1849—1850. bedorvenlicyd -openlyk heeft durven beroemenHoe hel zy, wv zullen aen onzen konfrater zeggen dal wy hem al lang op het lerreya der Congregatie verwagl hebben, omdal die instelling hem, even als het bcggynhol', hel gasthuys en alle andere god- vrHglige instellingen op 't herte liggen en voor hem scherp- steékende doornen zyn die hem geene ruste laeten. Wat er van zy, geheel de wereld mag weélen dal den Opsteller van den eenvoudigen Dender-bode niet den oversten rnaer eenen der overste der Congregatie van Aelst is, en wal meer is, dat hy tlaerover irolsch is. Doch, voor wat de sermoenen bctrefl die hel Verbond zegt door ons gedaen le worden, zullen wy zeggen dat onzen konfrater mis is, en dal hy zich hiervan kan over- luygcn met eens te komen zien en hooien. Vind hy dit geraedzaem, wy zullen ons best doen om hem van onzen overslen hiervoor de loelaeting le verkrygen. Maer wat is 'i, wy spreéken hier verloóren moeyle, zulke gasten in zulke plaelscn krygen, ware verkeerde wereld.... Indien het by voor beeld, in Apostelhuyzen ware om verkens-processiën by ie woonen; indien het in zekere kunstclablissementen ware om er zich mei oesters te vergasten; indien hel in kapellen ware gelykde voorheen teeken-akademie waer zondag 11. de Vuvlste en walgelykste komedie gespééld is en waer dóór zoo menigen ireffelyken burger zich bedroógen gevonden heél'l; indien hel ware 0111 in Brussel zekere broeykasscn le gacn inspeclcéren en aldaer den groolen te speélen by al wal snood en veragte- lyk is; indien hel ware om in bokkenhuyzen en verdere slemp- kroegen le gaen zitten, dit ware wat anders, maer in eene Congregatie komen allons done dit zou niet liberael en veel te kwczelaglig zynWant wat alfairen hebt gy mei dien onnoozelen Jesuilenpraét van hun die niet goed zyn als 0111 de familiën le onlruslen, de iroonen le ondermynen en overal den twistappel le werpen.(1) Wat! in eene Congregatie komen! men spreekt daer noch van slempen, noch van brassen, noch van zedeloosheyd, elc. en gacn daer dil ons geliefkoosde dag order niet verhandeld word, dil zou dwacsheyd zyn En wat meer is, gy zond daer den Opsteller van den eenvoudigen Den- der-bode onlmoelen wiens aenzien alleen genoeg is om u in woede le ontsleéken, en wal zou hel zyn indien hy u daer eens mondelings leerde wat gy te doen en te laeten licht Maer a propos van die sermoenen die altyd over bloed han delen, onzen konfrater vergeet dat hy de grondstellingen volgt van zyne vrienden de geweézene priestersbaeters- en vervol gers die niet over bloed spraken by enkele gclykenis zoo als wy doen, maer die zich mei bloed bezoedeldenEn ten anderen, hoe is het mogelyk dat zulke kloeke gaslen die altyd de voet- vuyst- on slokargumenten legen den eenvoudigen Dender-bode gereed hebben, van eene enkele blocdliguer ver schrikt zyn?Dat zy van eenen adder zoo als den adder van Lome die voórnacmclyk in de maend january (2) gevaerlyk was, benauwd zyn, dit lact zich verstaen, want eens in zulke klauwen gevallen, geraekt men er moeyelyk uyt. V Het is wonder dat het Verbond aen zyne gefopie leézers niet wys maekl dat, als wy in de Jesuilen-Kapelle sermoenen doen wy meteen jesuilen-bonnet, stool en roket op den predik stoel staenIndien wy onzen bedorveling daer eens kreégen, hoe zou hy lagchen eenen gazetschryver in dit gewaed te zien afkomen V Onze geagtc leézers weélen dat wy over de verkenspro- eessié ccnige bemerkingen gemaekl hebben over de dood van den H. Joannes elc. Nu; het Verbond hééft die bemerkingen willen irolseéren en heél'l dezelve in zyn lactsle Nr afgekon digd, maer het hééft zich wel gewagt van de stof mede le deeleu wacrop wy die bemerkingen gemaekl hebben, zoo dat dit arti kel een ligchaem zonder hoofd is. liet Vcrjmul moet waerlyk met zvne leézers den spot dryven met aldus te handelen. Wat zegt eenen redelyken meusch die over eene zaek cnkclyk de antwoord krygt terwyl hemde vraeg onbekend is? Kan hy oórdeelen of de antwoord .gegrond is-of niet Nogtans dit doel het Verbond met zyne leézers, helgeén ons met reden doet onderstellen dat hel bedugt is den inhoud van ons artikel af te kondigen. V Als eenen onbeschoftcn stouter ik gelyk Snverdis in den gemecnleraed zyne tcgenstreévers mag hekelen, dan is hy den man omdal hem niemand mag tegenspreéken, maer kwam hy eens in de Jesuiten-Kapel, hy zou met ons af te rekenen hebben voórnacmclyk wanneer wy* in ons prcdikanlengewacd zou den zyn. V He Apostels uyt. hel smeèrhuys hebben goedgevonden hier en daer de wacrheyd van de verkens-proccssie te verbloe men of te loochenen, maer 't zy dat zy hunne rollen vergeélen hebben, 1 zv dat den Dender-bode al te wel onderrigt was, de mannen hebben op verschillige plaetsen de zaek zeer verschil- lig verteld, doch wat de verkens-leeder en bcggynenkleeding aeng&cl, daervan zyn zy te zeer overluygd. Hééft Smcrdis mis schien in den spiegel niet gezien, of hebben wy eens ie véél jau of tra-po geschreéven, dit zou konnen mogelyk zyn, maer altvd1 is bot en blyfl het waer 'l géén wy geschreéven hebben. Wat moest het toch aerdig zyn eene zoo lompe verkleedde beggyn op eene vcrkonsleeder ie zien rondgedraegen worden ii propos van die verkleedde beggyn. wyraeden (Jeuuian aen een beddeken van die beggyn en-soort te zacyèn, an als zy zullen uylgckomcu zyn, zou bv nog kans hebben van groote juffrouw op 't bcggynbof le konnen speélen! 't is misschien daerom dat er zoo ernstig gewerkt word om het beggynhof hier af te schaffen. Is bet een Ireflëlyk man die den eenvoudigen Dender-bode op straei zou aenspreéken en hem bedrcygen met schoppen en slaen Is hel een moedig man die, als den Dender-bode voor deéze onbeschofte maer ydele bedreygingen zou Myvcn staen zonder (i) Zulke dwaesheden schreef hel Verbond over een paer jae ren over EE. PP. Jesuiten welke een weynig daerna lot in de wolken door dil zelfde schandblad verheven tuierden. (ij fcr gelegcnheyd der maend january die eertijds aen Janus was tocgcwydwcnschen try zynen ramplacanl véél geluk over zyne acnslaen.de inbezitneaming van zeker voórzitlei schap waer- 4ucr wy nog een woórdeken le lossen hebben zich eenen duym te verzetten, dan lafherliglyk al knerstan- dendc in een apostelhuys zou binnentrekken Zou zekere zeepscherf wei denken dal stoolcn of stampen zou vergenoegen om waerheden le wederleggen Wy oórdeelen die zeepscherf daervoór onnoozel genoeg, maer, oppassen is de boodschap, zegde den advokael De Soutcr, en dit grondslelsel raedeu wy dringend aen die het noodig hebben te weéten. V Het Verbond hééft in zyn leste Nr aen zichzelven eenen brief geschreéven waerin bet zyn eygen zeiven zoo lyn bewie rookt dat hel moed gééft om hoóren. In dil merkweérdig stuk noemt onzen kou frater zich den vucrigenvoörslaendcrdcs lichts, vyand van alle dompery, verkleefdby diepe overluyging acn liet staelsbcslucrvrede- en vollcslievcnd, rondborstig en reglveêrdig godsdienstigtreffelyk, aglbaer, verstandigimmers hy gcéil zich wel clfendcrlig goede hoedaenigheden die waerlyk curieus zyn om leézen en die hem alle zoo wel passen als een stinkend vischwyf zou passen in eenen wclriekenden patissierswinkel. Maer waerom zich zeiven zoozeer gepreézen.zal men vraegen? en wy zullen antwoórdeu datslegte waeren moeten gepreézen worden om de koopers te konnen foppenDoch wat er zeker is, is dat liet uylgefopl is en dal onzen konfraler zich mag uyigeéven al warg hcl voor eenen nieuwen hcyiigen, dal er den lip van den vuylen vossen sleérl locli allyd zal uythangen. Niettemin dient dcézen brief 0111 zich zeiven op te wekken den eenvoudigen Dender-bode gerust te laelen en tegen hem al die leugens, verkeerde uylleggingen valschhcden elc. elc., niet meer in te brengenZou dit berouw opregt zyn? VVygelóovcn zulks niet, maer wy gevoelen dal de pyp van onzen konfrater uvtgerookt zynde, den man niel meer hééft om ze te vullen en dus alleenlyk nvt nood de vaen zou stryken, uictlegenslaende geheel zynen a'dvokaeleu- vrederegters- en notarisopsiel. Wy zullen dit afwaglen. Men léést in hel Verbond van Aclsl: Op morgen, zondagzullen in het lokacl der oude leekcna- kademie alhierdoor looncelspelers van onderscheidene schouivs burgen van Brussel, eenige uitgelezen stukjes, ten behoeve van den armen dezer slad, ten looncclc gevoerd worden. Ter zclver lyd mogen wy onze lezercn aenkondigen dat deze arlislen besloten hebben gedurende dezen winter eenige representation te geven, en dal wy aldus de gelegenheid zullen hebben eenige onzer verdrie tige winteravonden mei genoegen doortcbrcngcn. De uytgeleézene stukjes waerover onzen ligzinnigen konfraler op voorhand geóórdeeld heeft, zyn, naer wy vernomen hebben, in geener voege van smaek gewcést, 1° omdat zy verre van zeddyk of leerzaem le zyn, vuyl en zedekwelsend waren; 2" omdat de akleurs zoo sober waren, dat men ze algemeenclyk vóór dè knoglcn der theaters beéft genomen die soms hunne meesters hebben zien repeteéren! Misschien zullen die stukjes aen de smaekeloose opslellers van 'l Verbond behaegd hebben omdat er rollen in gespeéld zyn die zeer wel geleéken aen die welke Smerdis in de verkensprocessie gespeéld hééft, en welke rollen het Verbond acn de Apostels aenraed voorltezellen. Wy hebben nog niet vernomen dat er iets van de opbrengst der fa 111 euse komedie in de armkas gestort zy, doch wy.zullen dit onderzoeken en onze leézers mededeclcn of de slimme verbond- mannen niet een fopperytje zullen aen te stippen hebben. De Kamer licéfl voor 15 dagen vacancie genomen en zal dus van deéze maend maer de helft zilling houden. Er zyn 408 representanten die elk 200 vette guldens per maend opstryken; zal deéze halve maend hun afgetrokken worden? Voorzeker neenDe Belgen hebben geld genoeg om aen ryke menschep, elk 100 nederlandsche guldens vóór nieuwjaersgifl le schen kenDeéze vacanlie zal aen 'l land twintig duyzend fran ken kosten. Het jaer 1849 is geëyndigd en 1830 is begonnen; 1849 Is ryk in gebeurtenissen geweest welke niemand zou willen zien vernieuwen omdat zy in menig land, in menige stad, in menige familie, wouden gelaeten hebben welke den tyd en dcszelfs Meester alleen konnen boelen. Vermogten onze wenscben iets op 1830 en volgende jaeren, wv zouden volgeêrn zien dat den Heer ons en alle natiën" bevryde van oorlog, ziekte en andere geessels met welke de volkeren gekastyd zyn geweest; vermogten onze verlangens iets, wy zouden wenscben dat de gou vernementen hunne onderdaenen wel en regtvcêrdiglyk zouden bcstueren, en dat de onderdaenen uyt erkentenis eene opregte vaderlandsliefde toonen; wy zouden wen scben dat godsdienst en zeden geëerbiedigd worden en erkend als de grondzuylen van 's menschens waer geluk; immers wv zouden aen elkeen den voorspoed wenscben die hem kan nuttig en profytig zyn. Deéze lactsle ge voelens drukken wy met een goed bert voórnacmeiyk jegens onze geagte leézers uyt, jegens hen, zeggen wy, die ons met zoo véél welwillendheyd ondersteunen; mogte den Hemel deéze onze welgemeende wenscben inwilligen, wy zullen ons des wegens gelukkig agten en by voortdueri'ng de genegenheyd onzer agtbaere inschry- vurs tragten te verdienen. Opcnbaere Zitting van den Stedelyken Rued. Gisler avond was het openbare zitting. De zaeken welke als dagorder stonden, waren 1" den budget der burgerwagt vóór 1850; 2° den budget der teeken-akade mie 3° eenige toelaetingen acn liet bureel van Wefdue- dighevd betrckkelvk zommige overgeschreéden kredieten van 1848, en 1849.' Vóór wat den budget der burgerwagt betreft, daervan zullen wy niet véél klappen aengezien hel meeslendeel der geldsommen besteed wordende aen traktementen van zommige officiers, deéze zaek in 't ge- heym is afgewerkt. Wy zouden vóór ons en vóór dc belanghebbende van dc stad wenschen dat dien budget in 't breed zou uytgelegd worden op dat eiken schat- pligtigen weéte wat er van zyne penningen gewordc. Dan zou men konnen zien of het Verbond geloógen heeft of niet. Ilct bygevoegd verslag van de afzonderlyke stads-com- missie met bel toezigt over de hospicen belast, is ver- scheénen, maer het is zoo raer om krygen dat wy ons het zelve niet hebben kunnen verschaffen; zouden ermis- schien secreéten in staen die wy niet mogen kennen of zou bet Verbond bet eerst met trommel en muziek moe ten aenpryzen eer men bet zelve aen't publiek durft overleveren. Wy wagten tot binnen acht dagen. Men scliryft uyt Audenaerde <lat er aldaer eene petitie aen de kamer in ontloop is ten eynde liet leger op den tegenwoórdigen voel te houden. 'T is te ltoópen dat de kamer op dergelyk stuk geen agl zal slaen en dat zy den ininislerieélcn trek zal gevoe- gen. Wy konnen maer moeyelyk uylleggen waerom ons ministerie zoo zeer voor zwaeidyvige budgetten kan genegen zyn, daer liet deéze zyn die het volk verpletteren. Te Audenaerde zyn welligt eenige minislerieéle slaeven die niet alleen vóór 2" maer wel voor 50 millioencn oórlogsbudget zouden petilion- neéren, en dus hoeft de kamer op haere hoede le zyn. M. Edouard Monfils, priester in 't semiuarie te Gcnd, is tot leeraer der latynsche lael in 'tcollegie te Geeraerd»- bergtn benoemd. M. J. B. Olte, onderpastor le Audeglicm, is lot onder pastor benoemd van Sl. Marlinuskerk te Gend ex tra murot. M. Verbeek, priester in het seminarie, vervangt hem te Au- degliem. Er is te Brussel een nieuw satiriek weekblad, onder den titel van Manneken-Pis, verscheéncn. In dit weekblad leest men: In den loop der verldene week, vroeg M. C.. in de kamer het wóórd, en bet wóórd wierd hem toc- gestaen. Den gedeputeerden treed de tribune op, en men roept: Stil! mynheeren! Den redenaer maekt majes- tuenzelyk een glas water met suyker gereed, drinkt het uyt, en treéd de tribune af. Had gy niets te zeggen? vroeg hem den voorzitter. Ik bad grooten dorst, antwoordde M. C... en zie daer alles. De beweéging der haven van Antwerpen in 1849 mag aengestipt worden als volgt; De aenkomsten vertoonen een tolael van 1668 schepen, inhoudende276,443 tonnen; dat is 526 schepen en 70,382 tonnen meer dan in 1848. De nationale reedery beéft tot deéze vermeerdering niet véél bygedraegen; want van de 1668 aenkomsten waren er slegls 242 belgisehe en 1426 vremde. De merkweêrdigsle vermeerderingen in de aen komsten hebben plaets gehad in de schepen uyt het Noorden, het eyland Cuba en de Platadaerentegen zyn de acnvoercn uyt Turkyön en de Zwarte-zee geweldig gevallen. Van de vertrokken schepen waren er 1513 ge bieden en 516 ongelaeden of met ballast. Het getal der vertrokken landverhuyzers hoéft zich niet opgebeurd; maer wel dat van de passagiers per stoomboot aengekomen. Het schip Sailor Prince, dat met 400 uytwykelin- gen van Liverpool naer New-Orleans zeylde, beéft op dc kusten van het eyland Canium schipbreuk geleéden. Het bootsvolk hééft met de grootste moeyte de reyzigers op het eyland kunnen brengen, waer zy verscheydene dagen aen de yslvkste folteringen van koudeen honger tenprooy geweest zyn. Den eersten dag zyn er dertien bezweéken. Den heer Itogier, minister van binnenlandsche zaeken, is- gemagligil, de orde teekens van grooot-kruys van dc Poolstar van Noorwegen en den Ërnestiner lak van Saxen te draegen. Deezer dagen is te Rrussel overleden, den deken van dc belgisehe uytgeévers van dagbladen en eenen der stigters Tau het leesgezelschap, den heer M. E. Rampelberg. Dien beer sligtle in 1814 den Journal de la Bflyique. Hy was by zyn« dood, 76 jaeren oud. Nimmer beéft men le Brussel zoo véél meubcl-vcrkoo- pingen gezien als thans. Behalve eene menigte verkoopingen, door sterfgeval lei) veroorzackt, licéft de likw idatie der mact- schappy Delise en C' de verkooping te weeg gebragt van de overgreole menigte meubelen, welke in den bazar der Keyzer- rinnc-slract waren. Reeds heeft men daer geduerende tien dagen publieke veyling gehouden. Men bemerkt vooral het goedkoopc der voorwerpen. Men scliryft uyt Brussel, 2 january: De receptie van liet hof is nimmer zoo Juyslerryk geweést als gisleien. De gecons- litueérde korpsen, de verschillende burgerlyke en militaire overheden, de groole korpsen van den staet waren lalryker dan ooyl bv die ollieieéle pleglighcyd. Onder de voórua'eme vremdclingen lelde mende familie von Metternich. Den koning hééft vermeend de demissie van den burge meester van Gend niet le moeten aenneénten. Den heer de Denterghem zal dus in zyne functiën blyven voortgaen. Eenen bundel bankbriefjes, welks weerde beliep tot. francs 2331,33, is den 1 december gestolen geworden, op eenen wagen, die van Brussel naer St.-Nicolaes ryd, onder het gelevde van den voerman De Smel-Yan den Bossche. Al de onderzoe kingen, om den daeder der liefle te ontdekken, waren vruglc- loos gcbleéven toen deézer dagen M. den pastoor van llanuuc, den voerman De Smet dééd waerschouwcn, dat hy, door eenen. onbekenden persoon, gelast was hem de gestolen geldsom tem» te bestellen. Den voerman beéft, zoomen begrypt, niats hacsli- gcr gehad dan. aen de uytnoodiging le voldoen, cn hel bundeltje hankhrieven is hem inderdaed, door tusschenkomsl van den. aglbacren beer pastoor, ongeschonden terug gegeéveu.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2