ZONDAG 2 SEPTEMBER 1849. DERDEN JAERGANG.—N 155. AELST, den 1 September. Dit blad verscbynl dos Zaterdags in den namiddag onder de dagtcckening van ilcn dacrop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- men in '1 algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brocluieren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne stukken waervan wy dè opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SUÜH. DEN DENDER-BODE HET MINISTERIE ROGIER EN DE VOLKSBEDRIE- GENDE BROODSCI1RYVERS. De zoo gezegde liberale gazetten alias de volksverley- dende broodschryvery ziende dat het volk tot walgens toe genoeg heeft van een ministerie dat, een paer jaeren geleden, zoo ryk in belofteu was en tot dusverre zoo arm inwerken gewéést is, die bladen zeggen wy, den aenstaen- den val ziende van hunne patroonen welke hun vóór dit oogenblik zoo véél stoirelyken dienst bewyzen, zyn woe dend tegen de onverkogtte en onomkoopbaere gazetten, omdat deéze al de ministerieéle belooften herrinnereu, de verkwistingen aen den dag brengen, de willekeurige akten laeken, en geduerig de volstrekte magtelooshcyd van het ministerie in het volbrengen zyner tallooze be loften zonneklaer bewyzen; die zoo gezegde liberale bladen, zeggen wy nog eens, die met 's volks zweet een appelken vóór den dorst dagten te vergaderen, brullen en tieren uyt.wanhoop legende onafhanglyke tolken der natie, omdat deéze moed genoeg hebben menigen akt van schande en politieke kctlery, heersch- en hebzugt aen de algemeene verontweêrdiging des volks te denon- ceéren; macr 'tis al verloóren, wy en onze geagte kon fraters weéten dat de scheldwoorden, de lasterende aentvgingen en vuyl gezwets uyt verkogtte pennen vloeyën, die altvd vóór den meestbiedenden den naesten verkryg- baer zyn. Ja, zoo vind men schryvers van dag- en week bladen welke de edele zending van volksbeschaeving en verdediging van 's vaderlands zedelyke en stollelyke be langen aen Mammon of den afgod van 'tgoud lafhertiglyk konnen opolferen, zonder zich met de grondstellingen van eer en geweéten, van waerheyd en regtveérdighevd te bekreunen Doch dit alles is van korten duer, want hoe zeer een volk zich oogenblikkelyk dóór verleydende beloften ook laete verblinden, het wórd evenwel wys genoeg wanneer het op zyn eygen stoffelyk belang aen- komt. Als men nu eens overweegt dat meestal die ministerieéle kampvegters tot die klas behooren, en dat M. Rogier dóór zulke kerels wilt verdedigd worden, wat moet er van 't ministerie gepeysd worden Met deéze enkele vraeg eyndigen wy deéze weynige regelen laetende de antwoord aen de overweéging onzer leézers over. Onzen kon frater heeft gedeeltelyk zyn wóórd gehouden nopens het afkondigen van de budgetten der geweézene en thans heslaende garde-civiek. Twee bediende der geweé zene garde-civiek, naemelvk den kapiteyn-kwarliermeesster en Secretaris van den opstellings-raed hebben, in 18 jae ren tvd, te samen 5,601 fr. getrokken vóór niets te doen, zegt hel Verbond, hetgeen nagenoeg op 200 fr. 'sjaers komt. Indien zv daervoór niets te verrigten gehad hebben, dan zyn die twee heeren slegts in de categorie geplaetst van den schoonbroeder van M. Rogier, die niet 200 fr. jaerlyks maer wel 4000 fr. hééft opqestreékeu en dit insgelyks vóór niets te doen gelyk het de brusselsche-Nation vlak af "hééft gezegd: wy zullen zonder omwegen hierop antwoorden dat wy zulke opstrykingen, al waren zy dóór onze eygenc ouders gedaen, openlyk afkeuren, wel te versiaen. als zy weézenlyk plaets hebben gehad zonder dat er vóór gewerkt is geweest, gelyk het Verbond zegt. Maer verder brengt onzen konfrater nog de helft van den budget niet vóór den dag welken vóór de n« bestaende garde- Jviek gestemd is en welken tot by de vier duyzend franken bel. >pt. Den man reéft slegts vier dóór de wet bezoldigde ollicieren op van welke Polka met 600 franken aen het hoofd staet, en de andere dry elk met 500 fr. te samen 1500 fr. doch die, volgens 'l Verbond kosteloos dienen. Wy konnen dit niet gelooven ten zy die officieren zulks zelve zouden schryven, want op een blad voort- iiaen gelyk het Verbondware eene onbezonnenheyd't hééft nnmeVs ie acngeborene gewoonte van te liegen en slegts som- ivd eens, bv vergryp, dé waerheyd te zeggen. En wat meer is, hoe zou 't pluym-advokaetje van 600 fr. konnen afzien, hy die zich vóór 75 centiemen twee mael dags zou laelen geesselen Neen, konfrater dit gelooven wy niet, dit zou ons dóór regt- zinnige en agtbacre persoonen moeten gezegd worden eer wy van tleés gcdagl zouden lerugkeeren. Doch indien wy eens geduerende 18 jaeren enkclyk de 1,500 opgegeévene fr. moesten vermenigvuldigen, wy zouden niet 5,601 lr. maer wel 27,000 fr. vinden, en aldus zouden wy wederom moeien zeggen dat onzen konfrater, als na gewoonte, wederom het publiek heeft willen blinddoeken. Overigens vraegen wy, als er geenc onkosten vóór officieren te beladen zyn, wat er met het geld van den jaerlykschen ont vang der garde-civiek contributie zal gedaen worden, T is dat 't geen wy en 't publiek geêrne zouden weéten, als ook hoe véél dien'ontvangst bedraegt. Wy verwagten hierop eene ant woord van wege den Monilcur van 't sladhuys, doch vóórzien dalwy in onze verwagling zullen bedroógen zyn't géén ons op die zaek zal doen terugkeeren. Sedert dat het Verbond, op bevel izyner patroonen, zich vóór de verkeerde uyllegging der wet op de liefdegiften ten voór- deele der arme en onder toezigt der geeslelykc hééft moeien verklaeren, heeft hy gezien dat hy «iet langer zyne slegle grondstellingen en goddelooze neygingen kan verduyken. De godvrugtige giften over eenige wecken aen de kapel van O.L.Y. ter Werf gedaen, hebben hem 't bloed naer 't hoofd doen sty- gen, en hem dc weynige wóórden die wy dacromlrent gc- schreéven hebben, spotswyze doen herhaelen. In zyne woede, gelykt hy die godvrugtige geévers aen llaliaensche brigands welke de moord van een geheel huysgczin doen gepaerd gaen met kruyssen en gebeden ter eere van de Madona Maer, hola meester, zoo verre hebt gy de meerderheyd van Aelst nog niet gekreégen, integendeel wy kunnen u verzekeren dat, na gy het testament uwer kopstukken zult voltrokken hebben waermede gy Zaterdag in uw eerste artikel begonst zyt, zal men u de poorten loonen langs waer gy ingekomen zyt, gelyk uw blad het reeds by ruym de helft uwer geweézene leézers ondervonden hééft. Hel Verbond van Aelsteen diër weekbladen die de plaegers en afperssers der Belgen in alles en vóór alles toejuvehen, is in zyn lactste Nr eeuen treffelyken Canonist geworden. Den voórnaemen patroon van dit blad, M. Bruneau, schynl er zich dit mael mede gemoeyd te hebben, want er over kerkvergade ringen, afschaffing en spoliatie van kerk- en kloostergoederen en meer andere schoonc dingen met véél smaek gesproken is, hetgeen ons doet onderstellen dat M. Benediclus deéze inlich tingen op zyne revs naer Spaniën in de archiven der aldaer afgeschafte kloosters hééft gevonden. M. De Bonne, geweézen representant, plagt alle jaeren ter gelegenheyd der beraed- slaeging overjden budget van justicie met zulke kanonieke uytleggingen vóór den dag te komen, maer de kiezers de ney- ging van dien man ziende, hebben hem, by de lactste kiczin- gen, met al zyne kanonieke redevoeringen op flcsschen gelrok ken. M. Bruneau mag vóór vast houden dat de flakkons reeds gespoeld zyn waerop hy met al zyne aenhangers zal getrokken worden. Indien wy geloof moeten geéven zegt den Vlaming aen eenige inlichtingen, die wy uyt Brussel ontvangen, het ministerie zou besloeten hebben van tegen de katholvke denkwyze eene volle dige en stelselmatige terugwerking in teriglen. Al wat kotho- lyk is, of dóór katholyken ondersteund word, zou niets meer verkrygen, Tot hoe verre deéze inlichtingen egt zyn, weéten wy niet, maer wy weéten dat 31. Rogier en consoórten dóór de mande zouden vallen eer zy twee jaeren dit stelsel zouden iu voegen gebragt hebben. Mynheer den Opsteller ran den Dender-bode, gelieft de vol gende regelen in uw geëerd weekblad te plaetsen gy zultver- pligtendienen uwer geabonneerde Zondag laetst ben ik vóór de eerste mael by de Hout merkt naer de exercitiën van het eerste bataijlon der Garde-Civique van Aelst gaen zien. waer van mynen zóón deel van maekt. Groot was myne verwondering wanneer ik zag dat de oesters haere putten"verlaelen hadden cn zich aen haere poortjes byna half naekt hadden geposteerd, en dit wanneer het balaülori daer üeduerig voor bv deffileérde. Ik laet aen de overste der burgerwagt van Aelst weéten dat, in geval de policie haere pligl in het vervolg niet zal volbren gen, dit is te zeggen, van die putten behoorlyk te doen sluvten, ik, als vader van familie, niettcgenstaende de wel op de Gardcx Civique, den oórlof aen mynen zoon zal weygeren van op die plaets nog de exercitiën ie gaen bywoonen. Eenen vriend van de cerbaerheyd. Eergisteren heeft de prysdeeling aen de leerlingen van de Broeders der Christelyke Schooien plaets gehad. Geheel deéze plegtigheyd welke in de beste orde is gedaen geweest, geluygt de groote ervarenheyd en onvermoëybaeren icvcr weiken de agtbaerc liefdebroeders aen den dag leggen om aen de a hue en onvermogende eene behoorlyke ondcrrigling in te planten. Aen zulke onderwyzers die zich met ziel en ligchaem cn dit uyt enkele mensehenliefde acn de beschaeving der opkomende jeugd toewyden, konnen wy nooyt te vcél lol' loezwaeyënT is algemeen gekend dat hunne taek hard en moeyelyk is, maer zy die aen alle aerdsehe belooning verzaeken en alleen het toekomende in d'oog hebben, smaeken zelfs de zoetste vertroos ting daer waer andere, die slegts dóór het stoffelyke zyn aen- geprikkeld, bitteren last in vinden. Gelyk den hovenier die dóór zyne ervarenheyd de hoornen met vruglen belaeden ziende, zich verheugen mag, aldus mogen onze verdienslelyke broeders zich verheugen in den groolen voortgang dien hunne leerlingen gedaen hebben en waervan zy outegenspreékelyke bewyzen hebben gegeéven. De kermis te Geeraerdsbcrgen is, gelyk in andere steden, dit jaer maer gemeen geweest, nogtans zyn er verscheydene con certs gegeéven die vcél vermaek aen de toehoorders hebben bygezel. Het concert champètre dat in den kostelyken lusthof van den heer doctor De Cock is gegeéven geweest, had vooral véél volk waeronder het puyk der stad, uytgeloki. Den uytge- strekten hof waervan wy gewaegen, was op de schitterendste wyze verlicht cn dóór arken, bctooverende perspectieven etc. etc. op eene wondere wyze verfraeydniet een verrukkend vuerwerk gelyk aen dat 'l welk daegs te voóren op de groote merkt was al'gesieéken, is, tegen tien ueren des avonds, dit schoon feest geëyndigd. Men verzekert dat zommige hcete liberaelen diër stad niet al te kontent waren omdat er zoo véél volk dit feest was gaefi bywoonen, doch die onlevredenheyd moeten zy aen zich zelve loeschryven want wat schuld kon er dit feest in hebben dJl zy acht dagen vóór hunne kennis eene zoo mislukte vinkevangst gehad hadden, maer 't is toch wel, men hééft ons verzekerd dal zy het zich nu iu de maltentaerlen cn 't jonk-oud gelapi hebben-. Onzen confrater scliynt zeer wel aen d'oude pekens te gc- lyken die niet anders spreéken dan van de jaeren hunner eerste broek, omdat deéze gebeurtenissen bun best in T geheu gen geprint zyn, daer zy het tegenwoordige slegst onthouden, gelyk T spreekwoord zegt, van twaelf ueren lol hoog noen. Aldus zien wy ook dal hy geêrne spreekt van zynen pidomme (Epitomé) die met de romeynsche geschiedenis gepaerd gaei, immers, Zondag laetst handelde hy met veel smack van den fameusen Caligula en deszelfs boozen aerd. Onzen man ge- waegde ook van Yirgiiius wiens naem alleen hy onlhouden hééft, maer wal vóór eenen poezymecsler hy is en hoe hy de figueren van dien digtcr kent, hebben wy aen 'tpubliek be- weézen in het artikel door 't welk wy aen 't ventjes curieus- heyd hebben geantwoord, handelende over 'twieksken der lanteèrn of lamp, over de brandstoffen in de sioóf etc. etc. Ondertusschen, daer onzen confrater zoo dikwils de wóórden herbaell welke wy eens gebruykl hebben, naemelvk den adder moet gedood worden, zouden wy hem wel eens willen vraegen of den voernaemsten adder ï'hydre de Lernc, (1) niet reeds gedood is en wie deszelfs dooder geweest is Hierop verwag ten wy eene antwoord van onzen poezymeester. Den heer Notaris Evit, oudsten komt zyne demissie als pre sident van de administratie der burgerhospitaelen deézér stad te geéven. Wy zyn nieuwsgierig om de beweegredens deézer ouverwagtte demissie te kennen, daer wy ons maer moeyelyk konnen inbeelden dat den heer Evil in den korten tyd van tien maenden sedert zyne installatie, zoo zeer veranderd zy dat deéze eervolle fonctie hem zou le lastig vallen. flj L'hydre de Lcrnc had zeven gezigten.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1