ZONDAG 9 SEPTEMBER 1849. DERDEN JAERGANG.—N' 156. AELST, den 8 September. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de daglcekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jacr inschryven, mogen alle dry macnden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- uen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DENDER-BODE EEN WOORD AEN T VERBOND. Een Ghcél rcusaglig artikel treffen wy in 't Verbond, van zon dag 11. wacrin den schryvcrwelken zoo als zyns gelykcn, dag en nagt droomt, eenen zyner droomen aen den Dender-bode poogt toe te passen. Den inhoud des artikels en dcszelfs aeneen- schakcling verraeden het breyn waeruyl zy voorlvloeyën. Nu, ierwyl onzen konfralerspreékende van een conciliabule by 't welk wy, volgens hem, tegenwoordig waren, 'tgcénwy als zynde eene schandelyke lasteringloochenen, zich curieus loont om te zien met wal slyk uyl den Dender de anltcoord der Hospicie-hcercn op het fameus rapport onzer rcgcéring zal vercierd zyn, nu, vrac- gen wy aen onzen konfraler dal hy ons zou loelaelcn te zeggen dat wy verzekerd zyn ilal de heer en der Ilospicen geen slyk uyl den dender noch uyl Porlugacl zullen noodig hebben, maer slof ge noeg zullen vinden om het rapport, uyl Gheélc hersens gesproólcn, zoodanig te vcrghcc'len en morzig te doen voorkomen dal er 'l publiek van walgen zal. Onzen konfraler gcdooge o.ok dat wy op onze beurt curieus zyn en hem vraegen of hy niet wéét wan neer den Ghcêlcn opsteller een tweede reysje naer het vermaerd stedeken zal onderncémcn en, even als zyn peken, eene vogcls- gedaente zal aantrekken. Dacr wy den strik onlwacren dien onzen bedorven konfraler ons spant, nacmelyk van onze plaets aen beuzelaeryen te doen verspillen en onze acndagl van 't fameus rapport af te trekkenzyn wy van gedagl hem vóór als nu in den vollen grond te zetten en zyn Nr van zondag zorgvuldig in onze portefeuille te sleeken, hem cglcr beloóvende dal er scherpe nota zal van gehouden worden. Hy mag van de rekeningen der Ilos picen zeggen wal hy goedvind, maer wy raeden hem aen zeer voórziglig te zyn, wilt hy met den aenkomenden noólentyd geene al te harde van die vruglen te kracken krygen. DE LEEGE GEESTELYKHEYD EN" 'T AELSTERSCII LIBE- RALISMUS. Elkeen die 't verslag gelcézen heeft der Stedelyke Commis sie van Aelst, belast met het onderzoek van den budget der Ilospicen, hééft konnen bemerken dal de aendagt dier zoo ge zegde liberale commissie uytsluytelyk op de traktementen der dry aen de Ilospicen gehegte priesters is gevallen. Om het geéerd publiek te misleyden, om den pricslerlyken slact haCle- lyk te maeken, om hunnen ingekankerden haet legen de geeslelykheyd te voldoen, hebben de mannen van 't rapport hunne voórgeévingen met eenen mantel van schynbaere be- zorgdheyd en liefde jegens den armen omhangen, in hóóp van aldus de aendagt des publieks van hunne waere inziglen af te trekken en onder 'tschaepsvel des te gemakkelyker den wolf te konnen speélen. Wy hebben tot nu toe hier over gezweégen om dat wy van wege de Administratie der Ilospicen een ant woord verwagtlen op geheel hel verslag der stedelyke commis sie, verslag dat een onuylwiscbbaer schandmerk zal stellen op het voorhoofd der bewerkers en deszelfs goedkeurders; dit antwoord is thans verscheénen het strekt kragtdaediglyk om onze gezegdens te staeven en levert ons bovendien overvloedige stof op om mannen te ontmaskeren die lol dusverre onder den dekmantel der geveynsdheyd verschoólcn, in 'tdonker hunne onedele inziglen ten uylvoer bragten. Wy zullen dus, ter in lichting van t geëerd publiek, tot welzyn der gemeene zaek en tol schande der dobbelherlige hel rapport der Verslags-com- missie benevens het antwoord van de geagte Administratie der Hospicen onderzoeken en er onze bemerkingen byvoegen. BEGGYNHOF. TRAKTEMENT VAN DEN EERW. PASTOR. In het republiekaensch Vrankryk erkent het gouvernement de nutligheyd der geeslelykc corporation in deézer voege dat het eenen omzendbrief aen de bisschoppen en aerlsbisschoppen gael loestieren om hen te verzoeken de overste dei- geeslelyke ordens van bevde geslachten by een te roepen, ten cynde nieuwe geestelyke sliglingen inde aï'rikaenschebezittingen te bewer ken. En wal doel men in 't monarchiek Relgiën Wal doet men te Aelst welks besluer zich liberael noemt? Dóór alle slach van knevelaryën en hcymelyke bewerkingen, dóór in 't donker ge- smeédde plannen en arglistigheden zoekt men'1 Beggynhof te 9upprimeéren welks wettig bestaen de liberale verslags-com missie onbesehaemdelyk durft loochenen, ofschoou het gouver nement der consuls dat, om zoo te spreéken, geene geestelyke gestigten eerbiedigde, noch het keyzerryk ooyt deéze kwestie hebben aengeroerd. De beweég reden waeroponze liberale zich steunen, is dat de Beggynhoven in de algemeene spoliatie, van hunne goederen zyn beroofd welke ter besturing tot de hospicen zyn overgegaen; en, omdat de Beggynhoven van hunne goederen zyn beroofd, mogen de revenuen dier zelfde goederen niet meer dienen om de onkosten der goddelyke diensten te dekken, om de behoeftige zieke beggynen te ondersteunen, om in 't onder houd van den pastor te vóórzien, immers om het Beggynhof in zwang te houden gelyk het van over eeuwen geschied Wy zullen deéze kwestie niet verder onderzoeken, zy is wydloopig ind'anlwoórd der administratie verhandeld, enkelyk zullen wy zeggen dat de stedelyke verslags-commissic kwaedaerdiglyk voórgeéft dat deéze onkosten uvt de armkas belaeld worden, terwyl het integendeel ten overvloede beweézen is dal het Beggynhof de twee derde zyner goederen besteéd om den armen te onderhouden. Om de bediening van den heer pastor des Beggynhofs haelelyk te maeken en, ware zulks mogelyk, om den blaem des publieks op dien agbaeren en verdienslvollen gees- lelyken te werpen, maekt de verslags-commissie eene rekening op volgens welke zyne jaerwedde lot 1865 fr. beloopt, waer- onder zy -400 fr. moet brengen vóór deszelfs woonst en 400 fr. vóór fundatiën, van welke 140 missen a 1 fr. moeten belaeld worden benevens 52 jaergelyden a 5fr. van welke jaergelyden slegls de helft aen den pastor ten deele valt, zoo dat deéze 400 fr. onder '1 traktement niet mogen gerekend worden; wat de woonst van den pastor betreft, daer van kan hy niet eélen en 't is ten anderen een oud gebruyk dat de pastors hunne woonst hebben van 'tgestigt of parochie welke zy bedienen. Maer iets wal inderdaed merkweerdig is, is dat de verslags-commissic voorstelt het weézenlyk traktement van den hoer pastor, zynde 4000 fr. op 600 fr. te brengen, laelcnde bovendien volgens art. 52 de 400 fr. van fundatiën ten zynen laste, zoo dat den cerw. heer Luyckx vóór zyne pasloreéle bedieningen slegls 200 fran ken trekken zou Wacrlyk wy konnen ons niet wederhouden te zeggen dat zulke voorstellen of wel uyt verwarde herssens moeten voorlvloeyën of wel den schandelykslen priestershaet voóroorzaek hebben. Geheel de stad moeloverluygd zyn dat den eerw. pastor van T Beggynhof wegens zynen onvermoeyelyken iever, zyne onlegenspreékelyke bekwaemheden, en voorzeker oubetwistbaere groole diensten die hy aen de gemeente bewysl, zulke schandelyke vervolgingen niet verdient, dat integendeel onze stad hoeft beschaemd' te zyn eene rcgcéring te hebben aengcsleld waervan een deel zoo onredelyk of liever onregl- veérdiglyk tegens dien defligen bedienaer des godsdienst te werk gaet, legen hem, zeggen wv, die in onze stad het schoonste zyns levens in de priesterlyke bedieningen hééft versleéten en nog geduerig dóór zyne uytsteékende verdiensten en icvervolle werkzaemheyd van de kerk des Beggynhofs eene waere hulp kerk maekt, waer de geloovige zich met greligheyd naer toe begeéven; en vóór al dien dienst zouden de klubsgaslendan den pastor droog brood voorstellen; waerlyk wy zyn beschaemd dat deéze dingen in vremde plaelsen zullen geleezen worden. Wv zullen hierop terugkeeren. HOSPITAEL TRAETEMENTEN DER BEDIENDE. Indien het eene schande is vóór de stedelyke verslags-com missic zoo onregtveêrdiglyk ten opzigte van den agtbaeren pastor des Begvnhofs te handelen, dan is 't eene'dubbele schande nog onregtveêrdiger te werk te gaen tegens den Geeste- lyken Bestuerder van 't Gasthuys, die geene hoegenaemdc vervallen, buylen zyn gering traktement van 1000 fr. geniet, welk traktement men insgelyks op 600 fr. wilt verminderen, zoodanig dat er, volgens de rekening der heeren rapporteurs opziglelyk den last der misse aen den pastor opgelegd, slegls 400 fr. vóór den last der zieke overblyvend'it ook onder 't valsch voorwendsel dat die jaerwedde uyt de armkas moet belaeld worden. De Verslags-com missie kan den kwaeden geest niet verduyken waermede zy bezield is, wyl zy, onder ai de bediende van T llospilael, den Gcestelyken "Besiuerder alleen, als opeéter der armkas wilt doen doórgaen, daer hy integendeel den minsten is die geenen centiem uyt tie armgeldcn geniet, maer al wat hy geniet, eene enkele en regtveèrdige schadeloos stelling is welke hel bezit der aen de Capellanie van T gast huys vastgehegte goederen, oplegt. - De antwoord der agtbaere Administratie der Hospicen bewyst zulks ten duvdelvkst met de overschryving der Copyëti van authentieke akten van Donatie, kragtens welke de Capellanie van 't Hospitaelvan in 1241, dóór Thomas en Isabella Graef en Gravinne van Vlaenderen, in gesteld is, en welkers goederen met al hunne lasten tolde Hospicen zyn overgegaen. Ingezien den geduerig aengroeyënden last, hééft de admi nistratie, op verschillige lydstippen, de jaerwedden der heeren geneés-en heelmeesters moeten verhoogen, welke jaerwedden thans op 15U0 fr. gebragt zyn en welke de Verslags-commissie met regt en reden onaengeroerdgelaeten heeft, ofschoon deéze uytsluytelyk uyt de armkas moeten hetaeld worden. Indien men ons opmerkt dat die 1500 fr. onder vier geneés- en heelmeesters moeten verdeeld worden, dan zullen wy vraegen of de zieken van al de geneéshceren niet ook de zieken zyn van den gees- lelyken beslierder. En dan, welk groot verschil is er niet lusschen de bediening van den geneésheer en de geene van den geeslelyken. Behalve zyne geestelyke onderrigting, behalve zyn dagelyks bezoek gelyk aen dit van den geneés heer, word hy vyf mael lot de zieken geroepen terwyl den geneésheer niet c'ens gevraegd word. Eu'dan nog eens welke vergelykenis kan er gesteld worden tussehen de bediening van den geneésheer en die van den geeslelyken onder betrek van tydverlies en voóriiaemelyk van hel geduerig gevaer. Als den ge neésheer óórdeelt dat hel cynde van den zieken naekend is, wat doet hv? lly zegt, met alle voorzorg vóór zynen persoon: dal den lydcr beregt worde en gcéfl hem eenen lepel uyl dc gemeene flesch, en hy voorderl zynen weg. Nu, gelyk het byna alle dagen gebeurt als den lyder dóór den typhus of alle andere be- smellëlyke ziekte, is aengedaen, en dat hy soms wel Sedert 20 of 50 jaeren niet meer gcbicgl hééft, is het de functie des priesters den zieken met lcvensgevaerverduldigtyk teaenhooren en op te wekken om zyne laetsle slerfuer te haet te ncémen ten eynde zich met God te verzoenengebeurt het dat den armen zieken dóór de pyncn afgemat of dóór de ziekte doof geworden, om zoo te zeggen aen alles ongevoelig is, dan hoeft den priester zich met den zieken aenschyn legen aenschyn te onderhouden om hem de vertroostingen des godsdienst gevoegelyk te konnen toedienen, waeruyl men geinakkelyk kan oórdeélen over het gevaer waeraen hy gestadig is blootgesteld, en, men bemerke het wel, eens eene gevaerlyke ziekte betrapt, waertoe de minste predispositie genoeg is, hy betaell het met zyn leven of wel met gansch zyne jaerwedde Over een paer jaeren, wanneer den typhus hier zulke vrees- lyke verwoestingen onder de arme aemïgtle, w aren er dagelyks van zes lol acht bereglingen in 't hospitael te doen, en had den agtbaeren geeslelyken dan den typhus opgedaen, hy zou, gelyk talrvke zyner ainbgenoólen, er aen hebben konnen be- zwyken, of genas hy er van, zoo zouden de heeren van 't rap port voor hem de onkosten van die gewoonlyk langduerige ziekte niet belaeld hebben.En wal meer is, wy vraegen hel of het niet hard is en of hel iedereen niet haeteiyk moet voorkomen dal eenen agtbaeren priester, na bloey zyns levens aen de dorre studiën te hebben geslagloö'erd, na 15 jaeren onberispelyken dienst in eene stad te hebben gedaen, dal dien priester, zeggen wy in die zelfde stad persoonen zou vinden welke hem zouden benyden van vóór eene zoo moeyelyke, gevaervolle en harde bediening nauwelyks den intrest 'te trekken van 'l géén hy gekost hééft, en dit nog, men verlieze het geenzins uyt het oog niet uyl de armkas, maer wel uyt de revenue der goederen kragtens welke de plaets van aelmoessenier Van T hospitael dóór de mildaedige gevers is gestigt geworden? JONGENS- EN MEYSKENSWEÈS- OUDARMMANNEN- EN VROUW ENHUYZEN. Nopens het traktement en wooning van den eerw. heer Regent der Wceshuyzen gebruykt de Verslags-commissie de zelfde kwaedaerdigheyd die zy nopens de twee opgemelde geestelyke heéftacn den dag gelegd, naemelyk hel publiek te misleyden mei zoo maer onbeschaemd te liegen zeggende dal dit traktement insgelyks uyt de armkas moet belaeld worden, terwyl zy over- luygd is dat zulks al wederom eenen last is dien wylcn den cerzaemen heer Lenaerl heeft opgelegd in vergelding der aenzienlyke massa goederen welke 'hy, by testament, aen de Ilospicen gemaekt hééft. De antwoord van de administratie der Ilospicen verval dc verpligtingen welke den heer regent ten dien opzigte heeft na te leeven en welke bestaen: 1° in dagelyks ten 8 ueren misse te leézen ter intentie van den geéver; 2"*d<ï psalmen miserere en de profundis; 5° de zeven psalmen van penitentie, de groote litanie van alle 11H. metal de gebeden der II. Kerke daerop volgende; 4° het geestelvk en tydelvk besluer van het jongensweeshuys hel geen hem zekerlyk groote

De Denderbode | 1849 | | pagina 1