By liet doorzoeken der nagelactene papieren van den lieer professor Molilor te Geud, wiens verlies deór de universiteyt zoo diep betreurd wbrd, hééft men een groot getal liuer- kwitautiën gevonden, die dagieekeneu van de^ twee laetsl ver- loopcne ongelukkige winters. Den braeven man had dezelve in 't geheytn betaeld voor verscheydene noodlydende lainilièn der stad Gend. Men schryfl uyt Waesmunslerden 13 had den pastoor der gemeente om zekere reden, den koster voor zynen dienst bedankt om op zon- en hcyligdagen in de kerk te zingen. Deéze afzegging schéén den man in het hoofd te speélen en den 14 's morgens begaf hy zich naer de kerk, waer hy in eene'zinne- looze vervoering den pastoor meldde, dat hy zyn ontslag als koster zoude geéven, maer eyschte levens dat dit ambt aen zynen broeder zoude overgaen. Hy bedreygde levens met moord dén organist der gemeente en begaf zich naer den heer notaris De Yuyst, lid der kerkfabriek. In zyn kantoor getreéden, trok hy een lang mes te voórschyn, stak den notaris naer het hert uyiroepende: IVu zalhet met u gcdaenivcczcn! Gelukkig wendde den heer De Vuyst den steek af, die gewis doodelyk zou geweest zyn egtcr niet zonder cenc wonde te ontvangen, 'die hem dwars doórdehand ging. Op het hulp-geroep snelde een aental per- soonen toe en het gelukte aen dcéze, den dolzinnigen man lot aen de poort te krygen, waer men nog eencn ponjaerd en een tweeloopig pistool by hem ontdekte; bewys genoeg dal den man de zinnen niet op dê regtc plaels had, hetgeen daerenboven dóór eenige persoonen, sinds geruymen lyd was opgemerkt geworden. Aangehouden zyndc, is hy ontwapend en naer de gevangenis van het gcmcenle-huys gebragt. Middelerwyl was den heer schoólonderwyzer, wiens wooning belendende is aen het gevangeuhuys en die van zyne kamer in het gevangenhok zien kan, geluyge van een smertelyk looneel. Hy zag den man aen eenen der stylcn van de venster hangen. Den onderwyzer niets dan de inspraek der redding gehoor gcévende, isdoór eene Uleyne venster in de gevangenis gedrongen en heeft zich gehaest de zak- en halsdoeken welken den ongelukkigcn gebezigd had, los te maeken doch het was te laetDe geheele gebeurtenis getuygt, wat wy hierboven zegden, dat den man aen eene hersenziekte leed. Diep is den indruk door deéze ramp welke eeue agtbaere familie vooral hééft in smertelyke neér- slagliglieyd gedompeld, in onze gemeente verwekt. Men léést in de Gazette van AudenaerdeDen genaemden Lodewyk Trouillier, van Mullem, is alhier zondag nagt iuge- bragt, als beligl van in eenen twist den genaemden lingelbert, ook van Mullem, vermoord te hebben. Deéze moord is gebeurd tusschen 7 en 8 ueren des avonds. Men zegt, dat deéze twee persoonen elkander sedert lang eenen haet toedroegen, door het spel veroorzaekt, en dat zy, elkander ontmoetende, hebben beginnen te vegten Terwyl Trouillier, Engclbcrt onder de kniën had, zou hy, zoo men zegt een mes uyt den zak hebben gehaeld, en hom ais een zwyn vennoord hebben. Te Fives, by Ryssel, had men eene hut opgerigl om tot hospitael vóór de zieken te dienen. Maer toen daer rond den oogst tot de ryphevd gekomen was, durfde niemand er komen oogsten. Den pastoor zelf is dit werk gaen verrigtcn. IUmp is eene koólenmïn.Yoórlaetsten vrydag hééft in de koólcnmyn van den heer \Y. Thomas, naby het dorp Aberdare, eene gazóntplofling plaels gehad, die alleijaminerlvksle gevol gen hééft gehad. Den schok wierd verscheydene mylen in het rond gevoeld. Oogenblikkelyk na dit vreesselyk ongeluk boód den omtrek der myn een herlverscheurend tooneel aen; moe ders zoglen hunne zoónen, vrouwen hunne egtgenooten, terwvl hun angslgeschrey bv het aglereenvoigend naer boven brengen der yérschroeyde en verminkte lyken door geene wóórden is te beschryveri; weldra waren 60 schier onherkenbacre ligcha- men uyt de myn opgehaeld, doch, vermits het wegens de stiklucht onmogelyk was, de naspoóring voort te zetten, moest men alle verdere pooging staeken, ofschoon men nagenoeg de zekerheyd had, dat nog veéle anderen lcévend of dood in de myngangeu zich bevonden. Op het oogenblik der losbersling waren 105 mannen en jongens aen hel werk; ook 7 peérden hebben het leven verloóren. Het ongeluk word geweéten aen de agtcloosheyd van eenen der mynwerkers, die zonder vey- ligheyds-lamp zich in eenen gevaerlyken gang moet hebben beseéven. Nauwelyksdry jaeren geleden zyn 28 menschen in deéze myn omgekomen. Eene yselvke misdaed hééft te Bertboud, in Zwitserland plaels gehad. Jacob Moscr was een geagt man, in hel kamén Argau geboren, lly was weduwenaer van zes kinderen en spéélde op de bals in het orkest om zyn brood te verdienen. Moser gaf behalve hot onderhoud zyner kinderen, hulp aeu zyne ouders en hierdoor had hy zich'kleyne schulden op den hals gehaeld. In eene waenzinnige liefde "en, om den droeven toestand, wacrin zich zyne kinderen bevonden, hééft Moser twee zoónen vermoord, den eenen van 17, den anderen van 13 jaeren, en twee dogiers, de eene van 15, de andere van 7 jaeren. Alle vior waren stom en alle, behalve den oudsten, doof. Dit kind gééft de yselyksle inlichtingen over dien nagt, toen hy bemerkte dat zynen vader niet in zyn bed was. Tot drymael toe kwam zynen vader aen zyn bed, én hield, zoo het schynl een ziisterkcn in zyne armen; dan gaf hy het de hand en zegde tot zyn kind-: houd u goed; ik ga naer Bern Daerna viel hy op zyne kniën, bad en verliet weldra hel httys. liet gespaerd kind vond dat zyne zusters en broeders geworgd waren. Men hééft eenen brief van Moser gevonden, wacrin hy verklaering gaf van zyne daed en vergiffenis vroeg. Zyn lyk is daerna gevonden; hy had zich het hoofd door een pistool schot verbryzeld. TYDINGEiY UIT ITALIËIV. Men schryft uyl Gaëla, den 4 augusly Heden morgend is gencrael Oudinot met den admirael Tréhouart en een aenlal officieren, met eenen franschen stoomboot in onze haven aen- gekomen en onmiddelyk aen land gestapt. Den H. Vader lieëft <lie heeren terstond willen ontvangen. Den heer de Bayneval hééft hen geleyd en hen met hun gevolg aen Pius IX voor gesteld. Twee dagen vóór het tcekenen van het vredeverdrag tus schen den Piömonl en Ooslenryk, wierden te Milaen nog aen- houdingen gedacn, onder welke men die van graef Soncino en den historie schryver César Canlü aenbaelt. Na eene gevan genis van 24 ueren is den heer Canlü tolde verbanning ver oordeeld en naer Zwitserland vertrokken. Men verzekert, dat de belaeling der 75 millioen, die slegls in verscheydene jaeren moest plaels hebben, reeds geregeld is en dal hel huys Rothschild zich gelast heéll dezelve, in eens, vóór den Piëmont te betaelen. Florence, 5 augusty.Twee persoonen zyn hier onder goed geleyde aengebragl; hel zyn, naer men zegt, twee der moor- denaersvan Rossi, die naer Roomen vervoerd worden. Den Journal van Roomen kondigt een dekreet af van de Gouvernementskommissie, waerby al de wetten nietig worden verklaerd, die sinds den 28 november uytgeveèrdigd zyn, en al de amblenaeren afgesteld worden, die geduerende dit tydperk van omwenteling benoemd zyn. Men schryft uyl Gaëte, den 4 augusly De koningin van Napels heeft gisteren morgend eene princes ter wereld gebragt, welke dóór den 11. Vader met groole plegtigheyd gedoopt is. Hel kind heeft twee-en-dertig naemen ontvangen; waervan de twee eerste: Maria-dclla-Gracia Pia. Den generael Oudinot is met een lalryk gevolg te Gaëte ont scheept en dóór den H. Vader op eene zoo minzaeme wyze onl- haeld, dat er al de aenweczigen dóór aengedaen waren. Z. 11. wilt den generael Oudinot grool-kruvs van hel Piusorder benoemen. In eene romevnsche correspondentie van den Times vinden wy onder anderen het volgende De romeynschc bevolking is thans meer vóór de franschc soldaelen geueygd, dan zy zulks vroeger was; zy zou vooral de voortduerendc ;bezetting van Roomen dóór de Fransche willen. De misnoegde, die zich nog in de stad bevinden, zyn meestal vremdelingen, die hier nog geduld worden. Deézer dagen speelde men in den schouwburg een stukje van den heer Scribe, waerin eenige spotwoorden tegen de nationale garde en het Legioen van Eer voorkomen. Die wóór den moesten ongetwyfeld den lachlust opwekken, doch een kragtdaedig herhaeld ehulchuthield dezelve in, uyt vrees van eenige fransche officieren, die de vertooning bywoonden, te misnoegen. Thans mengen de Romeyncn zich zonder mis trouwen met de Franschen in al de kafï'ehuyzen. Wy onlleencn aen eene correspondentie van den Univers hel volgende Den gezondhevdstóestand van den H. Vader is allvd zeer goed; men zegt, dal hy zich naer Castelamare zal begecven en van daer naer Napels vertrekken. Uyt decze laelste stad zal hy vervolgens naer Roomen terugkeeren. Ik denk noglansdat dit vertrek en vooral de terugkomst te Roomen, niet zoo aen- slacnde zal zyn dan men algemeen denkt, of ten minste dat hetzelve meestendeels afhangt van de wending, welke dezackcn zullen neérnen nadat de gouvernemcnls-commissie het besluer der Romevnsche Slaetcn in handen zal genomen hebben. Die commissie beslaet uyt kardinael Delia Genga, neef van Leo XII, die de kragldaedigheyd van zynen oom geërfd hééft uyt kardinael Vanuicelli-Casoni, voorheen legact le Bologna laetcr buyiengewoonen commissaris der vier legation, welken zoo weèrdig die verschillende ambten bekleed hééft; eyndelyk uyl kardinael Allieri gekend om zyn bevredigend karakter en zyne gemagligde denkwyze. De Gazeta van Milaen kondigt een officiéél verslag af van schout-by-nagl Dahlrupp, bevelhebber van hel oostenryksch smaldeel, in welk verslag wy onder anderen het volgende a en treffen Blykens een rapport iny op het oogenblik doórden scheéps- luylenanl Scopinick toegezonden, hebben de schepen onder zyne bevelen in den nagt van 2 tol 5 augusty een 20 tal schepen ontdekt, die naer Comachio vaerden en "voor Veneliën be stemd waren. Na eenige kauons-ballcn legen die schepen geschoólen le hebben, hééft men dezelve vervolgd. Hel grootste gedeelte zyn in handen der Oostenrykers gevallen. Walmen vermoedde heelt zich bevestigd; hel waren de troepen van Garibaldi die cenc wanhoópige pooging wilden waegen. Garibaldi is egler ontsnapt met zyne vrouw, eenen geneésheer, eenen priester, eenige officieren en een 100 tal soldaelen. De bevolking is ten uylerslen verbitterd legen den mael- regel, die de republiekacnsche bi Hellen 55 0,0 in weerde doet daeleu en zoo veéle persoonen gcruïneérd hééft. Men hóópte dal de Fransche de weerde dier billellen zouden waerborgen, des le meer omdat de bakkers en de kleyn-handelaers verpligi geweési. zyn aeu vastgestelde pryzen te verkoopen en hel pa pieren geld in belading te aen veerden. Daer nu meestal die billelten in handen van geringe persoonen zyn, zullen dcéze zich geruïneerd zien in nacm van den Hcyligen Vader. DUYTSCHLAAD. Men meld uyt Breslau den 1 augusty, dat men op eenen brusselschen kanlkoopman brieven hééft gevonden, die op hel spoór hebben gebragt van eene zeer uygebreyde poólsche samenzweèring, die haer middenpunt in Polen zelve had. Verscheydene hooge persoonaedjen en onder anderen prins Czarlorisky zouden in deéze zaek begreépen zyn. Uyt Salouica verneémt men, dat den 10 july in de stad Serres eencu brand is uytgebroken, die zoo onbeteugelbaer woedde, dat men de aengerigtle schade op 50 millioen gul dens begroot. midüel-eeuwsche strafoefeningen. De gemeente Rulznaiietz, naby Gratz, was deézer dagen het looneel eener volks-strafoe- fening, die een geheel middel-eeuwsch karakter droeg. In het byzyn van den dorpsregter kwamen ongeveer 100 persoonen onder eenen groolen eyken boom op de gemeenle-w eyde byeen, en spraken vonnis over 8 lieden, die wegens zekere handelingeu zich het misnoegen der bevolking op den hals gehaeld hadden. Nadat.de gevangenen scherp waren berispt over hunne ver meende misdryven, wierden zy gebonden en met stokken en zweepen jammerlyk gegeeseld: van sommige wierden de voelen byeengebonden en zyn aldus met het hoofd naer beneden aen eenen boom opgehangen, en in dien toestand nogmaels een kwartier uer lang geslaegen. De ongelukkige waren na deéze mishandeling byna dood. Men nam hen hierop af en liet sommi ge vry, terwyl men de andere nog een paer dagen gevangen hield. Twee der mishandelden zyn kort daerop gestorven. De justicie hééft onmiddellyk tegen de schuldige eene vervolging begonnen. HONGARIÊIV. De stad Raab is dóór de Magyaren niet lang bezet geweest en al spoedig zyn zy niet eencn overgroolen buyt naer de vesting van Coinorn teruggekeerd. De verliezen, welke de Oostenrykers gedaen hebben, zyn oiiberekcnbaer. Een overgroot getal krygsgevangenen zyn dooi de Hongaren genomen, en even lalryk zyn de gekwetsten en gesneuvelden. Men meld uyt Presburg, dat dc schade dóór den laetsten strooptogt der Hongaren naer haab aen de Oostenrykers loege- bragt, op ruym 2 millioen word begroot. De bezetting van Komorn bad den uytval ondernomen op het oogenblik, dal den maerschalk Haynau het blokkade-korps, in afwagtingvan 40,000 Russen, die egter laeter kwamen dan men verwaglte, te véél bad verzwakt. Van de poólsche grenzen word als een bewys van de aen- zienlyke slrydkragt, welke Rusland tegen de Hongaren moet aen wenden, gesclireéven, dat behalve dé uyt Petersburg ver trokken garde, ook Baschkiren, Kalmukken en koperkleurige volkstammen, met kromme sabels, boógen en dolken gewapend naer Hongarién marcheéren. FRANSCHE REPUBLIEK. Parts, 41 augusty. De terugroeping van generael Oudinot is thans een oliicieél feyl. De ministerieéle dagbladen laeten half de reden van die terugroeping zien. Hel fransch kabinet had aeugekondigd, dat, na in Italiën den franschen invloed gehandhaefd te hebben, bet hoogstnoodzackelyk was by de herstelling van den paus, de romeynsche vryhcdeu te waer borgen. Naer het schynl, waren de onderhandelingen nopens dit iaetste punt, met den paus zeer ver gevorderd, toen gene rael Oudinot de onderhandelingen vernietigd hééft door op zyn eygen gezag eene geheel gceslelyke administratie en zelfs de gcestclyke reglbanken te herstellen. Dc ministerieéle dagbladen zelve bekennen dus, dól het fransche gouvernement le Gaëla aendringt opdat den paus, zyn gouvernement geheel wercldlyk maeke. Het comité van leeger onderwys le Limoux hééft den onderwyzer te Belle-Gtiarde du Itazès, wier politiek gedrag zeer slegl was, van zyne funcliën afgezet. Men legt onder anderen dien man ten laste, dat by ai de kinderen zyner schóól eene petitie had doen teeltenen, ten doel hebbende de inbeschuldigingstelling van den president en van zyn minis terie te vraegen. Het dorp Charnay, in bet departement der Rhöne, is voórlaelslen zondag het tooneel geweési van belrcurensweèr- dige gebeurtenissen, liet was kermis in die gemeente, men danste op dc publieke plaels en in byzondcrc gégligten. Vier kurassiers, die met bun regemenl in de omslreéken gelegerd en die naer de kermis gekomen waren, hadden zich onder de dansers gemengd; hunne tegenwoordigheid verwekte onlcvre- denheyd onder de jongelingen van de plaels; ten gevolge van cenigen voorkeur dóór de danseressen aen de kurassiers ge- geéven, wierden deéze verraderlyk aengcvallen, zonder dat zy zich konden verweêren, want zy waren ongewapend. Eenen hunner wierd met eene byl dood geslagen, terwvl de andere zwaer gekwetst wierden. Dedaederszyn aengehouden. I)e liuclic de la Durdngne is wéér in beslag genomen; dit is reeds de zevende mael in zes weékcn tvds. Het gerugl is thans hier in omloop, dat eene tyding uyt Doornen hier aengekomen, meld, dal dry leden van 'de pausc- lyke commissie te Hoornen, in die slad zyn vermoord geworden, bil gezegde verdient groolelyks bevestiging. Indien Vrankryk en Engeland tol nog loc niet geprotes- teérd hebben ten gunste van llongaryën, by liet oostenryksch gouvernement, liecl't liet kabinet dér Vereanigde-Staeten van Amerika reeds zyne stem verheven ten voórdeele der Magyaren. Eenen diplomatische» agent is te Wcenen aengekoiiiën ten eynde eene transactie le bewerken tusschen liet oostenryksch kabinet en liet hongaersch volk. Parys, 13 augusty. Den racd hééft vermeend devraeg dei- familie van Louis Philippe niet te inogen loestaen, om den grafkelder van Dreux te komen bezoeken. De cngelsclie bladen maeken eenige wetensweérdige bemerkingen over den toestand der financiën en bevolking van Engeland en Vraukryk. Den heer Passy, zegt een diër bladen schat de gewoone onkosten voor 1850, op meer dan 1595 mill lioen fr.die som is zoo groot niet vóór eene bevolking van 5(1 millioen inwooners; maer is een groot verschil tusschen Enge land en Vrankryk. Men schal in liet eerste land een getal van 2,750,000 inwooners, die ieder eene inkomst van 4,000 fr. hebben en daerboven, terwyl er in Vrankryk slegts 674,000 persoonen zyn, die eeue zuyvere inkomst hebben van SOo'fr. zoodat Engeland met eene bevolking, de helft minder dan Vrankryk, 4 mael meer bewooners heeft, die in staet zyn te betaelen, zonder dóór de belasting verpletterd le worden. Om aen te toonen hoe weynig voórbytgang Vrankryk gemaekt hééft 'ga men slegls zyne bevolking na. in 4806'gaf de optelling 29,407,425 inwooners; Iti 1846 gafzy 55,409,486, dus eene vermeerdering van ongeveér 21 1/2 0/0 in 40 jaeren;maer die vermeerdering hééft slegts op eene agteruytgaende wyze piaels gehad. Zy was sterker ouder Napoleon, dan onder den oudsten tak der Bourbons, en liooger ouder deézen dan onderden jongsten tak. Hel zou uyt de statistieken blyken, zonderling genoeg, dat de fransche bevolking sneller in getal en in rykdom toenam onder liet keyzerryk, dan onder de oudste Bourbons. In Enge land vermeerdert de bevolking 100 p. terwyl zy in Vrankryk slegts 21 1/2 p. c. zou vermeerderen. De Times schryft een deel der rampen van Vrankryk toe aen de onevenredigheid, die er beslaet tusschen de vermeerdering der bevolking en die der

De Denderbode | 1849 | | pagina 3