep le doen aen de bevolking die vóór Vrankryk geene vyandelyke gevoelens hebben kam De nationale Vergadering zal zonder twyfel even als ik, de hoofdstad der christene wereld van eene bloedige ramp willen spaeren. In die overtuyging, bid ik ur mynheer den president, aen de hierin gesloóten proclamatie dc meest mogelyke openbaer- heyd te geéven. Indien, 2 ueren na de ontvangst van deéze depeehe my geene antwoord toekomt, gelykvormig aen de in- zigten en tot eere van Vrankryk, zal ik my gedwongen zien de stad met geweld aen te vallen. Oudinot de Reggio. Het triumviraet blyft doof vóór dit offer. Garibaldi hééft eenen uytval stormenderhand gedaen. Een ander berigt zegt dat den 18 te Toulon eenen stoomboot is aengekomen, aen boord hebbende 30 lyders aen de koorts, gekwetsten enz. Den 15 ten 9 ueren 's morgens is het vuer der bres-batleryën begonnen. Den 14 was het vuer op de gebeele linie nytgedoofdée bres was gemaekt.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3