ZONDAG 29 JULY 1849. DERDEiY JAURGAYG. A 150. AELST, den 18 July. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 4 fr. 50 c., dien der annoncén op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons*blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydiglieyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- ncn'verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gevvaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. CUIQ'UE SUÜM. DEN DENDER-BODE 5 HONDERD 30 DUYZEND 979 FRANKEN PENSIOENEN. Wat is dat al wederom? zal iemand ons vraegen, en wy zullen antwoorden dat deéze vragt geld in zes maenden tyd aen nieuw gepensionneérde is toegestaanJa,gedruklen schalplig- tigen, gy hebt wel te zwoegen en te zweeten, gy hebt schoon u het noodige te onttrekken om als eerlyk man dóór de wereld te geraeken, onze liberale ministers zullen u het spreékwoórd behendiglyk weéten toe te passen 'T geen gy spaert uyt uwen mond Is voor de kat of-vóór den hond. En inderdaed, wie zou het gelooven dat onze tegenwoordige ministers die, pas twee jaeren geleden, dóór hun zelve, dóór hunne betaelde dagbladschryvers, dóór hunne electorale beun- haezen geheel het land deéden weergalmen van 't wóórd GESPAERZAÈMHEYD, thans eene zoo schandelyke verkwisting van 'slands penningen durven aen den dag leggen!Ja, in het kort tydverloop van zes maenden zyn er vyf honderd vyf-en- derlig duyzend negen honderd lwee-en-zevenilig franken pen sioenen verleend 'T is als wilde het impopulair -ministerie Rogier-Chazal de Belgen in 't gezigt spouwen en hun zeggen: Ik wil nu pensioenen vcrlecnen, zelfs aen mannen die nog lang tot dicnslvcrrigling bekwaem zynWat hebt gy er legen te zeggen Indien men aen die geldverslindende mannen hunne schel klinkende beloften herrinnert, indien men hun hunne aenge- gaene verbintenissen onder d'oogen legt, indien men hun de bloedende wonden der Vlaenderen aenwyst, indien men hun de lasten te binnen brengt welke de burgers verpletteren, wal antwoorden zy? Eylaesmet eenen spotlach en wel somtyds met eene misplaetslegrammoedigheyd waerdoórzyde hunverslaefde kamers uyt haer lood zetten, dreygende van ze te ontbinden of zy zelve hunne demissie te gcéyenwanneer de dóór hun gevraeg^e kolossale budgetten en buytcngewoone kredieten niet daedelyk toegestaen wordenZiedacr wacrloe wy gekomen zyn, en dit onder het bestuervan mannen welke, vóór dat zy de staetsteugcls in handen hadden, openlyk beloofden en als 't ware met eede bevestigden dal zy het land uyt zyne fmanciéele krisis zouden opgeholpen hebben dóór een wyze staetkunde, dóór aenzienlyke gespaerzaemheden, dóór de her opening van alle geluksbronnen die zy gesloólen zegden, met een wóórd, dóór het invoeren van nieuwe onfeylbaere middelen welke zy veynsden te bezitten, en die thans op eene enkele begoocheling, of liever, op eene schimpende teleurstelling zyn uytgekomen Wy willen deéze weynige bemerkingen niet eyndigen zonder aen den leézer eene olficleéle tabel te geéven van de pensioe nen welke sedert l jamiary tot heden toe in den M traiteur zyn afgekondigd en welke het hierboven aengebaeld verplet- lerend cyffer zullen bewyzen Sedert 1 january 1849 zyn er verleend Dóór den minister van buytenlandsche zaeken, vóór fr. 7,200 binnenlandsche zaeken, 12,4 75 openbaere werken, 10,114 justicie, 20,255 oorlog, 110,273 financiën, 570,962 Total. fr. 550,979 By de 600 duyzend franken pensioenen vóór zes maehden, is gewis eene schoone som genoeg zegt den Débat Social Maer eene zaek, gaet dit blad voort, boezemt ons onrust inlloe zullen de heeren Chazal en Frère deéze pensioenen betaelen? Op welke fonds, op welke kredieten hoópén zy? want noch de begrooting van 1849, noch die van 1850, onlangs gestemd kunnen in zulke ronde cyfers vóórzien? Én tenzy men ons bewyze, dóór cyfers, dat de vermindering van pensioenen ten gevolge van overlydens, het evenwigt herstelt, zullen wy aen den heer Frère zegden dat hy de kamers en het land in het krediet van 1850 heeft bedroógen én dóór het vóór te draegen, hy zich wel zeker beloofde, hulp te zoeken in buytengewoone supplementaire en complementaire kredieten. Na gemaekte rekening, is den heer minister van financiën zyn krediet reeds 117,962 fr. vóór 1850 te boven gegaen en 548.962 vóór 1849, zonder eene som van 17,500 fr. te rekenen vóór eventueéle pensioenen. Den minister van oorlog is zyn krediet fr. 72,452 vóór 1850 en 110,275 vóór 1849, te boven gegaen. DE WETGEÉVENDE KAMERS EN DE VLAENDEREN. De wetgeévende kamers zyn thans opgeschorst; tydens de sessie van 18481849 is er véél geklapt, en dit geklap hééft ons met honderde duyzende franken gekost; maer nu is de kwestie wat er vóór de Vlaenderen gedaen is, dit zWaerw igtig vraegstuk't welk het ministerie met de nieuwe liberale kamers beloofd had op te lossen? Eylaes! wy moeten zeggen dat er niets vóór gedaen is, ten zy hier en daer een onbeduydend leer- werkhuys ingerigt welks opperbaezen met de subsidiëu van 't land den zwier zullen maeken, terwyl er den ongelukkigen werkman hoe langer hoe armer by worden zal; ten zy hier en daer eene nuttelooze en geldyerspillende landbouwschool geo pend wacrin leeraers geplaelst zyn, die weiligl min kennis van akkerbouw hebben dan eenen wolf van schaopen te slreelen, maer die toch vriendekens en kozynljes van M. Rogier zyn en vóór hunne beweézene diensten moeten bctaeld worden. Den schoonen zomer zal, gelyk al de voórgaende, verdweénen zyn, en, wanneer de kamers zich wederom zullen vergaderen, zal den gueren winter met ai zyne kommervolle uytzigten wéér vóór de deur slaenEr zal wederom een diskoers uylgegalmd worden, de Vlaenderen zullen er in genoemd worden; maer zullen zy daermeé geholpen zyn? zullen daermeé de reddings middelen gekend zyn zullen die bedrukte streéken daerom min ellende te verdueren hebben? Zuilen de vlaemsebe nyver- heden uyt haeren doodslaep opgewekt worden? Och neenmen zal wederom eene vernederende aelmoes voórdraegen welke nog de helft niet zal beloopen van 't geen voorleden jaer te Brussel in reuzenfeesten, kavalkaden en zotte procession ten koste van T land is verkwist geweést, en daermeé zullen de Vlaenderen wederom, aen de verbasterende bedelaery en der zei ver zedelooze gevolgen worden overgeleverd. De ongelukkige vlaemingcn die zich ouder den mantel der openbaere of bedekte liefdacdigheyd zullen konnen beschutten tegen honger wind en regen, tegen sneeuw en vorst, zullen aen de guerheyd van den winter ontsnappen, terwyl de andere aen gebrek en koude zullen moeten sterven, en dit in een land van 4 1/2 millioenen zielen dat 118 millioenen franken schattingen betaeld, waervan de eene helft in dabs- en slempparlyën, in bals, feesten en commediën, immers in buytenspoórige wel lusten verkwist word, en de andere helft om reeds kolossale fortuynen nog te vergrooten En dan durft meester Rogier zich nog in gramschap stellen wanneer de afgeveèrdigde der Vlaenderen kragtdaedig aendringen om hunne streéken dóór daedelyke middelen te doen ter hulp te komenDoch geduld Belgen, dit wóórden- en beloften politiek is nu gekend, de mannen die u bedroógen hebben om zich zelve en hunne aen- hangers aen winstgeévende plaelsen te helpen, beginnen naer weerde geschat te worden, en allengs zullen zy dóór hunne heb- en heerschzuglige akten den sluyër van schynheyligheyd die hunne inziglen nog eenigzins bedekt, meer en meer ophef fen lot dat eyndelyk de natie verontweêrdigd zich aldus mis- leyd en bedroógen te zien, de veroórdeeiing diër partygeesten zal uylspreéken. AL WEDEROM GELD, BURGERS VAN AELST. Nauwelyks hebben onze burgers den eersten semester hunner grondlasten, patenten, personneéle en meubelaire coutributiën betaeld, of zie er word hun al wederom «en liberael beéldeken in de vuyst gedouwen 't welk hun beveelt binnen de maend de som van 4050—252015 of 10 franken te betaelen, en dit om de garde-civiek met haere fraeye frakskens en ge- streépte broeken, met shako epauletten pluymen en sabels te zien soldaelje speélen!En wal moet er met dit geld gedaen worden zal iemand vraegenwaerop wy eenvoudiglyk zullen antwoorden dat bet zal dienen: 1° om de jagthondender Alliance hunne poolen te smeêren tot belooning van den zwaeren arbeyd waerdoór zy zich tydens de kiezingen hebben doen opmerken, want men "moet weéten dat al de bezoldigde plaetsen die in de burgerwagt bestaen, aen soórtgelyke gasten gegeéven zyn, te beginnen van den gepltiymden baron de Meire tot den leeg- sten graed van tambour...... 2° dit geld zaLdienen om nutte looze manschappen te kleeden en aldus de burgerwagt van Aelst boven die van alle steden van haeren rang in getal te doen uytblinken5° om trommels-en trommelstokken tam- bourmajors- en minorstokken, kw ispels en koorden en verdere prullen te betaelen4° om, naer men verzekert, nog een half dozyn druppelwyven van top lot leen uytteruslcn en aldus aen zommige goeleknappers alle gemak te verschaffen van onder de confrérie der blaeskaekci) te komen. etc. etc. He wel, kiezers van Aelst, gy hebt nu uw jok veranderd gelyk de klubs- manuen uyt de vier winden u,.op den dag der gemeentekiezing, dóór een liberael mandement hebben voórgescbreéven, is hel nu beter? Antwoord gy zelve; maer wy zulleu u berrinneren dat, sedert hel dompers liberalismus over onze stad en distriki zynen scepter zwaeyt, gy reeds een paer nypende leeniugen be taeld hebt; dat gy met 'i mes op de keel gedwongen zyl geweést uwe zoónen in eene nuttelooze kleeding te sleekendat uwe contribution merkelyk zyn verhoogd; dat er u eene nieuwe jaerlyksche schatting is opgelegd welke wy hierboven hebben aengebaeld, dat gy hier geluygen zyt geweest van menigvuldige akten van partygeest, willekeurighcyd, hebzugl, en onregt- veêrdigheyd. Met deéze herrinneringen zult gy gemakkelyk op onze vraeg konnen antwoorden, doch met dit alles, nioógt gy toch by de permanente deputatie reklameéren, indien gy óór deelt overschat te zyn, maer er valt eerst kwestie van te LEG GEN, en eens gelegd ziel dal gy dan de liberale overschatting uyt d'advokacten handen krygt. In alle sleden van 't land en voómaemelyk te Loven en ie Brussel hééft de wet op hel hooger onderwys de gemoederen zoodaenig opgeflitst, dat er veéle afgeveèrdigde die er VOOR gestemd hebben, mogen slact maeken dat zy by d'ecrstc kiezing van hun mandaet zonder genade zullen afgezet worden. Te Loven hebben dry verslaefde representanten, MM. Chrisliaens. Van Den Berghe de Binckum en De Lnesemans de belangen hunner stad' de belangen der vryheyd en zedelykheyd opge offerd aen de vriendschap van M. Rogier; onze twee Aelster- sche representanten, MM. Gumoni en Bruneau, zoo min onaf- hanglyk en zoo zeer verslaefd als bovengemelde heeren, lieb- ben insgelyks de vryheyd van onderwys helpen verdrukken met zich gansch en geheel aen de beheersching van den impo- pulairen Rogier over te leveren. Te Loven heeft voorleden zondag eene veélbeduydende protestatie plaels gehad van weg*1 de studenten dier vrye universiteyt, tegen eene wet welke de constitutie verscheurt en de schoonste onzer vryheden aen de willekeurighcyd van een haetdraegend en geld vei slindend gouvernement overlevert. Een verkogt schendblad diër stad, den Journal de Louvain, heeft schoon de proteslatiën der stu- deérende jongheyd verkeerdelyk uyt te leggen het hééft schoon het volk te verblinden en ie willen bedriegen, de tier is geslaegen op welke de oogen zyn opengegaen om liet poli tiek van verleyding en slegte leerstellingen naer weerde t»* heoórdeelen. Dit 'betaeld Wbandblad van Loven zeggen wy. dat vóór geene laslerkreclen legen de studenten terugwykt. is voorleden zondag, benevens zyne ondersteunende patroonen dóór de algemeene opinie in eene openbaere volksvergadering veroórdeeld. Had M. Rogier daer in persoon tegenwoordig geweést even als er zyn portret aen den mucr hing, hy ook zou gehoord hebben hoe del'iig, hoe solemneel, hoe eenstemmig ertegen zynevryheydschendende wet geprotesteerd wierd dóór de sludeérende leden der agtbaerste familiën van geheel Belgiën, die, onder het vaendel der constitutie geschaerd, hunne vryheden openlyk tegen alle inbreuken willen en zullen verdedigen. 'T is waèr, de studenten moeien en zullen de akten die uyt een wettig gezag voortvloevén eerbiedigen en naleéven, maer niettemin moglen en moesten zy als waere vryheydsininnaers protesteéren tegen een gevrogt dat in de verdeifelyke schóól van Voltaire en van het proteslantismus gesmeed en dóór eene verslaefde meerderheyd goedgekeurd was; zy moesten protesteéren, zeggen wy, zelfs wanneer den schandakt voltrokken was, om dóór hun stilzwygen niet te laeten blyken dal zy ook gewillig en geladen de ketens der slaeverny opnamen en aldus hun edel karakter van Belgen wilden bevlekken. Wy zullen hier vóór heden niet dieper ingaen en eyndigen deéze regelen met onze staetsrnannen tot overdenking hunner akten aen te spoóren, opdat, zy laetcr, wanneer zy de algemeene veroórdeeiing zullen ondergaen, zich zouden herrinneren dat het in den aerd der Belgen is van getrouwe onderdaenen te zyn doch van geene slaverny te verdroegen, welke zy, staets rnannen, hun willen opleggen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1