gegeéven hebben om alles byeeu le krygen met onze lofzwaey- ingen zynzy, wel is waer, weynig genaderd, maer de verze kering dat zy Maria's kinderen zyn is bun duerbaerder, hcwel, die durven wy hun geéven en dit eenvoudiglyk omdat zy met de daed tooneu dal zy haer beminnen. Voorleden donderdag heeft alhier de solemneéle prys- dceling in het Collegie der Eerw. PP. Jesuiten plaets gehad. Dcéze plegtigheyd wierd dóór een aendoenlyk stukje voórafgegaen verbeeldende nacmelyk eenen jonge ling tot liooge ambten geraekt die zynen vader miskende en veragte, waeropden ouderlieymelyk 'tliuys zyns kinds verliet en tragttein vremde streéken zyn brood te winnen. Den zóón ondcrtusschen dóór zyn knaegend geweéten aengezet, zogt overal zynen ongelukkigen vader om van hem vergeéving zyner misdaed te erlangen, en vond hem eyndclyk. als by toeval op het oogenblik dat hy wederom vertrekken zou als moetende met geweld zyne slaepkamer afstaen aen eenen der knegten van zynen zóón die in de herberg zyns vaders intrek genomen had. De akteurs hebben in 't algemeen dit stukje met veel talent gespeeld en een paer aengenaeme 'tieren aen liet talryk en uylgeleézen gezelschap verschaft. De tusschen- akten van het stukje zyn gekenmerkt geworden dóór eenen fracyë» trio en eenen allerfraeyslen en best uytgevoer- den choorzang. De plegtige processie van O. L. V. half Oogst heeft voorleden woensdag hacren jaerlykschen ommegang gedaen en is door een fraey weder begunstigd geworden. Den stoel opende zich met eenen troep burgcrwagl le voel, en wierd gesloóien door ons praglig peloton Garde-Civiek te peèrd. Alles is in de beste order afgeioopen. Wy verneémen met cene huytengewoone voldoening dat den eerw. heer pastor van Denderleeuw zyn reeds zoo lang begon nen en nog altyd onvoltoeyd schóóllokael voor de arme kin deren toch eyndclyk zal voltrokken krygen. Die schóól welke thans by de 150 arme iueysjcs telt, is onder het besluer van •i religieuscn welke zich met ziel en lichaem opofferen om dcéze ongelukkige schepselkens in alles te ondcrwvzen en hun ter zelfder lyd de liefde tot hel werk in te planten. Met de opbrengst der kanten die er in dit loffelvk gestigl gemaekt worden, zyn er veclc kinderen welke hunne ongelukkige ouders reeds geheel konncn onderhouden, dewyl cene goede (in fyne werkersse reeds van 5 tot 7 sluyvers daegs kan winnen. Den lieer pastor ziende liet ouschatbaer goed dat deéze schóól in zyne gemeente le weeg brengt, spaert noch moeyle noch arbeyd om ze in bloey en weivaert ledoen vermeerderen. Om de laetsle werkingen te konnen bekostigen, gaet den agt- baeren geestelyken eene kleyne expositie openen vvaervoór hy reeds een goed aen lal fraeye voorwerpen gekrecgen hééft; wy juyehen dit scharnier liëfdemiddcl uyt g'heel ons herte toe en verhoópen dat eenige onzer welstellende stadsgenoóten welke hier en daer eenig voorwerp te missen hebben, niet zullen weygeren hel aen den lièfdaedigen en bezorgden herder van Denderleeuw te schenken die reeds zoo veel opofferingen vóór zyne kweekschool gedaen heéfl. Wy, van onzen kant, willen ons volgeèrne betasten vde^voórwerpen te aenveèrden die de liefdaedige persoonen deéze?' stad zouden gelieven te gèéven; alles van hoe geringe weerde hel ook zou mogen zyn, zal met dankbaerheyd worden aengenomen en ter beschikking gezonden. Wy hcrhaelen het, zulke licfdcakien zyn hoven allen lof omdat zy een dobbel uylwerkscl hebben, le weéten 1° in de lichamclyke noodwendigheden der kinderen te vóór zien, met ze dóór belwerk zich zelvecn zelfs hunne ouders te leeren onderhouden, en 2" met hun hel geeslelvk brood van Gods wóórd dikwils dóór den hesluerder en ineeslerssen te doen uyldeelen. EENE OPMERKING OPZIGTENS DE AERDAPPELEN. In eenige plactsen hééft men de verschyning der aerdappel- ziekte aengeduyd, maer de teekens der ziekte hebben geen ka rakter van gewigt. in de koele en natte gronden heelt zy zich vertoond. Overigens, is hetsaisoen te vergevorderd, opdat men nog groolen voortgang kan vreezen; in de d moge gronden zyn dcéze vrugten reeds de rypheyd uaby gekomen. Wy geloo- ven die welke laet geplant "hebben, bet volgende middel te moeten aenbcveelen De ziekte der aei'dappelen heerscht in Engeland op eene groete nytgebreydheyd. hi Belgiën hééft een eenvoudig middel de aendagt der landbouwers en die des gouvernemenls opge wekt; bel is dat van den lieer Tombelle-Lomba, in de provincie Namen. Dien landbouw kundigen snyd met eene scherpe zcys, hel loof der ae.i dappels, zoodrazy gebloeyd hebben, noovt le voóren en dit punt schynt hoogst belangryk. Als deéze bewerking goed gedaen is en het mes goed. gesn eed en hééft, Ivdeti de aer- dappels er niets dóór. Men néémt hel loof weg naer inaete men hel afsnyd en men bedekt dacrna den .grond met een ligic laeg aerde van twee of dry centimeters. De aerdappels wier loof men met zorg heéfl aIgesneéden. hebben steeds, zooveel opgelwagl, als die welke men nielafge- sneéden had en altyd Wee ven zy van de ziekte bevryd. Zy heb ben geregeld de grootte van hunne soort en hel bepaelde tyd- stip hunner rypheyd hereyd. LAETSTE TYMNGEN UYT IT ALIEN YRANKRYK EN HONGARIËN. Volgens herigten uvt Rologna van G, zyn daer reeds de ge vangene soldaden van Garibaldi binnen gebragt, onder gcleyde der troepen. Men schryft uyt Veroua De Venctianen bevinden zich aog met 600 man kavalerie en G a 8000 infanterie op het vaste land, waer zy tol woensdag 8 augustv willen hlyven. Zy doór- ioopen al de omslreékeu di ncéuien grooten voórraed van alle sóórt mede. Onder andereu hebben zy reeds 4 a 500 ossen weggevoerd. Zeventien middelmaetige vaerluygen, zyn nacr Rimini ver trokken, om er, naer hel schynt, Garibaldi en de overblyfsels zyner troepen in te scheépen. Iels wat iedereen verwondert, is, dal de Venelianen geld met zich gebragt hebben men kan niet denken van waer dit geld kan komen al den voórraed, welken zy weggevoerd heb ben, is dóór hen betaeld in goede goudstukken, doublons van Genua en van Mexico. (Die laetstc munt is in Italiën zeer ver- spreyd). Zy hebben in alleryl véél hout gekapt in de wouden, zoo dat hun thans geen brand-of timmerhout meer zal ont- breéken. (llHIEFWISSELING VAN HET HANDELSBLAD.) PARYS, 16 ÜUgUSty. Wy vinden in den Rational van Turyn van den 12 eene lyding, die wy, hoewel men er geene bevestiging aen hegt, willen mededeelen.; Op liet oogenblik, zoo léést men in dezelve, dat wy ter perse gaen, valt ons eene nota onder banden, deézen mor- gend te ïuryn gedrukt, welke dc plotselinge dood van Pius IX aankondigt. Eene hersens-beroerle, zoude in weynige uercu den doórlugligen paus hebben weggerukt. Wy maeken ons den echo van deéze buytengewoone gebeurtenis, onder alle voórbchoudenis Men verzekert ops dat er belangryke depeches uyt Duytschland zyn aengekomen, die hel voorwerp zyn geweest van eenen minister-ra cd in hel El usee. Brieven uyt Warschau melden, dat den keyzer bevel gegeéven hééft liet leger in Hongariën op 200,000 man le brengen. Hel nieuws dal Garibaldi te Venetiën is aengekomen, is te Pans ontvangen. Tc Presburg word yvcrig aen de versterkingen gcarbeyd. De inwooners zweéven tusschen hoop en vrees, daer men zeer bcdugt is voor eenen acnval der Magyaren. De communicatie met Peslhis byna geheel afgebroken. Men zegt, dal Görgcy mei eene aenzicn- lyke magl in de noordelijke Karpalhen slael. Volgens o/ficicclc beriglcn uyt het hoofdkwartier van den russischen gencrael Lüders, had den 51 july by Schüszburg een hevig gcvegl plaets met de Hongaren, onder de aenvocring van Hem, en wierden deéze volkomen geslagen. Dy dit gcvegl evenwel sneuvelde den russischen gcneraelcn hoofd van den staf Skariatin. IIcl slagveld wierd met 1000 gesneuvelde Hongaren bedekt. Den Tyand vlugtle nacr Kercszthur en wierd door de Kazakken vervolgdZeven kanonnen, 2 vacndels, véél amunilic en bagagie (onder anderen de reys-kales en den door Klauscnburg geschonken ceresabd van Hem) cn 500 gegangenen vielen in handen der Russen. Hem ontkwam met mocyte en moet gekwetst zyn. Hel verlies der Russen bedraegl 41 dooden cn 106 gekwesllen. Den gencrael Diik dreef den 50 july 5 a 4000 opstandelingen met cenig verlies naer Udvarhely terug. LEENING. Van vcrsclicydcnc kanten verneémen wy, dat veéle persoonen zich inbeeldendat dc bordercelen, welke zy ont vangen hebben in verwisseling van dc onlvangbriefjcs der gc- dwongene leuningen, definitieve titels zyn. Anderen laelcn zich voörslacn, dal zy lader met clccze bordereden hunne belastingen zullen kunnen beladen. Deéze, zyn alle in dwaclingdc horde reden moeten aengeboden worden ten kanloorc van de heeren ontvangers der directe belastingen, ten eynde daer te icorden uytgcwisseld tegen intrest gcévcnde obligationwelke dc definitieve titels zyn. Wy raeden dus de persoonen, die hunne bordercclen nog niet ter uylwisscling zouden hebben aengeboden, zulks on- middelyk te doenwant hel zou ligldyk kunnen gebeuren, dal hel gouvernement eenen naeslen lermyn stelt, waerna degeéne die in vcrzuym zouden zyn gcbleéven, vcrpligl zouden ivcézen een reyslogtje naer Brussel le doenhel gcén hun last en onkosten zou vcroorzaeken. Dc bestendige deputatie van den provincialen raed hééft de volgende heeren aengeweézen om deel te maeken van den jury die voorzitten zal hy het konkoers der leegerc schooien van het l*,u ressort MM. Bruneau, volksvertegenwoordiger, titelvoerend lid. De Ryck, advokaet te Aelst, id. De Witte, schepen dei' stad Aelst, lid suppleant. Evil, provinciael raedslid, idem. Zyn tot ditzelfde eynde benoemd in hun ressort, (het lluc): MM. Ruysschaerl, Burgemeester le Sollcghem lilclv. lid. Haumont, gemeente-secretaris te St.-Liev. Essche, id. Dedevn, Burgemeester, te Steenhiiyze, lid suppleant. Schoilaert, Veearts, le Sollcghem, idem. In den namiddag van 14 deézer is het buys van Livinus De Bi uykerwerkmanle Aelst-Schaerbcke de proey der vlammen geworden met alles wat er zich in bevond. De schade word begroot op 500 francs, niets was tegen brand- gevaer verzekerd. De Bruyker is eenen armen wednwenaer met zeven kinders. De oorzack van den brand schynt onlslaen te zyn, dóór een der kinders 'twelk vuer maekle omtrent de bedstede. Den generael Sourd, die le Waterloo de beyde beenen wierd afgeschoólen, komt le overlyden. Den heer Richard, lid van de linkerzydc der Welgeéven- dc Vergadering van Vrankryk, hééft een voorstel gedaen lot iiylrocying der armoede. Om daerloe te geraeken, stelt hy het volgende middel vóór: Eiken Franschman, die een inkomen hééft van 50,000 l'r. en (hierboven, zal aen den Slael afstaen een vyfde gedeelte zyner inkomsten; van 50 lot 20,000 fr. een zesde; van 20 tot 10,000 fr. een zevende; van 10 tot 5,000 fr. een twintigste gedeelte. Die een inkomen hééft beneden de 2,000 fr, blyft vrygesteld. Dit voorstel is aen dc kommissie vóór openbaéren onderstand verzonden. De Palrie van Brugge meld, dat 't gouvernement zich he reyd om belooningen toe lestaen aen de persoonen, welke hebben uytgemunl dóór hunedel gedrag lydens de heerschende ziekte. Dit blad juycht dit toe; maer 'l vraegl tevens waer de beloonin- gen hlyven vóór hen, die over twee jaeren zich zoo edelmoedig hebben toegewyd aen de verzorging der ongelukkige lyders aen dentyp'ius? Zoude aen dcéze ook geene belooning moeten te beurt vallen? De Indépcndancc deelt liet volgende mede uyt den Jour- 1 nal des Flandrcs den heer Hol in, minister van openbaere werken, zal weldra de portefeuille veriaeten, die by slegts j vóór een jaer aennam. Men verzekert dat vóór de opening der zitting van 1849-1850, onzen aglingsweêrdigen medeburger zal vervangen zyn in zyne hoedaenigheyd van minister van openbaere werken en de decoratie van ollicier der Leopolds orde zal verkrygen. Den heer Rolin, vreest niet, zich op nieuw vóór te draegen in de kiezing. Men schryft uyt Dendermonde, 12 augusly. Het feest 1 waeromtrent men het voórneémen opgeval had, schynt nu eene besloótene zaek te weézen, en zou ten onderwerp hebben het vieren van liet vyftigjaerig jubelfeest der Akademie van Dendermonde. Deéze Akademie wierd ingerigt den 15frimaire jaer IX (1800), tydens het bestuer van den heer Verberckmoes, meyer der stad. Hier by zou men nog voegen liet vyftigsle jubeljaer der inrigting van de regtbank van Dendermonde en de duyzendslc verjaering der overbrenging van de over blyfsels der 1111. Hilduardis en Christina, patroonen van de stad.De stad Dóndermonde is voórneémens dit feest, het welk het aenslaende jaer zal plaets Jhebben, allen mogelyken luyster by te zetten. De Akademie doet by deéze gelegenheyd eenen oproep tot degeénen die sedert liaere opkomst dóór liaer bekroond zyn, om daervan eene volledige lyst op te maeken, mits de archie ven der Akademie hieromtrent geene genoegzaeme inlichtin gen geéven. Men hééft deézer dagen uyt den Dender le Ni note het lyk getrokken van den landbouwer Frans Cosyns, die er loevalli» in gevallen was. By koninglyk besluytvan 15 augusty is M. Ch. Minnaert, notaris te Deftinge, in dezelfde hoedanigheyd benoemd ter ver- blyfplaels van Geeraerdsbereen, in vervanging van M. Evrard, overleden, en M. P. De Clercq, notaris te Calcken, is in dezelfde hoedanigheyd teGeeraerdsbergen benoemd, in vervan ging van M. Byl, oyerledeu. Zyne verblyfplaets is te Yiaue gevestigd. Het hof van assisen onzer provintie hééft zaterdag zynen 5*n zittyd geëyndigd. De laetste zaak, waermede het zich bezig gehouden heéfl, was die van Pieter Yervynck, landbouwer te Drongen, beschuldigd van moord op den persoon van K. Ver bauwen, van dezelfde gemeente. Zie hier de feylen, welke in de beschuldigingsakle vermeld zyn Den 5 juny lest, rond 1 ueren 'smorgeus, vond men le Dron gen, op den openbaeren weg, het lyk van K. Verbauwen, hoef- knegt binnen deéze gemeente; hy 'was blootsvoets, zyne kleede ren waren gescheurd en daerenboven was hy schrikkelyk verminkt; een gedeelte zyner wang was aen slard'en gescheurd de tanden waren in zynen mond gebroken, den neus had hy verbryzeld en de oogen diep in het hoofd gedrukt, de slapen waren lolop het been aen stukken geslagen; daerenboven waren de overige deelen van het hoofd en gansch bel lichaem sterk gekneusd. Naer hel zeggen van M. den doctor Lados, wierd er nooyl eenen mcnscii zoo vreed mishandeldden ongelukkigen Verbauwen was niet herkennelyk. Uyt de inlichtingen, welke de justitie inwon, bleek dat, in den nagt van den 4 lot den 5 juny, rond een uer en half des morgens, Verbauwen eene herberg verliet, vergezeld dóór Pieter Vervynck en dóór twee andere inwooners der gemeente; dcéze laetsle traden agtereeuvolgend binnen hunne wooning, en lie ten den beschuldigden en Verbauwen hunnen weg voortzetten; gecnen twist had tusschen hen plaets gehad, en niets dééd een zoo vreed uyleynde vermoeden. Volgens al deéze omstandigheden moesten de verdenkingen noodwendig op den beschuldigden vallen, die alleen in stact was om uytlcggingen over de schrikkelyke wandaed te geéven. De veldwagters zich naer de hoeve begeéven hebbende waer hy woonde, vernamen daer dat hy op het veld arbeydde; in zyne afweézigheyd bezigligden zy de kleederen, welke hy daegs te V voóren gedraegen had en zy vonden ze gansch met bloed be vlekt. Deéze blykteekens braglen, zyne aenhouding te weég cn zoodra men hem sprak van hetgeen er voorgevallen was, riep hv uyt. Is hy dood dan? Dit antwoord was eene zydelingsclic bekentenis, welke hy uyllegde, beweèrende, dal hy z'elfdoór het slagtoffer uylgedaegd en aengcraud was geworden en zich slegts verdedigd had; maer op de plaets der wandaed gebragt, ont snapten er hem eenige wóórden, welke zyne* eerste verklaering volkomenllyk vernietigden. AVanl daer loonde hy een veld aen, waer men de voetspoóren van Verbauwen bespeurde en in een oogenblik van onbedagtzaemheyd bekende hv, dat hel slagtoffer in die rigling de vlugl had willen neémen, dat hy hem geval en naer den openbaeren weggesleept had, waerhy hem nog eenige slagen gaf; overigens de slagen waervan den beschuldigden sprak, waren mishandelingen van eene ongehoorde vreedheyd, r want alles doet gelooven dal Vervynck, wanneer het slagtoffer reeds zonder beweéging lag, deézens leërzen uyttrok en er hem zoo geweldig mede sloeg, dal men het hair van Verbauwen gehegt zag aen de zooien der leërzen, welke in deézen stact als bewysstukken vóór het hof van assisen gebragt zyn. Den beschuldigden, daerentegen, kon niet aenloonen dal hv eenige kneuzing had ontvangen. Wat kan dus de beweegreden van zoovéél vreedheyd zyn? De justitie ontdekte die weldra men vernam dat er évy of vier jaer geleden een proces-verbael opgesteld was ten laste van Vervynck, dat Verbauwen tegen hem had getuygd en dal den beschuldigden sinds de gele genheyd zogt om zich daerover te vreéken. Deéze inlichtingen lieten niet den minsten twyfel bestaen over de pligtigbeyd van den beschuldigden. Dóór den jury pügtig verklaerd aen moord met voórbedagt- licyd is Vervynck dóór het bof ter dood veroordeeld het vonnis bepaelt dat by zyne straffe op eene der publieke plaetsen van Gend zal ondergaen. Deézer dagen is dóór de regtbank van eersten aenleg te Brussel beslist geworden, dat men, zelfs na tien jaeren tydver- loop, nog gebruyk mag maeken van eene procuratie, wanneer dezelve niet is herroepen geworden. Hetzelfde vonnis beslist, dat eenen notaris niet verantwoórdelyk kan zyn wegens het jebruyk, dat er van deéze procuratie by hein gemaekt word, als ly den draeger daervau kent.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2