BERIGT. BEMERKINGEN EN UYTLEGGINGEN -Sedert eenigen tyd is liet bedelaers-werkhuys Ic Brugge zoodanig opgepropt, dat den gouverneur hel noodig geóórdeeld heeft verscheydc der opgesloótcne lerug te zenden; maer deéze ongelukkigen zonder sperk of vucr, en aen de deur van den winter zynde, hebben eenige ruylen in stukken geslaegen, om ten minsten van het voordeel van liet gevang te genietenen men durft beweêren dal tegenwoordig alles 0111 te hest gaet! Wy hebben dikvvyls op de zonderlinge annoncen geweé- zen zegt het Handelsblad van Antwerpen die men in de hrtlland- sche en engelsche bladen aentrèft. I)e concurrentie arbeyd om liet hevigst op de vierde bladzyde van eenen journael. Onder de zonderlinge aenkondigingeu leest men in het Amslcr- damsch Handelsblad, liet volgende: tc Zonder voórbeéld coiiu- koop. Eugene Sue. Lc Juif Erranl. 19 vol. complect vóór gl.' 1-25 cents, Dames, gebruykt het vóór papillottenlieeren, ge- bruykt liet vóór n° 100; het is in elk geval hetgeld aen papier weërd! a Het onkieschc charlatanismus, waervan die adver- tenliën een zoo klaerblykend voorbeeld opleveren, dacrgc- laeten, doet die annonce zien, lot welken graed het berugt werk van Eugène Sue gevallen is, een werk-dat in hel letter kundig, in veólc gedeelten, ten minste, beneden de weerde blyft, en in het moreel veel afbreekt zonder op eene eenigzins soliede wyze weder op te timmeren. Zou den heer Sue 'over die populaire aenkondiging wel geflatteerd zyn -Men schryft nvt Brussel, 0 november: Naer het scliynt, is het gouvernement op het punt een postverdrag te sluyten met het grool-hertogdoui Luxemburg. Volgens de voórwaerdeu van dit verdrag zou den laks der brieven uyl dit groot-hertog dom vóór de belgiseche provincie Luxemburg 20, en vóór de andere provinciën van ons ryk 50 centiemen zyn. liet spreekwoord'; Wie te peèrd ryd, geleyd zynen mees ter, is eergisteren te Korlryk nogmaals bevestigd geworden. Twee korlryksche burgers reeden in tilbury buyten de Doornyk- poort, toen hun peèrd eensklaps verschrikte van eenen hout stapel en op den hol liep naer de rigling van het St.-Jorispark. De leydsels braken. Eenen der lieeren sprong over eene hacg; te vergeefs dcédcn verscheydc persoonen alle moeyte om het ylende dier tegen te houden. M. 1). wierd uyl het ryluyg gewor pen, welks wiel over zyn ligchaem reed." Eyndelyk stiet het rytuyg tegen eenen der pilaeren van het park-hek, en alzoo wierd men hel peèrd meester. De geuecsheercn Dcjaeghere en Graves snelden toe en verbonden M. D. die zwaere kneuzingen had bekomen, doch zonder ernstig gevaer. Eenige oogenblik'k™ laeter keerden beyde lieeren sladswaerts, verzeld dóór hunne vrienden en overtuygd dat het spreëkwoórdn Een vlaémsch geluk ook op hen loepasselyk was. Eene geagte hand meld de volgende byzonderhevd om trent Z. II. I'ius IX Den II. Vader heeft den 9 October een bezoek afgelegd by hel graf van den II. Alphonsus de Liguori, te Noccra.' Z. II. wierd aen de deur der kerk ontvangen dóór den bisschop der diocese en dóór den ovefbten-generael van de congregatie des Allerli. Ver lossers, alsmede dóór den pater rector van het buys. Den koning van Napels en den kroonprins waren bv deéze ont vangst knielende tegenwoordig en verlieten Z. II. geen oogen blik: Z. II. las de mis aen den autaer, waer het ligchaem'van den II. Alphonsus rust, en na de dankzegging, gaf hv bevel 0111 de urne te openen; vervolgens kustte Z. II. 'de hauil van den heyligen nam den ring, dien hy aen zynen eygen vinger draegt en slak dien aen de hand van den heyligen. Van daer begaf hy zich naer de kamer van den heyligen' Alphonsus, waer hy zyn doórlugtig hoofd op den strooyzak nederlegde, wacrop den grooten heyligen in zyne laetste dagen rustte. Na een kort verblyf vertrok Z. II. naer Salerno. De gunstige stemming derfransche kamer in de romeyn- sehc zaek hcéf'l eenen allcrbeslen indruk te Napels en'te Hoornen veroorzaekt. liet schynt nu vast besloóten dat den Paus eerlang in zyne hoofdstad zal wederkecren. Ily heeft nog aen eenige persoonen kwylschclding verleend der straffen, die zy vóór politieke misdacden verdiend hadden. Wy vreezen nogtansdat deézen guustigen toestand zal verhinderd worden dóór de tyding der verandering van hel fransch ministerie. DUYTSCIILAX». ZwiTSEBscim Gueszes, 2 nov. Volgens mededeeling uyt Bern, is nu, bybesluyt van den bondsraed aen den bekenden Mazzini het verblyf in Zwitserland ontzegd, en wel op grond van een besluyt van den bondsraed van 1855, waerin'reeds Mazzini uyt Zwitserland verbannen wierd. Dit word als een begin beschouwd van de uyiwcrking der vertoogen van de dry uoordschc mogendheden. HONGARIËN. De halsregtingen in Hongariën zullen inderdaed ophouden. Men heelt moeyte om het te gelooven, hoewel men weet wat er ten deézen1 opzigle tc Schoenbrun gebeurd is. In de laetste onderhandeling vroeg den generael llaynau om zyne volmagt te behouden, en gaf als beweegreden ten voórdeele der hals regtingen op, dat men 00,000 man van het oostenryksch-rus- siscli leger te vreëken had die in Hongariën omgekomen waren. Den minister van justitie en van binncnlandschc zacken, Bach, heelt zich niet stellig uytgcdrukl. Den prins de Schwarzenberg heelt om redens van politieke voórzigligheyd, gevraegd dal men de halsregtingen staekle. Den keyzer was van dezelfde gedagten. Haynau was over deézen niaetregel zoodanig ver- optweerdigd dat hy spoedig en gansch misnoegd hel kabinet verliet. TYDIXGEN UYT MALIËN. Boomen, 27 October. Men leest in eene correspondentie van den NationaleMorgen zal op hel bevel van de dry kar dinalen het opperbevel over de pauselyke troepen te Hoornen aen generael Levaillant ontnomen worden; men geeft vóór bcweégreden van dien mactregel, dat, vermits de zaeken in luieren normalen slact moeten tcrugkeeren, hel hoogst nooil- zaekelyk is, dat dit opperbevel aen eenen Komcyn gegeóven worde en de benoemingen lc Gaëla gedaen worden. Egler ver noemen wy laeter, dat het bevel dóór de kardinalen aen den franschcngenerael gegeóven, het gevolg is van de reklameu der Spanjacrds, der Ooslenrykers en der Napolitanen, welke uiet kunnen dulden dat eenen franschcn generael over de ro- meynsche troepen het bevel vocre. De opzoeking in de ghelto, begonnen in den nagt van den 25 en die thans nogvoortduert, heeft veel opschudding verwekt. Al wal men tot nog toe gevonden hééft, bestaet in een 40tal stuks, welke ongelwyfeld in het een of ander klooster geroofd en in de gliello verkogt wierden. Er bevinden zich ook onder de iubeslaggenomen stuks, twee hofrytuygen, eenige tapylen en ongeveer 50 duyzend kroonen. Verscheydcne Joóden en oud- kleerkoopers zyn aengehouden. Eene groote concentreéring van ooslenryksche troepen hééft thans te Ancona plaets. Veélc troepen, die in de Ronteyn- sche-Staeten gekazerneerd waren, benevens die uvt Lombar dyen, verzamelen zich daer. Men vreest eenen aenslag van wege Vrankryk, of veeleer men schynt zulks te geloovendoch de grootste politiekcn zien genoeg dat dit slegls oogenver blinding is. Boomen, 29 ocl. Heden morgend is het dagorde afgekon digd, dóór welk het opperbevel der romeynschc troepen aen den franschcn generael ontnomen word. Men zegt dat monsignor Fornari, pauselyken nuncius te Parys, kardinael zal gemaekt en minister van buytenlandsche zacken genoemd worden. De inlervenieércnde mogendheden eyschen de vervanging van den legenwoórdigen minister. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 6 november.Men zegt, dat Louis-Napoleon het gc- dagl heeft sedert 10 december, dal den oorlog alleen hem den luysler kan geóven welken hy noodig heeft, 0111 zynen 00111 wcórdig na te streéven. Hy heeft alle staetsmannen, die hy rond zich gehad hééft moeten loegeéven, dat Vrankryk geenen oorlog kan voeren. Hy heeft dus zyn ontwerp verdaegd, en hóópt zich eenmael, in geval van oorlog, aen het hoofd zyner troepen te plaetscn. Men voegt er by, dal hy het bestuer van de zaeken heeft op zich genomen, en zelfs het presidentschap van den raed, op een oogenblik, dat de diplomatische betrekkingen tusschen Husland en Ooslenrykcene ingewikkelde zydcncémen. (Extract uyt de Corrcspondancc Particuliere.) Den heer de Rayneval weygert, naer het schynt, de hem aengeboódene minislerieéle portefeuille. Generael Oudinot zal, naer men verzekert, naer Hoornen teruggezonden worden. Men leest in den Journal de Seinc-ct-Marnc: e Zondag laetstleden is de Saint Itemy-slract lc Meaux hel tooueel ge weest van een yselyk drama, over hetwelk wy de volgende inlichtingen ontvangen: Onlgeveèr ten (i ueren 'savonds, ontmoetten degebroeders A. en .1. J. Belville en B. en M. Hostel let, in de oinstreëken van den Melkhoek, dengenaemden Vapaille, bygenaemd Polignac, welken zy wilden dwingen een drinkgelag vóór hen te betaclen op zyne weygering begonnen zv hem scheldwoorden toe te wer pen en gingen weldra lol dacdclykheden over. Vapaille dóór hun getal overrompeld lag weldra geheel gewond in eene goót. Toen kwam den genaemden Morel, eenen hovenier, die geheel dit voorval had gezien, by de vier aenval- lers en dééd hun eenige opmerkingen, die egtcr zonder uyl- werksel bleéven. Eyndelyk nadere ook Henoist, die op de weygering der booswigtcn om hunne mishandelingenteslaeken tot Morel zegde: Welnu, indien zy vier in getal zyn, zyn wy toch ook twee.Toen namen de gebroeders de vlugt langs dé Sl-Kemy-straet, na dat zy Benoisl eenige slaegen hadden toege- bragt. Deézen zich willende vreéken, liep hen agterna. liegt over het buys van den heer I'uisieux vcynsde Aug. Belleville te vallen, en trok een welgesleépen dolkmes, dat langs beyder zyden snydende was, uyl zynen zak; op het oogen blik, dat Benoisl hem naderde, om hem aen te grypeu, stak hy hem het mes tot aen den liegt in de borst. Hel stael schóót tusscheu twee ribben dóór en dóórstak geheel In t hert. Wan kelende trad Beuoist in den winkel van madame Lectire, die hem dronken oórdeelende, hem aen de deur wilde zetten. Toen hy egler meer en meer verbleekte, naderde zy hem en wilde hem ondersteunen, doch viel met hern op den grond. Op haere noodkreéten snelden de gebueren toe. Den heer Puisieui den naesten, deed terstond den gekwetsten, die reeds byna een lyk was, in zyne eygene wooning overbrengen, lerwyl de policie verwittigd wierd. Eenen luvtenant der gendarmerie w as spoedig ter plaetse, w aer de moord had plaets gehad, en vond daer nog hel dolkmes dat tusschen twee sleenenin dcaerde slak. Lerwyl men verdere inlichtingen nam, wierden twee gen darmen en eenen brigadier met Morel en Vapaille naer Neuf- martiers gezonden. De mactrcgelen w ierden zoo goed genomen, de bevelen zoo spoedig uytgevoerd, de inlichtingen 7.00 nauw keurig genomen, dal vóór 11 ueren 'savonds, de pliglige, welke men in hun bed aengehouden had, in het arresthuys te Meaux opgcsloólcn waren. Die mannen schynen onverschillig aen alles. Zy keerden al zingende naer Meaux lerug. Des mueudags 'smorgens is Belleville, die slegts 18 jaeren oud is, naer het doodenhuys by hel lyk gebragt; hy hééft geheel onverschillig, zonder de minste ontroering, zich der- waerls begeéven, lerwyl de magistraetcn, die by dit tooneel aenweezig waren, hetzelve zonder afschrik niet konden zien. liet mes, dal men terug in de wonde gesteéken had, hééft hy vóór het zyne erkend en toen men hem vraegde of hy dit lyk erkende vóór dat van den man, welken hy gedood had, ant woordde hyIk tccél niet; ik denk ja; het zou dien man wel kunnen zyn. parys, 7 november. De kopstukken der meerderheyd, zoo als MM. Mole, Thiers en De Broglie, hebben in eene vereeniging van volksvertegenwoordigers de denkwyze uylgcdrukt over de noodzaekclykheyd van het vermyden eener splitsing in de meerderheyd en over het afwagteu der akten van het ministerie vóóraleer men eene beslissing néémt over de rigling welke men te volgen hééft. Den keyzer van Haïti hééft aen hel fransch gouvernement bevel gezonden, hem oogenblikkelyk te erkennen, zoo niet zal hy onmiddelyk de vyandelykheden beginnen en Vrankrvk den oorlog verklaeren 1Den minister van buytenlandsche zaeken hééft hiermede gelagchen, doch dien van marine hééft tegen alle voorval eene fregat meer in de zee van Haïti gezonden. Van den anderen kant verneémt men dat er zich onder den prins de la Moskowa eene party vormt om de politiek des voor zitters op eene kragldaedige wyze te ondersteunen. Men leest in het fransch dagblad la Palric: Den Keyzer van Husland, verneémende dat Engeland zyne vloot naer de Dardanellen had doen stevenen, heél't dit Gouver nement eene nota toegestuerd. In deéze nota pro'lesteérl den Keyzer tegen deéze vyandlyke betooging in vollen vrede, en tegen het regt dat Engeland zich aenmatigl van zich in zacken te mengen welke tusschen Husland en Turkyën alleen dienen vereffend te worden. Den Keyzer zou verder aen Fuad-Ellendi doen weéten heb ben dal hy zyne zending als geeyndigd mogt aenziendat ver der zyne tegenwoórdighcyd tot Sl-Pelersburg eene schending was van eene overeenkomst gesloólen tusschen Rusland en de Porie, volgens welke den Sultan geenen buytengewoonen gezant naer Rusland mag zenden zonder daer vóóraf de russisehe kanselery van verwittigd te hebben. Dat hy Keyzer Nikolaes, uyt een gevoel van vriendschap cn van goede buerzaemheyd, opziglens deéze schending wel de oogen had willen luyken en een eere-gehoor vergunnen aen den buytengewoonen gezant van den Sultan, maer dat hy van het oogenblik af dat deézen de lusschcnkomst van Vrankryk en Engeland had ingeroepen, in deéze goede genocgdheyd niet zou blyven en voórlaen niet den lurkschen afgeveêrdigden maer dóór de tusschenkomst van zynen minister van buytenlandsche zaeken met hein kan onderhandelen. parys, 8 novmber. Het nieuw ministerie dat zich vestigde op de punten van het kabinet Barrol-Dufaure, hééft nog niets belangryks uylgezet, dal zyne politiek afleekent. Men kan egler reeds zeggen, dat het volkomen de meerderheyd acnkleéft en de benoeming van generael Baraguay-d'Hilliers kan als zoodanig bcduydend beschouwd worden. Meu weet dat deézen generae'l de volledige vryheyd van den II. Vader wilt en dal Z. li. zonder voórwaerde in Hoornen wederkcerc. Inderdaed nu kan men nog al minder de handelwyze van den president in het wegzenden des ministeries uylleggen. De benoeming van den generael Baraguay-d'Hilliers, word dóór de calholvke bladen ongunstig ontvangen, want men herinnert zich, dat hy zich in veéle kweslicn niet al te voór- deelig vóór hen verklaerde, al was hy dan ook vóór het tydelvk gezag van den 11. Vader. Den divisie-generael Baraguay-d'Hilliers is lot bevel hebber van hel leger der Middelandschc zee benoemd, in ver vanging van M. den generael D'llaulpoul, die tol minister van oorlog benoemd is. Men schryft uyt Algiers: Dcézer dagen zyn er melden post van Marseille aclnienzusters van liefde alhier toegekomen reeds zyn zy naer het binnenland verzonden en voórnaemelvk 0111 in de hospitalen van Blidah en van Medeah de choleriekën te verzorgen en den bystaml der christelyke liefde in eenige volkplantingen te brengen. Men verzekert dat er weldra andere zusters zullen toekomen, en dat M. den minister van oorlog voórneémens is er te vraegen vóór ieder dorp, ten evnde het moreel van de volkplanters op te beuren. Deézen niaetregel, die hem tot cere zou strekken, ware eenen der nuttigste welke hy vóór Algerian zou kunnen neémen. Tol hiertoe wierden de zusters van liefde enkel in eenige sleden geroepen, cn de arme volkplanters zyn niet minder belangryk dan de werklieden van Algiers, van Oran of Phi lipstad. BURGERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vrottwelyk 4 HOUWELYKEN. Josse Jan Sogers, wedr., van Maria De Valck, 49 j., schoenniaeker, niet Victorie Vinck, wede., van G. Van der Meersche', 43 j., dagloonster. Carolus Van Lungenhove, 26 j., hovenier, met Mclanie Romory, 30 j., huyshoudster. OVERLEÉDENE. Michel J. Steleman, 2 maend, Zonnestraet. Bernar- dina Petron. Van Aerschot, kantwerkster, 40 j., Vrv- heydstraet. Isabella Sterck, vrouw, van Petrus Jan Van Nuffel, landbouwster, 67 j., Schaerbeék. Josepha Elisab. Breckpot, 1 j., Yischmerkt. TEN BUREELE VAN DEN DENDER-BODE TE BEKOMEN over 't vraegstuk der Beggynhoven en 't beheer van der zeiver Goederen, DOÓn DEN HEER II. d'hüïGELAERE, NOTARIS TE AELST. EX VEXTE CIIEZ LA Ye. IIEYVAERT, LIBRAIRE A ALOST. Cours de la langue Maternelle p. M. Braum. Prix f. 30 Chants Notés, 30 Discipline des Ecoles, 1-00 Almanacb Agricole, 25 Placard ou Calendrier Agricole pour 1850, 10 Guides des Instituteurs, 50 Exposé Succinct de la Méthode, 45 Nota. Vers le 10 Novembre on aura des exemplai- res en langue Flamande de 1'Almanach Agricole et du placard dans les villes oü cette langue est en usage Les prix seront les meines qu'eu Fransais.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3