Dender-bode veel geluk over deézens voorspoed, \vy zouden -villen de talryke gefopte klienten der twee notarissen die deéze dcutige dingen in 't Verbond scliryven, le mogen geluk wenschen, konden zy by deéze zoo geniakkclyk als de aklionnarissen by den Dender-bode t'huys komen. V Voorleden zondag hadden wy voor geene looverheksen noch effeklen der zwarte konst te vreezen want onze merkt stond, ter gelcgenhcyd der komst van den heer Gouverneur met eene fraeye collectie gekruyste beplantA propos van gekruyste, eenen viezen snack vroeg wat verschil er was tus- schen eenen ezel en onze gekruyste? Hy kreeg hierop ten ant woord dat den ezel zyn kruys op den rug draegt lervvyl de andere het hunne op de borst draegen. Onzen bedorven konfrater zingt victorie omdat hy na 5 wec ken studie eyndelyk gevat heeft 'tgeén wy openlyk gezeyd hebben, naemelyk dal den heer Evil den Dender-bode ontving even gelyk hy de gaeve des geloofs en zyn kruysken ontvangen heeft. Met eene latte aen zyne deur le leggen op dat er den Dender-bode niet meer zou onder konnen geschoóren worden, heeft M. Evil van zyne inschryving afgezien welke hy zou heb ben dienen te belaelen sedert hy aen den Dender-bode uyl vraekzugt en tot nadeel der verkoopers de aenkondigingeu ontrekt. Wy neémen deéze gelegenhcyd nog eens le bael om de verkoopers hierover in le lichten. Wy wééten verkoopingen te noemen die dóór d'heercn Evil in 't Verbond waren aengc- kondigd en waer zich weynig of geene koopers bevonden, en dit is niet te verwonderen, Het Verbond vind, ofschoon overal gratis rondgelcurd, byna geene ieézers, en dus is het onmogelyk dat de te koop gestelde eygendommen hunne weerde gaen of koopers vinden. Dat de heeren Evil deéze recommandatie wel overleggen en dat de verkoopers er insgelyks aen denken. Spreéken wy hier tol ons eygen voordeel, T is ook lol meerder voordeel van een ander, en vóór ons zouden wy hel nooyt ge- daen hebben, had hel onvoórzigtig Verbond ons den mond niet opengebroken. Overigens de heeren Evit dienen le weder leggen al wat wy gezeyd hebben of wel het publiek mag met regt oórdeelen dat alles lautere waerheyd is, iets waervan wy overtuygd zyn. Zondag avond is er eene aerdige fars veérgevallen met jefkeu, uen liclenant van de garde-civik, bygenaemd den prochic- vryder. Dien jongen gong buylcn de Ponlstraelpoool in vollen lenie om le vryën. Aen de deur zvner beminde een momentje geklapt hebbende, hoorde de dogier op eens de stem van haer vaderLiept, liept Jefken, zeydc zy, men vaer komt... Als dóór een tooverhand geraekt, sloóf Jefken agler nen hoek waer den boer gemeenelyk zyne commissie doet... Wederom had hel geval plaels, den boer trok met den hoed overd'oogcn naerden hoek en besauste den lielcnant zynen lenie, maer den deézen en dirf noch kikken noch mikken. Den boer vertrokken zynde, kwam Jefken al drippendc uyl zyn hoeksken.... Maer wat spyt hy kon met deéze natte kleederen naer 'l bal niet gaen, maer kwam zich eerst droogen in een buys waer ik just tegenwoor dig was!!... K. Zaterdag 11. hebben wy dóór onze stad stoelsgcwyze zien dóórtrekken byna de gansche bevolking van Herders'em, zich begeévende naer Gyzcgera, om aldaer te gaen afhaelen, de pryzen van het kaetspel, behaeld dóór vyf jonge overwinnaers dier Gemeente. Behalve het muziekkorps, een groot gelal ruyters te peèrd en de onderscheyde overheden der Gemeente mérkte men een overgroot getal gekostumeérde manschappen, eenen wagen verbééldende onderscheydenc bedryven, als ook eenen triomphe wagen op welken zich bevond het koorgenoót- schap dat dóór zyne samenluydiug lot algemeene verwondering diende, te Hofstade zyn er onderscheydenc ruyters der gemeente Gyzegem, de overwinnaers le gemoet gekomen en samen naer Gyzegem getrokken, al waer de uytreyking der pryzen gedaen is door den heer burgemeester en schepen van Gyzegem. in den namiddag is den treyn weder dóór de stad gekeerd in hel mid den van eenen overgrooteu toeloop van nieuwsgierige, welke met verwondering zagen blaken, op de borst van eenen der pryswiunaers met naem Dominicus Muylaert, dry inedaliën en dry horlogiën, en de vier andere ieder eene medalie en eene horlogie, pryzen welke zy behaeld hebben le Gyzegem en te Wieze. Met het vallen van den avond is den stoet le Herdersem aengekomen en heél't zich naer de Kerke begeéven alwaer de vyf pryswiunaers hunne medaliën hebben opgeofferd aen den patroon dier Kerk. De naemen der overwinnaers zyn D. en F. Muylaert, C. Malthys F. Van Langen hove >en J. Allaerl. (Medegedeeld) Men schryft uyl Wieze aen den Dender-bode:Gedoogt M. den Opsteller dat ik u wat nieuws mededeelc om in uwen rondborsligen Dender-bode le drukken, op dal het geëerd pu bliek zou wcéten wat er, saperlool, by ons al omgael. Sedert hel begin van deézen zomer wierden er in onze ge meente byna alle zondagen 'snagts slooritigen te weég gebragt, slractschenderyën vau allen aerd, kleyne dieftcn, verwoestin gen van allerleye mobellaire voórwerpeu wierden er gepleegd; al onze inwoonders waren er zeer over vertoornd, des te meer om dal onzen wel belaelden waglcr zich weynig bekreunde om den misdaedigcr le ontdekken. Nu eyndelyk is die rol, God lof, ten evnde geloopen. Op 28 november la eist, s' uagts heél't Petrus Joannes De Brandt, zóón van den bregardier veldwagter van Wieze, zich aen dergelykc baldaedigheden pügiig gemaekt, hy was vergezeld dóór twee andere knaepen, die de schending veropenbaert hebbenuogtans hebben die twee gasten de daed in eerste zitting vóór den lieer vrcderegler ouder eed geloo chend (dal is mogelyk geschied volgens art. IV van onzen kakentislens-wetboek,) maer die meyneedige klappers zyn dóór andere getuygen in eene tweede zilting valsch gemaekt aen welke zy reeds de inisdaed verteld hadden. Dus is den voor noemden boosdoener den t december dóór den heer vrede- regter van hel canton Dcndermonde veroordeeld tot elf franken de boet en de onkosten van hel proces, lot groot spyt eu schan de van geheel ons kakenlistcns-boelken. Mol uyt zynen strooy- bussel zelfs was er over verbitterd. Het klieksken was noglans overtuygd dat hunnen cliënt moest vry gesproken worden volgens vóórzegd ART. hetwelk den valschen eed toelaet. Maer dit art. ontbreékt in de wetboeken van de heeren regters tol Dcndermonde. Berigt aen de geéne die zich willen gedraegen volgens onzen kakentislens-wetboek. Veraglelyk en verderfelyk is den wagter die zyne eygene huysgenoóten niet kan in regel houden. (Eenen Landsman.) Wy geéven hier, volgens een brusselsch blad, de vergely- kende label der generaels, kolonels, luylenant-kolonels, majors en kapiteyns der infanterie, op dit oogenblik in werkelyken dienst, in Holland en Belgié'n. INFANTERIE. HOLLAND. BELGIËN. VERSCHIL. 14 29 IS 7 13 6 Luylenant-kolonels. 11 17 6 Majors 36 66 50 Kapileyns 172 380 208 K O.M.MAN DEKKEN DE HOOFD-OFF1C1ERS, IN WERKELYKEN DIENST. KAVALERIE. HOLLAND. BELGIËN. VERSIIIL. 5 9 4 Luytenanl-kolonels. 7 8 1 Majors 5 19 14 Kapileyns 43 94 SI Nota. In Holland kommandeéren de luylenant-kolonels, by de infanterie, 1 balailion; by de kavalerie, 2 escadrons. ln Belgiën kommandeéren die heeren niemendal. In Vrankryk zyn de bygevoegde luylenant-kolonels afge schaft als nuttclooze weézens. Toen de majorileyt onzer volksvertegenwoordigers, zegt de Broedermin, zoo blindelings den oórlogs-budget vóór 1849 ge stemd hééft, bedagt zy voorzeker niet dat ons leger, zoo als het nu le voet is, byna zoo sterk is als in't jaer 1850, tydens de vcrcenigirig van Belgiën met Holland. Wy zullen ditmetonbe- twistbaere cyfers, bewyzen, na aengetoond te hebben, dat onze armée op dit oogenblik tweemael zoo sterk is als de holland- sche armée, ingeval wy nog 42 kompagniën infanterie en 8 eskadrons kavalerie daerbyvoegden. Inderdaed, Holland hééft maer regementen infanterie, elk zamengesleld uyt 10 kompagniën, en een uyt 16; terwyl Belgenland zestien regementen hééft, elk zamengesleld uyt 20 kompagniën en een uyl 27 kompagniën. Aldus telt Belgiën 552 kompagniën infanterie, terwyl Hol land er maer 172 hééft; zoodat wy 160 kompagniën meer moeten onderhouden dan de Hollanders KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. In haere laetsle zittingen hééft de Kamer der volksvertegen woordigers zich bezig gehouden met hel wetsontwerp dat eene verzekeringskas op het leven daerstelt. Men maektvcél gerugt van het goed dat die wet aen de arme klassen verschaffen zou, vermits zy zich, dóór eenen maendelykschen inleg, op het eyude van een zeker getal jaeren, een pensioen zouden kunnen verschaffen.Maer om gemelden inleg le kunnen doen, zou den de werklieden het eerst moeten hebben, en het gael zeeds zeer wel wanneer zy genoeg winnen om zich eéten en wooning le bezorgen. De scktiën hebben eergisteren den budget der middelen en wegen beginnen te onderzoeken. Hetgeén vooral het voor werp der hekelingen is geweést, is dal den minister van linan- liën eene somme van dry millioen onder de ontvangsten brengt, voorfspruylende uyt de toepassing der wet op de erfenissen, die nog niet gestemd is en welke de kamer zelfs niet meer onder handen hééft. Wat wy verwagt hadden verweézenlykl zich. De centrale sectie heél't met 4 stemmen tegen 2 bcsloólen, dat de wet op de organisatie des legers moet herzien worden; dat men vóór dry maenden kredieten stemmen zaldat de tegenwoordige posiliën, in wat aengaet de graeden en tractemenlen, zullen blyven beslaen. Eenen anderen uytslag dan de herziening kon deéze kwestie niet hebben. (Handelsblad) LA ETSTE TY DINGEN UYT VRANKRYK EN ITALIËN. Terwyl Ledru-Rollin, een werk aenkondigt over de kwy- ning en den aenslaenden ondergang van Engeland, is te Parys een werk in het licht gekomen van den heer Baudot, lid der welgeévende vergadering, getiteld Decadence de la France. In eene recensie van dit laelste werk word in de Opinion Publique onder anderen gezegd, dal Vrankryk den invloed nog steéds gevoelt van de tractaeten van 1815, dóór welke hetzelve stati- onnair gcbleéven is, terwyl alle andere landen in bevolking en uytgebreydheyd zyn toegenomen. Reeds in 1840 gaf den heer Duvergier de Hauranneeen werkje uyt, hetwelk hierover han delde en waerin wierd aengetoond lol welk eene verbaczende ontwikkeling Rusland, Engeland, Ooslcnryk en Pruyssen geko men zyn, terwyl Vrankryk op dezelfde hoogte blééf. Hetzelfde geval bestaet nog en de aenwinsl van Algeriën kan deéze minderheyd niet vergoeden. Maer Algeriën hééft sedert achlicn jaeren verbaczende geldsommen aen Vrankryk gekost; de kolonisatie is onbeduydend en het leger zou er van honger omkomen, zoo de gewoone toevoeren dóór eene vyandelyke vloót afgesneéden wierden. Bevolking is den eersten grondslag van magt. Vrankryk, dat in 1816 ruym 50,000,000 inwooners telde, had er 55,000,000 in 1848; Rusland telde 60,000,000 inwooners in 1816 en 70,000,000 in 1848; Engeland 19,000,000 in 1816 en 29,000,000 in 1848; Oostenrvk 29,000,000 in 1816 en 59,000,000 in 1848; Pruyssen 10,000,000 in 1816 en 16,000,000 in 1848. Den aeuwas van Vrankryks bevolking in twee en dertig jaeren tyds is slegts een zesde gedeelte, terwyl dien van Pruyssen in hetzelfde tydvak ruym de helft bedraegd en zoo is liet ook. ten uaesleuby met Oostenryk en Engeland. De kans van den oorlog zoude nu ook zeer verschillen met die van vroegeren tyd. Men ncéme tevens in aenmerking dat, terwyl in Engeland, Pruyssen, Oostenryk en Rusland de productie van hel getal peêrden, dal vóór den dienst der kavalerie benoodigd was, steéds toenam zulks in Vrankryk, een in den hoogslen graed landbouwendryk, op verre na hét geval nietwas en 'tzelve niet genoeg peêrden vóór zyne eygene kavalerie opleverde. In 1851 moest Vrankryk 570Ö0 peêrden aenkoopen en in 1840 wederom hetzelfde gelal. De fransche zeemagt, met de engelsche vergeleéken, stond vóór 1789 als dry tegen vieren in 1850 als een tegen twee. Tegenwoordig is het verschil nog grooter, altyd ten nadeele van Vrankryk. In 1789 bedroeg den Iranschen lonnenlast 500,000 en dien van Engeland 1,200,000 tonnen; in 1848 was den lonnenlast der fransche schepen slegts 685,250 ton, en die van Engeland 5,400,809 ton. Dus is den engelschen lonnenlast, die in 1789 het dobbel van den franschen bedroeg, thans vyfmael grooter. Men verwagt te Roomen kardinael Maltei. Dit doel denken, dal de terugkomst van den H. Vader naer onze stad niet meer zal uytgesleld worden, want men wéét, dat in de laetste tyden dien kardinael eenen grooten invloed gehad heeft te Portici. Onder de verbeteringen, die de herinrigting der linie- troopen zullen kenmerken, haelt men de vermeerdering van soldy aen; die vermeerdering was noodig gevonden van het begin der regeéring van Pius IX en dezelve moest in een wets ontwerp voórgedraegen worden, dat benevens andere hervor mingen. van 1 january 1849 zou in voege geweést zyn, indien de omwenteling den 11. Vader niet uyt Roomen verwyderdjiad, Eergisteren is, ten gevolge eener kortstondige ziekte, le Gend 'overleden, M. den kanonik P. R. F. Velloman. Deézen weêrdi- gen priester wierd den 27 september 1771 te Sleydinge geboren. Geduerende de vervolgingen van de fransche omwenteling* oefende hy den goddelyken dienst uyt omstreeks zyne geboór- leplaets. Den 20 january 1805 wierd hy tot onderpastor be noemd te Moerzeke, en vervolgens pastor te Auweghem den 16 juny 1807te Weiteren den 20 april 1820; in hel Kleyn-Beg- gynhof, den 5 february 1825; le Zwynaerdc den 6 december 1826; vanwaer hy den 1 juny 1856 naer Gend geroepen wierd om de bediening waer le neémen van theologalen kononik, van lid des bisschoppelyken raeds en van boekkeurder. Degenaemdc Judocus De Petier en Seraphinns De Meers man, alle twee zonder bedryf, alhier woonagtig, zyn aenae- houden, verdagt van diefle. Deéze persoonen hebben al ver- scheyde veroórdeeligcn onderstaen vóór verschillige dieftcn. Martinus Van Vaerenbergh der gemeente Kerkxken, ko mende den 12 deézer van Ninove naer zyn buys met eene somme van 40 fr., prys van lynwaed welk hy naer gewoonte in het kleyn vóór andere verkogt had, wierd om vyf ueren na middag, op het veriaeten van Denderhautem, dóór twee zwart gemaekte manskerels vastgegreépen by de keél, waerdoór hy byna verworgd, plotseling zonder kennis ter aerde viel. De baenstroopers beroofden hem van zyn geld, en met een krom mes, welk des anderdaegs onder den boom gevonden wierd waer agter de misdaedigers zich verborgen hadden, bragten zy hem boven de borst ecnige wonden toe die gelukkig niet g'evaerlyk zyn. Misschien had hy ter plaets 't leven verloóren, indien C. Taelman daer niet haeslig was toegekomen met eenen korlewagen gelaeden met eene stoóf die groot gedruys maekle op de vervroózene korsten, waerdoór de schelmen op de vlu<rt zyn gedreéven. Den politie-commissaris, na zyne stoóf naer buys gevoerd te hebben is wel gewapend en met hulp, den half dooden man op min dan een quartier uers tyd komen af haelen om hem in alles le verzorgen. Tol heden zyn deinis- daedigc niet gekend, doch alles schynt le getuygen dat zy niet ^gansch onbekend waren. Bv koninglyk besluyt van den 7 december is M. R. Govaert, vrederegter van het kanton Oosterzeele, in dezelfde hoedanig- heyd benoemd in het kanton van Vilvoorde, arrondissement van Brussel, in vervanging van den heer Maillart, ontsla"- geéver, en M. De Pauw, doktor in de regten en suppleant by het vredegeregt van hel kanton Loven, is tot vrederegter be noemd in hel kanton van Oosterzele, arrondissament Gend. Maendag om 9 1/2 uere des avonds, deédeu de genoem de Jan Cannoor, trommelaer by het 12e linie en Pieter De Becker, grenadier by hetzelfde regiment, eene pooging om uyt de Citadel te Gend te geraeken. Zy zyn van het bolwerk N° 5 der buylenwerken gesprongen, en men heél't den eersten dood en den tweeden met het been gebroken vinden liggen. Den generael Mellinet, wiens gezondheyd verbeterd is, heeft zaterdag Antwerpen veriaeten, zich naer Brussel be geévende. Volgens het verslag over het bestuer en den toestand der stad Gend, hééft den cholera gewoed van den 20 january tot den 8 der inacnd september. Ilel gelal der gevallen beloopt lot 4811, 2224 persoonen zyn er bczweéken^ (1091 mannen en 1155 vrouwen.) Het is geduerende de maend juny geweést dat de kwael het felste gewoed hééft. Hel gelal der behoeftigen van Gend is van 1841 tot 1847 van 25,449 tot 55,616 geklommen. In 1848 is dit getal vermeerderd tot 58,684. Den 9 deézer hééft M. Masui, bestuerder der yzeren we gen, in de statie van Charleroy het kruys van eere overhandigd aen den wagter Sarrasin, die met zoo véél moed eu gevaer van zyn leven eenen booswigt belet hééft de spoóren op te breéken. Des namiddags kwam den koninglyken konvooy in de statie toe en Sarrazin wierd Z. M. voorgesteld, die hem met véél welwillendheyd onthaeld en over zyn edel gedrag gepreézen hééft. Den koning is voórlaelsten vrydag le Si.-IIubert toege komen, na in den dag in het St-Michielsbosch gejaegd le heb ben. Het weder hééft slegts eene opjaeging loegeiaeten, welke den slagregen nog hééft afgebroken. Z. M. afgedwaeld van den weg van Rochefort op Sl-Hubert, begaf zich naer de smcliery van St-Michiel, lartgs eenen weg die schier onbruykbaer en met ysel bedekt was. Den koning alleen schéén zich om de moeyelykheden te vermaeken. Te St-Michiel ontmoette den koning M. den senateur Zoude, wien hy met een kortstoudig bezoek hééft vereerd.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2