haring te acnvcêrdcti, en zond hetzelve onbeschofte!) k terug Zend gv dan presenten aen vvaclen Moglen wy de visschers van Oostende eenen raed vóór 't toekomende geéven, wy zouden hun zeggen dat, zoo lang er waelen aen 't ministerie zyn, zy heter zouden doen hun, in plaels van een lonneken haring, eenen halven zak ajuyn of look benevens eenen wel geconditionncérden verkenssehinkcl te zenden; dit zou beter op hunne maegcn passen, want de lekkere vlaemsche beéljens aen waelen voórstellen, is roozen vóór de zurynen slroeven. Onze kermis is zoo armoedig geweest dat wy het nooyl zoo geweétcn hebben noglans is den vrolyken kermisgast, Jan-Klaes ■tp zyncn post geweest. Indien hy hier zondag nog is, gelyk het te pcyzen is, raeden wy zekeren gepluymden advokaet aen er zich eens hy te bevinden, hy zal er eene les vóór de Polka ontvangen die hem van groot nut zyn zal wanneer hy dien dans zal moeten dansen. Is onze kermis zoo armoedig geweest dat wy zulks nooyt ge- weéten hebben, zoo hebben wy integendeel eén Concert gehad welks weerga nooyt in onze stad is gehoord geweest. Dry van de kundigste liefhebbers des lands hebben hier zulke uyisteé- kende talenten aen den dag gelegd, dat bel onsonmogclyk ware een volledig verslag van dit luysterryk concert Ic geéven noglans wy zullen hier eenige wóórden laelcn volgen 't overige laeten wy de kenners die er tegenwoordig waren, zelve beoórdcelen Zeggen wy dan dat onzen kunstvollen stadsgenoot, M. Fr. Siron, professor van vioó! te Bergen, op de weërdigste wvze beantwoord aen de lessen die hy van den vermaerden violonist, De Beriot, ontvangen hééftwant ten zy men het gehoord hebbe, al ware men ook den besten muziekant, men kan zich geen denkbeeld maeken hoe 't mi,gelyk zy dat zoo véél verschillige zoozwaere als ligte inslrumenlslooncn uyi zoo een eenvoudig muzieklujig als de vioól is kouneu voórtgebragt worden, en dit alles met eene zoo uytgebreydde verbeóïdings- kragt dat.men gewis zou mogen zeggen dat M. Siron geduerig aen nieuwe overvloeyënde bronnen van muziekuelen rykdom weet te putten, immers, hoe schoon de muziekkunst zelve ook zy, kan zy evenwel nog meer vercierd worden wanneer hy, die ze beoelfent, dezelve dóór verhevene gedaglen weet te veredelen en dóór derzelver zuyvere en verrukkende uytdrukkingen lot de ziel des acnhoorders te spreéken. Dit is 't geen SI. Siron voórnaemelyk onderscheyd en 't welk Item eerlang zynen hoven alle uytmuutenden meester van naby zai doen navolgen. Wy wenschen onzen kunstryken stadsgenoot dan veel geluk over al de moeylen die hy hééft aengewend om den wcétenschap- pelyken grond in zyne ziel vrugtbaer te maeken, en tevens over den ryken oogst dien hy thans zoo gemakkeiyk binnen- schuert. Vóór wat Sf. Solvay aengaet, deézen ook heeft op den piano raeesterlyke stukken uytgevoerd en dit met dien vasten slag welken alleen aen de doórnufligsle pianisten gegeéven is,ten, zeggen wy het kortaf, dat M. Solvay een van die uytgeleézenc talenten is welke slegts onder den invloed der bekoórlyke weélenschap hunne reeds edele gedaglen met hunderde ver schillige kleuren en schoonheden weéten te verluystcren. Wat wy mecrinaels van de zangheldin Jolfr. Gocquereatix, hebben gezegd, moeten wy thans herhaelen; die belooveremié stem aen welke zy alle wendingen weet te geéven, is allyd nieuw, altvd verrukkend en doet den aendagtigen toehoorder by wylen denken aen de slem dier zanggodinnen welke de pen der poééten zoo zoelluydend en goddelyk lieéft afgeschetst. En toch, liet gezang dal zelfs by de wildste volkeren in agling slaet, vind natuerlyk by de besehaefde natiën dien byval wel ken die fraeyc kunst verdient; de liefhebbers deézer stad die ons in den winter, onder 'tgcleyde van M. Jan Siron, professor van piano alhier, zoo aengenaeme stonden verschaften, hebben op het Concert waervan wy gewaegen, wederom luydsprcé- kende bewyzen van voorderiug gegeéven met 't publiek met een paer zeer fraeye kooren te vergasten, waerin den besten samenhang en weézenlyke muziekale kunde duydelyk uytklon- ken en vóór den minsten kenner opmcrkelyk waren. Met een wóórd, wy herhaelen het, is onze kermis armoedig geweest, liet Concert hééft ons dit van den anderen kant vergoed. Wy leuzen in den Vlaming Er word in stad véél gespro ken van de redevoering, die M. den gouverneur De Jaegher uylgesproken hééft by liet openen des ziltyds van den provin- tieraed van Oost-Vlaenderende gendsche spotvogels vinden er overvloedig aes in, en M. De Jaegher is voórtaen gerangschikt inde klas der redenaers, in welke MM. Manilius, Liefmans en schuldigde en vermaende, zyne slegle voórneémens van zich te werpenmacr dan was hel ook waer, als of eene stem hem influysterde, te volherden, en zyne verbeelding stelde hein eene toekomst vóór, waerin genot en overvloed hem tegenlachten. Den ongelukkig™ I hy wankelde, de stern der zonde wierd steeds levendiger en kragligerin hem, die der deugd verflauwde meer en meer, hy hoorde liaer niet meer en.:., viel.De torenklok had twee gesiaegen, toen Antonio, nadat hy eenige eenige minuelen overeyud in zyn bed had gezeten, als wilde liv zich overtuygen, dat zynen vader sliep, zvn leger zagtjes verliet en zoo stil mogelyk naer dal van den 'vader sloop. De luvde ademhaeling bewees, dal diens slaep gerust en vast was. Vóór- ziglig nam hy het nagtliclil, dat vóór hel bed opeen tafeltje stond, en hield heliets hooger, als wilde hy zich nog nauwkeu riger vau den slaep zyns vaders verzekeren. Eenige straelcn van het licht vielen op het grvs cerwcérdi- hoofd, waerop kalmte en rust als geteekend waren. Antonio ncép zyne oogen digi, als kon hy dat gezigt niet rei draegen, en zette snel de lamp op luiere plaets. Hierop onderzogt hy de kleederen des ouden, nam den sleutel der werkkamer en dien van het kistje, waerin de sleenen geborgen waren, en ging toen, met het licht vóórzien, de kamer uyt. Kort hierop kwam hy weder binnen, en zvn bleek, misvormd wezen zyne beévende hand zeyden liet, dat by eene vrecselvkc zoude had bcdreeven. Hy had de sleutels wéér in zyns vaders zak gesleékcn, de onzen burgemeester de Kerchove reeds met zoo véél luys- ler pryken. Den 1 laming had gedagt de redevoering van M. De Jaegher te verladen; macr hy heeft zyn voornoemen moeten laeten vaereti; want indien de eerste voórwaerdc van te peêrde ryden is van er niet af te vallen, de eerste conditie der verlaeling van een stuk is hetzelve te verslaen, en wy bekennen in volle ootmoedigheyd dal wy een groot deel der redevoering van M. De Jaegher niet vatten. De fransche lael is er in zoodanig by itet hair getrokken, dat zy véél lyden moet dóór eene zoo onbertnhertige mishandeling. Er bcslacn in het meesterstuk van M. De Jaegher zinsneden die, wy zouden liet durven wedden, hy zelve niet verstact, en die in alle geval de beduydenis niet hebben kunnen, welke by aen dezelve geéven wilt. Het Organelles Flandrcs lieéft in twee artikels, van welke den eenen zeer geeslryk is, doen zien dat M. De Jaegher gestadig in ruzie ligt met de fransche tael, en dal zyne redevoering eene der onnoozclsle is, welke ooyl uylgesproken is geworden. En al die gasten durven hel vlaemsch veragten. Zy schynen hunnen mond te willen verfraeyên met fransch te klappen, en, gelyk men hier ziet, word die tael geduerig geradbraekt. Dit komt er van te willen loopen eer men gaen kan.... Xe Gceraerdshcrgen is M. Dierickx tot lid van den ge- meeiileraed gekoózen, in vervanging van wylen M. Béne Spuaels. M. Dierickx is eenen gemaeligen en deftigen man die onder alle betrekken de trouw der Geeraerdsbernenacrs ver dient. ZEVEN A ACHT kermisvogels. Als iets wonders mag er gemeld worden dat zekeren J. Drullaèrt, peêrden-smid in de Molen- strart alhier, thans vader is van 7 leévende kinderen die alle opvolgelyk dry jaeren in ouderdom verschillen enjuysl elk in de kenniswerk van Aelst geboren zyn. Deéze wcék, nogmaels de kenniswcék, is waerschynlyk het achtste kind van Drullaèrt geboren. (Medegcd.) sciheting HET dex handboog in 't muïsken. De voórnaemste pryzen zyn gewonnen 1» den oppervogel ter weerde van 150 lr. cn een kleyu vogelkcn 25 fr. door M. V. D. Eecken, van Aeltre; 2" van de twee zyvogels, is den eenen by loting aen Hallcgevallen, cn den anderen dóór eenen schieter van Oos- terzeel gewonnen. ringsteek inc. De Pryzen zyn behaeld als volgt: 1° Eenen schoonen engelschen Zadel door M. De Mulder van Vlierzcle 2° eenen id. dóór den broeder van M. de Mulder; 5° eenen Toom dóór M. Boeykens, notaris-klerk alhier; 4» eene Cravache dóór M. Uytersprol. LAETSTE TYDINGEN UYT YRANKRYK, ITALIËN i:x DUYTSCHLAND. De Romeynsche Vergadering heeft liet volgende decreet uytgegeeven l)e Vergadering slacht eene verdediging, welke onmogclyh u geworden, cn blyft op haeren post: zy belast liet Iriumvirael met de uylvoering van gezegd decreet. terzelfder tyd lieéft den opper-gcnerael van hel romeynscli leger, ten 7 neren eene wapenschorsing gevracgd, welke aennc- nomen is. Men heeft de acnkomsl aengekondigd van eene deputatie uyt lloomen, in hel fransch kamp. Den heer De Corcelles meld, dat die deputatie reeds in het hoofd kwartier is. De voórwaerden van bezetting van Roomen zullen daer geregeld worden. BEZETTING VAN ROOMEN DOOR DE FRANSCHE. Den aenval tegen Rooriicn dóór de Fransche gedaen heeft volkomen gelukt. De Roomsche municipaliteyl hééft voórstel len van onderwerping gedaen. De tugt der Fransche soldaelen is gelyk aen hunnen moed. Roomen, 25 juny. De bevolking lael den moed zinken. De soldaelen van Garibaldi alleen slryden mei moed. Men spréékt van eenen ernsligcn twist lusschcn Roselli cn Garibaldi. Vicesce, 22 juny. Den uylval der Venelianen is ten volle gelukt. Onder de ooslcnrykschc officieren, die by dien uylval gevangen genomen zyn, bevinden zich twee generacis, Radetzky hcéfl onderhandelingen acngcknoopl om zc terug te hebben, doch generael Pépé droeg zulke groolc voórwaerden vóór, dat den oos- tcnrykschcn generael de zelve niet hééft kunnen acnneémen. Eenen persoon, die er als dóór een wonder in gelukt is uyt Roomen te vlugten, schryft den volgenden brief uyt Civita- Vecchia. Den toestand van Roomen kan niet vergeleéken worden dan hy dien van Jerusalem, tydens den staet van beleg lamp op het tafeltje gezet, en wilde juyst op zyn bed stappen toen Fernando dóór de beweéging van den stoel, waertegen Aulotiio stiet, wakker wierd. Zyt gy hel, Antonio? u vroe" liv. n Ja vader! antwoordde den zóón. Is het reeds zoo lael, dat wy moeten opstaen, mynen jon gen V hernam den grysaerd. Antonio's hoofd duyzelde, zyn hert slöcg hevig, terwyl zyne tong hem byna wevgerde le antwoorden. Neen, vader, stamelde hy, ik ben op geweest om iets te drinken. Zyt gy ongesteld, Antonio? My dunkt, ik meen aen uwe stem te bespeuren, dat gy hééft, vroeg den vader. Ik heb koude, vaderhernam hy, en de teedcre wóórden van Fernando sneéden hem door de ziel. Juyst sloeg de klok half dry. a Nog ruvm dry tieren tyd, sprak den vader. Slaep nu macr gerust en denk niet te véél aen morgen. lk zal u op tyd wel wekken. Maer Antonio sliep niet en was nog wakker, toen Fernando des morgens opstond en hem riep. Ten acht neren ging men te zamen naer de haven, waer het schip reeds zeylree lag. Ook zyne twee broeders waren tegenwoordig. Den tyd van seheyding was daer. Nu Antonio! sprak den grysaerd, en twee groote traenen rolden langs zyne vermagerde wangen, <c vaer met God, myn kind! Ily voere u spoedig wéér gezond en gelukkig in myue armen; en is zynen wil andere dan Anionio daer boven. - BB die deszelfs val te weeg bragl. Van nu af, en indien er geene andere verwoestingen meer plaels hebben, is de stad onder het malerieélc opzigt geheel verwoest, en zy zal meer dan eene eeuw noodig hebben om zich te herstellen. Onder het moreéle oogpunt is bet nog slegler. Al de hoofden zyn verward en hebben, als het ware, de klaerblykendsle grondbeginsels van waerneyd cn reglveêrdigheyd verloóren. Men herhaelt als officiéél dat de Fransche in Roomen zvn. parvs, 5 july. Gisteren was geheel Parys in opschud ding door het verschynen van eene komeet in het noord-westen Veele persoonen konden dezelve zonder telescoop zien, doch by middel van een klcyn zicnglas, kon men gemakkeiyk al haere beweégingen volgen. De wonderzinnigste uitleggingen wierden over de verschyning van die ster gegeéven in de tal- ryke groepeen, die zich op alle publieke pïaelsen gevormd hadden. By zominige vóórspelde dezelve eene algemeenc omwenteling, terwyl andere wilden wedden, dat thans den zegeprael der republiek voorduerend verzekerd was. 200 der meest aenzienlyke inwooners van Pesth, meestal üuylschers, hebben een adres aen den keyzer gerigl, waerin zy hunnen afkeer van de woelingen der revolulionnaire party in Hongariën en hunne gevoelens van trouw aen hel keyzerlvk huvs uytdruklen. De deputatie, die den keyzer dit adres moest overhandigen, viel op haeren weg door Raab in handen der oproerlingen. Eenen hunner, eenen koopman te Pesth wie-don- middellyk opgehangen cn tegeiyk bevel naer Pesth gezonden, om al de onderteekenaers van dit adres aen te houden. Te Haellert zyn deézen nagl dieven op eene hoeve gedrongen en hebben er een verken meyncn le stellen, macr het dier of onge willig of schreeuwend, hcéfl hun belet de dicflc te volvoeren daerop hebben de schelmen 'l verken in den mcstpocl geworpen al waer het deézen morgend verdronken is gevonden. Er zyn er/ter eenige kiekens door de dieven medegenomen. Hel geheel der wet op het hoog onderwys is gisteren met 62 stemmen tegen 22 en dry onthoudingen aeugenomen. Te Gend is er verhooging op de pryzen der tarwe en «ogge geweest. Er was weynig nieuwe kooizaek-olie ter merkt' de stampers beklaegen zich dat het zaed weynig olie geeft. De kooplieden van Brussel, die handel dryven in manu- facluer-weéfsels, hebben zich deézer dagen vereenigd en eene overeenkomst aengegaen, al hunne brieven te frankeéren ten eynde den bygevoegden laks le verinyden, die dóór de'wet op de posthervorming bepaeld is. Die kooplieden hebben ook tenzelfden tyde beslooten, dat zy alle brieven zouden wevge- ren, hun ongqfrankeérd toegezonden. Elf ambtenaren zyn al wederom op pensioen gesteld. Een groot getal lynwaed-fabriekanlen cn bleekers van verscheidene plaelsen der provinciën Vlaenderen en Antwerpen hebben eene petitie naer de kamer gezonden, waerby zy de af schaffing vraegen der inkomende regten op dopotasch, weedaseli zouten, soda, koólzuer, loogzout, enz., ivelke dienen tot de bleeking van hel linnen en liet ontvetten dér lakens. Deéze petitie is verzonden geworden naer de permanente commissie der nyverheyd. Men verzekert dat er binnen kort eene post-conventie zal gesloóten worden tusschen Belgiën en Engeland. Den weder- zydschen brieverttaks zou van fr. 1-20 verminderd worden tot 60 centiemen. Ook het port vóór de brieven naer de koloniën zou merkelyk leeger komen. De postconventie met Vrankryk ligt ter goedkeuring der legislatieve. Het schyntdal men ins- gclyks poogingen aenwend om dergelyke overeenkomsten te sluylen met Pruysscn, Luxemburg, Holland en Spaniën. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, den 4 julyGisteren rond den middag, zyn er in de gemeente Moerbeke, in de naby- heyd onzer stad, zeven huyzen met al hunne afhankelykheden dóór devlammen verslonden. Men kent den oorsprong van deéze ramp niet, die eene schade van omtrent 13 duizend francs hééft veroorzaekt. Slegts een deézer zeven huyzen was tegen brand verzekerd. Een ongeluk is eergisteren voormiddag overgekomen op den yzeren weg tusschen Gend en Brussel, aen 't konvoy van 1) ueren 15 min. Het wiel van eenen wagon, met koopwaeren belaeden, is gebroken. Eenen persoon, die zich op dien wagon bevond, verschrikt by hel zien dat denzelven buylen spoór liep, is niellegeiistaende de waersehouwingen daer af gespron gen, alvoórens den treyn stil hield. Dien onvoórzigtigen lieéft hierdoor zyn heen gebroken. SI. J. J. Moortgal, pastor le Boel sinds 1854, is aldaer overleden in den ouderdom van 48 jaeren. xM. Catloir, onderpastor te Waesmunstcr, is tot onder pastor benoemd van Sl.-Marlinus (Akkergem), te Gend. jongen, daer is het zaliger, De broeders konden hunne traenen niet bedwingen; zy namen den vader tusschen zich in en ver- wyderden zich snel niet hem, terwyl Antonio byna gevoelloos in de sloep stapte, welke hem naer zyn schip bragt. Eene halve tier hierna was hetzelve reeds onder zeyl, terwyl Fernando dien morgend in liet huisgezin van eeneit zyner zoónen doór- bragt. Des namiddags ging hy weder naer zyne wooning met het voórneémen, zynen arbevd voort le zetten. Ily gaet op zyn werkkamertje, opent het kistje, néémt de sleenen daeruyt en bemerkt by zyne werkbank met verwondering, dat hy eenen diamant van groote weerde hééft vergeéten. Oogenblikkelyk staet hy op, om dien te haeieti, maer verslyft geheel van schrik, toen hy denzelven niet vind. Met beydc handen voelt hy het kistje dóór, doorzoekt de geheele kamer, terwyl hel angstzweet uyt zyn ligchaem dringt, maer nergens vind hy den kostliaeren steen. Hy valt op eenen stoel neder, schynt een oogenblik te pcynzen," als of hy zich iels wilde' herinneren, en een vreeselyk licht gaet vóór den ongelukkigcn vader op. Zyn geiaet met de handen bedekkende, berst hy los in hertverscheurende klagten, terwyl talloozc traenen langs zyne verbleekte wangen biggelen. Ily had alles begreépen, wat er dien nagt ivas voorgevallen. Niemand was hier in buys ge weest sedert hy gisteren avond de steenen had weggeborgen zynen eygen zoyin, neen, hy kon niet meer Hvyfelen, zynen Antonio had hem bestoólen I eymle nadien)'

De Denderbode | 1849 | | pagina 2