Het hospilael Ndat voor de cholerieken alhier gediend heeft word thans geheel gekuyschl en gezuyvcrd* zoo dat er de Broeders der Christelyke Schooien bv de opening des leergangs van 1840-1850, wederom zullen in bezit van gesneld worden. Wy verhoópen dat, legen het eynde der toekomende wéék, de antwoord zal versehynen op het rapport van de by- zoudere Commissie belast met het onderzoek des Budgets der Hospicièn. Morgen vroeg ten 5 ueren 5/4 is het algemeene exercitie vóór de Burgerwagt, en ten 10 ueren kiczing voórccnige Ser geanten en Kaporaels. Moeten dus de garden des zondags geene misse meer hooren of is de overheyd der garde civiek ge- inagtigd van de misse te dispenseéren Wy roepen de aendagt van wie het behoort hierop in en verhoópen dat die zaek zal ovcrwoógen worden. Er is ons eenen naemloozen brief toegezonden welke wy niet konnen medcdeclen omdat wv van geene stukken gebruyk maeken welkers schryvers ons onbekend zyn. Wilt den opstel ler des brief ons zynen naem laetcn kennen, wy zullen geheel 'l stuk opneémen, hy mag vóór de volstrekte geheymhouding verzekerd zyn. By onsgaet het nielgelyk by zeker schandblad welks directie den schryver van zommige artikels genoemd hééft. Berigl aen kerels«die zich als treffelyke menschen willen doen doórgaen. Nogtans is er in den naemloozen brief een l'cyt aengchaeld waervan wy reeds voórneémens waren te sprec- kén; wy zullen er dus in ons aenslaende N' een wóórd over reppen. De ministeneéle dagbladen spreéken van eenen te neé- men maclregel, waerby de kooien,geschikt voorden uytvoer, gratis op de yzerewegen zouden vervoerd worden. Indien zulks toegesiacn word, zullen de belgischc koólen beter koop zyn in Engeland als by ons zelve. En indien dat nieuw voórregt toc- gestaen word aeu de waelsche koólnyverheyd, ten nadeele der openbaere schatkist (wy leggen alle jaeren zeven millioen toe aen de exploitatie onzer spoorwegen)waerom laet men de gracnen en bestiale», beschikt vóór den uytvoer, niet onvS*- geld vervoeren op de yzerewegen Den onderzoekingsjury voorde kandidaluer in de regtcn, te Brussel zitting houdende, hééft thans zyne werking geëyn- digd. Dien jury heeft ditmael eene tot nog toe onbekende slrenghcyd aen den dag gelegd; zyne eyschen waren groot. Van 20 leerlingen, die tot liet examen loegelaelen waren, zyn er slegts dry aengenomen. Die dry leerlingen zyn: de heeren Delecourl, Bregenzer en Van den Kerckhove. Men léést in de Chronique de Courlrai: Deézer dagen heeft den romevnschen ex-triumvir Armellini de stad Korkryk bczogt, in gezelschap van doctor Jacquemyns, van Dadizeele. Den lieer Armellini is eenen man van ongeveer 60 jaeren. Hy bezit eene groole zagtaerdigheyd en zyne spreékwyze is gemuk- kelyk en aengenaem. Naer liet sclivnt, hebben er alle nagten in sommige volkryke wyken van Parys vereenigingen van Montagnards placts. Deézer dagen wierden meer dan 800 agenten der policie op eenen avond uytgezonden en ten dry ueren 's morgens w aren reeds al de processen-verbael van die nagielykc zittingen in handen der policie; alles was in die opgaven nauwkeurig op genomen lot zelfs de minste gebaeren van sommige verte gen wóórd igers. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK, ITALIËN EN HONGARIËN. Parys, 50 augusty. Men spréékt veel over hel hyeenroepen tier Vergadering, vóór het bepaelde tydstip. Men zegt, dat de lydingen van Boometi zoo belangrvk zyn, dat men dc represen tanten den 20 september wilt byeenroepen, dus zoodra de generale ra eden gesloóten zyn. Eenen koerier is deézen nagt van Gaëla éengekomen, draeger zyndc van eene depeche van den heer Rayneval aen het kabinet van buylcnlandscbe zaeken. Het scbynt dat de laetste nota van Vrankryk zeer ongunstig ontvangen is, dóór den kardinael Aulonelli. Den heer Rayneval is naer Caslellamare vertrokken, waer den heer de Corcelles vertoeft. Men hééft véél over de gezondheyd en den stoffelyken Toestand van den heer Lamarline gesproken. Den digter is zeer gezond. Wat zyne financieéie positie aengaet, hierover verneé- meu wy het volgendeEene commissie had zich gevormd om hy inscliryving den digter zyne goederen te kunnen laclen behouden. Deézen hééft geantwoord dat zyn letterkundig werk, voldoende was om alles te vereffenen. Er is te Boomen groole verdeeldheyd uytgeborsten tus- schen de kardinaelen der gouvernemenls-eommissie en gene- rael Roslolan, uyt hoofde van de in vrybeydslelling, dóór den gcnerael, van verscheydene persoonen, die op bevel van de kardinaelen aengehouden waren. Uyt een rapport van den baron Haynau blykt dat de ver volging der Hongaren zoo gewigtigc resultaeten beéft opge leverd, dal op dit oogenblik hel Banaet en geheel Zevenbergen van opstandelingen gezuyverd is. Den 19 gaf zich het korps van Vecsey met zyn overschot van 7000 man, 1000 paerden, 4000 geweéren en 2 kanonnen by Boros Jenö aen de Bussen over. Bern en Guyon, dóór den generael Lüders in het nauw gebragt, lieten hun leger in den steek en wisten te onlvluglen. De ver iaeten opstandelingen, omstreéks 8000 in getal, met 50 kanon nen, legden de wapenen neder. Hel legerhoofd der opstande lingen, Dessewlt, hééft zich aen den generael Wallmoden overgegeéven. Er waren derhalve na de kapilulalic van Arad meer dan 25,000 man gevangen genomen en 176 kanonnen buyl gemaekt. Den prins Paskiewilsch hoéft dc hoofden der opstandelingen, de voormalige ryksdags afgevoerdigde, alle krygsgevangenc en het geheel krygsmaterieél aen de ooslen- ryksche troepen overgegeéven. De Pcsllicr Zeiluny beval berigten van ooggeluygen, welke een deérnisvveèrdig tafereel ophangen van de ellende, waeraen de verslrooyde overblyfselen van Görgey's korpsen ten prooy zyn. Op sommige plaelsen, zag men hen meloenschillen van dé straet opraepenom hunnen hongeren dorst te stillen. Bevzigers uyt Debreczin komende, verhaclen, dat de wegen bedekt zyn met zwermen landstonners, die naer hunne woonplaels terug- kceren, waer van alle gebrek hebben en hunne peèrden of wat zy nog bezitten vóór spolpryzen verkoopen, om zich levenshe- noodigdheden tc kunnen aenschaffeu. Oubcschryfelyk moet de verwarring en radcloosheyd zyn, welke alom heerscht na den slag van Temeswar, dc viugt van Kossuth en de overgave van Görgey. Veéle die aen den opstand hebben deel genomen, trag- ten dóór de zonderlingste vermommingen en gedaenteverwisse lingen zich zoovéél mogelyk onkenhaer te maeken, en aen neérslagligheyd, verwenschingen, beschuldigingen tegen de bewerkers van hun ongeluk is geen gebrek. Zelfs spréékt men reeds van voórbeélden van zelfmoord. Szeniere verkeert in eenen staet van verstandsverbystering. De inschryving vóór den aenkoop en de verloting der voorwerpen, die op dc nyverheydslentoonstelling van Ylaende- ren pryken, brengt aenzienlyke sommen op. De kommissie hééft reeds aenmerkelyke aenkoopen gedaen, waeronder wy de volgende bemerken. De lynwaeden der werkhuyzen van Baelegheni, Cruyshautcm en Ingelmunster. Die van MM. De Vids-Pins teAelst;Van Ackere en Pareit, te WevelghetnDe Cock-Watrelos, te Rousse- laere; Feys en Yerbeke, te Bendelede, enz., enz. De tafellakens van M. Dommer te Aelsl, en van MM. Van Melderl te Haellert, Yan den Broecke, Meganck en Roeland, te Iierkxken. De batist van M. Maes,te Bevere, van M. Van Ackere en Pareit, te Wevelghem. De shalls en kanten van MM. Lepage-Kina, Stocquart, te Gccraerdsbergcn en Girardin, te Aeltre. De kanten doórzilverd kapsel van M. Peetcrs-Van den Bos sche ie Gend, de kanten van verscheydene handwerkschoólen. De zvde van MM. lticurd, le Deynze, Impens en Bouricand te Aclst. Men hééft deéze wéék in het poortael van St-Nikolaes- kerk le'Gend een kind gevonden van vier weéken oud, dat zeer wel gekleed was. De politie hééft het naer het vondelingen-huys doen draegen. Men schryft uyt Dendermonde aen den Mcssager de Gand: M. De Jaegher doet zyne oilieieéle omreyze in de dendermoud- schc slreék, en ter deézer gelegenheyd zyn er ten allen kant kavalkaden en eerewagten ingerigt, enhebben er verlichtingen plaets. d Na twee praglige banketten welke hem dóór den distrikt- kommissaris en den burgemeester wierden aengeboóden, hééft den gemeenle-raed van Dendermonde in het hoofd gekreégen hem den maendag 27 met een derde banket te vereeren. Een bal, dat zeer pragtig zyn zal, dewyl de stad enkel vóór de veiciering der zael 2000 fr. besteéd hééft, zal op het banket van den gemeenteraed volgen. Indien de blyken van loegenegenheyd welke den gouver neur le Dendermonde ontvangt, in de andere plaetsen volgen, dan loopt hy groot gevaer van iu geen gansch jaer zyne omreyze ten eynde gebragt te hebben. Volgens de opsomming, zal het nieuw poststelsel vóór de maend july maer dertien duyzcnd franks minder opbrengen dan het oud regiem. Wy moeten verder doen aenmerkenen dit is dehoofdzaekelyk, dat de berekening niet op de verkogte zegels, gelyk in Enge land, maer op de ingekomene zegels gedaen is, in de zitting van zaterdag hééft den gemeenteraed van Gend bedankingeu gestemd aen al de geneésheeren diër stad, die zich dóór hunne zelfs opolïcring geduerende de verwoestin gen van den cholera hebben doen onderscheyden, alsook aen degeëne die deel hebben gemaekt van de kostelooze bureelen van raedgeéving zooals MM, V,an Ooteghem, Snellaert, Stoops, Beydler, De Braband, Hensmans, enz., enz. By koninglyk besluyl van den 27 augusty, is M. L. J. De Clercq tot schepen benoemd der stad Geeraerdsbergen, in ver vanging van M. Spilaels, overleden. Den eerw. heer Nachtegael, geweézen oversten van het kleyn seminarie te Rousselaere, is vicaris-generael van het Bisdom van Brugge benoemd. Wy verneémen met innig leed de dood van M. Van Dries- sche, pastor van Sleydinge, wiens verkleéldheyd aen de belan gen der armen zyner parochie alom de verwondering opwekte. Deézen eerbiedweèrdigen priester is zaterdag aen eene korte ziekte overleden, en word betreurd dóór zyne schapen even als dóór al degeéne die hem hebben gekend. In het bezoeken der zieken wierd hy dóór eene brandende koorts aengedaen, en na weynige dagen betreurde de gansche parochie het afsterven van haeren teerbeminden herder. De land- en hofbouw-expositic zal den i6 deézer maend september te Gend geopend worden. Vóór den 10 moetende bloemkweekers de borderellen overzenden van de bloemen, fruyten en gewassen, welke zy ten loon willen stellen. De land hou w-voórwerpen worden ontvangen den 5 september; den honing, het vlegtslrooy, kacs, wol, zyde, hof-werktuy- gen en kunstwerken van land-en hovingbouw,den 10 september de fruyten, grocnsels en bloemplanten, den 15 september; de afgesneéden bloemen en de boter, den 14 september: aide andere hier niet genoemde produklen, den 8 september. De expositie beéft plaets in de lokalen van den Casino. Hel kollegie van burgemeester en schepenen der stad Loven hééft beslist dat geduerende de kermis de openbaere bals niet zullen toegelaetcn zyn en dat de nagtklok op de ge- woonlyke ueren luyden zal. De andere publieke vergaderingen zyn toegelaeten vóór zoovéél de belanghebbende zich schikken naer de voorschriften van gezond heydsleer der politie. Dry besineltelyke ziekten ontvolken le gclykertyde de stad Luyk den cholera, de zweetkoorts en de kinderpokken. Dit is zeer zonderling, dewyl de geneésheeren beweeren dat er geen twee besmetlelyke ziekten te samen kunnen heerschen. Gazette dc Licge.) Men verzekert, dat den heer Van Hoorebeke, lid van de kamer der vertegenwoordigers en advokaet en professor by de vryc universiteyl te Brussel, benoemd zal worden lol de plaets, welke dóór het overlyden van den heer Molitor openstaende is hy de universiteyl. Indien den heer Van Hoorebeke die plaets aenveèrd, zal het kies-kollegie te Eecloo tol zyne vervanging als verlegen wóórd iger moeten overgaen. Dit is gelogenstraft. Deézer dagen des namiddags, zyn er te Hamme, arrondis sement Dendermonde, vyf huyzen dóór de vlammen vernield. Zy waren verzekerd. De schade is op omtrent negen duyzend franks berekend. Men léést in de Broedermin van Gend. Eenen der oudste en agtbaerste boekdrukkers deézer stad, M. Frans Jacob Bogaert, is deézer dagen overleden in den ouderdom van 72 jaeren. Niet alleen als geweézen uytgeéver der Gazette van Gent en van den Indicaleur, maer vooral als weldaedigen mensch en braeven I burger zal den naem van Bogaert in gezegend aendenken bly- ven. Zyne aenzienlyke forluyn besteédde by gedeeltelyk tot i lielde-werken. Te Exacrde sliglte hy eene schuylplaets vóór 70 arme gryzaerds, welke zynen naem dragleene gifte van 25,000 francs dééd hy aen de stad Gend, en véél andere bezetten acn familie en byzondere persoonen maekte hy by zyn testament. I Verscheydene vlaemsche brochueren en vlugschriften bestaen er van den edelen mcnschenvriend, wiens asch in vrede moge rusten. Dry heeren muzikanten uyt Brussel wilden den 28 het regement guides, dat uyt het kamp kwam, te gemoet ryden, ten eynde aen hunne kameraeden den wyn van eer en allerley ververschingen aen te bieden. Zy reéden in eenen tilbury naer Cortenberg en hadden zich een allervrolykst gedagt gevormd van de ontmoeting. By het zien aenkomen van het verwagt regement, wierd het moedig peérd aengedreéven en in de haest om eene helling af te daelen, kantelde het rytuyg om en de dry heeren rolden met snelheyd het regement te gemoet, dat, onge lukkig! in draf voórby reed. Maer toch was.er niet yeél meer aen verbeurdwant de flesschen met wyn waren gebroken en de eétwaer lag in het zaml!... De dry heeren zyn er met den schrik afgekomen en het rytuyg is gebrokeu. Maendag hééft men den genaemden J. L. Heureux, oud 54 jaeren, le Paturages geboren, surveillant van le klas in de administratie van den yzeren weg van den staet, opgehangen gevonden aen eenen boom op het grondgebied van Sinl-Josse- ten-Noode. Hy hing half lyf in het water van eenen gragt, over welken den boom zyne takken uytspreydde. De spoedige toege diende hulp om hem tot het leven terug te roepen, is vrug- teloos geweest. Men schryft die zelfmoord toe aen eene zinneloosheyd, ver- oorzaekt dóór een ministerieél bevel om hem 5 dagen appoin- tement af te trekken. De dagbladen hebben over eenigen tyd gesproken van eene zaek van kwaeden wil, waer de gemeente Roxem, arrondis sement Brugge, het voorwerp van is geweést. Er was des nagts eene aenmerkelyke hoeveélheyd zaed van onkruyd geworpen op de bezaeyde landen der hoeve, thans bewoond dóór den land bouwer Seael en voórtyds gebruykt dóór Frans Monteyneen zyne zoónen. De schade welke vóór den nieuwen pagter uyt deéze slegte daed voort is gesproóten word op 2500 a 5000 fr. berekend. Den argwaen viel van den beginne af op de familie Monteyne, die zich nog op de hoeve bevond toen de misdaed gepleegd wierd. MM. den procureur-generael en den regter ter instruktie begaven zich ter plaets om de onderzoekingen te beginnen en het spoór der pligtigen niet te verliezen. Het on derzoek wierd te Brugge voortgezet, en Frans Monteyne met zyne twee zoónen, Joseph en Karei, wierden dóór de korrektio- neéle regtbank ieder tot twee jaer gevang veroordeeld. Er is grootelyks spraek te Brussel, eene socicteyt in te rigtcn, die ten doel zou hebben de ligchaems-oefeningen en de moreele vermaeken onder de goede werklieden te verspreyden, ter uytsluyting van het gewaënde genoegen, dat uyt den drank voortspruyl. Die socicteyt zal den naem van Gczondheyds-insti- luel aenneéinen. Men schryft uyt Thiell: Zondag namiddag hééft alhier een voorval plaets gehad dat zeer beweenlyke gevolgen zou kunnen veroorzaekl hebben. Op het oogenblik dat de leerlingen van het kollegie het looncclstukje vóór het publiek vertoonden, is eensklaps het amphiteater ingestort, waerop een honderdtal aenschouwers zich bevonden. Eene jonge dogter is zwaer ge kwetst naer het Oud Mannenhuys gedraegen, doch vóór hel behoud haers levens is er niet te vreezen, en zoo wy verneémen zal zy niet verminkt zyn; andere persoonen hebben ligte kneu zingen bekomen en de overige zyn er gelukkiglyk met den schrik afgekomen. Wy leézen in den Kcmpcnaervan Turnhout: a Een bezonder ongelukkig geval hééft deéze week de cholera-ziekte, die reeds sedert den 8 deézer maend onze stad veriaeten had, weder doen terug komen. Een landbouwers-huyshouden had het ongeluk eene hoorn beest- te slaglen, die dóór longvuer was aengedaenvan dit vleesch hadden zy de onvoórzigtigheyd worsten te maeken en daervan te eélen; dit brayt kortelings daerna al de teekens van de ziekte te voórschyn aen de persoonen, die daervan geeéten hadden, in zoo ver dat er reeds dry van overleden zyn en den vierden nog niet buyten gevaer. Een grooter bewys, dat de ziekte deézer persoonen hieraen is toe le schryven, is dat ver schillende andere persoonen, die van dezelve worsten ten geschenke hadden ontvangen, na daervan geeéten te hebben, maer in mindere hoeveélheyd, vermits zy daeraen eenen slegtcn smaek proefden, met de cholerine-zieklezyn aengetast geweést. Epnen jongen van 7 jaeren, die van hetzelfde vleesch «eecten hééft, is insgelyks, in stervens gevaer naer het Gasihus gedrae gen, en laeter beéft er zich in onze stad geen kas van cholera meer opgedaen. Dit ongelukkig geval zal, hoópen wy, de waekzaemheyd onzer keurmeesters verdubbelen om te beletten, dat er geen vleesch van ongezonde beesten, meer in de Yleesch-Hal worde verkogt, om alle ongelukken, die dacruyt zouden kunnen voort- spruyten, te verineyden. Maendag is generael Gucheneuc te Parys overleden. Dien generael was den schoonbroeder van marschalk Lannes de Montebello; hy was vroeger een der aides-de-camp van keyzer Napoleon geweést. Een groot ongeluk, zegt de Union Nationale, een dagblad van Perigueux, heelt hier de familie van eenen onzer agtbaere ingezetenen in den rouw gedompeld. Den jongen Durand de Corbiac, eenen kleyn-zoón van den heer Percheron, algemeenen ontvanger van het departement, en van den oud-afgeveèrdigden van Bergerac, reéd tc peérd in onze stad, toen eensklaps het peérd op hol geraekte en den ongelukkigen jongeling uyt den zadel geligt wierd. Hy viel met zyn hoofd op eenen* hoop steenen, welke zyne hoofdschedel verbryzelden. Men hééft hem stervende opgenomen en twee of dry ueren daerna was hy slegts een lyk.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2