niets te doen, 500 fr. uylsluytelyk uyt de armkasgeniel, en die het zich niet geschaemd heeft onlangs, zoo inen zegl, nog eene verhooging te vraegen. Wy zouden dien naem hier niet bybren- gen, ware dien heer niet den eersten geweest om overal waer hy kwam te knibbelen op de jacrwcdde der geestelyke bestuer- ders, welke jaerwedde, men versta het wel, niet uyt de arnikas gelyk die van M. Droesbecque, maer uyt de revenuen van daer- toe gelegateerde goederen belaeld word. Onzen konfraler dwingt ons te zeggen dat de trekplaetster van egoismus die van M. Brfneau 's maeg gevallen is, nog uytwerksei op de maeg van M. Droesbecque zou hebben. Wy zyn verder verwonderd dat ccnen polka in het Verbond de stadskas durft noemen welke hetschimpschriftderstedelyke commissie nog verzwcégen heeft, wy zyn verwonderd, zeggen wy, dat zulken kerel dcrgclyke zaek durft aenroeren hy die als vremdcling uyt dc stadskas byna twee derde meer trekt dan de heeren kwestie, en dit nog zonder ecnige verdienste ten zy van kragtdaedig medegewerkt te hebben om onze stad bv den Vremden in zoodanige positie Ie hebben gesteld, dat eencn treffelyken Aelstenaer wel zou niogen beschaemd zyn op een ouder te belyden dal hy van Aclst is. Eyndelyk bcwyst onzen konfraler voor de tweede mael hulde nen de waerheyd met te zeggen dat de waere vrienden dier heeren niet hunne vlcyers zynhierin zyn wy volkomen van zyn gedagt, want kenden die heeren den persoon die nu de oorzaek Van al die vervolgingen legens hun is, zy zouden over- luvgd zyn dalzy, hoewel van geheel dc stad geagt en bemind, van niemand zoo veel tcekens van uylwendige vriendschap en hertelykc handdrukkingen hebben ontvangen, dan van hem die thans legen hun zoo den Judas speelt. Voorleden zondag had hier ter stede de solemncélc begrae- ving plaets van den itoogeagten en door geheel de stad betreur den menschenvriend, den heer ridder Alexander Pauwelaert, die, ofschoon in hoogen ouderdom, nog vcél te vroeg aeu zyne ontelbacre vrienden is ontrukt. Van hem mogen wy met waer heyd zeggen dat hy, om zyne uylsteékende deugden, van God en van de menschen beitTind w ierd en steeds het pad dergereg- tighcyd bewandelde. Immers met dc onberispelykste gevoelens van godsvrugt en opregte liefde tol den armen bezield, wist hy zyne önuytpulbacre mildaedigheyd te bcsteéden 0111 Gods tempel le vercieren en dc traencn der ongelukkige met de meeste minzaemheyd al' te droogen. Tot na Pauwelaerts dood gevoelde den armen het uytwerksei van dit rcgtschapen hert 't welk, als dóór de liefdaedigheyd heheerscht, met derzelver pen in den akt van zynen laelsten wil eene zeer overvloedige brooddecling benevens meer andere liefdewerken bad aenge- slipt. Yoórwaer gelukkig hy, van wie men mag zeggen gelyk van den cerzaemen aflyvigen, dat hv is doórgegaeu met wel te doen IransiU bcncfacicndo. De tentoonstelling van huvsdieren welke hier maendag II. plaets had, was nog al merkweêrdig en had tamelyk véél volk uaer de stad gelokt. Zie hier de lysl der pryzen die dóór de exposanten gewonnen zyn. eersten pryskamp.Sclioqnslen Hengst van zwaer inlandsch ras, ten minsten 5; en ten hoogsten 9 jaeren oudzynde: ln prys, vergulden eerpenning, M. J. Vanderschueren, te Ap- peltefre-Eyehem; 2"vpry£ ,,-aen den zelvcn; 5n prys. M. Coppens te Denderhaulem. tweeden -pryskamp. Schoonste Merrie van zwaer inlandsch ras, ten minsten 5, .en ten hoogsten 9 jaer bereykt hebbende: 4n en 2n prys niet loegeweézen; 3" prys M. Coppens, te Dender haulem. derden pryskamp. Schooiist engclsch gekruvst Veulen van 1 lot 2 1/2 jaeren; (eerste kruysing) 1" prys, zilveren eerpen ning, M. Van Overiüaet, té Okegem; 2" prys, M. De Mulder, te Vlierzcle. Tweede kruysing prys, M. Van de Pullc, le Aelst. vierden pryskamp.Schoonsten Slier van 15 maenden tot 4 jaeren 4" prys, vergulden eerpenning, M. De Sadeleer, te Lede; 2n prys, M. Van Branteghem, le Aclst; 5" prys, MM. Lostrie, te lm pc en Van Bever, te Aygem. vyfden pryskamp.Schoonste en beste Melkkoey van 2 4/2 tol 7 jaeren; 1" prys, veigulden eerpenning, aen de Eerweèrde Paters Jesuitcn, te Aelst; 2n prys, M. Vanderschueren, te Ap- pellerre; M. Merlcns, te Aelst. Eervolle melding aen MMu Eliaerl-Cools, te Aclst en Arents van Haeltert. zesden pryskamp.Schoonste Veers, prys, M. Van Branteghem, te Aelst en M. Vanderschueren, te Appelierre. zevensten pryskamp. Schoonstcn Beer van inlandsch ras, van 4 tot 5jaeren: 4" prys, zilveren eerpenning, M. Wittouck, te Aelst. achtsten pryskamp.Schoonste inlandsche Zeug van 1 lot 4 jaeren prys, zilveren eerpenning, M. Callebaul, le Aelst. negensten pryskamp. Verzameling van zes Schaepcn en cenen Kam, de meeste hoedaenigheden vereenigende onder hel opzigt van gestalte en wol, en ten minste 1, en ten hoogsten 3 jaer oud zyndc 1" prys, zilveren eerpenning, M. Jean Van Mol, te Aelst; 2" prys, M. Gallebaut, le Nieuwerkerken. tienden pryskamp.Schoonste verzameling van Gcyten 4" prys, M. Borrcman-Ya» Melekebeke te Aelst, en M. Louis Borreinan, le Aelst. elfsten pryskamp. Schoonste verzameling van Konynen ln prys, M. Van den Brouek te Aelst; 2" prys, M. Capiau, le Aelst. tw aflesten pryskamp.Schoonste verzameling van Kiekens: 4n prys, M. Yan de Voorde, le Aelst; 2" prys, M. Roelandl, le Kerkxken. dertienden pryskamp.Schoonste verzameling van Kalkoenen Prys, M. Eliaert-Cools, te Aelst. veertienden pryskamp.Schoonste verzameling van Hennen: 4" prys, M. Meganck, te Kerkxken; 2" prys, M. Heliiuekx, le Aelst. Het Verbond zweel water en bloed om cyflfers op een te stapelen dóór welke het bewyzen wilt daler aenzienlykc som men aen den armen deézer stad worden uytgedeeld en dat wy hei volk misleyden met le zeggen dat het gouvernement weynig of niet voorde noodlydeude en inaer al te ongelukkige werkende klusgedaen hééft. Om diesommen geuoegzaenile doen zwellen, brengt onzen konfrater de budgetten der hospiciën en des Bureels van Weldaedigheyd in rekening alsmede ue opbrengst der parlikuliere liefdegiften welke alle te samen tot beven de honderd duyzend franken beloopcn en waervoór den armen gceneti centiem aen 't gouvernement te danken heeft, aengezien liy zulks uylsluytelyk uyt de opbrengst van arm- en hospicie- gocderen en uyt de openbaere liefdaedigheyd ontvangt. Hel Verbond maekt vervaerlyke notaris-rekeningen volgens welke bet zou schynen dat onze arme bier met gcheele liandsvollcn goud genieten, en als men de verdeeling maekt van honderd duyzend fr. aen acht duyzend behoeftige, dan zal men vinden dat eiken arinen nagenoeg eenen halven frank per maend ge niet Wy haelen deéze berekeningen aen niet, gelyk het Verbond geduerig boosaerdiglyk schreeuwt, om de arme op te hitsen, maer om het verfoeyelyk bedrog te doen kennen waer- mede dit blad geduerig bet publiek misleyd, bedrog dat niet weynig kan bydraegen om de bron der afgezonderde weldae digheyd te doen uyldroogen; want, als er geduerig met die ontzettende sommen, budgetten etc., vóór aen dag gekomen word, dan zullen zommigc vrekken nog meer hunne poorten vóór den armen sluyten en zal de reeds te lastige fonctie onzer aglbaerearmmeeslers, die geêrnezoudcn geéven en niet konnen geéven, nog meer vermoeyelykt worden. Dat het Verbond wel toezie wat bet doel, want het is aenhoudend bezig dóór zyne evangelische regtzinnigheyd alle belangloozc en liefdefonctiën haelelyk te maeken met aen de hospiciën, armbestuer etc. etc., onverwinbaere moeyclykheden te berokkenen, die eerlang zou den konnen le weeg brengen dat geen een treffelyk man zich met derzelver bestuer zal willen belasten. Yoór bet overig is er met al die aengehaelde cylfers nog geene enkele duyt aen den armen meer gegeéven dan onder de voórige administratie; de quèten of inzamelingen die onder deés bestuer gedaen zyn, zyn insgclyks gedaen onder bet voormalig bestuer en hebben dan vier en vyf dobbel opgebragl; ook zyn zy dan zoo wel als nu niet behulp der geestelykheyd gedaen die het Verbond ge duerig beschimpt bespot. Dat liet publiek nu over de goede trouw van 't Verbond oórdeele. Men zegt dat een net en bloózend kapiteyntje der bur gerwagt te peêrd vóór den tugtraed zal gedaegd worden om dat hy aen eenen hoogagtbaeren luytenant-kolonel, wiens naem met eene E begint en burger zynde, gezegd lieéftHad myncn kommandant my order gegeéven, ik zou u dc ooren op de Groote Merkt afgekapt hebbenomdat gy ons hebt loeten schilderen zonder naer ons om te zien ofschoon gy met de revue belast waert.Waerlyk liet zou curieus zyn eenen grooten dikken kop zonder ooren te zien (Medegedeeld). Wy moeten hier by voegen dat zekeren valschen Smerdis, eenen tooveraer, ook de ooren afgekapt was, en dat hy desniettemin, dóór bedrog, op den troon van Persiën, 524 jaeren vóór Christus geboorte, geraekte, en eyndelyk, gedood wierd na dat de bedriegery ontdekt was. Zoo als men ziet, hééft het weynig gescheéid of wy hebben hier SMERDIS N° 2 te Aelst gehad. Volgens eene correspondentie uyt Brussel zou liet minis terieafgeschrikt dóór de oppositie, welke liet in de aen- siaende zittingen der kamer zal ontmoeten by de discussie over liet budget vau oorlog eyndelyk beslist hebben om bel tolael van dieu monster-budget op"eene ernstigere manier te verminderen dan zulks tot beden gebeurde, en zelfs dan liet zulks beloofd lieéft. Ingeval de ons medegedeelde byzondcr- lieden, zegt de Broedermin, nauwkeurig zyn, iels dat wy vuerig boópen, doch slegts mocyelyk gelooven is men in de buree- len van liet oórlogs-rainislerie reeds bezig met den arbeyd der afschaffing van de kaders der regementen jaegers le voet, welker elfektief tusschen al de linie-regementen zou verdeeld worden. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK EN TURKYËN. paras, 4 October. De party Thiers-Molé heeft in de bureaux eene nieuwe neérlaeg gegeéven aen het liberael gedeelte van het kabinet. By het onderzoek van liet krediet'voór de expeditie van Roomen, hebben slegts dry stemmen (die der heeren Victor Hugo, Casabianca en Moskowa,) zich vóór den brief des presi dents verklaerd en vyl'tien legen. Den heer Dufaure kon zich niet verdedigenwant hy wierd dóór eenen kabinets-raed weer houden. Dcu heer Thiers heeft verklaerd, dat de eenige vryheyd die den paus verleenen kan, en vóór het Romeynsch volk ge schikt is, vermeld word in het molu proprio; dat het doel der expeditie vervuld was en men de legermagt moest verminderen of verwyderen.* Dén minister Rulhières heeft eenen brief geschreéven aen den president der republiek, om op staenden voet, den heer Louis Frebault, opper-chirurgyn van het militaire hospitael te Ton Ion, in non-acliviteyt te stéllen, om reden dien heer eene ongehoorde daed van lafheyd begaen lieéft, dóór zyn logement in het hospitael, tydens den cholera, te verladen en te zeggen, dal hy 100,000 fr. fortuyn en reglen op pensioen bezittende, zieli schuldig maekte aen nadeel jegens zyne familie, dóór zich te zeer bloot le stellen. Den heer Frebault word in non-activï- leyt gesteld en gestraft met eene maend gevangenis, met aen bet dagorde-sleljing van bet leger. Konstanttnoholen, 49 september Men leest in eene cor respondentie van den Times Dc Turkenalhoewel slaci maelcende &p dc ondersteuning en op de sympathie van geheel hel beschaefd Europa, steunen cglcr niet blindelings op de voorvallen en op de wisselvalligheden van hel noodlot. Zy bercyden zich vlylig tol alte gebeurtenissen. Al dc beschikbaere troepen zyn naer de grenzen gezonden; het leger van Roumélie dal 49,000 inan sterk is, heeft bevel ontvan gen zich bereyd te houden by het eerste teeken op te trekken, en dc provinciale indicie is op voel van oorlog gesteld. Men wilt de citadellen van den BospAorus versterken; het grootste gedeelte der vloot is gewapend en uytgerusl en kan in ecnige ueren het anker werpen aen den ingang der Zwarte-see, op zulke wyzc, dat zy kan beletten, dal eenig vaertuyg in den Bos- phorus komc. Daerby is het lurksch gouvernement niet beroofd van het hoofdzackelykc voor den oorlog. Den minister van finan ciën kan 40,000,000 piasters ter beschikking van den minister van oorlog stellen. Den sultan heeft eene dcrgclyke som uyt zyne byzondere schatkist aengeboden en men verzekert, dal dc moskeen der hoofdstad, welke schalryk zyn, bereyd zyn de grootste opof feringen te doen, om het gouvernement te ondersteunen in eene kwestie, die door alle goede muzulmannen aenzien word als eene kwestie van godsdienst. De onderhandeling van prins Radziwill, russischen buy ten- gewooncn afgezant te Konslantinopelen, word allengs al meer ingewikkeld. Volgens de Koln. Zielung zegt, verklaerde dien prins aen dc Turksche ministers, dal hy niet gekomen was om onderhandelingen aen tc knoopen, dal 50,009 Russen gereed waren, de grenzen over te marchecren. Veéle gevlugte Magyaren zyn Mahomelaen geworden. By koninglyk besluyt is aen M. Ch. Dc Moor, doctoór binnen deéze stad, eene gouden medalie toegestaen in belooning wegens dóór hem bewerkte koepok-inentingen. Ingevolge de bevelen, dóór Z. M. tydens zyn verblyf te Mechclen gegeéven, hééft den intendent der burgerlykc lysl 2000 fr. doen ter hand stellen aen 'l gemeenle-bcstuer voor den armen vau Mcchelen. Die gifle van de koninklyke mildaedigheyd is ontnid- dellyk Ier beschikking gesteld van het bureel van weldaedigheyd der stad. Het hof van cassatie hééft zich in zyne laetste zitting met versclieydene hoofdzaken bezig gehouden. Het hcéfl onder andere de voorziening verworpen van Frans Joseph Durez, oud 20 jaeren, le Vilainc ter dood veroordeeld, vóór pooging van moord en diefstal; van Hendrik Dondez, 39 jaeren, werkman te Alk,ter dood verweézen vóór diefstal met bezwaerende omstandigheden en van Bernard Joseph Dombert, daglooner le Marialmé, lot 7 jaeren dwangarbeyd met le pronkstellingvóór aenslag legen dc eerbaerheyd, op een meysje van min dan 44 jaeren gcplcégd. De wet over het hooger onderwys van 45 july lest heeft eene der liberaelste schikkingen der wet van 27 september 4835 afgeschaft, dat is te zeggen, het art. 35 waerby zestig beurzen vergund wierden aen jonge Belgen, weynig door de fortuyn begunstigd, zonder hen te verpligten in een aengeduyd gestigt de lessen te volgen. Wy verncémen dat de bisschop pen, om zooVeél het in hun vermogen is deéze moeyelykbeyd uyt den weg le ruymen, een zeker getal beurzen geliegt hebben aen de kollegiën van den Paus en van Maria-Theresia te Loven. Deéze beurzen zullen vergund en behouden worden op het berigt der voorzitters deézer gestigten, die om meer dan eene reden het vertrouwen der ouders verdienen. Het Gouvernement beeft een besluyt getcekend, by 't welk den wettigen koers aen de engelsche guineën ontnomen word. Men moet hierom nogtans niet gelooven dat dit engelsch geld niet gangbaer meer ishet ministerie ontneemt enkelyk aen hetzelve den wettigen koers. M. Standaert, onderpastor te Waesmunster, is totdesser- vitor tc Sl.-Maria-Leerne benoemd*. M. Van Dainme, pastor te Massemen, is tot pastor te Synghem benoemd. AL Ver- straete, pastor tc Borsbeke, is tol pastor benoemd te Massemen. M. De Vos, onderpastor te Vracene, is tot onderpastor in O. L. V. le Gend benoemd. M. Ryckewaert, pastor te Wulveringhem, is den 50. sep tember, aldaer overleden. Zondag namiddag is er een jongetje van 9 jaeren, dat op den Groenen Briel le Gend zich vermaekte met op een hou ten peèrd rond te draeyën, terwyl het tuyg in vollen gang was, van hetzelve met zyn hoofd op eene yzereu balie gevallen, en dood ter placise gebleéven. - By bet vertrek der burgerwagt van Dendermonde hadden er zich twee slegt befaemde persoonen in bet unrform der burgerwagt in de rangen gesteld. M. De Behault zulks gewaer wordende, heeft ze van den treyn doen komen en dóór garden buyten de statie doen leyden. Zy zullen vóór onwettelyke dragt van bet uniform der burgerwagt vóór de regtbank moeien verschynen. Brussel, 5 October.Den generael Nypels zich te beklaegen hebbende over zekere handelwyzen van hoogere administratie,, zietafvan het kommandement van de burgerwagt der hoofdstad. Generael Nypels heeft zyne functiën aen den oudsten kom- mandeérenden kolonel van het legioen overhandigd. Den generael lieéft eene formeéle klagt ingediend by den minister van oorlog legen den luytenant-kolonel Vandenelsken, kommandant van het legioen van Elsene, vóór het miskennen zyner bevelen op dry verschillende punten. - Dynsdag 25 september hebben 22 onderwyzers der pro vincie Braband, te Brussel, vóór het paleys, uyt handen des Konings, hunne belooningen, bestaende in twee boekdeelen. vóór geloonden iever en bekwaemheyd ontvangen. Onder andere de heeren Bols, onderwyzer te WerchterMerlens, te Aerschot; Ouborg, le Diest; Stevens, ie HerentVannuffelen, te Sini-Jooris-Winghe. Den lieer J. De Souter, sinds lang eenen der meest be kende advokaeten der stad Gend, is eergisteren even na dei> middag plotseling overleden, ten gevolge eener hevige geraekt- heyd. Den heer De Soutcr was nog in de volle kragt zyns levens en bad gisteren voormiddag zelfs nog gepleyt vóór de regtbank. De bcoefeuaers der vlaemsche tael en letterkunde verliezen in den heer De Souter eenen yverigen en kundigen medewerker. In bet algemeen is men het eens om te bekennen dat de landbouwtentoonstelling van Gend en byzonderlvk de beslis singen van den jury een hutsepolje uytgemaekt "hebben dat men geene tweede mael meer zal koóken. Men zegt ons, doch wy kunnen het niet verzekeren, dat er 'nen- prys loegeweézen is vóór de klavers aen eenen persoon da*er geene gezonden lieéft. Er is zondag in de verscheydeae kerken aengekondigd dat de toelaeiing van des zaterdags-vleesch te eéten, te begin nen van den 4 October, ingetrokken is. Mgr. den bisschop van Gend heeft 200 aktiën genomem in de tentoonstelling, welke tc Brussel voor de behoeftige Vlaemingen geopend is dóór de Socieleyt van den leeuw van Vlaenderen. Het is in den Soop deézer maend dat de exaemen moeten, plaets hebben vóór 1 de officieren, en onderofficieren dCr burgerwagt.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2