Zoo als men /iet, worden alle regels van gezonde redekunde hier dóór de stedelykc verslagscommissiegeradbrackt, en gelykt de redeneéring van haer schrii't niet weynig aen den fanieusen invitatie brief van den beere Gouverneur de Jaegher, welken de afgeveërdigde uytnoodigde om zich SUR LES LIEUX te verzamelen. Waerlyk wy zouden moeten zeggen dal hel schimp schrift,'twelk in den Nouvcllislezoo hoog gepreézen word, slegts goed is om er zich sur les lieux van te bedienen lot het leegste gebruyk. En zulke fyne en geurige dingen discht onzen bedorven Lonfraler met gehecle kolonnen aen zyne leézers op, als 't ware om met hun te lagchcn. De Independancc, tolk van Pacha Rogier, durft afkondigen dat de burgcrwugl van Elsene, als verpligtendcn dienst zondag moet, hyeenkomen, om dien minister op de greuzen der ge meente te gaen afhaelen. Dit iscenen artikel dien wy in gansch de wet op de burgerwagl niet aenlreffen en die bovendien, gelyk den Vlaming zeer wel zegt, oubetaemelyk is, aengezien M. Rogier zich hierdoor als't ware aen den koning zou willen gelyk stellen. De burgerwagten van Elsene moesten antwoorden dat, wilt M. Rogier alleen of met de gemeenteoverheyd hel dorp niet binnenkomen, dat hv daer blyft, want aen zulke visielcn is weynig prolyl. De volgendp persoonen van ons Dislrikt hebben pry zen in de ten toonstelling van land- en hovingbouwproduklcn te Gend gewonnen. Vcrscheydenhcden van Tarwe. M. P. Vandersehuren, land bouwer te Apclterrc-Eychem, eene zilveren medalie; Haver. M. Callebaul, te Aelst, eene zilveren vergulde medalie; Spacnschc Klaver. M. V. De Moor, Veearts te Aelst, eene zilveren medalie; Wortels op kleygrond geoogst. Mr. M. De Vuyst, te Aelst, eene zilveren medalie; Winterkoolzaed. MM. E. Callebaul, te Aelst en Eeman, te Idderghem, elk eene zilveren medalie; Hoppe. M. F. Vinck, te Aelst, eene zilveren medalie; Voeder planten. M. D. Limpens, te Oordegein, eene zil veren medalie - i .1 i DE BEÉLDSTORMEKS VAN 18-19 Op 27 augusly laelsl is de gemeente liorsbeke gcluygc ge weest eeuer tieineltergende schanddaed dienen degoddeloozc bcéldslormers van 15150 doet herinneren. Deézen aki van hey- ligsclicridery zonden wy volgeërn in de vergeétenlieyd bcgraë- ven, daglen wy niet dal de stralfclooslicyd een aenloksel lot meerdere booslieyd isdaerom /.tillen wy het feyl in kwestie aen d'openbacre verontwaardiging denonccéren opdat de pled gers mei d'algemeene veragling belaeden, als verworpene boosdoeners uyl alle deftige gezelschappen waer zy gekend zyn, verbannen worden, limine nacnien zyn ons half officiéél gekend, doelt vóóraleer dezelve al'tekoitdigcn, zullen wy stclli"e 'inlichtingen neéinen. Nu ter zaek. Op hooger gemeiden dag, zynde den maendag der kermis van llorsbeke, liebbcn cenige slempers in d'herberg in; ki.oi;, bewoond by K. Van de Keere, liet crucilix van de schouw geno men en hel bééld van 'i kruys gerukt 'iwelkzy dwars dóór den lyvcaen den muer vast nagelden het kruys wierd ver volgens spotswyze aen eene yzeren kramp in de schouw gehan gen en onmiddelyk nadien wierden er, evenalsby de joóden, de scbandelykstc en eerloosste schimp-cnspolkreéten aengehe'ven tegen het afhcéldsel van Hem, die alle oogenblikkcn óver liet lot des inenschen hescliikken mag Over achttien eeuwen kruysten de joóden hunnen Verlosser omdat zy hem niet ken den, nu, in de zoo gezegde verlichtte eeuw doornagelen de christenen zyn afbeeldsel, zy die hem kennen, en toch in llem gelóófd hebben Zonder te oördcelen zullen wy hier als feyt aenslippen dal dags na die onbegrypelykc baldaêdiglieyd den cholera in die gemeente uylbrak en "in weynige dagen een vyftigtal mensclien uyl het leven wechrnkte. Slet itei feest der 11. Kruys verheffing, zynde 15 September hééft den ecrw. lieer pastor zoo plegtig mogelyk hel ontcerd kruysbcéld ter kerke gehaeld en aen zyne parochianen dagelyksche publieke gebeden aengepredikt ter herstelling van den sniaed aen den Ahno"cn- dcu in zyn heéld aengedaen, en om levens de kastydende roede des Ileeren van die gemeente af te keeren. De inwooners van Borsheke wonnen met voél godvrugligheyd die oeffeningen hv en looncn hier dóór dat zy de booslieyd dier heyligschendery iii afschrik hebben. Wy mogen deéze weynige rcgelefi niet cyn- digen zonder te zeggen dal die baldaedig'heyd is hegaeu httyien de' weéle van den herbergier, welken onder alle betrekken" als ecnen braeven en godsdieustigen persoon door geheel de ge meente gekend is. MERKT-BER1GTEN. 64 zakken tarwe cn 62 zakken rogge zyn gisteren lor Antwerpschc merkt gebragt, en aen de volgende pryzen verkogt: tarwe 14 a 15 guldens, rogge 8 a 8 13 stuwers BCt. den zak of 1 1/2 hectoliter. 70 zakken haver wtiervan de pryzen zyn van 10 a 12 francs den 1 12 hectoliter. l)e boter heeft eene kleyne ryzing ondergaen; men hééft den kilogram (in kuypen) verkogt van 1-4 -1/2 tot IS 1/2 sl., 1 franc 31 a 1 IV. -40 centiemen. In tegendeel zyn de aerdappeleu aen voórdeelige pryzen verkogtde besteedde pryzen zyn 8 st. het 4/4 hectoliter 72 centiemen. I.VETSTE TÏMNGKX UYT ITALIËN. Den koning van Napels komt hel bcsluyl Ie wederroepen van 21 september 1848, en inkomende repten te bepaclen op alle frau de graenen, welke afgeschaft waren nylhoofdc der omstandig heden. Den overvloed van eetwaren heeft den monark lol dit brslugt doen over gaen, ten voórdeelc zyncr onderzaeten van Napels en Siciliën. Wy haelen deéze daedzaek aen met de hóóp dat ons gnucnicmenl ccp dergelijk Itesluyl zal ncémen ingezien den oogst voldoende is; en onze landbouwers bescher ming noodig hebben, jegens buylcnlandsche mededinging cn legen koophandel voöruytzigten die aen akkerlieden en verbruykers diljaeren levens aen de schatkist eene aenmerkelyhe schade loegebragt hebben. Sedert vyf dagen zyn meer dan 800 vremdelingen die geene wettige redenen vóór hun verblyf te Roomen konden opgeéven, verpligt geweest die stad te veriaeten om naer hun vaderland terug te keeren. Deézer dagen bevond zich eenen franschen officier der genie in een kaffehuys, te Hoornen, waer nog andere officierenen burgers zaten. Eenen deézer laetste verzogt dien officier hem zyne brandende cigaer te willen leenen om do zyne te doen branden. Den officier gaf ze hem ter stond doch toen den Komeyn zyne cigaer had aenge- stoken, wierp hy die van den Franschmanwech en trapte ze met de voelen. Deézen sprong in gramschap op en gaf den burger eenen kaekslag. Gewis zoude dit voorval ernstigere gevolgen gehad hebben, zonder de tusschen- komst van de officieren en eenige burgers. Den dienstknegt van generael ltostolan viel te Roo men van zyn peêrd en kwetste zich aen hot hoofdeenen vpórbyganger boud hem eenen zakdoek om het hoofd, toen twee andere mannen, met langen baerd, aenkwamen en hem geboóden dien franschen hond te laeten liggen. Den voórbyganger ging héén, en fransche soldaeten zyn daerna den knegt komen haelen. Yrankryk gaet eene soldaeten klas afdanken waerdoór liet 40 millioenen francs spaerzaentheyd zal bewerken. Berigt aen Belgiën en aen de onnoozele schreeuwers van 't Verbond. BERIGT. De persoonen die in de postkantooren op den DL l\ DER-BODE ingeschreéven zynworden vriendelyk verzogt die inschrijving zoo haest mogelyk te vernieuwen, om alk vertraeging in het verzenden te vóórkomen. Men schryft uytNinovc aen den Dender-bodc Yoór de tweede mael hebben wy met verwondering bemerkt, dat het meesledeel dei biën-korven, die wy met den zomer in liet land van Waes en in het Metjensland op den hoekweyl ge- plactst hadden, minder honing inhielden dan als wy zeer gezonden luidden, het géén ons doet vermoeden dat niet alleen- lyk men er geene zorg vóór de biën draegt, maerdatmenze zelf uyt haere korven in andere jaegt. Daer integendeel wy alle zorg neéinen voor de korven die zy ons toevertrouwen, verzoeken wy Ui. aen deéze persoonen te doen kennen dat, indien zulks nog plaels hééft, wy hen op de zelfde wyze zul len handelen. Dynsdag is er te Nicuwerkerken, een buys de prooy der vlammen geworden. De schade word op 500 fr. berekend." Volgens inlichtingen, dóór de Emancipation cn de Patrio, van Brugge, ingewonnen, eenen uytgeévcr van een wekelykscli hladje van Veurne, vroeg eene plaets van vrcdcregtermaer op het verslag van eenen aroblenaer dat dit hladje 't ministerie dienst in de kiezingen zou kunnen doen, hééft M. Itogier aen gemeiden gazettier niet de plaets van vrederegter, maer wel liet beloop van honderd abonnementen gegeéven. Den ntan heeft zulks medegenomen, denkende dat cc qui était bon d prendre, ctait bon d gardcr. Men schryft uyt Hamme, 20 septemberMaendag laetstleden is eenen schaliedekker van Zele, de Zandkerre bygenuemd, van den toren van Hamtne-Zogge gevallen, en hééft in den val een zyner beenen gebroken. Een ander vsselyk' ongeluk beeft gisteren avond in de Biegstraet alhier plaets gehad tusschen twee jonge lieden, waervan den eenen Joseph Wuytack gelieeten, zoo w-at militair is geweest, terwyl den anderen, Frans De Wilde, zoo wat de fransche schóól bezogt hééft. Den lüetsten sprak feanseh, hetgeen den eerstgenoemen zoo danig in woede ontstak, dat hy hem agtervolgde en er eene vegtparty ontstond. Eene poos daerna is den twist op nieuw begonnen en Wuytack een mes ten zynen huyze haelende, hééft aen den franschspreéker eene wonde tocbragt, waer aen hy overleden is. Vandaeg ten 2 ueren is den procureur des Konings aengekontenden schuldi gen hééft alles bekend en isnaer Dendcrntonde gevoerd.» Men leest in het Antwerpsch Handelsblad van gis teren Wat gaet er in onze stad om? Deézer dagen loste men des nagts de geweêren op de Vuylruigisteren na middag loste men dry kanonschoten, waervan een met eenen tienpondergelaeden, het houten liuysopdenbinnen weg van den Dam, naby den steenweg, tusschen Borger- liout en Dambrugge. doorboorde? Kan ons leger dan den strydlust niet meer tegengaen? Den kanonsbal is dóór en dóór bet huys en, naer men ons verzekert, tus schen twee persoonen dóór, gevloógen, terwyl op eenige passen afstands, twee bceren zich op bet wandelpad bevonden, is het niet schrikkelvk, vreedzame bewooners bloot te stellen, aen zulke onvoórzigtigheyd?-Die zaek behoort onderzogl te worden en de onvoórzigtigheyd van hem, die het bevel voerde aen die vestingstukken is onzes inziens strafbaer. Indien men de artikels der dagbladen van Londen nagaet, die den Journal des Débats, nerhaelt, is de zaek van Roomen haere vereffening naby. Het llollandsch ministerieheeft zyne demissie gegeéven. Het fransch gouvernement hééft van wege het grieksch gouvernement eene uytnoodining ontvangen, aen de politieke vlugtelingen geene paspoorten vóór dat land meer te geéven. Hoeveel abonnementen neemt M. Rogier in der. Ti n. en in de twee Vaderlanders van Gend?M. Var dislrikl-conimissaris van Thielt en opsteller van r' naer en Kobeken uyt de Ondcrstraet van Gend kunnen -r op antwoorden. M. Delaunoy, gouverneur der prinsen, heeft - gegeéven. De Independancc méld de reden vat i'la; Het schynt, dat kolonel Delannoy zondag mor. tl Laekensche brug, in kabriolet agter eene kolot -er- wagt kwam aengereéden. Hy eyschle dat men I zou verleenen en dit óp ecnen niet zeer gevoer - t'-on. De burgerwagt heeft Itaere klagte ingediend ac; t -er- neur van Brabanden eergisteren deelde den Month v, indie ning der demissie mede. Naer het schynt, is ins de reden, M. De Lannoy dpelt .de gevoelens nii - tie kwakzalversparty, en dit' is genoeg om alles te ve. Brussel, 19 september. Den minister va. i'i i- schc zaeken hééft van den zaekgelastigden va -Igié> te Konstanlinopelcn, staelen en inlichtingen ontvangen van linnen-kaloenen-servetlen, welke in den Levant v verb ,W worden. Die voorwerpen kunnen geduerende tiet i i,e ministerie van hiunenlandsche zaeken onderzogl trden. Na dien zullen zy verzonden worden naer de kamers van koop handel die er de aeuvraeg van zullen doen. Op verscheydene punten van het ryk gaen er landbouw tentoonstellingen geopend worden. Gend hééft deéze week dezelve ingesteld. Men bemerkt dal de landbouwers in 't alge meen er weynig deel in neéinen, want zy zyn overluygd dat ze weynig kunnen bydraegen om aen den landbouw de kragt- daedige bescherming te geéven, welke hel ministerie beloofd hééft. In onze stad was de tentoonstelling geopend aen de beyde Vlaenderen, en men lelt slegts 490 persoonen die land- bouw-produklcn gezonden hebben. Onder dezelve zyn zeer véél eygenaers begreépeu, die slegts den landbouw uyt "liefliebbery beoefenen; men vind er ook veéle maetschappyën in, en per soonen die maer een zydelingsch betrek met den landbouw hebben, zoodanig dat slegts 250 boeren van de twee Vlaenderen in de tentoonstelling deel genomen hebben. Hieruyt mag men besluylen dat het niet gemakkelyk is onze landbouwers dupen van kwakzalver)- te maeken. (Vlaming.) - In de landbouw-tentoonslelling te Gend prykt eenen monster-pronkappel, die87 kilogrammen weégt en ingezonden is doór.M. DeWaele, direkleur der Josephilen te Geeraérdsbergen. Dynsdag ff deézer, omtrent 2 uere en half namiddag, is den bliksem op een buys te Moerbeke, hy Geeraerdsbergen, gevallen: langs de schouw binnen inde keuken gekomen, waer het huysgezin bezig was met kaffé te drinken, hééft hy daer eenen jongeling van omtrent 15 jaer bedwelmd ter aerdc ge worpen, de kaffétassen gebroken en is weder langs een gat, dat hy in de schouw geinaekl had, verdweénen. Het was meer dan 5 kwaert tiers eer den jongeling uyt zyne bedwelming bekwam. Hy was ongedeérd en voelde nergensipvn. Den cholera blyft nog te Loven woeden. Er zyn verledene week 25 geboorten op 65 sterfgevallen geweest, dit is 46 over- lydeus tneerdan in gewoonlyke lyden. Het getal dooden van den 51 december 1848 tot den 15 deézer beloopt reeds lot 1,075; geduerende gansch hetjaer 1848 waren er 932 sterfgevallen. Het verschil is dus vóór dit jaer reeds van 115. Men verzekert, dat in liet kort, de zegels, welke dóór de post-adminislralie op de brieven gesteld worden ook de uer zullen aenduydcn van de ligling der briefbussen. Die wyziging is thans noodig geworden sedert de vermeerdering van de dage lyksche verzendingen vari depècltes. Aen de volgende teeken-akademiên worden gegeéven als helooning vóór de leerlingen Aen de akadetnie le Gend 18 zilveren medaliën, waervan 9 grootc en 9 kleyne; Aen de akadetnie te St-Nikolaes 8 zilveren medaliën, waervan 4 groote en 4 kleyne. Aen de akademiën le Geeraerdsbergen en te Ronssc 4 zilveren medaliën, waervan 2 groote en 2 kleyne; Aen de akademie le Temsehe 4 zilveren medaliën waervan 1 groote en 3 kleyne. By koninglyk besluyt van den 8 september is er eene hulpsom van 10,000 fr. vergund aen de gemeente Ruyën, Oosl- Vlaenderen, vóór de kasseyding op het grondgebied deézer ge meen te van den hitertweg leydendcvan Berchem naer Escanffies. Den genaemden Atnand Descamp-Hottevaere, geweézen lynwaedkoopman le Kortryk, en beroemd voor wel "te voet le konncn gaen zonder zich gauw te vcrmoeyën, hééft eene wed ding aengegaen van op 14 ueren van Kortryk naer Gend le gaen. Van aen dc Gendpoort uyt Kortryk vertrekkende moet byte Gend de Korlrykschc poort aenraeken en terug zyn op de plaets van waer hy vertrokken is, op 14 ueren dal is, vóóraleer de eerste seconde van de 15 uer begonnen zy. Het is vóór eene somrne van 100 fr. dat de wedding is aengegaen. De sontrne moet dóór eene inschryving byeen gezameld worden, en zoo haest zy voltallig zal weézen, zal Amand Descamp-Hottevaere zich op weg stellen. Den heer Maximiliaen-Baymond-Donnez, geweézen ont vanger der directe belastingen er der accyhscn te Willebrouck, is op pensioen gesteld, lly zal jaertyks 1,557 fr. genieten. toeval op den yzeren weg. Een ongeluk heél't op den vzeren weg tusschen Doornyk en Jurbise plaels gehad. Het locomotief en de eerste waggons waren eergisteren, ten 10 ueren, des morgens, nauwelyks de bascule-brug van den Dender overge- sneld of die brug vlóóg open en een deel van het konvooy ver dween in hel water; het overige wierd dóór den schok ver- bryzeld. Gelukkig was het een konvooy van kooywaren. De trvec beambten van den dienst-waggon zyn niet gekwetst. De schade is aenzienlykde brokkelen van tien waggons hgen gisteren morgend nog aen de slandplaels van Alh. Veertig minuten te voóren was het konvooy van reyzigers er over gesneld. Het schynt dal den kommandeérenden officier der genie te Ath en den particulieren agent der kompagnie, op eygen gezag, de brug hadden onderzogl, tusschen liet tydverloop der twee kon- vooyën; zy hadden dezelve doen openen en zeker agleloo- opengelaeten. Wat toch hebben de officiers van genie en de particuliere agenleu-op den yzeren-weg te doen Als eens, zegt de Emancipation, de linie aen de exploitatie is overgeleverd, moet niemand er den voet zetten zonder verlof cn deelneéming der verautwoórdclyke overheyd.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2