ZONDAG 26 AUGUSTY 1849. DÉRDEiY JAERGANG.—N 154. AELST, den 2 5 Augusty. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inscbryving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel De persoonen die voor een geheel jacr inschryvcn, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegcn van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszclfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld eie. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengact. DEN DENDER-BODE Sapperdonders T heeft zaterdag in 't Verbond van Aelst gespannenden eenvoudigen Dender-bode heeft niet minder dan vier sterke artikels naer zvn hoofd gekreégen die hy inaer moeyelyk zal konnen beantwoorden, want er geheel den Joódenraed in de synagoóge of klubisten-vergadering over gezeten heeft. Doch daer wy meermaels hebben ondervonden dat onzen bedorven konfrater eenen van die gasten is die denken dat zy door hun geschreeuw het spek in de schouw konnen doen beéven, en er dertien met de keèrs en twintig met den kandelaer dooden, maer als het op een doen komt, beier in de papschotel en aen den roggen brood kant geoeffend zyn, zullen wy het waegen het een artikel vóór en 't ander na in 't kort te onderzoeken. EERSTE ARTIKEL. NOPENS DE PENSIOENEN. Spreékcnde over de pensioenen, poogt bel Verbond T publick te bedriegen en lafherliglyk te verlevden; hel blad zegt'dal de- pensioenen uyl byzonderc kassen belaeld worden welkers fondsen dóór de pensionnarissen zelve geleverd worden by middel van maendclykschc af houdingen hunner traktementen maer wy ant woorden daerop dal die kassen op verre na niet vergenoegen om (Tie geduerig vreessclyk zwellende pensioenenlyst te belae- len, en hiervan hebben wy een klaer en onwederleggelyk bewys in de budgetten der verschillende ministerieéle depar tementen, waer altyd artikels vóór pensioenen in verschynen. Ware de pensioenkas op haercygen en gansch van deverschillige budgetten afgescheyden, indervoege datergeene hoopen staels- penningen in verzwolgen wierden, wy zouden ons aen de schandelykste handelwyze pliglig maeken met tegen de onop- houdelyk verleende pensioenen, in nacm des volks, te protes teéren, maer 'lis juyst daer het groot grief't welk wy aen ons verkwistingsbesluer te laste te leggen hebben, en 'l welk hel Verbond op eene zoo schandelyke als bedriegelyke wyze poogt uyt te leggen. Wy hebben het boekdeel der samenge voegde budgetten onder d'oogen welk aen de recapitulatie van elk^n budget de volgende gevraegde en loegestaene som men vóór pensioenen vervat. Deéze ofllcicéle cyffers zullen den bek aen onzen konfrater stoppen, maer zullen de oogen van 't geëerd publiek openen T welk T Verbond, om aen zynepa- troonen bekende redens, altyd zoekt te verlcyden konden de pensioenkassen in haere uytgaeven voorzien, de kamer zou zich met deéze discussion niet te bemoeyën hebben en deéze sommen zouden geenzins op de budgetten verschynen. Recapitulaties der budgetten. Pensioenen. Ministerie van Justitie. 475,000 fr. (bladz. 5G en 57). a Oorlog. 55,670 id. 452 en 455). Inwendig. 207,000 id. 230 en 254). Uvlwendig. 20,514 id. 502 Financiën. 4,557,500 (id. 5G0en 564). 4,845,484 Zoo datde üylgeputteschalpliglige nog I millioen 8 honderd 15 duyzend 4 honderd 84 franken vóór 4 849 by de pensioenkas moeten storten, om die oneyndig rekkende pensioenlyst te betaelen Wal zegt gy hier van, konfraler peyst "er op, jongen, en weent bilterlyk over uwe schandige volksbedriegery. TWEEDE ARTIKEL. OVER 'T GEEN ER MET HET BEDRAG DER LEENINGEN GEDAEN IS. Ilel klubsblad, het Verbond, zegt dat wy in een onzer voór- gaende Nrs gevraegd hebben wat er met hel bedrag der leeningen is gedaen geweêsl en dal den Dfnder-rode ten onpnsse den onnoo- zelcn uylhangl, veynzende niet te iccclen dat die leeningen ge diend hebben om de schulden Ie betaelen waer mede hel zoogenaemd katholiek ministerie hel land begiftigd hééft. Wy zullen hierop aen '1 Verbond en aen al zyne bedriegelyke trouwanten ant woorden dat wy wel gevraegd hebben wat er van al die ont- zaggelyke geldmassa's is geworden, maer dat wy er tevens op geantwoord hebben dat de belagchelyke campagne van Lint hout die niet onder 't katholiek maer onder 't zoo gezegd iiberael ministerie hééft plaels gehad, met een half millioen franken uyt de leeningcn is stryken gegaen dat de reuzen- feesteu, kavalkadcn en zotte bedriegersproeessiën die onder 't ministerie Rogier plaets hadden, meer dan zeven honderd duyzend franken uyt de leeningen verzwolgen hebben waervan het land geenen centiem profyl getrokken hééftwy hebben gezegd dat de inrigling der nutteloozegarde-civiek omtrent een millioen franken hééft opgeëéten; dat er eltelyke honderde duyzende franken zyn verspild geworden om groote mekaniek- baezen bylaegen en subsidiën te geéven, gelyk wy hier in onze stad voórbeélden hebben; wy hebben gevraegd hoeveel duyzende franken er van de burgers zyn afgeperst om in de vuysten te douwen van gasten gelyk den schoonbroeder van meester Rogier, zaek waeróver den Monilcur eene zoo domme als ononlcylïerbaere antwoord gegeéven hééftwy zullen nu zeggen dat er onder deés ministerie meer dan ooytmel honderde duyzende franken pensioenen zyn toegestaen; dat er onder deés ministerie meer dan onder al ander met duyzende fran ken zyn verkwist aen lintjes, kruyskens en ordeleekens waer van er veéle zyn die niet weélen wat zy, om die ondersehey- dingen te verdienen, gedaen hebben; wy zullen er voórnae- melyk byvoegen dat er uyt de leeningen 8 a 40 millioenen aen de vermeerdering van 't leger zoojammerlykzyn verknoeyd geworden, wanneer eene magtelooze schelmenbende onze grenzen bedreygdc; wy zeggen magtelooze, wyl een paer eom- pagniën vergenoegden om die bende uyt een te dryven, der- zelver kopstukken vast te grvpen en vóór a'llyd buyten werking stellen. T is den indruk eener belagchelyke beuauwdheyd der kamer dien meester Chazal exploileérde om zynen reeds zoo gezwollen en volksverplelterenden budget nog met 8 a 40 millioenen te vermeerderen en zyn leger op eenen onlzagge- lyken oórlogsvoet te brengen. Zie daer, bedorven kOn frater, om u geene verdere nypende bewysreden aen te haelen, hoe wy het gebruyk van een groot deel dergepraemde geldleenin- gen uytleggen; zoo als gy ziet, is zulks niet alleen geweésl, gelyk gy boosaerdig en bedriegelyk zegt, om de schulden te betaelen waermede 't zoo gezegd katholiek ministerie 't land begiftigd had. Gy ziet dat al die vragtcn goud aen de zotte grillen uwer palroonen zyn opgeofferd, en dat er 't land geen profyt mede gedaen hééft; integendeel, deéze bejammerende opoli'eVingcn wierden nog dóór den minister Chazal met de onteerendste en schandelykste verwylingen bejegend, mits dien franschen kleermaekcr durfde zeggen dat hy dit onlzagge- lyk leger noodig had om de Belgen in toom te houden Konfrater, wy willen u '1 herte niet meer loepersen over uwe ongerymde babbelziekte, wy weélen dal gy eene aller- slegtsle zaek te verdedigen hebt, dat gy de waerheyd moet ver- kraglen, de regtveërdigheyd en reglzinnigheyd vérkoopen, en, wat hel u ook mogte kosten, zwart zeggen als het wit is en wit als het zwart is, vóór zoo véél de bedriegers party u zulks oplegt, maer in alle geval zyt gy vóór alle treflëlyke menschen bilterlyk te beklaegen aldus uwe cygene overluyging te moeten versmooren en verloochenen, en dit vóór een handvol geld DERDE ARTIKEL. WAER DEN DENDER-BODE ZYNE INGEÉYINGEN GAET PUTTEN. Het arm Verbond van Aelst, legt ons als een schelmstuk op omdat wy over dry wcéken een artikel uyt de Nation, republie- kaensch dagblad, hebben opgenomen belrekkelyk de laekbaere handelwyze van het ministerie ten opzigte van den schoonbroe der van M. Rogier, met welken schoonbroeder men niet wist wat te doen geduerende verscheydenc jaeren, en welken toch de vette somme van 4000 fr. jaeriyks hééft opgeslreékcn. Nu, aen dit schandelyk feyt durft het verkogt en verslaefd niini- sterieél aelstersch blad niet roeren omdat de zaek véél te vuyl is, maer g'heel hel schelmstuk vóór deu Dender-bode bestael hier in dat hy die daedzaek uyt een rcpubiiekaensch dagblad hééft opgenomen Waerom legt onzen bedorveling deéze zaek ook niet te laste van den Journal de Bruxellesde Eman cipationT Anlwerpsch Handelsblad, den Vlaming en meer andere treffelyke bladen die zulks benevens den Dender-bode hebben opgenomen? In den tyd hééft onzen konfraler véél over faualismus geraeskald, maer nu moeten wy hem zeggen dat hy, behalve het belagchelyksle fanatismus nog de'grootsle onnoozelheyd aen den dag" legt. Maer wy zuilen hem toch tot zyn narigt laeten weélen dat den Dender-bode de waerheyd eer biedigt al bevond zy zich in de Nation, den Mcssagcr de Gand, den Mèphislophèles en zelfs in 't Verbond van Aelst. VIERDE ARTIKEL OVER 'T LEGER. Onzen doórluchtigen konfrater vind er beenen in omdat den Dender-bode hel soldaetenleven of het leger als cene leerschool van verderf, zedeloosheyd etc. aenziel; maer hier wederom spéélt onzen man den schynheyligen, hy wéét dat cr geenen eenen burger, als hy maer eenigzins kan en al moest hy zich vóór langen tyd hel noodige onttrekken, zynen zoon naer 't leger zou laeten gaen; onzen man is in herten ziel overiuygd dat geene rykc menschen hunne kinderen zenden naer die school van vroómheyd en eergelyk het Verbond het noemt, en dit eenvoudiglvk omdat ontclbaere ondervindingen beweézen heb ben dat veéle zoónen die er treffelyk goed en onberispelyk naer toe gaen, bedorven, zedeloos en meermaels versleéten terug komen, of soins den keusniet meer hebben van terug te keeren. aengezien men ze meer dan eens van 't hospilael naer 't kerk hof draegt, of van T leger naer de gevangenissen stuert, alwaer zy hunne zedelooze studiën in den hoogslen graed voltrekken. Wy willen nogtans hierdoor niet zeggen daler geen hoegenaemd leger noodig is, verre zy van daer, maer evenwel blyft bet zeker dat er onder 't leger geene deugden aengeleerd worden welke de mannen van 't Verbond in hunne eygene familiën zouden willen beoeffend zien. Dal wy ons meermaels tegen den volksverslindenden budget van oorlog hebben verzet, dit is waer, en dit zullen wy in 'l vervolg acnhoudend blyven doen zoo lang hy niet met een goed derde zal verminderd worden, orn de drukkende lasten die op de arme burgers weégen te vcrliglen en onze slaelsschulden te konnen betaelen; maer dat wy deéze benevens andere staetkundige instellingen willen omwerpen en daer dóór oide en vryheyd vernietigen, gelyk het \f.rbond durft uytbraeken, dit heeten wy eene nooyt genoeg geschandmerkte laslertael die zich slegls in den mond bevinden kan van kerels die alle trelïëlykheyd, alle eer, alle pligten van godsdienst en regLveêrdigheyd verloochend hebben; deéze alleen welke met zulke pliglige gevoelens bezield zyn geweest, deéze die, vóór de laetste kiezingen, durfden uylroepen dat zy den oproer zouden aengeblaezen hebben, dat zy T werkvolk dóór genever en geld zouden opgehitst hebben indien zy niet zegevierden, deéze alleen zeggen wy, zyn bekwaem een ander zulke schandige inziglen aen te tygen. Maer, dank God, onze grondstellingen zyn te wel gekend dan dat een blad, gelyk het Verbond, welks dungezaeyde inschryvcrs zelve schaemrood worden wanneer een treffelyk man hel in hunne huyzen vind, ons hel minste zou konnen hinderen of benadeeligen.... Of schoon hel Verbond zich durft een Iiberael blad noemen! Over eenige wecken had er te Geeraerdsbergen eene kiezing plaets van een communael raedslid;den heer Dicrickx was den kandidaet der gemaetigde party en bekwam 4 stemmen boven de volstrekte meerderhevdM. Vincke was den kandidaet der overdreévene party, en had het vereyscht getal stemmen niet konnen bekomen. Maer ja wel, te Geersbergen is eenen koeken den liberalen doctor, burgemeester, en deézen schrééf welhaest een recept oin die kiezing te vernietigen; het recept had goed uytwerksel, 't was eene liberale trekplaester die, op de maeg van den heer gouverneur gelegd, welhaest redens van kiesver- breéking vóór den dag bragt, en, zoo gezegd zoo gedaen. Maer voorleden zaterdag hebben de kiezers van Geersbergen den heer gouverneur benevens den heer doctor burgemeester in treksels van mostaerd, azyn en roggenbrood gelegd en zyn ondertus- sehen tol de herkiezing cvergegaen. M. Dierickx, in plaels van 4 stemmen nieerderheyd, had er nu 51 terwyl zynen medeslreé- ver er zoo veéi minder had. Men zegt dat de bouluren ofaf- zelsels van liberale snuyters te Geersbergen zoo abondant zvn, dat er den heer doctor burgemeester eene tincture of elixir gaet van maeken waermede hy zyne eygene galziekte als ook die zyner vrienden beweert te zullen geneézen. Proficiat. Het Verbond van Aelst néémt in zyn laetste Nr eenen langen hoofd-arlikel uyt den Obscrvatcur over waerin er over de kie zing van Thielt dan Jeremiasklagien, dan walgelyke leugens, dan wederom onbeschofte beschuldigingen legen de geestc- lyken en .caiholyken worden uylgekraemd. 'liet bedorven Aelstersch blad aept in alles de franskilonsche broodschrvvery na en poogt de impopulariteyt der ministers op alle mogélyké wyze te versehoonen. Maer, hola meester, uwe betaelde knoeyery word van elkeen naer weerde geschat, devuyligheyd waermede gy een ander bemorsen wilt, valt op u terug, én doet zoodaenig dat men ten langen laetsl vies zal worden van u te naderen, hoe zeer gv u mogt gekamd, gewasschen, aen- gevet, geborsteld en van alle verdere onrevnheyd gezuyverd hebben.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1