ZONDAG 16 DECEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—N' 169. AELST, den 15 December. DEN OORLOGSBUDGET EN 'T LEGER. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder dc dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveërdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hepft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SCUM. DEN DENDER-BODE De onafhanglyke of onverkogtte dagbladpers is het eens om te bekennen dat heiland lang genoeg onder den zwaeren last van eencn jaerlykschen oórlogsbudget van 27 a 50 millioenen franken gebukt is geweest; allen redelyken mensch op wie waerheyd en onparlydigheyd indruk hebben, is van gevoelen dat een kwiststelsel gelyk aen dit van onzen oórlogsbudget moet ophouden omdat het den Belg verarmt en hem op zekere wyze schandvlekt hierin, gelyk minister Cliazal het zelf bekend heéfl, dat er een groot een onlzagchelyk leger noodig is om de inwendige rust in't land te handhaeven De verslaefde rainislerieéle tolken die verleden jaer zoo veel gerugl maeklen en de bevolking den schrik aenjoegen vóór inwendige en uyt- wendige beroerlens, zyn van lael veranderd; de Indépendance den Observalcur en verschcydene andere minislerieéle gazet ten durven op dit oogenblik die belagchelyke argumenten niet meer voorbrengen; zelfs twee of dry ministers en een groot getal volksvertegenwoordigers vergen eene ernstige be- snoeying op den oórlogsbudget, en dit in zoo verre, dat er wel eene kabinels-kwestie zou konnen uyt voorlspruyten, indien M. Chazal hardnekkiglyk by zynen waerlyk ongelukkigen bud get bleef. Een kortzigtig prulblad, het Verbond van Aclst, benevens eenige andere afgewerkte tolken gaen voort met den oórlogs budget van 27 millioenen vóór te staen en 't land met moord en bloedvergieten, met branden en plunderen te bedreygen indien dien budget verminderd word Wy zullen de verregaendedw aes- heyd van onzen konfraler en consoórten vergeéven, hel publiek doet er geduerig regt over en welhaesl zal die sehandelyke volksbedricgery van zelfs ophouden. Eenczaek egler dient hier opgemerkt te worden, naemelyk dal die volksverleydende bla den ons beschuldigen dat wy 't leger willen afschaffen of ont binden; dit is eene trouwelooze leugenlael om de verdedigers der volks belangen haetelyk te inaeken en 't zweet van den ongelukkigen burger gemakkelyker te konnen uylperssen.... Wy ook willen een wel georganiseerd leger omdat het nood- zaekëlyk is, maer wy willen geen overtollig leger dat slegts dient om de schatpliglige te ruineéren; wy willen eene regt- inaelige vermindering van den budget omdat die vermindering zeer gemakkelyk is zonder het leger hel minste van zyn ont zag of magt te doen verliezen. De tegenwoordige organisatie des legers is zeer gebrekkig voórnaemelyk vóór wat de kava- lerie betreft. Wy hebben zeven regemenlen ruytery, maer niet een regement is voltallig, aen alle onlbreéken een groot getal mannen en peèrden. Nugtans wy hebben officieren en onder officieren vóór zeven regemenlen terwyl wy slegts mannen en peêrden hebben vóór vier regemenlen In'l belang eéner goede organisatie, zegt den Courricr de Louvain, moeten er dry regemenlen worden afgeschaft en de vier overige regementen met de afgeschafte voltallig gemaekt worden, en aldus zal men geen enkel man of peêrd minder hébben, maer men zou aenzienelyke gespaerzaemheden beko men in den staf en in de officieren der dry gesuporimeérde regémeentcn. Om egter niemand in zyne verkreégene rcglen te kwetsen, gaet hel Lovensch blad voort, zouden de ollicieren der afge schafte regementen geplaetst worden by de ollicieren der be- houdene regementen in afwagting dat er plaetsen openvallen 't géén dagelyks gebeurt. En wat meer is, in welken zin hééft men de burgerwagl ingërigt? Is het om altyd dien drukkenden oórlogsbudget op den zelfden voet te zien en't land meer en meer in schulden te dompelen? Dal de bedriegende prulbladen hierop antwoorden..Het Verbond roept de tolken der rustin innende party in naemelyk den Organe des Flandrcs en den Ami dc l'Ordre om zyne gezegdens lè staeven, maer die tolken willen 't geen wy w illen naemelyk de vermindering en niet dc afschaffing van 't leger. Het Verbond redeneért op zae- ken die wy nooyt gewild of gevraégd hebben en nooyt zullen willen, naemelyk dc afschaffing van 't leger, en op deézen trouwcloozen grond schermt het bladje als eenen dolzinnigen tegen ecnen hoop hersenschimmen Dat het maer voortga DEN IiEER GOUVERNEUR TE AELST. Zoo als wy aengekondigd hadden, heéfl den heer gouverneur De Jaegher voorleden zondag onze stad bezogt om de pryzen aen de overwinnaers der tentoonstelling van huysdieren, wel kers naemen wy reeds hebben doeu kennen, uyt te deelen. Om elf en half uere is den heer Gouverneur dóór de burger- lyke, regterlyke en militaire overheden aen de Leopoldslrael- poort afgehaeld alwaer hy dóór den heer Burgemeester is gekompliinenteérd geweést. Op degroole merkt gekomen, heéfl M. De Jaegher de burgerwagl in oogenschouw genomen welke dan ook vóór hem zeer wel gedelileérd hééft (1). Dien hoogen ambtenaer hééft zyne voldoenig over onze burgerwagt in zeer vleyëndc bewoordingen uylgedrukl en is nadien lot de prys- uytreyking overgegaen die in alle plcgligheyd is gedaen ge worden. Vervolgens is den heer Gouverneur eenige vervcrschingen gaen neémen by den heer kolonel en om vier ueren naer een praglig gastmael by den heer Eliaert-Cools gcleyd geworden, het welk lol negen en half uere geduerd hééft, wanneer hel bal op degroole zael van't stadhuys is begonnen. Naer wy vernomen hebben, hééft M. De Jaegher er zich zeer wel ver- maekl wyl het bal taemelyk leévendig was en dóór T puyk van de stad w ierd bygewoond. Tot laet in den nagt is er wel gedanst en véél leute gemaekt. (Ij Iets wat aerdig was, was dal den heer gouverneur in burgcrsklccding teas om eene militaire fonclic te vcrriglcn Men heéfl er wel mede gclagchen. OORZAEK DER KOMST VAN DEN IiEER GOUVERNEUR. Iu ons laetste N' meldden wy dat den gouverneur deézer provincie, M. De Jaegher van Brugge, hier de pryzen kwam uytdeelen en levens de burgerwagt in oogenschouw neémen. Dit nieuws gaven wy zonder er de minste bemerking by te voegen om tw ee redens1° omdat wy zyn pad voorop met geene doornen wilden bestroeyén, en 2° omdat wy geene voórinneé- mingen wilden verwekken die zyne gangen zouden hebben konnen verhinderen of de inzigten der kliek dwarsboomen. Men geloove egler niet dal hel is geweést om zulks zonder aenmerkingen te laeten voórbygaen of dat wy voorop niet onderrigt waren van het byzonder doel zyner zending. Neen, dit zyn de redens niet, maer 'twas om, na de vrye en on verhinderde werking hun en de geéne die zy geduerig zoeken te misleyden, te beter te overtuygen van de onmagt waerin zy, klubsgasten, gevallen zyn en waeruyt zy vrugteioos zoeken op te slaen. Nu, den man is gekomen, vcnit, vidilabivil; ja hy is ge komen, hy hééft gezien en is vertrokken, niet gelyk eertyds den romeynschen veldheer die kwamzag en overwoon, maer met een van die lange smalle dingen waermede men het water van de daken naer beneden leyd, en dit vóór onze allejans. y weéten wel dat wy ons dóór 't verhaelen van 't géén wy vernomen en gezien hebben al wederom eene hagelbuyder gewoonelyke lieftallige bevalligheden van 't Verbond zullen op den hals haelen, maer deéze vreczen wy teweynig dan dat zy ons zouden konnen wederhouden ronduyt te spreéken of iels van de waerheyd le verzwygen. Integendeel die dolle verwy- tingen, oiibeschofle lasteringen en ydel geschreeuw die ons reeds te dikwils zyn naer 't hoofd geworpen en dóór den onpar- tydigen leézcr veroordeeld, moeten doen zien het gebrek van grondige wederleggingen en aldus de onmagt onzer heet hoofden bevestigen. Dan, de zaek is zeer verschillend beoordeeld geworden, maer niemand heéfl, by onze weéte, den nagel op den kop geslaegen.Volgens,eenige verslaefde en gedwongene aen- hangers onzer heersch- en geldzuglige heetekoppen was het 'eene uytsteékende daed van bevoónleeliging des landbouws; •andere zagen ze min gunstig aen, terwyl eencn derden zegde dat den landbouw slegts eene nacmleening was, dal het tyd- stip van lenloonstellingen en exercitiën der burgerwagt voórby zynde, het kwakzalvers gouvernement iets jnoe.st uytzoéken om het volk bezig te houden en de algémeene aendagt van den weézenlvken toestand van 's lands zaeken af te trekken; eencn vierden zegde dat men zogt den steéds verllauwcnden geestdrift vóór onze hebzugtige liberale gelukkigmaekers wéér op te beuren en gen te vueren eenen vyfden éyndelyk daer- over met eenen franschmau, die dóór zyne nieuwsgierighevd meer koude dan voldoening had opgedaen, in gesprek geraekt zynde, en de komst als eene wandeling ol' uytstapje van genoe gen voorstellende, kréég ten antwoord Bonnes yensque vous e'lcs croyanlscl peu clairvoyants ignorez-vous done qu id commt chez nous, ces promenades sont de commande. lie nc suis pas assez au courant des affaires du pays pour juger du bul de ceV.c-ci, maïs en attendant le temps nous apprendra. (I) Van dit alles behalve van het uytstapje van vennaek is zekérjyk iels. maer het byzonder oogmerk is daerin niet gelegen. Er is eene andere kwestie aen den dag; den budget van oorlog is le stemmen, den held van Linthout moet aen 't land eene karot van 27 millioenen trekken, en al de sektiën die zich met het onderzoek der zaek hebben bezig gehouden, hebben zich rond uyt legen die ontzettende goudmassa verklaerdMoeten in dergelyke omstandigheden de representant en niet dóór alle middeien besprongen worden wel is waer, dat de onze, nae melyk den franschmau, M. Cumonl, en meester Bcnedictus, den henegauwschen wael, gelyk wy meermaels gezeyd hebben, aertsministerieéle knikkebollen zyn en dat dus hunne slem mag aenzien worden als aen het ministerie gegeéven en de zending des Gouverneurs als onnoodig, maer eenen vriend hééft eenen vriend en al konden onze twee representanten slegts eenige stemmen werven voor den volksverpletlerenden oórlogsbudget, het bezoek van M. De Jaegher zou toch eenig elïekt gedaen hebbenVerstaet gy nu, leézers, hoe men vette vogels stropt (1) Vertaeling. Goede' menschcnwal zyt gy liglgeloovig en weynig klacrziende; weel gy niet dal hier gelyk by ons, die wandelingen bevolen zyn. Ik ken dc zaeken des lands niet genoeg om over hel doel deézer wandeling te oórdeelenmaer in afwag ting zal den tyd ons Iccren. V De parade van Zondag is byzondcrlyk verluyslerd geweést dóór het fraey postuer en uytmuntende militaire houding van zekeren ruvler le peêrd, die gezeten op eenen engelschcn hengst van zuyveren bloede, met eene buylengewoone snclheyd gedue rig héén en wéér draefde.... om de bevelen te geéven. Dien kundigen ruvter was onder andere door zyn goed beleg eens klaps lusschen eenen hoop boeren en verkleedde vastenavond- zotten geraekt en zoodaenig verward dat geheel de burgerwagt vreesde haeren armen Smerdis N° 2 kwyi tcgeraekenDoch T ging nog wel, den kadé geraekte al onder de pilaeren der hoofdwagt nog op zynen post en dééd zich aldus dóór de menigte bewonderen. Maer men vreesde voor verdere onheylen, wam den hengst was in eenen keer dóór de spoorslagen?? van den ruyler zoodanig driftig geworden en zoo hard'non 't galoppee - ren.geraekt, dal hy de delileérende burgerwagl byna krygen konïü'Tzyn kwacdwillige jalopzerikkeu die zeggen dat M. Ferdinand, als hy te peèrd zil, aen eenen hoeybussel of afge- zaegde vleeschkuyp gelykt, en d e gelooven dat hy te Brussel niet zou mogen binnen ryden zonder dóór de garden eerst gevisileérd te worden. V Zominige menschen moeten toch rouw behandeld worden eer zy de regels der welgevoeglykheyd verstaen. Aldus was zekeren dikken heer voorleden zondag lang na dat hel bal geëyndigd was, vóór rekening van den heer kolonel blyven zitten om ffaccons, flesschen, tellooren en schotels le kuvsschen. Dien beleefden persoon dagt dat hy in 'l bokkenhuys was en dat het vergenoegde met le zeggen, 'k ben te'tik, om zyne manoeuvres te mogen voortzetten. Maer den kolonel verstond het anders en gal bevel het buffet le sluylen en geene enkele llesch meer te geéven. Niet dat den flesschenkuysscher van 'l schaliën buys dronken was, verre zy van daer," dat gebeurt hem nooyt, den jan was slegts tweemacl half vol. Nu zouden wy wel eens w illen weéten of zulke gasten het puyk der stad mogen genoemd w orden V Onzen kon frater, het Verbond kan zyne nydigheyd en verregaende afgunst niet meer bedekken; in elk Nr verschynl er een artikel waerin hv over T aenzienlyk getal inschrvvérs op den Dender-bode luydrugtfg jammert en g'heel de wereld van bedorvene zeden beschuldigt omdat zy deu Dender-bode leézeuArmen konfrater, gy zweept u zeiven dood, gy begrypt niet dat eenen beVedendeu mensch de tael van den nydigaerd verfócyt, zoo véél le méér wanneer deézen laetsfen er nog geduerig uyt wangunst zoodanig by liegt dat hy zwart word. Onzen man wenschl de gefopte aktionnarissen van den

De Denderbode | 1849 | | pagina 1