OPENBARE VEItKOOPING LANDEN EN MEERSSCHEN. Men schrvft uvt Luyk, 26 november. Wy zyn eymlelyk Cod zy dank van "den cholera verlost. Sedert de verschyning in 1848 en sedert de verdtvyning in October, hééft die ziekte ongeveer 2000 inwooners ten grave gesleept; men kan de aen- getaslte persoenen ppjongeveér 6000 rekenen; er zyn 4000 sterf gevallen meer dit jaer dan bet verledene. Den pleger der tuisdaed op den yzeren weg omtrent Cliar- leroy is nog onbekend. Er is cene premie van 1000 franks uyt- golo'ófd aen den persoon die hem zal doen kennen. Men verzekert, dat er by de jufvrouw Julie Vcrhaeghe, te Desselghetn West-VI. zich eene koebeest op stal bevind, welke reeds elf jaeren oud, is voortkomende uyt Durhams-ras endagelyks zcs-cn-ncgenlig pinten tnclk geeft; hel verleden jaer gaf zy ér tachtig; dus zy is op een jaer met 16 pinten ver meerderd dit maekt voor alsuu 55,010 pinten 's jaers berekeud aen 5 centiemen de pint, zou 1,755 fr. uylmaeken, ingeval men ganscb bet jaer dezelfde boeveélheyd melk zou hebben. Ten opzigte van de nalaetenschap van den landbouwer J. D. B. te Beekbergen (Holland) over eenigeu tyd aldaer over leden, verneemt men, dal de helft derzelve, vóór bel meeren- deel bestaende in gouden ryders en dukaten, een bedrag van ongeveér fr. 60,000 uytinaekende, voor de bedstede des overle denen in den grond is begroeven gevondenen dat deézen die bergplaetsvan zynen schal, zoo lang bad verborgen gebonden tot hein bet spraekvermogen ontbrak, en hy slegts de plek kpnde aen wyzen, aen degcéne die zyn sterfbed omringden, hetwelk aënleyding hcefl gegeéven, dat men daer laeler is gaen graeven en den schat gevonden hééft. Te Amsterdam zal van 10 lot 14 december aenstaende verkogt worden eene party Japansche en Chineésche goederen, te zanten circa 5,200 koopen, en bestaende in de koslbaerste meubelen, verlakt werk. goud, zilver, porceleyn, leekeningen, wapens, liuyzen, damast, foulards, enz., alles dóór de neder- landsche handelmaelscbappy uyt China en Japan aengevoerd. De liefhebbers van Japansche en Chineésche curiositeytcn is ■deéze venditie niet genoeg aen te beveélen, die slegts eenmael per jaer gehouden word en de ecnigste in de wereld is wacr anen goederen regtslreéks van uyt hel vóór alle natiën (behalve Nederland) afgesloólcn keyzerryk Japan bekomen kan. Volgcns\le laelsle tydingen uvt California rekende men, dat er van de zeezyde dagelyks 201) persoonen aenkwamen, behalve de Mexicaenen en de Anterikaenen die er van de land- zyde arriveerden. De merkt was overvoerd met koopwarren van allerley sóórt, zoodat schier alle artikelen met 20 it 50 pCl. verlies verkogt wierden lerwyi veéle andere niet genoep opbrag- ten om de vragt en de inkomende region te dekkenvan den morgend tot den avond vinden veylingen plaets, en men rekent dat den handel in de eerstvolgende 18 of 24 maenden geheel zal verlamd zyn. De beriglen van de goudslreék zyn sterker gekleurd dan eenigevorige; zy zeggen dat de boeveélheyd goud alleen kan afhangen van bel aenlal zoekers, en berekenen de opbrengst van het tegenwoordig jaer op byna 120 millioen guldens: evenwel blykt er uyt, dat de wyze yau wasscbing zoo hoogst onvolmaekl is, dat nog aennterkelyk veel goud in de aerde pverblyl'l. Pr.txs van iloHi'NLOHr.. De katholyke wereld hééft cenen onderscheyden man verloóren in Mgr. prins van Hohenlohc- Waldenburg-Schcllingsfurst, bisschop van Sardiea, groot pro voost en kanonik van het kapittel en vicaris-geueracl van het bisdom Grooten-Waradin, gemylerden abt van St-Micbel van Gorbojan, gedecoreérd van verscbeydene orden. Dien prins wierd den 17 augusly 1794 geboren, gesproólen uyt eene hongaérsche familie. In 18Ö4 trad by in de militaire schóól te Weencn. In 1810 ging hy inTyrnau zyne theologische studiën voortzetten. In 1815 wierd hy priester en klom lol de liooge weérdigheyd, welke wy hier boven hebben aengehaeld. Ily stierf den 14 november 1819. Den prins van Hohculohe iieéfl verscbeydene merkweérdige werken geschreéven. TYDINGEN UYT ITALIËN. V Generael Baraguay d'IIiUiers is hier aengekomen. Er lag, zegde men, te Toulon cenen stoomboot gereed, die Z. II. van Portici naer ltoomen zou overbrengen. Men dagt, dat den gene- rael met diplomatische hoedaenigbeden belast, zich regl- streéks by den H. Vader zóu begééven hebben. Dit is egler bet geval niet geweésl. Byzondcre correspondentiën melden, dat bet fransch leger te Roomen, in twee kampen verdeeld is; bet een bona- partistiscb en bet andere republiekaensch. AVait de olficieren betreft, deéze zyn meestal legitimisten. Men schryft uyt Siciliën Men behandelt ons hier als in een veroverd land. Men doel ons vééle en ondraegelyke belas tingen belaelen en dan verdrukt men ons nog op duyzende andere wyzen. Te Messina worden de persoonen in menigte aengehouden. Wie eenen baerd of knevel draegl, word in de gevange nis geworpen. Op een verslag aen den koning van Piëmont volgt er een dekreet, waerby de kamers ontbonden zyn, de kiezing op den 15 december bepacld, en de nieuwe wetgeéving op dén C2Ü der zelfde maend byeengeroepen word. Onder de dagleekening van den 21 november, beeft den koning van den Piëmont zyn volk een manifest loegestuerd. In dit manifest zegt de#n koning dat by genocgzaern bewyzen hééft gegeéven van zyne trouw, om alle gedaglen van onveylig- beyd te verbannenmaer dat by in de gewigtige omslandigbeyd van de ontbinding der kamers bel nogtans noodig oordeelt de natie andermael woorden van waerheyd te doen hooren. ISa verzekert te hebben dat de grondwettelyke instellingen geen "evaer loopen, verzoekt den koning dat al de stemgeregtigde aen de kiezingen zouden deel neémen. Slegts een derde der kiezers, zegt by, hebben aen de samenstelling der thans onlbon- deue kamers deel genomen. Den vorst schynt.aen dit pligtver- zuvm de onvaderlandsche samenstelling van de wetgeéving toe te wy ten. Vervolgens laekt den koning bet gedrag van de kamer ten opzigte der trouw en noodwendig politiek van zyn gouverne ment. Hy zegt zonder vrees bet oordeel van llaliën en van Europa over zyn gedragen te roepen. Het manifest zegtook.dat de kamer de onafhankelykheyd van de dry maglcn van den Staet geschonden hééft, dóór eene Yoórwaerde te stellen voor de goedkeuring van bel eerlyk en noodzackelyk vrcdeslraktaet, gesloólen met Oostenryk. Ik heb beloofd, zoo luyd verder bet stuk, de natie van de dwingelandy der partyën te verlossen, en ik zal bet doen, welkdanig ook haeren naem of samenstelling weézen moge. Men léést in eene byzondere correspondentie van Roo- men: Indien men de loebereydselen naziet, die in bel Quiri- nael en in bet palcys Faruése gemaekt worden, schynt de terug komst van Z. H. en de aenkomst van eene groote en beroemde persoonagie zeer aenstaende.. Het is waer, dat die loebereyd selen vooral neèrstig voortgezet wierden na de stemming der franscbe welgeévende vergadering. Wy zullen thans zien, welk uylwerksel de boodschap des presidents zal hebben. Alen zegt algemeen, dat de intreéde van den paus plegtig en solem neel zal zyn. Het is egter niet te denken, dat den H. V. thans lerugkeere: de tydingen onlangs uyt den vremden aengekomen hebben zyn besluyt diesaengaende kunnen wyzigen. Markies Sachetti is bier van Portici aengekomen met nieuwe bevelen, om de dienstboden van het pauselyk paleys af te danken. Roomen, 20 November. MoTgen, 21, vertrekken de heeren de Corcelles en generael Roslolan naer Napels, waer zy van Z. II. afscheyd gaen neémen. Men denkt by hunne terugkomst te Roomen iets stelligs te weéten over de inzigten van den II. Vader. Men schryft uyt Roomen, den 19 november: Den 15 was bet den verjaerdag der moord van den ongc- lukkigen graef de Rossibel overschot van de. volksoprooyërs wilden deéze groolc daed, gelyk zy nog dóór ben genoemd word, met eene openbaere belooging vieren. Deéze betooging zou gevolgd zyn dóór een meer of min vaderlandsch banket. Maer dank aen de maetregelen genomen dóór de politie, gezamenlijk met de fransche overheyd, is de eeuwige stad vóór deeze nieuwe schande bewaerd geworden. Hoe kan men begrypen dat men het gedagt hééft opgeval als eenen glorieryken verjaerdag eene schandeiykc moord te vieren, die in de omstandigheden, waerin zy begaen w ierd eene misdacd van gekwetste-natie was en vóór uylwerksel hééft gehad de vernietiging van bel eerbiedweèr- digsle gezag der wereld, den ondergang van de Grondwet en van de italiaensche vrvheydEr zyn een twaelflal aenhoudingen gedaen, wacronder dry vrouwen. FRANSCHE REPUBLIEK. Er zyn te Parys een veertigtal politieke aenhoudingen gedaen. Men beweërl dat er kwestie was van cene samenzweë- ring en dat de aengeboudene aen de denkwyze der legitimisten loebehooren. De talryke tweegevegtcn die onlangs hebben plaets gehad lusschen leden der Wetgeévende Vergadering, hebben eenige gedeputeérde aengepord om voorstellen te doen ten eynde de vegters te straffen, en hun zelfs van 't regt tc berooven van deel te rnaeken der Kamer. Men schryft uyl Noyon: een zeer wonderbaer over- lyden heeft deézer dagen in onze stad plaets gehad. Den genaemden M..., eenen bakker die dóór tegen spoed en slegten handel geheel zyn bestaen verloóren had, was in het sminarie als portier aengenomen. Hy oefende sedert eenigen tyd dit nederig beroep uyt tot voldoening zyner opperhoofden, die ten vollen over hem te vreden waren, toen hy plotselings verdweén zonder mondelings, noch schriftelyk de reden zyner verdwyning te hebben kenbaer gemaekt. Welke was de verwondering niet van den provisor, toen hy eenige dagen daerna, in zyn kabinet treédende, den portier ontdekte die vóór zynen lessenaer zat. Den man had eene hand in eene lade zilveren geld, terwyl de andere sterk op zyne borst gedrukt was. Den ongeluk kige^ was dood. BURGERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vrouwelyk 7 HOUWELYKEN. Petrus De Gheyndt, 29 j., hoefsmid te Ercmbodegem, met Joanna Cath. De Meyer28 j., landbouwster. Joannes Vincent, 25 j., katoendr akker sgastmet Fran- cisca Van den Brande26 j., kantwerkster OVERLEÉDENE. Joannes Epeenon, 25 j., soldaet. Maria Franc. Van Dammen wede., van Frans Van de Cruyshuyshoudster 69 j., Stoófslraet. Petr. De Brul, 4 j., Geeraerdsberg- schestraet. J. Maria De Gols, 3 weêken, Mylbeèk. Bened. Bern. Van Lierde 2 maend, Schaerbetk. Den heer Berlinghieri lieèft deézer dagen te Geneve een vlugschrift uylgegeéveu, welk hy aen Loüis-Napoleon-Bona- parte, president der fransche republiek, opgedraegen hééft, iu dit vlugschrift behandelt hy den president eerst als vriend en als broeder; hy vóórzegt hem, dat hy den barreel St.-Jacques slegts zal vermyden, om naer hel fort van Ham, terug te keeren omdat hy de socialistische kwestie niet in den stroom van den roemverdronken en zoo zyne zending niet volbrayl heeft. Na hierover in eenige ontwikkeling getreéden te zyn, eyndigt den schryver met den president acu de veragling van V'rankryk en llaliën en aen de vermalcdyding van de gcheelc wereld ten prooy tegeéven, indien hy het besluyt niet néémt cenen 18 brumaire daer le stellen, ten gunste van de vryheyd der volkeren. Men léést in den Conslilulionnela Generael DeLamori- cièrc, gcvolmagligden minister der fransche republiek le Peters- burg, en den lieer De Beaumont, gcvolmagligden minister le Weenen, hebben beyde hun ontslag gezonden, by het verneé- men der minislerieéle wyziging. Dit besluyt van die twee diplomaten kan belrcurensweèr- dig zyn vóór den toestand onzer zaeken in den vremden; doch bevestigt dit liet gezegde niet van den president in zyne bood schap, dat Vrankryk noch de band, noch den wil kent van den gekoózen van 10 december? Die, welke hy gekoózen had om zyn gouvernement in den vremden te ver tegen wóórd igen zagen dien wil ook niet; zy beschouwden zich, naer hel schynt, als de vertegenwoordigers van hel ministerie en niet als die van den president der republiek. Een verzoekschrift van den heer Charlon aen de Welgeé- vcnde-Vergadering vroeg dc herstelling van hel standheéld van den hertog van Orleans in den Louvre. Verscbeydene leden heb ben het verzoek ondersteund en de kamer schéén zeer geneygd om het in te willigen, doch op de bitsige aentygingen'van M. Jules Favres is zy tol hel dagorder overgegaen. Een tweegevegt hééft plaets gehad tusschen M. Pieler Bonaparte en M. Rovigo, opsteller van het dagblad le Corsaire. Het gevegt had plaets met den sabel. Pieter Bonaparte wierd by den aenvang van het gevegt aen de borst ligleïyk gekwetst en zynen tegenstreéver ontwapend. By deéze ontwapening rie pen dc geluygen: boud op! en Pieter Bonaparte blééf met den opgeheven sabel slaen. De gèluygen dagten dat de wonde niet zwaer genoeg was om liet tweegevegl le doen eyndigen; doch zy zyn het over de voórwaerden niet eens geworden. Een ander tweegevegt üisscbcn M. P. Bonaparte en Adrihen de la Valette, hoofdopsteller van bet dagblad l'Assem blee nationale, hééft plaets gehad. De stryders hebben een paer pistoolschoten gewisseld zonder elkander le raeken. Vervolgens wierdeii er menige uylleggingen gegeéven en de beyde partyën hebben zich voldaen verklaerd. Den twist wierd veroorzaekl dóór het verslag der zitting van de Wetgeévende Vergadering, dóór het welk P. Bonaparte zich beledigd rekende. Men hééft verscbeydene voorwerpen gevonden in de straet Rumforl te Parys betrekkelykHendrik Vonder andere I francs-stuk met de beéldtenis van gemelden pretendent en het jaertal 1850. Parys, 26 november. Heden heerschle er eene groote gis ting in de zael der Pas-Perdus en in die der zittingen van de Vergadering. Er waren zeer verschillende gerugten in omloop voóral sprak men van de ontbinding des ministeries, uyt hoofde vao.de onlslaggeéving van eenen der ministers. Te. Parys zyn dit jaer 67 almanakken vóór 1850 gedrukt en wel aen 1,225,000 exemplaerea* vóór welke 3,139,000 bladen papier-zyn gebezigd. Dc Notaris VANDERIlEYDEN.te Aclst, zal opeubaer- lyk verkoapen, met gewin van palmslagen en gelagen, de volgende Patrimoniële Goederen 1" Koop. ONDER APPELTERRE EICIIEM. 50 aren 58 cent. LAND, op liet Ilamveld, wyk B, N° 1225 van het kadaster. Gebruikt zonder termyn by Lodewyk Heireman. 2" Koop. ONDER MESPELAER. t hectare 59 aren MEERSCH, genaeind den R.is- meersch, wyk A, N" 501. Onverpaeht. 5 en -4" Koopen. ONDER WICHELEN. 71 aren 05 cent. LAND, wyk G, N°' 1801 en 491. Gebruikt zonder termyn by J. De Vriendt en .1. Van Dunne. 5" Koop. ONDER VLECKKM. 53 aren 67 cent. LAND, op d'Almei, wyk A, N028o. Gebruikt zonder termyn by B. Van der Steen. 6 en 7 Koopen. ONDER ERONDEGEM. 56 aren 54 cent. LAND, op den lloogkanter en den Wippelgem, wyk A, N01 761 en 209. Gebruikt zonder termyn by F.Van der Weeën en de wede. J. Van Sande. 8" Koop. ONDER ERPE. 55 aren 55 cent. LAND, op den Neer of Erpekauter, wyk C, N° 594. Gebruikt zonder termyn by F. Van Rockstael. 9. 10. 11. 12. 15 en 14 Koopen. ONDER MEIRE. 1 hectare 79 aren 25 cent. LAND en MEERSCH, in den Daelbroek, op den Meirepnt, op den Hoppe- of Ap pelakker, op den Kruiskauter, opliet Kerkvelden in den Plankmeersch, wyk B, Nos 763, 761, 931, 640; C, 1105, 606 en A, 275. Gebruikt tot 24 dec. 1855, by de wede. P. De Feyter, J. De Sadeleer, V. Wynant en J. Van der Steen. 15 en 16 Koopen. ONDER N1EUWERKERKEN. 64 aren 58 cent. LAND, op den Kwacdlap en aen de Kwaiestraet, wyk B, N° 1161 en A, N° 760. Gebruikt zonder termyn by B. De Smet en J. Sonek. 17 en 18 Koopen ONDER HOFSTADE. 69 aren 49 cent. LAND, op den HoogenbvwU, wyk.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3