TURKYËN. TYDIIVGEiV UYT ITALIËIV. FRANSCHE REPUBLIEK. DUYTSCHLAND. 'wee herbaelde maelcn aen den cholera.ontsnapt te zyn, het Slagtoffer is geworden der kinderpokjes. Een yselyk tooneel is deézer dagen te Gend voorgevallen. Omtrent half acht ueren 'savonds wierd eenen soldaet in een slegt huys, Kazernslraet, aen de deur gezet,op zulke geweldige manier, dat den soldaet op den dorpel viel en een zyner beenen lusschen de deur blééf sleéken, welke men agter hem toesloot. Op het erbarmelyk hulpgeschreeuw van den aldus gcneépen soldaet, kwam er een groote menigte volk voor dat buys, en men dééd vrugtelooze poogingen om de deur te doen openen, toen eyndelyk de militaire wagl kwam, die na behoorlyke op- eysching de deur en vensters in stukken sloeg en dei? lyder verloste. De bewooncrs waren langs eene aglerdeur ontsnapt; het huvs is van binnen gansch verwoest geworden door de vergramde soldaeten. By koninglyk besluyt van den 5 October, is M. J. Van Droogenbroek benoemd tot schepen der gemeente van Ninove, arrondissement Aelst, in vervanging van M. Ch. Cools, wiens ontslag aenveêrd is. M. J. Van den Eyckcn, gemeentelyken ontvanger te Gee- raerdsbergen, is den 4 deézer macnd in den ouderdom van 74 jaeren overleden, ten gevolge eener korte ziekte. Zie hier den hoofdinhoud van het verslag des ministers van binnenlandsche zaeken over de beweéging van den burger stand des koningsryks, geducrende het jaer 1848. Er zyn geweest 120,585 geboorten :zy verdeelen zich als volgt: jongens 61,942, waervan 1,653 onwèltelyke; meysjes, -58,451, waervan 4,659 onwettelyke. Het is 2,278 geboorten meer dan in 1847. 2,705 onegte kinderen zyn erkend of wettelyk gemaekl. Er zyn 5,447 doodgeboren kinderen, 2,420 tweelingen, en 11 drylingen verklaerd. Er zyn 108,187 sterfgevallen geweest, dit is 11,881 minder dan 1847. Onder de overtedenen zyn er elf honderdjaerïge. Het getal liouwelyken is geweest 28,856, dit is 4,511 meer dan in 1847. Er zyn 10 echtscheydtngen uytgesproken, dit is 11 minder dan het verledcne jaer. Volgens de bovenstaende opgaven en de veranderingen van woonplaetsen in aemnerking neémende, heeft de bevolking eene vermeerdering ondergaen van 20,645 inwooners, en is by- gevolg van 4,559,090 inwooners. Wy leézen in den Tadcrlander, naer een blad van Brugge, •dat den bestuerder van eene landbouwschool, onlangs in ^Vest- Ylaenderen ingehuldigd, geen wóórd vlaemsch verslaét en zulke uylgebreyde kundigheden in den akkerbouw bezit, dat hy geene kool uyt eenen wortel kent. Den 8 deézer hééft eenen vrygestelden gevangenen ge- naemd Frans Berlaen, woonagtig té Waeregem, het vuer ge- steéken in de koornmyt, toebehoorende aen den landbouwer Verhaeghe, van Vichté. Slegts sinds dry dagen uyt hel gevang heeft hy verklaerd dat hy deéze daed gedaen had om zich wede- fóm te doen aenhouden. Eenen dief hééft zich te Namen al zonderling agter het slot laclen steéken vóór het steélen van zilverwerk. Twist heb bende met eenen persoon ging by de policie haelen; maer Onderweg sliet den agent by géval tegen zyn lyf en eenige zil veren fourchetten vielen op den grönd en den yverigen policie beambten geleydde hein naer hel buys van verzekering. Onlangs ging eenen landbouwer le Osseghein, (gehugt van Molenbeék-St.-Jan), wal onvoórzigtig om 'met een gelaeden geweêr en doodde döö'r 'het ïossen 'van het schot zyn kind en kwetste zyne vrouw. Dié bngëlukkige ging zwanger en is thans in het St.-Jans-hospitaergestorven. Verleden vrydag begaf zich eenen koopman naer de merkt van Kortryk om er nból'éu te koopen, bestemd vóór den uylvoer; hy wierd als eenen opkoopcr aengeduyd en weldra was hy het voorwerp van dé laekbaerste mishandelingen. Nauwelyks op de merkt gekomen, wierd hy dóór eëne groole menigte mannen, vrouwen en kinderen omringd, en dóór deéze geslaegcn, ge stampt, zelfs in zooverre dat men hem onder eenen hoop notlc- schorsen >vilde begraeven;en slegts met de grootste moeyle geraekte hy uyt de handen deézer woedende. Den barrierbewaeker der spoórbaen van Brugge naer Gend, te Oostcamp, is maendag avond onder dén konvoóy ge vallen; men hééft hem schrikkelyk verminkt en geen teeken van leven meer geévende gevonden. Deézen ongelukkigen die nog maer eenigen tyd getrouwd was, noemde zich Eugeen D'Hondt, en was 50 jaeren oud. M. den prins de Mctternich word binnen eenige dagen te Brussel verwagt, waer hy voórneémens is met zyne familie den winter over te brengen. Dit zal overigens de eerste mael niet zyn dat deézen staetsman zich in de hoofdstad ophoud: véél persoonen herinneren zich dat M. den prins de Mctternich van 1792 lot 1794 Belgién bewoonde. Den prins is op zyn 77° jaer; hy hééft twee zoónen, de prinsen Richard en Paul en twee dogters. Ily is tweemacl getrouwd geweést. De hollandsche dagbladen, kondigeii een koninglyk be sluyt af, bepaelende dat, te beginnen van den 28 octobeV aen- staende, zullen ophouden wettelyken koers te hebben de stuk ken van dryeen en een halven gulden, geslaegen overeenkomstig de wet van den 28 september 1846, te weéten: al de stukken met de beéldtenis van Koning Willem I, ter uytzondering der guldens van 1840. Deéze munt zal kunnen uytgewisseld worden van den 22 tot 27 October, alsook den 29 en 50 derzelfde niaend. KONSTANTiNOPELEN 21 september Talryke patrouillen doórloopen onze stad. Men vreest eenen opstand der Grieken ten voórdeele van Rusland. Den Sultan hééft aen den paus eenen brief van geluk- wensching gezonden, welken hy heeft doen vergezeld gaen van een geschenk in geld van 150,000 francs. Den paketboot van den Levant hééft tydingen uyt Kou- stantinopelen aengebragt van 25 september Niets was sedert 17 september veranderd in den toestand <Jer zaeken. De russische en oostenryksche afgezanten bleéven zich vau alle diplomatische betrekkingen met de porte ont houden. Wat aengaet' de gerugten dóór zommige duytsehe dag bladen uytgestrooyt nopens de aenkomst der fransche, engel- scheen amerikaenschevloólen in de Dardanellen, die gerugten zyn niet gegrond. Uyt Turyn word vernomen dat de lykplegtigheyd ter nage- daglenis van wylen Karel-Albert den 4 te Genua begonnen is. Den 5 moest den lykstoet Genua verlaeten. De genueésche burgers hebben eéne wonderbaere ingetogénheyd getoond, en plegtige blyken gegeéven van aengekleéfdheyd en erkentelyk- heyd, jegens wylén hunnen vorst. Volgens den Obscrvatore Romano hééft den raed der repu bliek San Marino gedecreteérd, dat al de gerefugieérde dit grondgebied zouden moeten verlaeten binnen de 14 dagen, en dat al die, welke wapenen hadden ontvangen van de legioen narissen van Garibaldi, dezelve aen eene commissie ten dien eynde genoemd, zullen moeten inleveren. Volgens de loskaensche dagbladen van den 27 september zou de pauslyke gouvernementskommissie het ligten van den staet van beleg gevraegd hebben. Uyt deézen maetregel zou er volgen dat het krygsbeheer ophoudende, de Fransche geen ge zag meer zouden uyloefenen. Ter slaeving van dit gerugt zegt men dat M. de Corcellés en den franschen politieprefekt de ge- wcézen leden der Constituante verwittigd hebben dat er tegen hun mandaetcn van aenhouding uylgeveêrdigd zyn, dat de fransche overheyd zich legen de uylvoering van die maetregelen had Verzet, doch dat zy maer tot den 1 October vóór hunne vey- ligheyd vcrantwoórdelyk waren. Men hééft de vervolgde persoo nen de kostelooze overvaert op eenen stoomboot en het vry verblyf in Vrankryk aengeboóden. Men schryft uyt Roomen, den 28 september: Ik denk dat gy reeds wéét dat.de prefekten in de kwytschel- ding begreépeu zyn cn in den Staet mogen terugkeeren. Men -zegt dat de gedeputeérde, die niet vóór de onltrooning van den Paus hebben gestemd, insgelyks kwytschelding hebben ontvan gen, en men beweèrl zelfs dat de vergiffenis laeter nog eene groolere uytgebreydheyd krygen zal; doch dit zyn enkele gerugten. Men leest in la Palrie: Er zyn gewigtige tydingen uyt Turyn aengekomen. Men verzekerde in de Vergadering dat het Gouvernement vernomen had dat de piëmonteésche Kamer de 15 millioen weygerde vóór de eerste belaeling van de schade loosstelling aen Ooslenryk en dat M. d'Azeglio voórneémens was onmiddelyk de Kamer te ontbinden, en eene herziening van de Grondwet le weég brengen. Deéze tyding is tot dus verre niet bevestigddoch moest de Kamer aldus te werk gaen, er zou aen 't gouvernement geen ander middel overblyven. Roomen, 1 October. Het pauselyk gouvernement hééft, naer het schynt, eenen stap gedaen vóór de zoo wenschelyke over eenkomst aengaende de romeynsche kwestie en vóór de verbe tering van den toestand des volks en van de burgerklas. Den minister van financiën, Angelo de Galli, hééft eene reys naer Portici gedaen, om de bevelen van Z. II. te ontvangen ter ge- legenheyd van de staelsschulden, eene moeyelyke verwarde kwestie, doórmengd met alle sóórten van schuldvorderingen dóór particulieren bekomen, zoo onder het constitutionneél gouvernement van Pius IX als onder het voórloopig en het republiekaensch gouvernement. Z. II. hééft bevolen al die schulden te erkennen; iedereen bekend zulks; dit is eenen grooten stap vóór de bevrediging. Den heer Galli hééft in eene notificatie, die hy in de slaeten hééft doen aenplakkcn, den uytslag doen kennen van zyne reys naer Portici. Zich egter niet bepaelende by aenmoedigende wóórden, hééft den pro-minister het tydslip bepaeld vóór de betacling van geconsolideércje renten. Den H. Vader zal zeker den winter te Napels doórbrengen. Te oórdcelen volgens het gezegde van Z. H. moet hy tydens zyn verblyf le Gaëte vcél geleden hebben. In een sermoondat Z. H, aen de geestelykheyd van Napels riglte, in de zael van hel aerts- bisdom dici4 stad, heél't den H. Vader van Gaëla gesproken als van zyneii Golgotha, waer hy op eene rots leéd dóór do boos- heyd dér mensehen. Eene notificatie van generael Rostolan beveélt aen al de particulieren hunne wapenen in le leveren, en dreygd met hüyszoekingen en vervolgens met militaire vonnissen de hou ders, de fabriekanten of de kooplieden in wapenen. Dien maet regel is genomen uyt hoofde van verscheydene moorden, die op fransche soldaeten "gepleégd zyn. parys,.9 October. Eenige dagbladen hebben ten onregte beweerd, dat de zending van den heer Mercier, naer Napels, slegts ten doei had aen Z. H. te verklaeren, dat Vrankryk het molu proprio aenneémt, benevens het ontwerp van amnestie cn dat hetzelve bereyd was zyne troepen terug te roepen. Het fransch kabinet zou waersehynlyk gewild hebben al demoeye- lykheden uyt den weg ruyinen met de grondstelsels te verzae- kciï welke hetzelve geproclameérd hadhet zou den minsten wil van Z. H. hebben willen volbrengen. Maer het hééft gedagt eene nieuwe pooging te moeten aen- wenden om groolere concession le verkrygen, die men zeer hoog zou verheven hebben, alsof Vrankryk al bekomen had, wat Hetzelve eyschte. De laclste depeches, welke zaturdag avond in liet ministerie van buytenlamlsche zaeken aengekomen zyn, hebben het fransch kabinet alle hóóp doen verliezen. Den heer Mercier meld dat hy nog niet dóór Z. II. in gehoor was ontvangen, dat den II. Vader hem had doen zeggen, dat de concession in het molu proprio bepaeld, de eenige waren die hy kon verleenen, cn dat hy hieraen niets zou veranderen. Hy hééft er doen byvoegen dat zyn vast besluyt was, niet in Roomen terug te komen, zoo lang de fransche troepen er gar nizoen zouden houden of onder het bevel van eenen franschen generael zouden staen, Den paus dringt vooral aen, opdat Vrankryk zou toestemmen Roomen te laeten bezetten dóór een gemengd garnizoen uyt Fransche Spanjaerds en Napolitanen zamengesteld, die onder het bevel zouden staen van eeaen italiaenschen generael, dóór den H. Stoel genomen. Die depêches hebben in het kabinet eene nieuwe onrust doen ontstaen en er is kwestie geweést geheel ons leger terug te roepen, slegts een korps van 5 a 4000 man te Civita-Vecchia behoudende. Het kabinet is, naer men zegt, des te meer ge- neygd tot hel neémen van dien maetregel,- daer het zelve hier door den wensch der meerderheyd van de Vergadering zou voorkomen. Men weél, dat de commissie die genoemd is, om de kredieten vóór Roomen te onderzoeken, de onmiddellyke terugroeping vracgt, vermits hel molu proprio voldoende schynt en dat het fransch gouvernement zich niet verder wilt bemoeyën met de zaeken van het pauselyk gouvernement. De piëmonteésche leening is te Turyn gesloóten. Den heer James Rothschild hééft 40 millioen op zich genomen; het overige is by inschryvingen in het land genomen. Men spréékt van 821/2 0/0; anderen zeggen 80 0/0 in geld. Het ooslenryksch gouvernement hééft, met het doel om den revolutionairen geest te onderdrukken, besloóten de lyceums aen de geestelyken af te staen. Reeds hebben de Fran ciscanen bezitting genomen van verscheydene gestigten van middelbaer onderwys. Den stoomboot Euphralc, die de laetste tydingen van Tanger en Oran aenbragt, hééft insgelyks de tyding aengebragt, dat onze geschillen met Marokko vereffend zyn. Het marok- kaensche gouvernement hééft de gevraegde voldoening toege- slaen, en men wagtte slegts om de vlag der republiek in het consulaet op de steéken, het oogenblik af, dat een groot vaer- tuyg aenkome om den groet der batteryën te beantwoorden. In de zitting van 6 October hééft men gcdiscussieérd of men het wóórd ciloyen (burger) zou vervangen dóór mynheer. Pierre Leroux zegde dat de aenneéming van dit laelste, den eersten stap was, om de titels van graef, markies, enz. weder aen te neémen: niettemin word het aengenomen met 504 tegen 155 stemmen, als voórafgaendelyke kwestie. Niettegenstaende dit is Napoleon Bonaparte op dc tribune gekomen en hééft begonnen, tot tweemael toe, dóór de wóórden: ciloyens repré sentant (burgers-vertegenwoórdigers) hetgeén met gemor regts en toejuyehing links begroet wierd. \Vy zyn gelukkig te kunnen aenkondigen dat de gezond- heyd van M. Falloux zeer voldoende is. Men hóópt dat M. den minister van openbaer onderwys de beraedslaeging bclrekkelyk de krygsverrigling van Italiëu, zal kunnen bywoonen. Het dagblad la Prcssc stelt als kandidaet vóór het voorzit terschap ten jaere 1852 vóór, den prins de Joinville. Het blad zegt dat er niemand meer de volksgunst geniet dan den jongen admiraei, die de overblyfsels van den roemryken overwinnaer van Auslerlitz van Sl-Helena hééft gehaeld. Om de sieraeden, welke tot de vertooning van het tooneel- stuk Roomen gediend hebben, niet te moeten op den zolder steéken, zyn de besluerders van den theater der St-Martenspoort voórneémens eenen Paus uyt de middeleeuwen op het tooneel te brengen, en aldus de èene ergenis door de andere te vervangen. De commissie, gelast met het onderzoek van de kredieten vóór Roomen hééft haeren verslaggeéver genoemd. Den heer Thiers is met elf stemmen gekoózen. Den heer de Broglie be kwam 2 stemmen. Op het oogenblik der stemming hééft den heer de Montalcmbert zich verwyderd. Een wit briefje is in de stembus gevonden; men schryft hetzelve aen den heer Victor Hugo toe. parys, 10 October. Men verzekert, dal het fransch kabinet na in eene laclste depcchenaer Roomen gezonden, aengekondigd te hebben dal hetzelve hel molu proprio aennam, in de hóóp dat Z. H. uyt eygene bewecging, nieuwe concessiën aen zyn volk zou doen, tevens melddedal het fransch gouvernement bereyd was den wensch van den Vaderaengaende de bezetting van Roo men, in te willigen. Men dééd egter ten zelfden lyde opmerken dat het fransch leger Roomen niet mogl verlaeten, dan wanneer Z. H. zich zou verbinden, geene andere troepen le vraegen, om de eeuwige stad le bezeilen en dal men 'malle geval zou verpligt zyn een fransch garnizoen le Civita-Vecchia te houden. Eenigen tyd geleden is er veel gewag gemaekl van eene vrecdaerdige mishandeling dóór eenen keyzerlykcn officier tegen eene dame, in Transylvanien, gepleegd. Den volgenden brief van de mishandelde dame zal beter al hel lafherlige van die daed doen kennen Rusby (in Transylvanien) 18 september. Ik zal u, medelydende hertende onheylen myner familie koelbloedig verhaclen, want myn hert is van steen geworden. In onze omslreckcn had een hongaersch leger van 40,000 man met 40 kanons, zich aen dc keyzerlykcn overgegeéven. Twee dagen laeter kwamen er keyzerlyke troepen (een detachement ligte ruytcry van prins Lichtenslein) te Rusby aen. Ik zou my wel dóór myn huyselyk geluk, dat waerlyk bcnydensweërdig was. vyanden hebben kunnen maeken die alle poogingen hebben aen- gelegd om dit geluk te vernietigenwant ik weet niet dat ik aen eenig misdryf schuldig zy. Twee familicn van Rusby, die in het geheel geene opvoeding genoólen hadden, voegden zich by den kapiteyn van hel detachement ten eynde met hem eene cerloosheyd le beraemen en uyt le voeren. Ik wierd aen mynen cgtgenoót, aen myne kinderen ontrukt, uyt myne wooning gesleept, zonder vonnis, le midden van de soldaeten gebragt en gegeesseld in by zyn van geheel dc bevolkingdie gewoon was my le eerbiedigen, niet omdat ik haer behcerschte, maer omdal myn gedrag haeren eer bied verdiende. Zie! ik schryf die woorden zonder te sterven! Doch mynen cgtgenoót bragl zich om het leven by middel van eenen mortier daer men hem van al zyne wapenen beroofd had. Eenen kreét van vcronlweérdiging steeg uyt het volk op. Men wilde de opstoökers en de daeders van die misdaed ter dood brengen. De bescherming der soldaeten alleen heeft hen kunnen redden. Ik wierd naer Karansebcs overgebragtt Mynen oudsten zoon wierd met de troepen van Gorgey krygs- gevangen genomen en als simpclen soldaet naer Ilaliën gezonden. Myne rampen zyn ten toppunt. Kunt gy u een denkbeéld van mynen toestand vormenGy kende mynen egtgenoot niet. Nimmer bestond er eenen man met een edeler, grootmoediger en eerbied- weérdiger karakter dan het zyne. Zyne bekwaemheden zyn bekendhy is den uylvinder van de yzeren bruggen met boógen dc wereld hééft met hem te verliezen een groot verlies geleédcn. Myn ongeluk is grenzeloos en myn lyden zonder voorbeeld. Gy zult ligt begrypen dat ik slegts nog aen myne rampen denk. Den

De Denderbode | 1849 | | pagina 3