BERIGT. BERIGT. In de zitting li december, heeft M. den minister van iusticieaen de kamer voórgedraegen een wetsontwerp houdende herziening van het eerste boek der strafwet (Code pénalj. Die herziening begonnen in 1854 onder het ministerie van M. Lebeau die toen een ontwerp van wet had voórgedraegen, is vollediger en nog meer overeenkomstig gemaekl met de zeden des tyds. De commissie welke het gouvernement met dat werk gelast had, hééft zich met veel zorg van haere taek gekweéten, en al haei'e voorstellen zyn dóór het ministerie aengenomen, behalve dceéne welke de" leévensduerende opsluyting afschafte, liet behoud van die schikking zal kunnentoelaeteö het zeldzaemer toepassen der doodstraf. Onder de voórnaentste verordeningen van het nieuw ontwerp, bemerken wy het afschaffen van den dwangarbeyd, van de pronksfelling, van de deportatie, van het ballingschap, van de vervalling van het burgerlyk regt en van de dood als burger (mort civile.) De halsreglingen zullen moeten gedaen worden binnen in den omtrek der gevangenis. Op die manier zal men aen het volk onttrekken een afschouwelyk vertoog, hetwelk tot nog toe geencn gunsligen invloed op deszelfs zeden gehad heeft. (Indépendance.) De slad Geeraerdsbergeu lieéft cene vrouw van eene buylengewoone vruglbaerheyd de vrouw van Jan De Keyzer beeft haer dry-en-twintigste kind-op de wereld gebragt. Byal- dien God aen De Keyzer iaeter een 24c kind vergunt, zoo is hy voórneémens den Koning ie vraegen om peter te zyn. Op Kersdag wederom lieéft een groot ongeluk de slad Diesl getroffen. Twee kinderen, van 44 en 16 jaereu, waren op de wateren van 't Kasteel aen T schaelsenryden, toen een hun ner door de dunne yskorst school. Zynen makker ziet het en snelt er been, om hem hulp te brengen, doch het ys breekt onder zyne voeten en beyde verdwynenEenige aenschou- wersvan dit looneel haelen hacken, touwen en ladders aen, en de drinkelingen worden opgehaeld, doch eenen had lotael opgehouden te leéven; den tweeden wierd door de heeren Smilz, Van Everbroeck en Snieders, geholpen door den heer professor La Garde, alle mogclyke hulp toegediend ook den eerw. heer Soubert, onderpastoor der parochie, was op de plaets der ramp toegesneld, doch het was te lact; alle leven was verdweénen. Demcrbode.) Men schryft uyt Luyk, 27 decemberDen veroordeelden Beaumont, wiens ontsnapping en wederaenhouding wy gemeld hebben, heéfl gisteren om 11 ueren tc pronk gestaen. Terug naer zyne gevangenis gebragt en in zyne cel gezet zynde, heéfl dien booswigt den cipiersgast Yerzogteen glas water vóór hem te gaen haelen. De afweézendheyd van dien oppasser te baci neémende, heeft hy zich met zynen halsdoek en zynen bretel opgehangen. Den cipiersgast is vervolgens terug gekomen, en den gevan gen ter prooy vindende liggen aen de sluyptrekken welke de versmagling voórgaen, heéfl hy het strop daer Beaumont aen- liing doórgesneéden. Deéze pooging lieéft geen ander gevolg gehad. Dewyl den misdaediger, naer men zegt, wel geèélen en gedronken hééft, alvoórens hy deézen morgend naer Gend vertrokken isalwaerhy zyne Straf van lcévensduercnden dwangarbeyd gaet onderstaen. Men heéfl te Brugge lydingen ontvangen van de vyf brugsclie jongelingen die eene reys naer Californiën onder nomen hebben, liet schip op welk zy zich bevinden, heéfl véél in den laclslen storm te lyden gehad, is moeten terug keeren naer Falmouth, en is die have moeten binnen loopen om hersteld en gekalfaterd te worden. Het schip zal moeten «elost worden, zoo dat de PHncessc Charlotte ten minsten zes weéken te Falmouth zal moeten slil blyven. Men schryft uyt Antwerpen, den 51 december: Het schip dat aen den mond der Schelde vergaen is, en wacrvan wy reeds gesproken hebben, was de belgische pleyt Barbara Calharina, kap. Schludde komende van Liverpool naer Antwerpen. Het bootsvolk ten gctalle van zés man, hadden zich aen het mast en touwerk vastgeklampt, doch wierden den ccnen na den anderen dóór de golven weggeslacgen, ter uylzondering van eenen die dóór het loodschip gered is. Den geredden is cenen matroos, Macrien van Heusden genoemd, en geboortig van Amsterdam. Het hof van appel van Brussel lieéft eene deputatie be noemd, gelast by den minister van justitie te gaen prolesleéren tegen eene schikking van liet wetsontwerp hetrekkelyk de her ziening van het eerste deel van hel lyfstraffelyk wetboek, het welk bepaelt dal al de hoven van appel twee raedsheeren moe ien benoemen, om als getuygen al de halsreglingen bytewoonen. Men schryft uyt Doornvk, den 2 january: Verleden zondag hééft M. den regter ter inslruklie, vergezeld dóór een lid van het parket, le F rasnes het lyk doen ontgroeven van den genoem den Frans Cousart, logislhouder, die in den loop der verledene maend gestorven is aen eene ziekte die al de kenteekenen eener vergiftiging had. De lykopening heéfl dit vermoeden bevestigd en den onge- lukkigen Cousart zou hy middel van arseniek omgebragt zyn. De egtgeuoóte van den overledenen word met deéze sehrik- kelyke misdaed hetigl en is gevangen naer Doornvk gebragt. Het seliynl dal deéze vrouw, die reeds 44 jaeren oud is, in schuldige betrekkingen verkeerde met eenen metser, die sinds verschep dene jaeren in liaer buys woonde en den twist in hel huysgez'in van den ongelukkigen Cousart had geworpen. Den metser is gevlugt. Men léést in den Journal dc Charlcroy4\y verneémen dat er maendag lest, rond 9 ueren's morgens, in de groef van St.-Suzanne, koóluiyn van Baeyeinont, een jammerlyk onheyl is voorgevallen. Eene vueruytbersting heéfl 5 kinderen gedood en vier andere liglelyk gekwetst. Men kent de o'orzaek van dit treurig voorval niet. Te Blanken berghe heéfl het hoog water veel schade ge daen. De wanhoop klom in die ongelukkige gemeente ten top, en men besloot eene deputatie naer Brussel le zenden. De huy- zen der gedelegu eerden wierden omringd dóór schreyende vrouwen en hongerige kinderen, helgeén bv de sneeuwjagt en het bulderen der zee, een onheylspellend gezigt opleverde. De deputatie Is Terlrokkcn en dóór den minister ontvangen. De gicllyis le Oostende 1 meter 6 hooger geweest dan gewoonlyk. De schade is gering. Men schryft uyt Tpurincs, 25 decemberDe tien zoóneu van den genaemden Bosse, hel mcestendecl behoeftige en ge trouwd, iiebbenpe een talryk huysgezin, heb beu onverwagl een aenzienlvk erfdeel gekreégen. Eene som van 500,000 fr. is hun reeds geteld geworden, zy staen nog zoo véél cn mis schien nog meer te ontvangen. By het ontvangen der lyding van dat erfdeel, heeft den ouden Bosse eens goed in het glas gezien en is hy om zoo te zeggen, van vreugde gestorven. Het is ook waerdat dien man zickelyk was, helgeén lieéft bygedraegen om den halven liter jenever dien hy had uytge- gédronken, dootlend te maeken.Dien armen man woonde le Oprebais in het kanton Geldcnaeken, zyne kinderen woon den in de omliggende dorpen. P. S. Ik vergat u le zeggen dat de erfenis voortkomt van eene vrouw welke naer Parys was gaen woonen en aldaer ge trouwd was met den heer dien zy was gaen dienen. Een graf vol rijkdommen. Den heer Wilmingslon, eenen engelschen reyzigcr, die sedert eenige dagen van Madagascar terug is, verhaell dat Radana, den laclslen koning van dit land er begraeven is met geheel zyne garderoób en al de voorwer pen welke hy gewoonlyk gebruykle. In het graf van dien vorst waren dus gesloóten 49 hoeden, 155 kleederen, 171 broeken, 55 paer handschoenen, 47 cravalten, 54 paer kouzen, 57 hem den, 58 paer leèrzen met of zonder spoóren, 22 paer schoenen, 9 paer gouden epauletten, 24 dolken, 8 paer met goud en zilver ingelegde pistoólen, 10 degens en sabels, 1 jagtgeweêr, 24 gewoone geweêren, 1 scepter in ivoor met gulden top, dry- gouden horlogiéu, i gouden horlogie-kclting, 18 goude ringen niet gesteenten bezet2 zilveren schotels1 zilveren vicjischolel, 1 paer zilveren kandelaeren, 1 groot gouden vaes, eenen domper, 8 kristallen karaffen, 4 schryflessenaers, 6 geraemten van pcérden, die hy de dood des konings gedood wierden, 1 kas met 50 flesschen willen en rooden lranschen wyn, eenen ledereu zak inhoudende 10,500 spaensche piasters (51,500 fr.) enz. Vóór de dood Zie hier wat generael Damianieh, te Arad, onmiddelyk vóór zyne doodsregliug schreef Arad. Op hel laelsle uer vóór myne doodsregliug. nagt van den 5 lol den 6 October 1849... Opperheer van het heelal, ik hef lot u myne smeekende slein; gy hebt my versterkt op hel noodlottig uer dat ik aen myne vrouw het laelste vaerwel zegde; versterk my nog, O Va der omdat ik met den moed die eenen man betaenit, de vreede proef kunne onderslaen, die op my wagl, de proef eener ontee- rende, sehandelykc doodAcnhoor O goeden God, myne vnerige bede! Uwe.hand, O Vaderheéfl my gelevd op het, slagveld, en my ondersteund in menige moeyelykhcyd, en my onaenge- raekt getrokken uyt menigen gevaerlyken stryd! Uwen naem zy gezegend in de ceuwigheyd Almagligen God, behoed myu reeds zoo ongelukkig vader land tegen alle nieuwe ramp! Neygl het hert des keyzers tot medely'den jegens myne nog overleévende medeslryders, cn wend zynen wil tol hel welzyn des volks! Bescherm, O Vader en versterk myne gade, Emilia, opdat zy het wóórd getrouw blyve, dóór haer aen my verpand, van hacr lol met hulpe des gcloofs, ootmoedig le verdraegen. Zegen Arad, zegen Honga- riën door het ongeluk onderdrukt! Gy kent myn hert en uw oog hééft elkeen van myne stappen opgevolgd. Óórdeel my gevolgenllyk, in uwe oppermagtigc hermhertigheyd, en sta my in de andere wereld eene gunstige intrede toe. amen. V'oór Emilia Iroosl. DAMIANICIL zonder schok, zonden geweld pleglig en statig moet verdwynen; het wilt dat het le artikel van het voorstuk der conslilutit aldus vervat zy: Vrankryk herneemt hel monarchiek gouvernement. In het dorpje Forest heéfl een zonderling geval plaets ge had. Den pastor Barbier, die dóór zyn edel gedrag, tydens den cholera, zich vooral bemind had gemaekl, moest hel dorp ver laden. De bewooners wilden dit beletten cn wat men dééd of niet, men bragl de meubels weer in buys cn barricadeérde dc deuren van de paslory en der kerk, zoo dat zynen opvolger ei niet iu kon en pastor er niet uyt mogt. In dien toestand was men nog met kersmis. De gendarmerie lieéft proces-verbad opgemaekt. De kap mackl den monik niet. Over eenige dagen trad eenen priester by eenen israëlielschen koopman, in de stad Monlpellier, binnen, en dééd daer den aenkoop van een aenlal koslelyke sloffen; doch hy kon den koopprys niet belaelen, daer by by toeval zyne beurs vergeélen bad. Hieruyt ontstond eenen vloed van wederzydsche komplimenlen, doch eyndclyk nam den geesielyken hel aenbod van den koopman aen, zich duyzendmael verontschuldigende. Den jóód die geen argwaen voedde, zond zynen winkeljongen mede, om het pak le draegen en het adres van den eerweérden opleneémen. Men kwam aen de woonst van den priester en helde; doch niemand opende, daer de meyd juysl was uytgegaen. Den winkeljongen, die geenen lyd te verliezen had, stelde den eerweérden vader het pak ter hand en keerde naer hel inagazyn terug. Wie zou zulks gedagt hebben Eenen gauwdief had het kleed eens priesters aengetrokken om den koopman le mislevden. Men spréékt van de vervanging van den lieer Barrot, in het ministerie dóór den heer Faueher. Men verzekert, dat de zending van den heer de Persigny te Berlyn vooral ten doel heéfl, zich dc onzydigheyd of zelfs de medewerking van Pruyssen le verzekeren, ingeval de kabi netten van Petersburg en Weenen in het begin van de lente aen Vrankryk den oorlog zouden verklaeren. Volgens de berekening van den heer Algicr, eenen der uytcyferaers van den Apocalypsus, moest de wereld in 1849 eyndigen. Den man heéfl zich bedroógen, zoo als zy zich alle bedroegen hebben, en zullen bedriegen. Men spréékt van de bekeering tot liet socialismus van ge nerael Cavaignac. Armand Marrast hééft zyne kazak reeds gekeerd. Den National lieéft ook reeds hel nieuw doopsel ont vangen. De socialisten denken zoo zeker als tweeinael twee vier is, den zegen te beliaelen in de aenstaende1 kiezingen. Mev. de hertogin d'Orleans lieéft eene luemclyke zwaere sommc naer Parys gezonden, om eenige arme huysgezinnen te ondersteunen, welke zy gewoonlyk geduerende den winter bystand bragt. Het dagblad la Pressehetwelk opgesteld word dóór den heer Emile dc Girardin, en dat den 51 december 1848 op 65,000 cxemplaeren getrokken wierd, is den 51 december 1849 op 54,500 gevallendit is een verlies van 25,500. Den opsteller wyt dit verlies toe aen dc kragtdaedige verde diging der verdrukte vryheyd, welke hy op zich genomen hééft. Men herinnert zich nog dat het kollegie van Napoleon- Vendée dóór den bisschop van Layon in verbod wierd gesteld, omdat M. Lanjuinais, tydens de ziekte van M. Falioux. eenen joódschen professor, M. Cahen, met dc lessen over dc wysbe- geèrte in dit gesligt had gelast. M. Parieu, opvolger van M. de Falioux, hééft aenstonds de hillyke eyssqhen van den bisschop regt laeten wedervaeren, dc benoeming van M. Cahen ingetrok ken en hem als tweeden professor naer het kollegie van Tours gezonden. Daer den jongen professor deéze vergoeding wevgerde heéfl men hem uyt de kaders der Univcrsileyt geschrapt! TYDIAGEY UYT ITALIËN. TURKYÉN. Den oostenryksehen consul tc Patras komt gelukkig aen eene moord le ontsnappen. Den 12 december des avonds, in zyne kamer komende, bemerkte hy eenige beweéging onder het bed. Hy dééd de policie haelen en men vond den hongaerschen gerefugieérden Michel Pkorbate, met eenen ponjaerd gewapend. Dien man wierd acngehouden en aen de policie overgeleverd. Dit voorval doet dc Magyaren slipter bewaekeu. DUYTSCIILAND. Men schryft uyt Weenen, den 28 december: Den Keyzer gééft weékclyks dry byzonderc en een openbacr gehoor. In' dit laelste ontvangt hy alle onderdaenen die tot hem zelf willen spreéken. Den typhus woed geweldig in Weenen, reeds zyn er 52 geneésheeren dóór aengerand. FRANSCHE REPUBLIEK. Men verzekert, dat den heer de Lamarline, die grootëlyks bezig is met liet groot letterkundig werk, van de uytgaeve zyner werken en die teuzelfdcn tyde in vcrscheydene dagbladen schryft, stellig besloólen lieéft, ten minste voor eenen tyd, zich uyt de politieke wereld te verwyderen. Reeds vcrscheydene maelen hebben eenige kiezers uyt hel departement Loirel hem hunne misnoegdlieyd uytgedrukt, omdat hy sedert zyne kiezing niet in de vergadering is versclieénen. Die opmerkingen van j wege de kiezers hebben, naer men zegt, den heer de Lamarline aengezet zyn ontslag tc geévcn van een ambt, dat hy niet kan vervullen.'De kiezers van de Loiret zulleu dus, binnen kort tol eene nieuwe kiezing moeten overgaen. By de verknoping der pcérden van den bekenden engel schen sportman Theobald, welke deézer dagen te Slockwell, lieéft plaets gehad, is Baroneen der beste peèrdcn, vóór 1100 guineés, ongeveer 28,000 fr. Yerkogt. In 1848 zyn er in Vrankryk 7254 werken van de pers ge komen; in 1849, 7578 exemplacren. Gravucren, muziekwerken in vergelyking in deéze twee jaeren, dan zyn er 170 stuks min der dit dan verleden jaer. Dit alles behalve de 7 a 800 dag of j wcékbladen. I Den Courricr de la Somme komt rond uyt voorde herstelling der monarchie. Dit blad zegt, dat de republiek zonder, schok, De Spaensche troepen keeren allengs van dc expeditie in Italién terug. Men rekent dal er reeds 5000 terug zyn. Roomen, 22 december. Men léést in den Giornaledi Roma Heden morgend lieéft kardinael Patrizzi, bisschop van Albano en viearis-generael van Z. II. iu dc kerk van St-Joannos-a-La- trano, de jaerlyksche plegtigheyd gevierd van de algcmeene inwydiug. 8 pèrsoonen hebben de kruyn ontvangen, 14 de mindere ordeus, 19 liet suh-diakonaet, 12 het diakonact en 7 de priesterwyding. roomen. Men hóópt hier stellig op de terugkomst van den H. Vader tegen half jauuary. MERKT-BERIGTEN. De Antwerpsche graenmerkt van gisteren was onbe- duydend. Eenige zakken tarwe zyn verkogt van 14 a 14-8 Bet. en 7 zakken rogge a 8-10 Bet. per zak of 1 1/2 heet. 40 kuypen boter waren ter merkt gebragt; den be steedden prys per kilogr. is 15 1/2 a 15 st. 1 fr. 22 cent. a 1 fr. 56 centiemen. De aerdappelen volgens gewoonte 8 a 10 st. 72 a 90 centiemen het 1/4 heet. De eyeren zyn verkogt 17 st. 1 fr. 54 cent. per 25 stuks. Petris D'IiAES, in het Schipken, te Hofstade maekt bekent als dat hy met het jaer 1850 te winnen geeft. VVF ZILVERE HORLOGIEN voor het kakts stel en twee voor Pluym en Handschoen, ea VYF ZILVERE MEDA- LIEN voor Onderprys. Zich van stonden af aen in te geven en met den twee den Paeschdag, zal er den eersten keer gespeeld worden voor prys. Zegt het voorts. Jean VAN SANTEN, in de Zonnestraet tc Aelst, hedft d'eer bekend te maeken dat hy den koophandel van Speceryën komt waer te ncéraeü. Hy beveelt zich in dé gunst van een ieder.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3