ZONDAG 9 DECEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG. W 168. AELST, den 8 December. Dit blad vérschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening Van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insehryving, by trimester, is bcpaeld op 1 fr.' 50 c., dien der annoucen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer insehryven, mogen alfe dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rckla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydighcyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN CUIQUE SUUM. verder gcwacgen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervap een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. Dcnaemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren inede te deelen, zullen geheynt ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoucen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. ER-BODE POLITIKKEN OOGSLAG OP BELGIËN. 1° Tydens hetbesluer van het ministerie De Theux-D'Anelhan spanden de woelzieke libéralen al hunne kragten in öm de akten van dit bestucr haelelyk aen T volk te maeken en om de natie tegen de katholyke party welke dóór dit ministerie ver beeld wierd, op te hitsen. Hiertoe wierden noch onreglveêrdigc aentygingen, noch leugens, noch geweld, noch bedrog"gesPae,'(,> alle middelen waren goed vóór zoo veel zy het zoo vuerig verlangde doel konden treffen naemelyk de heerschappy over 's lands zaeken te helpen verkrygenKlubsen wierden overal ingerigt, begoochelende redevoeringen gehouden, ver- leydende beloften gedaen, immers het eedgespan wierd zoo veel uytgebreyd dat er schier geene stad of gemeente meer'bestond die haere vertakking niet had. Een mol d'ordre wierd gegcéven en al de klubisten spraken de zelfde taeloveral hoorde men dat het ministerie De. Theux 't land dóór buytenspoórige ver kwistingen ruineérde, dat het de lydende Vlaenderen met onverschilligheid zag wegsterven, dat noch koophandel, noch nyverhevd, noch landbouw, de minste bescherming moglen erlangen, dat eenen zoo gezegden geheymen invloed op*"het land drukte onder wiens gewigt het onvermydelyk moest be- Zwyken, immers men schreeuwde van alle kanten dat Bclgiën in eenen gaependen afgrond stond verzwolgen te worden indien het zich aen de eenige redplank, een liberael ministerie, niet vastklampte...., 2° Na aldus de wantrouw, den hael en de verbittering legen dit ministerie en de kalholyken onder 't volk geworpen te hebben, moest den tweeden en vöórnaemsten slap dóór de zoo gezegde liberalen gedaen worden: deézen stap was de gunst winnen van 'tvolk welke zy met of zonder reden aen het ministerie en deszelfs voórslaendcrs. hadden ontrukt. Doch, daer de mannen van heden al te wel vóór hunne ver- derfelyke grondstellingen gekend waren, daer zy als vyanden van den godsdienst en zyne bedienaers openlyk aenzien wier den, begonnen zy luyd op alle proteslaliën te "doen van hunne verkleéfdheyd aen den godsdienst en van hunnen eerbied vóór deszelfs bedienaers. Hierdoor hadden zy de onverschillige en ligtgeloovige gewon nen, en daermede kónden zy voort. Doch daer het in hun belang was hunne aengewórvene par tv zoo veel mogelyk te versterken, gebruvkten zv het groot tooverwoórd GESPAER- ZAEMHEYD. 5° Sellenszouden de contribuliën zyn verminderd geworden, de mittelooze plaetsen afgeschaft, de volksverpletlerende jaer- wedden besnoeyd, alle ontydige en onnoodige uvtgaeven ge- staekt, tallooze verkwistingen gingen een evnde neémen, met een wóórd, hel financieel stelsel ging op eenèn geheel anderen voet gesteld worden by zoo verre dal de schalpliglige jaerlyks veel minder zouden betaelen en de schatkist daerby nog zou te boven steékenMaer, hoe schoon is 't land gefopt geweést Onze liberale hervormers begonnen met de bélagchelyke cam pagne van Linthout die eitelyke honderde duyzende franken aen 't land kostte zonder eenen centiem voordeel op te leveren vervolgens wierden acht opperoflirieren op halve solde gesteld om er acht nieuwe rykbeiaelde te konnen benoemen daerna wierdén er twee drukkende leeningen gevraegd die de natie, na twee jaeren verschrikkelyken nood te hebben doórgestaen, toch betaelen moestvervolgens wierden er te Brussel geduerende vier dagen retizén fees ten, kavalkaden en zotte procession gehouden welke aen de schatpligtige zeven honderd duyzend franken gekost hebben dan wierd de bur- gerwagl ingerigt welke, om den dwaezen hoogmoed van eenige ryk betaelde ambtenaers of ryk gesubsidieerde mekaniekhaezen te voldoen, in kostelykcn uniform moest gestcéken worden, olschoon aldus de laetste duyt der lydende 'en uylgcpultc bur- gery afgeperst wierdcyndelyk wierden de contribuliën ver hoogd in plaets van verminderd en vruglbloos verwagile men de zoo luyd beloofde gespaerzaemheyd gclyk men de zelve nog vrugteloos zal blyven verwagten 4° Het dóór de liberale gecanoniseerd ministerie Rogier bleef 18 maenden lang als in eenen diepen slaep gedompeld; de Vlaenderen stierven wech en 't land was in eeue pynelyke houding, doch wanneer eenen algeveêrdigden der kamer zich veroorloofde het ministerie wakker te maeken, schóól M. Rogier in gramschap op en zegde dat by geduerig bezig was met onfeyl- baere middelen lot redding der Viaenderen in 't werk te stellen. Deéze maelregelen vereyschten eenigen tyd en geduld, zegde M. Rogier, maer zeker was het dat zy heyizaem zouden zyn, dus verzogt fiy de lastige leden der kamer te zwygen en hem geduerig hel hoofd daer mede niet te breékenZoo wngtte men 18 maenden lang, en op 't eynde der rekening waren die zoo hoog*geroemde, die onfeylbaere middelen ter redding der Vlaenderen, eenige landbouw- en nyverheydsientoonstellingen benevens de inrigting van eenige leerwerk'huyzen die minister Rogier met cttelyke duyzende franken subsidiën uyl's lands kas begiftigdeMaer wy vergcélen nog iels; als voórnaem reddingsmiddel stiglle M. Rogier hier en daer eene vlaeinsche land hou w-sehoól aen welkers hoofd hy waelen plaëtste die noch de zeden, noch de gewoontens, noch de gebruyken, noch de tael der vlaemingen kennen, die slegls aen de vlaemselie land- houwers eenige dwaeze utopiën en ongerymde theoriën vóór te houden hebben, waervoórzy nu ryke'lyk uyt de kas van den staet betaeld wordenWy hadden nog vergeéten te melden dat M. Rogier, om de volkszeden te. verbeteren en den welstand onder de lydende klassen te brengen, de steékbeéldekens van Duymken, van ilcynacrd den Vosvan Thyl Uylenspicgel etc. ten koste van 'tland in andere steékbeéldekens heél't herscha pen welke thaiis soidaetjes, sladhuyzen, schrynwerkers, weévers etc. etc. voorstellenEn dit alles heeieu de mioisleriëéle wierookers 't land gelukkig maeken 'en van den geheymen invloed ontvoogden 5° Spreékende van den geheymen invloedrvalt ons te binnen hoe minister De Ilaussy daerom dóór zyne verkeerde uytlegging op de'wel nopens de begiftigingen aen liefdaedige gesliglen en toevlugtsoorden vóór ongelukkigH, oneyndig kwaed-heéll toege- bragl.... Hoe veel testamenten zyn er gebroken, hoe veéi bezei len ten voórdeële van den armen, wederroepen, hoe voél liefdae dige giften wederhouden enk'ëfyk omdat het valsch liberalismus den uyterslen wildier geévers misken^ hééft enfïiog alle dagen miskent?... En zoo zouden wy ijiel eyndigen moesten wy ai de vroóme daeden vafi de mannen der nieuwe wóórden politiek acnhaelen. 6° Geduerende den afgcloopen zomer hebben onze ministers zoodanig gewandeld, leesten bygewoond en vrolykhedeu nage- jaegd, daler vóór de zittingen der kamers niets bereyd was 1! Reeds hebben de kamers verschcydene zittingen mogen ver- waerloozen omdat er geene materie van beraedslaeging in gereedheyd was, en nogtans kost elke zitting aen 'l land vyflien honderd frankenDe wetten en den budget van middelen en wegen die vóór 1 janry moeten gestemd worden, waren niet gereed, en aldus gaet er eenen kostelykcn tyd verloeren zonder dal 's lands belangen behertigd wordenÉn dan nog zyn er schaemlelooze dag- en weékbladen die geheele nummers opvullen om het gelukkigmackend liberalismus hemelhoog ie pryzen. Maer, die bedriegeryën zyu uyt, het volk ziel klaer. Die verkogtle gazetten hebben schoon de kalholyken van eedgespan met de bloeddorstige rèpubliekaenen, zedelooze socialisten en communisten te beschuldigen, die betaelde tolken hebben schoon alle slaeh van lasteringen tegen onze denkwyze uyt te bracken, hel is beweézen en 't biyfl bcweézen dat de liberale huychelaers 't land hebben gepaeyd niet eenen stroom van beloften die nimmer verweézenlykt zynhel blyft beweézen dat, heeft het ministerie De Theux 's lands belangen nielweélen te beherligen, het toch niet gedaen hééft gelyk het ministerie Rogier naemelyk hel volk door magisprcuken en tallooze beloften om den luyn geleyd, om overal den twistappel te werpen en aldus zyne crealneren te konnen plaetsen, om vóór zich zeiven te zorgen, en T land cyndelyk in zvne verwag- ling billerlyk te leur gesteld tè zien. Dit zyn de vrtiglen van een ministerie samengesteld uyt waelen en vremdelingen die bet welzyn hunner aenhangers bewerken zoo lang zy er van ondersteund worden. Arm Belgiën wat zoud gy te beklaegen zyn indien gy allyd onder 't jok van vremde of ontaerd- be- heersching moest blyven bukken. EENE N'LTTELOOZE PLAETS OF SINECURE ZONDER WEÉRGA Zekeren heer Leclercq, onderingenieur dóór den slant be zoldigd, hééft over eenigen tyd een hulpgeld van 't ministerie gekreégen om in Engelend te gacn leeren zuygcrs legain ten eynde de vogtige gronden droog te maeken Dien heer is nu van zyne zuygerstudie weergekeerd, en zie hier wat besluvt M. Rogier nopens dien zuygerlegger genomen hééft; dit besluvt is lelterlyk uyt het memorial administralif der provincie ge trokken Den Minister van binnenlandsche zaeken, Gezien de koninglvke besluylen van den 15 april en 8 mev 1849 die aen den heer Leclercq, onder-ingenieur van hel korps der wateren en wegen, een hulpgeld toekennen, om hem in staet te stellen in Engeland de beste handelwyzen van droog- maeking te besludeéren; Overwegende dat den heer Leclercq, na deéze zending vol- bragl te hebben, zich in staet bevindt oin diegenen der eyge naeren of akkerbouwers des lands, die werken van droogmae king, van welken aeid die zyn, zouden willen onderneéntën, in hunne werkzaemheden te rigten Gezien den brief van den Minister van openbacre werken, gedagteekend 9 oclober, die den heer Leclcrc voórloopig ter beschikking des dcpaitements van binnenlandsche zaeken stelt: Bksluït Art. 1. Den heer Leclerc, onder-ingenieur der wateren en wegen, is voórloopig aen liet departement van binnenlandsche zaeken toegevoegd, in lio'danigheyd van in genieur, belast met de werken van droogmaeking lè bewaeken en ie bestueren. Hy zal, in deéze hoedanigheyd, eene jaerlyksche schade loosstelling van twee duyzend franken ontfangeu, vóóraf te neénien op het krediet aen het departement van binnenland sche zaeken geopend by de wet van den 21 juny 1849. Art. 2. Den heer Leclerc zal al de werken van droogmaeking bestueren en bewaeken, die de eygenaeren of landbouwers^ welke zich ten dien eynde tol den minister van binnenland sche zaeken zullen wenden, zouden willen ouderneémen. Er zal hem geene vergelding uyt dien hoofde door de eyge naeren of landbouwers worden toegekend nogtans zullen deéze hem de reys-en verblyfkoslen moeten vergoeden, naer even red ighryd van twee franken per uer en zes franken per verblyfdag. De rcyskosten by yzeren weg zullen op de helft verminderd worden. Art. 5. De orde van cerstbediening tusschcn de eygenaeren of landbouwers, die onder het bestuer van den heer Leclerc werken van droogmaeking zullen w illen doen uytvoeren, zal dóór de dagteekening der aenvracgen, aen den minister van binnenlandsche zaeken gezonden, worden bcpaeld. Den minister van binnenlandsche zaeken (Gel.) Cu. ROGIER. He wel, landbouwers, he wel, schatpligtige, wat zegt gy van dien fyncn trek van M.Rogier? Dien heer zuygerlegger zal aen de eygenaers, mits belading van reys-ea verblyfkoslen, komen wys maeken hoe men in eenen natten meèrsch of nai stukgrond eene goót moet gracwn en in dezelve eenige bun dels elzen perehen leggen om langs heen het te overvloedig vogt te doen wechzuygen 1 Maer bemerkt wel, dien heer is ondcringenicur van den staet en in die hoednenigheyd word hv naltterlvk betaeld; doch nu is hy aen 'l ministerie van binnen landsche zaeken toegevoegd als ingenieur, belast met de wer ken van droogmaeking te bewaeken en te bestueren, en in die hoedaenigheyd trekt hy al wederom twee duyzend. franken .!!L. Hoe weynig sullen er zullen gevonden worden om dien knaep tegen belading van reys- en verblyfkoslen te ontbieden, zal hy toch jaerlyks vyf a zes duyzend en misschien meer franken opslrykeu... Indien er zoo wat veel z.uvgers in de schat kist moeten gelegd worden, hoe wel zy zou vóórzien zyn of niei, zy zou welhaest |>oer droog getrokken zyn. Men vraegt hier ter stede of onz- liberale baezen ter gelegen- hcyd der discussie over den budget van openbaere werken, niet eenige poogingen zullen aenwenden om onzen yzeren weg te bekomen. Zy zouden hy voórbeéld die commissie aen M. Bruneau konnen opgeévenhy die uylsluyielvk langs de belof ten van den yzeren weg naer de kamer geredden is, zou dienen die beloften ten uyivocr te brengen; maer den ngtbaeren volksvei tegenwoórdiger van Aclst hééft zyn doel bereykt met de leening der borglogt van twee inillióenen te bewerken en vóór 't overig kunnen de Aelstenaers zich bv enkele vrugtelooz.i* wenschen bepaclen. Wy zullen in T kort gelegenheyd hebben om op de borglogt van twee mill, terug tè komen, dan zullen wy eens onderzoken in wiens zakken dè intresten diër borglogt gekroópeu zyn.

De Denderbode | 1849 | | pagina 1