ZONDAG II NOVEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 164. AELST, den 10 November. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de daglcckeningvan den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. SO c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klaglen of gegronde rekla- rnen in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- non verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN CUIQUE SUUM. verder gewaegen van alle brochuer en, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons ecnige stukken zouden begeèrcn mede te deelcn, zullen geheym ge houden worden, ten z^wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengaet. Den lieer Notaris D'IIuygelacre deézer stad hééft deéze week eeue memorie in licht gëgeéven nopens het ontslaen geschil tusschen de byzondere stadscommissie, belast met het toezigt der hospieiën, en de administrative commissie der biirgcrlyke hospitalen van Aelst. Deéze memorie is zeer geschikt om de stedelyke commissie te doen nadenken, zydie in haer schimp schrift en in haeren verslaafden tolk, het Verbond van Aelsl, met kragt en geweld het beggynhof en de kapellanie van 't hos- pitacl wilt afgeschaft hebben, zy die, om haere pretention eeni- gen schyn van grond te geévën, by de aenhaeling der wellen op dit stuk, dezelve door weglaelingen verkrenkt en dan die verkrenkte wetten doóy valsche toepassingen wilt doen gelden om de goederen van hunne door de geévers bepaeide bestem ming te vervremden. Inderdaed, wy zien hier lieden te Aelst gebeuren het géén in geene stad van Belgiën is gebeurd noch onder de roofzugtige en kfo'oslershaetende conventie, nocli onder de dwingelandy van koning Willem den aertsvyand van al wat Catholyk en geestelyk was. Koning Willem, die in 1850 weggeschopt is voórzyne duy- zend en een willekeurige akten had goedgevonden ea verstaen dat de bcggynhovcn als gesligten van liefdaedigheyd moetende beschouwd worden, niet moglen noch konden afgeschaft wor den, maer dat dcrzelver goederen moesten staen onder het heiteer van de commission der hospicen; nu, indien dien dwingeland, in w iens» verjaeging werkelyk deel hebben geno men mannen die men thans zoo vcél agting voor deszelfs be- sluytcn "ziet neémen (over welke deelneéming zy gekruyst zyn) indien dien koning eens een besiuyl mogt komen neémen waerby hy GOEDVIND en VERSTAET de goederen der stads commissie, of haers voorzitters en rapporteurs te confisqueéren en aen het beggynhof toeleëygenen, wat zouden zy zeggen, zy die, als liet dc onleygening dér beggynhof-goederen betreft, zoo overdreéven aendringen om de uitwerking zyner besluyten te vraegen??? Is het niet vremd? Is liet niet schandelyk, en zou dit de omwenteling niet veroórdeelen dat een gouvernement gesproóten uyt de revolutie legen Willem, akten komt verde digen van dien verjaegdeu dwingeland?? Zouden wy niet mogen vraegen of de slads-commissie daertoe zending hééft?? Het beggynhof is geen hespicieü zegt het Verbond van Aelst, welk gezegde ons ten volle overtuygt dat de slimme advokaelen van 't Verbond volstrekt niet weeten wat liospicie is, wyl al de welgeévers die over die materie uylspraek hebben gedaen, zoo als de consuls, het directorium, het gouvernement des kevzer- ryks, ja Willem zelf het als een weldaedigheydsgesligt of hospice hebben aenzien en behandeld. De brochuer van den heer D'Huygelaere gééft hieromtrent de onwederleggelykste bewyzen gesteund op de wetten welke de stadscommissie of liever,M. Evit tot zyue eygene veroórdeeling en schande hééft gekrenkt, verkeerd en verdraeyd. Onze mannen neémen de "goederen der beggvnhoven als nationale goederen die door de natie tot onderstand der arme zyn gegcévcnwelnu, den bcrugten conventionneél Siéyèsver- klaerde indefransche raedsvergadering van 10 augusiy 1789, dat de geestelijke goederen gelyk alle andere behoortn aen deéze aen welke de geévers gewild hebben dal zy toebehoorden Zy waren rry er alle wettig gebruyk van te maekenmaer in fcyle en onder de bescherming der teelten hebben zy die goederen gegcé vcn aen de geestelijken en niet aen dc natie. Dit grondbeginsel, zegt M. D'Huygelaere, daergesteld en veronderstellende dat, gelyk Merlin hel zegt, de Goéderen der Hospicen nationale goederen zyn in den zin dat de natie zich de zelve mag loeeygenen en er over beschikken, blyft te vragen of dit regt kan bcslaen voor de Hospice of Gecstclyke Goederen alleen? of het zich noodwendiglyk niet uitstrekt tot alle de Goederen zonder onderscheid indervoegen dat den Slaet dc eenige en algemeene eigehaer zv van alles? zoo ja en men kan tie vraeg niet ontkennend beantwoorden zonder willekeu- riglyk aftewyken van de grondregels der verdeelende geregtig- heui, valt men dan niet in het comjiumsmus? Zou men nu niet mdeten vreczen dat den voortgang van 't Communismus en Soeialismus eerlang eenen dag zal doen opryzen op. welken men de goederen van allen eygenaer op zelfden titel zal acnslaen? Want wie zou het gelooveu dat, na eene omwenteling begonnen en voltrokken vóór devryheyd, men nog roofgieriger mannen zou gevondendrebben dan die der conventie, en die meer dan deéze laelste de eygendoms- regten, de wetten en dc grondstellingen der godsdienstvryheyd met de voeten trcéden 1 Wf eyndigen deéze weynige regelen met op de brochuer van M. D Huygelaere de aendagtdes publieks te roepen, omdat dit stukje elkeen zal in staet stellen liet recdsbesiaende en 't toe komende schimpschrift van den zoo gezegden heer Evit te beoórdeelen. Zie de annoncen). Den geagten schryver van ons eerste hoofdartikel van over veertien dagen, belrekkelyk de prescriptie noópens de goederen des Begynhots, hééft ons eén tweede artikel toegezonden in antwoord over 't géén het Verbond daer zondag op gezegd heeft. Wy zyn verheugd dat zulke deftige persoonen zicli zoo ronduyt verklaeren vóór dc zaek die wy verdedigen, dat zy van de onze dc hunne maeken. Zie hier het bedoeld artikel HET IS AEN HET BESTUER DER HOSPICENOM ER OVER TE BESCHIKKEN. Verbond van Aelst. Zondag i November.) Nooyt hebben wy ons aen eene klaerdere en schoonere be kentenis verwagt en zekerlyk nooyt, zonder liet nogtans te meyneo en te willen, hééft een nieuwsblad zyne eygene zaek heter tegen zich zeiven verdedigd, dan liet Verbond"van Aelst. Zie op welke wyzc De lezers van ileu Dender-bode errinneren zicli dat eenen inschryver over veertien dagen de Verbonds- advocaclen met hunne eygene wapens ter néér heeft geveld, liy bragt de eygene wóórden van het Verbond by, hét welk beweerde dat indien het Gouvernement de goederen der Begyn- lioven wilde reklameéren, ZV aen het Gouvernement zouden zeggen: hel is te laet wy hebbende prescriptie. Ijyt dit eygen gezegde van het Verbond viel nu te weétcn. Wie deéze zyn die het regt hebben aen het Gouvernement te zeggen, in geval dat hel den eygendom diër goederen reklameérde hel is te laet wy hebben de prescriptie. liet is zeker dat het Gouvernement, hier tot Aelst de stede lyke Commissie (1) aen welke niet liet oppergezag, gelyk het Verbond slegt overstelt, maer het opzigt (la surveillance. Loi communale art. 91) der Godshuyzen isgegeéven, dal hel Gou vernement, zeggen wy, den eygendom van deéze goederen niet hééft, ja zelfs indien het die goederen reklameérde, men dc prescriptie tegen het zelve zoude inroepen. Dit bekent hel Verbond en wy zyn hierin volkomentlyk 'taccoórd; al/.oo staen de goederen der begynhoven al op eenen schoenen voet. Maer wie zyn deze die tegen het Gouvernement de prescriptie zouden inroepen in geval dat liet die goederen reklameérde De Vcrbonds-advocaeten zeggen het ons duydelykin hun num mer van over acht dagen. Na dat het Vei bond zyne leézers dóór eene onregtvcêrdige en ongepaste bcguyehcliug heeft trachten van den grond der zaek afleleyden, Verbonds-advo- caeten-lrok dien iedereen genoeg verstaet, gééft liet te libcrael bladje dit regt aen het bestuer of administratie der hospicen; wy noemen liet te liberael omdat liet boven onzen wensch meer gééft dan wy vraegen en meer als wy geéven want bestuer of administratie hebben, is zekerlyk niet bezitten. Om te loonen dal wy de gedaglen en de wóórden van liet Verbond niet vcr- keerdelyk uylleggen gelyk liet zelve doet ten onzen opzigte, zullen wy de eygene woórden.vau bet Verbond aenliaelén 11 Is er wel een begynljc of eenen capellacn, vraegt het Verbond, die in slaet is alzoo eene prescriptie vast te stellen Hel is inte gendeel aen hel bestuer der hospicen door wie al dc goederen van hel begynhof bezeten worden om er over Ie beschikken. llyt deéze dobbele bekentenis van het Verbond volgt dan 1" Dat hel Gouvernement niet den eygendom maer het opzigt over de goederen der godshuyzen cte. hééft, met welk opzigt het hier dc stedelyke commissie belast2° Dal het bestuer of administratie, die met het bezit hééft maer de bestuering deézer goederen, in dén naem der begynen liet regt heeft de prescriptie tegen liet Gouvernement iu te roepen in geval dat liet Gouvernement deéze goederen reklameérde. Met zulk eeue bekentenis vcrgruysl gy zelve alle de wetten diegy bygehaeld hebt of bobt bv ie" liaelen liet is spytig na zoo vcél geld en zweet (I) Den president en den rapporteur der stedelyke Commissie maeken ook deel der redactie van hel Verbond van Aelst. Maer iets waervan wy ons geene reden konnen geéven, is, dat het Verbond zegt dat bet niet te vreezen is dat liet Gou vernement deéze goederen zal reklameéren, en nogtans gy, leden van de stedelyke Commissie, die hier liet Gouvernement remplaceért, reclameert gy dezelve niet alleenlvk, maer als ejgenacr wilt gy er over beschikken, en den stedelyken raed stemt daer in toe Stelt gy u dan boven het Gouvernement? \\clke dwaeze pretentie Oudertusschen kunnen wy niet na- laelen eer en lol te geéven aen de leden der administratie der hospieiën van Aelst die hunne lack zoo wel verstaen en die, hoópen wy, dóór hunne aenhoudendheyd deéze pretentie zullen vendelen. y handelen hier slegls van het tweede punt dat het Verbond in zynen artikel van zondag laelst aenhaelt. Op het eerste wegens de wetten die iu Belgiën dlesacngaende niet gepubli ceerd zyn etc., zuilen wy nu nog niet spreéken, uyt vrceze, traden wy in uytleggingeii, dal het tweede rapport het welk aireede verscheyde wecken te Brussel op de schaefbank ligt en tut ons spyt, er nog acht dagen onder moet zuglen, mis schien iu brandhout, iu rook zoude vergaen. Het Verbond is ons dobbel dankbaer omdat wy zyne opstel lers aen t publiek hebben kenbaer gemaekl; het noemt de vyf volgende heeren Bruneau, Cuinoiit, Jouret, Evit, Lievcn's behalve zegt liet bladje, eenen agtbaeren advokael (?i dien den Dender-bode ouder eene dwaeze benoeming aenduvd.é. En, als dien advokael of bedorven konfrater zoo agtbaer is waerom zyl gy verlegen dien lieer gelyk de andere te noemen'' waerom u zoo dwaeslyk misklapt, konfrater Waerom uwe zoo handtastclyke onbeheridiglieyd waermede gy uwe palrooueu of liever u eygen zelven verdedigt, in zulk" een klaer daglicht gesteld? De heeren van '1 Verbond noemen zich zelyé de trcf- l'elykste en aglingswaerdigste ingezetenen deézer stad; nu wy betwisten hun noch aglbaerheyd noch treffelvkheyd, maer zullen cr toch hyvocgen dat deéze die dóór zekere ne'uswvze en ccaiEusE diertjes besproeyd worden, ook treffelyk en a"lbaer genoemd worden. Ofschoon onzen konfrater het Verbond sedert eenige weéken naer hel vossenhol in de Kerkstraet verhuvsd zv, zien wv niet dat hy hierdoor het minste slimmer is géwordén, integendeel wy gevoelen tot ons groot spyt dal hy, gelyk de kreflen en krabben, agleruytleert, want nu eerst begint hy zyne evgene artikels te wederleggen gelyk men uyt de hiervoórenstaende regelen heeft kennen zien. Om egler onze aendagt en die van 't publiek van de hoofdkwesliëu af te keeren, raesl den' man van eene consultatie over den Dender-bode waerin hy handelt van orlolaenljes en capellaenljes, van opperdoctoórs en korpo- raets, van zwarte, groene, blauwe en geèle consultcérende doctoors, van processen, begyntjes, adviescn, komuiissarisseii voogden etc. ele. waervan w v volstrekt niets verstaen ten zv dal onzen konfrater op iiet eynde van zyn zeel geraekt is. No»tahs daer hv zoo knap over consultation scliyul te willen redenécren zouden wy hem eens willen vraegen waerom hy geen gewa" mack! over de consultatie welke twee opperdoctoórs (l)'op 21 October, lol des nagts 1 uere, in een 'aberdoesken ontrentdc graenmerkt hebben Ingewoond??? 'T is maer om u te zcg"en konfrater, dat er over dergelyke cousultatiêu nog al veel té zeggen valt om u blad op te vullen en om de nendan van 't publiek van den grond der kwesliëu af te keeren. Gy zoinl hy voórbeéld hebben kennén scliryven dat die twee opper doctoórs in dit kaberdoesken over aerdige dingen zoodaeni" geconsulteerd Hebben, dat niemand slaepen kou en dat he"t weynig gescheeld hééft of zy wierden dóór eenen onderdoetoói by d'uoren gepakt en in de kas gedouwengy zoud hebben kunnen scliryven dat de twee opperdoctoórs, dm gemnkkelvkei des nagts te konnen consulteéren, splinternieuwe venster eu deur hebben doen kappen langs waer zy desnoods schampavie konnen speélen; gyzoud by voórbeéld hebben konnen selirvven dat er eenen alleroppersten doetoórvan Brussel is gekomen om liet geschil, dóór 't kappen van die deur en venster, ontslaen, te onderzoeken en le vereffenengy zoud by voórbeéldmaer (1) Als wy spreéken van opperdoctoórs, dan noemen u-y alzoo deéze die groot- en zteacrlyvig zyn; en al geleckcn zy overigens aen eenen lioeybussel, zy konnen er loth voor dienen als zy man dikke epauletten dracgcn.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1