tt. genoeg hiervan voor heden, onzen korifrater kan hierop wal sludeéren en als. hy nog over consultation wilt gehandeld hebben, vvy hebben er nog in onze portefeuille, hy hoeft raacr te spreuken. Voorleden inaendag zyu onze pryswinnaers der tentoonstel ling van Gend alhier ter stede incl plegtigheyd ingchaeid. Kenen stoel samengesteld uyt burgerlyke en militaire over heden, de ruytery der burgerwagt benevens eenige compa- gnien te voet met derzclver muziek aen T hoofd was de prys winnaers lotaen de Gendsche j>oort gaen afhaelen en zoo naer het stad buys gelrokken. Men bemerkte dat den heer Th. Dom mer met hel kruys der Leopoldsorde was vercierd om de hier navolgende verdiensten door den Moniteur opgegeéven: M. Dommer, fabriekanl te Aelst, hééft een deel zyner werk- zaelen ter beschikking van het Gouvernement gesteld voor hetsligtcn van leerwerk!)uyzed. Deézen nyveraer heeft talryke en verschillende artikels naer de nyverheydstentoonslelling van Vlaenderen gezonden, die de gouden medalie weèrdig gekeurd zyn. M. Dommer is schepen, kolonel der burgerwagt te Ac 1st, lid van de koophandelkamer en van den raed der prud'hommes dcrzclfde stad, lid van den provinlialcn raed en vau de landbouwkommissie. In deéze bedieningen heeft hy steeds bewyzen van verklcéfdheyd en iever gegeéven. Nu dal al dergelyke zaeken met eerekruyssen omhangen worden, wat moeten de oude verdiensteJyke mannen, welke voor 't vaderland goed en bloed te pande gesteld en op T slag veld dóór daeden van moed en zèlfsopoffering geschitterd heb ben, van die eereteekens denken? Als eerlyds de Atheniers dóór de kwistingen hunner magistraten bedorven waren, regtten zy 500 bronzen praelbeélden aen Demetrius Phalereus op, hetgeen egter niet belette dal Demetrius weynigen tyd nadien ter dood veroórdceld wierd, uyt zyn vaderland vluglte en zichzclven dóór een venynig dier liet kwetsen waervan hy stierf. Den fameuzeu knoeyër uyt Lede van welken wy over acht dagen spraken, heeft al wederom in '1 Verbond eene litanie scheldwoorden legen den eenvóudigen Dcndcr-bode la eten plael- scn, denkende hierdoor aen de hccren Evil de mouw te veégen; maer den sul weel niet weiken slegten dienst hy die hoeren bewyst, want algemeen zegt men in de stad dat die Verkens- merkl- en Radyzcgangtacl uyt de pen der heeren Evit zelve vloeyt. Indien wyders die heeren gelooven dat het nog mogelyk is dóór zelfwierooking in een blad gelyk 't Verbond dat zoo leeg gedaeld is, het publiek te blinddoeken, dan bedriegen zy zich grootelyks, want treffelyke menschen rekenen het sedert lang eene schande dóór dit blad gepreézeu en eene eer er dóór beschimpt te worden. Hel Verbond kan zyn spyt niet verkroppen omdat het alge meen des lands nu eenstemmig de vermindering des legers vraegt, vermindering welke den eenvóudigen Dcndcr-bode sedert dry jaereu heeft aengepredikt en waerin het ministerie 't zy uyt dwang 'tzy uyt list nu eyudelyk schynt te zullen deelen. liet Verbond, 't welk valschheyd en trouwloosheid is aengeboren, verdraeyt al wederom de kwestie en zegt dat wy ons bekeerd hebben nacmelyk hierin dat wy nu slegts dè vermindering des legers en niet meer de afschaffing vraegen. Wy daegen onzen konfratèr uyt ons een Np van den Dcnder-bode aen te wyzeu waer in wy die afschaffing hebben aengeraeden of gevraegd. '/Ac hier de voórnaemste pryswinnaers mei derzclver nyvcrhcyds- lakken waervan te Gend proeven zyn len loon geslcld. Vlasgaren mei hel mckanielc gesponnen.Societeyt der Leye, te Gend, gouden medalie. Gendsche Linnensocieteyt, idem. Gcicoonc handgarens. MM. K. Poppe, te Dendermoude, bronzen medalie van 2° klas, Thcresia Sabbe, te Moorslede, id. is'aeygarcn. MM. Ekelsbeké, te Korlryk, vergulde zilveren medalie. Rouwe en gebleekte linnens.MM. P. Parmentier, te Iseghein, gouden medalie. Buysse-Van Ysselslein, te Korlryk, idem. Rey oudsten, te Brussel, idem. Bommel, te Kumbeke, zilveren me dalie. F. Leuoir-Soeueu, te Bousselaereidem. De Sniet- Brcck|iol, te Aelst, bronzen medalie van 1° klas. Gcdamasseërd en gewerkt lynwaed. MM. Th. Dommer, te Aelst, gouden medalie. Ceiilerickx-Van HuII'el, te Gend, zilve ren medalie. Trulfaerl-Verwée, le Kortryk, bronzen medalie van P klas. Van Meldert, broeder en zuster, le Haellert, idem. Meganck, gebroeders, te Kerkxken, idem. B. Van den Broucke, te Kerkxken, eervolle melding. Gcvcrwd lynwaed.MM. F. De Iiemptiune, IcGend, gouden medalie, De Smet, broeders, te Gend, idem. Sauvage, te Gend, vergulde zilveren medalie. J. De Weweirue, te Gend, bronzen .medalie van 1" klas. Rrueksloffcn. MM. Cattcaux-Gaucquié, le Korlryk, gouden medalie. Galteaux, broeders, le Korlryk, idem. Neelemans- D'llavé, leEecloo, vergulde zilveren medalie. J. Van den Berghc, te Korlryk, idem. L. Schelstraele, le Kortryk, zilveren medalie. Mollcècl.Mev. wed. Marisal, le Gend, zilveren medalie. M. Liolticr-öooms, le Geeraerdsbergen, idem. Mekanieken en gereedschappen gebrmjkl in de fabrickalic der produklen van wol cn katoen.CU. Goudcau, le Aelst, zilveren medalie. Valencynschè kanten. MM. Duhayon-Brunfaut en comp. te Ypcren, gouden medalie. Brunfaut-Bourgeois, ie Yperen, ver gulde zilveren medalie. De arme meyskens schóól te Brugge, onder het bestuer van juffer I Van Stallen, zilveren medalie. Schóól van Moerbeke, gesligt dóór Mev. De Kerkchovc-Lippens, te Gend, zilveren medalie. Kantwerkschoól der arme meysjes, «'csligt te Capryck, bronzen medalie van 4e klas. Kantwerk school 'der armen te Thielt, onder het bestuer van juffer Pau line Jourdain, idem. Kantwerkschool te Ituysselede, idem. Kantwerkschoól te'Destcldonck, onder hel bestuer van Mev. De Kerehove te Denlergem-Delimon, bronzen medalie van 2° klas. Barbara Schoóreel, te VVyngene, idem. Gccracrdsbcrgschc kanten. MM. Stocquart, gebroeders, te Geeraerdsbergen, vergulde zilveren medalie. J. Lepage-Kina, te Geeraerdsbergen, idem. Adriana De Vos, huysv. Van der- Snickt, te Geeraerdsbergen, bronzen medalie van l'klas. Application. MM. II. Baymaekers, te Aelst, vergulde zil veren medalie. Hel is M. Baymaekers die deéze nyverheyd den eersten in de Vlaenderen hééft ingebragten in voege gesteld. Marie De Breemaeker, le Aelst, zilveren medalie. J. B. Peelers, le Gend, bronzen medalie van lc klas. Mme D'Havé, geboren Janson, te Gend, idem. Kantwerkschool, gesligt te Meerendré, onder het bestuer van Mev. Delehaye, idem. Stephanie D'Haese, te Gend, bronzen medalie van 2C klas. Borduerwerk.Werkhuys van borduering, gestigtte Bellem, onder het bestuer van Mev. De Kerchove-De Naeyer, bronzen medalie van lc klas. Ilorduerschoól, gestigt te Swevegem, onder het bestuer van M. den onderpastor De Smet, bronzen medalie van 2C klas. Pct'rdshaircnsloffen. M. J. Bruyneel, te Geeraerdsbergen, bronzen medalie van 2° klas. Sloólen cn hoalvyzcn. M. Licvens-De Wolf, te Aelst, zil veren medalie. Valencynsche kanten.Instituet der Onbevlekte Ontvangenis onder hel bestuer van M. Bracke, pastor te Oosterzeele, bron zen medalie van le klas (I); Kantwerkschoól, gestigt te Knesse- laere, onder het bestuer van M. den pastor Van den Broele, idem. Handwerkschoólen der kloosters, gezeyd van St. Nicolaes, de zusters Paulinnen en de meysjes-bewaerschoól, te Kortryk, onder hel bestuer van M. den abt Van de Pitte, idem. Welda- digheydsgestigl van Sl. Vincentius-a-Paulo, te Anseghem onder hel bestuer van mejufvrouw Ileene, idem. Handwcrkschoól van arme kinderen, te Thielt, wyk Bouckboom, onder het bestuer van juffer Van Hullebusch, bronzen medalie van 2e klas. Schóól van St: Vincenlius-a-Paulo te Clercken, onder het be stuer van M. den pastor Van Baes idem. Zyden weefsels. Modelwerkhuys, gestigt te Deynze, onder het bestuer van M. Ricard, vergulde zilveren medalie. Werk huys van verwing en toebereyding op zyde, katoen, wol en vlas, gestigt te Aelst, onder het bestuer van MM. Impens en Bourricand, vergulde zilveren medalie. M. Ileliinckx, vruchtboomkweeker te Aelst, hééft een eertee- ken bekomen. (1Deéze school werkt vóór het magazyn van onzen stadsge noot, M. Peelers- Van den Bossche te Gend, en is gesligt dóór den ccrw. heer Pastor voornoemd welken lol derzelver bloey de groot ste opofferingen hcéfl gedaen. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK EN TURKYËN. Volgens den Ami de la Religion zegt, zal thans in Vrankryk behouden blyven 1° monopolium van de universiteyt; 2° ver banning van degeestelyke orden in het onderwys. 5° beperking van getal en klecding enz., aen de kleyne seminaries opgelegd, dóór de ordonnancién van 4828; 4° onmogelykheyd vóór de gemeenten, eene subventie te verleenen aen de particuliere gestiglen; 5° den eysch van gelicencieérde en bachelier, vóór alle graeden van onderwys en naei» goeddunken van van de leden van den universiteyls-raed; C° het behoud der normael- schoólen, die alle de gemeente-onderwyzers geleverd hebben, waermede Vrankryk besmet is. Wy lcézen in den Dix Dcccmbrc eene tyding die genoeg bewyst, dat het nieuw franschc ministerie, even min als het voórgaende. de politiek van den brief des presidents zal volgen. Ziehier wat dit dagblad meld Het gouvernement heeft, naer men verzekert, aen eene onzer stoomfregalten bevel gezonden zich naer Portici te be- geéven en er zich ter beschikking van Z. H. te stellen, die, naer hel schynt, geneygd is binnen kort naer Civita-Vecchia te ver trekken" en van daer naer Hoornen terug te keeren, Kossuth heeft eene proclamatie afgekondigd, uyt Widdin 18 October, aen zyne gerefugieérde broeders. In die proclamatie zegt hy, dat den sultan besloeten hééft, geenen enkelen der vluglelingen over te leveren, die in Turkyën willen blyven; hy zal hun bescherming verleenen. Men mag hoópen, dat de ofli- cieren in dienst zullen treéden, zonder van godsdienst te moe ten veranderen. De Wiener Zeitung zegt, dat Bern en Guyon eenen aenslag wilden waegen legen generael Ilauslap, die den vrede wilt be werken. Bern dringt aen dat de gerefugieérde mahometaensch zouden worden. MERKT-BERIGTEN. Er waren gisteren ter merkt van Antwerpen gebragt: 56 zakken tarwewaer vóór men besteed hééft van 14 guldens tot 14 gl. 10 st.; 52 zakken rogge, verkogt van B tot 8-8 BCt. per zak 11/2 heet. 58 zakken haver zyn aen de pry zen van 9 fr. 50 tot 10 fr. 50 per 11/2 heet. verkogt. De verschillende mérkten, blyven by voortduering zeer wel van alle sóórten van groenten en fruyt vóórzien. Die waren zyn nog altyd aen gemaetigde pryzen. De boterwaervan heden 50 kuypen ter merkt gebragt waren, is aen de pryzen van 16 en 17 st. per kilog. verkogt, 1 fr. 45 a 1 fr. 54 centiemen. De aerdappelen, die in groote hoeveélheyd aengevoerd wierden hebben heden eene kleyne daeling in de pryzen ondergaen. Er waren er van 7 1/2 st. het 1/4 hectoliter, doch den middelprys was 8 en 9 st. 72 a 81 centiemen. Onze Ste Martens-Jaermerkt begunstigd dóór zeer schoon weder, had heden veel volk naer de stad gelokt; de peerden- hoornvee- en verkensmerkten waren wel bevoórraed. Koopers en verkoopers waren zeer te vre- den; de eerste over "den overvloedigen keus de tweede wegens de taemelvk hoog besteedde pryzen. Gisteren is M. Fontainas, schepen te Brussel, als lid der volkskamer gekoózen, in vervanging van M. H. De Brouckere, benoemd tot ambassadeur in Italiën. T arrondissement Brussel telt 9,207 kiezers, waervan er de stad Brussel alleen 5,130 oplevert. Van die 9,207 kiezers hebben er slegts 2,342 aen de naemoproeping beantwoord. Gister avond is in de gemeente Idegem by Gee raerdsbergen eenen hevigen brand uytgeborsten in de hofstede bewoond dóór de kinderen De Kremer. Het huys, schuer, stallingen en geheel den ingezamelden oogst zyn de prooy der vlammen geworden. Twee peèr- den en de overige beestialen zyn gered geworden. Het was vyf ueren deézes morgends toen men het vuer mees ter is geworden. Men kent de oorzaek van dit onheyl niet. Men leest in de BroederminDe werklieden van verscheydene fabrieken van Gend hebben eergisteren geweygerd hunnen arbeyd voort te zetten, ten eyndo verhooging van dagloonen te bekomen. Het grootste getal zyn weevers. In eene fabriek hebben zy gevraegd dat hunnen loon op den prys van 1836 terug gesteld worde. Anderen vraegen dat hunne meesters betere getouwen en betere garens ter hunner beschikking stellen, opdat zy zooveel stukken per week zouden kunnen af werken als zommige hunner medebroeders, die in beter ingerigte fabrieken arbeyden, en op het eynde der wéék een grooter getal stukken afmaeken, en by gevolg eene betere winst naer huys brengen. De fabriekpïaets is ten gevolge diër gebeurtenis gisteren het tooneel geweest van zekere beweéging. Een peloton gendarmen en pom piers hebben aldaer gansch den dag post gevat, en naer wy verneémen, zyn er verscheydene werklieden aenge- houden en gevangen gezet. Er zyn thans te Parys 105,000 schamele arme, die hunne ellende dekken. Te Huy is zekeren Genry, oud 24 a 25 jaeren 's nagls uyt de venster der eerste verdieping van een publiek huys gewor pen, stervende opgenomen weggedraegen en overleden. Men hééft bemerkt dat de mieren iii den herfst haere eyerenjuyst zoo diep in den grond stoppen dat den hardsten vorst geduerende geheel den winter er onmiddelyk boven blyft. Dit jaer liggen de eyeren van die insekten eenen voet en half diep in den grond. Zy vóórspellen dus eenen zeer strengen winter. By koninglyk hesluyt van den 22 October word het art. 5 van 's konings besluyt in date 19 april 1844 ingetrokken en vervangen dóór de volgende schikking: a Er zal geene schadeloosstelling verleend worden vóór de niet afgemaëkte beestialen. a Nogtans, wanneer 's ryksveearts het bevel van afmaeking niet heél't konnen vorderen vóór een dier dat met eene besmet- telyke. ziekte aengedaen en gemeesterd is dóór eeuen gediplo meerden veearts, zal er eene schadeloosstelling kunnen toege- bragt worden indien het bcweézen is: 1° Dat het dier omgekomen is in den tyd die verloopen is lusschen de ontbieding van den ryksveearts en zyne komst ter plaetse. 2° Dat den ryksveearts ten bekwaemen tyde is geroepen <r geworden en dal hy zich in de onmogelykheyd bcvondaeu dit a verzoek le volkomen. a Deéze inlichtingen zullen vermeld worden in een verslag opgesteld dóór den ryksveearts en gevoegd by de vraeg van schadeloosstelling. Men schryft uyt WaereghemEen bcwonderingsweérdig veldgewas kan men by de kinderen De Koninck, aen de statie alhier bczigligen. Het is eene raep, hebbende den vorm van eene naluerlyke hand. Den burgemeester van Gend hééft zyn ontslag aen den Koning gezonden. De universiteyt van Gend hééft nu omtrent honderd leer lingen min dan het verleden jaer.De schóól der burgerbouw kunst, aen de Gendsche universiteyt toegevoegd, hééft haere leerlingen van 60 op 25 zien daelen. Dit is den uylslag der werken onzer ministers, die waerlvk eene ongelukkige hand hebben, want byna overal waerzy dezelve toesteéken, ziet men er de slegtste uytwerksels op vol gen. De Staelsuniversitcylen zullen hetzelve meer en meer gewaer wordeu. In de vlaemsche plegtigheyd van zondag, welke gebeurde te Gend ter gelegenheyd der nyverheyd- en landbouwtentoon stelling van.Vlaenderen, is alles in het fransch geschied.' De uytnoodigingsbrieven waren aen Vlaemingen in het fransch geschreéven. De redevoeringen zyn in het fransch uytgesproken geworden. De programmas waren in het fransch gedrukt. De uytroe- ping der pryzen hééft in het fransch plaets gehad. Het was eenen franschen minister, die den voórzilter was der vlaemsche plegtigheyd. Hy had aen zyne linke zyde Dok, die van fransche afkomst is, en De llaussy, die halfwaclsch is. Immers, al wat eenen min of meer ólficieélen aerd had was fransch. En meer dan de helft der Vlaemingen, die dit alles zagen en hoorden, doch niet verstonden, vroegen of zy in een vremd land of wel in Vlaenderen waren. (Vlaming.) Dóór eene circulair van den heer Rogier, worden de burgerwagten van Brussel en voórsteden byeengereepen op dynsdag 45 november, ten eynde de revue by te woonen, welke ter gelegenheyd van de opening der wetgeévendc kamers zal plaets hebben. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, den 5 november: Men mag den cholera als volkomentlyk verdweénen aenzien. In de inaend oct. zyn er de meeste slagtoffers geweést, er waren naemelyk 425 sterfgevallen; in de maend september waren er 66, en" de 9/10 deézer overledenen zyn aen den ciroleia bezweéken.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2