ZONDAG 7 OCTOBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 159. AELST, den 6 October. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekcning van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 4 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregels-r- De persooncn die vóór een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveërdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persooncn dieonsecnigc - stukken zouden begeëren mede te deelen, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wrerden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstel Iers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. CLIQUE SUUM. STAETRUNDIG OVERZIGT. De onverwinbaere sterkte van Comorn die tot over eenige dagen dóór de Hongaren bezet wierd, is thans by overgaef in Oostenryk's magt gevallen. De voór- naemste kopstukken van den Hongaerschen oorlog die naer d'hooldstad van Turkyën gevlugt waren, worden by uytlevering dóór de keyzers van Rusland en Oosten- ryk onder bedreyging van oorlog afgeëyseht. Den sultan weygert zulks standvastig en word in zyn edelmoedig gedrag dóór Yrankryk en Engeland ondersteund. Het zou beginnen tyd te worden dat de absolutisten van 't Noorden een weynig gekortvleugeld wierden. De fransche kamers zvn deéze week geopend, zy hebben eene som van by de 7 millioenen fr. gestemd vóór onder houdskosten van T expeditie leger in Italiën; eerlang zal een ander krediet gevraegd worden van 50 of meer millioenen om de kosten der expeditie te dekken. Den Paus blyft volstandig alle vryheyd in zyne toeko mende akten eysschen en wilt dpór geen gouvernement de wet in zyn doen of laeten ontvangen. Den II. V. is overtuygd dat zyne onderdaenen nog niet ryp zyn voor eene onbeperkte vryheyd, en dat, moest hy hun dezelve verleenen, hy zich zeiven en Italicn vóór altyd in den afgrond zou storten. Z. H. wilt ook niet hooren van de amnestie toetepassen op de belhamels des rooiRschen opstands welke aldaer hunne moord- en plunderplannen zouden hervatten; het kwaed moet in den wortel aenge- vallen worden wilt men hetzelve konnen uytröeyën. Dit is 'tgeén het pauslvk gouvernement gevoelt en zal doen, want anders zou het bevroózene serpenten in zynen boezem uytbroeyën die, nauwelyks tot zich zelve gekomen, zich met meer woede dan ooyt op hunnen weldoener zouden werpen en hem verscheuren. In Yrankryk gaet den afgevallen Lammenais voort met dóór zyne schandschriften het pauslyk beheer aen te vallen en de geesten te verleyden; gelukkiglyk vind dien apostaet slegts acnhangers onder 't schuym van god- en zedeloosheyd, en zal aldus meer kwaed aen zich zeiven en de zyne toebrengen dan aen de pauselykc tiaer. De zoogezegde liberalen van Belgiën vóórzien dat hunne rol gaet uytgespeéld zyn, doch om zich aen 't roer der zaeken te, konnen behouden, beginnen zy meer dan ooyt lastertaci en bedrog te gebruykenmaer het volk ziet reeds klaer en bekreunt zich weynig met hunne tastelyke ongerymdheden. De klubsmannen die in hunne akten" maer al te wel aen de republiekaenen van alle slach gelyken, willen de Belgen nu opvyzen dat de Catholyke met. de republiekaenen gaen samenspannen en dat zy zelfs een geheym verdrag met deéze laetste aengegaen hebben om de oude party aen 't roer te kry- gen Maer de vinding is te dom en 't onnoozel om fiy gezonde hersens toegang te vinden; ook lagchen de Ca tholyke en zelfs zommige liberale bladen met die dwaes- heden, wel overtuygd dat dit slegts wanhoópige kreéten zyn ccner stervende party die niets meer beoogd hééft dan zelf- en heefschzugt al ware het ten pryze van 's vaderlands ondergang. AL W EDEROM CONCILIËN Den fameusen kanonist der Alliance, hel Verbond van Aclst, is al wederom met zyn Concilie van W'ecncn vóór den dag ge komen, na veertien dagen zyne hersens heen en weer geslin gerd te hebben om cr een antwoord op ons artikel van over drv wcéken uyt te krygen. VYacrlyk wy moeten lagchcn by het zien van zoo veel dwaesheyd en onkunde; den man zegt dat den Dendcr-budc nevens 'te^ geslaegen lieéfl en dit omdat M. Guyot het gezegd lieéftMaer wy zouden eens willen weélen wie van beyde, M. Guyot of onzen konfrater, den dom merik is; onzen konfraler zegt dat het concilie van Weenen gehouden is geweest ten jacre 1511 onder voorzitterschap van L. II. Paulus den Y, en deézen is slegts dry honderd jaeren nadien, naemelyk in 1605, tot den pauseiyken stoel verheven Hééft onzen konfrater zulks in de werken van M. Guyot ge vonden, dan inaeken zy te samen eenen welgecondilionneér- dendwouytdie in d'eene of andere expositie van huysdieren veel beziens zou hebben. Maer het zy, onzen konkrater verstaet volstrekt niets van de conciliën, al wat hy voorbrengt, is slaevelyk gecopieérd uyt de werken van Guyot die met gieren oogen op de geestelyke bezittingen geslaerd heeft en die eenen onverzoenlyken vyand van kerk en priesters was. Maer genoeg hiervan, onzen bedorveling toont genoeg dal de leerstellingen van al dergelyke gasten hem smacken omdat hy wel ligt hóópt heen of morgen, gelyk zy, den communist te konnen spoelen. Doch daer onzen grooten historiekenner nogmacls van 't con cilie van Trentcn spréékt, zouden wy hem eens willen vraegen of hy het kapittel 10 der 22° sessie geleézen hééft, waerin duydelyk gezegd word dat de notarissen die vóór de admi nistratie der hospiciën of bureclen van weldaedigheyd werken, zich aen een examen vóór den bisschop moeten onderwerpen; nu, indien hy zulks geleézen hééft, zou hy ons eens willen zeggen of den heer Ferdinand Evit, welken, benevens zynen agtbaeren oom, aenhoudend vóór die administration legen treflelyke belaeling gewerkt hééft, zich volgens dit besluyt van 't concilie van Trenlen zou schikken. Wy denken wel ja, cn dat alles nog al wel zou gaen zoo lang den bisschop niet zou sp'rec- ken van de 4 punten en 'tsymboluin des geloofs, van de 4 akten etc. etc. Wy zyn curieus om te weélen of onzen konfrater van ons gevoelen zal zyn, wy wagten hierop zyne antwoord. DE DEMISSIE YAN M. EVIT7 A propos konfraler, waer blyft die demissie welke gy in een uwer voórgaende N,s beloof de mede te deelen? Zyt gy benauwd dal wy er welligl van die gewoouclyke slimheden zouden in vinden die den man in kwestie sedert zoo lang kenmerken, of hebt gy misschien uyt- drukkelyk verbod ontvangen uw wóórd te houden omdat gy zoo weynig in slaet zyt de akten uwer patroonen te verreglveèrdi- gen? Wy gelooven het een en ander; want vóór wat het eerste betreft, dit is eene verouderde gewoonte die, als eene tweede natuer, van den mcnsch onafscheydelyk is geworden, cn die bvgevolg, altyd en in alles zal doórslraelen; aengaende het tweede, daervan zyn zelfs uwe beste vrienden overtuygd, want gy ze dóór uwe ligtzinnigheden en bekrompen brcyn meer dan eens aen de galg hebt geklapt. Wat er van zy, de demissie waervan wy spreéken, mag gekend zyn of mag niet gekend zyn; mag zy gekend zyn, waerom dezelve niet afgekondigd als men zulks beloofd hééft; mag zy niet gekend zyn, welk is hiervan de rede? Dit zyn de vraegen die dóór hel publiek gedaen wor den en die men op de aerdigsle wyze beantwoord. Ilel Verbond dal anders zoo véél te zeggen hééft, zou deéze vraegen dienen op te lossen. Wy wagten dus de antwoord af. Yoórleden zondag was er vóór de burgerwagtcn welke naer Brussel niet hadden geweést, eene revue uylgeschreévènhier toe had iederen garde zyn convocatie-billet als lot verp li (/lenden dienst ontvangen. Nu, elkeen aen dieu oproep beantwoordende, had zich ter Groote Merkt in grooten lome begeéveu, maer hoe groot was de verontweêrdiging toen men de garden b'erigt gaf dat er geene revue plaets had en dat zy was uylgesteldü Waerlyk deéze handclwyze van wege de opperhoofden der bur ger wagt van Aelst is weynig geschikt om de garden eerbied vóór hun in te boezemen, cn om die nationale instelling dien ernst bv te zetten met welken den wetgeéver de zelve gestemd hééft. Wy kunnen maer moevelyk gelooven dat men aldus ten opzigte der garden gehandeld hebbe om vraek te neénien over dat deéze zich naer Brussel niet hebben begeéven; nogtans ware het zoo, wy zouden rondaf zeggen dal zulks eene zoo kinderagtige als laffe vraek is geweést, w elke onder alle betrek ken nadeelig aen de burgerwagt zyn moet. Dit ware melde garden lagchen van welke den minsten toch véél te goed is om tot speélbal of spotting te dienen van de hoofdofficieren die, in tyd van nood, zouden blyde zyn eenen nedrigen garde te vinden. Wy porren onze kopstukken aen hierover wel na te denken, want er zullen tyden komen op welke- de eerste konnen de laetste en laetste de eerste gesteld worden; eene enkele kiezing kan immers allen hoogmoed en trotschheyd neervellen. Wy zullen vóór heden niet dieper in die netelige zaek ticéden, want zy gééft slof lot te véél bemerkingen die van aerd zouden zyn om de reeds verbitterde gemoedefen nog meer te ontslcéken. Lenen tamelyk dikken heer die, als hy te pcérd zit, nogal wel aen eenen hoeybussel gclykt, hééft gezegd dal hy zal op letten om den Dcnder-bode by 't minste woórdekén agter de grendels te krygen!!! Wy zullen aen dien heer antwoorden dal den Dcnder-bode altyd zal traglen zyne vyf zinnen tewerk te stellen óm niets te sehryven dat niet zou konnen beweézen worden. \oór hel overig bekreunen wy ons geenzins niet dwaeze dreygementen die den stempel van volslagenc magte- loosheyd draegen, en, zoo wy vernomen hebben, zelfs dóór de vrienden van gemcldeu dikken heer naer weerde geschat worden. IIv is vcrfoeyelyk die aldus de vraek in zyn herte brocyt; dééd hy wel, hy hoefde niets te vrcezen. Gelyk het te vóórzien was, lieéft den nieuwbakken Geeraerds- bergenaer niet zyne versieélcnc grondstellingen ons anlwoórd tegen het erbond niet opgenomen, omdat hy cr zyne eygene veroordeel mgin zag. Maer dit doet niets lerzaeke, wy en ge heel de stad Geeraerdsbergen hebben al gezien waer den knacp héén wilt. Nóglans, daer den overgenomen artikel in den Gceraerdsbergenaer zoo luydruglig dóór deszelfs opsteller toe- gejuycht, over de godsdienstige gevoelens handelt, zouden wy onzen konfrater wel eens willen vraegen waer hy die godsdiens- tigc gevoelens in zoo korten tyd hééft acngeleerdindien hy ons anlwoórd dat deéze gevoelens hem dóór den scheèlcn pro- lessor uyt het Uólcl Royal, in het Karmelieienstraelje, zyn inge plant, dan zouden wy moeten zwygenen hem proficiat wenschen over zyn gemak in 't aenneémen, want men voorzeker geen zakdraegers begrip mag hebben om op vyf a zes wecken sinds welke onzen konfrater zich te Geeraerdsbergen lieéft neergezet, zulke vorderingen te doen, en dit nog in wcérwil der kermissen ten Reep en te \iane. 'T was het princiep van zekeren fran sehen ambassadeur, wanneer hy te Alhenen de gelegenheyd had met den griekschen minister Langus Coletli in gesprek te komen, al de wóórden van dien grooten siaelsman zorgvuldig in zyn hert te bewaeren, 'lis hetgeen onzen nieuwen konfrater ook schynt gedaen te hebben, maer evenwel zal hy vergeéten hebben dat siekkevangers en puvënslaegers gewoonclyk beslvkt naer buys komen. Eenen der voórnaemsle kopstukken van 't Verlond hééft overal rondgebabboïd dat hy ons zal hekelen over hel ons medegedeeld hoofdartikel van over 8 dagen. Wy wisten dit voorop, en dit nietlegenstaende hebben wy aen 't verzoek van onzen agtbaeren inschryver voldaen, omdat deézen hierdoor slegts het goed der maetschappy beoogde. \Yy zullen eens zien wat het fameus breyn hiertegen zal in te brengen hebben, en dan zullen wy, op onze beurt, ons woórdeken lossen. Doch, wv moeten hel Verbond en zyne acnhangers voóiop berigten.dat het te kinderagtig is altyd te jammeren cn te spreéken van ons agter de grendels te sleeken, wanneer den Dender-bode eeris zyne zweep uythaelt om 't bedrog, de trouwelooshevd en de slegte principcn van den kluhsboel te kastyden, want dit alles weynig indruk op ons doet. Zy mogen ons 'behandelen gelyk zy liet goedvinden, wy zullen óns slegts met de pen verwèércn zonder te jammeren of te spreéken van muylpeèren, schoppen, agter de grendels te zetten cn meer andere lafhertige dwaes- heden die alle bewyzen dat liet eene slegte zaek is welke aldus moet verdedigd worden. liet Verbond poogt dóór dwaelredens en kaele uvtvlu,rlsels den blaem op de eerw. heeren hestuerders van 't jougenswees- huys en van 't hospilnel te werpen, met te zeggen dal zy niet min treffelyk zouden zyn indien hunne wegen wat min met geld iu plaets van met roozen lftstioeyd w iel den. \Yy vraegen aen onz<m bedorven konfrater waerom hy aldus niet redeneért ten opzigte der geneéshecren, die wcézeólyk sedert een paer jaeren meer uyt de arm kas genieten dan zy en hunne vóórzaten ooyt genoótcn hebben.... >Yy vraegen hém waerom hv aldus niet redeneért voórnaemelyk ten opzigte van M. Droesbecque, schoonvader van M. Bruneau, die vóór 0 zomer maenden byna

De Denderbode | 1849 | | pagina 1