len is. Men betwislte de dierbaerste princiepen onzes bcslaens, men betwislte het regt van eygendom, en den familieband. (Handelsblad van Anltverpcn.) LAETSTE TTDIWGEN IIYT YRANKRYK. EN ITALIËN. Parts, 22 November. Het is niet te belwyfelen, als men de zitting van gisteren iTagaet, dat de regterzy in woeling niets aen de Montagne meer overgeeft. Want, zegt de Correspondance dc Pariste oórdeelen naer de verslagen, had den president den heer Segur d'Aguesseau wel lot orde mogen roepen. Men spreekt Yan' eene protestatie legen den president der vergade ring en de legitimisten zyn zeer genegen dezelve te teekenen. Na de zitting van beden was het gerugl in omloop, dat behalve het tweegevegt van Pierre Napoleon met den heer Rovigo, er morgen nog een tweegevegt moet plaets hebben tusschen de heeren Segur-d'Afuesseau en Berlholon, even als tusschen de heeren Drives en Bérard; deézen laetsten is eenen der secretarissen van de vergadering. Roomen. Den koerrier den 12 te Roomen aengekomen, lieéftons den naem doen kennen van den generael die generael Rostolan moet vervangen. Dien naem heeft hier eenige ver wondering doen ontstaen, omdat men reeds andere naemen genoemd had. Wat er ook van zy, men aenziel hier het besluyt van Z. H. 0111 naer Roomen terug te keeren, als zoo vast geno men zynde, dat die benoeming niet de minste verandering in hetzelve zou kunnen te weeg brengen. Brieven uyt Porlici bevestigen meer en meer de aen- staende terugkomst van Z. II. naer Roomen. Men voegt er thans by, dat den H. Vader als definitieve voórwaerden zyner terugkomst vraegt. dal de fransche overheyd het bestuer der polieievcrlaete; aat het expeditie-leger verminderd worde en dat men nog twee of dry andere concessién zou doen van min der belang, zich egler te vreden houdende met eene stellige belofte. Z. H. zou eenen der vyf laetste dagen van deéze maend naer Roomen terug keeren. Den 14 was den municipalen raed te Roomen byeen geroepen, ten eynde de toebereydselen tot het onthael te maeken, welk zeer schitterend zal zyn. Z. H. heeft in het gehouden consistorie Yerscheydene bisschoppen en aertsbisschoppen benoemd. Voorleden zondag en donderdag zyn dc rykc pryscn acn de talryke kinderen onzer bloeyënde zondagschool uylgcreykl geworden. Van de vyf-en-twintig honderd arme kinderen is er niet een weggegaen dat niet rykclyk over zyne neêrslighcyd in 't bywooncn der lessen is beloond gewordenimmers behalve de naekle die er zoo deftig gekleed zynzyn zy er bovendien gespysd want niet een kind is zonder brood vertrokken. Dit heelcn wy weê- settlyk voor 't onderwys en 't algemeen welzyn van den behoef- tigen bezorgd zyn en daervoór verdienen onze aglbacrc gceslelyk- heydde liefdaedige weldoeners der zondagschool benevens de nooyt volprcézcnc meesters en meeslcrsscn de grootste dankbaer- heyd der natie en den loon der regtveérdige na dit leven. Donderdag 11. hebben dc muzickminnacrs deézer stad den feestdag hunner palrooncrsseSle.-Cecilia, gevierd. De muziek- genoólschappcn hebben elk afzonderlyk eene mis bygewoond en onder dc zelve verscheydene stukken uytgevoerd. Vervolgensna al speélcn de stad te hebben rondgewandeld, hééft elk genootschap zich acn een vriendenmael vcreenigd. Door koninklyk besluyt van 4G deézer, is den heer Plet- tlnck (Joannes Eduardus), kandidaet-nolaris te Gend, notaris ter residentie Calcken arrondissement Dendcrmonde benoemd, in vervanging van den heer Clercq, tot eene andere residentie geroepen. M. Matthys, onderpastor le Selzaeie, is lot onderpastor te Zwynaerde benoemd. M. IE Verwilghcn, priester in het seminarie, is tot onderpastor te Selzaeie benoemd. Men weel dat eene der groole spaerzaemheden van M. De Haussy, minister van justitie, beslaet in uytnoodigingsbrieven te zenden aeu de getuygen in plaets van dagvaerdingen. Deéze brieven worden in overvloed versprcyd, maer de uylgcnoodig- den blyven t'huys, en laeten menigmael den uylnoodiger hen vrugteloos verwagteu. Dan is men verpligt hen een dag- vaerding te doen en zommige getuygen trekken meer dan het dobbel van hetgeén zy te voóren kreégen, terwyl de deurwaer- ders met hun ambt schier niet meer kunnen bestaen. Nog eene weldaed dat Belgiën aeu M. De Haussy verschuldig is \(Vl.) Er is gisteren le Brussel een vlugtschrift verscheénen, onder den titel Rcpublicain ou CosaqueAu ciloyen Louis Bonaparteprésident de la Bépublique francaisc door Louis Labarre, hoofd-opsteller van het dagblad la Nation. Den koning hoéft genade verleend aen den ouden generael Mellinet, ter dood veroordeeld in 1848, vóór aenslag tegens het gouvernement en hel land, waer hy sinds zoo veel jaeren de gastvryheyd en de vergelding voor beweézenc diensten genóót. Generael Mellinet, die deézer dagen dóór den eerw. pas toor Visschers der St-Andrieskerk te Antwerpen, de 11. Sacra- monlen der stervende ontving, verkeert nog in denzellden toestand. Den generael is 82 jaeren oud, en leéd reeds vóór zyne gevangenschap aen eene wonde. Zoodra hy zal in staet zyn om vervoerd te worden, zal hy zyn tegenwoordig verblyf vérlaeten. Sedert eene maend vermeerderen de kerkdiefstallen op eene aenzienlyke wyze in het kanton Vilvoorden. Vyf diefstallen zyn agtervolgens gepleégd in de kerken Evere, Rymenans, Nederoekerzeel en Overhumbeék. Tusschen zalurdag en zondag nagt zyn de kwaeddocners in de kerk van Perck gedrongen, met behulp van eene ladder, verveêrdigd van den overschot van eenen wagen. De olferblokken ei> kassen zyn dóór middel van een ploegkauter verbroken. Gelukkig waren in die blokken slegts een twaelflal franks. Men schryft uyt Gend 20 november Het schynt dat eenige werklieden van andere stielen en ambagten, zegt den Vaderlanderook voorgenomen hebben opslag ol' vermeerde ring van daghuer te vraegen, zoo verre strekt het slegl voor beeld zyne kwaedegevolgen uyt! Eu ziet wat er van dit alles gaet komenDe tamboers der garde-civiek beweèren, dat zy te weynig betaeld worden, en gacn meerderen loon eyschen of zullen niet meer slaen. Men zegt, dat de trommelaers der bur- gerwagt twee centiemen opslag per roefi'eling vraegen. Eenige weévers van buyten zyn degeéne komen vervan gen die hun werk hebben laeten slaen, maer aenstonds hebben de spinners, hierover misnoegd, den arbeyd geslaekt. Men zegt dat reeds verscheydene van onze behendigste fa briekwerkers dóór fransche fabriekanten van Roubaiz aenge- werfd zyn. Wy hebben onlangs gesproken van eenen persoon der 5C wyk, uyt Antwerpen die zynen uniform der burgerwagt aen eenen anderen had geleend, welken den zeiven hééft aenge- daen als kevie-draeger by eene meezenvangst. Die twee persoo- nen zyn vóór de correctionneéle reglbank verscheénen. Dien, welken het kleed geleend hééft, is vóór 8 maenden en den anderen die er mede met den uyl is uyt geweést, vóór G maen den veroordeeld. Ten gevolge van een onderzoek, dóór het geregtgedaen in de bank van Belgiën, ter gelegenheyd der verdwyning van den genoemden Tamine, hoogen bedienden in gemeld gestigl, is er gebleéken dat er 297,000 fr. gestolen is. Men schryft uyt Brugge, 17 november: Wy komen eenige hyzonderheden te verneémen nopens de aenstaeude viering van dé jubelfeest van het II. Bloed. Mgr. den bisschop en de kom missie der confrérie hebben groole sommen geleekend, 0111 de feest zoo luysterlyk mogelyk te maeken. Er word gesproken van de beenderen van Diererick van den Elzas te gaen opzoeken, die in het klooster van Waton begraeven is, en deéze naer Brugge te vervoerenmen wéét dat het den graef Diederick is, die onze stad met den schat van het II. Bloed verrykt hééft. By arrest van den 2G juny hééft de regtbank van icn aenleg van Doornyk den notaris N. vrvgesproken, die vóór het geregt verscheén, omdat hy had doen dienen dry schriflalpren- lingen vóór akten by hem ontvangen, in stede van diegeheellyk met de hand te schryven. Het openbaer ministerie heelt zich van het vonnis beroepen op het hof van appel van Brussel die de uytspraekt van de regtbank van Doornyk verbroken en den betrokkenen notaris lot dry honderd franks veroordeeld hééft, naemelyk honderd franken vóór iederen afgedruklen aki. Woensdag zyn vóór het assisen-hof te Brugge de debatten begonnen in de zaek van den heer Paret, van Emelghem, be schuldigd van zyne wettige huysvrouw Calharina Blavy met een pistoolschot gedood te hebben. Sinds twintig jaeren waren zy reeds getrouwd en hebben acht kinderen gewonnen. Zeven hiervan hebben het ouderlyk huys vrywillig verladen, om gcene getuygen te zyn van de slegle behandeling, welke hunnen vader op hunne moeder pleegde. Het jongste kind, de 14 jaerige Mathilda, bevond zich t'huys den nagt dat de moord wierd gepleégd waervan men haeren vader beschuldigd. Over dry jaeren, toen de twee laetste zoónen de hofstede verlieten, dwong Parel zyne vrouw 0111 op den zolder in het bed diër jongelingen te gaen" slaepen. Toen bezat hy reeds eene pistool waervan zyne vrouw zeer bevreesd was. Den 27 mey deézes jaers ontstond er eenen hevigen twist tusschen Paret en zyne vrouw. Deéze laetste begaf zich naer eenen haerer ge trouwde zóóns, die in de nabyheyd eene hofstede bebouwt. Tegen den avond zond Paret de kleyne Mathilda om haer terug le haelen oogenblikkelyk voldeéd de vrouw aen dit verzoek. Parel, die gansch den avond in de herberg had doórgebragt, dééd de deur open zonder spreéken, en ging in den hof eene pyp rookeu. Toen zyn dogterlje hem aldaer volgens gewoonte de benedictie kwam vraegen, antwoordde hy niets. Moeder en dogier begaven zich te bed. Paret kwam binnen, ging in dc slaepkamer zynes dogier en vroeg of haere moeder zich aldaer niet bevond. Ilet kind ant- woórdedat zy op den zolder sliep. Hierop ging Paret w eder naer beneden, maer klom na eenige oogenblikken met eene lanteèrn naer den zolder. De goede vrouw, verschrikt dóór dit onverwagt bezoek, vroeg haeren man wal hy op den zolder kwam doen: Ik kom hier wal wandelen! zou Paret kortaf geantwoord hebben. Eenige minuten laeler hoorde men een schot Mathilda sprong uyl haer bed en liep ylings, als voortgedreéven naer den zolder. Zy bemerkte toen haeren vader, die met de uylgedoofde lanteèrn naer beneden kwam. O! myn vader, wat hebt gy gedaen? snikte het kind, dat ontsteld en als krankzinnig langs de voordeur op slraet liep, luydkeéls roepende: moord! moord! Eenige gebueren kwamen toegesneldzy vroegen aen Parel, die vóór zyne deur stond, wat er toch voorgevallen was? Dit is eene gemaekte komedie, antwoord hy koelbloedig. Onderlusschen was Mathilda naer den zolder geklommen, en vond daer haere moeder in bloed zwemmende. Zy was reeds dood. De polieie kwam al spoedig derwaerts. Den heer burge meester van Emelghem, die de moord beslatigde, zegde tot Paret: Ongelukkigenongelukkigen wat hebt ge toch gedaen?» 'I is nu le lactantwoordde Parel, hel was te lang dal dit spel duerdc. Ik wilde by myue vrouw slaepen; zy stiet my weg, en in een oogenblik van razerny heb ik eene pistool op haer gelost. Zy ligt daer nu dood in haer bedDan zweég hy, stopte zyne pyp en begon te rooken. By den inslruclie-regler heeft Raret verklaerd, dat zyne vrouw de pistool had genomen om op hem te schieten. Eene yselyke misdaed hééft deéze wéék te Parys in het hotel Brelliard N° 9, straet der Cilé de la Bergèreplaets gehad. Men hoorde eene hevige woordenwisseling in eene kamer, bewoond dóór eenen gedecoreerden heer en een meysje, welk men thans wéét zyne vrouw niet te zyn. Eensklaps word de venster geo pend eene witte massa word er uyt geworpen en eenen dolfen bons weérgalmt in den kalmen nagt. De gebueren namen wel dra een lyk op. De venster der kamer was gesloólen en den heer zat rustig in zynen leuningstoel; hy weygerde le antwoor den en hééft zich kalm naer de prefecluer laeten geleyden. Eenen beenhouwer van Parys hééft eene nieuwe manier om de dieren te slaglen in gebruyk gebragt. Ily doórsteékt met ecu snydend tuyg het deel van het wervelbeen uytkomende aen den hals, altoos zorgende het merg der ruggraet te racken, en hel dier sterft oogenblikkelyk. yselyk ongeluk. Van het eyland Gnernsey schryft men van den 18 deézer: Gisteren morgend kort na 5 ueren is de fran sche bark l'Europckapileyn Meheut, van Havre op de rotsen onder Houmet-Fort in het noorden van dit eyland, totael veron gelukt; van de 14 persoonen die zich aenboord bevonden, is slegts eenen den matroos Tournier de dood ontkomen. Den kapileyn en 10 man der ekwipage zyn verdronken; als passa giers bevond zich aen boord Made. Dujardin van Gend met een zoontje en dogterken van 5 en 5 jaer, die eveneens de dood in de golven vonden; de lyken van Madc Dujardin, en van haere kinderen zullen morgen op het Catel-kerklrof met alle plegtig- heyd ter aerde besteld worden. TYDINGEN UYT ITALIËN. Men schryft uyt Roomen, den 10 november Het gerugl loopt hier dat den generael Oudinot wederom hel opperbevel over hel leger van llaliën neémen zal. Het schynt dal den Paus een gedeelte van het fransch leger, zelfs wanneer hy te Roomen terug is, in zyne hoofdstad en te Civita-Vecchia in bezetting wilt houden, ten eynde in het voorkomende geval in staet te weézen zyn gezag le handhaeven. Noglans zegt den Paus dat hy zich nimmer de hand zal laeten dwingen en bet schynt dat hy maer in eenen diplomaet, naeme lyk in M. de Corccfles een volkomen vertrouwen stelt. Men zegt zelfs dat deézen slaelkundigen door zyne verstandige raedgee- vingen meer invloed op den II. Vader 'uyloefent dan den kar- dinael Antonneili. Men spréékt van aendringingen die by den Paus gedaen worden opdat hy zich niet naer Roomen zou begeéven, zoolang er de Fransche zyn, dewyl het onmogelyk is zich op dit wispel turig volk te betrouwen. Tot staeving deézer detikwyze toont men de veelvuldige afwisselingen van ministeriën en zelfs van Gouvernementen aen, welke by die liglzinnige en oppervlakkige natie plaets greépen. Imlerdaed wie zou er zich op zulkdanig volk betrouwen Geduerende zyn kortstondig oponthoud te Renevent hééft dc bevolking den 11. Vader met de gulherligste huldebewyzingen begroet. FRANSCHE REPUBLIEK. By dekreét van den 17 november, is den divisiegcnerael La Ilitte, gezant te Berlyn, lot minister van buytenlaudsche zaeken benoemd, in vervanging van De Rayneval. Men léést in den Corsairc De kwylschelding aen 700 opstandelingen van juny schynt het laetste wóórd van Louis- Napoleon niet te zyn. Men eygenl hem deéze woorden toe: Mynheercn, den 10 december, verjaerdag van myne kiezing zal ergeenen enkelenpolilieken veroordeeldenaaeerin degevan- geuissen zyn. Men meld dat er in het departement van Loiret eene schrikkelyke grouweldaed gepleégd is. Den geneésheer X..., die een forluyn van 100,000 fr. bezat en reeds Iweemael weduwnaer was trad in july lest met een meysje van 21 jaer ten derden mael in den egt, en hy bezette haer bv houwelyks- kontrakt gansch zyn vermogen. Deézer dagen hééft men hem op veertig meéters afstand van zyne woonst opgehangen ge vonden. Verscheydene omstandigheden hebben den argwaen van de justitie gaende gemaekt. De vrouw is aangehouden als ook eenen jongen soldaet, met welken zy in inisdaedige betrek kingen verkeerde. Beydeft zyn le Orleans vastgezet. Sedert eenige dagen hebben verscheydene dagbladen véél gesproken van eene toenadering lusscben den president der republiek en den heer Emile de Girardin; die dagbladen spra ken zelfs van de benoeming van den redacteur der Presse tot minister. Dit gerugt schynt véél te winnen en inderdacd wan neer men de tegenwoordige polemiek van den heer de Girardin nagael, ziet men, dal dezelve meer en meer naer hel gouver nement overhelt en presideulieél word. BUR. GERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 4 Vrouwelyk 2 IIOUWELYKEN. J. Bern. Van Lierde, tcedr. van Sophia Serraerens, 45 j., hovenier, met Victoria Limpens, 54j., dienstmeyd. Bom. Van den Hauwe, 34 j., daglooner, met Maria Th. Ilolfelinck, 27 j., dienstmeyd. Ph. Jean De Veylder, wedr. van A. J. De Haeck, 37 j., schoenmaeker, met Isab. De Clippel, 25 j., dienstmeyd. August De Pelsemaecker, 35 landbouwer, met Ros. Everaert, 27 j., landbouwster. OVERLEÉDENE, Gust. Pet. M. Debbaudt, 2 m., Kerkestraet. Guit. Greven, wed., van Mar. Pet. llasschuert, koperslager, 62 j., Zoutstraet. Jean Louis De Smet, commis Gretfier by het vredegeregt,3ö j., Keyzerlykeplaets. Bened. Le Bon. 7 j., Mylbeék. Amel. Heremon, 14 maenden id. MERKT-BERIGTEN. Op de antwerpsche graenmerkt van gisteren, waren 67 zakken tarwe, en 60 zakken rogge te koop gesteld de tarwe is verkogt van g. 14-5 a 15 gul. 15 en de rogge van gul. 8-7 a 7-8 BCt. per zak of 1 1/2 heet. 37 zakken haver zyn aen de pryzen van 9 tot 10 fr. per 1 1/2 heet. verkogt. Ér waren ter merkt gebragt, een 40tal kuypen boter den verkoop was langzaem, en in daeling. Eenige kuypen zyn verkogt 15 a 15 1/2 stuyv. per kilogram, 1 fr. 36 a 1 fr. 40 cent., men hééft laeter a 13 1/2, 1 fr. 22 eent. per kilogram verkogt. Den prys der aerdappelen is zonder verandering gc- bleéven. Die vrugt word by voortduring in groote hoe- veélheyd ter merkt gebragt. Men bctaelde 7 1/2 a 9 stuyv. 65 a 81 centiemen per 1/4 hectoliter.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3