ymyrsaersgra ■^aHhSKanwaBBag^- Men schrijft uyt Brugge Sedert lang leefden de cgtgenoó- ■jm \'an den Brouckedie eene niet wel bvfaemdc herberg in eene steeg hielden, in slegte verslandhouding. Alle dagen hadden zy twist en mecslal was eene klopparly hel gevolg dier heylloozc oneenigheyd. Vrydag kwam de vrouw len 10 ucren le hayster- wyl luieren man lustig zong en dronk mei gewoone bezoekers. Eenige billcre wóórden wierden er gemompeld, de vrouw begaf zich naer haere kamer-, en wierd door luieren man opgevolgd. Daer begon men le twisten en le vegten. De bezoekers der herberg zetten hunne drinkparty voort en stoorden zich niet aen hetgeen erboven hun hooft gebeurde: want zy waren gewoon dagelijks zoo ids te hooren, of slag le zien leveren. In dat gewoel Iworde men naer men opgeeft, de vrouw roepensla maer, sla maer toe, manneken, gy en hebt my nog niel tlood Dan wierd alles stil, m den man kwam beneden. IIy maekle vonk om op de wonden le leggen, die hy zyne vrouw had toegebragl en gebood haer le bed te gaen. Dan kwam hy wéér beneden en de drinkparty herbegon om lol laetin dennagt voort le dueren. Hy legde zichneder nacst zyne vromv te rusten. Zaterdag morgend stond hy op en deed zyn werk in zyne herberg maer zyne vrouw kwam niet le voörschyn. Des middags zag hy dal zy dood was. Ten twee ueren kwam de policic en wat er ook van zy, men heeft den cgtgenoót acngehou- den. Bij onderzoek van deskundige heeft men veel wonden op het lichaem ontdekt en eene blauwe plek met blocduytslorling op een der slapen; dit schijnt haere dood te hebben veroorzaekt. DE WERKEN VAN' DEN YOLKSDIGTER VAN RYSWYCK. De Uy tgeéverS van de volledige werken des beroemden volksdiglers, verwit tigen de persoonen die inschryvingen op deéze uytgaeve zullen iyeengezameld hebben, dezelve le willen doen geworden aen d"e uyigeévers J. P. Van Dieren en Cic, Coppenolstraet Nr 1045 te Antwerpen. Den ontvangst is niet ongustig geweest. Ilel voordeel egler dater vóór de nagelaetene betrekkingen moet uyt voortspruyten, doet ons nogmaels eenen oproep doen aen hen die aengekleéfd- heyd van letterkunde en liefdaedigheyd in hert koesteren en wy hoópen dat dien oproep nogmaels weerklank vinden zal. De commissie heeft het aenvangen van drukken reeds bevolen en wy zien de eerste alievering van dit groot werk weldra te gemoet, T welk in luysler van uytgaeve met de beste producten der belgische pers zal wedyveren. (Anlw. 'Handelsblad.) Eenen burgemeester eener gemeente omtreéks Brussel, had ten behoeve'zyncr arme en zieke medeburgers eene intee- kenings lysl in de parochie laeten rondgaen en, om le doen zien dat hy een voorbeeld van mildaedigheyd wilde geéven, schrééf hy zyn handteckeu aen hel hoofd der lysl met de vol gende woorden ik schryf in voor de helft der som die deéze lysl zal opbrengen! De armbestuerders streelden zich melde, hoop dat de lyst wel ligt tien duyzend franks zoude opbrengen en begaven zich by dé ryke kasteelbewooners der omslrcéken; die hoeren wilden niet minder doen dan den heer burgemees ter, zeventien persoonen schreévcn in vóór dezelfde som; zelfs twee leekenden vóór twee derde en eenen vóór dry vierde der- zelver som. Degemeene burgers schreéven in vóór wat minder, den eenen vóór een wide' de andere vóór een tiende, eenen burger teekende eyndeling vóór 25 cenlimcn en dan kon men geene inschryvers meer vinden. De armbestuerders vergader den, bezagen de lysl en cyl'erdcn.... Ja maer, men bevond dal de opbrengst der' lyst niacr 5 fr. 75 c. bedroeg Wat gedaen Menging met de lyst by dé inschryvers terug, en met al de moeyte van de wereld kon men 257 fr. 57 c. byeenzamclen.... O hevlige menschlievendhevd, waer woont gy? Eene vrouw die den cholera krygl. Er woont te P»ousselaore eenen barbier, en die ook dog wal kennis van hel goudsmeden heeft. Eh wel, deézen man hecfl eene vrouw, dewelke haer over cönige dagen in het hoofd steekt dal zy den cholera krygl. Zy laet zich Ier aerde ncderzvgen, en aenslonds legl men haer te bed. Den man is op liet oogenblik geheel ontsteld, zoodanig dat hy niet meer wéét wal by doel; by loopt lings en regis, by loopt op straet en keert weder in buys, draeyt en wend zich langs alie kanten. Evndelyk loopt men eenen doctoór haclen en ter zelfder lyd eenen priester om er de vrouw de laeiste gereglen toe lè dienen. Deéze komen toe en den priester geeft haer de gereglen. Ja maer, den doctoór w ist beter als de vrouw zelve wat zy'had. Hy gebood haer van op 't oogenblik uvt haer bed te komen, of zoo niet, hy haer er zou doen uytlrekken. Op bet hooren van deéze woorden, slaet de vrouw geheel subi- telyk op, stelt haeren man gerust die nog gansch ontsteld was, en begon haer noenmael te bereyden. Den middag gekomen zynde, zet zy zich aen tafel, en men verzekert dat sedert langen tyd deéze vrouw zoo smaekelyk noch met zulk eenen goeden eetlust niet gecélen heeft dan dien dag. Tot hoe verre de iobeéldingcn dei' menschen kunnen strek ken Deéze vrouw was oorzaek dal geheel bet rustig stedeken van Rousselaere in rep en roer was. (Landbouwer.) Erzyn menschen die lot het ongeluk schvuen voorbeschikt le zyn. Eenen brief uyt Zoersel, gedagleekend vau eergisteren, ten 5 12 uere des* morgens, meld dat er eene nieuwe schrikkelyke ramp den beer Desforges getroffen hééft, die twee jaeren geleden zoo veel moest lyden dóór de berugte dieven bende, gezeyd van Zoersel. Men wéét; dat deéze kerels den beer Desforges de marteling deéden uyislaen, waer de oude bran dersbenden zich gewoonlyk van bedienden. De nieuwe ramp welke den heer ^Desforges getroffen hééft is eenen brand: schier al zyne gebouwen, wooning, schucren, zolders, oogst, meubelen, zyn de proey der vlammen geworden, ondanks de ongehoorde poogingen, welke men hééft aengewend om ze te redden.Degebouwen alleen waren tegen brandgevaer verzekerd. Den minister van openbaere werken berigt. dat de vóór- werpen, bestemd vóór de gendsche expositie van landbouw producten, vry en kosteloos vervoerd mogen worden langs den yzeren weg van den staet. De dry ter dood veroordeelden in de zack van bet Prado hebben zich in cassatie vóórzien. Het is slegts laeter dat de beti°te Uigot en Deprez, by verstek zullen gevonnisd worden. Uyt Charleroy word geschrcéven, dat men thans in de yzèr- gietery le Couillet bezig is met bet maeken van yzeren huyzen vóór California. Vier zulke huyzen zyn reeds derwaerts gezon den 10 andere moeten vóór 15 september le Antwerpen gele verd worden. Die huyzen zyn zeer eenvoudig en bcslaeu uyt «enummerde stukken welke by middel van vyzen aen elkander gebragl worden. Elk buys bestaet uyt vier of zes kamers en kan twee of dry huysgezinneii vestigen, liet is te hoópen dal dit de yzer-nyverbeyd meer werkdaedigheyd zal byzcllen en die leve ring misschien eene bron van voorspoed vóór ons land wor den kan. M. den abt Eduard de AYoëlmont, onlangs te Namen uyt Hoornen toegekomen, waer by zich sinds verscheydene jaeren bevond en de heylige orders ontving, is dóór Mgr. den bisschop lot kanonik honoraire benoemd. Men herrinnert zich de dacden van verkleefdheyd van deézen jongen jeestelyken in den dag van den 50 april te Roomen. M. De Woélmont is diakenby zal bet priesterschap ontvangen in eene aensiaen- de wyding. In bel provinciael gouvernement van Braband zyn tot 2 september 1274 jagtpermissiën afgeleverd. Verleden jaer waren er op dat tydstip 1106. Geduerende de maend augusty waren er te Brussel 269 overlydens meer dan geboorten. Het totael der geboorten was 402. Er waren 151 houwelyken. Den genaemden Frans Tienpont, beenhouwer le Bloendael kwam eergisteren van Brussel, toen hem een onweder overviel en hy met zynen bul-dog onder eenen boom gingschuylen. Den bliksem sloeg in denzelven en kweste den hond, die aen zyne voeten lag. Het dier dagl dat men het sloeg, vlóóg op zynen meester loc, beét hem in zyne bil en heglte zich aen zynen kiel. Men hééft in eene naburige herberg zynen steèrl ai'ge- sneéden om hem deézen le doen loslaelen. Des nagts is den bond gestorven. Vrydag reed eene kar met mossels dóór de voorstad Na men te Brussel. Veel persoonen kogtenen aten van deézen visch. Den volgenden rdag stierven in de straet Careveld een aenlal persoonen, by welke de leekens van vergiftiging blykbaer waren. Niels is gevaerlyker dan by de hitte, die wy hebben, met die sóórt van visch te laeten leuren, zonder streng toczigt. Verleden zondag is eenen konvooywagter, rydende van Ryssel op Parys, terwyl hy van het een voertuyg naer het an der slapte op de spoórbaen gevallen en de beyde armen ver pletterd; hy zal de afzetting moeten ondergaen. Ware het niet mogelyk, om dergelyke ongelukken te vermyden, een mid del te vinden, op dal de wagters van den eenen wagen naer den anderen niet zouden moeten gaen terwyl den treyn voortryd? Brieven u.\t Nieuw-Grenada bevatten droevige tydingen uyt Nicaragua. Volgens die brieven hééft een opperhoofd der op roer! ingenénet 4000 man de stad Nicaragua aengerand, dezelve iu asch gelegd en een groot gedeelte der inwooners omgebragt. Men schalie het verlies, dóór dien aenval veroorzaekt, op meer dan 2 inillioen dollars, (11 millioen fr.) FRA&SCHE REPUBLIEK. Zie bier eenige narigten betrekkelyk het provinciael Con cilie, beroepen dóór den aerlsbisschop van Parys. Sinds eene maend bevind zich Mgr. Sibour teSl-Germain in het buys dal dóór Mgr. Allre aen het seminarie der Carmeliten is bezet, om de byeenroepiug van dit Concilie vóór le bereyden en de stof die er zal .behandeld worden, te bepaelen. De opening is op den 15 september vastgesteld en zal metgroote plegtigheyd gebeuren. Boven de bisschoppen der provinciën van Parys, Orleans, Charlres Blois,. Verseilles, hééft Mgr. Sibour ook de bisschoppen der provintie van Sens en van eenige andere naburige provinliën uylgenoodigd. De voórnaemste zaekeu die er moeten behandeld* worden zynde kanonieke inrigting der facuileylen van godsgeleerdbeydhet sliglen van een seminarie vóór de hooge gcesleiyke studiën; bet herstellen van de room- sche liturgie, enz. Hét vraegstuk der vryheyd van onderwys en liet wetsontwerp deswege aen de wetgeéving voórgedraegen, zal insgelyksde aendagt van het Concilie vestigen. Men leest in de Gazelle dc France: Den graef de Chambord, by zyn vertrek uyt Ems, over zyne reyze dóór Keulen .spreékende, zeyde er iemand tot hem Den cholera hecrscbl in die stad. Dat doet niels ter zaek, ant- woórdde den prins, indien ik slierve, dan ware den graef van Parys wettelyken Koning. Dit wóórd wierd dóór al de aen- weézige met eerbied aenboord. De mannen van de regie zyde, die de erfelykbeyd in al haere gevolgen niet zouden aenneémen zyn geene legitimisten. Parys, 5 september. Den Monileur du soir logenstraft heden op eene stellige wyzc de gerugten, welke dóór verschey dene dagbladen zyn afgekondigd over het aenslaende houwelyk van den president der republiek. Keuen printen-koopman hééft deézer dagen eene spotprinl ten loon gesteld, vóór titel voerende: De Repuèliek en hel Fransch Volk. Op die print ziet men de republiek vluglen, de klecdcren en bet geld van het fransch volk medeneémende, dal zy uylgeslroopt hééft. Slegts nog eenen hoed heeft zy het volk op hel hoofd geladen. De paters Jesuiten zyn te Roomen terug en reeds in bezit van al hunne gesliglen. Zy hebben een adres gestemd aen ge- nerael Oudinol, welk adres hem is ter band gesteld dóór de paters Orelli, Fabrici eu Wilmer, afgeveèrdigden ad hoe vóór de geheele orde. Den heer de Lamartino, is president genoemd van den generalen-raed der Saöne-eu-Loire. Eenige dagen geleden heeft den president der republiek, die zyne tegenwoordige uytgaven niet kan voldoen, by middel van de som, welke de Wetgeévendc Vergadering hem toegestaen hééft, 12 zyner rytuygen doen verkoopen en 14 dienstboden afgedankt. Men verzekert dat er nog andere dienstboden, te rekenen van de maend oclober, bet Élysée zullen veriaeten. HOXGARIËJV. Men schryft uyt 4Ycenen, onder de dagteekening van 30 augusty. Te Pestb is eenen protestanschen predikant en eenen boekdrukker, dóór den kop geschoólen, om dat men wapens in bun bezit hééft gevonden. Den minister van openbaere werken is voornemens iedere nationaliteyt de vrye keuze te laeten over de tael, welke in de schooien moet geleerd worden. Te Arad zyn dry persoonen dóór den kop geschoólen, naemelyk eenen Polak, eenen schryver en den hongaerscben kolonel graef Leiningen. Deézen laelsten is bloedverwant van dc Koningin van Engeland. De Russen hebben omstreéks Karlsburg op de Hongaren eenen nieuwen aenmerkelyken buyt gemaekt. Reeds zyn er in die stad 74 stukken kanon en 78 wagens met legerbehoeften aengebragt. Op verscheydene andere punten en wel voórna- inelyk te Hatzeg en te Buzina hebben er magyaerschc korpsen de wapens neérgeleyd. Hel schynt dat de onderhandelingen vóór de overgaevc van Comorn lol hier toe geen en uytslag opgeleverd hebben. De opstandelingen schynen den wapenstilstand noglanstcn hunnen voórdeele te benuttigen; 14,000 mannen hebben de sterkte veriaeten en zyn naer Gran getrokken, waer zy de wapens heb ben neérgeleyd; nog 6000 mannen, grootendeels vrywilligers, bevinden zich in de vesting en hebben besloóten zich tot het uytersie toe verdedigen. Het schynt dat Klapka en de magyaersehe officieren het vol komen eens zyn om de vesting óver te geévenmaer dat de oostenryksche officieren, die zich in hunne rangen bevinden, daer niet mede willen instemmen, vermits zy vreezen door den kop geschoóten te worden, by aldien de onderwerping plaets hééft. Al de oostenryksche officieren, welke zicli in de rangen der opstandelingen bevinden, worden op het bevel van Haynau dooi den kop geschoóten. Te Temesvar heerscht niet alleen de pest, maer den cho lera, den typhus, het scheurbuyk en andere schriklyke ziekten. De handelwys der Russen" boezemt in Oostenryk onrust in. Terwyl generael Haynau al de oostenryksche bankbillelten laet verbranden, magtigt den russiscben bevelhebber de gel- digheyd en de officieren ontvangen ze. De weenensche dagbladen braken vuer en vlam tegen de Russen. Verscheydene hongaersche generaels hebben hunne onderwerping aen de Russen gedaen, en men telt maer de sterkten van Comorn en Peterswardein meer welke de Hon garen bezetten. Men zegt, dat Bem dóór de Kozakken in hegtenis is geno men. De gouvernante van Kossuths kinderen en dry van deéze, de gravin Splenzi en haere dry kinderen, zyn gevankelyk in Presburg gevoerd. Sommige spreéken van volle genade aen Görgey te schen ken en van zyn vertrek naer Stiermarken. De Wiener Zeiluny deelt eenige byzonderheden mede omtrent den laelsten tyd vóór de onderwerping van Gorgev's leger, welke dit bcsluyl geens zins vremd doen schynen. Eenige soldaeten van Görgey nae melyk verzekeren, dat vóór de overgaef by Villagos, de troepen reeds sints langen lyd geene geregelde verpleéging hadden, dóór geforceérde marschen en dóór honger byna geheel en al uytgeput waren. In de dry laetsle dagen lcéfde't grootste gedeelte slegts van crwtenschillcn, en allerley afval, dat zy op 't veld vonden. Na de onderwerping aen de Russen, wierden eenige ossen in de legerplaels gebragt, maer de uytgehongerde Hongaren wagltcn niet lot dat 't vee gedood en 't vieesch ge kookt was, maer de meesten sneéden met hunne messen groole stukken vieesch van dc ossen af, dal zy slegts een weynig by het bivouak-vuer roosterden en half raeuw verleerden. TYDIAGEflJ UYT ITALIËiW De Gouvernements-kommissie heeft eenen raed aengesleld gelast diegeéne te vervolgen, welke geduerende de omwenteling misdaeden hebben begaen jegens den godsdienst en haere dienaereu, de majesteyt van den vorst, de byzondere en open baere veyiigbeyd. De gissingen, welke nopens liet lot derongelukkigc Vene- tianen outstaen waren, zoo dóór hel slilzwygen der Gazette van Milaen als dóór de gerugten, welke de dagbladen van Turyn afgekondigd hebben, zyn gelukkig niet bevestigd. Dc Gazette van Vencliënvan 27 neemt allen twyfel weg: de kapilulatie is een vol (rok ken feyt. Den II. Vader, beeft naer men verzekert, verklacrd, dat indien den cholera le Roomen uytberst hy niet zou aerzelen zich derwaerts le begeévcn, vermits het zyne pligl is zich by zyn volk te bevinden, zoodra hetzelve dóór eenig gevaer be- dreygd word. Men leest in eene correspondentie van den Journal des Débals gedagleekend uyt Roomen 24 augusty. Generael Öudinot vertrekt heden avond of morgen naer Na pels, waer hy waerschynlyk Z. II. zal vinden. Den II. Vader heél't, naer men zegt, besloóten 14 dagen te Portici te verbly- ven en van daer naer zyne Staelen terug te kecren. De volgende correspondentie uyt Napels, van het dagblad PUnivers, iswaerlyk curieus en laet byna gccnen twyfel over, nopens de romeynsche kwestie. Napels verwagl den II. Vader; men bireyd om hem te ont vangen, het koninglyk verblijf te Portici, dry kwaert tiers van de stad, een acngenacm verblijf ten allen lyde, doch vooral in den herfst. Men zegt, dat den paus zich langs dc zee rcglstrecks derwaerts zal begeévcn, want dit paleys ligt om zoo te zeggen op de zee. Den dag van het vertrek van Gaëla is nog niet officiéél ge kend, doch alles doet vermoeden dat het den 2 of 3 september zat zyn. Men hoopt, maer men heeft de verzekering niet, dat den II. Vader den 8 september het feest van S. Maria di Piè di Grotta zal bywooneneen feest dat de Napolilanen zoo duerbaer is. Men denkt ook dat Z. II. de revue welke den koning dien dag passeert, met zyne tegenwoordighcyd zal vereeren. Hel is byna zeker dat den paus tydens zyn vcrblyf te Napels, een consislorium zal houden. Men hééft de oneenigheyd, die er bestaet lusschen den paus cn de vertegenwoordigers van sommige groote mogendheden, groolelyks, misschien met opzet overdreéven. De oneenigheyd bestaet wcézcnlyk. Dezelve hééft voomacmclyk tot oorzaek de hoofdkwestie. Zal de consul la van staet, welke den paus aen zyn volk will verlccncnslegts eene raedgeévende kamer zyn of wel zal men haer len minste in financieéle kwesliën eene beslissende stem geéven? In andere woorden, zal de consulla al of niet met den paus het oppergezag deelen? Onafhankelyk van de kwestie

De Denderbode | 1849 | | pagina 3