Gelyk wy hiervoóren gezien hebben, zouden de aengekon- digde bespaeringen van liet ministerie op den budjet van oorlog, zoo wat beloopen tot twee honderd duvzend en oneffen franken. Een dagblad bemerkt hierop, dat deéze zooge- naemde vermindering nog zoo groot niet is, als de verminde ring in de pryzen der graenen en foeragiën, welke het leger verbruyken moet. De ïndépcndancc heeft dus groot gelyk met te zeggen; dat zulkdanige vermindering het land maer weynig zou voldoen. Hoe andefs Deéze week hebben wy gelegenheyd gehad het nieuw gesligt dor eerw. zusters Maricollcn te Lede te bczigtigen alwaer wy over hel goed order, de gezonde ligging, de ruyme welverluchte zaelen verwonderd stonden. Behalve cene kantwerkschool waer aen GO a 70 arme mcysjes door liefdaedige zusters eenen winsl- geévenden stiel geleerd en ter zclver tyd een doelmaetig koste loos onderwys word gegeéven, moeten wy met groot genoegen aenslippen dal het onderwys vóór welhebbende insgelyks in dit schoon gestigt op eenen meer uylgehrcydden voet word gegecven, indervoege dal de gemeente Lede zich waerlyk mag gelukkig aglen zulk een gestigt te bezitten, alwaer de gods dienstige zelfsopolfering al de werken van uytsleékende menschlievendheyd bestiert. Niet alleen word er door die Zich zelfsverloochendc religieusen aen de opvoeding zoo wel der arme als der welstellende jeugd, met groote vlylighcyd gearbeyd, niét alleen word er de jonge arme inevsjes een middel van beslaen vóór haer en lïaere familiën verschaft, maer levens ziel men er die verdienslclykc religieusen zich opofferen om er oude, gëbrekclyke en zelfs krankzinnige menschen met de meeste liefde te verzorgen. By het zien van zoo veel goed vóór T onderhoud en onderwys van den armen, deéden w v by ons zeiven de vraeg of hel gou vernement met al de honderde duyzende franken die het aen subsidiën vóór zoo gezegde leerwerkhuyzen enz. verspilt, ooyt zoo véél weSdaeden aen den armen kan verleenen dan dergelyke afgezonderde gestiglen, die aen T land geenen centiem kosten, en eylaes de dagelyksche ondervinding was daer om die vraeg ontkennend te beantwoordenT géén wy hiervoóren over de werkhuyzen van Maeter en Synghem hebben aengehaeld.be- vestigd Tgeén wy bier komen zeggen, en toch zullen de hrood- schryvers roepen dat M. Rogier met al zyne subsidiën den armen gered hééft! liet Verbond stelt een opgerymd dilemma vóór inhoudende: van den eenen kant, of wel den Dendcr-bode liegt niet den stael iler Vlaenderen als ongelukkig af te schetsen, of wel de kalho- lyke representanten zien niet klaer als zy zelve bekennen dat liet in de Vlaeuderen wel gaet, en in dit laetstc geval, vraegt het Verbond, waerom zend men ze naer de kamerDit Dilemma is in ons Np van over veertien dagen opgelost, wacrin wy zelve gezeyd hebben dal hel in de Vlaenderen beter gaet, niet dóór de werkingen van 't ministerie Rogier, maer wel dóór den overvloedigen oogst van graen en aerdappclendit is 't géén liberale en katholyke verlegenwoórdigers gezamcnllyk met ons en met geheel het land, het Verbond uylgi nomen, be kennen. De beternis die er in de Vlaendercn te bestaeligen is, is verre van welstand te mogen genoemd worden, gelyk het Verbond en consoóricn uylbazuynen, terwyl die bclernis enkclyk hierin bestaet dat er zoo véél ongelukkige van honger niet sterven ten gevolge van den grooten overvloed waermede den Heerc 't land begunstigd heeft. Overigens is elkeen over- tuygd dat den landbouwer in de Vlaenderen van zynen op brengst nauwelyks zyne hoogc laodpagten en drukkende con- tributiën kan betaelen, dal den industrieélen zyne voortbreng sels niet kan verkoopen, en dat den ongelukkigeu werkman te véél wint om te sterven en luttel om te leéven.... Dat het Verbond naer de bedelaershuyzen der Vlaenderen ga en daer zal zyn onnoozel dilemma zender spreéken opgelost worden. Onzen konfratcr beschuldigt ons op cene snoode wyzc dat wy gezegd hebben dat het geld der schatpliglige slegls dient om ile minnaeressen der ministers te onderhouden in plaets van te dienen tot hel verbeteren van Vlaenderens toestand?! Wat de beschuldiging raekt, wy daegen het Verbond uyt ons een enkel Nruen te duyden wacrin wy zulke cerroovende laste ring hebben voórgebragt; voorop zyn wy verzekerd dal men dit Nr vrugleloos zal zoeken en durven den zegger thans open- lyk vóór eenen eerloozen lastèraer aenduyden zoo hy niet be- wyzen kan 'tgeén waermede hy ons betigt. Of er van den onderhoud der ministers minnaeressen met 't geld der schat pliglige iets waer is, weélen wy niet en zulke vuyligheden laclen wy aen 't Verbond over te onderstellenGewoonelyk gelyk den duyvel is, betrouwt hy zyne gasten. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Tot nu toe beeft dc volkskamer niets byzomlers verrigt. Sinds eenigc dagen houd zy zich bezig met de herziening der wet op de bankbreuken, welke herziening weynig discussiën oplevert. Dc wet op de eetwaren is in de sektiën onderzogt geworden, en alles vóórspelt dal zy niet zonder wyzigingen zal doórgaen. Dc méerderheyd van vyf sektiën op zes is van - gedagl dat hel regl van 50 ceuliemen op den invoer van 't vremd gaen op 1 frank moet gebragt worden, meer in hel belang der schatkist als in hetgeen van den landbouw. M. Lelièvrc had een voorstel aengeboóden om de wet op i'e preventieve gcvaogzelting te wyzigen. Dit voorstel is dooi de kamer in aendagt genomen maer zal eerst wel moeien i nde~zogt worden opdat alle inlichtingen deswegens zouden IsOnnvn genomen worden. Den budget van oorlog is gedrukt, zegt de Eman- c'pation van heden. Het effectief van T leger in 1849 is geweest 52,578 mannen, en 7,571 peërden. Het effectief vóór 1850 zou zyn volgens 't ontwerp tuui Iwidgct, 52,594 mannen, en 7,367 peèrdeu. Het géén eene vermeerdering van 216 mannen, en eene vermindering van 4 peérden daerstelt,! Den Politique zegt dat de kamer met.eene schier een stemmige afkeuring het ontwerp van den oórlogsbudget heeft onthaeld. De Emancipation gelooft dat het gezegde yan den Politique voórbaerig is, maer dat het waer is dat den oórlogsbudget het voorwerp van aller gesprekken is en van alle slach van onderstellingen. Gister avond omtrent vier ueren hééft dm heer Vrans Van der Smissen-Plas ons in persoon hel volgende briefje aengeboó den; Wy decden in beleefde wóórden aen den brenger opmerken dal hy in zyn briefje logenstrafte 'l géén persoonen zoo trcffclyk en geloofwcêrdig als hy zelve hadden bijgewoond en by ons bevestigd; dal, wilde hy ontkennen in compagnie te zyn geweest met M. C. Dc Ghcesl, wy zulks zelve zouden gedaen heb ben etc. M. Vandcrsmisscn die niet peysdc dat wy zoo handlas- telyk gevoelden dat zyn briefje van de redactie van 't Verbond kwam, hel geen wy hein eyler in bedekte bewoordingen: deéden vcrslaen, maer welke hy, lot onze groote verwondering, niet be greep, M. V. D. S. zeggen wy, drong aen en zond ons met den lieer llingoir, dcurwaerder, zyn briefje by exploitHeeft M. V. I). S. dan niet gevoeld dal de rol van naemleener aen 't Verbond cene weynig verterende rol vóór hem isheéft hy niet gevoeld dal zynen raedgeéver dc kastanien met eens anders vingeren heeft willen uyt hel vuer huelen! Hel schynt neen: doch wal er van zy, dit is allyd werk vóór den heer llingoir aen welken wy aldus eens konnen den penning doen jonnenwill M. V. D. S. hierop nog een koppel exploiltn doen doen, hel stael hem vryzie hier zyn briefjewaerop ongclwyfeld de inwooners van Ercmbodegem zullen anlieoórdcn. Uld. Nr van zondag laetst houd in een brief gedagleekend uyt Ercmbodegem, belrekkelyk de wonderbaere verpagling der jagt op de Armgoedercu dier gemeente en in welken den schry- ver door eene subtiele aeneenschaekeling van leugens wilt doen gelooven dat dit gecne verpagling is geweest; maerallee- uelyk eene deliberatie op eeneu bezonderen voorstel van d'hee- ren Er. De Yidls eu Cie. In dien brief word ik gemeld als deelmaekcnde van eene compagnie die zich op den dag der verpagling aldaer begeven heeft, ten eyndc, zoo gezegd, den armen dier gemeente te be- nadeeligen in plaets van te bevoordecligen. Het zoude my sehacmen deze lastering te moeten beant woorden, en dit is zelfs niet noodig, aengezien den brief die zicli in het Verbond vau achlienden dezer bevind, uytleggende deze belachelyke verpagling, dog niet min nadeelig aen de intresten der armen, moet acnzien worden, in alle zyne deelen als waerachtig, en alzoo word aenzien door al wie by deze verpagling is aenwezig geweest, en onder welk ik my rekene. F. V. D. SMISSEN. MERKT-BERIGTEN. Gisteren waren op de Antwerpsche graenmerkt 51 zakken tarwe en 56 zakken rogge te koop gebragt. Men hééft vóór de tarwe behield, 12 a 14 Bet. en vóór de rogge 8, a 8-10 Bet. per zak a 1 1/2 hektoliter. 20 zakken haver zyn verkogt van 9 a 10 fr. per 1 1/2 hektöliter. Het volgende is ons medegedeeld Ik ondergeieekenden B. Steppe, landbouwer te Appelterre- Eychem, kogt over vier jaer, om zyne goede hoedanigheden een merrie peèrd. Geêrne zoude ik van de beest gekweekt hebben; maer, noch myne zorgen, noch de middels van vier befaemde veeartsen konden het my zoo ver brengen; elke mael stierf den kweekeling vau hel ledewater. Ik dagl niet min dan de zaek is vrugtcloos lot dat M. Adolf Bohne, veearts lol Meerbcke my het verleden jaer, onder vaste verzekering, tol eene laetsle proef aenzetleen, ziedaer myne betragting onder zyne behandeling volkomenlyk gelukt; want liet veulen, zonder ooyt van de voornoemde ziekte aengedaen geweest te zyn, reeds acht maeiidoud is en sterkte en levendigheyd geniet. Daer deéze zaek niet min in het belang van het publiek dan in de eer van M. Bohne en valt, geloof ik, Mynheer, eene plaets vóór de zelve, met nut in uw blad te mogen vraegen. Benoit STEPPE. M. Ch. Maes, candidaet-notaris alhier, is benomd tol Commis-grcflier, van het vredegeregt van het kanton Aelst, in vervanging van wylen M. L. De Smet. Men deelt ons de volgende regelen mede: Zoo hel blykt hééft onzen Jury op onze tentoonstelling van huysdieren, eenen regten keus gedaen, in hel toeleggen der pryzen aen de hengsten, terwyl het den 27 deézeropden heng sten keus te Geeraerdsbergen den zeiven Van der Schuereii, landbouwer en biersteéker te Appelterre-Eyghem is die insge lyks den eersten Arrondissement prys dóór de hooge landbouw Lommissie is toegeleyd; dien voornoemden liefhebber is bezitter van vyf goedgekeurde hengsten, waer onder dry bekroonde, zyne andere zyn ook de aendagt der liefhebbers weërdig. Dynsdag verschcénen vóór hel hof van assisen deézer provincie de genaemde Karei De Swaef, oud 1-4 jaeren en Lo- dewyk De Swaef, oud 55 jaeren, beyde boomsnoeyërs te Hael- tert, beschuldigd van versclieydene dieflen met bezwaerende omstamlighcder; Dóór den jury schuldig verklaerd, hééft het hol' den eersten tol 8 en den tweeden 7 jaeren opsluyting, zonder tentoonstelling, en «tot tien jaeren waekzaemheyd veroordeeld. Den minister van oorlog is gemagligd de milicianen van 1841, hun definitief verlof te gcéven. Eergisteren namiddag heeft een droevig ongeluk in de Laekenstraet te Brussel plaetsgehad. Een meysje van 44 jaeren ging dóór de zcIyc, en had haer kleyn broerkentacn de hand. Hel kind wierd dóór eene vigilaiit omgeworpen en de raderen pktlerdeuJiet hoofd en ligchaem, zoo dat zy onkenuelyk was. Er wierd -haer alle mogclyke zorg toegediend, eu is in eenen droevigeiifSUiil buyswaerts gebragt. Men kondigd hel overlyden aen van M. Verbeyst, vader, boekhandelaer te Brussel. Den belgischen boekhandel hééft groote verpligtingen aen hem. Al de boekliefhebbers van Europa kennen de sclioone en groote bockhandelary, welke hy te Brus sel ingerigl hééft, waer men de schoonste en zeldzaemsle werken verzameld vind. M. Verbeyst was tachtig jaer oud. Veel veld- en jagtwagters denken dal het genoeg is om iemand vóór het geregt te brengen als pliglig aen overtreéding van de jagtwet, wanneer hy ten velde draeger is van een jagt- geweèr. Volgens eene uylspraek van de de regtbank van Brussel, moet den jaeger op héeter daed en het wild vervolgende be trapt zyn, vóóraleer hy aen overtreéding schuldig kan verklaerd worden. Eene arme vrouw die een broodkacrlje had ontvangen, kwam meldiegift der liefdaedigheyd eene der stadspoorten van Gend binnen. Zy droeg dat brood vóór iedereen ziglbaer, onder haer en arm, in de blyde hóóp, hetzelve aen haere hongerige kinderen ie brengen. Toen zy eglerde stad wilde binnengacn, hield den poort-kommies haer staen en vroeg de betaeling van het oclrooy regt. De arme vrouw bad en smeekte, dal men haer toch haer brood zou laeten, aengezien zy geene dry of vier centiemen bezat. Maer niets hielphet brood wierd haer ontrukt en schreyënde zonder iets, moest zy lot haere wagtende kinderen terug keeren. Ter uytzondering van weynige hebben al de gendsche fabriekwerkers den arbeyd hernomen, en dit zonder eenigc voórwaerden. Deéze onderwerping zal ongelwyf'eld de nyveraers aenporren te onderzoeken wat er in de eyscben van de werk lieden gegrond is. Eene zaek welke lot heden toe onbekend was, en die veel hééft bygedraegen om de bevolking te doen schreeuwen legen de geringheyd van den dagloon der gendsche fabriekwerkers, is naemelyk dal eenige deézer werklieden vóóraleer zy hun week geld afgeéven er een gedeelte van houden vóór lninne eygene vermaeken. Ten eynde dit misbruyk zooveel mogelyk uyt te roeyën, hebben de fabriekanten doen weéten dat de huysvrou- wen en ouders in hunne bureelen kunnen inlichtingen neémen over de winst der eglgenoólen eu kinderen, alsook om te weélen of zy inderdaed de boeten hebben moeten betaelen, waermede zy somtyds voórgeéven gestraft te zyn. Men schryfl uyt Gend, 28 novemberDen genaemden Jan Jozef De Glercq, oud 54 jaeren, fabriekwerker, is maendag ter ter dood veroordeeld vóór het in brand sleeken van eene koornmyt, bevattende 5,500 garven. Dien kerel hééft deéze misdaedWiegaen, omdat hy dóór zyne familie versloften wierd, toen hy uyt de gevangenis kwam. Tweemael w ierd hy reeds veroordeeld, eens vóór wederspannigheyd, een ander mael vóór aenslag op dc zeden. Vóór de assisen bekende De Clercq zvno misdaed. Hy was dronken toen hy het feyl pleégde. Eenige dagen geleden wilde eenen soldael van het garni zoen bewyzen, dal men véél geld kon verleêren om eene macl- tyd te doen. Om de proef op de som té geéven wilde hy een vyffrankstuk inslikken; het blééf hem in de keel steéken, 'want om de waerheyd te zeggen, de spys was wat hard. Daer zat hv nu met zyue keel, met zilver gepropt! Men hééft hem naer het gasthuys gebragt waer geruymen tyd zyn leven in gevaer ver keerde. Hy is thans op weg van geneézen. Verledcno wéék hééft het hof van assisen te Brugge zich bezig gehouden met de zaek Parel, van Emelghem.Geducrcnde de twee gehooren, die tot acht ueren 'savonds geduerd hebben, zyn er twee-en-dertig geltivgeii over de verschillige omstandig heden deézer yselyke moord inlichtingen komen geéven. Na de verdediging gehoord te hebben, hééft den jury eene halve uer in overweéging geweest en vervolgens een verdict van pligtig- heyd uytgesproken. By gevolg is Jan Paret, schuldig verklaerd vah moord, met voórbèdagtheyd op zyne huysvrouw gepleégd, ter dood veroor deeld. liet vonnis bepaelt dat de halsregting op eene der pu blieke plaetsen van Brugge zal geschieden. Paret hééft de uytspraek van zyn vonnis met eene koude onverschilligheyd aenhoord. Te Beernem, By brugge is er een groot ongeluk gebeurd den hond van M. V. B., van Sysseelle, was in slaet van dolheyd weggeloopen. Hy hééft een tiental dieren gebeéten en zich op eenige persoonen geworpen, welke hy ontmoette. Te Beernem hééft hy vier menschen gebeéten, onder andere eene arme oude vrouw, die zich iu eenen deèrlyken slaet bevind. De dry andere zyn reeds op weg naer St-Hubert. Eenen vyfden wierd zyne kleederen van het lichaem gescheurd. Gelukkig is den hond denzelfden dag gedood. Men meld uyt Namen Terwyl Antwerpen zyn dwergje laet zien, bewonderd men te Namen den ontzaggelyken reus Cleiccigni, geboren in de spaensche landstreek Biskaeyc. Dien Goliath, alhoewel nog maer 24 jaeren oud en baerdeloos, hcéft reeds eene lengte van 2 meters en 29 centimeters. Uyt gansch zynegesteldheyd kan men vóórspellen, dat dien reusten min sten nog een halven voet zal groeyën; zyne buytengew-ore lange handen en voeten en breede schouders, duyd lil fusschen zyne twee schouders heeft hy eene bre> ?an 5 centimeters. Als hy beyde armen uyistrekt, bcsh cene breedte van 2 nieters 52 centimeters van de eene <h andere; zyne welgevormde horst hééft eenen omtiv I meters. Hel is opmerkelyk dal dien vent maer sinds jaeren zoodaenig is beginnen te groeyën. Zyne z- welgevormde beenen meéten tusschen voet en kni meter; zyne voelen zyn niette breed. Het hoofd v;ct<? reus is "eenigzins langwerpig en bedekt met overvloedig 1 ..j hair. Zyne regelmaetige weézens-trekken zyn kal u en i- aerdig. In zyne oogen noch aen zynen mond ontdekt men is van die woestheyd, welke inet hetgedagt van eem reu woonlyk verhonden is. Het is geenen kimlcr-ve.' l.rikker, maer eenen goeden langen jongman, die in zuy ir-v - zyne bezoekers aldra gerust stelt. Maer het merkweérdigste deel zyns ligchaems is ie hat welke als 't ware het model is van al wat de oude éidh - wers het schoonste en volmaektste gevrogt hebben. viingeis zyn lang en derzelver nagels hebben dien ovalen urn die zoo gezogt als zcldzaem is. Zyne hand is 57 centime 1 t'd den arm en voorarm, die .28 centimeters omtrek In nog iu vollen groey.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2