De hinderlyke weiten, waermede M. De Ilaussy onze rcg- terlyke inrigting in de verwarring heeft gebragt, beginnen zonderlinge vrugten te draegen. De nieuwe wel van 13 mey schvntop geene duydelyke wyze vóórzien te hebben waer de bedelaers en landloopers moeten vastgezet worden, die gelyk men weet, binnen de 24 ueren na •hunne acnhouding moeten gevonnisd zyn;eenen hoop deézer ongelukkige verleden maendag te Brussel aengehouden zynde, wierden naer den Amigo geleyd, waer men hun den ingang weygerde. Men bragt ze naer het gevang der Kleyne-JKarme- lieten waer zy eeue tweede weygering ondergingen. Den bur gemeester ontving op zyne beurt deéze ellendige, en zond ze naer den minister van binnenlandsehe zaekenM. Rogier, voorzeker weynig te vreden over het geschenk, beval dat men zevoórloopig in de Klevne-Karmelieten zou vast zetten, tot dat er eenc beslissing over de zaek genomen zou zyn. MIDDEL OM DE BOTER EEN GEÊL KOLEUR TE GEÉVEN. WaSCht zeer roodc wortels; schrapt ze zonder hel hert te raeken. Over dekt het afschrapsel met versch gernolkene melk, die nog warm is, roert een weynig deéze menging en laet ze dóór een kaes- kléed uytlekken zonder uyt te douwen. Giet deéze doórgedro- pene melk in de roomstande en keernl. Eenen wortel is ge noeg vóór eenen kilogram boter. Deéze bewerking hééft het voordeel de winterboter te doen aenzien voor zomerboter eenen aengenacmen smaek aen dezelve te geéven, en geene de minste ongemakken te kunnen veroorzaeken aen de gezondheyd. Aengezien het kleyn getal Anglikaenen te Gend en het vertrek van deszelfs pastor, is die kerkelyke gemeente aldaer bykoninglyk besluyt afgeschaft. Eergisteren morgend hééft in het gouvernemenls-holel de aenbesteéding plaels gehad van de kunstwerken, welke op het kanael van Deynze naer Schipdonck uyt te voeren zyn. De berekening deézer werken was 664,500 francs. Acht onderneémers hadden aen de aenbesteéding deel geno men te weéten M. Dapsens vóór 563,000 fr. M. Cousin-Duchateau vóór 572,500 fr. M. Beaulieu vóór 610,700 fr. M. P. Keiler vóór 618,000 fr. M. Bailleux vóór 619,000 fr. Blanchcmanche vóór 630,000 fr. M. J. Thiry vóór 610,000 fr. M. J. Sano vóór -648,000 fr. M. Dapsens is tot aenneémer verklaerd, behalve de verdere goedkeuring van den minister van openbaere werken. De aen besteéding is 101,500 fr. onder de begrooling gedaen. Te Appels (arrondissement Dendermonde) is er eene plaels van gemeentelyken ondcrwyzer open. De aenvraegen moeten voor den 1 augusty aenstaende vraytvry tien hel gemcenlebestuer ingezonden worden Men zal den voorluur geéven aen eenen getrouwden onderwijzer wiens cglgcnoolc aen de mcysjcs de handwerken kan onderwijzen. De voordeden aen de plaels gehegt zyn de volgende le Jaerwcddc en loclaege, omtrent 600 fr. 2C Gcbruyk van ccne wooning en van eenen schoonen tuyn. 3° Den ondcrwyzer mag rekenen op 100 beladende leerlingen; hy zal ook een groot voordeel kunnen trekken uyt het houden eencr avondschoolwaerin hy aen de jonge landbouwers van 15 lot 18 jaer hel franseltde wislkunsl, enz., zou lecrcn. Men léést in den Monileur: De poslhervorming is van 1 July in zwang gegaen, en men hééft reeds opgemerkt dal er talryke brieven by middel van de zegels gcfrankcérd zyn. Tegen- slrydig aen de onderriglingcn welke door het departement van openbaere werken afgekondigd zyn, plakken ecnige persoonen tie zegels op den rug der brievenwaer door zy gevaer loopen van onbehoorlijk belast le worden. Wy denken hel dus nuttig le herrinneren dat den zegel op het adres moet geplakt zyn. Mechelen, 4 july.Gisteren hééft den tweeden uyltogt der kavalkadc plaels gehad. Hel somber weder egter schéén Mcchclcn ongunstig en het ivas eerst laet op den namiddag toen den stoel uyttrok. Den stoet was op nieuw schitterend en ryk. Geene kosten zyn door Mechelcn gespaerd geworden om eenc reeks feesten le vieren, wevrdig om in het geschiedboek der stad te pry ken. De wagens m et z innebcéldige persoonen bezet, welke jonge per soonen uyt den gegoeden stand gekozen zyn, waren praglig, en de peêrden met smack geharnasseérd. Ecne deputatie van den sledclyken raed van Gemi, samen gesteld uyt MM. De Kcrchovc de Denlergliem, burgemeesterVan Lokeren, schepen, en Delchaye, lid van de Kamer der Volksver tegenwoordigers, zyn zondag door den Koning ontvangen. Z. M. hééft aen deéze heeren beloofd van hel banket by le wooncn, dat den gcndschen gcmeenleracd hem den 25 deézer maend aenbic- den zal. Voor den Précurseur van Antwerpen en zyne gelijken is de gcheele zaek der Vlacmsche moederlacl besloten in de vraeg te weéten, of men een of twee tikkels op de i zal stellen. Den Pré curseur, die zich met alles wilt bemoeyen, en overal zijnen sla- baris wilt lusschcnslacn, zou beter gedaen hebben dit vlacmsch potje bedekt le laeten en zyne opstellers eerst eenpaer jacren naer de stadsscholen le zenden. Trouwens, tegemvoordig raeskalt den Précurseur iederen keer, dal hy over vlacmsche tael wilt spreé- kenhy handelt gelyk eenen blinden die de lichtstraelcn zou wil len ontleden. Wy willen geen ander bewijs van de onbevoegdheyd des confraters in dal stuk dan de ongcrymdheyd van twee tikkels op de i, waermede hy telkens kom t opsnyden. Hy mag zich nu voldacn looncndal de vlacmsche tael by ons hoogcr ondcrwys niet meer zal gcagt worden, dan het engclsch of duylsch; macr geduld, en indien onze moederlacl nog geen volle regt is weder varen, de toekomst hoort haer toe, en dit regt zal zy langzaem, macr zeker krygen, trots al hel tikkelen van den Précurseur. Kortryk wilt de andere steden van het land volgen en pragtigc feesten houden. Er is belist dat de kermis op eene schitterende wyze zal.gevierd worden. De officieren der burger- wagl zullen eene feest geéven, waerop zy de officieren van het leger en die der andere burgerwaglen* van het land zullen uytnoodigen. De kleyne stad Brienon (departement Yonne Vrankryk) is deézer dagen het tooneel geweést van eene ontzettende ge beurtenis. Op den 21 juny, omstrcéks half elf ueren des avonds, vervoegde zich zekeren Charolon, tuyn man, aen de wooning van degebroeders Denis, landbouwers en zyne schoonbroeders; by verzogt den oudsten met aendrang eenen wissel van 3000 francs vóór hem te teekenenDenis weygerde aenvankelyk op zaglen toon, stelde hem vóór om iets te drinken en laeler over zaeken tespreéken, evenwel bemerkende dat zynen schoonbroe der styfhoofdig blééf, sloeg hy hem zyn voorstel af. Hierop schéén Charolon gewagt le hebben om eene leege vraek uyt te oefenenhy trok een pistool van onder zyne kleederen, en schóól het in de borst van Denis, die, hoewel doodelyk getrof fen, nog in slaet was op te slaen en om hulp te roepen. Op het geschreeuw van zyn slag toiler, begaf zich den moordenaer, die zyne laek nog niet voleynd had, naer den stal, waer den twee den broeder sliep, en loste een pistool in zyn aengezigl. Denis, ofschoon zvvacr gewond, maer zeer sterk zynde, sprong ten bedde uyt, greép eene hooyvork, waermede hy den moordenaer vervolgde. Intusschen waeren de gebueren doór het schieten en schreeuwen ontwaekt en in buys gekomen. Zy wilden zich van den misdaediger meester maeken,'maer Charolon scheurde zich los uyt hunne handen en had den tyd om een van zyne pistoólen opnieuw te laeten of een derde te vatten, en nu door boorde eenen kogel den arm van Denis; dit gedaen hebbende, stiet hy de omstanders uyt den weg en sloót zich in zyne wooning op. liet gerugl van dit alles verspreydde zich weldra in Brienon. Alras verzamelde zich eenegroolé menigte vóór de deur van Charolon. Op dit oogenblik wierd den moordenaer bevreesd en schóót zich dóór het hoofd. Den volgenden dag, den 22 stierf den moordenaer, twee dagen laeter den oudsten Denis, terwyl, naer men zegt den jongsten broeder er het leven zal afbrengen. PROVINCIALEN RAED VAN OOSTVLAEDEREN. Eerste zitting 3 july. Den samenstel der kommissiën is vastgesteld als volgt 1L' Kommissie. Godsdienst, opcnbacr ondcrwys, schoone kunsten en weldacdighcydsbcsluer. MM. Dcllafaille d'Huysse, Blomme, Rombautjyan den Hecke,Rcynljens (van Deynze), Van Cauwen- berghe, Vermeire, Dommer, de Pelichy. 2e Kommissie. Gemeentelyke belangen, omschryving, land bouw koophandel en nyverheyd, turfpuiten, myuen en delf- putlcn.MM. Schouppe, De Witte, De Wcirl, TaclmanEvil, De Bergeyck, Réynljens (van Audenaerde), Jacquemyns, Van Itove. 3C Kommissie. Financiën, belastingen en provinliale uytgaven budjetten der provinlie. MM. Mat lens, Bureaux, Braeckman (van Tcmsche), Aug. De Cock, De Putter, Lippens, De Cock, (van Hillegem), Beyaert, Leirens. 4C Kommissie. Openbaere werken, groote en kleyne wegen buurtwegen, landelykc politie, scheépvaert. MM. Van der Donckl, Vervier, De Deyn, Van Bulselc, De Block, Platlcau, Roels Dammekens Boeyé, Sonncvillc. In de zittingen van 4 en 5 zyn de volgende loelaegcn vergund Aen de gemeente Oullre vóór kalscywerken 500 fr. I()00 fr. aen de parochie van Blasius-Bouclc, voor zelfde beslemming 7,000 fr. vóór Laerne insgelijks voor kalscywerken, id. 6,000 fr. vóór het dorp Ruyen lol hel kalseyden van den weg die deéze gemeente doorloopt in de rigling van Bcrchem naer órroirid. 5,000 Ir. aen de gemeente Opdorp vóór eenen steenweg van die plaels naer St. A mand en Slccnhuffcl; 1,000 fr. worden nog toc- gestaen aen de gemeente Buggcnhoul om een deel le kalseyden van den weg leydende naer Merchlcmidem eenc som van 600 fr. aen de gemeente Grimmingen en eene andere van 1400 fr. aen de Clinge vóór soórlgelyke werken. Verder geeft M. Beyaert nacmcns de 3° kommissie, verslag over de vraeg der burgemeesters van Santbergen, Idegem, Appellerre Nicuwcnhovc, Pollaerc, Ilaellcrt en Dendcrwindeke, strekkende tol liet afschaffen van passagiegeld op de brug van Santbergen. De kommissie, instemmende met de meening van de bestendige deputatie, stelt vóór het regt le behouden. MDelwarde stelt vóór gemeld regt, op de beesten cn wagens geligl, af le schaffen en hetzelve op den helft te brengen vóór wal de schepen betreft. M. Vilain XIIII meent dat in geval er eene verandering aen het lolreglmocl gcbragl worden, de afschaffing zou moeten plaels hebben vóór de schepen, aengezien de brug van Santbergen eene hinderpael is voor de schip vacrl en eene weldacd voor den akker bouw. M. Beyaert verzet zich legen den voorstel van den heer Delwarde en vraegt dal den raed de besluylen der kommissie, strekkende lol de houding van liet lolregl, goedkeure. Deéze besluylen worden aenveêrd. ENGELAND. Den Times (Engelsch dagblad) is verontweêrdigd, dat het brilsche kabinet geene ophelderingen van het fransche vordert over de expeditie naer Roomen. liet blad noemt zulk een gedrag zonder voórbeéld, en brengt daerby in herinnering, hoe Karei X zich in 1850 haestte om de engelsche regeéring in te lichten over de bedoelingen, die hy met de expeditie naerAlgeriën had, terwyl Engeland thans een franseh leger van 50,000 man laet landen in de romeynsche staeten, en Roomen belegeren en bombardeéren, zonder de minste aenmerking te maeken of eenigerlcv opheldering le vraegen. DUYTSCHLAND. Frankfort, 1 July. In sommige kringen word beweerd, dat den ryksbestuerder in het bad Gastoin, zyn ambt ais zoodanig zal nederleggen en wilt overdraegen een den koning van Pruyssen. Ik kan egter de verzekering geéven, dat den ryks- beslerder eerst dan zyne weêrdigheyd zal nederleggen, wanneer het doel der zelve bereykt en alzoo Duylsehland hervormd zal zyn. Eenen brief uyt Karlsruhe aen de Post-Zcit. van Frank fort, zegt dat den prins van Pruyssen zich van Rastatt hééft meester gemaekt.—De troepen zyn handgemeen geweést metde oproerlingen, naby Bischweyers en Malsch. De oproerlingen hebben hardnekkig gestrcéden, doch zyn geheel verslaegen. Tusschen Rastatt en Karlsruhe hééft nog een bloedig gevegt plaels gehad, in welk egter de Pruyssen de overhand hielden. Kinkel van Bonn, is onder de krygsgevangenen. Men spréékt van eenen eygenhandigen brief des keyzers van Rusland aen de hertogin van Orleans, waerin den keyzer onder anderen zyn leedwezen daerovev uvtdrukt, dal voóv de dynastie van Orleans onder de tegenwoordige omstandigheden in Europa, geene hóóp meer bestaet. De badensche opstandelingen hebben, naer men verneemt op hunnen terugtogt naer Rastatt, uyt elke plaets eenige reac- tionnairen cn aristocraten (volgens hunne uvldrukking) als gyzelaers medegenomen. Ook in het bovenland hééft de revo- lutionnaire regeéring zulks gedaen en verklaerd, dat vóór eiken stryder der hunne, die gefusillcérd mogl worden, twee deézer gyzelaers de dood zouden ondergaen. HONGAR1ËN. Raab is den 28 juny in handen der oostenrykers gevallen. Den keyzer zelf is aen het hoofd van hel eerste legerkorps, na een zeer hevig gevegt, in die stad gemarcheérd. De Hongaren waren véél minder in getal. Men denkt dat Pesth nu ook weldra in handen der keyzerlyke troepen zal vallen. De Russen langs Miskolz aengekomen, trek ken reeds tegen die stad op. De Oostenrykers hebben den 25 Theresiaensladt inge nomen en by Szeged in zyn de Magyaren geslaegen geworden; zy zyn tot op geéne zyde der Thciss gedreéven. Er is in Ooslenryk eene nieuwe ligting van 60,000 man bevolen. Den keyzer is naer Hongariën getrokken. Den keyzer van Rusland'bied 40,000 roebels aen den- geénen die Bern in zyne handen zal leveren. FRANSCHE REPUBLIEK. Parïs, 1 july. De Estafette kondigt heden de lysl af van de kandidaeten der Montague, der democraten en der socialis ten, vóór de kiezing van 8 july. Die kandidaeten zyn: De heeren Charassin, letterkundigen Erimond Demay, luylenant der jaegers van Vincennes; Dupont (de Bussac), oud-vertegen- woórdiger; Fiocon, idem Goudchaux, idem. Guinard, idem: Joly, vader, idem; Malarmet, bronswerker; Proudhon, oud verlegen wóórd iger Ribcyrolles, hoofdopsteller van de Ré forme Yidal. opsteller van den Travail affranchi. Het cyfer der volksvertegenwoordigers, tegen welke reg- terlyke vervolgingen ingespannen zyn, de eene vóór den aenslag van 45 juny, de andere vóór andere feyten betrckkelyk dien dag, is niet 27 macr 55. Van die 55 vertegenwoordigers zyn er zeven op heelcrdaed aengehouden in het conservatorium van kunsten en ambagten. Het zyn de heeren Sachet, Deville, Maigue, Boch, Fargin- Fayolle, Daniel Lamazière, Vanthieren Pilhes. Wat de 26 andere betreft, deéze worden vervolgd op aen- vraeg van den procureur-gen era el en ten gevolge der loelae- ling dóór de wetgeévende Vergadering verleend. By de 7 aengehoudene vertegenwoordigers moet men nog de heeren Brivesen Gambon voegen, die thans ook aengehouden zyn, zoodat er zich reeds 9 in handen der justicie bevinden. Eenen beambten van den heer Rigand, wisselaer, had deézer dagen in hel paleys der beurs, 6 billetten renten 5 0/0 yerloóren. Een berigt wierd terstond aengeplakt, waerbv 5000 fr. beloofd wierden aen alwiedie billetten by den heer Rigand zou bestellen. Toen deézen egter laeter op de beurs kwam dééd hy de beriglen afscheuren en zegde, dat men hem zyne briefjes onder band en per post terug had gezonden, zonder dal men den houder had doen kennen. parys, 2 july. Den heer Proudhon hééft, in eenen brief aen de Presse geschreéven, de kandidatuer van de hand ge- weézen, welke de Monlagne hem acngeboóden hééft. Hy ver- klaert in dien brief dal de Monlagne haere zending niet vol- bragl hééft en dat zy vóór hem niet meet bestaet. Men verzekert, zegt de Opinion publique, dat het gou vernement de notificatie ontvangen hééft van de vredebreuk tusschen Ooslenryk en den Piëmont. Hetzelve dagblad zegt, dat generael Bedeau door de kolonels Devaux en de Bouvrai vergezeld was, toén hy naer Italiën ver trokken is. Den Conslilutdofmel voegt hierby, dat dien generael gelast is den toestand van zaeken te onderzoeken en indien zulks noodig is, het opperbevel over het franseh leger op zich le neémen. TYDINGEN UYT ITALIËN. Men schrvft uyt Bologna aen de Opinionc van Turyn, van 26 juny: Den pausèlyken commissaris, in overeenstemming met den ooslenrykschen gouverneur, had aen den gemeeute-raed bevolen eene deputatie naer Gaëla te zenden, ten eynde PiusIX te aenzoeken wel te willen terugkecren en om hem geluk te wenschen in nacm van zyn getrouw en wel bemind volk. Den gemeente-raed hééft niet willen weygeren, maer vreezende dóór het volk gesteenigd te worden, hééft hy de deputatie gelast by Z. II. aen te dringen opdat de constitutionneéle vry- heden zouden gewaerborgd worden. Hieruyt sproóten tegen kanting, bedreygingeu voort van wege Mgr. Bedini, den ge trouwen tolk van het oostenryksch gouvernement. Deézen wilde niet dat de* deputatie met zulk eene zending zou gelast worden. Het gerugl is in omloop, dat de zaeken egter op het punt zyn bvgelegd le worden. Den raed zal vóór de bedreygingenterug geweéken zyn, ofwel zal den heer Bedini een middel gevonden hebben om denzelven te mislevden. Den 22 Juny 's nagts hebben 700 Fransche de beklim ming der bres gepoogd. Zy zyn op den top van den grooten Casino gekomen en de romeynsche liniën die denzelven bezet- teden, hebben de vlugt genomen. Het bataillon van Garibaldi, dat met twee andere toesnelde, wilde eenen uytval doen. De alarmklok dééd weynig effekt op de leegere volksklas. Men zegt dat de linietroepen weygeren tevegten in het vlakke veld. Zoodra de triumvirs zagen dat de burgerwagt weygerde dé reeds zoo gedunde kolonnen van Garibaldi en Meiara aen te vullen, zyn zy in conferenciën getreéden met de bevelhebbers der nationale garde en karabiniers en wilden met de fransche in onderhandeling treéden. Doch Garabaldi, Arcioni, Avezzana en andere opperhoofden der vrywilligers weygerden zulks. Hunne kolonnen die zoo dikwyls de vestingen met lyken be- zaeyden, hebben zich vereenigd en het volk hééft zich by hen gevoegd. Dien dag is, zegt men, den burgeroorlog uytgebörsten en men vogt tegen elkander. De overdreévene wonnen het op de gemaetigdc. Men besloót tot het uyterste de verdediging voort te dryven. Thans beginDeö de levensmiddelen te ©m- brcéken.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3