lamcn lexofschoon hel hard of onrcglvccrdig zy'I is loch ecnc wel;H0 dat men de nieuwe schryvers meerinaels beschuldigt van hun geweéten vóór de wet te stellen; 5° wat zal er gebeu ren in feyle van prescriptie wanneer de wet ja zegt, en 't gcweé len neen? Eenen der grootste mannen dien Belgién ooyt bezeten hebbe, zegde dikwils: De menschelykc wet zegt dit, maer Gods wet zegt anders etc. Zoo genomen, eenen broeder zou geduerende 50 jaeren, een buys oï een stuk grond van zyne zuster in bezit gehad hebben, en zelfs weelende dat het hem niet toebehoorde, zou na de 50 jaeren, tydslip 't welk eene wettige prescriptie vaststelt, dien broeder met gerust geweéten mogen zeggen: dit huys of stuk grond behoort my toe, door de prescriptie heeft er de wel my eyge- naer van gcmaclct? Zou M. Evit, volgens zyne grondstellingen zeggen dat dien broeder een treffelyk man is die zyu geweéten mag geruststellen? Dit moet hy weélen, maer dat hel publiek hierover oórdcele. Nogtans is het begynhof of de kapellanie van 't hospilacl verre van het bezit zyner of haercr goederen te reklaineéren, cnkclyk vraegen zy een deel dcrzelver inkomen om de geringe jaerwedden te bclaelen der geestelyke bestuer- ders en de onkosten te beslryden der goddelyke diensten welke, kragtens milddaedige giften, gefondeérd zyn. En dit alles durft M. Evit weygeren Iets was ons allervrémdst en haclelyk in de pleylreden van BI. Evit is voorgekomen, is dit geduerig persoonlyk aenvallen tegen den heer Secretaris der hospiciën. Aen deézen heer zyn er zulke schandelyke feyten te laste gelegd, dat wy ons niet hebben konnen weerhouden stellige inlichtingen te neémen, volgens welke wy, M. Evit en wie het zy openlyk durven leu- gènstraffen, en verklaeren dat den heer secretaris hierin ruym zoo treffelyk heeft gehandeld dan M. Evit ooyt gehandeld hééft. M. Evit hééft ons, eene declaratie afgeleézen van den meester schrynwerker, waerby gezegd word dat den heer sccrelarjs aen gezegden meester bevolen bad de meubels die vóór hem of de hospiciehecren in het werkhuys der jongensweezen gemaekt wierdeu, moésten minder in prys opgegeéven worden dan vóór partikuliere; welnu, wy hebben met onze eygene oogen eene declaratie gezien van zelfden meester schrynwerker waerby dit volkomen geleugenslraft word En wat meer is, den eygen. oom van BI. Evit hééft by lot twee trelïelyke meubelmaekers deézer stad, aengesteld welke conciencieuslvk de pryzy der meubels by den heer De Vidts hebben gedaen, waeruyt gebleé- ken is dat den heer secretaris de meubels véél te duer hééft b'etaeld, en dit ten gevolge der opgaeve van den meester schryn werker des jongensweeshuysGelyke declaratie van den meester klecrmaeker hebben wy onder d'oogen gehad. Ten slotte zullen wy aetrM. Evit vraegen of hy vreesde dat zyne aentygingen wederom zouden vergruysd geworden zyn, dan dat hy zoo haestig was om ze zonder lyd of rcspyl dóór de aenweézige leden van den gemeenteraed te doen aenneé- men? Dit is cenedaedzaek waervan men vrugleloos een voor beeld in de administratieve of parlementaire debatten zoeken zou.... Weihoe,- men zal een zwaerlyvig rapport, welks lee ring twee volle ucren en half geduerd hééft, en't welk over zoo gewigligc hoofdkwestiën handelt, zonder de minste opmer king en dit oniniddélyk na de leézing eenstemmiglyk aenvcêr- denWy herhaelen hetvdit hebben wy nooyt gehoord noch geweéten en dit is Oök'de schoonste bladzyde der hislorie niet van de heeren Do Gheest, De Witte, Dommer, Yan Herreweghe, Cumont, Lieyons, Ghceraerds, Boel, Jourel, en- Evit welke deézen akt van administratieve liefhebbery zoo ruyterlyk heb ben voltrokken. Hel publick zal er nota van houden. Yoói: heden zullen wy deéze kwestie slaeken maer met een verzoek aen BI. Evit, naemelyk dat hy zyn gevrogt zou doen drukken cn even als zyn eerste verslag, doen rouddeelen, wy zullen dan eens zien hoe dergelyke stukken, geschikt oin onweétende dóór magtspreuken en ronkende wóórden te begoochelen, moe ten beoordeeld worden. V Als de Administratie der Ilospicen zoo zorgloos vóór de belangen der arme handelt, wy vraegen aen onzen sledclyken regeéringsraed waerótn by aide leden niet in massa afstelt? Den regeéringsraed heelt hiertoe alle magt, wel te verstaeu wanneer hy bewyzen kan dat de tegenwoordige leden dezaeken der hospiciën niet wel bestueren, gelyk er zoo liiyd en zoo onophoudelyk dóór M. Evit en consoórten geschreeuwd word. V BI. Yan den Bossche-Eeman nieuw gekoózen lid der hos piciën, steekt byzonderlyk in den neus van BI. Evit, en waerom? Om dal deézen heer had voorgesteld de verpaglingen der hos- piciegoederen. by openbaer opbod aen den minsibiedenden Notaris toe te kennén Dit voorstel, gedaen in een oogenblik dat BI. Evit eene- wéék lang zou gestudcérd hebben om op de jaerwedde van een ander 10 fr. gespaerzaemheyd te zoeken, was billvk en regt,maer dit was in de kaert nietgespeéld vad M.Ëvit die "gewoon was uyt deéze verpaglingen eene goede borze vyffrancslukken te genietenBI. Evit zegde dat hy nogtans geèrne geloofde dat de pen van BI. Y.D. Bossche-Eeman \loór unc main perfide was bestuerd geweést, even als of M. Van den Bossche eenen sukkclaer ware die niet wéét wat hy schryft. Daer egter geheel de stad van het tegenstrydige ovcrtuygd is, is men van gevoelen dal BI. Yan den Bossche, om zyner eefs- willc, over die ontëerende aentyging aen BI. Evit zal rekening vraegen, want BI. Yan den Bossche gecnen persoon is oin de knie^ te buygen vóór gasten gelyk BI. Ferdinand Evit, en dit voórnaemelvk wanneer er kwestie is vóór de belangen der hospicen rondiiyt zyn gedagt te zeggen. Waerlyk onzen konfrater heeft zich verontrust gevoeld door ons hoofdartikel van over 14 dagen, handelende over de verleyding. Den mensch, hoe boos en bedorven hy ook is, hééft in zyn inwendig eenen onverbjddclyken en altyd regtveêrdigen aenklaeger of beschuldiger dien aénklaeger is het geweéten, en, naer alle waerschynlykheyd, zal het geweéten van onzen konfrater hem gezegd hebben gy zyl dien man waervan den waerhcydsvollen korrespondent i'an den Render-bode spreekt. Blacr, die inwendige spraek yersmaedende, schuyft het Verbond de schuld op een amier, en, gelvk hef gcwoonlyk met alle plig- tigc gaet wanneer zydoór eeiièhschranderëiT regter mei vraegen en hervraegen besprongen worden, misklapt onzen konfrater zich en valt schattÜeïyk hy dóór de mandé.- Den man keurt openlyk het zoo liberael en voorzeker wys pauslyk gouverne ment" af, en is schaemteloos genoeg het zelve als oórzaek der goddelooze omwenteling te Hoornen aen te duyden, welke om wenteling hy in bedekte wóórden schynt toe te juyeben Leézers van 't Verbond, ziet gy nu hoe zeer gy op.dit blad moógt rekenen, op dit blad dat zich geduerig op zyne vredelie vende en liberale gevoelens beroept. O verleydende schynhey- lighcyd! Hoe vuyl en veragtclyk zyt gy, nu dat gy u zelve ontmaskerd hebt Onzen bedorven konfraler misklapt zich geduerig en doet onophoudelyk zyne palroonen dóór de iiiande vallen. Den vent zegt dat zy, om eene administratie saemen te stellen, slegts de akten inzien en niet de persoonen. En waerom hebben dan de klubsgasten de aglbaere heeren Van den Hende uyt het wel- daedigheyds-bureel en BI. De Conink-Bfoeyersoen uyt de hospi cen zoo ondankbaer geslooten? Konden zy eenige reden bybren- gen die het minste eene zoo lafhertige handelwyze verregt- veêrdigde? Neen, deéze twee heeren waren een voórbeéld van treffclykheyd in hunnen handel en wandel, en ten allen pryze moesten zy verslooten worden; het waren immers katholyke en al hadden zy nog zoo wel gedaen, zy moesten wech, omdat zy den klubswinkel niet wilden dienen. Er is kwestie in de Universiteyt van Gend wylent M. MoIItor te vervangen dóór eenen vremdeling, BI. Arntz. Zyn er nog geene uytlanders genoeg in belgische bediening, vraegt den Vlaming en moet den ministerieélen keus juyst vallen op eenen man die, wel is waer, groote talenten bezit, maer wiens tegen- woórdigheyd vóór de openbaere rust zoo schadelyk in Pruyssen is geagt, dat hy vóór de tweede mael zyn land hééft moeten ontvlugten? Dat men de vrcmdelingen, als zy zich gerust houden, in ons land toclaete, maer dat men aen woelzieke mannen bedieningen geéve, dit kunnen wy niet genoeg berispen; wy hebben reeds vremde opeéters genoeg in ons land. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK ITALIËN EN HONGARIËN. parys, 11 oclober. De meerderheyd der vergadering zoekt klaerblykend een voorwendsel om het ministerie te doen vallen en den lieer Blolé aen 't gezag te hebben. Zy had met genoegen de vraeg aenveërd, die den heer Yersigny gedaen had, interpel lation te mogen doen, over de afzetting van talryke ambtenaeren Zy wilde die gelegenlieyd te baet neémen om 't ministerie te last te leggen, dal hetzelve niet ver genoeg gegaen was in 't stelsel der afzettingen en dat het nog een groot gtal ambte naeren, dié gekend zyn als ware republikaenen, in hun ambt geladen had. Doch de meerderheyd was wel verwonderd, toen BI. Yersigny op de tribuen kwam verklaeren, dat by zyne inter pellation ter zyde liet, ten eynde't kleyn getal ambtenaeren, die in de funcliën gehandhaefd zyn, welke zy vóór 10 december bekleedden, niet in gevaer te brengen hunne plaets te verliezen. Mén verzekert, dat onmiddelyk na het verslag van den hefer Thiers, indien deszelfs coriclusiën aengenomen wórden, het fran.sch leger Italiën zal veriaeten. Slegts èéne brigade, onder het bevel van generael Molière, zal te Ciyita-Vecchia garnizoen blyven houden. Den heer Prudhon legt thans de laetste hand aen een belangryk werk, dat eenen beredeneérenden inhoud van zyn stelsel en zyne denkwyze zal bevatten. Den Journal des Débats melddat men zich te Roomen den 1 oclober aen eenen slaelsaenslag verwaglle van wege de democraten dier. hoofdstad. Hel ministerie vcrklacrl thans het manifest van Z. Haen te neémenzoo als hetzelve is. Het is nu stellig beweézen, dat reeds in mey hel motu proprio, gelyk Z. H. hetzelve eerlang afgekon digd heeft, officieus dóór eenen franschen kardinael aen het toen bcslacnde ministerie was medegedeeld gewordenin naem van den II. Vader. Men zal dus niet meer zeggen dal dit motu proprio het gevolg is van den brief des presidents. Ilcl verslag zal de aenneéming voorstellen van eenige wets ontwei pen benevens de concessie van kredieten; het m inisterie zal ongclwyfeld, ten eynde zyne popularileyl te behouden,in de discussie zeggen, dal hel meer uylgebrcyde conccssiën zou willendoch het is wezenlyk le vredehel aenveërd alles. De debatten zullen zeer waerschynlyk maendag aenstaende be ginnen. Den heer de Falloux zal zyne denkwyze en zynen toe stand in die discussie doen kennen, doch den uylslag is zeker en reeds le vóór en gekend. Nog eens de romeynyhe kwestie kan als opgelost acnzien worden. roomen. Al de ex-afgeveêrdigdcn van de ccnsliluecrende vergadering hebben thans Roomen verlaelen. Men léést in den Observatore Romano: De demonstratie die gedaen is ter eere van den opperbevelhebber van het fransch leger, van de bevolking van Roomen en van den II. Vaderlogen straft op eene stellige wyze de valsche gcruglcn, die men uytge- strooyd had van verdceldhcyd en vyandelykheyd tusschcn de administratieve en militaire overheyd. Men spréékt thans véél le Florenciën van een zeer zonder ling proces, dal binnen kort vóór de reglbank dier stad moet gebragt worden. De partyen zyn, ons gouvernement van de eene, en een opperhoofd der revolulionnaire party van de piëmonteésche kamer van de andere zydc. Den staet eyscht van dien af geveêrdig dcn een ryluygdat men hem geleend hééft, toen hy lydcns het gouvernement van Guerrazzi, met eene diplomatische zending belast, te Florenciën zyn vcrblyf hield. Den afgeveérdigden hééft vergeélen dit ryluyg terug te gccven en xceygcrl thans zulks te doen. Uyt dien hoofde hééft den slacl zich vcrpligt gezienzynen locvlugl lot de reglbankcn le neémen. Pesth verkeerd in neêrslagligheyd. Graef Balhyani moet, zoo als men zegt, geregt worden. Het schavot stond opgerigt Het volk verwagt in angst. Daer klonk een geweêrvuer in 't kazerne-pleyn Joseph. Bleu dagt, dat men den graef execu- i teerde.. Het was egter eenen anderen persoon. Den graef hééft getragt zich den hals af te snyden. MERKT-BERIGTEN. De Antwerpsche graenmerkt is byna geene melding weêrdig; 21 zakken tarwe; en 32 zakken rogge, waren te koop gesteld. De tarwe is verkogt van 14-10 tot 13 BCt., en de rogge van 8 tot 8 10 den zak, of 1 1/2 heet. De haver, waervan 33 zakken verkogt zyn, is iets min der dan in de voórige week. 9 a 11 fr. den 1 1/2 heet. Gisteren morgend was er weynig boter ter merkt, omtrent 46 kuypen. Den prys per kil. was 16 st.1 fr. 43. Aerdappelen in overvloed, zonder verandering van pryzen, 8 st. per 1/4 heet. 72 cent. Eyeren zyn aen de pryzen verkogt van 15 a 14 st. per 23 stuks 1 fr. 18 a 1 fr. 27 cent. Het aenleggen der yzeren-wegen heeft eene groote menigte van pruyssische zilveren geldstukken doen in omloop brengen, die met onze franken véél gelykenis hebben, doch geheel koper zyn. Deéze geldstukken' moe ten strengelyk geweygerd worden, zoo niet, dan mogen degeénen die dergelyke stukken ontvangen, zich aen de' gevolgen verwagten, die er onvermydelvk uyt moeten ontstaen. Zaterdag 's morgens wierd op de groote merkt te Brussel eenen gauwdief aengehouden op den oogenblik dat hy eenen boer die aerdappelen verkogt zyne horlogie ontstook Ily had die diefte aengelegd als volgt: Hykomt den boer op zyn lyf geloopen zoodanig dat deézen "omver viel. Den gauwdief maekte duyzende excusen hv kon er niet aendoen, hielp den boer gedienstwillig overeynd, en ging héén. Maer in de verwarring en de ontsteltenis van den val had hy de horlogie van den hoer behendig weé- ten te ontfutselen. Berigt vóór die omverre geloopen of in het gedrang héén of weérgestooten worden. Geduerende liet jaer 1848, hebben er in het gods- huys der vondelingen te Brussel 73 ontvoogdingen plaets gehad by den ouderdom van 12 jaeren, 83 kinderen wierden aen hunne ouders teruggegeéven. Den lieer Hosiley, onderpastor le Alveringhcm, is pastor le Merckem benoemd, in vervanging van M. Benoit die zyn ontslag gegeéven lieéft. Den lieer De Scheemaecker, coadjutor te Merckem, is onder pastor le Oostende benoemd. M. Van Hoorebeke, onderpastor van Sl-Anna te Gend, is lol pastor van Sl-Gillisby Dendermonde benoemd.M. Haems, onderpastor le Nevele, is pastorie Borsbeke benoemd. M. Philippe, pastor te Nokere, is tot pastor benoemd te Nazaretb. M. Maes, onderpastor te Maldegem, is tot onderpastor be noemd le Vracene; M. De Jaeger, onderpastor te Capryk, ver vangt bem le Maldegem. M. De Bolle, laetst professor in het kleyn seminarie, is tot onderpastor le Capryk benoemd. Mgr. den bisschop van Gend heeft deézer dagen de inwydinfl gedaen van het St. haurens-bospies te Eecioo, opgerigt volgens de begeerte en door de edelinoedighejd van juffer Anlonella Van Damme, naer de plans en onder besluer van M. den Arcbï- tebt Justin Bruyenne, te Doornyk. Dit schoon hospies bevat kwartieren voor de manspersoonen, vóór de vrouwen, vóór dé weesjongens en weesmeysjes, vóór de vremdelingcn en geesto- iyke dogiers. llierby zyn er nog lokaelen vóór de'verschillende schooien, werkzaeleu, enz. Mgr. Delebeque heeft de kapel van 't hospies gewyd en het kerkhol gezegend. Ka de plegtigheyd hééft een banket een tal- ryk gezelschap vereenigd. liyt naem der ongelukkige heeft den gendscheu prelael iu eenige roerende wóórden de liefdaedige sligteres van dat hospies bedankt, welk gepiaetst is onder de aenroeping van den 11. Joseph. Menscliryfl uyt Gend, 8 October: Men léést in de Broc~ der min, wy verneémen, dat men na iangduerend zoeken eynde- lyk bet testament gevonden hééft Van wylen M. den advokact De Souier. Dat sluk is gedagteekend a middernagt den 20 febru- ary deézes jaers. Na verscheydene schikkingen belrekkelyk zyne familie en ten gunste der hospiciën, bemerkt men in dat testament een bezet, waer volgens het woonhuys en de bibliotheek van M. De Souier gegeéven worden aen zyne geboortestad Yperen, op voórwaerde dat die bibliotheek geopend blyve ten dienste van het publiek. Een ander gendsch blad behelst het volgende: Men spréékt véél van het zonderling testament, nagelaeten dóór M. De Sou ier. In dit sluk degint hy met de voórgeborgtenaers aen te moedigen hun stelsel van tegenkanting (vol te houden legen het gedrag van de regentie ten hunnen opzigte, en by bezet hunnen hoofdman zyn portret. Vervolgens komen de wensehen van den overledenen. Aen de stad wensclit hy eenen burgemeester met een Adonisgezigt en eenen sekretaris van vyf voel. Hy bezet aen hel museum van Gend zyn advokaetsklced, zyne roode muts van 1830 en zyne gezagteckens van opperhoofd van het geweézen veyligheydscomiteyt; aen de stad Yperen, het huys dat hy bewoont, onder voórwaerde dat het zal gemeubeld blyven gelyk het thans is, en bewoond worden dóór eenen ouden soldaet, geborlig van Yperen. De hospiciën van gemelde stad ontvangen de eygendommen welke M. De Souier buyten de Korlryksche poort bezat, onder voórwaerde van eene jaerlyksche rente te betaelen aen zyne zuster. Iiy laet ook de stad eenen eyken-boom over, op voór waerde, denzelven nog honderd jaeren te laeten groeyën, en hem dan te bezigen vóór het belfrood te herstellen I Men schryft uyt Gend, 8 October: De begraefnis van den jeugdigen student, den heer Eugeén VandenHaute heeft deézen namiddag plaets. De studenten der Universiteyt zyn uylgenóo- digd ten half dry uere zich te vereenigen, ten eynde do laetste hulde te bewyzen aen hunnen medebroeder, die, na

De Denderbode | 1849 | | pagina 2