ZONDAG 22 JULY 1849. DERDEN JAERGANG.Nr 149. AELST, den 21 July. Dit blad vcrschynt des Zaterdags in den namiddag ouder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op i fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaeis in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegèn van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervau een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De nacmen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeer en mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word. verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich metaal wat den druk aengaet. cuioi'K sta; DENDER-BODE IK WIL HET ZOO EN NIET AN DEUS Zoo schynt meester Rogier tot het belgisch volk te spreéken tot dit volk 't welk zoo lydzaem en verduldig droog brood eét om tydelyk de schatkist te vóórzien met de opbrengst van zyn zweet en bloed. En inderdaed, de nieuwe wet op 't hooger onderwys is daer om te bevestigen 'tgeénwy zeggen. M. Rogier ziende dat 700 studenten der vier universiteyten, den hoog geleerden heer De Ram, rector der Lovensche hoogeschoól, talryke vrienden van 'tvry onderwys en der Vlaemsche tael, leeraers, notarissen, regters, apolekers enz by den seriaet openlyk tegen die wet prolesteérden, M. Rogier, zeggen wy, overtuygd dat dit welgeévend korps de wet in kwestie zou verwerpen, hééft'andere middelen gevonden om zynen ik wil hel zoo en niet anders te doen gelden. In zyn dagblad doet hy ronduyt de bedreyging voorkomen waerby het ministerie zyn ontslag zou geéven of den senaet ontbonden worden indien eenige verandering aen de voórnaemsle schikkingen der dóór de volkskamer gestemde wet loegebragt wierden den senaet verschrikt, heeft aldus met 't mes op de keel de wet gestemd Zie daer wat de dompersparly liberalismus noemt..... Doch, wy willen hier niet dieper meer intreéden, dit is al wederom eene voltrokkene daedzaek waerover Belgién wel ligt nog bit- iérlyk zal wëeiien; had evenwel den senaet zich Sterk gehouden, had" hy eene vastberadene tael gevoerd en aen M. Rogier gezegd dat hy zich mogt verwyderen, en dit hoe eerder hoe liever, den man zou eens agteruytgepeysd hebben en 't vry onderwys zou niet geleverd zyn in d'handen van mannen welkers inzigten verre zyn van prysbaer te weézen. Vóór wat de ontbinding van den senaet betreft, daervoór was niet te vreezen; den koning alleen is er toe gemagtigd, en deézen zou zich wel gewagl hebben zulks te doen, vermits hy overtuygd was dat 't geweld alleen deézen eysch had ingegeéven. En wat meer is, onzen braeven Vorst is verre van al de gevoelens der heerschende party te deelen, hy verdraegt ze vóór 't oogenblik, maer den tyd is welligt naekend waerop hy er zich openlyk vóór 's lands welzyn zal tegen verklaeren. Omnc violcnlum non durat geen geweld blyft dueren, zegt het spreekwoord, de bedroógene kiezers beginnen klaer te zien, en by de eerst komende kiezing mag de bedriegers-party op eene bloedige geesseling rekenen, en dan, adieu, vryheydschendende kliek. DIRK MARTENS EN ZEKEREN HEER VAN DEIl DONCKT. Wy zyn waerlyk beschaemd den eerbiedweèrden naem van Dirk Martens te moeten plaelsen nevens dien van het legen- woórdig provinciael raedslid, M. Van der Donckt, die niet is teruggeweéken dóór eene misplaetste spotterny, de gedagleiiis van eenen grooten man te willen bezwalken. Ilct Vaderland, dat zyne viereeuwige ondankbaerheyd jegens eenen Zyner wereldberoemde zoóneri wilt herstellen, moet zich als gehoónd oenzien by het hooren der vuvge beschimpingen welke M. Van der Donckt tegen Martens durft uyt kraernen;de uytdrukkingen van welke dit raedslid zich bediend hééft, zyn te veragtclyk dan dat wy, letterminnende Aelstenaers, dezelve aen 's lands verontweèrdiging niet zouden denonceérenen om zulks te doeu, hoeven wy slegts gemelde uytdrukkingen aen te haelen. M. Van der Donckt, tot den raed sprcékende zegde Gy hebt in eenen vroegeren ziltyd de vraeg van den minister afgeweézen strekkende om de provintic te doen deel neémen in het oprigten van standbeelden aen onze doorlugtigc mannengy hebt gcwcy- gerd mede le werken aen de opngting van een standbeeld ter cere van onzen ambgenoot, den digtcr Ledeganek, aen wiens schriften wij alle hulde brengen, en nu is het regt dat gy geen deel néémt aen het oprigten van een gedenkteeken ter cere van cencn man, die ons volkomen onbekend is. Hy is den uylvindcr der boekdrukkunst niet. Overigens, heeft de boekdrukkunst veel goed gedaen, zy hééft ook véél kieaed gedaenwant aen haar is hel toe te wylen dat Europa thans op eenen vuerberg stact. (I (1) Men zou aen M. Van der Donckt konnen antwoórden dat het van gelyke is met de geneeskunde die hy uytoefent, want, hééft er deéze véél geneézen, hy hééft er ook véél in den put gesteóken. F.n aldus is het met byna alle wettenschappen. Alle iykrede eyndigt gewoonciyk door deéze woorden. Dat DE AEUDE LIET ZY DAT ZY OOK LIGT ZY AEN DlRK MARTENS. Vrce- zen wy. MM., dal na vier eeuwen rust, een bronzen standbeeld le zeer op onze beroemde mannen drukke. En op zul ken onbeschoften klap hééft geenen enkelen ver tegenwoordiger van ons kanton een wóórd te zeggen. M. Evit hééft zich bepaeld met eene loelaege te vraegen welke de 4500 fr. niet overtreffc VI... MM. Domineren De Witte die hier in onzen regentieraed zoo veel pretentie hebben, hadden geen enkel wóórd om aen M. Van der Donckt den bek le sloppen, en hem te doen zien dat by volstrekt onweérdigisin een gezelschap van beschaefde meiischen te verkéèren. Doch 't is waerlyk le bejammeren dat een Cruyshauiemscb kalf, den roem ccner geheele natie dóór zyn vuyl gezeever komt bezwadderen, en dal er om zoo te zeggen, niemand buvien den heer gouverneur die eenige wóórden gezegd hcéft, de kwestie aenvat om dit plomp dier daedelyk den teugel aen den hals te werpen en het digtby de kribbe der rede le slingeren. Wy willen ons niet langer op houden om de walgelyke eu redelooze beschimpingen van eenen afgezonderden quidam diepér na tegaen, wy bcpaelen ons dus met dezelve aen d'algemeene veragling over te leveren, verze kerd dat er publiek en vooral de geleerde wereld regt zal weélen over te doen. DAT ARM ONGELUKKIG VLAEMSCH Den Journal de Rruxelles zegt in een zyner laelsle nummers een wóórd over de verlaeling in liet vlaemsch van de landbouw kundige werkenuytgcgeéocn dóór hel gouvernement. Wy voor onshebben die uylgaeve loejuychl; maer wy zullen de wyze moeten laeken, waerop die vcrlaelingen geschieden. liet is on- vcrgeéflykzegt bovengemeld blad, hoe die officieéle veriaeiers de vlaemsche tael behandelen. Daerin ligt eene financieéle verkwis ting, die vergezeld gael van eene belediging, aen de tael van de meevderheyd der Belgen locycbragl Ziedaer, een hecrlyk begin, om dóór onze tael nul te s lig ten; zoo heerlylt, dat eenen vlaemsclien onderwyzer aen de redactie van gemeld blad geschreéven hééft, dal hy de vlaemsche verlae ling niet heeft kunnen onlcyferen, zonder den franschen text cr nevens le leggen. De verlaeling, zegt hel blad, is zoo vol fouten, dat de leer lingen onzer lecgere schooien er mede zullen laychcn. Op iedei'e bladzijde staen een vyfliglal fouten legen spelling, spraekkunst of woordvoeging. De ongeschikte woorden en onzinnvn vlocyën cr in over. Wy hebben die vcrlaelingen nog niet gezien antwoord hel Handelsblad, maer wy hoópen met dezelve weldra kennis te maekendewyl wy egler vcél officieéle verlaclinyen kennen, die uyt hel ministerie Icomcn, stellen wy ons deéze als weézenlyke meesterstukken voor in de kunst der verknoeying. Den eenen of anderen klerk des ministeries zwelgt welligt dit geld vóór de ver laeling in, zonder dal men zich stoort, wal war tael hy op hel papier smyt. Als het maer eenen schyn van vlaemsch heeft dan is hel voldoendeAls den veriaeier zyn geld hééft opgestreé- ken dan is zyn doel bereykt Wacrom niet den eenen of anderen bekwammen vlaemschen letterkundigen uytgenoodigd, di* vertndihgen te doen'' Wnerom ze onder de pen gelegd van dergdyke mannen, alsof het et aai triomf was om die tael belaychclyk en verknoèyd le kunnen doen voorkomen Zoo dan ivord de tael der Yldemingen voórgedraegendoch, wal wilt ge meer? Is hel niet in overeenstemming met al lut overige, wat aengaet de heylige en billyke reglcn, die er zich aen verbinden? Sedert jacren volgt men in deéze kwestie een poli tiek van inslaep-wü ging; aen vleyënde beloften, aen schoon woor den onlbrcékl hel niet aen werkdacdigheyd is niet le denken De klagten van den Journal de Rruxelles en van het Handels blad zyn maer al te regtveêrdig cn gegrond, maer zy zy n nutteloos gedaen zoo lang dit waelengcbrocd over 't vlaemsch volk zal lieerschen. 'Tis wacr, een aenlal vlaemsche afgevcérdigde helpen de vlaemsche zaek verdrukken, maer waeruyt komt ditY Omdat de waelen de overhand hebben en dal vcrslaefde zielen altyd mei den sterksten spannen al ware lui om nog eens Christus te hruys- sen. Doch wy hoópen eene betere toekomst. Het weézenlyk goed dat den raed zou hebben konnen ver rig ten was den voorstel aen veerden van den aglbaeren heer Baillin nopens de begiftigingen ten voórdeele van gesligten vóór de noodlydende gedaen. Dit weézenlyk goed is verworpen en den armen ongelukkigen alleen verliest er by. Wy hebben mei smeri gezien dat geenen énkelen vertegenwoordiger van hel kanton Aelst de belangen der arme ter herte genomen heéfl; maer, als slaeven van den gouverneur, de zelve regtstreéks alle hebben legeng* werkt, in den provincialen raed van Rra- baud is dit zelfde vraegstuk eergisteren ook op bet tapyt geko men ter gelegénheyd van art. 1. luydende als volgt: Art. 4. Hulpsommen aen sleden en gemeenten vóór het onderhoud der vondelingen en vcrlaclcnc kinderen fr. 68,024 48.» Waerop M. V an Overloop denkt deéze bcracdslaeginy te moe ten le bact neémen, om te protesteer en tegen hel .stelsel van M den minister van justitie, hetwelk alle vryheyd ontneemt aen de stiylers van wcldaedige instellingen, en waeruyt volgen zal, zegt hydal cr in ons vry Belgiën maer eene vryheyd ongeoor loofd zyn zal, nacmelyk die van den medemensch wel le doen. Hy vcrklacrt dal cencn persoon, die in .liraband een hospilact wilde sliglen, mct.twaclf heklaren gronds, dit voor neémen hééft laelen vaerenten gevolge der uyilegging wiikc hel gouverne ment aen hei art. 84 van de gemeentewet gééft. Hy zegt dat ten gevolge dier uyilegging, Vlacndtren eene. fundatie hcéft verhoren van 8000 fr. en eene andere van 80,000 fr. in kapitaal. Hy zou 20 daedZackch van dergelyken aerd kunnen aenliaelen, en is verzekerd dal de behoeft igen van Belg ion, sinds dal stelsel in zwang is, reeds 500,000 fr. verhoren hebben. Verder dient er liier te worden aengestipt datin den provin- cie-raed van Antwerpen cencn voorstel netrji Ugd is, ondcr- Icckcnd door acht raadsleden, om hel gouvernement uyt te noo- diyen eene wclgecving over de bezetten en begiftigingen daer te stellen, overeenkomstig met de inzigten van de bezetters en die hun alle vryheyd lael voor de bestemming welke zy aen hunne milddacdighedcn geéven willen. Ilcl ontwikkelen van dien voorstel is tol eene andere zitting verzonden. De ministers van binnenlandsche zaekeu eu van oorlog houden zich bezig met de samenstelling van een praelig krygs- feest, dat zou placls hebben ter gelegeuheyd der september feesten en waeraen zouden deel neémen een zeer groot deel van bel leger en de burgerwagt der voórnaemsle steden van '1 land. Al wederom om Rrussel te bevoórdeeligen en welligt om de contribuabeleu bet geld uyt den zak le kloppen; want de ministers geéven geene feesten en voórnaemelyk krygs- feesten zonder dat zy geld aen T land kosten. l>ê fameuse campagne van Linthout is nog in elks geheugen, en de schat kist heeft ondervonden hoe diep men er in getast hééft om dii meer ais belagchelyk soldaetjesspei te betaeien. DEN PROVINCIALEN RAED - WAT HEEFT HY GEDAEN? Voórledene wéék is den provincialen raed van O.-Yl. uyteen gegaen na eenige onbeduvdende zittingen te hebben gehouden. Opliet hooren van zom uiige gerugten nopens de aardappel ziekte, hadden wy wederom de vrees opgevat dat. die gerugten gegrond waren; thans mogen wy verzekeren dal "in onze omstrerken de aardappelen zich in eenen voórirelïëlyken toe stand bevinden. De vroege welke reeds in menigte liytgedaen worden, zyn van allerbeste hoedaenighevd en leveren eene groote opbrengst op, de laete aerdappeleu staen weêldrig en overheeriyk en beloóven eenen buylengewoon ovérvloedigen oogst. Vóór wat den tarwe- eu koornoogsl betref!, wy hebben reden van le vrede te zyn ofschoon die vrugt van de droogte en buyteninaetige warmte wat geleden hebbe. De lydingen van Roomen die wy verder afkondigen, voor spellen het aenstaende eynde van de regeéringsloosbeyd. De franschc bevelhebbers neémen er gestrenge maatregels; eenen byzonderen en allernuttigsten middel om de gcweldenaery. dé boostte moordaenslaegen en de verleyding van 't volk tè belellen en te vóórkomen, is de sluyting der klubsen; 't j> immers in soórtgclyke vuylneslen dat den ondergang der maetschappeiyke erde, de belemmering en vervolging van godsdienst, de bederving der zeden ea "t ongeluk der l'amilicn beroemd en gesmeed worden, dóór die kopstukken die, aen al wat goed is verzaeki hebbendu, slegts gehoor geéven. aen de booze inïpraek van hun bedorven hért. Dat al de volkeren van Europa tragten profyt te'trekken uyt hm geen zy in Vrankrvk

De Denderbode | 1849 | | pagina 1