DEPOT IiVFAt'TF. VAN EENEN IlllETELLE. Edieil a Till Oil duyvel, wieilS broek op de beeuen vallende inaer een weyuig opgehouden is by middel van eene dikke koorde die Item voor gordel dienl, is vóór de reglbank gcbrtigi onder de dobbelc betigling van bedelaryen landloopery. Uy uoeiulzieli Pclluant, en verklaerl geen ander auibagl le kennen dan werkman geweest te hebben in r.yn dorp. President Waerom hebtgy uw dorp dan veriaeten? Peli.uantAh daer is geheel de zaek... 'T is eene beestig- beyd die ik gedaen liebbe. Piiesident. Gy hebt vastgehouden geweest voor bedelaery en landloopery. Pei.le.uit Ik moet getuygen dat dit waer is. President. Dewyl gy bier geen werk hebt, waerom keert gy naer uw dorp niet terug. Peeluant ik kan niet in den staet in welken ik my bevinde. Piiesident Hebt gy eene gebrekkelykheyd Peli.eant 'T is al veel slegler ik heb geene bretellen. Piiesident Hoe? wat komt gy te zeggen? Pei leant 'T is de waerheyd... Myn broek die valt altyd af. Het is my onmogelyk van eene reys van 57 ueren te doen met «ene broek die my allen oogenblik op de hielen valt. President Dat is eene wondcrbaere verdediging? waerom beb gy gebedeld Pei le ent Om le kunnen bretellen koopen om naer myn land weder te keeren. Het tribunael geene andere antwoorden kunnende verkrygen, steld hem vry van landlouper; veroordeelt hem lol24 ueren gevang voor bedelary, en wilt dat na verloop deézer, by in ecu bedelaers-werkbuys gesteld worde. DUYTSCHLAND. Den sneeuwval in veéle slreéken van Uongariën is in de laetste dagen zoo hevig geweest, dat veéle dorpen bedolven liggen onder den sneeuw. I)e oudste persoonen herinneren zich niet ooyt dergelyke sneeuwmassa gezien te hebben. ENGELAND. LONDEN, 21 december.—Tot een bcwys van de massa eetwaren die geduerende de Kersdagen hier worden geconsumeerd, moge dienen, dat alleen van gevogelte door eenen enkelen poelier, met behulp van 45 bedienden, le Londen in den nagt van laetstlcdeu vrydag 4000 ganzen en 4500 eenden, kalkoenen, «nz., zyn gedood; enkele deézer ganzen woógen 20 a 25 pond. FRANSCHE REPUBLIEK. exitvs, 21 december. Terwyl den Constilulionnel en ver- scheydcue andere dagbladen van het Llysée eiken morgein! Iier- liaelen, dal 11. binnen kort naer Hoornen terugkeert, blyven de legiliinistische en godsdienstige dagbladen bcweêrenj dat den 11. Vader zyne terugkomst onbepacld verdaegd beeft. .Men zegt, dal Pius IX groolelyks verbitterd is legen Louis Napoleon en bet fransch gouvernement en dat by stellig aen generaei Paraguay d'llillicrs verklaerd hééft, niet naer de eeuwige stad lé zullen lerugkceron, zoo lang de fransche troepen te Roomen zouden blyven of ten minsten zoo lang zy onder bevel van eenen franschen generaei zouden slaen. Den II. Vader wilt niet dat al de Fransche uyt Hoornen vertrekken, by wilt slegts hun getal verminderen eu ze afhankelyk maeken van de pauselyke commissie, die ten zelfden lyde een spaensch korps naer Roo- ineu zou doen komen, om er de rust le handhaeven. In het arrondissement Miicon is eene acnzienlyke familie in groole droefheyd gedompeld. Den 42 deézer is een knnepje van I) jaeren, den eenigen zoóu van den heer de Sainl-Cyr, op het kasteel d'Arcy, in de gemeente Vindecy, door zynen leer meester met een knuppel doodgcslaegeu. Men meent te mogen acuneémen, dat hetiu eenevlaeg van zinsverbysteriuggesciiied iswaervan men reeds vroeger de verschyuselen by hem waerge- noincn had. Na de volvoering van hel feyl hééft liy zich zeiven door middel van een scheermes hel leven benomen. Dat uit kind, hetwelk met eenen vluggen geest, een schoon uylerlyk en eene zeer goede inborst paarde, de vreugde eu de verwagling zyners ouders was laet zich liglelyk denkeu, hunne rvkdommen maeklen hun deézen eenigenerfgenaem bovendien dobbel duer- baer. Ten eynde niet van hem te behoeven le schcyden, hadden zvvoór hem eenen onderwyzer in buys genomen, van wiens kunde en braefheyd zy de beste geluygeuisscii ontvangen had den en wel van dry acnzienlyke faniiliëu, in welke hy met succes de zorg voor de oplcyding der kinderen gedraegcu had. Het jongetje beminde ook zynen meester en deézen stond in vry hooge agting by de ouders, zoodat men zich den schrik en de'veibaezing kan voorstellen van de moeder, toen zy, om dry ueren op de sludeérkamcr komende, om gouverneur cii leerling tot het middagmael te noodigen, haer kind uytgestrekt op den grond en den gouverneur in eenen afziglelyken plas bloed vond liggen. Men moet zicli de vrouw zelve, die alleen le huys was, zoo wel als den heer Saint-Cyr, eenen man van zeventig jaeren, des avonds met eenige geschenken voor zyn zoontje le liuvs komende, vóór den geest brengen, om ecnigzins over hunne gemoedsgesleldhcyd en verlwyfeling te kunnen oórdeelen. Lr is dóór den heer Corne, iu den uaem tier kommissie van openbaeren hystand, een zeer belangryk verslag aengeboó- den, betrekkeiyk de bescherming van de jonge gevangenen. Het aengeboiicn wetsontwerp licéft lot doel de jonge lieden, die eens van den regten weg zyn afgeweéken, aen de inael- schappv als goede burgers terug le gcéven, dóór er ten platte lande brave werklieden van te maeken, in plaets van ze in de groote steden aen nieuwe verleyding bloot te stellen. Volgens de optelling zyn er ongeveer 41 a 12,000 kinderen, die in de gevangenhuyzen van Vrankryk den eenen of den ande ren mistap boeten. liet gouvernement zou in ieder depar tement de bescherming der jonge gevangenen aen de openbacre ondersteuning toevertrouwen. Degeéne die eene veroórdecling van zes maeuden tot twee jaer ondergaen hebben, zal men op koloniën plaelsen om zich in den akkerbouw le oefenen. Daereuboven zou men op hel grondgebied van Algeriëu eene ef meer korrektionneéle landbouwkoloniën inrigten, waer men de jonge gevangenen zou brengen, die tot meer dan twee jaeren verweézeti zyn of zich in de verbelcringskolouiën aen weder- spanuiglicyd zouden schuldig gemaekl hebben. Al de leden der famillie Bonaparte doen thans wéér hun wapenschild op hunne ryluygen schilderen. Het berugt vlugschrift van Ledru-Hoilin is liians ineen bockskeu herdrukt, waervan inen er honderd in zynen zak kan draegen. Dit boeksken is op 5 a 6 honderd duyzcnd exemplae- ren gedrukt en word tot 6 fr. toe verkogl. Het groot feest, dat dóór prins en prinses Callimaki in het ouoinansclie gezantschap gegeéven wierd, had een geheel politiek karakter. De oflicieéle persoonen en liet diplomatisch korps waren by hetzelve aenweézig. Men is een oogenblik onge rust geweest over de afweéziglieyd der afgezanten van Rusland en Ooslenryk. Die twee diplomaten zyn egler ten 11 ueren aengekomen. Men is algemeen te vrede geweest over de tcgenwoórdigheyd van den heer von Kissclelf. Men lieéft opgemerkt, dat hy zeer welwillend was ten opzigte van den turkschen gezant. De heeren Molé, de Monlalcmbert, Leon Faucher, Wolowsky, woonden die soiree by, waer geheel de politieke wereld van Parys aenweézig was en die eyndigde dóór een iuysterryk concert. Den president der republiek was afweézig en wierd slegts door eenige zyner aides-de-camp vertegenwoordigd. Het gouvernement van Lucerne hééft, naer een dagblad zegt, aen de fransche overlieden doen vraegen, dat men den heer Guizot, ex-minister van buyleulandsche zaeken eene ondervracging zou doen ondergaen, aengaeude de diplomati sche betrekkingen die Hissclicn Vrankryk en den Sonderbund bcslaeii hebben. parys, 25 december. Men spréékt van de kandidatucr van prins de Joinville, by de aenstaénde kiezingen. Men spreekt van hel aeustaende verschynen van een vierdeelig werk, dat zou geschreéven zyn dóór den ex-koning Louis-Philippe en gctileld is: 4 8 jaeren regeer in;/. Heil zegt dal van den nieuwen roman van Eugene Sue, Us mysteres du peuple, niet minder dan 2400 exemplacren, a 40 fr. per exemplaer, reeds verkogl zyn. Evenwel licéfl hy reeds in den Journal ilcs Débuts vóór feuilleton geslaen en zyn er reeds twee of dry nytgaeven geweest vóór leeskabinetten. Naer men zegt, hééft Abdol-Kader, die.dagelyks dóór zyne taclmannen de fransche dagbladen doet verladen, met eene groole belangstelling de inlichiingcn aenlioord over liet beleg van Zaalcha. Hy beeft zelfs by bet verneénien van de inneéming dier stad, zyn inwendig spyt niet kunnen verbergen. Men zegt, dat de heeren Rothschild, broeders, zich deli- nilief met de romcynsche leaning belast hebben. Den Kersnagt is rustig te Parys voórliy gegaen; egter is het waer dat in de straelen omtrent zoovéél 'policie-ageiilen waren als wandelaers. Macr in de straetcn heersehle die vro- iykheyd niet, welke anders dezelve vervulde. Is liet volk wvzer, stiller, of mismoediger en armer geworden kies, tusschen beyden. Eene dohbele zelfmoord hoéft plaets gehad. Sedert lang beminde eenen jongeling een meysje; macr zyne familie was legen dit liouwelyk. Beyde besloólen te sterven. Deézen mor- gend wekte de rust in zyne kamer de aendagl op, en toen men de deur opende lagen beyde dóór den koóldamp verstikt. Op de tafel lag eenen brief, waarin men las: Vader, gy hebt u be- droógenik wyt hein nietgy handelde voor myn welzyn, volgens u gedagt. Liever sterf ik met liacr, dan zonder haer te leéven. \\y zullen elkander daer boven wederzien. Te Loire-le-Cbateau is een yselyk ongeluk voórgevallen. Een lienjaerig kind werkte iu een suykerfabriek van den beer Sohier. Te naby een rad gekomen zynde, wierd liet ligchaem rond geslingerd, en zoodanig verbryzcld, dat liet vleescli er by stukken afhing. Egler is bel nog niet overleden. Toen den vader Fonlenelle geheelen, eenen braeveu en werklievenden man, dit nieuws vernam, was zyne sniert, zyne wanhoop zoo groot, dat by zieli eenige dagen daerna gezell'moord beeft, op dezelfde plaets waer zyn kind getroffen was eu dóór hetzelfde rad. TYRINGEN UYT ITALÏËN. Het pauselyk gouvernement heeft thans toegestemd liet kon- trakl, aengegacu tusschen de Dank en de romeynsciie republiek niet als eene leening le aeuzien, maerals cenc uylgcéving van papieren mum, bevolen dóór liet Gouvernement. Diensvolgens zou liet kontrakt op 65 p. c. gebragt worden. Roomen, 10 december. Men leésl in il Nationale Z. II. bad, naer men verzekert, aen den franschen generaei beloofd binnen kort naer Roomen terug le keeren, indien Vrankryk hem onmiddelyk 4 milliocn wilde lecnen, zyn gezag in de hoofdstad der pauselyke slaelen wilde afstaeó, 'liet grootste gedeelte der fransche troepen uyt Roomen doen vertrekken er slegts een kleyn garnizoen toetende. Generaei Baraguay d'HIlliers zou, naer bet schvnt, eerst die voórwaerden aengenomen hebben; doch vermits Z. H. eyschte, dat die voórwaerden onmiddelyk zouden uytgevoerd worden, zou den generaei geantwoord hebben, dat die vraeg eenen smaed was vóór de fransche natie en dat liet daerenboven in zyne magt niet was dezelve in te willigen. -Men schryft uyt Pesaro aen den Obscrvalore Romano De aeuvallen tegen de koeriers en de diligenciën dueren voort. Den sloutmoedigsteu aenval die nog plaets gehad beeft, is dien van woensdag laelslleden legen eenen postwagen. De reyzigers die zich in dcnzelven bevonden hééft men meer dan 5000 kroonen ontroofd. roomen, 47 december. Eenen brief door II tiazionale van Florence aengekondigd, meld, dat den II. Vader binnen kort naer Roomen terugkeert. Volgens dien brief, zou hel program ma voor die terugkomst reeds vastgesteld zyn. De Fransche zullen, naer men verzekert, Z. II. te gemoet gaen. De betrekkingen, welke een oogenblik onderbroken wier den tusschen het pauselyk gouvernement en dit der fransche republiek, zyn thans wéér hernomen. Dezelve zyn wéér op den meest vriendschappelyken voet ingerigt. Naer bet schynt, is dien uylslag aen den heer de Itayneval te danken, die spoedig de wees hééft doen verdwvnen, welke sommige persoonen van het pauselyk bof, Z. H. hadden doen opvallen. Men léést in den A venireBy bet vertrek van den koerier was bel gerugt te Alexandriën in omloop, dat liet oostenryksch garnizoen, dal te Milanen verminderd was, te Pavia vermeer derd is geworden. Die tyding gaf aenleydibg lot verschillende gezegden. De eene beweéren, dal liet isom het fransch .gouver nement schrik aen te jaegen, de andere, dat dit ten doel heeft zich van den Piëmonl meester te maeken, ingeval van eenen europischen oorlog. Die tweede veronderstelling is de meeste waerscbynlyk. roomen, 18 december. Den nieuwen generaei opper-bevel- hebber der fransche troepen beeft deézer dagen publiek doen aenplakken, de aenbesteediog der levering van vleescli, hom en voeder voor de dry eerste maenden van 1850 en zulks vóór de garnizoenen van Roomen, Albano, Tivoli, Frascali-Vilerbe Orvicte, Civila-Caslellana en Civila-Vechia. Dit geeft ceiioe* le kennen, dat de fransche in het geheel niet voórncémens zyn llalien le verlaclen of zelfs bet expeditie-leger le verminderen. De spanjaerds welke nog in Ilaliën zyn, scbynen in bet geheel geene haesl meer te hebben dit land te veriaetendit doet denken dat monsignor Brunelli le Madrid tegen-bevel hééft doen geeven. Men léést in de dagbladen van Marseille van den 20 de cember. - Eenen brief uyt Civita-Veechia, van den 15 sep tember, meld dal den Pausden 2January aenslaende iu Roomen zal terug keeren. 1 lakbrieven, die aen de mueren gehegt zvn hebben deeze aeustaende terugkomst doen kennen - Het piëmonleésch Gouvernement lieéft in de kiezingen in plaets van zynen ondergang nieuwe kragt geput. De radikalc party is zigtbacr ter neder geslaegcn. Onvoór- zigUg en onverstandig beéft zy in den Piëmonl, gelyk elders haer best gedaen om bel land ten onder te brengen; gelukkig in lLÏe"nr"!('1 8eslaegd- De ironwliertiglieyd des Koning» en kloekmoedigheyd der mmislers liebben alle hindcrlaegèn verydeld. Overigens niemand beklaegt de gevallene radika- len, want zy zyn met alleen verwaend geweest, maer hebben daerenboven nog spreékende bewyzen van onbekwaemhevd gegeeven. Roomen. Altyd is men bet oneens over de terugkomst van den paus. Hier zegt men den deczerginds den 1 januarv verder den 18 January. Den 11. Nader zou cenc amnestie geéven Men spreekt bier van eene leening van 40 in plaets van 20 uiillioen met een Iranscli buys. Dien staet van onzekerheid kan met blyven dueren; liv dryft lot misnoegen aen. De Fransche versterken zich le «fiviia-Vecchia en de Oosleurykers concen- treeren zich in Romaniën. MERKT-BERIGTEN. N berigten de belanghebbende dat ouzo verschiliigr mei kien van lieden veel te slegt voorzien waren om z.ieli volgens de zelve te konnen regelen. De overvloedige sneeuwmassa die gisteren en deézen nagt gevallen is heelt volkoniene hindernis aen de bevoórraeding onzer merkten gesteld. AVy zyn gedwongen geweest de merkt pryzen te bieten zoo als zy de voórledene week waren aen- geslipt. By liet seliryven deézer regelen duert de snecuw- jagt aeiinoudend vo.ort en is liet onmogelyk eeltige reael- maetige merkt te houden. e b Slegts 17 zakken tarwe en 28 zakken rogge toaren giste ren ter merkt van Antwerpen gebragt. Vóór de tarwe hééft men hetaeld lo gl. 18 st. a 44 glen vuur deroaoe 7 40 a8gl. Bet. per zak of 1 4/2 heet. Er was geene haver ter merkt gebragt. Een 50tal Intypen boter zyn te koop gesteld geweest eu verkogt aen 44 4/2 tut 15 1/2 st. per kil. 1 fr. 51 cent a 1 fr. 40 cent. De aerdappelen voorlduerend zonder verandering 8 a 10 St. per 1/4 heet.. 72 a 90 centiemen. 14 BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 5 Yrouwelvk 6 HOUWELYKEN. Frans Bonton, 48 j., klecrmaeker, met Annette Van den Brempt, 42 j., huyshoudster. Frans Keykeulen, 50 j., daglooner, met Angelica De Backer,39 j., dagloonster. b OVERLEÉDENE. Petrus Van der Ween, zonderbcdryf, 69 j., Lcopold- straet. Marg. Van Bommelen, vrouwvan Petrus Frans De Logt, zonder bedryf 44 j. Maria A. Coleta Smaele egtgenoote van Philippe Jli. De Naeyer, kraemster,42 i Earmelietestraetje. Joanna Verbaste], kantwerkster' 44 j., Gendschestraet. Franeisea Bornts, vrouw vaii Carolus De Neef, zonder bedryf, 50 j., Mylbcék.Frans Spilicrs, wedr. van Maria Anna Praet, zonder bedryf 82 j., Keyzerstraet. Franeisea Virg. Droesbeke, 49 maenden, Pontstraet. DE BOUGIES DE LA COMÈTE, Chez MOENS-DE JONKER, Épicier, Grande place Alost. PRIX DE EABRIQUE Première qualité 1-30 la Ihrre 2 1-45 3 1-00 Qualitésup.encirc 1-50

De Denderbode | 1849 | | pagina 3