ZONDAG 50 DECEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—N' 171. AELST, den 29 December. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prysder inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eehe annonce van 10 drukregelen in-ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klaglen of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochucrcn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begcèren mede Xe deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie Van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQL'E SUUM. DENDER-BODE IETS ZEER FRAEY EN LIBERAEL. Indien het vóór Belgiën onstaelkundig ja zelfs belagchelyk ware in lyd van vrede eene overtollige krygsmagt te been te hebben, dan word het belagchelyker en zelfs eene schande jaerlyks cenen oórlogsbudget van 27 millioenen franken te verspillen aen een leger dat slegts op papier bestaetof, om beter te zeggen, aen een leger officieren....! En inderdacd, gelyk wy hel in een voórig nummer deéden aenmerken, hoe kan men het anders heelen als men eens zal overweégen dat wy officieren, onderofficieren etc. hebben vóór zeven regemen- len ruytery, terwyl wy slegts mannen en peerden hebben vóór vier regementen Hoe kan men het anders heeten als men eens zal weélen dat de dépots van 't voetvolk bestaen uyt 19 overste vóór 10 soldaeten De organisatie der dépots van 't voetvolk gelyk deéze nu bestaen, is, zegt zeer wel den Courtier dc Louvaineene wuer- lyk belagchelvke zaek. De compagnie-schoól wasallyd by den staf van het regement, den dépól hééft weézenlyk maer eene enkele compagnie welkers sterkte op dit oogenblik uyt 10 of 12 manschappen ten hoogste bestaet. He wel voor die 10 of 12 mannen zyn er niet min dan 19 overste van welke zommigc met de volle greep in 't schotelken van den oórlogsbudget mogen zitten en, op de gezondheyd der onder de lasten gebukte Belgen, goede cier maeken Men zal het nauwelyks konnen gelooven, en daerom onllcenen wy hier eenen omslandigen kader aen het hooger gemeld blad. Dus vóór eenen dépót uyt 10 of 12 mannen bestaende, zyn er: 1 major, 1 kapilcvn, 1 luytenanl, 1 onderluylenanl, 1 adju dant-onderofficier, 1 sergeant-major, 2 fourriers, 4 sergeanten, 6 kitporaels, 1 kaporael-tambourmeesier! Totacl 19 overste vóór 10 a 12 soldaeten Is dit niet schandclyk vraegt onzen Lovenschen konfrater.... En nog- tans is dit maer een slaelken van die ongelukkige organisatie welke het Verbond van Aelst en consoórten met eene weérga- looze halsslarrigheyd en woede verdedigenEn als wy zulke feyten, in 't belang van 's volks penningen, aenhaelen, als wy hierop eene daedelyke spaerzaemheyd reklameércn, aengezien de burgers met reden moede zyn van die verpletterende bud- gelskassen geduerig aen te vullen en dit eeniglyk om den belagchelyken hoogmoed van eenen franschman te voldoen, dan worden wy dóór de klubsgasten van Aelst in hun verslaefd Verbond uytgescholden vóór oproermackers, brandsliglcrs etc. etc. Doch, 't is nog al wel dal die domme argumenten dóór 't publiek naer weerde geschat worden en dat die schrik- aenjaegers zich zelve, zonder het te weélen, doodzweepen. M. Ghazal zegde, lydens de discussie van zynen laetsten monslerbudgel, dat hy zoo véél volk en bygevolg zoo véél millioenen 'noodig had om de inlandschc rust te handhaevcn, om den opslandsgeest onderdrukt te houden Behalve de oneer welke hy hierdoor aen 'tbelgisch volk doel, zullen wy hem zeggen dat hy moet weynig verstand bezitten om zulke dwaesheden te durven uylkraemenwant hy zich zeiven benevens zyne medeambgenoólen hierdoor veroordeeld En inderdaed, by onderstelling dat. er hier nevging lot op stand bestond, welke zou hiervan de oorzaek zyn geene andere dan de slegte regeéring.... Dat hy dan dc oorzaek .wechneéme en met de zyne wel bestiere, en alle neyging tot opstand zal verdwynen. Indien wy volgens de bekrompene iedeneéring van M. Chazal moeten voortgacn, dan zal er nooyt hóóp opry- zen van den oórlogsbudget te zien verminderen, en nogtans durfde M. Frère-Orban over eenige dagen uylröepen dal hv met zyne makkers aen T besluer gekomen was om andere zaeken dan hunne voorgangers te verrigten De kwakzalvers zeggen dit ook wanneer zy by eenen zieken komen die voór- gaendclyk dóór eenen anderen geneesheer behandeld wierd, en dan, wal doen zy Zy kloppen 'tgeld op eene fyne manier nvt de borze en sleéken helzeer libcraellyk in den zak inval, juyst gedaen, indien de bcnauwdheyd bekwaem was van te redeneéren, om de overtolligheyd onzer strydkragten, zelfs in de akeligste tyden, te bewyzeu. Dan, Ilisquons-loul iszamen- gesteld uyt 12 letters; indien de kamer thans den zwaerlyvigen oórlogsbudget niet afsnoeyt, 55 letters zullen ons juyst 55 millioenen gekost hebben'T is wat duer Men leéslin den Demcrbodc van Diesl: Onze hóóp op eene spoedige oplossing der groote kwestie van den landbouw, is wederom te leur gesteld. De beracd- slaging welke vrydag in de Kamer moest aenvangen over het voórgedraegen wetsontwerp op de eélwacren is dóór de listige lagen van hel kabinet v'erschoóven tol op 1 february aenstaende. Onze leézers weéten hoe den eerzaemen heer Dumorlier in de Kamer voorgesteld had van de discussie over het wetsont werp eener nieuwe peusioenkas, welke geene haesle had, te onderbreéken, om zich te kunnen bezig houden met die wets ontwerpen welke hoogdringend zyn en vóór 51 december gestemd moesten worden. M. Rogier had zich fel verzet legen dien voorstel van M. Dumortier, en wy hebben gemeld hoe M. Coomans de vraeg van den minister van binuenlandsche zaeken had ingewilligd op twee voórwaerden, te weélen: 1° dat de beraedslaeging over den invoer der vremde graenen en der vremde beesten nog vóór nienwjacr plaets greépe; 2° dat die beracdslaging behoorlijk, onparlydig, vryclyk en volko- menlyk geschieden zou. He welden minister had die ver- bindtenis in volle Kamer aengenomen, en wat hééft hy nu gedaen? In de plaets van zyn woord te houden en de be raedslaeging te laelcn voortgaen welke vrydag over dal wets ontwerp aen hel dagorde gekomen was, en waerop de leden der vergadering zich gereed gemaekl hadden, hééft hy den gedienslwilligen Bruucau, afgeveérdigden van Aelst, opge stookt om eenen voorstel te doen strekkende om die beracd slaging uyt te stellen tol l february aenstaende. Onze leézers zullen ligtelyk begrypeu hoe die louze slreék van het kabinet de waere vrienden van den akkerbouw ver- onlweèrdigd hééft. M. Coomans hééft zich in die woorden wisseling onderscheyden om te prolesteéren tegen die valsch- heyd van het ministerie. Men had gezeyd dat hy wel eene geheele zitting zou noodig gehad hebben om over die kwestie ïe spreéken. Maer hy antwoórde daerop dat zyne borst zoo sterk niet zynde, hy slegts eene halve uer vroeg, eene halve ucr om le klaegen over een lydcn van een geheel jaerM. Chris- tiaens vroeg slegts een kwartier uers, om le toonen dal men de Kamer niet moest verschrikken met de gewaende langdue- righeyd der beraedslaeging om den voorstel van M. Bruneau dóór te dringen. M. De Theux en M. De Liedekerke beriepen zich eensgelyks op de verbintenis welke hel gouvernement ge nomen had en op de gewigtige nadeelen welke uyt dien uyt- stel vóór den akkerbouw moesten volgen. Doch niets kon eenigen indruk op de ministers maeken die le saemen span nende en op eene dienstwillige meerderheyd rekenende, den voorstel van M. Bruneau hebben doorgedrongen. 46 stemmen waren er vóór, doch 42 en eene onthouding, (die van M. de Decker), hebben er tegen geprotesteérd. Persévérancc el courage zyn zamengesteld uyt 21 letters zegt de Nation; die 21 letters hebben ons 21 millioenen franken gekost. Sedert twee jaergn zou onzen oórlogsbudget met 6 millioenen jaerlyks hebben konnen verminderd zyn geworden, dus te samen 12' millioenon, zonder eene ellendige pooging tot Wy zyn wacrlyk bcschaemd dat M. Rogier eenen afgeveér digden van Aelst gekoózen hebbe om vóór zynen schoteldoek te dienenen aldus den landbouw te benadeeligen welken onze liberale ministers voórgeéven te willen beschermen. Landbou wers van pns distri kt, wat zegt gy nu van M. Bruneau? behertigt hy uwe bclrngcn niet? Yolkomt hy aen zyne stellige belofltm niet? Tydens deézen uytslcl dóór de listen van M. Rogier bc- raemd én doórM. Bruneau slaevelyk uylgewerkt, kan de specu latie zoo véél vremde graenen in T land brengen, dat de wet vóór. geheel het jaer kragteloos zal. zvu.... Hel Verbond zal die verslaeving van den .4glingswaerdigcn heer Bruneau wederom met eenige leugens poogen te verschoonen en deézen maetregc! als voórdeelig aen uen landbouw afschetsen, even gelyk hel met de verbetering der Vlaenderen gedaen hééft. onderzoek gelyk hééft, wanneer deéze vermeent da', het niet belaemt, dat de gevangenen in het spinhuys van Sint-Bernard, mannen en vrouwen dóór clkandereu op dezelfde kamers slae- pen, dat dit gevangenhuys geenen nest van ondeugden zou mogen zyn, en die meening van M. De Man aen den minister van juslicie te kennen gegeéven, vinden dc Indipendance en den Observaleur belagchelyk. Zoo handelen de ministerieéle bladeren met degeénen die liet nieuw politiek niet nltyd be wonderen Onzen bedorven konfrater zal waerschynlyk van t zelfde gevoelen zyn als de Indcpcndancc en den Observaleur want 't is in die verslaefde bladen dóór vremde huerlingen opgesteld, dat het Verbond al zyne ingeévingen gaet pullen tot schande van 't liberalismus. Al wederom eenen valschen trok van Smcrdis N° 2. Het Verbond in zyn Nr van zondag II. zegt dal den oogen- scnouw der burgerwagt die plaets gehad hééft op 9 deézer (looi den doórlugtigen en uaS|pucis.i9.\ gouverneur deézer pro vin tie niet gerequireerd is ge wéés l, dat tien kolonel-bevelhebber uyt eygene beweéging goedgevonden had op dien dag de tweede algemecne revue, kragtens art. 84 der wet van8meyl84S vasilestellen. Wel hoe is hel mogelyk zulke ongerymdheden'en tastelyke logens le schryven Nu, deéze zyn aen het Verbond en deszelfs opstellers cygen; de gezegdens van den Organe des Flandres zyn maer al le waer, de uylnoodings-brieven bewyzen dit klaerlyk; daer en boven den kolonel-bevelhebber had geen regt meer eene algemecne revue te requireéren, aengezien reeds de twee revuën kragtens art. 84 voormeld hadden plaets gehad, le weélen de 1* in de maend july, en de 2e in de niaend oclober. Het is immers ter gelegenheyd der 2C revue dat M. Ferdinandus te regie met den naem van Smerdis ge doopt is. Het zal curieus zyn te zien wat Smcrdis wegens de 2C revue zal antwoorden, ik zal dit afwaglen en dan ook de verdere ongerymdheden van dien artikel, welke eene regie aeneenschakeling van logens behelst, wederleggen. (Mcdcg). Het Verbond is zoodanig gewoon te liegen en 't publiek le misleyden, dat het niet meer wéét 'tgeén liet zeifin zyn Nr van 2 dec. in de programma berigttc naemelyk OOGEN'SCHOl W DER BURGERWAGT DOOR M. DEN GOUVERNEUR! Deéze programma was een officiéél stadsberigl in T Verbond opge nomen en nu durft dit sehaemleloos blad zulks komen looche- nen en dit zoo hardnekkig als een versteend gemoed doen kan. De revue was vóór M. den gouverneur bevolen en zy hééft vóór hem plaets gehad en hiervan is elkeen ovcrtuygd tot het Verbond toe, maer wy geévcn het vóór een toemaelje aen wie hel zy uyt eenen leugenzak eene waerheyd te trekken, of eene regtzinnige belydenis uyt eenen menseh die, volgens evcne bekentenis, lot in T merg'der beenderen bedorven is. Wy wagten lot ons toekomend Nr om nog iets over de vcr- kens-processie le zeggen. D? proeessiegasten scbynen dille w illen loochenen enwelligt zal 't verken met twee beenen eene Philippiqtie in 't blad uyt't vossenhol uylgalmen. Wv hebben nog eenige bemerkingen over dien walgélyken haspel te mae ken eo deéze zullen op lyd en slond vóór de pinne komen. Zyn zy wat aerdig, wy verzoeken Smerdis dezelve niet kwalvk te neémen. M. Rogier wilt de Belgische werklieden naer Guatemala doeu verhuyzen, terwyl hy de vremde werklieden in het land lokt, dóór hun het voordeel der-nieuwe rustkas te geévcn. Dal is waerlyk nieuw politiek, zegt den Ücmcrboue. M. De Man d'Attenrodc is van gevoelen dat de Commissie van Het Verbond van Aelst gééft in zyn incisie Np een hoofdarti kel 't geén wy reeds twiniigmael vergruysd hebben, en t geen eenen schryvcr die zyne leézers en zich zolvcn eerbiedigt, zoir doen schaemrood worden. Den konfraier bcwcèrt dal M. Rogier alleen de armoede in de Vlaeederen hoéft doen ophouden dooi de nieuwe nyverheden welke hy er ingevoerd hééft, dóór de volksverpletteiende subsidié» aen groote mekauiekbaezen toe- gestaen, dóór landbouwschoólen en leerwerkhuyzen waer geenen mehsch prolyl uytlrekl ten zy deéze welke er als leeraérs ge noemd zyn of onderstandsgelden ontvangen hebben, dóór ten toonstellingen en rondreysjes, immers dóór dans- en smulpar- tyijes welke Dacha Rogier en zyne makkers zoo nauwkeurig hebbén bygewoondOp al dien rimram hebben wy geen ant woord meer le geévcn dit ware lyd en plaets verspild, (loch w v beklaegen Jiet Verbond over zynen bekrompen geest, over zyne volslageue Onkunde in het verdedigen zyner patroonen. Maer

De Denderbode | 1849 | | pagina 1