ZONDAG 8 JULY 1849. DERDEN JAERGANG. V 147. AELST, den 7 Julv. DE OPOFFERING VAN EENEN VADER. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen .alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doenjdaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- mcn in 1l algemeen belang te doen heéfl, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeèren mede te deel en, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SUl'M. DEN DENDER-BODE 'THOOG ONDERWYS EN 'T DOMPERS LIBERALISMUS DER IvAMER. 'T groot vraegsluk van Belgiëns vry boog onderwysis thans beslist; de twee byzondcrsle punten, naemelyk het samenstellen van den jury door Y gouvernement en de weygering van staetsstudieborzen aen de vrye universiteyten zyn dóór onze volkskamer in den zin des ministeries gestemd. Wy zullen bier de twee punten afzonderlyk laeten volgen opdat onze geagte leézcrs de zaek wel begrypen en eens beoór- deelen hoe schandelyk onze ducr gekoglle vryheyd aen eenen dweepzugligcn partygeest is opgeofferd Eersten voorstel gedaen dóór M. Delfpsse. Zat men in dc wel hel rcgl aenslippen wacrby al de üniver- siteyten in den'exaem-jury zullen vertegenwoordigd worden Wat was er billyker, wat was er regtveêrdiger, wat was er vryzinniger of liberaelder en nogtans hebben G5 leden der kamer deéze vraêg verworpen; de naemen deézer leden moeten aen 't land kenbaer gemaekt worden opdat het weele wie het naer de kamer gezonden heeft, en in de toekomende kiezing zie wat er ie doen valt HEBBEN TEGEN DIEN VOORSTEL GESTEMD: MM. Devaux, d'Hoffschinidl, dTIont, Dolez, G. Dumon I, Faignarl, Frère- Orban, A. Dumon, Jouret, Julliot, Lange, Lebeau, Le Hon, Lelièvre, Lesoinne, Liefmans, Loos, Manilius, Mascart, Moreau, Moxhon, Peers, Pierre, Pirinez, Prévinaire, Reyntjes, Rogier, Rolin, Sinave, ïhièfry, T'Kinl de Naeyer, Toussainl, Dequesne, A. Vandenpeereboom, E. Vandenpeereboom, Van Grootven, Van Hoorebeke, Van Iseghem, Veydt, Allard, Ansiau, Anspacb, Boedt, Bruneau, Christiaens, Cools, Cumont, Dautrebande, David, H. dc Baillet, de Baillet-Latour, de Bocarmé, Debour- deaud'huy, de Brevne, Dehroux, Delescluse, Delfosse, d'El- houngne, Deliége, de Perceval, de Pitteurs, De Pouhon, de Renesse, de Royer et Destriveaux. Nu mogen de naemen ook gekend worden der agtbacrc vry- denkende afgeveêrdigde die hunne vertegenwoordigde dislrik- ten waerlyk eer aendoen. HEBBEN VOOR GESTEMDMM. de Theux, de T'Sorclaes, Dumortier, le Bailly de Tilleghem, Mercier, Moncheur, Oris, Osy, Rode.nbach, Thibaut, Tremouroux, Van Cleen»putte, Van den Bergiie de Binckum, Van den Brande de Reeth, Van Renynghe, Vermeire, Vilain XIIII, Boulez, Cans, Clep, Coomans, Dcchamps, de Chimay, de Decker, de Denterghem, de Ilaerne, Delehaye, de Liedekerke, de Luesemans, de man d'Altenrode, de Mérode et Henri dc Brouckere. Eyndclvk is hel tweede vraegpunt beslist Y welk aen de staetsuniversiteylen ALLEEN sludieborzen toekent ter uytsluy- In eene van Spaniën 's voórnaemste steden, Barcelona, de stad van kunsten en weétensehappen, van handel en zeevaert, woonde over ruym veertig jaeren eenen diamantslyper, met naeme Fernando. Dc bekwaemheyd in het tiyloefenen van zyn werk, alsook de deugden van dien man waren le goed by de meeste stedelingen bekend, dan dal het hem ooyt aen werk zou ontbroken hébben. Van de gehcele gebuerte was Fernando gewoonlyk den eersten, die met zyn dagwerk begon, eu wanneer men des avonds, vermoeyd van den arbcyd, de acngenaeme en verkwikkende nagtrust zogt, dan zeyde meestal het licht in Fernandó's werkkamerken, dat hy nog bezig was, het brood vóór zich en zyn huysgezin te verdienen. Twaelf j'aeren geleden was zyne geliefde vrouw gestorven, vvf kinderen aen zyne vaderzorg overladende, die toen nog ic'klëvn waren, om veel by te draegen tot verpligting der moeyte en zorg, van hunnen vader. Die twaelf jaeren had hy met arbeyden en slaeven vóór zyne kinderen doórgebragt. Byna nooyt zag men hem ledig, behalve de zon- en feestdagen, wanneer hy zich rust gunde en alleen met God en zyne geliefde kinderen bezig hield. Zyn gekromd en verzwakt ligchaem, zyn bleek gelaet en zyne grvze hairen zeyden het wel, dat hy te veel van zyne kragten gevraégd hadmaer zyn vriendelyk en helder oog, waeiuyt eene inwen- ting der vrye universiteyten welke laetste aen den schaiplig- tigen geene duyt kosten en het dobbel leerlingen opleveren In vergelyking der staetsuniversiteylen die, op haere beurt, reeds 9 millioenen 75 duyzend franken gekost hebben HEBBEN TEN NADEELE DER VRYE UNIVERSITEYTEN GESTEMDMM. Delescluse, Delfosse, Deliége, de Perceval, de Pitteurs, De Royer, Destriveaux, Devaux, dTlolfsehmidt, dTIont, Dolez, Frère-Orban, Dumon (A), Jouret, Lange, Lebeau, Le Hon, Lelièvre, Lesoinne, Liefmans, Loos, Mascart, Moreau, Moxhon, Pirinez, Rogier, Rolin, Rousselle, Sinave, Thiéfry, Dequesne, Vandenpeereboom (Alphonse), Van Grooven, Allard, Ansiau, Anspach, Boedt, Bruneau, Cools, Cumont, d'Autre- bande, de Baillet (Hyacinthe), de Baillet-Latour, dc Bocarmé, de Brevne et Debroux. HEBBEN TEN VOORDEELE DER VRYE UNIVERSITEYTEN DOCH GEENZINS TEN NADEELE DER STAETS-UNIVEKS1- TEYTEN MAER IN 'T BELANG DER BILLELYKHEYD EN VRYHEYD GESTEMD: MM. Boulez, Coomans, de Brouckere (Charles,), de Brouckere (Henri), Deehamps, de Decker, de Denterghem, de Haerne, de Luesemans, de Man, d'Altenrode, de Meester, de Mérode, de Theux, de T'Serclaes, Dumortier, f aignarl, Jacques, Mercier, Moncheui, Oris, Prévinaire, Roden- bacb, T hibaut, Van Cleemputle, Van den Berghe de Binckum, Van.den Brande de Reeth, Vandenpeereboom (E), Van Hoore beke, Van Iseghem, Van Renynghe, Vermeire, Vilain XI11I et Verhaegèn. Zoo dat den slag gegeéven is, en Tdompersliberalismus vol komen zegeviert; ja, eene onzer kostbaersle coustitutionneéle vryheden komt te sneuvelen Vóórtaen zal de vryheyd van onderwys nimmer onder de bescherming der wetten staen, die schoone vryheyd is aen den willekeur van Y gouvernement afgestaen; zy zal geregeld, geschikt, bepaeld en besnoeyd worden volgens de grillen van eenen minister of van eenen chef de bureauDoch, wat erger is, is dat, om dergelyken uytslag te bekomen, om onder de siaverny van Y despotisinus le geracken, de uylgeputle Belgen jaerlyks zoo véél honderde duyzende franken moeten betaelen En wat het ergste is, is dat de Catholyke bevolking van t land haer zweet en bloed zal moeten bybrengen om geluyge le zyn van ondersteunde grondstellingen welke de zeden konnen bederven die wy lot nog toe grootendeels ongeschonden hebben bewaerd.Maer, hier valt ons eene bemerking in die aen den leézer de verblind- hcyd van 't tegenwoordig Orangistisch liberalismus zal aen- loonen; eene zaek is te onderstellen, naemelyk dat alle toeko mende ministeriën de voórregten zullen afeyssehèn welke het actueél kabinet van de verslaelde meerderheyd hééft bekomen en dan wal kan er gebeuren indien de tegenwoordig heer- schende party onder de veragting der natie komt bezwyken Nieuwe moeyelykheden, nieuwe hinderpaeien, nieuwe geld verslindende beraedslaegingen en welligt eenen algemeenen alarmkreét vóór de vryheyd gelyk in 1850!'T geéu het meest te beweenen is, is dat de zegepraelen der worstelende partyën altyd geschieden of ten nadeele van Y volk, van wie alle magt komt, often nadeele der vryheyd die dóór 't volk gekogt en met deszelfs bloed betaeld is/ Kiezers van Y districkt Aelsl, ziet gy nu wat gy gedaen hebt met twee ministerieéle slaeven, gelyk MM. Bruneau en Cumont, naer de kamers te zenden Ziet gy nu hoe moedig die twee mannen aen de verdrukking onzer vryheden medewerken? Ontwaerl gy nu hoe zeer die mannen aen grondstellingen gehegt zyn die niet min dan hel beweenelykste zedebederf konnen te weég brengen? En dit alles om aen den minister le behaegen die dc vrye universiteyten van haere leerlingen w ilt berooven om ze naer de staetsuniversiteylen te zenden, alwaer er lecraers naer goeddunken van Y slaelsbewind zullen geplaetst worden; nu, komt het bewind in handen van mannen die de gezind heden deel en van eenen Ledru-Rollin, van eenen Raspail, van eenen P. Leroux en soórtgelyke warigedrogten, welke lecraers zullen er benoemd worden? welke grondstellingen zullen er aen de opkomende jeugd worden ingeplant? Gv, vaders van ia mil ie, antwoordGy geliefde vaderland, antwoord.... Gy godsdienst en zedeleer. antwoord Maer, zegt men, hel bewind zal in dergelyke handen niet vallen wy hebben die wóórden nog in Y geheugen, dóch men wéét wat er te Roomen is omgegaen, men hééft' ondervonden wat er te Parys isgebeurd, men ondervind, eylaesmaer le lael, wat er thans in Zwitserland gedaen word, en eyndclvk vei- wagt men angstig wat er in Duylschland te gebeuren staet. Zegt men ons dat dit niet in betrek staet met het onderwys. wy zullen anlwoórden, dat dit alles voortvloeyt uyt de valsche leerstellingen der demagogen of volksbedriegers, cn dat ergeen zekerder middel bestaet om langzaem troonen en instellingen te verbryzelen, le vernietigen, dan de opkomende jeugd die ze laeter moet ondersteunen en handhaeven, te verderven. Onze verbasterde liberalen weélen zoo wel als wy dat in d'opvocding der jeugd, in Y onderwys, de toekomst eener natie gelegen ligt, hunne verdorvene en verderfelyke leerstellingen willen zy doen zegevieren, en waerom? Omdat Y wóórd godsdienst, priester, kerk ge.eslelyk gezag, hun Y herle drukt waervoór zy slcgts eenen uytwendigen eerbied laeten blyken, omdat den terugkeer van Voltaire s gedagten langzaem* moet bewerkt worden. Dit zyn immers de lessen welke aen Vrankryk dóór de voórnaemste bewerkers der omwenteling van 4792 zyn gegeéven geworden. \Yy zullen die slof nog verder uylbreyde'n. 'T is de jaerlyksehe gewoonte dat er van den eerst aenko- menden nieuwen haring een tonneken aen den koning en des zelfs ministers toegezonden word. VoórlaetSten donderdag hebben de Oostendische visschers dit wederom gedaen, eii i terwyl den koning deés geschenk van vaderlandsliefde zeer mihzaem aenveêrdde en zyne hertelvke dankbetuygingen aen de visschers dééd toekomen, weygerde den minister van open- baere werken, M. Frère-Orbaen, het hem gezonden tonneken dige vreugde straelde, wanneer hy aen zyne vier oudste kinde ren dagt, die dóór zyne zorg reeds een cerlyk en goed bestaen hadden, gaf te kennen, dat hy eenen gelukkigen vader was. Den jongslcn zyner kinderen, thans eenen jongeling van byna negentien jaeren, wierd lot de zeevaert opgeleyd en was, wan neer hy. niet voer, by den vader le huys. Welke moeyte den edelen Fernando ook had, aengewend, om vooral Antonio, zoo heette hy, legen destrikken der zonde te bewaeren, wanneer hy, verwyderd van de vaderlyke wooning, met verschillende, dik- werl slegle menschen zoude verkeeren, alles was te vergeefs geweést. Antonio had zynen braeven vader spoedig vergeélen en overtrof zyne verleyders weldra in bedorvenheyd en zonde. Doch by zvn slegt hert bezat hy ook eene gesloepenlievd, waer- mede hy den goeden Fernando geheel om den tuyii wist le leyden, die hem vóór véél beter hield, dan hy werkelyk was. Hel was negen ueren des avonds. Des anderen daegs 's mor gens vroeg ging Antonio wéér ter zee en zou naer alle waer- schynlykheyd langer dan een half jaer uytblyven. Fernando zal nog in zyn werkkamerken en was.druk bezig met hel slypen van eenige koslbacre sleenen, welke hem eenen juwelier der stad dien morgend tot dit doel had ter hand ge-tehi. Nu en dan zag hy eens even op naer eene kleyne klok, welke tegen hem over aen den muer hing, als schéén hv met verlangen het oogenblik te verwagten, waerop Antonio, die nog eenige bezig heden buy ten huys te doen had, zoude terug koeren. Dan is hy! zeyde by in zichzelven, toen hy den bekenden tred zvns zóóns meende te booren, en weynige -pogen blik ken hierna opende Antonio de deur der kamer. Den. ouden man nam spoe dig de kostbaerheden die vóór hem op dé werkbank Iagc.:i, bv een, en sloót ze in een hiervóór bestemd kistje, om den tvd, welken nog over was, geheel alleen met zynen zóón dóór t<- brengen. Hy zag den begeèrigen blik niet, met welken Antonio den schat beschouwde en denzelven volgde, lot dat bv vóór zyn oog was verborgen. Nog eenige ueren zaten zy in de woonkamer hy elkander, en treffend warende hertelvke woorden en vermaenitigen, welke den vader tot zynen zóón rigtte. Deézen egter was tiylermaelo stil en afgetrokken, bet géén den grysaerd aen de ophanden zynde scheyding toeschrcéf; maer hy die nauwkeurig zyne onrust had gadegeslaeger» en in zyn wild en angstig oog'geleé- zen, dat hy telken maele den blik des vaders schouw ontweék, als vreesde hy dien hy zou ligtelyk de teekenen der zonde herkend hebben, welke meestal zoo duydelyk zich op het uyt- wendig van den inensch openbaert. Ruym eene uer geleden was men ter ruste gegaen. Maer Antonio sliep niet. Een verschrikkelyk gedagt was hy hem opge komen, toen hy in zyns vaders werkkamer den schat had gezien, die deézen was toevertrouwd, en hevig was den siryd, die toen in zyn binnenste woedde. Wanneer hy zynen vad t aenzag en eenige zyner wóórden verstond, was liet, als of hem iels he-

De Denderbode | 1849 | | pagina 1