ZONDAG 25 NOVEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—N' 166. AELST, den 2 4 November. YZEREN WEG. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeid op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimeu den drukregel. De persoenen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen'alle dry maenden kos teloos cene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plnet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hv mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal \erder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. iiaervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persooncn dieonseenige stukken zouden hegeèren mede te deelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken wacrvan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden.De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN CUIQUE SUUJI. BODE BERIGT. Onze inschryvers welke tot nu toe kunne agterstellige abonnementspryzen niet voldaen hebben, worden verzogt zulks zoo haest mogeiyk te doen. Men kan ten pryze van 10 centimen frankeéring door de poste de agterstellige sommen ten onzen bureele doen toekomen. Brussel, den 21 November 1849. IEDEREEN MOET ZYN EYGEN' HUYSHOD'DEN BESTUEREN. Elkeen, zoo wel in Belgenland als in Vrankryk, is overtuygd dat Napoleon, nieltegenstaende zynen eed, wilt een cynde stel len aen de Fransche Republiek en zich doen keyzer uytroepen van het volk. Zvne werken geëven dit klaer te kennen. Daeren- boveu hy heeft gezeyd Op myn vaendel slaet geschreéven Nxpoleön. Dit beteekent dat hy, golvk zynen ooin, ook wilt bloed vergieten; dat hy overal en alleen wilt meester zyn en de grenzen van Vrankryk verschuyven, dat hy tegen de Delgen hel fransch bloed wilt vreéken het welk over 56 jaeren heeft gestroomd op het slagveld van Waterloo. Wat meer isdaer zyn nog andere mannen welke de oogen hebben op ons vader land, het heeft gebleéken in den uytval van Risquons-Tönl. Daer zyn verscheyde kopstukken in Vrankryk die de paelen van hun land aen den Rltyn willen brengen; 'dit zoo zynde, vraeg ik of het voórziglig en politiek is van twee franschmans voor ministers te hebben Is het voórziglig en politiek van zoo menige franschmans by ons in bediening te stellen Ik ben geenzins verwonderd dat merkweêrdige persoonen hier over misnoegd zyn en morren. Immers zy zeggen Elkeen slaet voor zyn eygen land; het is by gevolg cene dwaesheyd zich te laeten bcstueren door vremdèlingen. Wat my aengaet, ik zal nooyt gclooven dat eenen franschman een Belgen-hert heeft; dit is een hert dat ons bemind en wilt gelukkig maeken. Zyn de Belgen dan zoo lafherlig en bekrompen van verstand, dan dat zy hun eygen land niet willen of konnen beslueren Dit is een vraegsluk het welk de kiezers welhaesl zullen moeten oplossen. Nietlegenstaende de menigvuldige middels (zoo als beloften, beurzen, zamenslelling van jury enz.) welke het gouvernement gebruykt om zyne twee universiteiten van Luyk en Gend te bevoórdeeligeu, telt deéze bietste) volgens le Politique, 100 studenten min als op andere jaeren. .Men moet hier uyt be- sluylen dat het volk, met regt en reden, begint min trouw te hebben in het onderwys van den slaet en het vry onderwvs aenziet vóór verre het beste te zyn. Wat trouw kan nien hebben in hel onderwys van een gouvernement als men er de gevolgen van naziet in Vrankryk, in Duylschland en van koning Willem. Wilt ons gouvernement wys en volgens den geest van het volk te werk gaen, dat het ophoude van zich met onderwys le be- mocyën; dat het hier in, aen iedereen zonder voórregt, vólle vrv- heyd geéve; het zal hier door honderde duvzende franks spaeren, daer zal meer naiever (emulation) zyn en goed gebeuren en elkeen zal moeten te vreden weézen. M. Rogier durft den koning in de troonrede met lof doen spreéken van de wet op den jury der universiteyten. Hoe is het mogeiyk men durft in de kamer wetten pryzen, die haetelyk zyn aen het volk, die slegte gevolgen gehad hebben en afge keurd zyn van alle persoonen die er belang in hebben. Byna ai de studenten hebben er tegen gepetilionneérd; men hééft professors moeten schoon spreéken en dwingen om deel le maeken van dergelyken jury. De studenten van Gend waren bereyd hunnen oversten uylteschuvflelcn indien hy een woór- deken durfde zeggen lot lof van die wet, in zyn discours het welk hy moest uitspreken na het eindigen der vacantie. Menige studenten hebben, ter oorzaek van die wet, de univer siteyten van den slaet verladen, andere zin bereid dezelve te verladen, zy blyven nog eenigen tvd om hunne professors natespién (zy zyn omtrent 29 in getal). Den jury van Luyk hééft al de studenten goedgekeurd; den jury van Brussel heeft ze alle afgeweézen: onder deéze laetste waren er allerbe- kwaemste; ook hebben zy openllyk in de nieuwsbladen hunne jures beknibbeld en. hun aerdige dingen ten laste gelegd. De jures hebben tot tweemael toe geantwoord, doch hebben eyndelyk moeten zwygen. Na al die droeve gevolgen durft den minister die haelelyke wet nog pryzen Ilel is misschien om dat eentge jurés zoo wel zyne orders uytgevoerd hebben, en dat den eersten stap gedaen is om de vrye universiteyten van Leuven en Brussel te benadeelen en ten onder le brengen. Men begint ronduyt te zeggen dat verscheyde wekelyksche klubsgazellen, ten koste van het land, by menigvuldige per soonen (byzonderlyk in herbergen) gratis gezonden worden. Indien zulks waer is, dan dienen de ministers hierover reke ning le gecven. Wel hoe men zou schulden maeken leeningen doen onze laetste duyt al'haelen en men zou, tot ons onge luk, ouderstand doen aen vremde brcodschryvers, aen kluhis- ten die maer uyt zyn om hel volk te verleyden en te bedriegen De ministers zyn de landbouwers wonderlik genegen. Zy -n om"' 0111 den 'an<itl0llw land le bevoórdeeligeii, doen o0,()00 zakken vremde tarwe leveren vóór onze parademannen, liet kan niet missen, de Belgen moeten noodzackelyk ryk worden. Hel is klaer om verslaen dat onze opperbaezeu vrem- delingen zyn. MM. Rogier enOrlian zouden konnen 't papieren geld afschaf fen. Indien zy maer vyf dagen lyd geven om de uytwisseling le doen, gelyk zy gedaen hebben met de guineën, dan zouden er veel landbouwers met hun papieren geld blyven zitten. De ministers acnzien dergelyke handelwyze vóór eenen fynen trok en lagchen als zy de boerkens zoo konnen vast hebben. Daerom past op landbouwers. Uwen Dikten is vermoeyd en al kryten, tot Brussel toege komen; hy had op den regten schouder den yzcren weg van Gend op Brussel langs Aelst, en op den slinken delweeniil- lioenen van de Donderval ley. De waelen spaereu noch zweet noch arbeyd om alles le onlneémen aen de ongelukkige Vlaen deren. n Zou hel geen goed doen indien de gekruysle van Aelst, met hunne merkweêrdige werken boven het hoofd, tot voorbeeld, voor ecnige ueren, op de merkt te pronken stonden Is hel waer dat al de Alliancemanncn (anagramine canaille- mannen niet kruyssen gaen beplakt worden Is het waer dal er eene tweede kruyssing zal gebeuren als de priesters van het beggvnhof, van het hospilael en het weezen- huys zullen moeten uyt Aelst vertrekken Is het waer dal er eene derde en byzondcre kruvssing zal plaels hebben als die mannen aen de Aelsleuaeren zullen konnen wvs maeken dat de priesters opëéterszyn van T volk? Zou hel niet beter zyn van iu plaels van kruyssing een brand merk van eer op hun voorhoofd te stellen Dit 'zou zekerlik mm geld kosten en hun heter staeu. uytval der hezmg verantwoordde, zonder dat hel noodin was daer voor den yzeren weg te beloven. Ilel zyn de liberalen die in ka"'er der volksvertegenwoordigers hel principium run onzen yzeren u-cy met de meerderheyd van cene slem gestemd hebben en had s andcrendags, voordek stemming, hel ministerie niet 'alle buytcngewonc middelen ingespannen om at zyne afwezige krea- lurcn le doen komen stemmen, liad onzen katholieken senaten- daer en zyne phgtige hand aen hel ministerie niet geleend liet ministerie zou in de tweede stemming ongclwyffeld nog de 'min- derheyd behouden hebben en aldus zou hel zelve omver geworven zyn geweest. Het is aldus dal onze stad, na renen dag van algc- mn-ne vreugde en verlustiging, des andcrendags haren fecslman- lel moest verwisselen legen een rouwkleed, welk ons door de nalliolylte party was opgedrong n In hel artikel zyn veel ivaerheden maer te zeer parlvdi" om het onopgemerkt le laten voorbygaen. llet is waer dat het ministerie De Theux, niet tcgeristaende zvne belofte alles aengeiyend heeft om onzen yzeren weg le" doen mislukken maer het \crbond vergeet te zeggen dat onze dry katholvkè volksvertegenwoordigers, en veel andere aen zelve denkivVzc tocbchoorcti.de v""r O»'-';» yzeren weg gestemd hebben,"ja zelfs den achlbaeren Ablie De llaernc heelt voor onzen vzeren weg gepletcn en gestemddus dal hel valsch is de besehuldi ging van het l erbond, wy zyn dankzeggingen verschuldigd aen katholieke en liberale representanten die voor onzen vzeren weggestemd hebben. Maer wil ik u zeggen wie onzen vzeren weg in de tweede stemming heeft doen verliezen, het zvn de dry liberale volksvertegenwoordigers van Bergen, vrienden van den heer Bruneau, onzen aclueelen volksvertegenwoordiger die heeren hadden in de eerste stemming voor onzen vzeren weg gestemd, en juysl toen liet er op aenkwam in de tweede stemming, verlieten zy de kamer. Met déze dry stemmen be hielden wy den weg met de meerderheyd van e'ane slem niet legenstaende alle de poogmgen door het ministerie De Theux aengewend. Zie daer de reden ivaerom wy Int heden beroofd zvn van eenen yzeren weg; stemmen waer op ivy gerekend hadden des le meer daer het dry vrienden van den lieer Bruneau waren Maer dezen heer heeft weinig invloed op zvne vrienden gehad wel le verslaen voorde tweede stemming Z. Het Verbond van Aclsl geeft eenen langen artikel getrokken uyt den Prémrscur van Antwerpen |een blad door liet ministerie liogier betaeld) over de yzerc wegen waer in liet de kalholyke party, of agteruylkruypers zoo hy ze noemt doet voor koonïen als vyanden der yzere wegenverder beschuldigt het Verbond onzen volksvertegenwoordiger, onzen katholieken burgemeester, den heer De Theux en al wat aen de katholvkè party gekleefd is, het blad zegt: Hel is aen ilc katholieke party toe le schrijven dat er nog gcencn yzeren weg besloet, lusschcn Brussel en Gend langs Aelst; onzen volksvertegenwoordiger na eene onboelvcérdigheyd van 12 jaren ziende eyndelyk dat de kwestie van den yzeren weg voor hem cene kies kwestie was geworden en dal onze kiezers mét zyn kwezelaers-poliliek nicl gediend waren, hecfl zich, mm- uyt dwang dan uyt liefde, vervoegd aen ondersclieydcne commissien, die van lyd lot lyd ten voordeelt' van onzen yzeren weg naer Brussel zyn gaen reclameren, maer wie liccft dan wederom door cene onvcrgccflyke vcrwaendheyd den stok in liet wiel gesloken Onzen edelen katholieken burgemeester van dien lyd, urlkcn aen den lieer De Theux, die reeds mei cene vrees was aengedaen; ten onzen opzigte zoo als hy liet le kennen gaf, de verzekering durfde geven, dal hy, als burgemeester, voor den goeden katholieken In zyn laetste N' wéét het Verbond niets anders legenden Bender-bode m te brengen dan dat hy de dooden bcledï"! de kerkhoven bezoedelt, zwadder en slykop de doodkisten werpt dat er eene bloedvlek op's mans hoofd gevallen is en soórtV iyken armen zeever waerop eenen redely ken nicnsrh geen ant woord kan geeven ten zy dat de verbondéadvokaeten niet al hun verslaut? en pretention op l einde van hun zeel gebriuu zvn Niettemin zullen wy onzen 'konfrater acnraeden ta dién wc- voort le gaen voor wat ons betreft, wy hebben er compassie °.n «ekrtmnen ons in goener voege mei ziilkcn onnouzHen praci die zeer goed is om sullen in slaep le wiegen, maer blvli le weclen oi de nog weynige overblvvendc ieézers van 't Ver bond yoorlduerend mei dergelyke 'prullen legen eenen frank en naif par inmeslcr zullen gediend blyven; zoo ja, proficiat goeste is koop, maer dit heet by ons koude botcrmclkpap m*t roggenbrood. 1 1 Spreékeude over 't bezoek in onze stad van Z. E den kardi nael-AertsMsSChop van Kameryk, zegt het Verbond hel vol gcudc: - I)e kardinael was vergezeld van Z. II. de bisschop van Gent en beide zyn door onzen aehlinswaerdigen Deken, aen liet koord onzer geestelijkheid, aen hel grool porlael onzer kerk onlhaeld geworden al waer cene menigte volks toegesneld was. n Maer konfrater, luie komt hel nu dat onzen eerweêrdcn her der thans zoo aglbaer geworden' is, daer gy hem in u .v Nr van "i november 1848, van pliglverzuijniing van'onhensehheud en zelfs van leege ztclsbewceging licht beschuldigd Was ons ver«rvsd gccslelyk opperbpofd, dat onze stad sindS 25, 59 of meer meren overlacd met zoo voél weldaeden, min aglbaer of min eerbied iveérdtg dan nu? Yerdieude dien allermildaedigsten mcnschen- vrtend wiens afsterven een onherslelhaer verlies voor de urme en ongelukkige deézer stad zal zyn, zulke veragteivke verwv- tingeii meer als nu? Och neen maer daerin ziet'het "eëefd publiek wederom een betvys uwer verfoeyelyke schynheyledievd

De Denderbode | 1849 | | pagina 1