wat is er zeever, autographe titels of beloften, verwyten, dreygementen qui cadit causa. De economisten noemen schuld beladingen verkwistingen; dat is tegen Boileau Je nomrnc un dial un chat cl Rollin un frippon. De Hospicie-heeren zya in 50-jaerig bezit van hun trakte ment, gerekcnt enkelyk van 181 wanneer de hecren onder pastors begonnen te hebben 500 fr. Dit moet blyken nvt de rekeningen dus slaen de hospiciën te rechte gelyk alle cor poration, en konncn betrokken worden. Paulus vracgl wie volgt ooyl den kryg op zyne beurze en van in d'oude wet, moglmenaen denos opdendorsch-vloer de muyl niet bindeu. Den zeiven Paulus gebied, dat den genen die de gcloofs- lecring onlfangt aen den geéver zal mcdedeylen van alle zyne goederen, want den werkman is loon en kost weêrdig; 'l beloop van dien loon kan door 't wettig gebruyk en wel zeker dóór de prescriptie vast gesteld worden. Yoórgaende jaeren, had hy, om tyds omstandigheden, duerte der waeren, behoeft vermeerdert te worden, of hebben die heeren ook zoo goedkoopc en anders gecne schooien gehad als by pater Lenoir van Assche Macr eenen anderen pater komt in 't gedagl, Vader oversten uyl de Langc-Riddcrslraêt; had hy blinde moeren gehad, hy zou Fer dinand Evit gehad hebben. (Wordvoortgezet.) Z. Aeugacnde het locmaetje dóór den lieer Y. Z. aen MM. Corn, en Fcrd. Evil in onsvoórlaclste Nrgegcéven, nacmelykom door hun eygen gelven de beteekenis uyt te leggen van 't woórdeken Procureur van der keurc, zullen wy zeggen dat het publiek geenzins naer de antwoord der heeren Evit heeft gewagt, maer op voorhand daerop hééft beginnen uylleg te geéven. Onder de menigvuldige interpretation hééft de volgende liet meeste by val ontmoet, naemelyk dat den heer Corn. Evit hier of elders eer tyds procureur of keurder cener vischmyn zou geweést zyn... Eenen viezen snack die ook dit gevoelen deelde, zegde dal, alhoewel hy niet 'wist of M. Cornelius hier of op een ander vischkeurdcr geweest is, deéze fonclie hem nu beter dan ooyt en beter als allen anderen zou gelyken, aengezien dien heer, sedert hy zyn kruysken hééft ontvangen, zoowel hetplaelskcn wéét waer tic roggen en vlooien agier staek haere decoratie moeten onlvangcuWaerlyk het zou curieus zyn den heerc Evit tol die geurige dierkens te hooren zeggen 1 an heden af zuil qy rant] neemen in ons orderwant weel dal hel vóór uwe verdiensten wiel is dal gy gekruysl of gedecoreerd word. V In zyn laelste Nr schiet het Verbond in ccne hevige gram schap uyl en werpt ons allerley sóórten van vuyle scheldwoor den naer 't hoofd, omdat wy gezegd hebben dat M. Droesbequc onlangs eene verhdoging van jaerwedde als geneesheer van 't hospitael gevraegd heél't. Wy hebben het nog gezegd en wy herhaelen het dat wv nooyt den naem van dien heer zouden genoemd hebben, had hy overal den eersten niet geweést om legen de jaerwedden der hospiciegeestelvken te zeeveren. Indien wy deéze beweêring hebben voórgebragt, wy hebben hiermede gecuzins willen zeggen dat M. Droesbequc zulks oflicieélyk aen de hospicieheeren gevraegd hééft, die is ons zulks in geener voegen zouden bekend maekenmaer wy ra eden het den schry- vcr die- M. Droesbequc verdedigt, of wel M: Droesbequc zelf aen eens de ploeycn zyns geheugens te ontvouwen, en wy zyn verzekerd dat hy er zal in vinden dal hy in meer dan eene gele«enhevd van eene verhooging zyner jaerwedde of van een pensioentje ten titel van dankbaerheyd gesproken hééft, als hebbende hy sedert 40 jaeren geneésheer van't hospitael ge weést.... Gelyk men ziet, hebben wy dien aglbaeren doctor «eenzins van libcralismus willen beschuldigen, maer wel dat de plaestervan egoismus van M. Bruneau's inaeg gevallen zynde, op de zyne nog zou uytwerksel hebben, aengezien hy voor hem alleen zou pleylen en niet te gelyker tyd vóór zyne ambtge- noótcn. Maer hel zv, gelyk het Verbond berekent, heeft M. Droes- beque geduerende 4-0 jaeren 500 Ir. getrokken, dus twintig duyzend franken, en vóór die 20,000 fr. te hebben opgcslreéken, zou M. Droesbequc nog een pensioentje ten titel van dankbaer- hevd begeêrenWaerlyk dit is klugtig... Maer wy zouden aen 7 Verbond en aen M. Droesbequc eens willen vraegen of die ronde somme uyt de armkas niet is gekomen en ol er het ver langde pensioentje ook niet zou uyt betaeld worden???... Overigens zou dit pensioentje maer weynig of niets minder dan y.vne jaerwedde konnen zyn, en dit zou op 7 cynde van t jacr nog al opslrykenswcèrd zyn, wanneer hy gclyke pensioentjes zou vraegen aen 7 begynhof, het Zwart Zusterhuys, t militaire detenliehuYS en andere gestiglen om deéze, mits trcflelyke belading godnerende 40 jaeren gediend te hebben Ecuige onzer inschryvers hebben den wensch geuyt om de persoonen le kennen welke de byzondere stadscommissie, belast met het onderzoek van den hospiciebudget, uytmaeken. Om aen het verlangen dier inschryvers te voldoen, zullen wy de naemen diër leden afkondigen die zoo ruyterlyk aen 't eerste schimpschrift tegen de hospicieheeren hebben medegewerkt, te weétcii: MM. Jouret, president, J. Evit vcrslaggeévcr, De Witte Impcns en Van den Ilerreweghe, raedslcdcn. Die zelfde inschryvers hebben ons iusgelyks gevraegd of bel iegen den uytgeéver van 7 Verbom!, den heer Gummarus DeYos, is dat wy moeien te velde trekken; wy zullen hierop antwoorden neen, dat dien heer slegts den stroeyman is en ccne O in 'tevffer dewyl hy alles moei drukken wal er hem voor gelegd word, wit moet stellen als hel zwart is, en zwart als het wit is volgens het bevel dat hy ontvangt. Maer wy zullen hier ten naeslen toe de naemen der leden van het opslellings- comitc geéven waerlegen den eenvoudigen Dender-bode le doen hééftMM. Bruneau,' Cumont, Polka, (1) Jouret, J. Lievens, F. Evit etc. Dit zyn de voórnaemste Liefhebbers welke met de redactie van 'l Verbond belast zyn. Wel ligt zullen wy in 7 kort eene ontlcéding deézer commissie geé\'en. Waer blyft hel bygevoegd verslag dat M. F. Evit in de Nota bené: Deézen is den konfrater die zich sclven in 7 Ver bond. in volle Ieders als BEDOR V'E.Y hééft erkend, en dit is de rede waerom wy hem mccrmacls bedorven kanfrater heden. openbacre zitting van 9 deézer maend hééft afgeleézen Den raed hééft noglans beslist dat het zal gedrukt worden, 7 is nu reeds dry wecken geleden en niets komt er vóór den dag. Men doet ten deézen opzigte de volgende vraegen welke metja mogen beantwoord worden Is het waer dat het verslag in kwestie reeds ter drukkery was gedraegen en dat het er wederom is uylgehaeld wanneer M. Evit vernomen hééft dal het krielde van faulen tegen schryf- stiel, spraek en redekunde Is hel waer dat dit knoeysluk ter schaeving, verbetering en hersmelting aen vremde persoonen is overhandigd Is het waer dal treffelyke en geleerde persoonen welke dit stuk gehoord hebben, hebben gezeyd wy dagten dat M. f. Evit toch fransch kon schryvcn zonder fauten, maer hoe deêr- lyk zyn wy bedroógen, want het was fransch met hair op Is het waer dal de eygene vrienden van M. F. Evit hem geêrne zouden aenraeden den raed van den Dender-bode te volgen, naemelyk van nog eenigen tyd op de schoolbanken van ons gouvernemenlsgesligl onder de kleyne kinders te gaen doorbrengen Is het waer dat wy zelve ons bedroógen hebben vóór wat de bckwaemheyd van M. acngael Ja en drymael ja, want wy gedagt hadden dat er toch eenige vaste kennis in slak, die wy hem nu tecnemael ontkennen. V Onder de tien aenweézige leden van den gemeente-raed welke het bygevoegd verslag van M. F. Evit, welks leézing ruyin twee ueren en half geduerd hééft, onmiddelyk hebben aengenomen, bevinden er zich die noch fransch noch vlacmsch kennen, die nooyt studiën gedaen hebben en die geene twee regels konnen op papier brengen zonder fauten, en zulke man nen oórdeelen zoo maer gladaf over den vorm en grond cener brochuer!Zouden deéze niet zeer wel aen den boer gelyken die de kiekens lelde eer d'eyërs gekipt of gelegd waren V Het Verbond zegt in zyn laelste Nr dat den opsteller van den Dender-bode vuyl is, dat hy slinkt gelyk den bok van Israël, dat. hy in de openbacre zitting geheel alleen zat, dat elkeen hem vluglte even als of hy met eenen verpestenden geur besmet ware, dat hy een vuilaerdig en schadelyk schepsel is, wiër besmetting men vreest, en meer andere Iraeye dingen, en dit alles, men versta het wel, om te wederleggen 7 géén wy ten opzigte der dwaeze zitting van den gemeenteraed hebben opgemerkt Wat dunkt u, leézers van 7 Verbond, van zulke argumenten Maer de heeren van 't Verbond schynen zoo wel te\veéten wie en wat er vuyl is, wie en wat er stinkt gelyk den bok van Israël, wie en 'wat er verpestenden geur uylwae- zeint etc. Maer zy weélen niet wie zy, voórby loopen, welnu, w v zullen deézen misslag vóór hun herstellen en zeggen 'Deézen is vuyl en stinkt gelyk den bok van Israël, welken het tiende gebod vergeét en deswegens schandalig uyt open baere herbergen gejacgd word, alwaer hy afgezonderde placl- scn verzoekt; Deéze slinken die hunne bovenkleeren met muscus en roozc- waler besproeyën om den verpestenden geur te verdooven dien zy uytwazemen ten gevolge der veélvuldige bezoeken in zekere schelpvisch- en andere kunst-etablissementen Deéze zyn vuyl en verpestende die er zich op beroemen lot in 'l merg der beenderen bedorven te zyn.Van deéze ylugt men met eene dobbele rede ingezien de eygene belydenis en den oorsprong!; Deéze stinken die zich met geël J9}p(ns beslrykcn en zich vervolgens in de pluymen wentelen om aldus den vogel te speélen Deéze slinkenmacr genoeg vóór heden wy zullen hierop tcrugkeeren. V De agtbaere schryvers van 't Verbond zeggen dat wy m de openbaere zitting afgezonderd en alleen zaten; dat er de tegenwoordig geweést zynde persoonen over oórdeelen; maer b. v. het ware zoo geweést, denken die heeren dat zulks ons pynigl Zy bedriegen zich, want meermaels hebben wy uyt noodzaekelykheyd Van zommige aenweézige zich zeggende libe ralen ons hoofd moeten afwenden omdat wy vies waren en walgden van den geur die hun uyt den mond kwam wanneer zy, in ons kabinet dóór beloften en offers onze grondstellingen wilden omkoopen. Hoe zouden die mannen lagchen, indien zy ons dóór kinderpraetjes konden afschrikken en ons van de openbaere zittingen verwyderd houden Maer dat zy het weélen, wy zyn daer op ons gemak zoo wel en misschien beter dan zy zelve. Wy hebben Meester Bruneau in de laetste open bacre zitting gezien; het manneken zat uaer in eene weynig eerbiedige houding, want hy geduerig met de twee handen zyne onderbil opliglte, 'tgeén ons dééd denken dat de wonden der hekelpunlen nog niet tecnemael geneézen waren en dat hy gevolgelyk zoo gemakkelvk niet zitten kon dan den Dender-bode. V De hecrcn van 'l Verbond hebben nu vóór de derde mael over onze examen gesproken; waerom zeggen zy niet dat den opsteller van den cenvoudigen Dender-bode na hier in 7 Col- legie den eenigslcn van geheel de stad op 2 1/2 jaeren vier schooien gedaen le hebben, nog minderjaerig zynde, reeds magtiging had om gelyk den besten zyner konfraiers zyn vak uyt te oeffenen; waerom zeggen zy niet dal de definitieve mag tiging aen 'l vervoegen van 7 werkwoord leggen of lellen ge haperd heél't; waerom gaen zy niet zien wat wy alleen in de centrale apoleék van Hospitael en armen gedaen hebben, of zou den heer die hun zulke prullen hééft ingeblaezen, zich dit pluymken op zynen hoed durven steéken??? Dit is alles gemak kelvk om naerzien en onderzoeken en daervan zyn wy niet vervoerd. V Aengesloókt dóór de klubsgasten, hebben de ryksbe- ambten tegen alle gebruyk by de moeder des opstellers van den Dender-bode gewigten aèngeslaegen, en daerover zingt 7 Ver bond victorie!! Maer hoe zouden zy gelagchen hebben hadden zy den Dender-bode zelf voorden regter zien brengen, want met eenen buytcngewoonen spoed wasdugvaerding, proces en geheel 7 spel gereed, en, op 7 eynde der rekening hadden zy neven den man gepaktEene'eenvoudige van geheel de stad geagte oude moeder verscheén, en zy wierd veroordeeld tot 10 franken boete.... Nu dit is de wet, maer o lafhertige booshcyd O bloe- digen haetvan deéze welke in zulke zaeken vermaek schep pen!! Dat de leézers van 7 Verbond nu over de treÖëlykheyd van dit blad oó»rdeeleuu V De agting vóór de heeren opstellers van 't Verbond in onze stad en arrondissement is zoo groot, dat, ofschoon hun blad overal gratis word rondgedeeld, het nauwelyks eenige leézers vind buylen deéze welke er tegen hunnen dank aen verbonden zyn..... Hieruyt konnen die heeren oórdeelen hoe zeer hunne grondstellingen dóór't volk gesmaekt worden. Zy roepen altyd hosanna en alleuluia, maer wy hebben het nog gezegd, de bankroetiers verwen hunnen gevel en doen dagelyks hunne beste kazak aen wanneer zy staen om schampavie te speélen. Eenen der voórnaemste klubgasten was, over eenigen tyd, in volle razerny omdat hy overal den eenvoudigen Dender- bode vondden man riep uytdien verdomden Dender-bode komt my overal legen waerop eenen treifelyken persoon hem antwoordde: vriend, hy zal li nog meer tegenkomen. V Als M. Ferd. Evit deéze wéék niet oodmoediglyk bekend dat hy hel niet is die al de noóten, wetten, decreéten en de voórnaemste materialen van 't eerste schimpschrift hééft opgesteld, zullen wy in ons toekomende Nr zelf afkondigen dóór wie en waer dit knoeystuk is gemaekt. Nogtans zullen wy hier op voorhand zeggen dat M. Ferdinand zich, gelyk zeke ren.... met de pluymen van een ander beplakt hééft. Wy heb ben hierop stellige inlichtingen waerover M. Ferdinand zal verwonderd zyn. Waersehynlyk zal zyn bygevoegd rapport by zelfden persoon te hersmeflen zyn gezonden, wy zullen het weéten en 't publiek ook als den armen Smerdis op zyne borst niet klopt en, gelyk den bok van Israël al de tegenwoordige kwaelen op zich niet néémt LAETSTE TYDINGEN UYT VKANKllYK EN ITALIÉN. Eenen koerier is gisteren morgend, met belangrykc de- peches van generael Lamoricière, van Petersburg te Parys aengekomen. Van 24 tot 25 deézer maend hebben te Parys 14 zelf moorden plaets gehad. By hel bezoek dóór den president, maendag in de voorstad St-Antoine gedaen, wierp een zes of zevenjaerig meysje zich vóór zyne voeten en boód hem eene petitie aen om de vryslel- ling te vraegen van haeren vader, die uyt hoofde van de gebeur tenissen van juny gedeporteérd w ierd. Den president hief het kind welwillend op, nam de petitie aen en beloofde het meysje* dat zy binnen 14 dagen haeren vader zou wederzien: roomen. Men leest in II Nazionale: Al de loebereydselen, welke men dagt de aenstaende komst van Z. H. naer Roomen aen te duyden, hebben thans opgehouden. Men wéét nu stellig, dal den 11. Vader nog niet naer Roomen terugkeert. De dagbladen van Napels zyn opgevuld met byzondcr- heden over de bezoeken, welke den paus in de kerken en kloos ters aflegt. Den 8 october hééft Z. 11. zich met den yzeren weg naer Nocera di Pogani begeéven, om de kerk te bezoeken waer het lichaem rust van den H. Alphonsus de Lugori. Van Noeera is den H. Vader naer Salerne getrokken, om eene dergelyke hulde le brengen aen de reliquiën van zynen glorierykeu voor ganger Gregorius VII en van den apostel Matheus. Overal word den Paus met geestdriftige betuygingen van liefde en eerbied ontvangen. Het is de eerste mael dat een Paus de spoórbaen bereéden heél't. Er waren op de Antwerpsche graenmerkt van gisteren 57 zakken tarwe en 57 zakken roggede tarwe is verkogt aen de pryzen van 14 a 15 guldens Bet. den zak of 1 1/2 heet. De rogge van 8 tot 8-10 st. Bet. 47 zakken haver, wierden verkogt aen de pryzen der voórige wéék 10 a 11 franes den 11/2 heet. De boter, waervan omtrent een vyftigtal kuypen ter merkt gebragt waren, is verkogt aen de pryzen van 15 a 17 stuyvers per kilogram (in kuypen) fr, 1 45 a 1 55. De aerdappelen, die by voortduering op onze verschil lende merkten in menigte aengevoerd worden, blyven aen de pryzen der voórige week, 8 a 9 stuyvers het 1/4 heet. 72 a 81 centiemen. De politie deézer stad, hééft deéze wéék, nog verscheyde ontdekkingen gedaen, ten laste van Joseph Hofman, zyne huys- vrouw en Joseph Schietekat, waer van er gesproken is ons voórig Nr. Er zyn insgelyks dry oud veroordeelden aengehou- den als medepligtig. Verscheyde van de gestolene voorwerpen zyn reeds erkend, waer onder er zich véél bevindeu die by nagte en met brack ontvreind zyn. Men schryft ons uyt IlaeltertWoensdag II. hééft alhier de pleglige prysdeeling 'plaels gehad aen de talryke kinderen der Zondagschool. Eene solemncéle misse van dankbaerheyd wierd gccelebreérd, onder welke den eerw. heer Teetlinck, onderpastor van II. Kerst le Gend, eene trelfende aenspraek lot hel volk gehouden hééft, waerin deézen jongen geestelyken met klem en welspreékendheyd het groot nul en den heylzae- men invloed hééft beweézen dien de Zondagschoólen op de maetschappy uyloeftëneu. Vervolgens hebben een 30tal leer lingen der Zondagschool van Ilaeltert verscheyde fraeye zang stukjes uylgevoerd welke véél voldoening verwekt hebben. De ryke pryzen waermede de arme begiftigd zyn geweést, zwaeyën grooten lof toe aen de geestelyke en burgerlyke overheden welke zich onderlinge in onze gemeente zoo wel verslaen. Het getal kinderen der zondagschool beloopt tol 500. Wy wenschen van onzen kant de gemeente Ilaeltert véél geluk over die deftige instelling en verzekeren haer dat zy den kostelykslen pand van geheel de gemeente daerstelt. De policie der hoofdstad doet thans neërstigeopzoekingen, ten eynde den vermoedelyken daeder aen te houden van de moord, onlangs te Antwerpen gepleégd. Als zeer zonderling merkt men op, dal die opzoekingen gelegenheyd gegeéven heb ben tot de aenhouding van eenen man, die tien jaeren geleden by verstek ter dood verweézen wierd vóór pooging van moord op zyne vrouw. Men hééft dien man hy den regter ter instructie gebragt, ten eynde zyne eenzelvigheyd te doen bestatigen; daerna hééft men hem "naer de Kleyne Karmelieten overgevoerd; hy bevond zich in eene vigilante met eenen adjunct-inspecteur cu twee agenten.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2