liet zy, onzen konfrater heeft dit mael nog eens ecne snaer aangeroerd wacnnede wy hem dacdelykde handen gaen binden. M. Rogierzegt onzen man, is gr.cncn tooveraer om gespacr- zaemheden le doen, hg hééft nog allyd Ic zorgen voor de schulden Ie belaelen van zgne voorgangersen men diene le weéten dat hel zeer mocyelyk is een land of liuysgezin le beslucrcn en le spaeren als er schulden le kxvylcn zyn Sukkelacr gy klapt n en uwe palroonen al wederom deêrlyk aen de galg, en dit op ecne zoo verregaende domme manier, dat wy met reden aen uw gezond versland mogen twyffelen M. Rogier is geenen tooveraer, dit weéten wy, en waerlyk men moet geenen tooveraer zyn 0111 een gat van 50 miilioeneu te stoppen met eenen lap van 45 inillioenen, al waren hel macr geleende, gelyk onze zuster, de Gazelle van Gecraerdsbergen, het zeer wel gezegd hcéfl. Wclligl zou M. Rogier rapper zyn om mot den hoofdopsteller van 'l Verbond en zync makkers, ver- kcns-processiën by le woonen. Wy willen noglans niet zeggen dat hy zoo dwaeszou zyn alsSmerdis om zich op de vcrketis- leedcr te laeten ronddroegen, macr toch zou hy zich bereyd- veérdig konnen loonen om ook eenen liberalen alleuluia uyt te galmen over eene zoo fraeye verkenskomedie. Te Bergen is onlangs ecne joffrouw Fossclard gestorven, na alvoórens by testament een legael gedaon te hebben aen de kerkfabriek van Sle.-Elisabeth, ten eyndc de arme schóól dier parochie le begunstigen. De inkomsten van dit legact moesten ten dien eyndc in de handen van den heer pastor der parochie besteld worden. De kerkfabriek doet de vraeg om het bezet te mogen activeerden; den gemccnleraed van Bergen geeft een gunstig advies, en men vraeg! aen hel gouvernement tie mag- «gin# OD1 liet leviet le mogen activeerden. M. den minister van jusiilie, koppig naer gewoonte, brengt het willekeurig stelsel vóór den dag dat hy en M. Frèré uvlgevonden hebben, on wevgerl de magtiging in de gevraegde voegen. Ily beweerd dal het opeubaer ouderwys der arme toekomt aen den genioen- teracd en niet aen de kerkfabriek. Ingevolge wilt hy de schik kingen der overledene schenden en den aengeweézen crl'genaem dóór eenen anderen vervangen; liv vergt dat den gemeenleraed de gil'te aenveèrdc welke aen de kerkfabriek is gedaen. Hierover heeft den genieeule-raed van Bergen beraedslaegd, en na een schoon en wel beredeneerd verslag gehoord te heb ben van M. den advokael Piquet, heeft hy de vraeg van den minister van justitie verworpen en aengedrongen opdat de kerkfabriek van Sle-Klisabclh gemagtigd worde gemelde gift te acnveèrden. T is te bemerken dat M. Rousselle, lid van de kamer der volksverlcgenwóórdigers en van den gemeeule-raed van Bergen, in denzelven zin heeft gestemd. Wy zyn nieuwsgierig te weéten wat M. De Haussy 1111 gaet doen zynen toestand is zoo veel te slegler dat den broederder overledene eu luieren cenigen erfgenaem, stellig wevgerl het legael aen iemand anders als aen de kerkfabriek af te leveren. De advokaeten van 't Verbond om hunne redens te stacven vóór liet behoud van den ruineérenden oórlogs- budget, brengen by dat tydens het ministerie De Tltctix dien budget ook. zoo «hoog was, even als of de geldver spilling van een ander ministerie de geldverspilling van het tegenwoordig ministerie konden verschoonen. Een treffelyk man wagt zich wel zyne fauten ais geoórlold le doen aenzien dóór 't aenhaelen der fauten van een ander. Hebben hel ministerie De Theux en andere voórgaende ministeriën dien verpletterenden budget gevraegd, zy hebben slegt gedaen, en, daer M. Frère onlangs heeft uytgekraemd dat zy aen 't bewind gekomen zyn om beter te doen, dan zeggen wy dat zy veel slegter doen dan al hunne voorgangers omdat zy, in plaets van 't slegt vóór- beeld uyt te roeyön, het zelve volgen en wat meer is inroepen om hun geldverslindend stelsel te handhaeven. Zulke gasten verdienen den naem van liberaele foppers. Deéze week is het meéten, zegelen etc. der alhier ter merkt te brengen lynwaeden vóór 1850 verpagl geworden. Deéze verpagting is toegewcézen aen M. Schouppe vóór de -somme van elf duyzend en vyftig franken. Naer wy vernomen liebben, lieélt de stedelvke administratie ziiAi eene controle of toezigt-voorbehouden wacr dóór zy zich kunne -verzekeren dat aHes in behoor- Ivk order gedaen worde. Nog andere verpaglingen van stadsinkonisten zyn ins- gelyks deéze week gedaen geworden. De korrectionucéle regtbank van Oendcrtnondc licéft, in liaere zitting 21 deézer, veweézen de geiiaemde Gyssels, weever, en F. Van de Mcerssclio koopman, beyde le Aelst, den eersten tot vyl' jaeren gevangenis, öOÓ f'r. boete en, na 't eyndigen deézor straf, vvf jaeren onder toezigt der politie te blyven vóór diefte van garen ten nadeele van d'lieer Th. Dommer, l'abriekant alhier; den tweeden tot een jaer en eenen dag opslnyting en lt)0 fr. boete, vóór medcpligligheyd aen deéze diefte met het garen te koopen. ])e huerpagtcn zyn sedert een aental jaeren tot eene verbaezende hoogte geklommen. De Broedermin deelt het volgende statistiek mede, dat wy egt gelooven en de aendagt weërdig is- Cyfers zyn steeds de beste bewyzen 1830. 1835. 1840. 1846. Middenprysvan den pagt per liektaer (52 fr. 77 c. 57,33 64,3467,80 Aldus is, in min-dan 20 jaeren tvds, den pagt- of iuier- jirys van eene heklaer bouwland vermeerderd met 15 Iranss, aenge/.ien denzelveu is opgeklommen van fr. 52,77 tot fr. 67,80. In legenwoórdigheyd deézer waeragtige daedzaek, vraegen wy, wat er geworden zal van de boeren en land bouwers, ingeval deéze verhooging moet voortdueren? Verondersteld dat liet koorn in het aenstaende jaer zou verkogt worden aen den midden-prys van 21 franken den hektoliter, dan zult gy zien, dat de liektaer bouw land zal verpagt worden aen 70 tot 75 francs. LAETSTE TYDINGEN UYT ITALIËN. Roomen, 19 dember.Men spréékt thans weder ernstig over de terugkomst van Z. H. le meer daergraef Gabriël en zynen zóón, die by den II. Vader verbleévcn hebben, reeds afscheyd liebhcn genomen van den koniug van Napels. De correspondentie der Assemblee Nationale voegt er by, dat men hoopt, dat den paus niet tegen zyne persoonlyke overluy- ging gehandeld hééft, dóór aen den dwang van Vrankryk toe le gcévenwant de terugkomst van Z. II. in de ongustige stem ming, waerin de stad nog verkeert, zou noollottige gevolgen kunnen hebben. Het besluyt van den II. Vader zou ondersteund worden dóór hel besluyl eeuer leening van 20 miilioeneu met een fransch buys, eene lecning wacrvan men spréékt als eene zekere zaeL Men schryft uyt Turyn, den 20 december: Den Koning is met geestdriftige huldebewyzingen dóór de nieuwe kamers ontvangen. Verscheydene maelen vóór en na zyne redevoering wierd hy met het geroep van Leève den Koningbegroet. Naderhand heeft den Koning een oogenschouw gedaen over de nationale wagt en haer zynen zóón voorgesteld, die den uniform van simpelen garde droeg. dood vax mgr. cORBOEi. Men schryft uyt Roomen van 20 december, dat dcézen jongen prelaet die gekend was om zyiie politieke bekwaemheyd en op wien men véél toekomst bouwde, overleden is. Mgr. Corboli was 1 oórstander van eene douanen-linie in de Italiaensche Staeten. Sedert den veldtogt van Vicence had hy de openbacre zaeken veriaeten. Zyne dood is aen eene borst kwael toe te schryven. Den Semiet heeft zich maendag om 5 ueren vereenigd; er zyn dry kommissiën benoemd, om de onderscheydene wetsont werpen, die dóór de kamer der volksvertegenwoordigers aen- veèrd zyn, te onderzoeken. De niiddenseklie, gelast met hel wetsontwerp op de levens middelen, en naer welke het voorstel van M. Bruneau gezonden is, strekkende om de tegenwoordige wel eene maend te verlen gen, heél'l zich vereenigd. Met dry stemmen tegen twee stelt zy vóór de tegenwoordige wel le behouden, mits het regl by den invoer op het graen van 50 een timen op 1 fr. te brengen, daer nogtans uytzonderende de gerst en den draf. In de beraedslacging over den budget van openbaerc werken, vraegl den minister dat bet traktement van den secre taris generael van 8,400 fr. op 9,000gebragl worde. Dcézevraeg word le regt beknibbeld, en wy verhoópen dal de kamer dezelve verwerpen zal. In Vrankryk is de kamer tot de definitieve stemming overgegaen van den voorstel van M. Fouquier d'Heroucl, welken loeiaet dal de kiezingen vóór de kamer en vóór de algemeene raeden zelfs per gemeente plaels hebben. Wy juyehen aen deé- zen voorstel toe, en wilde men in Belgiën de kiezingen verge- makkelyken, men zou ten minste vóór de wetgeévende kiezingen de stemming per kanton daerstellcn; want wy zien niet waer- om de landbewooners vier a vyf ueren moeten doen om hunne burgerlyke region uyt le oefenen, wanneer deéze der stad slegls buyten hunne deur moeten gaeu. Dynsdag morgend lieéft men le Brussel den knegt van M. den raedslicer Lefevre en zynen broeder in hunne slaepka- mer dood gevonden. Zy waren in volle gezondheyd toen zy zich le bed begaven. Men kent nog de oorzaek van deéze ovcrly- dens niet. Men schryft uyt GcndEen walgelyk tooneel kwam dyns dag in onze stad de pleglige rust slooren van den hoogen feest dagder christenen. Zeven of acht bedronken soldaden van ons garnizoen kwamen in eene kroeg op den Heep, digt hy de Nieuw brug, en vroegen genever. Den baes, ziende dal zy reeds genoeg gedronken hadden, weygerde hun volgens pligt den drank. Aenstonds begonnen de militairen met geweld genever te eyschen, en, op herhaeldc weygering, den baes te mishan delen, die van eenen deézer ellendige eenen sabelslag aen liet hoofd hoéft ontvangen. Dóór al dat lawyt en getier waren er juvst eene menigte persooncn hy dat buys toegesneld, toen de dronken soldaeleir eensklaps naer buyten liepen en met hunne blanke sabels op de burgcis acnvielen. Twee der grootste belhamels wierden gelukkig by lyds ontwapend, vóóraleer zy i verdere ongelukken konden vcroórzaeken. Mgr. den bisschop van Gend hééft zondag eene wyding gedaen in zyne kathedrale7 leerlingen van zyn seminarie zyn tol het priesterschap verheven; lSzyn diaken en iöonderdiaken gewyd; 11 hebben de mindere ordens ontvangen. M. den kanonik 11. F. Bracq is lot ihcologalen kanonik der kalhcdrccle benoemd. Deéze wéék hebben twee vremdc kerels in verseheydenc herbergen te Yperen valsche stukken van 5 franks uytgegeéven, dracgende hel afbeeldsel van Napoleon, en het jaer 1806. Men doet naspeuringen om de misdaedigers le ontdekken. Den 18 deézer maend is men te Hasselt overgegaen lol. de aen besteed in g van de werken, welke moeten uyigcvocrd wor den op de gemeente Lommei, om er eene landbouwkolonie te sliglcn. De aenbesteéding was in twee deelen gesplitsi, hel eerste is aengenoincn voer 28,900 fr. en het tweede vóór 65,200 fr. Den raed van Yperen heeft in 1846 ccncn wedstryd uyl- geschreéven vóór het schryven der beste historie van Yperen. Den eersten prys is 5000 en den tweeden 1000 fr. Den 1 january 1850 moeten de stukken ingeleverd zyn, aen den heer Qnetelet le Brussel. Wy roepen dc aendagt in van die, welke in deézen wedstryd hebben inedegeyverd. Deéze leste dagen, om elf neren, lerwyl den eerw. heer Yan der Beke, in dc kerk van Sl-Maerlens, tc Yperen, bezig was met misse te leézen, is een gedeelte van hel verhemelte eens klaps met een schrikkelyk. gcdruysch op den trap van den allacr neérgestort, en zulks op eeuen vinger afstand van den dienaer. Onnoodigis liet hierby te voegen, dat zulks de geloovigen, die in de misse tegenwoordig waren, groolelyks verschrikt lieéft, en byzonderlyk den priester en den dienaer, welke op eene voor zienige wyze van eene onmiddelykedood bcwaerd zyn geweést. Den elektrieken telegraef, welken onder de zee doórgaet, zal welhaest in pratyk worden gebragl. Eene fransche-engelsche kompagnie word op dit oogenbiik te Londen ingerigt om dus- danige gemeenschap daer te stellen lusschen Douvics en Bou logne. De twee uyteyndender onderzeesche linie zouden gesou- deérd worden aen de liniën van Parys en Londen, zoo dat hel nieuws van Londen in eenen mimici le Parys bekend zou weézen en wederkeerig. Het scliynt dat 50 duyzend ponden sterlings voldoende zullen zyn om dit nieuwslagiig werk le voltrekken, welk maer vier of vyf maenden zou moeten dueren: zoodal den elektrieken telegraef lusschen Londen en Parys in de aen staende juny maend reeds zou kunnen werken. LANDBOUWERS-ALMANAK VOOR 1850. My zyn altyd van gevoelen geweést, dat de vlaemsche letter kunde, om waerlyk nul le stigten, zich tol hel volk moet wen den, en in volksboeken onderrigt moet verspreyden. Die waerheyd verstaet den uytgeéver Deprez-Parent, beter dau eiken anderen; hy houd zich niet anders bezig dan met het verspreyden van goede en nuttige boeken; niet juyst die, welke aen de kinderen in de schóól worden ter hand gesteld, als die welke den man, in meergevorderden ouderdom, eenige aenge- naeme en nuttige ueren lael besteéden. Den Landbouwers Almanak, welken hy onlangs uytgegeéven hééft verdient allezins de aendagt van eiken landbouwer; het boeksken kost slegts 25 centiemen; en m plakalmanak 10 centiemen;eenen almanak is een nuttig en zelfs noodzae- kelyk meubel in een huyshoudeu, en met de byzondere artike len vóór den landbouw, die het Qengekondigd boeksken vervat, zal het vóór eiken landman eenen nuttigen leydsman zyn. Sierlyke plaelen van nieuwe laudbouwluygen, geéven hel bovendien een zeer fraey voorkomen. Het gouvernement lieéft den aengekondigden almanak by uyldrukkelyken zendbrief, dóór al de gouverneurs, aen de plal- lenlandsche gemeenten doen aenbeveélcn. VERGAEN DER AGNES. Het schip Agnes, kapitcyn Arensleld, van New-York met tabak en passagiers naer Breinen bestemd, is, volgens brief van Texel van 20 deézer, den voóri- gen nagt benoorden de Koog gestrand, vol water geloopeu en zal weg zyn; van de ekwipagie, bestaende uyt 22 man, is den kapiteyn en 12 man en van dc 41 passagiers slegls 7 persooneu dóór den reddingsboot van Cocksdop, met groot levensgevaer geredenkele lyken zyn op strand aengedreéven, benevens eenige vaten tabak; ook hóópte men nog van dc tuvgagie te bergen. Nopens het verongelukken van de russische fregat Agnes kapiteyn Ahrendsfeldt, op de texelsche stranden, achter de Koogjjp Texel, verneémen wy nog, dal de bemanning bestond uyt 65 koppen, waervan 44 hun graf in de golven hebben ge vonden de ekwipagie lelde 22 koppen, van welke 12, waer- onder den kapiteyn, met levensgevaer dóór den reddingboot gered zyn; 41 passagiers waren aen boord, waervan slegts 7 behouden aen land zyn gebragl; het schip, komende van New- York met eene ryke lacding, was bestemd naer Bremen en bad eenen diepgang van 17 voelen; van de zeer ryke laeding zal slegls weynig geborgen worden. Onderscheydene lyken zyn reeds aen de texelsche stranden aengespoeld. Men schryft uyt Oostende. Wy zyn gelukkig heden .stellig te mogen verzekeren, dat de visschers-sïoep van Ileyst, welke men zeydc in bet laelste zee tempeest vergaen te zyn, in Blan- kenberghe binnengeloopen is. Het gerugl van het vergaen deézer sloep was veroorzaekt geworden dóór de lange afweézigheyd van dit vaerluyg, hetwelk reeds dry dagen le voóren te Ileyst moest terug geweést zyn. Hel laetstc tempeest lieéft de wcynige netten, welke de ongelukkige yisschers van Blankenberghe nog in zee konden brengen vernietigd. Eenen schepen, uyt die stad te Brussel aengekoinen, om de ministers deézen ongelukkigen toestand te doen kennen, lieéft geen gehoor kunnen bekomen. Den geheelen raed van Blankenberghe zal naer Brussel trekken. eene nieuwe plaeg. Wat mag dit zyn, wat nieuwe plaeg slaen wy te wagleh?Wy hebben in kort al zoovéél plaegen onderstaen, dat men er schier geenc nieuwe kan uytviuden cn noglans is het zoo; men kent de plaegen van Egypten; men kent al de plaegen, die sedert, hel mensclidom hebben overval len welnu, al die plaegen zyn niets by die welke vóór onze deur staet. Spréékt van geenen oorlog, spréékt van geene pest spréékt van geenen dueren tyd, van brand, overstroomingen, aerdbeévingen, revoluliën, enz., dat alles hebben de mensehen reeds ondervonden, en zy zyn er van doorgekomenmaer de plaeg die nu acnkoint, dreygl heel bet menschdom weg te sleépcn. Maer, myn God, welke is zy dan, dat wy toch onze voórzor- gen neémen, indien liet mogelyk is. Onmogelyk, zy is niet te keeren of.le weêren. Is zy vremd cn zeldzacm, zy zal des le heviger zyn. En, indien ik dan toch moet, zoo zal ik ze maer noemendie plaeg is een aenstaende vrugtbaer jaerSedert 8 dagen léést men in veéle dagbladen, dal dóór den invallendeu vorst, liet ongediert op landen versterft, dat den oogst zich goed voordoet, en, zeggen die bladen, indien wy dit jaer noymacU- zoo vrugtbaer jaer hebben als de Iwce laclslcwat moet er dan van geworden Onze lezzers, die maer al le wel met de goede reden bekend zyn, zullen moeyelyk die tael gelooven, en zoo luyd nogtans de Jeremia's klagt van de Emancipation. Dat men ons bedreyge met dueren tyd, dat kan er dóór; maer met een vrugtbaer jaer! mynen God, wat moet er van komen Ja, leézer, zoover gaet de winzugt van zommige menschenzy vreezen dat den oogst overvloedig zyn zal, dat daerdoór de graenen goedkoop zullen blyven en dus de huerders niet gereed de zwaere huerpagten zullen kunnen betaelen. Ziedaer de plaeg die zy vreezen. Dea hemel bewaerc ons die vrees te verKooren.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2