ZONDAG 15 JANUARY 1850. EBpsB iü ÈlNs81S VIERDEN JAERGANG.—N' 175. AELST, den 12 January. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de daglcckening van jen daerop volgenden Zondag. —Den prvs der insehryving, by trimester, is bcpaeld op 1 l'r. SO e., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persooncn die voor een geheel jacr inschryven, mogen alle dry ntaenden kos teloos eene annonce van lO drukregelen in ons. blad doen plaet sen. Indien iemand regtveêrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tvdigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- n'en ver'leenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal vorder gewacgen van alle brochucrcn, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persooncn die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gehevin ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. L)e redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE Wy hebben in ons laetste Nr vermeld dat er te Aude- nardè eene petitie in omloop is gebragt vóór doel heb bende het legerop den tcgenwoórdigen voet té behouden. Ofschoon de ministerieéle loftuyters deéze zaek lot aen den hemel verheffen en er bovendien als om prys by liegen, komt toch eyndelyk de waerheyd aen den dag en bewyst onwederspreékelyk dat zommige menschen vóór eene' gunst, vóór eene plaets, zoo leeg konnen daelen, dat zy vóór gecne veragtelyke bedriegery terugdeynzen als zy, by middel van deéze, hóóp hebben hunne voóruyt- zigten te verweézenlyken. Zie hier hoe de Gazette van Audenarde over die petitieleuring spréékt Den Vaderlander van gisteren zegt dat de petitie, welke te Audenarde in omloop is, tot behoud van het tegenwoordig leger, reeds met vcrscheyde honderdehand- teckens bekleed is.Den Journal des Flandrcs,_ volgens eenen brief uyt Audenarde, spréékt van oOO. Ditisvalsch, en liet hééft al de grootste moeyte gekost om tot een vyfde van dit getal te geraeken. Maer wat wilt dat petitionneé- ren zeggen by degeénen die de intrigues kennen Den pakskensdraeger der diligence, die sedert verscheydene dagen met de petitie rond gaet, vraegt in veéle plaetsen, en bezonderlyk by de kleyne herbergiers en. jeneverver- koopers, of zy de petitie willen reekenen om een grooter garnizoen te bekomen, en gelyk de petitie in eene tael is opgesteld welke zy niet verslaen, teekenen zy om meer garnizoen te hebben Als een liberael blad uyt Audenarde zelf aldus spréékt, dan hoeven er geene lange bemerkingen meer Ingevoegd te worden, doch er mag wel eens overwoógen worden dat zulks niet alleen vernederend is vóór het ministerie 't géén voorzeker met deéze zaek niet onbekend is, maer dat bet weynig verëerend is vóór liet leger. Te Loven is eene gelvke petitie dóór de ministerieéle wierookers in omloop gebragtden Gourrier de Louvuin zegt dat die petitie eene waere verontweêrdiging verwekt by bet grootste deel der schatpligtige die met hun zweet liet önlzaggelyk gepluyind officieren leger zien floreéren. liet is te hóópen dat dê kamer er wel zal aen denken en zich overigens in die ministerieéle strikken niet zal loeten vangen, want dé kiezers zullen een waekend oog houden en aen al deéze welke vóór den tegenwoórdigen verslin denden oórlogsbudget zullen gestemd hebben, rekening hunner gestie vraegen. Wy zullen onze geagte leézers hierover alle inlichtingen geéven. Gelyk wy het vóórzien en voörzeyd hadden keert, wend 'en kronkelt het Verbond van Aelsl zich op allerley manieren om het aen den landbouw zoo nadeelig voor stel van zynen patroon, M. Bruneau, te verschoonen en 't publiek hierin als na gewoonte te misleyden. Onzen koni'rater gaet van een valsch vertrekpunt uyt en moet dierhalve valschc gevolgtrekkingeti noemen "die, ongc- lukkiglyk vóór hem, al te zeer tegen de gezonde reden en teVistelyk tegen de belangen des landbeuws opdruys- sclien dan dat er nog iemand konue door bedroógen wor den. De taek van liet Verbond is hier des te mocyelyker, omdat liet, zyne geestbekroinpenlieyd en volstrekt on kundigen takt nog daergelaeten, hier geld liet publiek wit vóór zwart te doen aenUeémen Wy hebben in ons voórig Kr gezegd dat het voorstel van 51. Bruneau eenen list is van minister Rogier, die van onzen repre sentant een instrument gemaekt hééft om de groote graenbvters van Antwerpen te begunstigen dit hebben wv zonnektaer beweézëri en 't publiek is hiervan ten vallen overtuvgd. Wat onzen konfrater ook denke, wy zullen liem zeggen dat al zyne moeyte verloóren is, Iiv kan nog twee inaenden lang daerop seliryvelen en kake len en nog zal hy geenen enkelen redelyken mensch doen gelooven dat 51. Bruneau daer niet als sluef van een impopulair ministerie gehandeld hééft ten nadeelc van den landbouw. Onzen man mag bovendien weéten dat deézen akt hem by alle buytenkiezers zoo zeer veroor deeld hééft, dat hy, met dê eersle gelegenheyd, mag rekenen op een van die lange smalle dingen waermede liet water van omhoog uaer beneden geleyd word. Ondertiisschen, zie hier den brief van eeuen persoon die bevoegd is de zaek te beoórdeelen en die met reden en feyter,'bewyst 't géén hier hoeft geweéten te worden. Ilerzele, den 8 January 1850. Dcnderbode. Aen u vracg ik placls om mync bemerkingen voorl te zetten omdat ik overluygd ben van uwe genegenlieyd lot bloey van den landbouw, en omdat ik uwe Snafliankclykheyd ken, beu ik verzekerd dut gy my in uw geëerd blad de gelegendheyd zult geéven om mync redens uyttebreyden ten eynde myue mede- landbouwers wat verder licht le geéven. Gy erinnert u vrienden den voórsiel van onzen Rrtinn. Wat besl'uylen wy voor ons'? Dat de onbeduydelyke 50 centiemen par 100 kilogrammen zullen maeken dat alle maguzynén alle zolders van kóojdieden in de steden vol gestoken worden omdat iedereen genoeg gevoelt en voorziet dat den inkomst-prys gaet verhoogen na den 15 febr. Ik heb in inynen vorigen brief de redens gezcyd die onzen representant heeft bygebragt om zynen voórsiel een beste kleed aen te doen, en heb de eerste genoegzaem wederleyd. Maer zyne tweede reden die de slot geél't van dc waere rédens welke' hy volgens my gehad heeft is: 'dal hy persoonlijk in deéze kmslic (/cenen particulieren intrest hel zy van nyverheyd liet zy van speculatie te verdedigen of vóór 'te slacn luid. W'cégen wy deéze woorden. Onzen man heeft persoonlyk geenen'particulieren intrest. Wie vraegt hom hier naer particulieren intrest? lly is in de kamer als volks vertegenwoordiger dat is als vertegenwoordiger van de iiures- len van geheel 'hel Belgisch volk en in hel bezondcr van ons volk van het land van Aelsl; hoe komt dan deézen sprong van geheel het land te pas lot zynen cygen particulieren intrest ik heb allyd hoeren zeggen rial eene onlschuldiging die niet gevracgd word eene veropenbaerde schuldbelydeuis is. Maer lot daer. Hy brengt deéze reden by om te tooncn dat hy ter goeder trouw zvneu voorstel gedaen lieéft. Zoo lael ons onzen representant gelyk hy het'zelf begeert eenvoudig, zuvvor, zonder eenige eygenbaet voorstellen, ts hy nlzoo, verstael hv onze belangen iiiet, dan is hy té dom om ons le vertegenwoór- digeu. want dan is lly onwêélend en onkundig. Maer om zulk eene onweélendheyd en onkunde te aglerliaelen dat is moeyelyk, want ik wéét niet'hoe ver ik moet gaen hoe dom ik my moet veronderstellen om zoo dom te zyu. W ist hy niet dat het be- staendc voórhygaende reglement een eynde nam met het eyn- digen van liét jacr?... Wist hy niet dat, wachtte hy lot den dag op welken hy zynen voórsiel dede liet le lael was om eene nieuwe wel te üisculcéren W ist hy niet dal, indien zynen voorstel aenvedrd wierd hy den landbouw eenen groolen stéék toebraglW ist hy dit niet .Neen zoo dom is hy niet want ware iiet zoo, wy 'zouden beter liet i'iet-Cicsken van onze parochie uaer de Kamer zenden, ook bekend hy in zynen brief dat hv zoo dom niet is. Nu vrienden, wat blyft eróus overle oórdeeleu als dat hy ons le leur gesteld of gelyk wy onder ons zeggen gefopt heeften hy als siaevc van hel ministerie hééft gehandeld. Hy heeft ons ie leur gesteld ten voórdecle van den 'anderen handel op welks vmode artikels er in eveuredigheyd veél grootcre inkomende region belaeld worden; en waeiom doen'die heerkeus dal omdat zy peyzen dat de boereu dit niet verslaen, en zullen daerop nicl spreéken en daerora, Rozier, och wat nu gedaen Ik mag de handelaers van Antwerpen niet legenspreéken, ik moet ze een loemaelje werpen of anders hen ik daer niet meer gekoózen. Maer.... maer.... ik ben minister... ik moet liet een en liet ander voldoen... ach 1 Brunoweél daer niet in Hozicr, ik zal dit wel arrangeéren, gy zult zeil niet lieyd hem stemmen. Rozier i/ue'.le hcuretisc idéé welken ge lukzaligen invalDie zulke gedaglen inblaest vrienden, moet volgens de tegenwoordige liberaeie een kruysken, dal i> le weyuig, een pootjen uyt het poljen dal ts vergaukelyk, een vast en schoon posljen hebben; d la bunlieur Tot slothoéft onzen Bruno ter goeder trouw* zynen voorstel gedaen d.aii is hy le dom om ons te vertegenwoordigen. Hééft hy als sliieve ons le leiirgesleld hy is van iedereen geóórdeeld want in een vry land wilt men geene slaeven. Lael ons dal wet in de kamer van onze memorie wegstorten, vrienden, en als den dag van de kiezing daer is, liet sint openen en gy, Dcnderbode, gaet manhafligiyk voort 'met de waere vryheyd die door onze constitutie gewaerborgd is te verdedigen ën voórlestaeii. Als er alzoo nog de eene of andere kwestie op liet lapyt komt ik lioóp dal wy met malkandereu nog zullen wisselen. Eenen kiezer. ZITTING VAN DEN STEDEIA'KEN RAED. Voorleden Dinsdag hééft den regeéringsraed in openliaere zitting nier den sladsbiidget beraedslaegd eu den zeilen by afdeeiing na eenige opmerkingen van vcrscheyde leden aenge- uomeri. Wv hebben met veél voldoening gehoord dat den budget der" burgerv.agt vóór het jaer 18511 met 14 ol' 15 hon derd franken is' verminderd geworden. M. Glieeraerds lieélt in den loop der beraedslaegiiigen verscheydene zeer wel ge paste voorstellen gedaen welke wv liet genoegen gehad hebben te zien acnveérdcu. Dit raedslid hééft onder andere gevraegd dal al de houillekoólen die mén in de versehillige van de slad afhangende gestigten gebruykl, openbaerlyk zouden verpagl worden; dal'er verder eene zekere som iiytgesleéken wierde om op de botermerkl een acntal banken te plaetsen op dat de boterverkoopsters by slegt weder nimmer gedwongen zouden zyn luiere manden en korven in den modder le plaetsen; eyn delyk heeft M. Glieeraerds de onmiddelyke plaetsing van eenige pompen gevraegd aen de poorten vvaer, in geval van brandramp, hel onmogelvk zou zyu hel eerste water ter blussching le heko men; al deéze vraegen zyn zeer gegrond gevonden en dóór den raed aengenomen. Daer M. Glieeraerds nu op devraeg was om de houiliekoóien publiekelyk le doen verpagten, zouden wy gewenscht hebben dat hem gelykclyk het gedagt gekomen ware te vraegen dat de olie voor den lanteérndienst en verdere benoodigingén insgclyks publiekelyk zou verpagl worden. Wy lioópen dat er met gelegenheyd over die zaek zal gehandeld worden. Dan is de kwestie der oclroyreglen op de bieren ter spraek gekomen de commissie belast niet dit onderzoek, had voor eene verhooging geeonciudeérd die de brouwers deëzer stad als le nadeeiig aeuzieu; deéze zaek is lot eene andere zitting vcrschoóven. Den II. Vader hééft eenen encyclieken brief tot de prelaeten van Italiën gestuerd. tu dit welspreékend stuk wederleglden Paus de dvyaelingen die de volksleiders en de vyanden van kerk en godsdienst geduerig verspreiden om liet geloof onzer voorvaders in de herten der Chrislene le versmaglen. AVie zou gedagt hebben dat in eene eeuw van vooruitgang eu verlichting gelvk men ze noemt de waeiizimiigc booshevd iic.li dermaete zou ontketend hebben van poogiugeu te durven waegen om het stuk der meusclielyke herboóring te vernielingen 11 Eu noglans wy zien dit liedendags gebeuren. Delosbandigheid der zeden hééft ten allen lyde haerc eerste schigteu legen "tiet geloof ge- rigt, en naermaete hel geloofbyde menschen verzwakte, lioópie de goddeloosheid met meer zekerheid op cenigen zegenprael itr»^ wel is uaer, nooit van langen duer zyu kan, maer gedue- recde welken liet zae'd der ondeugd, om zoo le spreéken, straf feloos word geworpen en aldus vóór de toekomende generatie wortels schiet. Wy weéten dal de leer van den groolen Hervor mer en Redder van 't mcnschdont op onverganglyke grondzuy- lca gevestigd is en dat geene mcnschelyke magt die kan vernietigen'maer evenwel werkt er de boosheid met al liacr vermogen tegen zonder te denken dal zv met Iiaer eygen graf le delven toch talryke slagtoffers hae-.-er bedriegery maekt eu moeten spreéken, en ik, gy weél liet ik kan' ook niet veél aldus dc volkeren aen dc kaslyd: mie gees-reli Gods blootstel!. I die zich durven zeggen dat wal beleekenl, maer ik zal eeuen voórsiel, wél Dal 1 ris 1 liberael noemen en voor wie kerk co priesters, godsdienst en geepnditionneérd op liet papier stellen eu omdat hy onvenva en lael zal komen, de kamer zal verbaesd zyn en de nicerSa- veéie der niéuw-gezinde van dê nel noe zeden ydele wóórden zyn, uyt de volgende vmiaeniiigeu van

De Denderbode | 1850 | | pagina 1