ZONDAG 5 AUGUSTA 18-49. DERDEN JAERGANG.—N' 151. AELST, den 1 Augusty. Dit biad yerschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der insehryving, by trimester, is bepaeld op 1 i'r. 50 c., dien der annoneen op "20 centiineh den drukregel. De persoon en die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eëne annonce van .10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszei I's opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begcêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Onzen Brusselschen correspondent hééft ons de volgende eenvoudige doch waerheydsvolle bemerkingen toegezonden Brussel, 1 xVugusty 1849. l°De ministers Willen, kost wat kost, de opvoeding geven aen de jongheyd, hun verkeerde grondstelsels leeren en ons daer- door ongelukkig maken. Het is niet noodig dat ik de voor beelden van Vrankryk en Duytschland aenhale, om deze waer- heyd te bevestigen; daer zyn voorbeelden genoeg in ons land, doch ik zal maer van een spreéken. Wy hebben gemcynelyk 20,000 mannen onder de wapens. Byna alle zyn jongheden dewelke den troost waren van hunne ouders, deftige werkmannen, eerlyke en getrouwe dienstboden, gehoorzame kinderen jongheden dewelke hunne pligten kwe ten ten öpzigte van God, van de menschen en van zich zeiven, zy wierden van elkeen geagt en bemind, hel vaderland mogl op hun rekenen. Maer sedert dal zy soldael geworden zyn en dal het gouvernement van hun meester is het welk de opvoeding aen de jongheyd wilt geven, zyn die deftige kinderen van ons vaderland "de zelve gebleven Zyn zy verbeterd wel neen In tegendeel, zy worden van niemand meer gezogt, zy worden van alle eerbare persoonen verslooten, niemand betrouwt hun, zy vergelen en miskennen hunne pligten ten opzigle van de zamenleving, zy spotten met zeden en godsdienst, zy leeren stelen en bedriegen, (inderdaed de gevangenhuyzen zyn opge propt vSjtn zulke parademannen) 'T buys komende, zy verdruk ken en verwenschen hunne ouders en worden somtyds den nagel van hunne doodkist, zy bederven dikwils en besmetten eene geheele parochie. Eenen dcugdzamen jongeling moet maer eenige maenden, als soldaet, onder het gezag en gebied van het gouvernement leven om zyne eer en faem en meermaels zync gezondheyd te verliezen door d'ongebondenheyd hy gaet als eenen engel naer het leger en hy komt als eenen duyvel naer buys. Uyl kragt van dit voorbeeld vraeg ik met regt en reden, of het niet genoeg is dat er jaerlyks omtrent 10,000 jongheden verleyd en bedorven worden? Mogen de ouders dan geene deugdzame kinderen meer hebben, in de welke zy hunnen troost en behagen konnen stellen Is 20 millioenen nog niet genoeg om de zonen uytde handen der ouders te rukken en hun vergiftige leeringen inteplanten? ach! wat zweet, arbeyd en derving moeten die 20 millioenen aen de Belgen niet 'kosten moeten de ministers dan onze laetste duyt heb ben mogen er geene deugdzame en godvreezende jongheden meer zyn Wel hoe men ziet klaer dat de soldaten, dewelke onder het streng gebied en gezag staen van het gouvernement, hunne christelyke en burgerlyke pligten leeren miskennen, is n men"wilt het gonvernement meer en meer meester maken van liet onderwys 1 Men ziet klaer dat het Order der zamen leving overal in gevaer is, en men wilt de opvoeding der jeugd toevertrouwen aen clubisten en franc-masons, die den onder gang van den godsdienst gezworen hebben, die de eenige waerborg is van het goed order. 2" Wederom pensioenen hoe lang zal dit nog duren 1 zyn de Belgen nog niet genoeg uytgeput? den minister van oórlog heeft op eenen dag de volgende pensioenen toegeslaen aen den generael Nypels 6000 fr., aen den generael Peiilhan 5000 fr., aen den gen. Thiery 5000 fr.. aen den gen. Schlim 5000 Ir., aen den colonel De Deken 5200 fr., aen den colonel Gael ton 5200 fr., aen den colonel Boutgen 5200 fr., aen den major Marnix 2021 fr., dus geeft den minister aen 8 persoonen een jaerlyks pensioen van 52621 franken. Wat zullen die generaels doen met al die duvzende franken Zyn zy nog niet ryk genoeg? Hebben zy niet genoeg betaeld geweest om wat te konnen sparen Zou het niet beter zyn van die duyzende franken aen verscheyde parochiën te geven om ze uyt den uytersten nood te helpen 5° Men zegt dat de feest van Gend, waervan de gazetten maer al te veel lof geschreven hebben, zal 150 duyzend franken kosten. De financiers rekenen dat er totGend al genoeg gestorven zyn van den cholera om 150 duyzend franken successie regt le ontfangen. Dus zal bet gouvernement dezen keer geen ver lies doen. Alzoo spreken de staetsmannen de welke ongevoelig zyn aen de rampen en onheylen dewelke bet menschdom overkomen. 4° Het word tyd dat de menschen hunne oogen open doen, en dat het bestuer der clubisten eyndigt. Immers die mannen, dewelke overal dezelve zyn, brengen alle landen waer zy meester zyn, in schulden en moeyclykheden; zy hebben lot Roornen maer eenige maenden besluerd en daer zyn meer als 200 millioenen schulden gemaekt. In Vrankryk, waer bun ryk ook maer van korten duer was, is er al omtrent een miliaerd of duyzend millioenen deficit. In Belgenland is het wat min ergdoch wy hebben al twee leeningen moeten betalen, wy zyn gedreygd dat de contribution zullen 7 millioenen par jaer zullen verboogen, en wal goed is er gedaen met al die vragten geld het is verdwenen gelyk eenen rook. Op deéze laetste vraeg, zouden wy geèrne eene andere ant woord geéven Het is wel waer dat dieonlzaggelyke massagelds gelyk eenen rook verdweénen is, maer de uytgeputte Belgen mogen wel weéien waeraen bet gedeeltelyk is besteed is geworden. Aldus hééft de belagchelyke campagne van Linthout een half mil- lioen franken gekostaen de reuzen feesten en kava! kaden van Brussel beeft men zeven honderd duyzend franken verkwist; aen subsidiën voor mekaniekbaezen die zich daglyks in weelde en wellusten wentelen, lerwyl hunne-arme daghuermans teveel winnen om te sterven en te weynig om ie leévcn, zyn er ook eltelyke honderde duyzende franken verspild; aen de nuttc- looze garde civiek is er omtrent een millioen franken uytge- geéven boe véél duyzende franken zyn er in de vuysten ge- douwen van gasten gelyk den schoonbroeder van M. Rogier, waervan de Nation spréékt en welk artikel wy in ons laetste Nr hebben aengehaeld Als men berekent dat de knegten of oppassers van "de besluerders des yzeren wegs alleen 51 duy zend franken jaerlyks kosten hoe véél hectoliters vvf flank stukken zyn er betaeld aen vuer, licht, onderhoud van minis ters paleyzen, kostelyke gebouwen van honderde andere amb- tenaers die volksverplelterende jaerwedden trekken en dus te regt hunne eygene onkosten zouden dienen te draegen als men ovcrweégt dat er koninglyke rytuygen op den yzeren weg gemaekt worden die meer dan 80 duyzend franken kosten, dat er in de staelswerkhuvzen van den yzeren weg koninglyke standbeelden ten koste van 't volk gegoótcn worden, dat er aen de directeurs en andere beambten van den ruineérenden railway schreeuwende reyskosten én indemniteyten toegeslaen worden die hunne jaerwedde eyenaeren, wat moet bet ons verwonderen dat, de schatkist altyd ledig is Als men verder zal hooren dat, eenigen tyd geleden, den bestuerder van den vzeren weg, aen den minister van publieke w erken eene som vroeg van 50 duyzend franken voor eenen der gewaende uyt- vinders van nieuwe machinen, die, boven zyne jaerwedde van 15 duyzend franken,* nog duyzend fr. trekt vóór elke nieuwe machine die hy aen de afzonderlyke nyverheyd levert, dat dien uytvinder, zeggen wv, eene belooning hééft gekreege» die gelyk is aen zync jaerwedde, ais men dit alles boort, zul men niet eenigzins'beginucn te begrypen waer de lorinen geld hlyven welke de Belgen jaerlyks naer Brussel zenden? Helaes wy hebben den moed niet om heden verdere geldverkw istingen na te spoóreh, het zy genoeg dat onze leézers weéten hoe ge deeltelyk de millioenen in rook vergacn zyn gelyk onzen correspondent zich uytdrukt. DE LIBERALE BEÉLDEKENS. De geduerige geldafpersingen waermede men de burgers overal plaegt, hebben de zich zoo noemende liberale party wel duyzendmael naer den oever der zee doen verwenschen. Hier te Aelst waer alle gewin ophoud, waer allen handel te niet is, waer het getal behoeftige sedert vyf jaeren met een groot derde vermeerderd is, waer, met een woord, talryke deltige burgers zich in 't geheym alle gewoone en buvtengewoone voldoeningen moeten onttrekken om, volgens staet en conditie, in 't publiek te konnen verschynen, in dit zelfde Aelst zeggen wy, hééft de dompersparty al wederom het maximum van be lasting op de burgers geworpen. Zonder te overweégen dat de begoedde inwooners gedue- j rende dry noodlottige jaeren van weézenlyk gebrek buytenge- woone en overvloedige aelmoessen hebben moeten doen, om de noodlydende van gebrek niet le zien omkomen; zonder te overweégen dat daerop twee pracmende geld leeningen zyn gevolgd die er aen veéle groot ongemak en verliezen hebben verooizackt; zonder te denken dat de conlribuliën dit jaer al wederom zyn verhoogd; zonder na te letten dal, tydensden vreesselyken cholera-geessel heerschte, er nogmaels op den hals der burgers gevallen is, hééft onze zoo gezegde liberale regcniie de stad eene nieuwe vrackroepende contributie opge legd, welkers opbrengst uytsluytelyk dienen zal eensdeels om traktementen van kiesagentcu te bctaelen, en anderdeels om den zotten hoogmoed van eenige overdreévene kopstukken te voldoen die, in tyd van vrede of als er geen hoegenaemd gevaer is, dóór hunne moedige houding en soms wel dóór hun scbandelyk vloeken en lieren zouden schynen bergen tc willen verzetten, maer wélke, by 't minste perykel dalgeéne zouden doen waerVoór men de jongskens niet al te vroeg in eene broek steekt. Wy hebben biervan een treilend voorbeeld in eenen onzer manhaftige opperbaezen die, wanneer den cholera bier vóór goed met hel zwcèrd speelde, naer Geeraerdsbergen en omstrecken geviugt was, en naer men zegde, verboóuen bad de dooden-mandc voórbv zyne deur te draegen Wal er van zy, de liberale betaelingsbeélüekeus vóór de burgerwagl verwekken hier eenen algemeenen zoo véél te grooteren afkeer, 1° om dat de schattingen verre schynen van onpartydig te zyn, en 2° omdat men onze stad als eene der ryksie en meest geldwinnende steden des ryks behandeld hééft. Wy zyn nieuwsgierig om teweéten hoeveel deéze schreeuwende afpersing zal opgebragt hebben en hoe dezelve in haer geheel zal besleéd worden; wy zeggen in ha cv geheelomdat wy over- tuygd zyn dal zy den vastgestelden budget verre zal overtreffen, en dat by gevolg den overschot als eene willekeurige schatting mag aenzien worden waer legen eiken betaelenden burger bet regt beeft le prolestcércn. En boe is men tot die over- groote schatting gedeeltelyk moeten komen Met legen den wil en dank van de dry vierde onzer burgers het laken kleedsel op te dringen tol groot nadeel van eene kwynende landnyver- hedy, en wederom ten voórdeele der waelen fabrieken, gelyk wy reeds meermaels gezeyd en beweézen hebben. "Wy zullen hierop terugkomen. Dat de verkeerde uyllegging die door den minister van justitie gegecven word aen de wet op de testamenten ten voórdeele der arme of tocvluglsoorden vóór ongelukkige gedaen, voorlduerend biltere vragten dracgtzal uyl hel volgende blyken Eene dame. van Loven is over eenigen tijd overledennalaelende eene forluyn van 200 duyzend franken; zy hcéfl deéze fortuyn 'bezet aen eene dienstmeyden den broeder van de overledene hééft een vervolg doen inspannenom dit testament van géenér ufeétde le doen mklaeren. tiet is de regtbank van Brussel die over deéze zaek uylspraek zal doen. De bijzonderheden van het proces hebben doen weéiendat. dooreen eerste testament, de overledene de arme van oven schier al harre goederen had geschonken. Maer trillende dat hoeren uytirsUn u il geëerbiedigd witrd, hééft zy haer eerste testament doen veranderen, zoodra zy wist hoc M. Dc Haussy de vroóme bezetten begrijpt. Dc overledene had byzondere beweégredens om by tsslament over haerc goederen tc beschikken, meier zy vreesde, dal wanneer zy de behoeftige rcgtslreéks riep om haerc erfenis in te zamelen, M. den minister van justitie zich zoo liberael zou tooncn over het goed der ongelukkigedat hy ten hunnen nadecle dc genomene schikkingen veranderen zou. De uylvoering welke aen het testa ment van )1. den pastor van Finistcrrai gegcéven wierd, diende tol verwittiging cn dééd Mejuf. R. van vodrneêmen veranderen Dóór deéze verandering zyn de behoeftige van Loven beroofd van de erfenis. Dc zedelyke veranlwoórdelykheyd welke M de Haussy op zich laed is overgroot. Wy, van onzen kant, kennen eenen zeer ryken menschenvriend die reeds ver gevoorderd in ouderdom, verscheydenc acnzienlyke testamenten aen openbaere iceldaedigheydsgesliglen cn loevlugts- oorden vóór ongelukkige gemaekt luid; nu, dien menschenvriend vóórziende dat M. De Haussy geene scrupulen zou macken om over gezegde testamenten naer goeddunken te beschikken, heéfl dezelve verbroken en vind zich wacrlyk verhinderd in het ver- wcézenhjken van zync loffelijke en hoogst verdienslvolle inzigfen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1