ZONDAG 19 AUGUSTA 1849. DERDEN JAERGANG.N' 155. AELST, den 18 Augusty. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 i'r. 50 c., dien der annoncen op 2(1 eentimen den drukregel. De persoenen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry.maendcn kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen pïael- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- raen in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQUE SLUM. DEN verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persooneri die ons cenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenè stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. BODE Het is waerlyk onbegrypelyk met welke aenhoudende woede su verbittering geheel de mitiisterieéle drukpers den zegcprael dien M. D'Anethan te Thielt op M. Pecksteen behaeld heeft. Den Demerbode zegt dat den Observateur en Aelndcpendance, tevóóren onverzoenlyke vyanden, byna vrienden geworden zvn omdat eerstgenoemd hlad zich de onbeschoftsle leugens tegen de geeslelykheyd, tegen de Calholyken en naemelyk tegen de heeren pastors van Thielt en Meulebeke veroof.lofd hééftDergelyke verzoening verwondert ons geenzins, want 't is de gewoonte der booze als het de verdrukking der regt- veêrdighevd enwaerheyd geld, allen afkeer van kant te stellen, hunne poógingen te vereenigen en dan met verdobbelde slagen te werk te gaen tot dat zy hun doel hcreykt hebben. Her,,des en Pilalus die te voóren elkander eenen doodelyken haet toe droegen, zvn op den zelfden dag vrienden geworden op welken zy gezamelyk aen de grouwelyke godsmoord hadden mede- ^Maerliét zy, al die lasteringen van eene aen 't ministerie geketende party, de lasteringen eener verkogtle drukpers, waertoe zullen zv dienen ten zy 0111 het land meer en meer te overluvgen dat de hebzugtige party die, over eenigen tyd, op onverga'nkelyke rotsen meynde te houwen, thans slegts nog kwelmgrond onder haere voeten ziet; dieparly meent dat de kiezers geene rekening houden van haere gedaene beloften, van haere willekeurige benoemingen, van haere schandelvke geld- verkwislingen, van haere grondwetschendende akten, van haere schreeuwende onreglvecrdigheden etc. etc. Die party zeggen wy, meent dat die guide dagen van overweldigde heerschappy konnen blyven dueren tydens welke zy 't land verarmd heelt en met hoopen schulden belast; het is waer, veel, ja, veel te véél van haere creaturen drukken hier en daer op de geadmi nistreerde, ma er den tyd zal ook komen op welken er eene algemeene zuvvering zal gedaen worden van die en geene persoonen welke reeds sinds lang door d'algemeene opinie veroordeeld zyn. Maer blyven wy daer niet langer in. De ministerieéle dag- en weekbladen komen geduerig met hunne oude liedjes van Calliolyke en Liberale party voor den da« met minister De Theux, niet wereldsche heerschappy de" geeslelykheyd en meer andere oud versleétene domme argu menten waermede zy egter een groot deel des volks verleyd hebben, maer dit-alles kan niet meer pakken, het volk ziet dat het jammerlyk bedroógen is geweest, en dóór wie? door de liberale party die met eed beloóld had alle grieven te her stellen en die ondertusschen oneyndig mcCr grieven by de reeds bestaende gevoegd heeft. Dat er de zich zoo noemende liberale party agt aen geéve, het ryk van beloften is uyt, de mannen zyn gekend. en veile appoinlcmcnten gelrokken hebben om volstrekt niets te doentcyl degenen die men zoo lafhartiglyk bclecdigt, thans een zware dienstdoen zonder eenige vergelding. Dal Den Dender- bede er acht aen geve, want de lagchers zullen gewis langs zynen kant niet zyn. Het schynt dat het de planeét van onzen bedorven konfrater is van als hy iets of wat tegen den eenvoudigen Dender-bodc in te brengen heeft telkens eene dwaesheyd of onvergeellyke beestigheyd in 'tmidden te brengen Wei gy armen sul, wal konnen de misslagen en fauten van het voórgaende bestuer baeten om de geldafpersingen en opstrykzugt van uwe patroo- nen te verschoonen? Als gy voor den regter pleyt, zoud gy.de steendomme argumenten durven gebruyken van eens anders misdryven aen te haelen om deéze van uwen client te \ei- schoonen? En wat meer is, konfrater, wy weéten niet van welke vrienden gy spreéken wiltis het van eenige leden dei voórgaende administratie, die onze denkvvyze deelen, die heb ben wv niet gespaerd maer openlyk gegispt wanneer wy oor deelden dat zy zuks verdienden,, en dit, weet het wel, konlrater, zouden wy desnoods nog doen? Den Dender-bodc is geen van die verkogtle bladen die, gelyk hel Verbond en consoórlen de waerheyd, standvastigheyd en reglveèrdigheyd als m iruyi- mandekens vóór de deur hnnner bureelen te koop stellen, daervan hebben de kopstukken van T \erbond de onlegen- spreékelykste bewyzen, en dan durft dit vuyl blad ons derge lyke dreygeinenten komen doen Doch niet alleen lagchen wy met die dreygementén maer daegen het Verbond uyt zyn wóórd te houden, verzekerd dat géene enkele dier aenlygingen ons treffen kan. Wy hebben het nog gezegd, wanneer het Verbond ons de opsomming der grieven vroeg van het minis terie De Theux en zyne deelneémers, onze vrienden, gelyk hel klubsblad zich uytdrukte, dat wy in het geval waren eene taei te mogen voeren die aen weynige bladen toegelaelen was, te weéten, dat wy de misbruyken van welkdaenig bestuer al tyd hebben afgekeurd en openlyk tegengewerkt. Meyut het erbond misschien dat wy, even als de kinders van eenen baerd en knevels benauwd zyn, vóór zyne holle bedreyging zullen be vreesd worden Odat is mis, integendeel, wy wenschen dal het zyn wóórd houde en zoo veel budgetten geéve als hel goed vind om het publiek te verlichten en opdat wy zouden zeker zyn dat noch kapileyn-rapporleur, noch luylenanls-adjudanlen- majors, noch adjudanten, noch andere, betaeld zullen worden gelyk het Verbond in zyn artikel wilt doen gelooven. Wy zullen alsdan ook nog een woórdeken te zeggen hebben, vóór heden staeken wy die bemerkingen. Den Monileur zelf, officiéél stadsblad, dat in alle politieke worstelingen zou dienen onzydig te blyven, licéft zich ook al met de kiezing van Thielt bezig gehouden, zoodaemg drukt M. D'Anethan op 't hert van 't ministerie!! Wat mag dien oimelukkigen D'Anethan toch misdaen hebben? Zyne eenige misdaed is kennissen en weétcnschappen genoeg te bezitten om de valsche grondslelsels van M. De Haussy nopens de testamen ten aen de arme vermaekt, te verpletterenzvne eenige misdaed is met een wóórd, van treffelyk man te zvfrdie als pligt aenziet den uvtersten wil van eenen godvrugtigen geéver te eerbiedigen het welk den liberalen aenhang als bedelde Doodcrhand aeirnei de pen konnen opvatten ten eynde het publiek in te lichten van den waeren staet der zaeken. in het rapport komt alles schoon voor, aen den leézer naemelyk die zich dóór enkele magtspreuken of holle theoriën zou laeten verleyden, maer wat anders is hel in 't gedagt van eenen man van pratyk of die van de zaek eenige kennis hééft. Nu, ?t zy gelyk voor wie den adder moet gedood worden zoo haest 't ondier in volle daglicht durft vérschynen om dóór zyn vergift kwaed aenterigten ol onrust 111 de gebuerten te veroorzaeken. Wy zullen er byvoegen dat de leden van den gemeënteraed byzonderlyk dienen ingelicht te worden, want die heeren zyn verre van te konnen oórdeelen wanneer hun geene tegenbedenkingen in zulke zwaere materie worden voorgelegd. Men leést'in 't Verbond van Aelst: Sedert eenigen tyd lioudl Den Dender-bode zich veel bezig met de Burgerwacht onzer stad, en zulks wel mei zyne gewoonlijke uöede trouw. Hy beroept zich byzonderlyk op de uitgaven tot welke deze instelling acnleiding geeft, en hy durft te verslaen geven dat de officieren van deze uitgaven profiterenWy zullen de Godvruchtige leugens welke hy ten dien opzigtc verteltmei wederleggen. Nochtans, indien hy daerop terug komtdan zullen wv eens tot stichting van hel publick, hel budjet van de gewezen Garde Civiek, (oen de vrienden van Den Dender-bode alles naer hunnen wil moglcn doen en van de tegenwoordige Burger wacht aen den dag halen. Alsdan zal men zien wie diegenen zyn welke gedurende achiien jaren van de Burgerwacht geprofiteerd. Het vermaerd rapport over den budget der hospiciën is thans verscheënen, wy hebben het zelve aendagtiglyk overzien en vinden dat de heeren der commissie der Burgerhospilaelen vóór hunne ecrswille een tegénrapport dienen op te maeken waerdoór zy hunne gestie zouden verreglveêrdigen en zommige kwaedwillige aentygingen onder haer waer daglicht stellen. Wy, van onzen kant durven zeggen dat er geene groote moey- ten zullen moeten gedaen worden om een groot deel van dit lüoórdcnpak teenemael te vergruyzen, want liet rapport is verre van nauwkeurig te zyn. Toen wy het zelve in publieke zitting hoorden afleézen, gevoelden wv reeds dat hetvraegstuk nopens bet weltelyk bestaen der begynhoven op het hert des rappor teurs lag, en nudatwy het stuk onder d'oogen hebben, zien wy klaerlyk waer de mannen heen willen, maer wy gelooven dat zy zonder den weèrd zullen gerekend hebben. Met hertzeer hoorden wy in dez,elfde leézing dat er voor de heeren der hos piciën en vóór den heer secretaris in dewerkzael van hel jon* gens-weeshuys meubelen gemaekt waren waervoór die heeren geenen cent betaeld hadden, wy konden nauwelyks onze ooren geloöven, maer dit wierd op eenen zoodanigen klemtoon uyt- gegalmd en zulke blikken van verontweérdiging wierden in 'tpubliek geworpen, dat wy het moesten gelooven; doch nu dat wv dit stuk vóór ons hebben, vinden wy er eene som vóór van l'r. 1149-56!! Wy vraegeu hel aen allen irefielyken burger of hel wel betaenjelyk is, of het niet sehandelyk en eerloos is deftige persoonen in 't publiek zoo bezwadderen? Het rapport geeft nu in nota dat opzoekingen in hel secretariaat gedaen, beweézen hebben dat opgemclde som dóór de heeren en andere is betaeld geworden Wy willen aisnu niet eenen enkelen artikel afzonderlyk behandelen onulat wy in d'overtuyging zyn dat de heeren leden der hospiciën genoeg zullen gevoelen dat zy niet te gauw AL WEDEROM EEN LIBERAEL WELDAED VOOR DE ONGELUKKIGE. Men schryfl uyt de omstreéken van Bilsen (Limburg) De uylwerksels der omzendbrieven van M. De llaussy jus titie minister bet/innen zich dóór gansch hel. land Ie doen gevoelen. De klcyne stad Bilsen, die meer bchocfligcn lelt dan eene der omliggende plaelscn, en die reeds door de hecrscliende ziekte is. aengcrand, begon op eene betere toekomst te hoópener zou een hospitaal gesligl worden door eene persoone, zoo liefdadig als godvrugligeene som van 50,000 fr. 'zou Ier beschikking van de gemeente gesteld worden, onder eenige voorwaarden van lasten, die egter de gelicele somme maer voor omtrent liet zesde ge deelte aendeéden. Reeds had de bestendige deputatie van Limburg, volgens de grondstelscis lol heden toe gevolgd, eenige deézer voorwaarden goedgekeurd. M. De llaussy heeft de akte van de deputatie ver nietigd, waerschynlyk aengedreéven door de beweegredensdie zoo algemeenlyk versloolcn worden dat de deputatie van Luyk zelve, in de voórdragt van den toestand der provinlie (I8i9) dezelve zeer betwistbaar verklaart. M. den minister, in zyne akte van vernietiging, behoud zich voor eene beslissing te mé men wanneer hel administratief onder zoek zal volledigd zyn. Helaas! hel is te loet: juffrouw Van Eist, ongelwyfcld eene amveêrding vreezende gelyk die le Rad der- voorde, heeft by nolariale akte al de milddaedigheden terugge roepen welke zy voornemens was le doen. Den naklank der waerheyd, door een lid van den provintic- racd van Vlaenderen uytgeroepen, zal zich door gansch hel land doen hooren. Voortaen zullen de notarissen geroepen worden om akten op te stellen, wacrby de liefdegiften terug genomen worden. Voorleden dynsdag waren de Molenslraet en de Vaertop eene smaekelyke wyze vercierd met wimpels en vlaggen drapperyën, festoenen en meer andere feesl aenduvdende voorwerpen. l'.r was kwestie de mirakuleuse beéldtenis van 0. L. Ier erf met haeren autaer en kapel op eens in hel nieuw te steéken; deéze zaek was sinds lang in 'twerk dóór den ievervan eenige jotfrouweu uvt de gebuerte der Werf, welke door inzamelingen hy de minnaérs der heylige Moeder Gods en dóór den onderstand van onzen aglbaereu lieer Deken de volgende voorwerpen ge otterd hebben 1» Een in goud geborduerd Kleed vóór Onze Lieve Vrouw, een idem vóór het Kindeken Jesus; 2° een autaer Tapyt; 5° dry Kussens voor den autaer; 4° eenen kostelvken Voile opgeofferd dóór de gebuerte der Vischmerkt; 5° eenen dito dóór de gebue- ren der Capelle; 6*5 Kroegen vóór 0. L. V.7" 2 stukken Kant vóór de autaer-kleederen8° 1 benedictie Doek; 9° 2 goude geborduerdc Strikken met bloemen voor aen den Scepter te hangen; 10» 1 venerabel Doek; 11° 4 porcelynen bloempotten; 12» 5 Dwaelen vóór den autaer15" 11 Kelkdoeken; 14° 12 Handdoeken vóór den autaer; 13° 6 Zegen doekskens; 16° 1 Corporeel17° 1 Pallas; 18" 2 Vcnstcr-gordyncn19° 1 gebor- dnerden Denedictie Doek20° verscheyde Juweelen; 21 ver- schcvdc wasschc Heersen. DU bewyst dal er hier te Aelst véél devotie is lot den Bysland der Christenen, en voórwaer men hééft geen ongelyk, want als men de rampen ziet die ons omringen, als men de smertelyke dagen overdenkt die maer zoo even verdweénen zyn, men mag wel devotie en eerbied bewyzen aen die welke men nooyt vrugleloos zal aenroepen. Wy konnen egter geenen lof genoeg toezwacvën aen die aglbaerc gebuerte, aen die agtbaere provi- seurs dié vóór 't bays van de 11. Móeder Gods zoo groote zirge draegén, aen die zedige joffröuwen die zich zoo veel moeyte

De Denderbode | 1849 | | pagina 1