VIERDEN JAERGANG.—W 158. AELST, den 2 2 September. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleckening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 lr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimcn den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inscliryven, mogen alle dry.maenden kos teloos eene apnoncc van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verlecnen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewacgcn van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De nacinen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gehcym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers wiet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Ilebbdn de mannen der katholieke party hel MONOPOLIUM der godsdienstige gevoelens Dit is de vraeg die onzen confrater, het Verbond van Aclst, aen 't hoofd van zyn laelste Nr doel, en waerop wy antwoorden JA, als het op de daedelyke beoelTening aenkomt, of, gelyk men dit heet, PRACTICE: "en NEEN als zulks uyt speculatie of oogenverblinding moet gedaen worden,- gelyk onzen doór- luchtigen stads Secretaris het zoo slim heeft weélen aen boord te leggen ter gelegenheyd der prysdeeling in onze weezenschoól. Daer wist den vent tot een weezekind, aen 't welk hy eenen prys mogt overhandigen, het volgende Sermoenlje te doenHa, my n vriendjedit is eehen schoonen boek, cnzekerlyk eenen zeer schoonen boekgy moet dien bock een, twee ja drymael leézen, en dan is 't niet genoeg dien boek gelee zen le hebben, macr gy moet tragten uw leven daer.naer le schikken, zulde myn vriendje liefen dan zult gy gelukkig zyn zoo wel in dit leven als in 't ander etc. Nu, dat liet geëerd publiek, by't welk Polka genoeg gekend is, over de gevoelens oórdeelc met wolke deéze toespraek is gedaen gewordeh. Maer gaen wy verder. Onzen konfrater haelt in ?t zelfde Nr dry klassen van menschen aen, aen welke hy volgens goeddunken, grondstellingen toekent, en dit in deézer voege 1° Hier hebt-gy ecnen Dcnderbode die MISSCHIEN in den grond zyns harten lacht met de religie, en die niet te min van de religie uilgact om andere voor goddcloozcn uil le maken. 2° Daer hebt gy een anderen, die gedurig hel woord katho- licismus en godsdienst in den mond heeft, en die niet nalaet, telkens dat hy er gelegenheid toe heeft, zyncn cvcnmènsch le misleiden en le bedriegen. 5° Een derde speelt alleen den scheynheiligen om dat zulks zyne beurs vult, en hem in aenraking brengt met kwczelkens en kwe- zelacrs, zonder wier by stand by geen brood zoude le eten hebben.» Zoo hebben wy er een gekend, die voor een der hevigste katho lieken mogt doorgaen; die van geen liberalismus mogt hooren spreken zonder vlam en vuer te spouwenen elk, op zyn eigen handje, le verdoemen, die maer van verre of naby, ecnen katho lieken huichelaer dorst tegenspreken. De kerel was van alle con gregatiën, en chrislelykc genootschappen, en teas er teel gezien, want alle processicn liep hy na, bad altoos met ncdcrgcslagen oogen, en liet nooit na een kruisken te slaen wanneer hy begon met de kacrt lespeten. Ily had de huichclary zelfs zoo verre gebrayt dat men hem eene byzondcre plaels in de kerk had bestemddat men hem een deel van het christelijk onderwijs in de zondag school, waer hy van lyd lol lyd sermoonen deed die echter zeer weinig met zyne werken overeenstemden. Het icas waerlyk stich tend die man te zien wanneer hy een flambeeuw in de hand had. Zoo hield hy hel vcrschei.de jaren vol, en toen hy, als een Relsin, op die wyze cenige verblinde menschen éltclyke duizende franks had afgetroggeld, als eene spie van de policie, en zelfs als een vyand van allen godsdienst erkend was, dan nog waren er dom- pelacrs die hem voor een halven heiligen bleven acnzien, om dat hy niet naliet nog altoos op de liberalen le schimpen en te smaden. Voor wat de eerste deézer dry zacken aengael, konl'raler, zullen wy ze zonder tcgenzeg en inschikkclykheydshalve op ons ncémen, aengezien gv siegts van 't inwendig onzes herten spreekt en dan nog zegt" MISSCHIEN, 't welk vóór u zelf geene overtuyging bewystdoch, konfrater, daer wy ons hier gevoegzacm hebben gehoond, zult gy, als waeren liberael??? u ius^éiyks gevoegzacm toonen met u zelf onder de tweede uwer sóórten van menschen te rangschikken, des te meer omdat gy in hert en ziel overtuygd zyt dat gy geene de minste gele genheyd verwaarloost om dóór de wóórden van religie en kathol icismus, van heyligé, kerkvaders, conciliën etc. etc. het publiek te nusleyden en uwe godsdiensthaetende neygingen te bemantelen. Maer hola vos, men brengt wel ligt een peèrd te water, doch men doet het niet drinken als men wilt. Vóór wat het derde slach van menschen raekt benevens het portret dat er onzen konfrater van geeft, hierop moeten wy zeggen dat wy er ook zoo eenen kennen en't zal waerschynlyk den yMven zyn dien onzen bedorveling met zulke levendige "koleu- ren hééft afgeschetst. En inderdacd, dien man spéélt hier sinds lange jaeren den schynheyligen, aenhoudend was hy, oin zyne beurs ie vullen, met kwezelkens en kwezelaers, met priesters en religieusen. in aenraeking zonder welke hy welligt nooyt zyn hoofd boven 't stof der hekelbank zou gesleéken hebben; hy toonde zich zoo groolen vyand van liberalismus, dat hy onderhoorige by hunne overste ging aenklaegen omdat zy hem van liberalismus verdagt hielden; deu kerel was van alle christelyke genootschappen en administraliën die hy driftig najoeg; veéle processién woonde hy by, bezonderlyk op de feestdagen van Roozenkrans en Calharina wanneer, het géén waerlyk curieus was, men hem een flambeeuw in d'haud met zyn zondagsgezigt elkeen zag toeknikken. Ilv had waerlyk de huychelaery zoo verre gedreévéu dat er hem in de kerk eene byzondere plaets in 'l nieuw gestoelte was bestemd, dal hy zelfs over de kerk eenig gezag voerde, en, gelyk ecnen paus van Roomen op eygen hand, proviseurs vóór kapellekeos benoemde. Vóór wat het christelyk onderwys in de zondag school betreft, daer hebben wy hem nooyt gezien, maer oór- deelen dat onzen konl'raler zich vergist en wilt spreéken over de prysdeelingen der zondagschóól alwaer onzen man telkens tegenwoordig was en meermaels sermoentjes d la Polka dééd die egter weynig met zyne werken overeenstemden. God be- waére ons nogtans den man in kwestie te vergelyken aeu zeke ren Relsin die cencn schynheyligen dief en bedrieger was, gelyk onzen konl'raler hel al le iiglzinniglyk doet, hierin moet elk zyne zaeken weélen, enkelyk zullen wy er byvoegen dat den gepotrelleérden het aldus verscheydene jaeren volhield totdat cyndelyk zyn masker is afgerukt én hy by niemand, of T ware eene uytzondering, nog vóór een reglz innig man aenzien word. En wat volgt uyt dit alles? Dat hel Verbond eene zeer slegtc zaek te verdedigen hééft als het persoonelyke ondeugden van een ander moet aenhaelen om onze grondstellingen tebevegten, en dat hel bovendien een onbegrypelyk misverstand in den keus zyner potretlen aen den dag legt, wyl deéze ons onuyt- putbaere stof verschaffen om er in hel vervolg nog over te handelen. DE BURGER WAGT. - VRYSTELLING. Hier te Aelst worden alle middelen.gebruykl om de Burger- wagten naer Brussel vóór de voeten van Sinte Rogier te krygen, ten eynde dóór deszelfs voórspraek een f vóór onzen heer kolonel le hekomen. Eerst had inen beloofd dat.de garden na de revue logementbilletten zouden hebben ontvangen met welke zy by de rykstc rentiers van Brussel intrek zouden gehad hebben. Deéze leugen was le tasleiyk dan dat eruich iemand zou hebben laelcn dóór vangen, ten ware ergens eenen kael gepluymden vogel die altyd op den schoeffel uyt is; daerna hééft men beginnen'te beloóven dal de garden welke nacr Brussel gaen, een rond jaer vry van dienst zullen zyn, lerwyl deéze welke zouden hebben willen gaen maer dóór wettige redens belet waren, alleen tot de exercitiën zouden gedwongen worden!!! Als er eene schriftelyke rvstelling döór iemand gevraegd wierd, was het antwoord, kan niet verstaenen aldus kwam liet nogmacls uyt dat er look in den meêrsch was en dat liet beloften waren d la papa Rogier. Wy raeden al de garden aen die naer Brussel willen trekken zich van ecnen welbevoór- raedden knapzak te vóórzien, want slegls dan wanneer zy in d'hoofdsiad zyn, zullen zy ondervinden wat het is de dupe te zyn van ministcrSbeloftcn, kolonels-orders en meer andere fraeye dingen. Het Verbond zegt dal het bereyd was onze zoo onge gronde als ongerymde plcyterycn nopens de liefdaedige gesligten le wederleggen, wanneer hel vernam d'al de verslags-commissie bcsloóien had zelve le antwoorden op hel tegenverslag der hospicie-heeren. Wy zullen onzen konfrater doen opmerken dat dit eene kaele excusie is, die met reden doel onderstellen dat alle wederlegging hem onmogelyk is. Er zyn houden die wel hard bassen maêr niet konncn bvlen. Onze verbondmanncn willen met kragt en geweld het begynhof sluyten als zynde een onnuttig gesligt dat onder eene verlichte regeéring nimmer mag gedoogd worden. Die heeren mikken, naer men zegt, oindit onnuttig gestigt dóór een vonde- lingshuys te vervangen waerloe zy véél van het hunne zullen bydraegen. Onzen bedorven konfratcr had voórlaetsten zaterdag afgekondigd dat hy de demissie van M. Cornelius Evit, als (i)'T is by misgreep dal onzen konfratcr Congregatiën gezegd hééft. voorzitter der hospiciën, in liaer geheel zou afgekondigd hebben, maer hy hééft zyn wóórd niet gehouden. Wy aenzoeken hem niet te handelen gelyk liacs Rogier die zoo véél beloofd en nog niets gedaen hééft ten zy sedert een paer jaer 50 duvzend lr. zonder de gekwetste opgestreéken, wy aenzoeken ónzen konfrater zeggen wy, zyne belofte te houden, want er -moet over die demissie een beélje geklapt worden. Zommigc men sehen durven de waere oorzaek hunner handclwyze niet bekennen en daerom dient zulks des te scherper onderzogt te worden na maele zy dóór listige sireéken het publiek hebben geblinddoekt. Wy verwagten dan dat het Verbond de gezeyde demissie zal afkondigen. In zyn voóriaelste Nr was hel Verbond zoo haeslig om onze antwoord te hebben nopens de Conciliën van Trenlen en Weenen, dat er noch lyd noch respyt vóór ons was. Maer nu zou den wy eens w illen weélen wanneer hel Verbond zal antwoorden op dc interpellatie die de Gazelle van Aclst in den lyd zoo dikwils aen dit blad hééft toegestierd nopens de schandelyke lastering en eerroovende aentvging welke liet legen 't Jesuit en order had uytgebraekl, lastering die het godvruglig Verbond uyt het werk van eenen keiterschen revolulionnair had gcco- picérd twee a dry jaeren na de verschyning van dien gedoemden boek. Als het Verbond ons daerop niet antwoord, zullen wy die zaek eens weder te voórschyn brengen en dan zal men de trouweloosheyd en schandalen van dit blad nog eens konnen beoórdeclen, van dit blad zeggen wy, Twelk andere van valsch- licvd of schynheyligheyd durft beschuldigen. Het Verbond geeft in zyn vóórlaetste Nr een artikel getrokken uyt een schier onbekendblad, den Nouvclliste de Cand, in welk artikel hel schimpschrift der byzondere stadscommissie tegen de gestie der hospicie-heeren, lót in derden hemel gepreézen word. Had den schryver van dit artikel met ecufg gezond óórdeel bezield geweest, hy zou er, buylen atl de andere on nauwkeurigheden, bitsige en ongegronde aehteygingen, de twee volgende dwaesheden in gevonden hebben "welke wy hier aenstippen om onze leézers te doen uien hoe zeer een venynig hert van den weg der rede kan at'dwaelen wanneer hel slegls zyne driften tol rigtsnoer néémt. Hal schimpschrift der stedelyke commissie zegt onbeschaem- delykdat de kas^derhopieiën altyd betacld hééft vóór aenkoop van 't gcén er in de'werkzael van het jpngens-weëshuvs noodig was ten eynde meubels en verdere óbjecten ten profvle der hospiciën en lot onderrigling der weezejongens te maeken, en dat die zelfde k;is daer nooyt- iets uyt genoóten hééft, lerwyl het verder zegt dal y&e door den heer'Regent gedaetw ontvangsten moelcri gestort wórden in handen van den ontvangerWie verstaet dil' rëdeneéring Ten anderen moet den heer vcrsla"- gecver wel weétcn dat de hospicie-kas voórdeelen nvt de weezeschoólen trekt aengezien er vóór hem in 't meyskenshyys een zeker aénial hemdens zyn gemaekt die wy oiiderstelièn betaeld le zyn, ten ware men dit Vóór den heer Evit gratis had gedaen omdat zyuen oom voorzitter der hospiciën was. Spreékende ten tweeden over Mc lastige bediening van den gecstelyken bestierder van 'thospitael, zegt bét schimpschrift dat dien heer zich nog andere l'onctiën tot bestaen. moet by- zoeken en ter zelfder lyd zynen dienst in T hospilael doen De antwoord der hospicie-heeren hierover is waerlyk inerk- weèrdig, zy doet de kwaedwilligheyd henevens het bekrompen Versland der schimpschriftschryyërs ten duydelykslen uyl- schynen. Zie hier deéze antwoord «liet géén nog te verwonderen is, is de lastelyke tegenspraek der Verslags-commissie met zich zelve, wyl "die heeren den bestierder van T' Hospitael nog eene andere fonctie tot bestaen willen doen zoeken, daer zy verder in hun rapport den heer Regent van 't Jongens wéeshuys ten kwade duyden omdat hy nog andere fonctiën bedient buylen het beslier zyns huyzes, waeraen hy, volgens hun, zich uylsluylelyk moei toewyden. De gezonde rede zal beslissen wie er zich uyisluftelykèr aen zyne bediening moet toewyden, of wel den bestie'rder van het Hospitael, die met de helft der stad (1) en gewoonelyk met 50 a GO zelfs 8D zieken belast is, ofwel den heer Regent van het Jongens-weeshuys die enkelyk met gezonde le handelen hééft. (ij Men bemerke dal dc helft der stad armen zyn tpaërvan er alle oogenblikkcn konnen in 'l hospilael gebragt worden eri zonder uyislel den dienst van den gecstelyken bestierder noodig hebben.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1