ZONDAG 12 AUGUSTY 1849. DERDEN JAERGANG.—Nr 152. AELST, den II Aiigusty. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 5G c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen'verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQUE SÜÜM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszclfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren incde te deelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN DENDER-BODE MM. D'ANETHAN EN PECSTEEN TE THIELT. Nooyt is er door eenig ministerie zoo véél prys gehegt aen bet mislukken der verkiezing van eenen senateur of volksver- tegen woórdiger dan aen dit van M. D'Anethan, welken voor leden vrydag te Thielt met eene groote meerderheyd als sena teur is uytgeroepen. Het laet zich ligt begrypen hoe M. D'Anethan liet hert van den justicieminister, M. De Haussy, moet bezwaereneerstgemelden is den onvermoeyelyken en in geleerdheyd uytsleékenden verdediger der belangen der arme en liefdegestigten tegen de schreeuwende en monsteragtige uytlegging welke den tweeden gééft aen de wet op de bezetten of testamenten ten voórdeelc der noodlydende gedaen, uyt legging die voor de Vlaenderen alleen de arme reeds van meer dan acht honderd duyzend franken beroofd heél'tEr valt nogtans niet le zeggen dat het ministerie poogingen, listen, beloften, bedrog, etc. etc. gespaerd hééft om zekeren heer Peesteen te doen kiezen, neen daer over moet regt gedaen worden en geheel het land mag weéten dat, te beginnen van ML Van denBerghe, distrikt-komissaris van dit arrondissement, tot den laetsten champetter toe de schoenen van de voeten geloopen hebben om aen M. Pecsteen den voorkeur te verwer ven. Maer de kiezers van Thielt hebben wel geweéten dat M. feesteen eenen sukkelagtigen knikkebol is die altyd naer 't verlangen van 't ministerie, Amen en Allculuia zou gezongen hebbenzy hebben wel geweéten dat M. Pecsteen van vring- baere en gemoeyige elementen is samengesteld die zelfs niet aen warme handdrukkingen zou konnen wederstaen zonder te ploeyën, en daerorn ook hebben de kiezers dóór hun eenvoudig stembriefken den pekstecn doen smelten, en met die groote massa gesmolten pek of teer de dryzend beêren met ezels- ooren gevangen Men moet weéten dat den zoogezegden liberalen boel dry duyzend spotprinten, lcclyke beêren met ezelsooren verbeéldende, in gereedheyd had om, in geval M. Pecsteen gekoózen wierd, de tegenparty te kruyssen en te belagchen Onzen konfrater, den Vlaminghééft M. den dislrikt-kom- raissaris verzogt in zynen ThieUcnacr te zeggen wie er nu den beêr is maer M. den kommissaris schynt niet zeer haestig .om die billyke vraeg te beantwoorden, en dit konnen wy ge- makkelvk begrypen, aengezien dien ambtenaer werk en bezig- heyd genoegd hééft om 'al dit gesmolten pek aflekuysschen waermede hy en zyne trouwanten beplakt en beplaestèrd zyn. Hier ziet men dat al wie laetst lagcht het beste lagcht. Wy zullen die scherfsery niet eyndigen zonder de bedrie- gersparly tot overweéging haerer akten aen te spoóren, dat zy Teere dat het volk dit politiek van hcersch- en zeifzugL dit politiek van verleydende beloften en valschheyd volkomen moede is, en dat de sententie van hoopen verslaefde en ver kortte jaknikkers reedsgeïeézen is aen welke men zondei ge nade de wydste opening der volkskamers zai toonen. Dat Meester Rogier, die dóór de kiezing van Thielt een supplement aen zynen' snuyter gekreégen hééft, maer zyne-consciëntie begint te onderzoeken om rekening van alle zyne politieke ketteryën te geéven en vervolgens de gedugte penitentie te draegen die het volk hem zal opleggen. Wy verneémen dat er te Thielt eene voórloopige kiezing ge houden is geweést en dat men vóóraf van den goeden uytsiag vóór de ordelievende en vaderlandsminnende party verzekerd was, het geen oorzaek gaf dat al wat den ministerieélen aen- hang toegedaen was, op de kiesjagt wierd uytgezonden. Maer..., Ja wel, de groote meerderheyd der kiezers is geleerd dóór de ondervinding van 't géén de dompersparty vóór de redding der Vlaenderen gedaen hééft, en thans zich nog eens dóór beloften laelen verleyden? Wel neen; men zet wel eens iemand die verstand heeft by'tvuer, maer eenen tweeden keer? Hola! Meester Rogier, hoe fyn gy met uwe fransche schóólmeester- strekken ook hebt ge'dagt te werk te gaen, zyt gv toch niet rap genoeg gewrcést om de meerderheyd der kiezers van Thielt te foppen; gy kunt u nu wat bezig houden om, gezamelyk met den heer gouverneur van Brugge, schoonbroeder van M. Peck- steen, en den heer distrifetkommissaris van Rousselaere, eenige yf/.etsels of bouturen van uwen welgeconditionneérden snuyter aen uwe kiesagenten aen te zetten; gy hoeft vóór geene plak- materic bedugt te zyn, te Thielt is pek genoeg gesmolten om dry duyzend beêren te vangen Deéze voórloopige kiezing is vóór ons arrondissement eene klaerspreékende les om by d'eerste kiezing hetzelve te doen; want eens de kandidaelen voórloopiglyk dóór de meerderheyd aengeweézen, zal de bedriegersparty schoon te schreeuwen en te bedreygen hebben, als elkeen regtzinniglyk de meerderheyd handhaeft, hoeft er niet gevreesd te worden dat er nog vrv- heyds- zeden- en volkshaeters als vertegenwoordigers 'zullen uytgeroepen worden. Dit is een princiep 't welk wy goedkeuren en uyt al onze magt zullen handhaeven. Het Verbond van Aelst onderstelde in zyn laelste Nr of wel was onderrigt dat M. D'Anethan te Thielt gekoózen was; het blad in kwestie schryft de kiezing van M. D'Anethan toe aen de rampspoedige handhaeving van openbare ambtenaren, en wel namelyk in de gemeente besturen ten platten lande, dit zyn de uytdrukkingen van 't Verbond, waerop wy ons niet konnen weérhouden te antwoorden, omdat die uylgebraglte zinsnede een meesterstuk is van de schandelyke partyzugt waermede dit diep gezonken, bedorven en bedervend blad bezield is. En inderdaed het blykt hieruyt dat de klubsmanncn van Aelst die 't Verrond opstellen nog meer 't nepotismus vóór hunne aenhangers werkstellig zouden maeken dan hunnen opperbaes Rogier; maer wat zouden zy antwoorden indien hunne party, in den grond kwame geboord te worden en al derzclver aenhan gers zonder medoogendheyd aen de deui* gezet wierden? liet zou nogtans volgens hunne principen gehandeld zyn, doch desniettemin zouden zy welligt dreygen van revolutie le inae- ken en 't land in rep en roer te stellen. En nogtans wie zou aerzelen van een groot deel ambtenaers welke dóór partygeest en lol belooning van geweldige kiesoperatiën aen 't roer ge- raekt zyn, onbermhertiglyk aen de deur te smyten?.Voór wat ons betreft, wy zouden geen oogenblik waglen zommige steden en gemeenten le zuyveren van zulke persoonen die verpestende grondstellingen bclyden en verspreyden, en die aldus de meeste vyanden der samenleving zyn. Dat het Verbond in 't toekomende beter zyne wóórden overweége om ons laeter, wanneer zyne patroonen* met de inact zullen gemeélen worden waermede zy een ander willen meéten, niet in slael te stellen het zelve met zyne eygene wapens néér te vellen. Onze geagte leézers herinneren zichdal wij in een voórgaende NT een artikel uytde Nation hebben acngchaeld waerby dit blad aen M. Rogier verweét zynen schoonbroederM. Dcgrellebenoemd te hebben tot bewaerder van het materieel van den yzeven weg te Mechclen. Het blad in kwestie laekle en veroordeelde deéze benoe ming voórnaemelyk omdat M. Dcgrelle geenen Delg maer Fransch- man is en dal het schandelijk is dat zoo vcél vremdelhigen hier de meest ivinstgeévende plaetsen komen bedienen tot. nadeel der Belgen welke, om al die gasten te beladen, tol de laelste dui/t afgeperst worden. ti, II. Rogier heeft op deéze zoo billyke als wdgegrondde. reilen veertien dagen gestudeerd; en eyndciyk heeft den Möniteur de volgende uytleggingen gegeéven in Vrankrvk geboren, zegt den Möniteur, in 1809 'l is te zeg gen op een tydstip wanneer Belgenland en Vrankrvk slegts een land uytmaekten, en dit van eenen belgischen vader is, den ambtenaer in kwestie Belg van geboorte. Zulke wy ze van redeneéren is waerlyk bclagohelyh en boven dien onbeschaemdzegt de Nation. Den schoonbroeder van M. Rogier, M. Degrcllc zou Belg zyn omdat hy in Vrankryk geboren is toen Bclgiën aen Vrankryk vereenigd wasaldus moeten er in Vrankryk, in Duylschland en in Italiën welligt meer Bdgen zyn dal in Belgenland zelfen indien al deéze hel regt hebben van hier plaetsen le komen reklameéren van vier duyzend frankengelyk den schoonbroeder van M. Rogier, dan zyn al de Belgen bitter te beklacgen. En wat meer is, als wy zoo nog wal fransche ministers krygen gelyk M. Rogier is, dan zou men mogen rekenen dat al die fransche broerkens, kozynljes, vriende kens en kennissen welhaesl al de vetbetaelde ambten in ons uyt- gepul landeken zullen komen bedienen met uytsluyling van de waere Belgenaen welke hel voórwaer zoo gemakkelyk niet is eene plaels van 4000 fr. le bekomen die M. Rogier zoo mildaedig aen zynen schoonbroeder geschonken hééft. Maer wy weéten hel, bloed trekt, en byzondcrlyk franschmans bloed. Maer het géén waerlyk allepaclen te b uy te n gael, zegt opgemeld blad. is, eene zinsnede van den Möniteur welke met volgende wóórden cyndigt: De combinatie die de benoeming van M. Dcgrelle hééft le weég gebragt, verschaft aen den staet eene GESPAERZAEMHEYD van dry duyzend franken Aldus, men benoemt zonder noodzaekelykhcyd eenen vremde- ling tot ambten van vier duyzend franken en dit om dat hy den sch oonbroeder van eenen onzer ministersgcducrende verscheydene jaeren wéét men niet wat er mede doen, zoo bckwacmcn zoo nuttig is hymaer eyndciyk valt er ccne sinecure of onnoodige plaels open die moest gesupprimeerd worden, men gééft ze aen den man met welken men niet wist wat doen, hem eglcr zyne vier .duyzend franken jaerwedde laelcndc die hy le voören genóót om volstrekt niets te doenen den Möniteur durft dit eene gespaerzaemheyd noemen IIoc zeer wy ons zouden genegen toonen om in de paelen der gcmaclighcyd le blyven, eyndigt het Brusselscli-blad, wy zullen zulks eenvoudiglyk eene lot de uylerstc paden gedreévcne onbe- schaemdhcyd noemen. DOOD VAN KONING KAREL-ALBERT. Men schryft uyt Londen, den 5 augusty Den stoomboot le Montrose, gisteren Uyt het schiercvland aengekomén, hééft de tyding aengebragt, "ditmael zeker,* van de dóód van Karei-Albert. liet is den 28 july dat den geweézèn Koning van Sardinië» te Oporto, na cenei/ langdurigendood- stryd, 'dén' geest hééft gegeéven. Hy was in zyne laelste oogen- blikken omringd dóór den graef Uollegna piëmonteéscheïï generacl, M. De Lannav, sardiniacnschen zaekgèlastigde te Lissabon, M. Boubonne, konsul-generael van Sartliniën, en M. De Ribieri, zynen geneésheer. De dood van deézen doórlugtigen banneling hééft in Oporto den algemeenen rouw te weég gebragt; zy wierd a en ge kondig.;; dóór liet geluyd der klokken van al de kerken en dóór de los branding van het geschut; de overheyd hoéft de openbaere gestichten doen slay ten en geduerende dry dagen de publieke vermaeken doen opschorten. Het lyk is gebalsemd en op eene rouwbaer in de hoofdkerk tentoon gesteld, om er de aenkoms.t van een sardiniaensch vaertuyg af le wagtcn, 't welk <!cé/o dierbaere overblyfse'en- naer Genua zal overvoeren. BER1GT AEN WIE HET AENGAET. Wy J. A. Vandevoorde, Commissaris van politie der stad Aelst, uytoeffenende het openbaer ministerie by de regtbank van politie des kantons van den zelfden naem, maeken bekend aen alle geregtsonderhoorige dat het Waerschouwings-billei dienende tot het kompareren voor gezegde regtbank en voor schreven door eenen omzendbrief van den heer minister van justitie, hun door ons kosteloos word afgeleverd en ter hand besteld door den veldwagter hunner gemeente. Dusvolgens dat hetgeen ander oogmerk hééft, als tot hunne eygene belangen en dat degene dfe er niet aen voldoen, zullen gedwongen worden ten koste van den belanghebbenden, bv middel van eene dagvaerding doo> den deurwaerder. J. A. VANDEVOORDE. De tentoonstelling van nyverheyd te Gend is waerlyk merk- weerdig; met innige voldoening hebben toy gezien dal onze stad véél van het haere heeft bygedraegen om door haere tentoonge stelde voorwerpen tc doen zien dal hier ook te Acht inditslrieéle van rang zyn. Wy hebben de aldcrhande soorten van zydc stoffen der fabriek van de fieeren Impcns en Bauricand bewon derd die voorzeker lol eenen hoogen gracd in hunne industrie geklommen zyn; verder konden wy zonder vcél genoegen de ryke damaslen-lapylen en andere sloffen van M. Th. Dommer niet acn- schouwendeézen exposant hééft, even als de opgemelde, een ryk contingent ten bewyze zyner uylgebrcycle en fraeye fabrikaten opgeleverd. Twee andere fabrikanten dcézer stad, MM. De Vidts- Pins en P. De Smet, zyn ook geenzins ten agler gebleévcn om tr doen zien dal zy ook met de eerste fabrikanten van Bclgiën konden mededingen, zoo voor de hoedaenigheyd als voor den prys en de verschcydenheyd hunner voortbrengsels. Hel zou le lang zyn om al de stoffen welke dm heer De Vidts-Pins heeft tentoon gesteld wydloopig te beredeneéren, althans zullen wy zeggen dal wy met deskundige over zyne lymvaedcn hebben onderhandeld cn wy hem voornaemelyk mogen geluk wenschcn over zyn fraey stukje lyn- icacd van vyf duyzend draeden hel welk de verwondering var elkeen die het ziet verwekken moet. Zyne min fync lynwaedev zyneven als deéze icelke M. P. De Smet hééft toongesteld, van

De Denderbode | 1849 | | pagina 1