ZONDAG 25 DECEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 170. AELST, den 2 2 December. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insctiryving, bv irimcsler, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in'ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE AL WEDEROM DE VLAENDEREN. T is in dc omstreéken van ïhielt, dat in 1847 en 1848 den lyphus-geessel en hongersnood zoo schrikkelykc verwoestingen aenriglten dat de nood- en jammerkreéten dier rampzalige bevofking doórgTieel't land weérgalmden en de ongevoeligste herten lot medelyden praemdeu.... Want, hier lag eenen uyt- geputten vader, omringd van zyne verhongerde vrouw en kin deren op een handvol verrot strooy te zielloógen; daer lag eene ongelukkige moeder dóór ziekte en ellenden afgemat met hacr dóór gebrek wechgesmollen zuygclingsken aen haere verdroogde borsten te verteêren; ginds waren vader en moeder dóór al- lerley beroovingen en 't geweld der moorddaedige ziekte uyt 't midden hunner kinderen wechgerukl; in eene andere plaets vond men op een weynig bladeren het lyk eens vaders of eener moeder met een of meer lyken hunner kinderen nevens de zyde; men kon nergens een huysje of hut binnentreéden of het was eene plaets van smertclyk lydcnlangs destraelenen wegen zag men ontelbacre noodlydende als leévende geraem- tens lot den voórbyganger eene onlvleeschde hand om eene aelmoes uylrcyken met een wóórd, geheel de streek waervan wy gewaegen, was met den rouwmantel omhangen wyl de nooyt verzacdigde dood haer talryk aes niet lydelyk scheen te konnen verslinden.... Nu, die ontzettende ramp is gelenigd, den hemel heeft de hertverscheurende weeklagten dier onge lukkige bevolking aenhoord en zich haerer ontfermd:... En waerom heden op nieuw de gordyn van vóór ditvreeselyk tafereel wechgeschoóven, waertoe dienen die smerlelyke her- rïnneringcn, zal iemand vraegen, en wy zullen antwoorden om dat de reglveêrdigheyd zulks vereyscht, omdat er ondankbaere volksbedriegers zyn die durven schryven dat den kanker der armoede in de Vlaenderen zoo goed als gcneézen is, en dit enkelyk omdat het langs de kanten van Thielt niet meer gaet gclyk wy er hooger een flauwe schets van gegeêven hebben Zonder rekening te houden van de heldhaftige zelfopoffering waervan onze priesters in die rampspoedige oogenblikken de onbetwislbaerste bewyzen gegcéven hebben, in zoo verre dat een groot getal dóór de ziekte welke zy in de verpestte hutten, hadden opgedaen, uyt het leven zyn gerukt; zonder rekening te houden van de mildaedigheyd met welke 't Belgisch volk die ongelukkige streéken is ter hulp gesneld zonder rekening te houden voórnaemelyk van den overvloedigen oogst waermede den Albehoeder 't aerdryk gezegend beeft, durven zekere ver- slaefde schryvelaers die vermindering van rampen alleen toeëy- genen aen .de kragldaedige maetrcyelcn die het zoo yczeyd ïiberacl bestuer yenomen heeft Omdat M. Lebailly-de-Thillegemeenen kalholykcn afge- veêrdigdën ligtelyk gezeyd heeft dat het in zyn dislrikt beter gaet ten gevolge der maetregelen dóór't gouvernement geno men, gaet het daerom beter in al de andere dislriklcn der Vlacnderen De liberale Gazelle van Audenaerde op deéze stof antwoordende, zegt dal er in haer distrikt nog geene hoe- genaemde beternis bestael, dat er geen werk is, en dal, indien M. Lebailly een paer duyzend manschappen bcnoodigde om bosschen uyt te roeyën, landen te bewerken of vvvers te grae- ven, hy dezelve gemakkelyk tegen 75, 80 a 90 centiincn dacgs zal krygen. Hel spinnen of ander handwerk vóór dc vrouwen, zegt het Audenaerdsch blad, is er zoo bloeyënd, dat het op geen vier of vyf duyzend vrouwspersoonen zou aenkomen had M. Lebailly hacr werk te geéven tegen 20, 50 a 40 centimen dacgs En is dit ook in de Vlaenderen niet Men zal leeger zien wat er te Blankenberge omgacl; verder zyn de Vlaender- schc bedelaers huyzen opgepropt, in de leerwerkhuyzen van Ma eter en Synghem dóór 't gouvernement ingerigt en bezol digd, lyden dc arme kinderkens honger en zyn blyde wanneer zy, na eenen gehcelen da" werkens, om eenen suiyvcr droog brood gewonnen hebben En dit alles is nogtans in de Vlacnderen welke het Verbond van Aélsi, den onnoozelën Geeracrdsbcryenaer en cohsoórlcn als gered dóór M. Rogier wilt doen doórgaen. Dat men oórdeele Immers men hééft hun beweézen dat het werkvolk weynig voordeel kan hebben uyt de wet nopens eene verzekeringkas op het levenom dat het werkvolk geenen inleg zal konnen doen, want het nauwelyks genoeg wint om zich eéten en woouing te bezorgen. En inderdaed de ministers hebben in de zitting van den 14 dèézer moeten bekennen dat de welhebbende klas er het grootste voordeel zal uyttrekken. M. Duinoriier, dien reglcn volksvriend, hééft in de zelfde zitting gezeyd dat den inleg in de verzekeringskas op het leven zal gebeuren niet van het werkvolk maer van de volkverbeélders ten profyte hunner kinderen. De kamer stond verbaesd als zv die harde en onaengenaeme waerheyd hoorde doch niemand hééft ze durven of konnen tegenspreéken. En de ministers noemen dit wetten ten voórdeele van het werkvolk.Indien klappen en liegen geld ware, onze gouvernements-mannen zouden in staet zyn van de Belgen ryk te maeken. Dc fransche Republiek bevind zich in de noodzaekelykheyd van verscheyde schoolmeesters af te zetten ter oorzaek van hunne verdervende leering. Het zal (gelyk den Dcnder-bode al drymael gezeyd hééft) in korten tyd hier ook zoo moeien gaen. Inderdaed wie word er hedendaegs in bediening gesteld? zyn het treffelyke, zedelyke en geleerde mensehen ho neen neen!Men moet maer de pliglen kwyten van eenen christenen inensch om verstoolen te worden Byua al de plaetseii van eer en prolyl worden gegeêven aen clubisten en hunnen aen hang, aen francmacons die gezworen vyanden zyn van kalhoiyken godsdienst etc. etc. Het volk begint die verfoeyelyke handel- wyze klaer te zien, en het zegt ronduyt dat er met de aeustaeude kiezing. moet een eynde aen gesteld worden. M. De Brouckei e hééft in de kamer gezeyd: De aelmoessen maeken hel volk slegt en veragtelyk. Hel is hierom dat de francmacons en de clubisten geene aelmoessen geéven en dal de ministers, zoo véél mogelyk, beletten van de arme menschen ter hulpe te komen dóór testamenten en andere byzondere gillen. Dc aenhangers van het clubs-bestuer roepen dag en nagt dat het gouvernement gevoelig is aen het ongelukkig lot der armeen hun wilt helpen. Zy liegen en bedriegen het volk als zy zoo durven spreéken!Het heeft gebleéken als den vreeden cholera ten ergslen gewoed hééft. De arme waren verlaelen van de clubisten, zy kreégen weynig of geenen onderstand van het gouvernement, en verre van aen hun lot gevoelig te zyn onze opperbaezen reysden van oost naer west om feesten en danspartyën by te woonen de wcfke gegeêven wierden ten koste van hel volk. Zoo haest den koning den rouw zal afgeleyd hebben, zullen de ministers hem wederom doen dansen en leesten geéven om nyverheyd en koophandel te doen bloeyëu!! Wat scnooue uyl- vinding om de Belgen gelukkig te maeken Wederom een nieuw, een vvys, een groot en edel gedagt van de clubisten om den landbouw te bevoórdeeligen. Let wel op leézcrs, er zullen, hel toekomende jaer, met de september leesten, lol Brussel koslelyke pryzen te winöen zyn, 1° vóór de twee vermaerds'.e Bokken en 2° vóór de twee raersle Ezels van ons land. De mannen vau Aelst hebben deézeu keer véél kans. Zy zullen waerschynelyk pryzen winnen indien zy hunnen Smerdis Nr 2 en hunne twee gekruyslc Ezels naer het concours zenden. Deéze zyn alom vermaerd dóór hunne werken. Indien zy nog wal gemest worden ten koste van de stad en het gouver nement, hel zullen eerste pronkstukken zyn. De aristocrate gazelten schryven jaerlyks een weynig vóór kersdag dal de graenen in prys moeten opslaen. Eenige ryke grondeygenaers doen ten zeiven lyde, hunne pagters, dóór smeekschriften aen de kamer, verhooging vraegen van de inkomende region op vreinde graenen. W aerom word liierloe byua altyd het zelfde tydslipgekoózen? Om dalde paglen alsdan vernieuwd worden en dal menige ryke lieden verre van aen hunne ongelukkige paglers wal afslag te willen geéven altyd opslag vraegen. Brussel, den 19 december. De ministers hebben aen de. kamer eene wet voorgesteld, die volgeus hun zeggen, hel werkvolk moet gelukkig maeken. De ministers zyn hier op heeterdacd met leugens betraept. EEN VERKEN MET TWEE BEENEN. Wat is dat wederom? zal iemand vraegen, en wy zullen antwoorden luyslert: Voórlaelslen maendag, 10 deézer, was de kliek, bygenaemd de twaclf apostelen, verzameld, om de prys- winning van eenen haerer konfraters plegtiglyk te vieren. Hier toe was eene overvloedige snuilparty by d'aposlolinne gereed géinaekt en de jannen waren al daedclyk aen den gang. Saucis sen, frikadellen, kalfsgebfacd, Götelelten, hameien bout, kiekens, taerten, potting en meer andere lekkernyën te lang om te melden, wierden, onder 't ledigen van meuigen flaccon. de keèl afgesteéken, om er landvet van te maeken. Na een paer neren waren al de buyken gevuld en de koppen verwarmd, en dan, moester noodzaekelyk wat leute gemaekt worden. Hiertoe wierd er eene processie voorgesteld die eiken apostel in eene vreinde kosluem moest bywoonenzoo gezeyd zoo gedaen... Daedelyk waren al de mannen gekostumeérd, en, tot meerder plaisier van al de aeuweézige, kwam zekeren Smerdis, als eene begyn gekleed vóór den dag Ha, ha, ha, ha, ill ih ih, a a a a jan, jau, jau, bravo, bravo, jauoououoSakker! F, dat staet u welmor zie ne keer in den spiegel.... 't es spy tig dat a moeyër van a geenen poter gemokt en heédJo! ooler.... 'k en hem me \C ik geen.poters- vleesch on me lyf, want ge zie wel wal dak me dien beggynen- winkel mynen te doen hem oy ik mor gekost... mor toch, k em ze ne keer ferm in 't goren gejaugd en dor mee hem ek zoo nyg moeten lagchenetc. etc. Elkeen wéét dat de verkensslagters vóórzien zyn van eene kleyne dikke leeder waerop zy de geslagtte verkens ergens naer den eenen of anderen hoek van de stad voeren om ge brand te worden.... Nu, Smerdis wierd op zoo eene draeg- berrie in zyne bcggynen-kosluem vaslgeriemd en aldus pro- cessiegewys onder 'tzingen van liberale lofredens rondge- draegen. Meer dan eens kraekle de draegberrie en vreesde men dat zy onder '1 gewigt van 't verken met twee beenen zou gebroken zyn, maer toch is alles wel afgeloopen lol groot ver- maek der Apostolinnc die, naer wy stellig vernomen hebben, zoo fraey en koslelyk was opgecierd, dal zy véél eer aen eene godinne dan aen eene verkensslagster geleék. Wy zullen thans deéze walgelyke vcrkens-processie veriaeten om er eenige be merkingen op te maeken. Ter gelegenheyd eener feest onthaelde eertyds den bloed- schendendeu llerodes de groote van zyn ryk op eene pragtige maellyd waer men zich van de heylige vaten van Jerusalems tempel bediende na de maellyd wierd de schoonc dogier van de ovcrspeélige Ilerodias in de zael gebragt en danste daer zoo bevallig vóór den koning dat deézen haer in de vervoering zyner drillen, toeliet eene gunst te vraegen welke hy haer zwoór toe te slaen al ware hel zelfs de helft zyns ryks geweest. Nu, de dogier haere boozc moeder geraedpleégd hebbende, vroeg aen den koning het hoofd van den heyligen Joannes, 't welk haer inderdaed op eene schotel wierd behandigd Moesten dan, na 18 eeuwen, niet meer dc heylige vaten van Jerusalems tempel, maer wel de eeuvoudige religicusen klee ding eener by God verhevene heylige onlëerd en dóór de ver- kens-modder getrokken worden Moest, na 18 een wen, niet meer het hoofd van den H. Joannes afgeslaegen worden, maer wel een geestelyk order in iiguer na eene bras-en slempparlv worden afgeschaft Was het daerom dat er twee van die geestelyke dogiers moesten verschynen op een middagmaei waer onlangs deézen kwant tegenwoordig was? Is hel daerom dat hy zoo ernstig in 't publiek over godsdienst en zedelykheyd w ist ie spreéken Wy zouden hier nog verscheyde kwestien en bemerkingen kounen doen, maer wy laeten het publiek zelf oórdeeleu nogtans wensehen wy onzen man dat deéze maellyd vóór hem geene Balthazars-inaeltyd zy en dat^hetn eerlang de vuerige hand in vuerigc letters zyne straf op zynen kaïnermuer niet schryve gelyk aen Balthasar wedervaeren is. Wy zullen welligt hierop terugkecren. Den Organc des Flandres spreékende over de in oogcnschouw- neéming onzer burgerwagt dóór den heer Gouverneur, protes teert in eeniger voege tegen deézen aki welken onwettig is en ten anderen strydig met de gebruyken en weèrdigheyd der burgerwagt. Noch Minister noch Gouverneur, zegt het gendsch blad, hééft het regt de burgerwagt in oogenschouw te neémen. Volgens de uytdrukking van den art. 20 der wet van 8 Mey 1848, maeken deéze amblenaers zelfs geen deel van de burgerwagt. De overste dié de garden verpligten vóór eenen minister eene revue tepasseéren, miskennen de wet en ontbreé- ken aen huune pliglen Hoe waer dit alles ook zy, zullen wy onzen gendschen kon frater doen opmerken dat er onder een kiubsbcstucr noch van wetlelykheyd noch van pligten mag gesproken worden; die gasten zeggen :"wy willen het zoo, en dit zal gebeuren.... En inderdaed wy hebben zulks dikwils ondervondendaerom

De Denderbode | 1849 | | pagina 1