bezigheden verschaft, wyl hv belast is inei de uytgaeven te bewaeke», de zelve aen ie teeltenen en er aeu de administratie slipte rekening van ie doen. Maer hier hoeft zoo véél niet op ge zegd tc worden, eene daedzaek staet vasl, teweéleu, dal de admi nistratie verpligl is die fundatie te doen exonereéren zonder 't welk de aglhaere familie Leuaert,de hand zon konncii leggen op gemelde goederenen is den heer Hegent door zyn priesler- lyk karakter geschikt om die voórdeelen te genieten, dit lieéfl hy geenziens aen de versiags-connnissie te danken, wyders moet het hard vallen aen 'de erfgeiiaemen l.enaci t dat den uytersten wil van liaeren eerzuemen bloedvriend, die hiertoe een zoo iretfelyk patrimonium heél't gesciiikl, slegls dóór wal- gelyke knevelaryëu en legenzeg volbragt word. Het is waer dat den heer Kegent, hoven zyn traktement als bestierder van 't Jongens-weeshuys en waervoór by ook zyue libeit intentie moeten verpanden, nog 525 IV. trekt nvt de kas dei' Hospicen en des bureelsvan Weldadigheyd, maei' bier voor beeft hy op zich 1° liet geeslelyk bestuer van 'i Meyskens-wees- huys zoo vóór binders ais vóór religieusen, welke hy door wyze raedgeévingen engeeslelyke verzorgingen moet helpen, en waer liy, met een woord, noodzaekelyk is om L order en I bestuer të verzekeren, want geene religieusen mogen zonder geeslely- ken bestaerder eenige gestigten bedienen. Men zou kunnen zeggen dat zulks, gelyk voórlyds, dóór wereldlykc persoonen kan gedaen worden, maer biervan hebben wy de droevigste ondervinding, en gemakkeiyk ware hel die manier van zien te doen veriaeten, ware het niet dal wy hier persoonelyke zaeken willen voórbygaen. 2" hééft M. den Regent het geeslelyk be stuer der Oude-vrouwen op te passen waer hy weókclyks tie biegt moet'gaen hooren der Religieusen en der Onde-Vrouwen diezicb aen'bieden, waer hy weékelyksclie omierriglingen geeft aen die meuschen welke, in luinne algeleélde dagen, hongerig zyn naer de zielespys, waerhv in alle zaeken van aengelegen- heyd moeten lusschen komen etc. '1' is aen zync zoowel als aen der zusters neèrsöge pligtvolbreuging dat tie volkomene orde en eendia»! moeten loegeschreéven worden welke dit moeyelyk gesligt als de perel doet doórgaen van alle gestigten vóór wat regeltugt, zusterliefde en waere volniaekiheyd betreft. 5" Heeft den heer. De Vilder den last op zich van liet geestelyk bestuer der Oude-mannen, welkers geestelyk gelevd meermaels moeye- lyker is dan wy wel zouden denken. Indien het eene groote vertroosting is vóór eenen priester van iemand, die nauwelyks nog eenigen tyd te leéven heeft, tot goede gevoelens lo brengen en Item op 'i pad der zaligheyd te geleyden l welk de oude arme gewoonlvk, gebrek aen opvoeding, van hunne vroegere jaeren verheien hebben, indien dit Iroosteiyk is, zeggen wy, het is niettemin eene harde bediening die wel eeuigzins vóór 't tydelyk mag geloond worden, en met des te meer reden omdat eenen priester die aen d' Hospicen is vastgeliegt en dooi den staet niet belaeld word, uooyt zelfs niet op zvn afgeleefde dagen wanneer allen dienst hem zouonmogelykzjn; hel minste regl op pensioen kan doen gelden. ALGEMEENE BEMERKINGEN RAEKENDE DE DRV HEEREN GEESTELYKE DER GESTIGTEN VAN WELDAED1GHEÏD ele. Alwie kennis hééft van een burgerlyk huyshouden of met onpairtydigkeyd óórdeelt over liet noodzaekelyke vóór een priesterlyk bestaen, bekent openlyk dat de succursale pastors in 't algemeen te weynig hebben, en dat er veélezyn aen welke, indien zy zelve geene 'forUiyn hebben, het noodige ontbreekt van 'l geéu hunnen staet vereyscht. Dit hebben de liberale zelf meermaels in de kamers bekend en verklaerd dat zy de posilie der leege geestelykheyd wilden verbeteren. Nu, moesten die zelfde schatters welke hier, om het trakte ment van onze geestelvken haelelyk aeu T publiek te doen vóórkomen, lot (ie woonst toe die allen pastor geniet, in reke ning brengen en dit nog met overschatting; moesten die zelfde schatters welke hy de pèrsonuele contributie de fr. 10-78 die de geestelyke voor hminedienslmeyd'zclf helaelcu, gevoegd hebben als dóór d'hospiceu ook belaêld wordende, naer de buyton- gemeenten, al ware bel maer de geringste gezonden worden, 'zy zouden hel traktement diër pastors ook tol aeuzieuelyke sommen doen stygen. De buytcnpastors trekken van 't gouver nement 800 fr. en 200 fr. bylegvan de gemeente, dus 1000 fr.; de missen en vervallen hoe gering die ook zyn, zouden, volgens die schatters, ligtelyk al te samen 1500 fr. in penningen uyl- maeken, daer hy het huys ook op 400 fr. geschat den hof op 100 fr. mils zy nvt den zeiven groensel», aerdappelen, fruyteu etc. konnen trekken. Nogtans al deóze zaeken moeten in <le stad duer gekogl worden; de kleedereu welke de priesters ge houden zyn te draegen, zyn kostclyk; in de stad móeten zy aItyd op eene betaetuejyke wyze gekleed zyn om elkeen be- hoörlyk tc ontvangen eii vooral hunne bedieningen Ie verrig- ten zv draegen de lasten der stad die men buy ion niet kent, op meubels, brandstoffen, dranken, mondbehoeften etc. Zy botaeien vóór de hurgerwagl, aen schaeien en quèlen wacraen de priesters volgens hunnen staet, moeten deel neóineo; zy moeten den armen helpen onderhouden van binnen en vóór een deel van buytcu de stad, den aeiinoessenier van thospi- tael heél't kennis met al wal in 'tgasthuys komt, weyuige ver- laeten het of zy gacn eenen uytzet vraegen etc. etc. en men zou de geestelyke der liospieeu in slcgteren toestand willen brengen dan de minste buyten pastors die, verre van Ie véél te hebben, volgens de liberalen zelve véél te weynig trekken. Daerenhoven, wy vraegen hel nog eens, welk is het voóruyl- zigt der hoeren afhangende van de llospieen Na datzy dóór ouderdom of ziekle lot hunnen dienst onbekwaem geworden zvn, hebben zy geene hóóp iiet minste pensioen te hekomen, nog véél min van eenen coadjutor Ie konnen ueéinen welken eenen biiylen-pastor zich, volgens de beslaende wetten, zeer gemakkeiyk kan aanschaffen, vermits allen coadjutor 500 fr. van 'tgouvernement geniet waervan hy 200 fr. aen zyuen pastor vóór tafel betaell, "dus blyl't maer alleen de halve tafel ton laste van den pastor; dit voordeel konnen onze hoeren in kwestie niet genieten. Maer, gelyk wy reeds gezegd hebben,'t is niet als hacten afkeer tegen de priesters in't algemeen en tegen onze heereu in 'tbezonder, hetwelk deóze desteinin verdienen omdat zv hier alle dry gedoerende lange jaeren de onberispelykste diensten hebben bcweézeu waerdoór zy zich van de agtiug en dankhaerhevd onzer medeburgers hebben weêrdig gemaekt in plaets van aen de schandelykste vervolging te zyn blootgesteld, van wegé de liberale die zoo dikwils de lotsverbetering der leege geestelykheyd beloofd hebben. DE WETSCHENDENDE KLUBSPARTY TE AELST. Dal onze klubisteu geene wet kennen als zy dóór derzelver uytvoering vóór hunnen zegenprael te vreezen hebben, zal uyt hel volgende blvken Het 2J° hataillon der burgerwagt hééft noch major noch adjudant major welkers plaelsen sinds lang zyn opengevallen. De klubislenparly voorop overluygd dat hel haer volstrekt onmogelyk isden kandidaetweiken zy zich voorstelt, ledoen kie zen, stelt die kiezing sedert versclieyde maenden uyt, niellegen- slaeude het art. 56 der wet op de burgerwagt uyldrukkelyk voórschryft dat er in de opengevallen plaetsen ten langsleu twee maenden nadien moet vóórzien worden. En nogtans hoe veel kiezingen van sergeanten, foeriers, kaporaels etc. zyn er niet reeds gehouden? Zondag 11. was byna geheel de burgerwagt in beweéging om dergelyke kiezingen te doen, zommige kompa- gniên moesten express'elyk in tuniek verschynen om eenen enkelen kaporael te kiezen. Ais de upperbaezen zoo nauwkeuring zyn in het aenvullen der leege opengevallen plaelsen, waerom zyn zy het minder vóór bovengemelde plaelsen? Indien men de men zegls mag gelooven, zouden zy, ter gelegenlieyd der examens, hoópen eenige officieren te konnen aen'kant zeilen en voórnaemelyk deóze welke zich wevnig genegen toonen om liunne stem te geéveu aen eenen kandidaet die van hun gedagt niet is. Maer om zulks te vóór komen, raeden wy die heeren officieren aen wel de dóór de wet vereyschte materiën te studcéren en aldus zullen zy de onedele inziglen der kopstukken verydelen. Het schynt zeker, zegt den Vlaming, dat het ministerie eenige dagbladen ingewilligd heeft, om het stelsel dat M. De Haussy tegen de arme lieden in voegen brengt, te verdedigen. Onder degeéne die in deéze zaek de siegtste trouw aen den dag leggen, bevinden zich den franschen en vlaemschen Vaderlander. Hoe véél zouden de Kobekens daer vóór trekken? Het Verbond zal waerschvnlyk ook aen 't potje mogen lekken, want dit bladje de artikels van de gendsche broodschryvers overneémt. Deéze wéék is in de collegiale Kerk van den H. Martinus alhier eene plegtige mis gecelebreérd gevolgd dóór den Te Deem, om den Hemel le bedanken over het verdwynen van den cholera, geessel die onze stad zoo zeer met schrik en angst vervuld en zoo véél slagloffers gemaekt hééft. Voorleden donderdag hééft de plegtige prysdeeling plaets gehad aen de leerlingen van den heer Van der Slraeten. Gebrek aen tyd heél't ous belet dit belangryk feest by tewoonen, eeTer hebben verscheydene onzer vrienden ons verzekerd dat wy met den meesten lof over den grooten voortgang der leerlingen van dit gesligt mogten spreéken. Nu, dit hebben wy meermaels met volle overtuyging gedaen en weéten dat wy zonder vrees dit gestigl aen d'ouders mogen aenbeveéleu zoo vóór wat het uyt— gebrcyd en goed onderwys als de zedelykheyd betreft. Dit be toom zich genoeg van zich zelve aengezien den verdienstelyken onderwyzer met deszelfs ievervollen medehelper leenemael de trouw der ouders bezit. Den brieldraeger die naer Smetlcdc en omstreéken gaet moet oppassen dal hy de N" van den Ücndcr-bode en andere stukkeu heter op tyd behandigl, of wy zullen klagten doen. Men schryft "ons uyt Ninove 5 september; Donderdag lest had hier op het sladhuys de prysdeeling plaets aen de leerlin gen van liet pensionnaet van M. Van Hauwcrmeeren. Deéze plcgligheyd wierd voórafgegaen dóór de twee drama's getiteld .5 .1®ocal l'alelin en Unc Discussion, welke stukjes metveél sntack en gevoel zyn gespeeld geworden. Een zoo aglingsweêr- dig als uvigelcézen publiek woonde deéze plcgligheyd hy en heeft dóór'driftige toejuyehingen de jonge helden van't spel begroet. Verscheyde zangstukken zyn onder 't bestier van M. Schalk, muziekmeester der stad, ibet véél juystheyd en kunde uytgevoerd. De tentoonstelling van de werken der leerlingen heél't de bezigtigers ten uyterste verwonderd tableaux van schoon schryvcn, van teekenkunde, plannen van bouw- en meetkunde hebben de algemceue goedkeuring verdiend en weggedragen. v Den postmeester vanhééft voorlaetslen vrydag e-nen brief op ous adres in zyn bureel gehouden welken brief ons vrydag avond of ten langste zaterdag morgend moest behandigd zvn, terwyl hy ous slegls den zaterdag avond toegekomen is en dit dóór de schuld van gezegden postmeester. Wy zouden begeêrcu dat hy ons hiervan franco de reden laete weéten en dit zoo liaest mogelyk. Voorleden zondag 's avonds om 10 neren is er brand ontstaen, ten lmyze van Jacobus Eeckhont, werk man alhier; dóór de spoedige liulp is er niet anders ingeb'.céven als het beddegoed en eenige kleyne vóór- werpen. De oorzaek is onbekend. I.AETSTE TYDIKGEM UYT VKANKRVK, ITALIËN EN UON'GAIUËN. Eenen inair uyt het departement der Oise, die dóór den prefect in zyn ambt opgeschorst was, omdat hy zyne plaets veriaeten had waer den cholera heerschte, is tlians dóór den president der republiek definitief afgesteld. liet gouvernement van Hoornen hééft het burger schap verleend aen generael Oudinotovergangbacr op zyne mannelykc kinderen in der eeuwigheyd. - De herneeming der betrekkingen met Venetiën, ten gevolge van de overgaeve diër stad, heeft klaer doen blvken dat Garibaldi, niettegenstaende al wat de dagbla den gemeld hebben, nooyt te Ycnetön geweest is. Men maekt duyzende gissingen over het lot van dien grooten krygsman. Men hééft stellig verzekerd, dat het lyk zyner vrouw, naby Comacchio gevonden is; doch nopens dit punt ook is er niets stelligs. Het is buyten twyfel dat Garibaldi niet in handen der Oostenrykers gevallen is, want ware hy gevangen geno men, dan zouden zy wel in groote bewoordingen zyne ge- vangneémengen zyneteregtstellingaengekondigdhebben. De berigtenuyt Venetiën loopen totden 28 augusty. Dien dag had den plegtigen intogt van het oostenryksch leger plaets gehad, onder den veldmaersehalk Radetzky. Den cholora was eenigzins bedaerd, nadat hy in de laetste weéken hevig in die stad gewoed had. Den 24 was den bekenden duytsche digter Stieglitz, die sedert eenige jaeren le Venetiën zyn verblyf hield, aen de ziekte bezweéken. Ook den amerikaenschen consul is aen den cholera overleden. Den engelschenconsul is byhet laetste bombardement op de volgende zonderlinge wyze ge kwetst; Terwyl hy naemelyk in zyn bed lag te leézen, drong plotseling eenen kogel dóór den plafond en kwetste hem aen den voet, zoodat hy van schrik den boek uyt zyne handen liet vallen. Thans kan men aenneémen, dat nagenoeg geheel Hongaryën rustig is, met uytzondering van eenige ben den. die den oorlog vóór eygene rekening voortzetten. De gerugten, die sedert eenigen tyd in de dagbladen be treffende de vlugt van Kossuth, Dembinski en Bern naer Tnrkyën en hunne gevangenschap aldaer verspreyd zyn, blyven tot dusver niets nteer dan gerugten, daer niets met zekerheyd omtrent hun verblyf bekend is. Den Moniteur kondigt het order der feestviering van Brussel af vóór den 19 verjaerdag der september feesten, 21 kanonschoten zullen dezelve aenkondigen. De museums zullen geopend zyn, geduerendc de vier dagen. Zondag 23 zal er eene zitting plaets hebben van de akademie van schoone kunsten en men zal de canlate uytvoeren, die den eersten prysbehaeld hééft in den wed- stryd van 1849; prysuytdeeling aen de leerlingen der akademie; legging van den eersten steen aen de werk- mans-slad te Èlsenetaptoe dóór de tamboers der garde- civiqueinlog! metfakkellichtvandezang-maetschappyën. Maendag, lykdienst in de St-Gudula-kerkzang-con cours in den tempel der Augustynenstoeten van schut ters en gilden groot concert op de Stadhnys-pleyn. Dynsdag, uytdeeling der medaliën aen de zangmaet- schappyën en aen de laureaten van den universitairen wedstryd; feest der primaire schooien; volksbal; bal in de Harmonie; vuerwerk te Scliaerbeék. Woensdag, revue; uytdeeling der medaliën vóór moe dige daeden en zelfsopoflering; bal, illuminatie. Van verscheydene gemeenten hebben wy berigten ontvangen wegens den toestand der aerdappelen, en alle die berigten komen in een punt overeen, te weéten, dat den toestand der aerdappelen gezegend is en blyft. Kundige landbouwers en boeren die alles nauwkeurig gadeslaen, beweêren stellig dat hetgeén men op sommige plaetsen aen de groes of slant der aerdappelen-struyken hééft opgemerkt, het eynde der ziekte aenduyd. Iets wat elkeen moet verheugen, is, dat de werklieden en arme inenschon geen gebrek aen aerdappelen zullen hebben, en dezelve van goede hoedanigheyd zyn. Eenen landbouwer uyt de omstreéken van Gend, die altydl'yneen lekkere vrugten op zyne akkers wint, den genaemden F. Adriaenssens, is bereyd de wedding aen te gaen, dat hy van een geniet 120 a 123 zakken aerdap pelen zal opdoen. Inderdaed eenige strnyken zyn vóór eene proef uytgedaen, en niet eenen heeft men gevonden, aen welken "ten minste niet eenen steen aerdappelen (gendsch gewigt) hing. Eene deputatie, samengesteld uyt MM. den ridder Heynde- rycx, Aug. Meclielynck, Leirens en Delehaye, lieéft zich van Gend naer Brussel begeéven om den Koning uyt te noodigen met zyne lenwoórdigbeyd te vereeren de opening der tentoon stelling van land-en hofbouwprodukten, welke den 16 deézer maend le Gend zal plaets hebben. Z. M. heél't geduerende eene halve ucr met deéze heeren gesproken en beloofd dat hy met zyne familie de plegliglievd zal bywoonen. M. De Costere, paslör le Pittheni, is tot pastor te Oostende benoemd, in vervanging van M. Slosse, die zyn ontslag hééft gegeéven. M. Van Raes, pastor te Clercken, gaet in de zelfde hoedanig heyd naer Pitiliein over; hy heél't tot opvolger M. Butseracn, onderpastor le Oostende. De Gazette van Audenaerde die, volgens hacre eygene bekentenis, ten allen lydc aanhangster van het ministerie Rogier geweest is. en die gehoorzaemt aen de ingeévingen der vrienden van den minister, vergt in liaeren lesten nummer de daerstelling van het algemeen kiesregl, als den eenigsten middel om den val van hel tegenwoordig ministerie te verhin deren Alles wel overwoógen, zegt gemeld blad, zien wy met spyt dat liet ministerie Rogier moei vallen wel te verstaen als de zaeken blyven zoo alszyzich heden vertoonen.... Mogelyks d eenen middel ware er nog om ons liberael ministerie te redden...., en deézen bestaet hier in; Dat M. Rogier voorstelt n de Grondwet te veranderen alleeulyk om het algemeen kiesregt in voege te brengen. Men schryft uyt Antwerpen, 3 september: Eene onvoórzigtigheyd bragt gisteren schier een jammerlyk ongeluk le weeg. Eenen garde-civiek, komende uyt de Renais sance, op den hoek der Jeruzalcmslrael en der Koeypoorlstraet ontwaerde M. Deschamps, drogist, en uyt kortswyl legde hy zyn geweer op hem aen en trok den liaeti op. Het schol berste lós ën het laedpapier trof M. Deschamps aen den mond. Ware het geweer met eenen kogel gelaeden geweest eenen defligeu huysvader had het spel met het leven betacld.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2