ZONDAG 1 JULY 1849. DERDEN JAERGANG.—N' 146. AELST, den 30 Jimj. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschi yving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang le doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aea deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen goh. yin ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe le zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE BERIGT. De persoonen die in de postkantooren ingeschreéven zyn, worden verzogt hun abonnement tydelyk te vernieuwen, willen zy de vertraeging in 't ontvangen van ons blad voorkomen. Wy aglen ons gelukkig le mogen aenkondigen dat den cholera, die hier eenige vveéken vr esselyk gewoed hééft, thans zoo sterk heeft afgenomen, dat de ernstige gevallen zeldzaem beginnen te worden in vergelyking met hel geen er te voóren gebeurde. Indien wy van den eenen kant hel lot le betreuren hebben van eene menigte arme weezen, welkers ouders hun dóór de schrikkelyke ramp ontrukt zyn, zoo hebben wy van den anderen kant, de voldoening dal onze liefdaedige burgers zoo veel mogelyk hebben bygedraegen om die ongelukkige in hunnen beweenelyken toestand ter hulp te snellen door milde aelmoessen, kleederen, verschoon en andere verzorgingen die in zulke omstandigheden noodig zyn. En walmeer is, indien er veéle dóór den ónverbiddelyken geessel zyn weggemaeyd, hel is ons iroostelyk te mogen zeggen dal niemand, by onze weéle, naer T ander leven vertrokken is zonder 't zaligmaekend reys- geld des II. godsdienst ontvangen te hebben, zoodat den Heer, terwyl by met de eene hand kastydde, met de andere zalfde. En inderdaed,. hoe dikwils zagen wy met een pvnlyk gevoel van eerbied de leden onzer geeslelykhcyd de stad op en neer snel len, om dan hier, dan ginder, dan wederom daer en zoo onop- houdelyk geheele dagen en nagten de stervende in hunne laelste uer by te staen Doch, (en wy moeien zulks hier pliglshatve aenslippen) was den arbeyd overgroot, hunnen moed en zelfsopoftering verdobbelden om lol den laelsten halm van den oogst zorgvuldiglyk binnen le schueren. Twee onzer moedige geestelyke, eyndeling dóór den duer en de zwaerle van den last afgemat, moesten, ondanks bunnen onvermoeye- lyken iever hunne gevaerlyke werkingen slaeken, om ernstig aen zelfbehoud te denken, en desniettemin is den geestelyken verzorgdienst dóór hunne aglbaere medeleden met ougeloof- lyken vlyt waergenomen en met den besten uylslag bekroond geworden. En wat zullen wy zeggen van onze geestelyke Rroeders en Zusters welke zich dag en nagt aen het heelen der ellende, aen het vertroosten der bedrukte hebben opgeofferd Van hun zullen wy zeggen even als van onze geestelyke, dat zy zwygend de booze deézer eeuw hebben beschaemd, hun doende zien wacrloe het geestelyk leven in ziilke rampvolle oogenblikkcn bekwaem is. 'Tis hier dal wy diegoddelooze spotters beroepen, deéze, welke in lyden van voorspoed en genoeglens, geene wóórden hard genoeg, geene lasteringen haelelyk of onregt- yeèrdig genoeg vinden om die engels van broederliefde en ehrisieiyke bezorgdheyd te bezwalken dal diergelykc mannen zich eens naer die plaets van smcrlen le begeéven, dalzy eens de walgelyke hutten binnengaen waer alles hun van schrik zal doen sidderen, en zy zullen er den ncdrigen broeder, de nedrige zuster, den calholyken priester aen T hooldeyndeder verlaetene stervende vinden om deéze tot den laelsten adem te troosten en by te staen. Wy willen hier niet dieper in be merkingen treéden, de daedzaeken zyn oneyndig welsprcé- kenderdan al wat de geleerdste pen hierover zou konnen neér- schryven, enkelyk bedienen wy ons van deéze aenhaeling om de persoonen, ter welkers eer wy deéze korte regelen afgeéven, in naem der menschlievendheyd en der rcglveèrdigheyd te bedanken en om hen aentemoedigen dit zoo liefderyk en boven allen lof verheven pad le blyven bewandelen, als zynde dit "t géén hun tot heteynde hunner wenschen zal geleydcn. Ondertusschen mogen wy niet cyndigen zonder aen ons agtbaer Medicael Corps den welverdienden lof toe te zwaeyën dien het zoo overvloedig verdiend hééft, dóór zynen onver- raoeybaeren en belangloozen iever met welken het de arme, zoo by dagen als by nagten, heeft opgepast; aen deéze agtingsweêrdige burgers moeten wy zeggen dat zy de medicale weérdigheyd weéten te schatten," mits zy het eynde hunner belangryké zending zoo loffelvk hebben ingezien en hier vol gens letter volbragt. Zeker" is het dat hunnen arbeyd niet geëvenredigd was naer hunne kragten, maer waertoe is den opregten wyzen niet bekwaem wanneer hy ziet dat van zynen vlyt en moedigen iever de behoudenis eenergansche bevolking gedeeltelyk afhangt? 'T is T géén onze geagle geneésheeren begreépen hebben; T is ook 'l géén hun allevermocyeuissen en gevaeren hoéft doen trotseéren om zich met hert en ziel op 't heelen der menschelyke ellende toe te leggen. Dal er den hemel hun overzegene even als den menschlievenden en iever- vollen heer van den Herreweghe die, met niet min be ommer- nis met niet min belanglooshevd zich aen den goeden gang van bezorging in het nieuw hospilael hééft opgcolterd. v hebben meermaels van de menschlievende aendagl van deézen waeren armenvriend getuygen geweésl, wy hebben hem ook meermaels als eenen waeren vader dóór de behoeftige hooren zegenen en gebenedyden, DE OOGSLAG OP DE KAMER HOOG ONDERWYS GRONDWET. liet groot vraegstuk van hoog onderwys hééft geduerende geheel de wéék de kamer bezig gehouden. Verscheydeue rede- naers hebben het ontwerp bestreéden volgens T welk het gouvernement den exaemjury alleen wilt "benoemen en de sludieborzen van den slaet alleenlyk aen de staetsuniversileylen toekennen. De sommileyten der "kamer hebben op eene oiiwe- derleggelyke wyze beweézen dal hel eene weézenlyke inbreuk op de vryheyd van 't onderwys zyn zou indien de kamer zulken eyscb kwame inwilligen. Er zyn dan negen amandemeuten of wyzigingen aen die punten dóór negen verschillige rede- naers voórgesleld, welke amandemeuten, volgens ons, alle voortvloeyën uyt een misverstand van hel artikel 17 der grond wet, het welk de vryheyd van '1 onderwys waerborgt. VVy zul len dit artikel hier leiterlyk laelen volgen en er onze bemer kingen byvoegen. Artikel 17 der grondwet. Hel onderwys isvry; allen preventieven maetregcl is vcr- boódcn; de beteugeling der misdryven uord slegls dóór de wel geregeld. ■Hel openbaer onderwys ten hoste van den slael gegeéven, word gelykelyk dóór de wet geregeld. Als bel onderwys vry is en als allen prevenlieven maelregel verboóden is, hoe durft ons zoo gezegd iiberacl ministerie zich dan uylsluylelyk de benoeming van den jury willen aenmaeli- gen? Hoe durft het ministerie dan voorstellen de sludieborzen van den slaet aen de vrye universileylen t'onttrekken ten voór- deeleder universiteyten van den slaet alleen? Ware dit niet de vryheyd van 'l onderwys belemmeren? Ware dit niet eene weézenlyke schending der constitutie. En toch, in onderstel ling dat het noodig zy dal den slael een openbaer onderwys geéve, waer slael het geschreéven dat hel gouvernement dit onderwys moet of mag beslueren? Zegt de constitutie niet duydelyk dal het de wet alleen mag regelen maer niet dat T gouvernement Tzelve mag beslueren. Wilde men volgens den laelsten paragraef van art. 17 beweéren dat het gouverne ment de jurys benoemen mag, dan zou men noodzaekelyk den eersten paragraef moeten wegschrabben want hyjuyst legen den laelsten tegenstrydig is. Wat meer is, indien de kamer weézenlyk de constitutie wilt eerbiedigen gelyk er dient gedaen le worden, en de zoo dringend gevraegde gespaerzaemheden invoeren, dan zou zy rondafaen't ministerie de benoeming van den jury moeten weygeren en 't gouvernement dwingen eene zyuer universileylen le sluylen. Want er dient opgemerkt le worden dat de twee staetsuniversileylen sedert haere inrig- ting lolden dag van heden, de ronde sommc van 9 millioenên 75 duyzend franken gekost hebben, zonder dal er de stu diën of den slaet hel minste voordeel uyt getrokken hebben. Als men nagaet welke resultaeten de vrye universileylen hebben opgeleverd in weérwil deéze aen T land nog geenen enkelen centiem gekost hebben, dan zal men moeten bekennen dat de negen yiillioenen 75 duyzend franken als op straet ge worpen mogen beschouwd worden. Inderdaed, het blykt uyt eene label welke den aglbaeren heer Dumortier in "de kamer hééft voórgedraegen, dal de vrye universiteyten sedert 1850 tot 1848 het cyffer van 5,474 en de afzonderlyke studiën 850 leerlingen aen den jury hebben aengeboóden, terwyl er de staetsuniversiteyten slegts 2551 hebben opgeleverd, lu'der- voege dat het onderwys, 't géén 9 miliioen 75 duyzend franks gekost hééft, 2551 leerlingen hééft verschaft, "terwyl er het vry onderwys, waervoór de" schatpligtige geenen centiem be- taeld hebben, het dobbel hééft bygebragt, zonder dat wy nog willen spreéken van de onderschevdingen welke de leerlingen in hel ondergacn hunner examens hebben bekomen, onder scheidingen die in groot voordeel vóór de vrye universiteyten zouden pleylen. Dan, by uytcylfering zal men "vinden dat eiken leerling der staetsuniversileylen aen 't land 5000 fr. gekost Den aglbaeren heer De Merode, na op zync beurt beweézen te hebben hoe grondwet-en vryhevdsehendend het ontwerp van 't ministerie is, hééft van M. Rogier de aerdigste argu menten gehoord. Deézen minister heelt durven zeggen dal hy niet verslond hoe men in decs oogenblik slcencn naer 'l gouver nement duifde werpen om hel zelve aen de bevolking aen le duyden, als zynde de oorzack van haere rampen; indien ik eenen ullra-conservaleur was, ging M. Rogier voort, ik zou liicr loc decs oogenblik niet verkiezen om my aen zulke aenvallen legen l gouvernement over le leveren. Ik zou integendeel mynen iever verdobbelen om zoo veel mogelyk den invloed des gouver- nements le versterkeninvloed die heden zoo noodig is vóór hel behoud van hel order in de maelschappyn En deézen oogen blik durft den minister waerneémen om vryheyd-en grondwet- schendende voorstellen le doen, zoodaenig dat M. De' Rroukere zelf aen den minister hééft gevraegd Welke instellingen zult gy nog eerbiedigen als gy zelfs de geene na welbeliaegen omverre werpt die iedereen voldoen In den tyd wierd er véél gesproken van eenen oflicieélen brief dien M. Rogier had afgekondig waerby alle invloedheb bende amblenaeren wierd opgelegd aen de kiezingen eenen vryën gang le laelen en de zelve dóór geene hocgenaemde wyze te belemmeren. Dien olïicieélen brief was, naer men zegde vol komen strydig met de bevelen welke in gcheyme brieven aen diezelfde persoonen Tzydirekt Tzyindirekl dóór AI. Roeier wierden gegeéven. W y konden alstoen maer moeyelyk gelooven dat den eersten ambtenaer des ryks zulke lafhertigeals schan- delyke middelen zou hebben durven gebruyken om eene ver- slaefde kamer te konnen beheerschen maer nu dat den vi.AMiNO zegt inlichtingen bekomen le hebben volgens welke den dislrikl-konmissaris van Ypercneenen brief van Mr Rogier lieéft ontvangen, by welken er hem bevolen wierd door alle mo- gelyke middelen de kiezing van den aglbaeren heer Malou le dwarsboomen, nu, zeggen wy, dal zulks openlyk in dagbladen is afgekondigd, twyfelen wy niet meer aen de eglheyd der «e- rugten die by de laetste kiezing in omloop waren. Wal er van zy, in weérwil al het geweld der placlszoekers en minislerieéle slaeven, is M. Malou gekoózen en M. Rogier met zynen kandi- daet dóór eene met dompers-liberalismus beplaesterde mande gevallen. Met eene leévendige voldoening hebben wy deéze wéék de wapenoeffeningen van ons peloton burgerwagl ie peérd bv«e- woond; wy hebben er van aen le slippen dat, ofschoon sinds kort ingerigt, geheel hel peloton sprcékende bewyzen van buytengewoonen voortgang in die moeyeJyke mana-uvreéring aen den dag wéét te leggen, zoodaenig dat wv de manschappen hier openlyk durven gelukwenschen en hun zeggen dal zv geenzins moetcu bedugt zyn vóór van ouds geoellëiide ruvterv te defileéren en deéze lot het bywooncn hunner oelleningen uyt te noodigen. Elkeen zal zich iu de wapenschouwing van morgen hiervan konnen overluygen. Wat wy egler zouden aenraeden, ware de dagelyksche ©effeningen niet aliyd in groolcn tenue le doen, op dal hel beste kleedsel niet versieéten zy wanneer er zal moeten eer mede gekaveld worden. W'y hebben met genoegen gezien dat de revue van mor»en in plaets van ten 9 ten 10 12 uere zal plaets hebben. Dit ten minsten duyd aen dal men de goddelyke diensten eenigzins in agl néémt. ADMINISTRATIE DER POSTERYËN. BERIGT. Sedert 25 juny, zyn in alle post-bureelen, posttiinbersfErfam- pilles) van 10 en 20 centiemen le koop gesteld geworden, bestemd oin, te rekenen van! July 1849, de brieven die binnen hel ryk verzonden worden, te frankeéren. Het k'leur van den druk der postlimbers van 10 centiemen is bruyn; dit van den druk der posltimbcrs van 20 cen tiemen is blauw. Deéze timbers draegen van agter een belegsel van gomrne, oin d-velve gemak kelvk op het adres te plakken.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1