ZONDAG 2 DECEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 167. AELST, den 1 December. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by Irimestcr, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal DEN CUIQUE SUUM. verder gcwaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der pcrsoonen dieonsecnige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. Vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengaet. DER-BODE Groot nieuws! zegt de Independence, den oórlogs-budjet zal dit jaer misschien maer zes-en-twintig millioen, zeven honderd twee-en-negen lig duyzend franken kostenDit is nu eene waere vermindering van twee honderd duyzend en oneffen franken... En toch, voegt hel brusselsch-blad hi er by, zal de openbaere opinie niet te vrede zyn. Wy gelooven zulks zonder moeyte, want als wy de groote vermindering overleggen des oórlogs- budget van Vrankryk dat geduerig op eenen vuerberg staet en eiken oogenblik zvne magt noodig heeft om zam%nzwee ringen te verhinderen, om oproeren te beteugelen en alle slach van onheylen te voorkomenals wy de merkelyke vermindering overweégen des oórlogsbudgets van Holland dat viermael meer bezittingen heeft, dan moeten wy regluyt zeggen dat eene vermindering van twee honderd duyzend franken op eenen monsterbudget van 27 millioenen in het vreédzaemste in het gerustste land van geheel Europa, als eene teleurstelling moet aenzien worden die zoo vcél te bitterder is naer maele de natie dóór dezwaere lasten uytgeput en door de kwyning van allen handel verarmd is geworden. De belaelde ministerïeéle Wie- rookers en de rykbezoldigde ambtenaers die geene armoede kennen en zich weynig met de volksellende bekreunen zullen al wederom uytroepen dat eenen oórlogsbudget van by de 27 millioenen gemakkelvk door de Belgen kan betaeld worden dat de levensmiddelen nu aen leegen prys slaendal al onze nyverheden door de tentoonstellingen in vollen bloeyzyn;dat de drukkende leeningen zoo gemakkelyk zyn ingekomen en dal de natie zal verheugd zyn als er van geenen opslag in de eonlribuliên gesproken wordDoch er Valt te weélen of de volkskamer met deéze onbeduvdende en om zoo te zeggen volksbeschimpende vermindering zal te vreden zyn, er blyft te bezien of zy dit mael niet eene mannelyke tael lol het mini sterie zal voeren en 't zelve dwingen die bezuyniging ten minste dertig dobbel te maeken.... Doet de kamer dit, zy zal eene pligl volbrengen die haer by 'l volk in agting zal stellen, doet zy hel niet, het volk kan er met de aenstaende kiezingen reke ning van houden en al wat verslaefd is van zyn mandael afzet ten. Wathel nieuw politiek dal door 't woord gespaerzaemheyd in de ministerieéle zetels is gevoerd, zou de natie nog langer door kwakzalvers-en huychelaerslreéken blyven begoochelen Dit moet een eynde ncémen de natie heeft recdsNvoórden en beloften genoeg gehad, nu moetzy daeden hebben. Te Maeler en te Synghcm bestacn er voorbeeldige werkhuyzen in welke men batisten garens spint, en welke, volgens de minis terieéle dagbladen, een groot voordeel en eene goede winst aen de werkende klas verschaffen. Nu zouden wy van deéze gazetten liet volgende willen weélen: Is het waer dat de arme kinderen in gezegde werkhuyzen, na eenen ganschcn dag arbeyd, slegls 8 a 12 centiemen gewonnen 1 lebben Is het waer dat meer als de helft deézer kinderen niet genoeg betaeld worden om dry stukskens droog brood daegs te koopen? Is het waer dat het dank is aen Rosaljetjen van Maeler en aen Mieken van Synghem dal die kinderen brood krygen, aen- gezien zy er bun om twee centiemen par keer willen verkoopen tot da t den bctaeler van M. Maes komt om te betaelen, T géén maer-'traegzaem, alle 5 en -l weéken geschied? Is het waer dat dc inwooners van Maeter en Syngbem de armoéde der kinderen niet meer kunnen zien? (Vlaming.) Indien deéze vraegen met ja moeten beantwoord worden gc- Ivk het te onderstellen is, waer toe dient al het bedricgelyk gerammel der broodschryvers? Waerloe dienen de schandalige bewierookingen van het Verbond van Aclsl 't welk hel publiek zou willen opvyzen dat hel ministerie Rogier dóór de tentoon stelling van Gend en de subsidiën aen de Ylaendersche leer- werkhuyzen verleend, dc armoede in de Ylaeuderen hééft weggenomen Als man eenen kaclhoofdigen kaelkop verwijtseffens is hy te pcérd. Ter gelegenheyd van ons artikel over de insertiën en druk- zaeken welke de hecren Evit uyt vraekzugl en tot nadeel der verkoópers aen den Dender-bodc onttrekken cn waervan wy egler nooyt zouden gesproken hebben had het Verbond ons den mond niet opengetrokken, ter dier gelegenheyd deéden wy met regt helgroot getal onzer inschryvers aenmerken om hier door onze redeneéring nopens de ruglbacrmaeking der verkoo- pingen ten voórdeele der verkoopers te slaeven; de twee andere gazellen hebben hierover geen enkel wóórd gezegd, maer het kael Verbond is hierop met eene ongehoorde spytighevd en afgunst te peèrde gesprongen en begint met voor de tweede mael zynen netis in onze potjes of persoonlvke alfairens te steéken. Yoór alle antwoord verzenden wy onzen konfraler lot ons Nr van 18 Maert II. hem verzoekende dit artikel nog eens wel te leézen en te sludeéren, maer byzonderlyk aendagt te maeken op hel slot van dit artikel, door 'twelk wy gezegd hebben dat al w ie het minste ten laste van den Dendcr-bodclc vorderen hééft, het geen wy nog eens hcrhaclcn) zich alleoogen- blikken ten onzen bureele mag begeéven om te beschikken over 't géén hem toekomt Mogt onzen konfraler en de twee notarissen die hem hierin aenstoóken ons voórbcéld volgen Wat troost vóór me nige ingezetene deézer stad en omliggende van alle oogenblik- ken over hunne penningen te mogen beschikken!!! Doch, mogten die heeren hiertoe, gelyk wy, gesteld zyn, wy zouden, alhoewel politieke vyanden, ons vóór hun welzyn nog eenen racd veroorloven, naemelyk van zich eerst deftig te verschan sen met zich hiertoe te bedienen van een plaetsken gelyk aen dit der postbureelen alwaer het publiek dóór een kleyn ven sterken gediend word, uyt vreeze van dóór de menigte dood- gedrommen te worden. Er is in dc stad een dof gcrugt in omloop 't welk den eenen aen den anderen op een eeuwig zwygcti, gelyk de kommeéren zeggen, in d'ooren fluysterl. Er moet ergens kwestie zyn eener verpagling van hospiciegoederen in 1828 gedaen. en van aer- dige zaeken die er op zouden gevolgd zynWy zullen eens onze informeérkazak aendoen en denken dat wy wel agter T lyn der zaek zullen komenIn dit geval zuflcn zekere mannen die hier alles willen T onderste boven keeren en luyd- «keèls uytroepen dat zy vóór den armen alles gratis doen, met ons te rekenen hebbenWy zullen dan eens zien wie er intresten aenzüyvert of kapitaelen aflegt... Berigt aen wie hel aengaet. Wy hebben met genoegen vernomen dat den brief uyt Erembodegen welken wy inonslaetstc Nr afkondigden, overal met belangstelling is geïeézen, omdat dit stuk de snoode laste ringen waeraen 't Verbond van Aclsl zich dikwils pügtig maekt, al wederom duydelyk heél't doen kennen. Voorde eerste mael hééft dit blad een med culpa gezegd en zvne leugens herroepen; immers, hel heél't, dóór de publieke opinie te zeer veroordeeld en in 'l nauw gebragt, zich na hevige debatten gcuoodzaekt gevonden zyn eygen zeiven te schandmerken. Maer, gelyk hel gewoonelyk gael, is (ie bekeering van een bedorven hen doór- gaens eene geveynsde bekeering, eene schynhcylige boelpleé- ging waerop men nimmer mag rekenen. En inderdaed, in deés geval is 't Verbond T welk, om zvne schandelyke leugens eenig- zins te konnen verschoonen, er de schuld van schuyfl op den te weinig klaren slyl waerin het laslerarlikel, dat hel zegde uyt Erembodegem te komen, was opgesteld Neen, konfrater, zoo dom is het publick niet dan dal het uwe trouweloosheyd hierin niet zou oniwaerengy klapt u alwéér aen de galg, want als gy, volgens uwe eyge bekentenisden te weinig klaren slyl van 'l leugenarlikel afkeurdedan mogt gy zulks niet mededeelea uyt vrees van hierdoor treffclyke mensehen te bezwadderen gelyk gy nu gedaen hebt, ofwel gy moest den schryver noemen. Maer 't zyn andere zaeken, gy hebt u eygen zeiven onder 'l gezegde van eenen liberalen boer willen verduyken en aldus zyt gy sehandelyk dóór de mande gevallen. Doch wat is er aen gelegen, er zyn meuschen vóór wie eer en schaemle ydele wóórden zyn. AL WEDEROM KERKHOVEN, DOODKISTEN, BLOEDVLEK KEN, NAGTSPOOKEN ETC. Sedert eenige inaenden had het Verbond van Aclst zich alleenelyk bezig gehouden met beggynhoven, wees- en gast- huyzen, met paternosters; tien geboden, flambeeuwen, reliquiën gebeden, immers met al wat godsdienstig was en dit eeniglyk om er mede te spottenhet publiek lot walgens toe van die Yuyge beschimpingen vermoeyd, hééft hierover regt gedaen met het \erbond overal versmaedend te verslooten en op straet te werpen. Onzen konfraler dien vóór hem treurigen uytslag ziende, is eenen anderen weg ingeslaegen en is met eeneii voórbeéldeloozen schynheyligen eerbied over kerkhoven, dood kisten, naglspooken, grafsteden etc. beginnen te sprcéken, en deéze zaeken met eenen heldenmoed1 te verdedigen tegen den eenvoudigen Dender-bodc welken in zyn blad hier legen, volgens 't Verbond, al'grysselyk gezondigd had Van alle kan ten des ryks, zelfs uyt Lede, schryft onzen konfrater hierover brieven aen zich zeiven waerin den Dender-bodc op eene vreese- lyke vyyze c.egeesseld wordOm ouder andere een voórbeéld van die scbiikaenjaegingen te gcéven, zullen wy hier aenhaelen dat onzen vernultigen konfrater zyne leézers in allen ernst wys maekt dat de dooden ons des nagts by onze lecncn komen trekkenEn, nota bené, om zulke prullen op te dienen, moeten er een koppel advokaeten, eenen vrederegtor en een koppel notarissen aen de redactie van '1 Verbond zittenWat er van zy, wy zouden gelooven met onze leézers den spot te dryven indien wy hieraen meer plaels verspilden, vind onzen konfratervermaek in soórlgelyken rimram; wy willen hem hierin niet stooren, maer aen de leézers van 't Verbond wen- schen wy geluk en benedictie met die bloedvlekken en grafsteden. DU zyn de wóórden van 'l Verbond. Nu zal het er gacn spannen; onzen bedorven konfrater ze°t dat hy vast besloeten hcéfl den eenvoudigen Dender-bodc strenger dan ooytte behandelen Waerlyk wy zyn DjuipsjaA over die Ooipooiuuuiu bedreyging. maer wy willen onzen kon frater toch eens vraegen of het zoo wel gemeend is als hy het zegt van ons met verdobbelde slagen te geesselen Zoo ja, wy zullen dit af wag ten en ondertusschen de punten onzer hekel wat scherpen om er geheel het Verbondsboellje eens op te zetten. Vóór wat ons betreft, wy vraegen geene inedoogend- heyd gelyk zekeren gëfronsten wacl er by ons vóór meester Bcnedictus is komen afsmeeken; maer konfraler, als 'wy u antwoorden pp uwe geesselingen, wy verzoeken u voorop niet te jammeren, en aen andere vraegen w y te zwygen van Vnvsl- slagen, schoppen en grendels want dit alles by ons wóórden in den wind zyn zullen. In afwagting hebben wy d'eer ul. grond-' hertig te groeten. Het Verbond heél't eenige raedsels nopens den Dender-bodc opgeworpen cn dan dezelve opgelost. Wanneer wy de raedsels zagen waren wy voórneémens ook eens raedsels te geéven maer de oplossing van onzen konfraler gezien hebbende, ont zonk ons den moed om op zulke flauwbcschcelery te antwoorden. inert noch van grendels spréékt als de oplossing hem wat aerdig Vóórkomt. Gelyk wy het vóórzien hadden, heeft'l Verbond zich wel gcwagl de brochuer van M. D'Huygelaereredekundiglyk te beoordeeld». Op onze uytdaeging van dit lichlverspreydend en onvervalscht schrift, T welk onzen konfrater eene byeenkrabbery va» wetten noemde, dóór eene andere byeenkrabbery te wederleggen, hoéft hy zorgvuldig gezweégen een geen wóórd meer gerept Wat gééft dien dwaezen handel anders té kennen dan eene smeêrige onkunde gepaerd niet eene onverschoonbaere ligtzin- nigheyd waerinede het Verbond een werkje durft beschimpen dal van allen verstandigen menseh toegejuvcht is geworden. Zvn dit nu die geleerde advokaeten en notarissen die zich zelve "de aglingswaerdigste en deftigste ingezetenen deézer stad noemen Er zyn ons nopens Smerdis N° 2 zulke aerdige berigten medegedeeld dat wy de zelve wel willen onderzoeken eer wv ze mededeelen. Onzen konfrater hééft laetst gesproken van den bok van Israël, maer hier zal er waersehvnelyk van eenen bok van Aelst te handelen zyn die in zyn prulschrift over dé hospicen zoo zeer de goede zeden hééft acngepredikt. W v zullen zien.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1