ZONDAG 21 OCTOBER 1849. VIERDEN JAERGANG.— W 161. AELST, den 2 0 October. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle' dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- scn. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- rnen in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brocliuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelI's opsteller zal wor den toegezonden.Dcnaenien der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede tc deeleu, zullen gehcym ge houden worden, ten zv wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry loc le zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SUL'M. DEN DEMPER-BODE. De tolken der zich noemende liberale party overtuygd dat hunne patroonen dóór de vier vyfdo des lands veroor deeld zyn, konnen hunne woede niet meer bemeesteren al te gclyk schreeuwen en tieren zy tegen de zoo ge noemde catholyke achteruytkruypers welke zy van eed gespan of complot met de communisten, roode republie- kaenen, socialisten enz. beschuldigden, als poogende aldus dóór geweld en moordery aen 't roer der zaeken te komen!Wy durven ons niet ophouden om deéze hand- tastelyke en al le veel in 't oog loopende dwaesheyd te wederleggen, uyt vrees dat onze geagte leézers kwaelyk zouden afneémen dat wy hun onbevoegd genoeg agten om dóór hun zelve zuïken onnoozelen kinderpraet na weerde te beoórdeelen, want het ware weézenlyk aen eenen pastor den vader ons willen leerenKogtans' zullen wy hier eene gedrogtelykheyd aenhaelen die niet weynig zal bydraegen om te doen zien hoe onnoozel onze aelster- sche 'liberalen te werk gaen om de reeds verlichte bevol king voortduerend by den neus te leyden, wy zeggen hoe onnoozel, omdat zy niet schynen te gevoelen dat zy zich zelve geduerig meer en meer belagchelyk maeken en bedriegen, na maete zy een ander nog poogen te dupeéren en te misleydcn. Inderdaed, ofschoon de duer betaelde ministerieéle broodschryvery van Brussel zooschandelyk dóór de mande gevallen zy met aen de catholyke eene zoo tastelyke dwaesheyd le laste leggen, dat zelfs veéle meer verstan dige liberale bladen van scliacmte gebloosd en zich open- lyk over zulke domme dweepzugt van wege hunne kon- fraters beklaegd hebben, is het Verbond vanAelst in zyn laetste Nr dien ongerymden priet praet komen opwarmen en dit in zoo serieuse en met moed doorspekte bewoor dingen, dat wy by ons zeiven dagten dat onzen konfrater of zot of zat moest geweest zyn wanneer hy deéze man haftige liefliebbery neerschreef, en zulke sukkelaers heb ben de pretentie van liet publiek te komen verlichten en 't vaderland dóór hunne schriften te verdedigen De volgende zinsnede, dóór welke onzen konfrater aen zyne redeneéring kragt wilt byzetten, is al te curieus dan dat wy de zelve aen onze leèzers niet zouden mede- deelen, om hen zelve te laeten oórdeelen over de schran- derheyd en opregt liberale fynheyd waer mede onzen man zyne goedwillige leézers komt vergasten. Niet min kluerblykelykzegt het Verbond, laten de katholyken zien hoe zeer zy overtuigd zyn van hunne mag- teloosheid en verlatenheid door hunne vereeniging met alles wat de treffelyke lieden verstooten als de verachtelykste mannen die op niets anders uit zyn dan op de omverwer ping der samenleving om op der zeiver puinen de regerings loosheid te bouwen en van daer de verschrikte maetschappy onder hunnen scepter van diefstal en zedevernieling te doen nederbukkeri! Wat egter eene tweede beschimping is die liet Verbond naer 't hoofd zyner leézers werpt, is eenen weérgaloozen ophef waermede liet bladje spréékt over de zoo gezegde liberaele denkwyze. Volgens onzen konfrater, hééft deéze denkwyze sedert 8 junv 1847 dóór geheel liet land ge duerig toegenomen en hééft zy ten eeuwigen dage!! haeren zetel aen 't roer van den 'staet gevestigd zonder dat eene andere denkwyze nog oyt anders peyzen mag dan het hoofd onder haere almagtige bevelen te bukken Waeriyk zulke klugtigheden zyn weérd van aenge- haeld te worden, des te meer, omdat de nog versche en veélbeduydende kiezingen van Rousselaere, Thielt. Gee- racrdsbergen enz. geheel het tegenovergestelde beweezen hébben, en daer de ministerieéle kopstukken van geheel liet land sidderen wanneer zy op de namest komende kiezin gen denken. De betaelde gazetten van Brussel die, wel is waer, konfrater, in verslaefdheyd vóór u moeten de vaen stryken, zyn van een gansch ander gedagt, zy zoeken alle middelen uyt hoe snood die ook zyn mogen, om de bedaerde denkwyze te bemorsen en te schandvlekken, en desniettegenstaende heeft liaere party reeds zoo véél gronds verloóren dat zy nimmer wéét waer zich keeren of wenden, zoodaenig gaet zy onder d'algemeene vcrag- ting gebukt; en gy, konfrater, komt aen d'Aelstenaers zulke praetjes opdienen!Armen sul, indien gv in deéze begoocheling eenigen troost vind, wy zullen u uien in vrede laeten genieten, maer wéés toch verzekerd dat ons arrondissement uwe gewaende rust wéét te boselfen, en dat het publiek genoeg ziet wat gy met al uwe verwaende stofferyën en partyophelderingen bedoelt.... gy gelykt hierin zeer wel de bankeroetiers die, eenige dagen vóór dat zy schampavie speéien, hunnen gevel doen schilderen en alle mogelvkc parade ten toon spreyden, 0111 aldus nog den eenen of anderen ligtgeloovigen ie (tonnen by t vuer zetten. Onthoud deéze les, konfrater, en laeter zullen wy elkander spreéken. Meermacis hebben wy gezegd dal onzen konfrater zoo onbe hendig is in bel verdedigen zyner patroonen, dat hy deéze meermacis aen de galge klapt; hiervan hééft hy wederom in zyn laetste R' een zoo onwederleggelvk bewys gegeéven, dat wy ons niet konnen onthouden zulks aen 't publiek te doen kennen. Immers, spreékende over den agtbaeren president der hospicen, haelt onzen konfrater deézens staet van diensten even als op een doodbeéklekcn aen, en doet boven deézen staet nog eens bet kruysken der Lcopolds-orde pryken waermede den agtbaeren president is vercierd gewordenDacrna roept onzen konfrater in verrukking uyt: Zie daer de man op welke den Dender-bode of liever de naemlooze schryvers niel mezen hunne vergiftigende zabber hun lasterenden zeever uitlespouwen zie daer de man die men zoo aemrandl en belasterd omdat hy, in eene kwestie van loutere vroomheid, van reglschapenheid en, wy durven het zeggen, van geweten, als naer gewoonte den moed heeft gehad zich vryelyh le uiten en hierby niets dan de inge vingen der reglvaerdiglieid en der wacrlieid le volgen. Welke kwestie van lautere vroomheid, reglschappenheid en geweien bedoelt onzen konfrater hier? Geene andere dan die van 'teerste schimpschrift 't geen de stadscommissie legen d'hospicieheeren hééft uytgegeeven, cu 'twelk den agtbaeren president in kwestie met zynen agtbaeren neéf beeft opge- maektTot dusverre had den agtbaeren president ltard- nekkiglyk geloochend aen dit schimpschrift het minste deel genomen le hebben, alhoewel geheel de stad van het tegen- strydige overtuygd was, en nu komt onzen konfrater dien man zoo deérlyk aeii de galg te klappen 1 Dien zelfden man die, nadat hel schimpschrift reeds eenige dagen was uylgedeelil, 7.00 gevevnsd durfde vraegen Is er een rapport en schok schouderend zeggen ik weel van niets Ja, konfrater, dit is de man dien gy zoo onbehendig ontmaskert en wiens staet van diensten gy 'zelf door uwe dwaesheyd zoo zeer bczabberl, dat wy ons voorbehouden er op terug te keeren. Aldus ziet men nog eens dat eenen onvoórzigtigen en onkundigen vriend meer te vreezen is dan eenen openbaerenvyand. Ondertusschcn moe ten wy oórdeelen dat bel kruysken des agtbaeren presidents van eene zeer geringe stof is samengesteld, omdat het, alhoewel den man het zoo onlangs licéft gekreégen en liet zoo weynig hééft gebruykt, overtuygd dat hy het zelve even als (le gaef des ge'loofs had ontvangen, (1) reeds zoo sterk is uytgeslaegen en vervuyid, dat liet eene kuyssching zal moeten ondergaen. Doch als onzen konfraler ons voortduerend zoo véél tripoli en verdere poederkens blyft aensehaffen en ons eene behulpzaeme hand blyft leenen, zullen wy tragten toch nog eenigen glans op liet kruys tc krygen zonder dat er zal vuer noodig zyn, want, moesten wy 't vuer gebruyken, wy zouden vreezen eat het onder de kuyssching zou blyven. Dus berigl aen onzen vernuftigen konfrater. (V) Kola bené. Elkeen wéét dal wy alle de gaef des Gcloofs van Cod ontvangen hebben zonder eenige van onze verdiensten. XL WEDEROM DE pjEMlSSlE VAN M' F, VU. - 'lis nu de vierde mael dal wy aeil on e kun 1 ra ter lirézê demi aio vroegen, die hy beloofd had in 1 lang en in'1 breed af le kondigen, welke belofte onzen konfrater uit; mag of durf! volbeei,ren. Het publiek is uyterrnaelê curieus om die demissie te ie nuen en maekter tc regl allcrlcy gissingen over die v. es e verl erend vóór den agtbaeren demissionnaris zyn. En inderdaed, men vraegt wat die demissie toch mag behelzen dan dat liet Verbond dit stuk zoo gelieyin wilt houden en zoo lafhertig zyne gedaene belofte verbreekt. Hééft den heer Evit 11 zulks op eenige straf verhouden, konfrater, wel zegt liet ons, wy zullen er dan mid del in schallen 0111 n uyt die netelige zaek le trekken met wy zelve tic demissie af te kondigen.... Doch, daer zulks wel ligt wat aerdig vóór M. Evil zou vóórkomen, vraegen wy u vóór de laetste mael gevolg aen uwe belofte te goéven, want anders zullen wy zelve gedwongen zyn liet geëerd publiek uyt zyne nieuw sgierigbeyd te trekken, en dan zult gy misschien al wederom aen 't jammeren gaen, maer'tzal er weynig of niets aen helpen. Dus lot binnen acht dagen, lieven konfraler. V Iloe ineer wy nadenken op den aki welken de tien aen- weézige leden van onzen regent ieraed hebben geposeerd met al de conclusion van het bvgevoegd verslag van 11. F. Evit, nopens de hospicen in gsloi zonder "mier/, kofkeno.:; van zaeken aen te noemen, hoe meer wy overtuygd zyn dat er noyt zulke administratieve ketterv is begaeii. \Vy moeten het her leiden tot stigting van iedereen, die mannen i. oren eene leézing die ruym twee ueren en half geduerd hééft, en, zonder het minste te overwdégen, zonder de minste discussie, zonder de minste aenmerking, word dit eenpaerig aengeimmenWat meer is, die zelfde mannen keuren den budget der hospiaen vóór 1849 eenpaerig goed, maer verwerpen ook eenpaerig de reden, de bewyzen, de grondslagen waeropdien budget bérustü En dit heet men hier verstand hebben van administratie Onder deéze liefhebbers telt men bovendien eenen volksver tegenwoordiger, eenen vrederegler, eenen advokael en eenen notaris Waeriyk men moet bekennen dal wy eene eeuw van voóruytgang beieéven aengezieu hier te Aelst eenen akt van voóruytgang is geposeerd waervan men vrugteloos by agteruvt- kruypers eenvoórheéld zou zoeken. V leen vraegt of het 11. Cornelius Evil of wel zynen neéf, M. Ferdinand is die de lof litanie en doodkaert dei' diensten van den agtbaeren president aen 't Verbond hééft medegedeeld Komt dit l'raey stuk van 11. Cornelius Evit, dan zullen wy hem zeggen dal hy diende te denken dat.evgen lof slinkt, en dat hel belagchelyk is van eenen hoop titels aen te haelcn w eerouder zich de oiiuoozelste fuil's bevinden, en dat hel evm'eiyk genoeg is in een blad gelvk liet Verbond gepreézen te worden 0111 acii alle treffelyke mensehen lol walg te strekken, want met wie men verkeert met dien word mén vereerd. Komt dit helangryk stuk van den heere Ferdinand, dan zui len wy hem gelvk geéven van zynen agtbaeren 00111 te hebben verdedigd, maer zullen er tevens byvuegen dat er den opgcévcr of mededeeler klaerlyk doórslraelt. Facta virum probanl, uyi dc werken kent men den man. Onzen konfrater verspilt al wederom twee kolonnen aen conciliën en herhaell altyil den zelfden rimram. Den man zegt dat hy dien tot verveéfens toe zal lierliaelen tot dat v y hem een gëredeneérd antwoord zullen geéven. Welnu, hy kan zulks nog ccn jaer en zes wecken herhnelen en hy zal toen zoo verre gevoorderd zyn als heden. Vt y hebben hein eens en vooral een beredeneerd antwoórd gegeéven hetwelk hy niel verstaeu heeft, en daeruyt hebben wy met reden besloóleu dat hy eenen sul is die geene redekunde maglig is. Noglans wy beloóven hem nog twee of dry beredeneérde antwoorden als hy zyne belofte volbrengt met de demissie van den heer Evit af të kondigen. Hy moet wel weélen dat wv vóór geene hocgenaemdc ant woorden terugwykcn. V Het Verbond vraegt ons waerom wy dc verkwistingen der hospieiegelden in de traktementen der dry gecslelyken vice, blyven handhaeven, terwyl wy zon ilikv.IL, op ee, hebben gesprongen ter verdediging der snulskas loon er i: was van de opstryking der presentiegelden dóór de led: 1; vee den gemcenleracd YVy zullen onzen konfrater a:;:- e dat de bospicie-geeslelyken zich geenzins verbonëiên f: ,.n gratis te dienen en dal zy sleg'.s een deel dse revise genii

De Denderbode | 1849 | | pagina 1