Het Verbond veynsl in zyne artikels dc zaek vin den Paus te verdedigen met legen de republickacnsche gazetten te schreeu wen. Macr Judassen trek! Toen over ccnigen lijd dóór geheel Belgiën in dc kerken ecne kollccle gedacn wierd Ier ondersleuning van den II. Vadervergenoegden zicli cenige kopstukken en schryvers van 'l Verbond niet den geeslelykcn inzamelaar zonder eene duyl le geéven vöorby le zenden, (zy waren naglans vry van te geéven of niet) maer zy hadden nog d'onbesclwflheyd agler zynen rug le lagchen lot verergernis van verscheydenc deftige lieden die zulks gezien hebben. En dan komen die mannen hunne verkleéfdheyd aen 't pauzes zaek uytbrommenBedekt mei schaeps vellen, zyn zy vanbinnen grijpende Wolven. De gcwigligsle politieke gebeurtenis die thans de algemeene nendagl bezig houd, is de overgacf der Hongaren, de vlugl hunner voórnacmsle aenvoerders, het instorten van die nieuwe onafhanglykheyd welke dóór zoo veel vervvonderlyke wapen- Üeyten als ecne eene heldere zon schéén te komen ppdaegen, maer die, eylaes! eensklaps door eene dikke wolk overdekt, uyt aller oogen wel ligt voor eene gansche eeuw zal verdweénen zyn. Ivan door het eyndigen van den Hongaerschen oorlog den vrede over Europa met meer zekerheyd zyne vleugels open- spreyden, dit heldhaftig volk verdient desniettemin de sym pathie van allen regtzinnigen vryheydsminnacr, en dit omdat het slegts gewild heeft Tgcén reglveèrdig en billyk was te weélen dc onafhanglykheyd. De correspondentie van 'l Handelsblad meld, dat oenen brief van Hoornen te Parys aengekomen, berigt, dal den paus alle concessie aen hel frausch kabinet weygeit. De eenigc welke hv in zyn laelsle consistorie heeft loegeslaen, is de dacrslelling van eene consul la, die, by het instellen der belastingen een bcraedslaegend karakter zoude aenneémen. Indien Yrankryk nog meer eyschl, zal den paus zich naer Bologna begeévcn. Wat positie voor Yrankryk indien deéze tyding zich bewaerheyd. Onze correspondentie zegt het zelve blad, berigt ons een nienws, dal droevige verw ikkelingen kan ten gevolge hebben, en groolen invloed zal uyloefcnen op de lotbestemming yan Europa. Wy Icézen in dezelve: Langen lyd voor dal het beleg van Roomen gecyndiyd was, had den paus, onder den invloed van Onslenryk en Napels hel voór- necmen le kennen gcgccvcn zynen sclel le Bologna le gaen vestigen, indien hy niet zonder voórwaerden in Roomen kon komen. Hel schynl dal den H. Vader op hel punl is dil le volbrengennog voórgccvcndc dat hel verblyf le Gacla ongcmakkclyk is en hy cr niet langer kan verblijven. Hy spréékt niel van le Roomen terug tc komen en alle poogingen len dienopzigle dóór gcnerael Oudinol gedacn, zyn by den paus nruglcloos. Pius IX will in dc eeu wige stad nicl wederkeeren, dan na cr zyn gezag geduerende cenige maenden te hebben hersteld cn als de fransclie troepen dezelve zullen vcrlaclcn hebben of er len minste slegls een zwak gar nizoen houden. UAETSTE TYDINGEN UYT 1TALIËN, HOMJARIËN EN YRANKRYK. Men had bel gcrugt versprcyd, dal den paus gcvaerlyk ziek en zelfs dood was. Dit gcrugt' is egler thans op eene zeer stel lige wyze tegengesproken. Z. H. geniet vooriduerend de beste gezondheyd. Men zegt, dat den paus streng wilt handelen ten opziglc van de priesters, van de soldaeten en de geainnesiieérden, die aen de oproerige gebeurtenissen deel genomen hebben. Laeter aengekomene correspondenten uyt Turyn melden,- dat de commissie den 18 's avonds, besloótcn beeft tot de een voudige aenneéming van bel krediet van 75 millioen. Naer hel schynt, is de piëmonleésche oppositie teruggewcéken voor de zwaere verantwoórdelykheyd, die dóór bel verwerpen van liet krediet op hacr zou drukken. Beri.yn, 21 augusty.Men gelooft dat Engeland en Yrankryk hunne stemmen ten gunste van Hongaricn zullen verheffen. Volgens zomuiigc geruglen zou ook Pruyssen dal voorbeeld volgen. Uyt Raab word geschreéven, dat dóór de acnkomsl der keyzerlyke troepen de orde aldaer hersteld en den handel weder verlevendigd is. Men weet thans nog niet waer Hem en Kossuth zich be vinden met dc andere opperhoofden der Magyaren. Te Pancsova hééft men Kossuth laetst gezien. De transactie van Gorgey is geheel militairen bevat niets politieks. Twee proclamitiéo zyn afgekondigd. Ecne van Kossuth en de andere van Gorgey. Naer hel schynt hééft Kossuth eene schuylplaets vóór hem. en zyne acnhangers gevraegd in Turkyën. Men gééft als zeker dal een aental Hongaersehe gevan genen, naer Siberiën zul lep gezonden worden. Onder deéze bevind zich ook ecnen fransclieu officier. Parys, 25 augusty. De vrees over bel niel bekragtigen van dc oorlogschatting, dóór de kaïner van Turyn, verdwynt allengs. Men hééft gezien (lat men niet weygeren kon; maer den rappor teur hééft, besluytende tot de aenneéming, hel piëmonteésch ministerie aengcklacgd als anti-nationael en de uieerderhevd stelt zich ecneu openlyken oorlog niet het kabinet vóór. Den 21 augusty moeten 40 millioen gestort worden. Het geld is gereed. Het buys Rotschild hééft hetzelve geleverd. MERKT-RERIGTEN. Er waren ter merkt van Antwerpen gisteren 80 zakken tarwe, en 74 rogge te koop gesteld; men hcél't vóór de tarwe 15 a 10-5 RCt. en vóór de rogge 8 9 a 8 15 BCt. belueid par zak of 1 1/2 heklolitcr. Er waren 02 zakken haver, waervoórracn 10 fr. 50 a 12fr. 50 cent. besteed hééft per 1 1/2 heet. De groenten waren in overvloed op de verschillende merkten en aen gematigde pryzen te koop; fruytonbrak insgelyks niet. Onze botermerkt van beden was slegt vóórzien. De pry zen zyn onveranderd gcbleéven; den kil. (in kuypen) is verkogt 15 a 44 si. 1 frank 18 a 1 fr. 27 centimen. De aerdappcien waren in overvloed ter merkt; de besteedde $ryzcn zvn> 8 cn 10 st. 72 a 91 ceuiiinen het 4/4 heel. Eyeren de 25 stuks zyn verkogt 11 st. a 15 sl. 1 fr. a 1 fr. 9 centiemen. Wy verneémen dat dé heeren der liospiciën een legenrap- port opmaeken om hunne gestie le verreglveèrdigen. Dit is de oorzaek om welke wy nu over 't rapport der stadskommissie niel handelen, ofschoon wy overvloedige stof hebben om de mannen van '1 rapport op d'hekelbank te zetten. "Wy zullen dus wagten tol dalwyde antwoord der heeren besluerders van d'hospièiegoederen ontvangen hebben. De prysdeeling aen de leerlingen der Broeders van de Christelyke Schooien alhier, zal op donderdag aenstaende, 50 Augusty plaets hebben. De palenfpligtige welke binnen de tien dagen hunne patentzegels ten stadhuyze niet gaen afhaelen, zullen de zelve dóór lusschenkomst des deurwaerders van 's ryks middelen ontvangen legen betaeling van 21 centimen. Verledene wéék zyn er ten nadeele van D. Van Nuffel, aen bel roklyf, 015 slruyken roode aerdappelen gestolen. Deéze week zyn de dieven nogmaels komen loeren of er iels te doen was, maer zyn verjaegd geworden. Wy porren de veldwaglers en de landbouwers tol zorgvuldige waekzaemjieyd aen. Zoo het schynt, hebben verscheydenc pastors van bet dislrickt Aelst nog hunne jaerwedde van den 2" trimester 1849 niet ontvangen, schoon den minister van justitie lieéft doen afkondigen dat zy sinds meer als eene maend bclaelbaer was. Zommige ontvangers, zegt men, zouden oorzaek zyn van die veriraëging. Men léést in een dagblad Den beer de Jaegher, gou verneur van Oosl-Vlaenderen, hééft heden eene rondreys in het distrikl Dendermomlc moeten aenvangen. By deéze gele gen hevd behelst de Gazet van Dcndermonde eene sóórt van programma van deézen togt, die veeleer een speélreysje, dan eeuen adminislralieven loer zal weézen. Trouwens: wat is dat vóór ecnen gouverneur, dien men met klokgebrom en beyaerd- spel iuhaeil met gendarmen cn eerewagicn begeleyd, op ban- keUcn, ballen, concerts en soirées vergast, en wiens komst zoo luydrugtig word aengekondigd, dat ieder verwittigd zynde, zich in gereedheyd houd? Dil is een goed middel, om al de adminislratiën in orde le vindenvóór eenen dag. Verleden zondag, des avonds, is den genaemden Pieter Lcbon, hakker te St.-Lievens-Esscbe, die met zyne verloofde van de kermis van Sleenhuyze-Wynhuyze kwam, docr twee kerels op den openbaeren weg aengerand cn zoodanig mishan deld dal zyn leven in groot gevaer is. Men zoekt de schu ldigen op. De nyveraers en koophandelaers welke belang hebben de handelwyze te kennen, welke in het korrektiehuys van St.-Bcr- nard in zwang is vóór bet verveérdigen van lynwaeden vóór den uylvoer, zyn verwittigd dat zy eiken eersten vrydag van de maend in dit gesligt loegelacten worden. Zy moeten zich acht dagen vroeger by brief tot den minister van justitie wenden, die hen op hel adres dat zy aenduydeu, het noodig verlof zal laelen geworden. Den genaemden Leo Monlier, den 10 deézer lot zes maen den veroordeeld, wegens bet sleélcn van eene koey, en G. Van Tommc, beiigt met diefle van eene koey, hebben zaterdag pooging gédaen om uyt hel gevangenhqys van Dendermonde te ontsnappen. Zy waren reeds uyt hunne cel geraekt en zogten lusschen de yzeren baliën dóór te dringen, wanneer zy dóór twee wagters verrast wierden; er ontstond eene worsteling en de gevangenen hebben vcrscheydene sabelhouwen ontvangen. Ter gclegenheyd van hel Nedcrlandsch Congres zal den hislorisclien pi-aelsloet der gracven van Vlacnderen ten derde male zondag le Gend uylgaen. Een ministerieel besluyt van den 21 deézer bepaelt dat de jagl geopend is in de beyde Vlacnderen den 20 augusty, en in Limbourg den 50 augusty. De jagt met windhonden zal maer vyftien dagen na de ope ning mogen geschiedenvoórloopig zal de jagt opgeschort zyn in de gemeenten, wier grondgebied met sneeuw bedekt is. Sedert eenigen lyd wierden talryke diefstallen van koeyen in de omstreéken van Brussel geplcégd. De politie was er eyn- delyk in gelukt den dief le ontdekken; doch de gestolene voor werpen kon men niet op het spoór komen. Sedert cenige dagen had eenen landbouwer, by wien men ook dergelyken diefstal geplcégd bad, alle poogingen ingespannen om zyne koey te ontdekken, doch vrugteloos, toen hy deézer dagen by geval te Eltcrbeék kwam en daer de beest zag slaen in den winkel van eenen slagler, die zich bereyddc dezelve le dooden. Onmid- dellvk snelde den boer binnen en hield den slagter legen, uylroepende: Wagleen oogenblik, hel is myne broodwinning die gy daer gael dooden. Den slagter legde zynen hamer neder en de koey wierd dóór dc gendarmerie in beslag genomen en weggevoerd. Zondag laclslleden, ongeveer ten 5 1/4 uere namiddag, op het oogenblik dat het konvooy van Antwerpen naer Brussel, aen den tweeden barrcel van de noorder-slandplaels te Brussel aenkwam, hééft den genaemden G. Eyckcns, coiffeur, te Solin gen (Pruyssen) geboren en te Sl Josse-ten-Noode woonende, zich onder het locomotief geworpen, dat zyne beyde beenen verbryzeld hééft. Dien ongelukkigen, welken dóór den drank tol die uytzinnige daed acngezet was, is onmiddellyk overleden. Eenen weéver van Waermaerde, Francis Glorieux ge- naernd, die den 15 deézer van de merkt van Kom vk huyswaerls terugkeerde, is onderwege aengerand geworden dóór dry boos- wigten, die hem mishandeld en uytgeslroopt hebben. Glorieux was draeger van eene som van 150 franken, welke hem met zynen overrok ontnomen is. Een franseh tydschrift kondigt een artikel af, geleekcnd Jules Janinen waerin men de volgende plaets aen treft Iedereen weet dal de slcgtste dagbladen van Belgiën opge steld worden dóór eene sóórt van letterkundigen, geboren in Vrankrykmannen zonder eer of zonder styl, die bvden vrem- den gaen verkoppen, zoo wel zy maer kunnen, liet weynigje gal dat men bun lot lydvcrdryf betaelen wilt. Men zou deèze tiamlclaers van laster cn lafherlighcyd op al de plaetsen van Europa vinden. Te Roomen spreéken er in den naem des gods dienst; in Engeland in den naem der vryheyd in Duytseliland werken er vóór de rekening van Meltcrnich, en in Belgiën prediken zy gestadig de voórtrefl'elykheyd der belgische natie boven alle volken der wereld. Den 12 augusty 's middags wandelde ecne jonge en sier- lyk gekleedc juffer, naby den spoorweg, in oene weyde der vlakte van Monplaisir. Toen den treyn aenkwam, begaf de dame zich op de spoórbaen, nam hacren hoed af, plaetsle den- zelven op haeren zonscherm legen eenen paelvervolgens ging zy met den hals over de ryspoóren liggen, en een oogenblik daerna reed den treyn bliksemsnel voórbv en hieuw bet hoofd Yan hel ligchacinHet lyk is daedelyk opgenomen en naer het knekelhuys van Schaerbeók by Brussel, waeromtrent dil onge val plaets had, gedraegen. De oorzaek deézer zelfmoord1 is onbekend. De juffer is erkend geworden vóór Louisa Cularle, oud 28 jacren, geboren te Faia, in Portugael, gezelschapsjuffer^ woonagtig by den graef Lorena, kommandant der genie van Braziliën. Maendag der verledene wéék, heeft men le Aerschot buyten de poort eenen persoon gevonden die zich zeiven had j opgehangen, en dien tot nog toe niemand herkent. Wel gekleed j met een paer nieuwe leêrzen aen eene goude horlogie in zynen f zak welke nog niel stil stond, een fyn hemd hetwelk nog zoo (V zuyver was dal, naer men óórdeelde, hy het niel langer dan twee dagen kon aengehad hebben, gaf geheel zyne kleeding I te kennen dat hy niel tol de leegere standen der maetschappy ft behoort. Men verliest zich in gissingen over dien vreradeling en over deszelfs wanhoópige daed. Geduerende den laetsten trimester zyn er 99,941 land verhuizers uyt Europa aengekomen te New-York in Amerika. Dit gééft juyst bet aenzienlyk getal van 1090 per dag. Een hollandsch blad zegt dat de erfgenaemen van Willem II eenen nieuwen uylslel vraegen om te verklaeren of zy de erfenis aenveèrden of niet. Het zelfde blad logenstraft hel ge- rugl dat het schilderykabinet van den overleden Koning open- baerlyk zou verkogt worden. Te Villers, departement der Aube, (Vrankryk) is deézer dagen eene vrouw overleden, die den buytengewoonen ouderdom van 105 jaeren bereykt had. Toen zy honderdjaerig was, stookte zy nog zelf den oven om brood le bakken. Zy had vier kinderen gehad, waervan dry jongens op hel slagveld vóór het vaderland sneuvelden, terwyl haere dogter, die de jongste was, nimmer k had willen in het houwelyk treéden, ten eynde haere moeder niet te moeten verlaelen. Toen die eeuweïinge overleéd, was zy nog in bezit van al haere geestvermogens. Zy had nooyl ziek te bed gelegen. ENGELAND. Onze ministcrieéle bladen beschouwen den slaetkuudigeu gezigteynder in Vrankryk als meer bewolkt dan sedert eenigen tyd. Zy geéven brieven uyt Parys, volgens welke de leyders van alle sóórt van regeéringsvorm er op uyt zyn, om de eerste gelegenhcyd de beste waer te neémen, ten "eynde of in eens een keyzerschap uyt te roepen, of Lodewvk Napoleon levens- lang tot president te verklaeren, met uytgebreyder magt dan thans. Den toets van een en ander zal zyn, indien vóór October eene verandering van ministerie meer in monarchalen geest mogt plaets hebben. Op den 25 deézer is te Chippenham de vrouw van eenen daglooner ter dood gebragi wegens het vergiftigen van haer eenmaends kind. Na haere veroórdeeling hééft deéze vrouw aen den geeslelykcn der gevangenis verklacrd, dat zy gedue rende haer 18jaerig houwelyk nog 7 haerer kinderen op dezelf de wyze van het leven bad beroofd. Vóór deéze herhaelde grouwcldaeden gééft zy als reden op, dal de kinderen toch van gebrek zouden omkomen, dewyl zy zelve vóór het gezin niet genoeg konde verdienen en haeren ïnan aen den sterken drank was verslaefd. DUYTSCHLAND. depecue van weenen. berlyn, 19 augusty. Men krvgt met den lelegraef van Wceneu tyding dal Gorgey den 15 de~wapens hééft neergelegd, in den omtrek van Yillagus, met zyne 50 a 40,000 man en dat hy zich zonder voórwaerden aen de keyzer lyke hcéfl overgegeéven. Men zegde le Wcenen op de beurs, dat Raab dóór de keyzer lyke bezet was. Ollmulz is in staet van beleg verklaerd, uyt vrees van eenen aenslag van wege de Hongaren. berlyn, 20 augusty. Den prins Nikolaes von Ilolstein den jongeren zóón uyt het buys Glücksberg die den deénschen dienst veriaeten heéflen als luylenant in een pruvssisch dra- gonder-regemenl is overgegaen," bevond zich met verlof te Berlyn. Hy leéd aen eene huydziekle en wendde twee genees- f wyzen te gelyk aen, waervan eene uylwendig. Over eenige dagen kwam by le buys, nam by vergissing de verkeerde flesch en dronk het hevig vergif. Gisteren overleéd by na een smer- télyk lyden. HONGARIËN. overgave. Dc Wanderer bevat hel volgende nieuws dat hy opgeeft als geloof wéér dig Kossulh heeft den 11 hel gezag aen Gorgey afgeslacn cn is den 12, even als Bem naer Turkyën gevlugt. Gorgey heeft dc weër- digheyd van dictator aengenomen cn hééft den 15 zich overge geéven lly hééft bevel gegecven dal Komorn, Arad Peterwardcin, zich zouden overgcéven. Arad hcéfl dit reeds gedacn. Gorgey hcéfl gezien dal hy niet meer worstelen kan en hééft de bloedstorting willen vermyden. Men spréékt vcél le Weenen over hel lol, dat men den dapperen Gorgey voórbcrcyd sommige denken, dal men hem als oproerling zal behandelenandere dal hy eene groloe plaets in hel oostcn- ryksch leger zal krygen! De Hongaren willen zich niet overgeévcn dan aen de Bussen. Gorgey vroeg ecne amnestiedoch generacl Ilaynau zegde dat hel tocstacn van genade aen den keyzer slegts toekwam. Men hééft brieven gevonden van Kossuth aen Bem, waerin den mismoed ccnigcrmaele doórslraelf en waerin hy levens vcél moeyelykhcden aenhacll in het maekrn der bankbillcUen. Het leger beliep op 15 july volgens dien brief i 65.00' man. Kossutk raed Bem aenzoodanig in Walchye ie handel n, dat hy de

De Denderbode | 1849 | | pagina 2