fin vooral ic Roomen gezien hebben, want wclligt isdiislegls eene proef die de verstokte boosheyd gedaen heelt, welke zy laeter met meer geweld ett beleg Zou koenen vernieuwen, eu waerin zy, voor 't algemeen verderf der maetschappv, zou konncn gelukken, indien het kwaed thans in den wortel niet «fgesncéden word. laetste tydingen uyt vrankryk. en italiÉn. Roomen, 9 july. Een bevelschrift van den gouverneur be veelt zeer strenge poliiie-mactregelcn. Al de vrcindelingen moeten binnen de 21 uercn de stad verlaeten; die welke in de stad willen blyven, moeten hiertoegemagtigd worden en zich ten dien eynde by de policie, aenbieden om ereene verblyfkacrt te ontvangen. Alle vreindelingen die te Hoornen aenkomen, zyn aen de zelfde schikkingen onderworpen. Degeheyligde vaten, de meubelen en de klokken die uyt de elykc gesliglen te Hoornen weggenomen zyn en die nog en, zyn ter beschikking gesteld van de directeurs der ge- stigteu tol welke zy belmoren. De peèrden, de ryluygen en andere voorwerpen dóór het voórige gouvernement geëyscht en die nog in handen der burgers of der soldaden zyn, zullen op bevel van den gouverneur, aen de wettige eygenaers terug gegeéven worden. Eene correspondentie uyt Roomen van 10 july, aen den Na tional, gerigt. kondigt de aenslaeude terugkomst van den paus te Roomen af. Piccolomini en markies Sachelli, opperkamerheer van Z. II., zyn in den riagt van 8 lol 9 te Roomen aengekomeu en zyn reeds begonnen in het Quirinael schikkingen te neémen. Garibaldi loopt met zyne benden het grondgebied van Tivoli en Paleslrina af. De eerste afdeeling van het fransch leger vervogl hem. Parys, 18 july.Den prcfekl der Seine heél'l het volgende besluyl doen aenplakkcn Art. 1. Al de burgers die deel gemaekt hebben van het 7e legioen van Parys, zyn gehouden binnen de 48 ueren hunne wapenen in te leveren op de aengeduydde plaetsen. Art. 2. AI wie vóór dit tydstip zyne wapenen niet zal in ge leverd hebben, zal vervolgd worden ingevolge de wetten. Volgens de Prcssc zegt, hebben de mairs van vyf arron dissementen van Parys hun ontslag gegeéven. Men lcésl in den National Prins Canino, Karei Bona parte, zóón van Lucicn, cx-voórzitier der romcynsehe consti- tueérende Vergadering, is te Orleans aengehouden, op een minislci ieé; bevel, op het oogenblik dal by daer van Marseille acnkwam, om zich nacr Parys te begeéven. Gisteren avond hebben de gendarmen alhier verscheyde tot gevang veroordeelde burgerwagten aengehouden, welke aen- houdingen eenen algemcenen slegten en pynelyken indruk in de stad veroorzaekt hebben. Ofschoon wy overigens genegen zyn om 's lands wetten te zien handhaeven en eerbiedigen, zyn wy evenwel afkeerig van deéze uytersle strengheyd die thans in geener voege goed uytwerksel kan hebben. De burgerwagten zyn reeds genoeg getergd van zich tegen wil en dank een buylenmaetig koslelyk kleedsel te hebben moeten aenkoopen, waervoór menigen geringen burger zich het noodzaekelyk heeft moeten onttrekken, dan dal zy nog aen haetelyko rakkersgreé- pen moeten bloodgesteld zyn, wanneer er het minste voorvalt. Doch, al die gevolgen wacruyt spruylen zy voort? Uyt de onbe zonnen kiezingen die er veéle epauletten op de schouders en eenen sabel aen de zyde gehangen hebben welke beter met eenen slekkcnsleéker of rochensleèrt zouden dienen te loopen. Maer men hebbc geduld, wy hebben het hiervóór nog gezegd, omnc violcnlum non durat geen geweld blyft dueren, en welligt eerder dan men denkt zullen de zaeken van aenschyn veran deren. Wy zullen op deéze stof en nog andere met deéze betrek hebbende terugkeeren. Dc volgende heeren van ons dislrikl zyn als jures uytgcrocpcn voor dc \e serie van den 5,lcQ trimester van het hof van assisen van Oost- Ylaendcren G. De Gheest, burgemeester en koophandelaer te Aelst. J. B. Licvcus, koophandelaer te Aelst.J. Horreman, brou wer te Aelst.Ph. Seivaes, gemeenleraedslid te Geeraerds- bergen.A. Rouvaert, schepen te Denderwindeke. Den Moniteur kondigt de wet af, waerby die van den 27 september 4835, betrekkelyk hel liooger onderwys gewyzigd word. Ter gelcgenheyd des verjaerdags der inhuldiging van Z. M. Leopold, ln koning der Belgen, heeft heden, in de colle giale Kerk van den heyligen Marlinus alhier, eenen plegtigen Te Dcum plaets gehad wélken dóór de gewoonelyke overheden is bygewoond geweest. Deéze week is dóór de politie deézer stad aengehouden, c-n vóór den heer prokureur des konings gezonden: Judoca Francisca Van Impe, 12 jaeren oud, van alhier, verdagl van op het Begynhof, biuiicn deéze stad, eenen katoenen mantel gestolen te hebben, ten nadeele van Angelina Van den Eynde. Twee ter merkt te koop gestelde korven inet poeren, zyn'dooi de politie dcézef stad, in beslag genomen, teroorzaek de pcêren de volkomcne rypheyd niet hadden, en de zelve konden scha- delyk zyn aen de gezondheyd, Den geiiacpiden Rdie sedert eenigen tyd de Prado in dé voorstad Vlaenderén te-Brussel openhield, is deézer dagen plotseling- vcrdwëënen, zonder den eygènaer of zynè talryke schilldeyschers te verwittigen. Die verdwyninghe'éft aenleyding gegcéven tot eene zonderlinge ontdekking, die thans 't voor werp van een gcreglelyk onderzoek is. Toen men den boedel mackië van de riageJaeten meubelen van den genaemden R...., en de vrouw, met welke hy woonde, was men niet woynig verwonderd, eene gróole hoeveélheyd lafelgérief te vinden met het wapen van Louis Pliiilippe gelee- kend, en dat naer het schynt, voortkwam van de plundering iu het Palois-Ilóyal dc 24 February. ISu, den genaemden K...., dié Belg is,'was op dit tydstip voètknegt in het huys rac den koning der Fransche, waer hy geplael6l was door toedoen van ccneii persoon, die in Belgiën eene groote'plaets bekleed. M. Van Huffel, coadjutor te Ncderhasselt, is tot onder pastor te Synghem benoemd. M. Van de Weghe, priester in het seminarie, is tot onder pastor benoemd te Si-Gilles by Dendermonde. Eenige oogenblikken vóór den Te Deum, zyn eensklaps j den donder en bliksem over onze stad met een zoo daverend gedruys losgeborslen, dat de stad dreunde. Het hemelvuer nam zyne rigling dóór de Zoulstrael, snelde de poort van ons stad- huys binnen en vlóóg al over bet dak't welk eenigzins be schadigd wierd. Gelukkig dat de cortege niet, alsnagewoente, onder dc poort stond, want waerschynlyk zou inen de ernstigste ongelukken te betreuren gehad hebben. Geheel bet binnenpleyn van T sladhuys was met rook bedekt. Den koning hééft twee deputation van Gendin gehoor ont vangen. De eerste was zamengesleld uyt leden van de mact- schappy St.-Sebasliaen, dicZ. M. kwamen aenzoeken de plaets van eere-president, die dóór de dood van wylen \\iilem il opengevallen is, te willen aenveêrden. Den koning beeft zulks aenveèrd en onmiddellyk zyn handleeken op den register der socieleyt gezet. De tweede deputatie was zamengesleld uyt leden der burgerwagt, die Z. M. verzogten hel bal der burger- wagl, dal dynsdag te Gend plaets hééft, met zyne tegenwoordig heid te willen verecren. Den koning heél't beloofd op dit bal te zullen aenweézig zyn. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, 14 july De aerdappclen, in weerwil der groole droogte welke bier heerscht, komen welig op, beloóven eenen overvloedigen oogst en nergens vertoonen zich leekens van ziekte. De vroege wor den zoo overvloedig ter merkt gebragt, dat er gisteren maer de helft zyn verkogt geworden aen 1 fr. liet meuken. Men hééft die in groole hoeveélheyd geplant, maer zy moeten wel bewaekl worden, want zy niet alleen op het vlakke veld, maer zelfs in de hoven agter de huyzen gestolen worden. Dit is in den loop deézer wéék verscheydene inael en in menigte geschied. Op veéle velden hééft men hutjes opgerigt om die te bewaeken. Donderdag omtrent den avond, is in dc gemeente Idegem, den jongeling Jan De Cosier, oud 25 jaeren, zóón van Joseph De Coster, grondcygenaer, aldaer in den Dender verdronken. Van den icn january 1849 lot den 10 july, zyn er te Kortryk 104 sterfgevallen minder geweest dan geduerende hetzelfde tydstip van hel verleden jaer. Geduerende de zes eerste maenden van het loopende jaer zyn er te Rousselaere, 195 geboorten geweest, 57 meer dan in 1848 geduerende hetzelfde lydverloop. Er zyn maer 102 over- lydens overgegeévendit is 119 minder dan hel verleden jaer. Om alle hocgcnaemde groenselenvan den molkrekcl (vcemol) te bevryden. Men néémt e.ne kuyp vol water en men werpt er eene hoeveélheyd lakken eu bladeren van okkernoól-booinen in en men lael dit eenen dag of eenen nagter in weeken; men néémt van dit water en besprocyd er de aerdc rond de groen- selen mede. Deéze verwoestende dieren vindén er zoo eenen afkeer van dat men er geene hoegenaemde meer omtrent zal vinden, zelfs deéze die er zich zouden bevinden zullen opliet oogenblik vernield zyn, en by gevolge zal men niet blootge steld zyn zyne groenselen ganscli vernield te zien. Men schryft uyt Veurne: Een zonderling klugtvoórva! is hier over eenige dagen ruglbaer gemaekt; eene onlangs ge trouwde vrouw kréég des nagls eene onrustwekkende onpasse- lykhcyd, haeren jongbezorgden man stond op 0111 de azynlïescli te haelcn uyt welke hy, in eene by den duyster gevonden kom, wat nat goót, waermede hy hel gezigt zyner teedere wederhelft waschle; den sterken reuk van dit nat dééd de zieke wclhaest bekomen, maer die des morgens stond te kyken was den man toen zyne vrouw hem zoo zwart als eene moorin scheen; hy dagt te droomen; edoch aen de weézenlykheyd was niet te twyfelen, hy had den azyn in den blynksclkom gegoólen. Hel is niet te Bissegem, maer te Heuie, omtrent Kortryk, dat er verleden zondag acht huyzen dóór de vlammen verslon den zyn. Den persoon die deéze ramp schynt veroorzaekt te hebben, is aengehouden. Vyf der verbrande huyzen waren verzekerd. Maendag in den namiddag is den lieer Maedoncll, zóón, behoorende lot eene aglbaere engelschc familie, in de Oostend- sehe vaerl te Brugge verdronken. Eenen zyner vrienden, die zich op dezelfde plaets baedde, heél't wanhoópige poogingen gedaen om hem te redden. Een wcynig laeter wierd den lieer Macdonell opgetrokken, maer hy was reeds een lyk. Den heer Bernard heeft aen al de burgemeesters van lïraband, even als aen de pastors der byzunderste gemeenten bel volgende berigl loegestuerd Ik acnzoek u aen al de arme lieden van uwe gemeente te doen weéten, dat ik al de persooncn, die zich by my zullen aenbieden met een cerlificaet van dc overheyd, bestaligende dal zy noodlydende zyn, kosteloos zal geneézen van de slame- ring of hakkeling. Myne geneéswyzeJs onfeylbaer; geene kwael der spraek de afweézigheyd der uytspraek zelve, weérstapl aen myne be handeling niet. De behandeling is van korten duer (een, twee ol dry dagen zonder operatie. Zondag is te Luyk eenen zeventigjaerigen gryzaerd ge- naemd Corbion, vermoord, en liet schrikkelyksle is dat, nacr men zegt, de wandaed dóór den zóón van bet slagiolFer is gepleegd. Den ouderling is eenigen tyd na <le wonde ontvangen te hebben, gestorven, enden daederis in heglenis genomen. In een der laelste zittingen der Akadcmie van Parys, is den keurigsten aller wynen, den Champagne, gebrandmerkt geworden. Den heer Orflla, deken der afdeeling van genees kunde, heeft verklaerd dat den Champagne eenen vergiftigen drank was De vergadering is met dc traencn in de oogen uyleengegaen. Den Morning Post verzekert, ofschoon alle andere bladen zulks vóór eene mystificatie verklaeren, dat den heer Thiers in Engeland gekomen is, om daer ten voórdeele van den geweézen koning der Fransche eene demonstratie te organiseéren, gelyk in den tyd op Belgrave-square uylgevoerd wierd ten gunste van Hcudrik V. Ken acntal nat onale garden en leden der wetgcé- vende Vergadering zouden naemelyk den graef van Neuilly ccoe getuygeuis van trouw en gehegtheyd komen geéven. Eenen brief gedagteekend den 27 Juny, uyt St. Louis, in den Missouri (Yereenigde Staeten. van Amerika, bevat het volgende Den cholera woed geweldig in deéze stad. Men lelt dagelyks van 80 tot 100 begraelenissen. Zes paters jesuiten zyn dag en nagt op de been om de stervende de Ileylige Sakra- menten toe te dienen. Men bemerkt met verwondering dat zy, de leden der Univcrsiteyt, welke zy bestueren, en zelfs hunnt kostgangers, lot beden toe van de kwael bevryd zyn gebleéven, ofschoon zy van doode en stervende omringd zyn. Zy hebben zich onder de bescherming der H. Maegd geplaelst. Het russiscli Gouvernement heél't gansch het koningryb Poolen in slaet van beleg verklaerd, en by gevolg zyn de gren zen van die streék zoo nauw gesloóten dat er ter uytzondering van den post niemand binnen kan. Men kent de beweegreden van deézen maelregel niet die dóór geene muytery veroorzaekt wierd. Tc Stratford (Engeland) overleed deézer dagen den heer Benjamin Milard, in den ouderdom van 106 jaeren. Vyf vorsten bad hy op den troon gezien. Het gevaer van te lorgneéren, Aen de Globe word hel volgende uyt Konslantinopclen gcschreéven, van den 25 juny: Vóór eenige dagen kwam hier eenen ryken franschen graef aen. Vrydag (22 juny) begaf hy zich naer de valey der Zoete Wateren van Europa, ongeveer dry mylen van Konslantino- pelen, eene heerlyke lommerryke plaets. Des vrydags namid dags komen daer de turksche sehoone byeen, wel bewaekt door van top lot teen gewapende wagters van den harem. Den graef nam zyn lorgnet of verrekyker en begon de dames te bezien. Juysl hield naby hem hel rytuyg der sultane-moeder Validé en liaer gevolg stil; den onverschrokken Franschman rigite oogenblikkelyk zynen verrekyker op haer; de sultane lachte er hcrtelyk om en liet den graef zyn lorgnet vraegen; deézen verstoord over het lagchen der vrouwen, dal hy vóór eene be spotting hield, weygerde zulks ronduyt. De sultane agttc zich belegdigd en gaf bevel om voort te ryden. Den .graef, die meende eene heldendaed verrigl te hebben, keerde zich om en wilde zich verwydcrcn; maer een paer wagters snelden toe en rosten hem met groole zweepen vcrschrikkelyk af. Dit schéén van goede uytwerking te zyn, want den graef kwam lol inkeer en gaf zyn lorgnet, egler met nederig verzoek, dat bet Haerer Majesteyt behaegen zou hem dit voorwerp terug te geéven, vermits het een aendenken was van eene sehoone parysche hertogin. Desniettemin diende hy laeter eene klagl in by den fransehen ambassadeur, en deézen, heeft voldoening aen de Porie gevraegd. De turksche ministers zyn daerenlegen van óórdeel dat dc sultane beledigd is en voldoening zou moeten eyschen. Overstrooming van furens. Men leest in den Avcnir repu- blicain: Ten gevolge van een onweder waren de wateren van de rivier Furens zoodanig geklommen, dat dezelve buylcn haere paelen stroomden, eerst de mynen, op haere oevers gelegen, verwoestten, en daerna onze stad geheel onder water zetten. Al dc magazynen cn dc katre-buyzen der St. Pierre, Fou, Grand- moulin en Lomedie straelen even als van de pleynen des volks, der Groole Merkt en van het stadbuys wierden overstroomd. De toonkassen of vitrinen der magazynen en der winkels, vooral op dc plaets Marengo, wierden hel zy dóór het geweld van T water, het zy dóór dc balken of andere stukken hout, die dóór den stroom medegcsleépt wierden, geheel aen stukken geslaegen. Het was dynsdag avond, tusschen 9 en 10 ueren dat die op welling plaets had. Ongelukkig is het materieel verlies niet het eenige; men hééft ook nog véél doode te betreuren. Alle oogenblikken ontdekt men nieuwe lyken, wier getal heden middag reeds 45 beliep. Dc overslrooming van 1854, die zulke groote schade aenrigtte; is niels in vergelykiug met deéze. De verliezen zyn onbereken- baer. Men schat dezelve op verscheydene millioenen. DUYTSCHLAND. Te Lemburg hééft den 5 july een doortrekkend regement dragonders by eene parade de hoogste bewondering gewekt, dóór zyn fraey voorkomen en dóór zyne joysle en kunstveèr- dige beweégingen; maer vooral was men algemeen verbaesd, toen dit korps kavalericop een gegeéven teeken zich eensklaps in infanterie als herschiep. De volleerde ruyters sprongen daedelyk van hunne peèrden, plaetsten bajonetten op hunne ka ra by oen, en volbragten aenstonds met de grootste veèrdig- lieyd, onder bet geluyd van kleyne trommels, al de beweégingen van infanterie. Luydens berigten uyt Milaen word thans met meer kragts- onlwikkeling hel bombardement van Venetiën voortgezet. Vol gens dezelfde beriglen, zou Radetzky thans aen de sardinisehe regeéring eenen bepaelden termyn ter goedkeuring van het v red es-verslag gesteld hebben. Mogt in dien tyd den vrede niet gesloóten zyn, dan zou hy le Turyn andere voórwaer- den voórschryven. Een besluyl van den keyzer van Ooslenryk herstelt de jesuil'en en de redemptoristen te Milaen en beveelt, dat men de huyzen en de goederen van die geeslelyke orders terug moet geéven. Zy zullen zich met de plaetselyke overheyd moeten vcrslaen, nopens de opening hunner opvoedingsgestigten. HONGARIËN. weenen, 3 july. Gisteren inorgend wierd het vonnis tegen de moordenaers van Lalour en mcdepligtigen voórgeleézen. Dry persooncn, eenen daglooner, eenen hovenier en eenen schrynwerker, wierden ter dood veroordeeld, welke straffen egler by wyzc van genade vóór de eerste in 20-jaerigen, cn voorden derden in 15-jaerigen vcstingarbeyd wierden veranderd. Buytendien wierden eenen apotheker tot 10-jaerigen, eenen handschoenmaeker tot 8-jaerigen en eenen handwerkmau tot 6-jaerigen dwangarbcyd veroordeeld. Men léést in de Kol. Zeilung: Er zyn gerugten in omloop, die vóór de Magyaren even gunstig luyden als de oilicieéle- bulletins voorde Öostcnrykers. Brieven uyt Pesth van 6 deézer draegen geenerley blyk'van mismoedigheyd. Het geheel land is geneygd om eenen kruystogt tegen de Bussen te onderneé- men; den 5 deézer waren in het kamp van Prakos 25,000 man Hongaren byeen, die gereed stonden om zich te begeéven wer- waerts men hen wilde zendenelk hunner draegt op de borst een wit kruys. Den 6 wist men te Pesth niets van den inlogt dev

De Denderbode | 1849 | | pagina 2